Autor: INFO

  • Presuda u predmetu “državni udar”: Mandić i Knežević oslobođeni

    Presuda u predmetu “državni udar”: Mandić i Knežević oslobođeni

    Andrija Mandić i Milan Knežević oslobođeni su optužbi u predmetu poznatom kao “državni udar”, odnosno pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora 2016. godine.

    Presudu je izreklo Vijeće Višeg suda u Podgorici na čijem je čelu Zoran Radović.

    Riječ je o ponovljenom postupku, nakon što su prvom presudom svi osumnjičeni, među kojima su i lideri današnje koalicije “Za budućnost Crne Gore”, Andrija Mandić i Milan Knežević osuđeni na ukupno 70 godina zatvora.

    Ta je presuda poništena prije tri godine u Apelacionom sudu i naložen je ponovljeni postupak.

    Specijalni tužioci Zoran Vučinić i Siniša Milić predložili su sudu da se organizatori kriminalne grupe ruski državljani Eduard Šišmakov osudi na 15 godina zatvora, a Vladimir Popov na 12 godina.

    Zatražili su da se bivši komandant srpske Žandarmerije Bratislav Dikić osudi na jedinstvenu kaznu od osam godina zatvora. Za Predraga Bogićevića i Nemanju Ristića predloženo je u završnoj riječi kazna od po sedam godina zatvora.

    Za lidere bivšeg Demokratskog fronta (DF) Andriju Mandića i Milana Kneževića, tužioci su zatražili po pet godina zatvora.

    Za okrivljenu Branku Milić je bila predložena kazna od strane tužilaštva tri godine zatvora, dok je za Milana Dušića i Srboljuba Đorđevića zatraženo po godinu i šest mjeseci, a za Dragana Maksića godina i devet mjeseci zatvora.

    Za vozača bivših lidera DF-a Mihaila Čađenovića, tužilac je tražio godinu i šest mjeseci zatvora.

    Za Kristinu Hristić je bilo predloženo izricanje uslovne kazne.

  • Stevandić: Ustavni sud BiH – poluga hibridnog rata protiv Srpske

    Stevandić: Ustavni sud BiH – poluga hibridnog rata protiv Srpske

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je Ustavni sud BiH još jedna od rijetkih preostalih poluga hibridnog rata koji se vodi protiv Srpske i ponekad koristi Federaciju BiH kao alibi, te da oktroisane odluke neće biti prihvaćene.

    Komentarišući jučerašnju odluku Ustavnog suda BiH o prodaji nekretnina na Јahorini u Republici Srpskoj, Stevandić je rekao da je sigurno da bez srpskih sudija takve odluke nemaju dejstvo.

    – Imamo odluke Narodne skupštine Republike Srpske. Nećemo prihvatiti oktroisane odluke. U BiH sve mora da se završi saglasnošću naroda i entiteta. Gdje se narod i entiteti nisu saglasili, principi ravnopravnosti su narušeni – istakao je Stevandić.

    On je naveo da je Ustavni sud BiH jedna od rijetkih institucija, pored Kancelarije visokog prestavnika, koja nema osnovni način funksionisanja kao što je poštovanje naroda i entiteta.

    – Činjenica je da trenutno ne poštuju samo Srbe – rekao je Stevandić.

    Krnji Ustavni sud BiH utvrdio je da odluka Vlade Federacije BiH o promjeni namjene šumskog zemljišta i njegovom privremenom korištenju u druge namjene nije u skladu sa Ustavom BiH, a isti zaključak ima i kada je riječ o prodaji nekretnina na Јahorini u Republici Srpskoj, navodeći da je riječ o “državnoj imovini”.

  • Milanović u Vašingtonu: Zna se ko treba razgovarati s Rusima, sve ostalo je dekor

    Milanović u Vašingtonu: Zna se ko treba razgovarati s Rusima, sve ostalo je dekor

    Ukrajini ne treba davati obećanja koja “nismo u stanju ispuniti”, rekao je hrvatski predsjednik Zoran Milanović hrvatskim novinarima na samitu NATO saveza u Vašingtonu, na kojem su saveznici u nacrtu zajedničke izjave potvrdili podršku Kijevu prema članstvu u bloku.

