Autor: INFO

  • Šeranić: Projekat “Socijalizacija djece Republike Srpske” jedinstven u regionu

    Šeranić: Projekat “Socijalizacija djece Republike Srpske” jedinstven u regionu

    Od 2002. godine Јavni fond dječije zaštite Republike Srpske sprovodi projekat “Socijalizacija djece Republike Srpske”, realizaciju jedne vrste prava kroz usluge i podsticajno razvojne elemenate u sistemu dječije zaštite.

    Projekat se realizuje od maja do septembra. Najprije je to bilo kroz kamp u Kumboru kod Herceg Novog, a potom u Bečićima kod Budve.

    Za 22 godine, koliko se realizuje projekat socijalizacije djece na morskoj obali, kroz kampove je prošlo oko 38.000 dječaka i djevojčica iz Republike Srpske.

    – Moram napomenuti da je samo u ljeto 2020. godine napravljena pauza zbog pandemije. Projekat je jedinstven u ovoj oblasti u regionu – rekao je Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.

    Šeeranić je dodao da je cilj ovog projekta da se zadovoljavaju razvojne potrebe same djece, razvija empatija, kao i osjećaj pripadnosti vršnjačkoj grupi.

    – Radi se o jednom od boljih projekata Republike Srpske i zato toliko dugo traje. Ovaj projekat čuvaju djeca