    “Ukrajini prijeti opasnost da se ekonomski potpuno iscrpi i demografski uništi. Moramo biti iskreni prema njima (Ukrajini) i ne davati obećanja koja nismo u stanju ispuniti. Govori se da je put Ukrajine prema NATO-u ireverzibilan, to treba shvatiti jako ozbiljno jer to obvezuje”, poručio je Milanović.

    Istakao je da “živimo u opasno vrijeme u kojem valja paziti na svaki potez i svaku riječ”.

    “Važno je da se zadrži dijalog s Moskvom, tu ne mislim samo na Putina, i zna se tko treba razgovarati s Rusima, to su Amerikanci. To se dogodilo prije desetak dana nakon onoga incidenta na plaži i nakon toga su se neke stvari promijenile. To držim važnim i potrebnim, bitan je odnos Moskve i Washingtona, sve ostalo je dekor”, kazao je Milanović.

    Prošli mjesec su od krhotina projektila koji su ispalili Ukrajinci smrtno stradale četiri osobe, među kojima i dvoje djece. To se dogodilo na plaži u gradu Sevastopolju, pri čemu je povrijeđena još 151 osoba, prenosi Index.hr.

    “Važno je da se NATO, kao najstariji i najuspješniji obrambeni savez koji je ikad postojao, održi zajedno jer mi boljeg društva nemamo. Ali, istovremeno svijet se polarizira, neki ljudi ovdje to teže razumiju”, dodao je Milanović.

    Na pitanje o tome postoji li zabrinutost među evropskim liderima zbog moguće promjene u Bijeloj kući i povratka Donalda Trampa, Milanović je rekao: “Kako kome, nekima bi bilo drago, nekima ne bi.”

    Predsjednik je kazao da je večera u Bijeloj kući bila prilika za neformalno druženje i razgovor s Bajdenom te da je tokom trodnevnog samita imao više bilateralnih razgovora s čelnicima NATO članica.

    Trećeg dana NATO samita u Vašingtonu održan je sastanak Sjevernoatlantskog savjeta za šefove država i vlada s EU i indopacifičkim partnerima, kao i sastanak NATO-Ukrajina, stoji u saopštenju Kancelarije predsjednika Hrvatske.

  • Tropski talas će da potraje

    Tropski talas će da potraje

    Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije (RHMZ) u drugom dijelu jula se nastavlja jak toplotni talas sa maksimalnom temperaturom od 35 do 40°C i uz tropske noći u urbanim sredinama.

    Nakon 17. jula na sjeveru Srbije, a od 20. jula u svim krajevima manji pad temperature za oko 5°C. Uprkos manjem osvježenju, s velikom vjerovatnoćom će se produžiti period sa tropskim danima (u većim urbanim sredinama i tropskim noćima) uz deficit padavina.

    U petak će biti sunčano i veoma toplo. Duvaće slab i umjeren, jugoistočni vjetar. Najniža temperatura biće od 17 do 26°C, a najviša od 35 do 40°C.

    U Beogradu se u petak očekuje sunčano i veoma toplo vrijeme. Duvaće slab i umjeren, jugoistočni vjetar. Najniža temperatura biće od 21 do 26°C, a najviša oko 38°C.

    Prema prognozi RHMZ, i narednih sedam dana očekuje se pretežno sunčano vrijeme uz najvišu dnevnu temperaturu u većini mjesta od 35 do 40°C i uz tropske noći u urbanim sredinama.

    Uz lokalni razvoj oblačnosti, rijetka (izolovana) pojava pljuska i grmljavine moguća je u nedjelju (14. 07), a zatim od srijede (17. 07), kada se u sjevernim krajevima očekuje i manji pad temperature za oko 5°C, prenosi “b92”.

  • Novi lapsusi Bajdena: Pomiješao Zelenskog i Putina, Kamalu Haris i Trampa

    Novi lapsusi Bajdena: Pomiješao Zelenskog i Putina, Kamalu Haris i Trampa

    Američki predsjednik Džozef Bajden napravio je nove lapsuse u javnim obraćanjima – predstavio je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog kao “predsjednika Putina”, a svoju potpredsjednicu Kamalu Haris nazvao je “Trampom”.

    Bajden je napravio grešku tokom posljednjeg samita NATO u Vašingtonu, samo sat vremena pre svoje pres konferencije koja je nazvana “biti ili ne biti” za njegovu kampanju, jer ga sve veći broj političkih saveznika i donatora poziva da se povuče iz trke za novi mandat šefa države.

    Zaključujući uvodno izlaganje, Bajden je dao riječ Zelenskom rekavši: “Sada želim da dam riječ predsjedniku Ukrajine, koji ima toliko hrabrosti koliko i odlučnosti”, a zatim dodao: “Dame i gospodo, predsjednik Putin”.

    Zelenski je, kako navode zapadni mediji, ostao u potpunom čudu nakon što ga je Bajden nazvao imenom ruskog predsjednika protiv koga ratuje.

    Pošto se u publici čulo negodovanje, Bajden je shvatio grešku i ispravio se riječima: “Pobijedićemo predsjednika Putina, predsjedniče Zelenski” i “Toliko sam fokusiran na to da pobijedimo Putina”.

    Bajden je kasnije na pres konferenciji, poslije samita NATO-a u Vašingtonu, napravio još jedan lapsus: “Slušajte, ne bih izabrao potpredsjednika Trampa da bude potpredsjednik da nije kvalifikovana da bude predsjednik, tako da počnimo s tim”.

    Bajden je to rekao odgovarajući na pitanje novinara Rojtersa da li ima povjerenja u Kamalu Haris, aktuelnu potpredsjednicu SAD, prenosi Tanjug.

    Novi lapsusi 81-godišnjeg predsjednika SAD dodatno će podstaći zabrinutost oko njegove mentalne sposobnosti i vjerovatno dodatno ugroziti njegovu predsjedničku kampanju, navodi Rojters.

    Agencija dodaje da se svaka izjava predsjednika SAD, koji je u detinjstvu mucao, pomno prati poslije njegovog lošeg nastupa u debati sa republikanskim protivkandidatom Donaldom Trampom (78).

    Više demokratskih senatora i zastupnika Predstavničkog doma zatražilo je nakon debate od Bajdena da se povuče iz izborne trke.

  • Bajden predložio Daglasa DŽonsa za novog ambasadora u BiH

    Bajden predložio Daglasa DŽonsa za novog ambasadora u BiH

    Predsjednik SAD DŽozef Bajden predložio je Daglasa DŽonsa za novog ambasadora u BiH, objavljeno je na sajtu Bijele kuće.

    DŽons je, kako se navodi u zvaničnoj biografiji, karijerni diplomata koji je trenutno na funkciji zamjenika pomoćnika državnog sekretara u Birou za evropska i evroazijska pitanja pri američkom Stejt departmentu.

    Zadužen je za evropsku bezbjednost uključujući NATO, OEBS i kontrolu konvencionalnog naoružanja, Sjevernu Evropu, uključujući Veliku Britaniju, Irsku i nordijske i baltičke zemlje, kao i bezbjednost Arktika.

    Bio je otpravnik poslova i zamjenik šefa misije u Misiji SAD pri NATO od avgusta 2018. do septembra 2021. godine.

    Radio je kao zamjenik šefa misije u američkim ambasadama u Hrvatskoj i Crnoj Gori, a bio je angažovan i u Sarajevu.

    DŽons je diplomirao na Baudin koledžu i magistrirao međunarodne odnose na Univerzitetu Prinston.

    Dobitnik je predsjedničke nagrade za zasluge, a govori hebrejski i srpski, stoji u DŽonsonovoj zvaničnoj biografiji.

  • Višković: Krajnje vrijeme da Srpska ima memorijalni kompleks za srpske žrtve u Podrinju

    Višković: Krajnje vrijeme da Srpska ima memorijalni kompleks za srpske žrtve u Podrinju

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da će Vlada obezbijediti novac za izgradnju memorijalnog kompleksa u znak sjećanja na Srbe, žrtve muslimanskog zločina u Podrinju od 1992. do 1995. godine, naglasivši da je krajnje vrijeme da Srpska ima takav memorijalni centar.

    Mi smo na sjednici Vlade donijeli odluku da idemo u izradu idejnog projekta u vezi sa memorijalnim centrom i već planiramo sredstva u budžetu za iduću godinu za gradnju. Krajnje je vrijeme da se sagradi takav memorijalni centar gdje bismo se okupljali, polagali vijence i odali počast našim žrtvama – rekao je Višković.

    On je dodao da će gradnja vjerovatno trajati nekoliko godina, najmanje dvije-tri godine, jer prostor treba da obuhvati gotovo 40 hektara zemlje, a potrebno je riješiti i imovinsko-pravne odnose.

    Višković je istakao da i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i on apeluju da se krene sa izgradnjom memorijalnog kompleksa stradalim Srbima Birča i Podrinja u Bratuncu.

    – Naših 3.267 najboljih sinova i kćeri dalo je živote za Republiku Srpsku, i kao pripadnici Vojske Republike Srpske, i kao civili nastradali su na svojim ognjištima samo zato što su pripadali srpskom narodu – naglasio je Višković.

    On je rekao da je tražio od ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijela Egića, prije nego što su u Bratuncu obilježene 32 godine od stradanja Srba u srednjem Podrinju i Birču od muslimanskih snaga, da izuzme svu dokumentaciju iz bratunačke opštine i da to preuzme Vlada Srpske.

    Premijer Srpske rekao je da će razgovarati i sa predsjednikom Vlade Republike Srbije Milošem Vučevićem i da je siguran da će se i Srbija uključiti u izgradnju ovog memorijalnog kompleksa i da će procedure biti pokrenute na vrijeme.

    – Kada krajem ove budemo planirali budžet za iduću godinu da već imamo planirana i budžetska sredstva za tu namjenu za 2025. godinu – dodao je Višković.

    Višković je rekao i da će Vlada Srpske obezbijediti sredstva i za izgradnju crkve u Konjević Polju koja je bila ispred kuće Fate Orlović ali je, nažalost, morala da bude uklonjena.

    – U neposrednoj blizini, samo možda pedesetak metara prema Zvorniku, Vlada Republike Srpske je još prije sedam-osam godina uzela zemljište. To se nalazi na sudu u Srebrenici. Nadam se da će sud vrlo brzo da zakaže raspravu i da konačno riješimo imovinsko-pravne odnose”, naveo je Višković.

    On je istakao da je sa mrtve tačke pokrenuo pitanje izgradnje crkve u Konjević Polju, jer su se pojavile glasine kako se to ne želi, navodeći da je o tome razgovarao i sa mitropolitom dabrobosanskim Hrizostomom i uvjerio ga da nije do Vlade.

    – Mi ćemo onog momenta kada budu riješeni imovinsko-pravni odnosi obezbijediti novac za gradnju i crkve u Konjević Polju, kao i memorijalnog centra posvećenog stradanju svih Srba regija Birač i Podrinje u Bratuncu – rekao je Višković.

    Vlada Republike Srpske usvojila je juče informaciju o projektu izgradnje memorijalnog kompleksa u znak sjećanja na Srbe, žrtve muslimanskog zločina u Podrinju od 1992. do 1995. godine.

    Cilj izgradnje memorijalnog centra jeste trajno očuvanje uspomene na stradanja Srba i predstavljaće značajan dio širih nastojanja Vlade Republike Srpske za njegovanje kulturno-istorijske tradicije i kulture sjećanja na stradanje srpskog naroda.

    Zaduženo je Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite da, u saradnji sa Ministarstvom finansija, izradi idejno rješenje i utvrdi budžetski okvir za izgradnju ovog kompleksa.

    Tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata u regiji Podrinja muslimanske snage izvele su niz mučkih napada na nezaštićena srpska naselja, ostavljajući iza sebe pustoš i smrt.

    Na ovim prostorima je u proteklom ratu izvršen najveći zločin nad srpskim stanovništvom, naročito civilima, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.

    Dan obilježavanja i pomen žrtvama muslimanskog zločina nad Srbima u Podrinju se organizuje u Bratuncu svake godine i nalazi se na listi događaja od republičkog značaja.

  • Novaković Bursać: Nisam iznenađena što je Sud BiH odbio žalbu, iznenađena sam brzinom

    Novaković Bursać: Nisam iznenađena što je Sud BiH odbio žalbu, iznenađena sam brzinom

    Apelaciono odjeljenje Suda BiH odbilo je žalbu SNSD-a, odnosno Ranke Perić Romić, protiv odluke Centralne izborne komisije BiH u slučaju žrijeba za delegata iz reda srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

    CIK je žrijebom odredila da jedno mjesto delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Republike Srpske pripadne PDP-u, nakon što je odlukom Suda BiH u ponovljenom postupku uvažena žalba te stranke i poništena odluka CIK-a o dodjeli mandata SNSD-u.

    Snježana Novaković Bursać, koja je delegat u Klubu Srba u Domu naroda BiH, a koja bi nakon žrijeba u CIK-u trebala to mjesto prepustiti PDP-ovom Nenadu Vukoviću, kaže da nije iznenađenja ovo odlukom.

    – Јa nisam uopšte iznenađenja, osim u brzini kojom su to objavili. Јuče im je proslijeđena žalba iz CIK-a, bar smo tako informisani, a evo danas već nekakve odluke što samo govori o tome da se nekome žuri – rekla je Novaković Bursać za ATV.

    Ona kaže da je vijest stigla sa portala koji služe kao jedan megafon nekih struktura, paraobavještajnih struktura bliskih stranci SDA, i nekom pravno-političkom podzemlju.

    – To je još jedan mali dokaz, ali indikativan da je Sud BiH jedno hiperporozno tijelo koje je po ko zna koji put pokazalo da je u službi političkih ciljeva onih koje sam već pomenula – rekla je Novaković Bursać.

    Opšta ocjena svih građana je da je pravosuđe najlošiji segment društva i da je generalno rad pravosudnog sistema loš, dodala je.

    – Јa nisam uopšte iznenađenja, osim u brzini kojom su to objavili. Јuče im je proslijeđena žalba iz CIK-a, bar smo tako informisani, a evo danas već nekakve odluke što samo govori o tome da se nekome žuri – rekla je ona.

    Јelena Pajić Baštinac, generalni sekretar predsjednika Republike Srpske, rekla je za ATV da su svi postupci koji su bitni za Republiku Srpsku, a na štetu Republike Srpske, na Sudu BiH ekspresni. Bilo bi dobro, dodaje, ona, da su i svi ostali postupci ovako efikasni.

    – Voljela bih da su i ostali sudski postupci koji se vode pred Sudom BiH ovako ekspresni i efikasni, prvenstveno, kao što su postupci protiv predsjednika Republike Srpske i v.d. direktora Službenog glasnika. Ovaj postupak je na štetu Republike Srpske i delegata, koji je defakto volja naroda, posredno, putem Narodne skupštine izabran. Sud BiH je u dva navrata utvrdio da CIK BiH nema ovlašćenja da utvrđuje da li je neki glasački listić valjan ili ne, nego je njeno ovlašćenje samo u domenu da utvrdi da li je taj postupak sproveden u skladu sa zakonom. Ukoliko nije, njeno ovlašćenje jeste da ga vrati Narodnoj skupštini koja jedina ima ovlašćenje da izabere pet delegata iz Republike Srpske u Dom naroda PS BiH – rekla je Pajić Baštinac.

    U prvom dijelu postupka, koji je išao u korist SNSD-a, CIK BiH je odbijala da postupi po uputama Suda, te su na najgrublji mogući način kršili obaveze koje su im propisane procesnim i materijalnim zakonima, dodala je ona

    – Mogu da kažem da su jedva dočekali presudu na štetu SNSD-a, a to je sve uzrokovano Odlukom Ustavnog suda BiH koji je odlučujući o apelaciji PDP-a utvrdio da je došlo do procesnih nedostataka u samom postupku – izjavila je Pajić Baštinac.

    VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

  • Saslušan osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić! Oglasio se tužilac: Stiglo vještačenje GPS-a

    Saslušan osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić! Oglasio se tužilac: Stiglo vještačenje GPS-a

    Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru, Miodrag Canović, rekao je za srpskim medijima nakon saslušanja D. D. (50), osumnjičenog za ubistvo Danke Ilić (2) iz Bora, da je on sve negirao i objasnio koji su sljedeći koraci tužilaštva.

    “U datom roku, ne znamo kada, biće podignuta optužnica sigurno, ali u ovom momentu ne znamo kako će ona tačno glasiti jer još uvek čekamo neka veštačenja”, rekao je Canović za i dodao:

    “Nemamo više svedoka, jedino ako se u međuvremenu ne pojavi neki novi svedok. Dobili smo i rezultate veštačenja GPS uređaja iz službenog automobila osumnjičenih za 26. mart, ali još uvek čekamo GPS veštačenja za 27.,28. i 29. mart, jer su dvojica osumnjičenih to vozilo koristila i ta tri dana. Materijalnih dokaza za sada nema.”

    Podsjetimo, sumnja se da je D. D. sa svojim kolegom iz JKP “Vodovod” 26. marta službenim kolima u Bahjskom Polju udario Danku Ilić, poslije čega su dijete ubacili u kola i ubili.

    “D. D. i S. J. su uhapšeni 4. aprila, deset dana posle zločina. U međuvremenu su se noramalno ponašali, nastavili su da idu na posao i voze službeni automobil, koji inače ima ugrađen GPS uređaj te je mnoguće na taj način utvrditi gde se auto kretao i koliko se negde zadržavao”, objašnjava izvor.

    Inače, D. D. je danas u Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru negirao da je ubio Danku, iako je poslije hapšenja u tužilaštvu priznao zločin.

    Ranije je zločin negirao i osumnjičeni Srđan Janković.

  • Dodik komentarisao odluku Ustavnog suda BiH u vezi prodaje zemljišta na Jahorini

    Dodik komentarisao odluku Ustavnog suda BiH u vezi prodaje zemljišta na Jahorini

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je za Srnu da je Ustavni sud BiH, pozivajući se na izuzetno interesovanje javnosti, požurio da objavi odluku u predmetu U-6/24, koja se odnosi na ocjenu ustavnosti Odluke o načinu i uslovima prodaje nepokretnosti u svojini Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina, javnim nadmetanjem – licitacijom.

    “Podsjećanjem da je Zakonom o privremenoj zabrani raspolaganja imovinom BiH propisano da privremena zabrana raspolaganja imovinom ostaje na snazi do stupanja na snagu zakona na nivou BiH kojim se uređuju prava svojine i upravljanja imovinom, a koji bi usvojila Parlamentarna skupština BiH, odnosno sve dok visoki predstavnik drugačije ne odluči, Ustavni sud, koji nema legitimitet jer nema sudija sa teritorije Republike Srpske, pokazuje da ni odredbe Ustava BiH ne poštuje jer očigledno da svoje odluke zasniva na dosadašnjoj svojoj praksi, citirajući odredbu i kaže ‘dok visoki predstavnik drugačije ne odluči’. Toliko o konačnosti i obaveznosti odluka tog suda”, rekao je Dodik, prenosi Srna.

    On je naglasio da Sud, koji još radi kao da je pandemija Kovida 19 i sjednice održava onlajn, ne smeta što nema sudija iz Republike Srpske, te mogu i olajn sudije da donose onlajn presude.

    “Podsjetiću da 2001. kada godinu i po nisu bile izabrane srpske sudije u Ustavni sud BiH, taj sud nije ni zasjedao jer su tadašnje sudije koji su bili diplomirani pravnici i koji su čitali Ustav BiH znali da nema suda bez svih devet sudija”, naveo je predsjednik Srpske.

    Navodeći da se pravilima Ustavnog suda u Članu 12 propisuje da se “Malo vijeće sastoji od predsjednika Ustavnog suda i dva potpredsjednika iz reda sudija koje su izabrali nadležni zakonodavni organi entitetā”, predsjednik Srpske je naglasio da nema Malog vijeća i nema sudije – potpredsjednika koga je izabrala Narodna skupština Republike Srpske, ali tu su očito neki drugi.

    “Ni u ovom slučaju ne poštuju se ni Ustav ni Pravila”, ukazao je Dodik.

    Kada se vidi kakve, kako i na koji način se donose odluke u Ustavnom sudu BiH, istakao je Dodik, još više dobija na značaju odredba Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH koja kaže: “Odluka kojom su Pravila Ustavnog suda izmjenjena i odluke Ustavnog suda BiH, donesene nakon izmjena Pravila Ustavnog suda BiH, neće se primjenjivati i izvršavati na teritoriji Republike Srpske”.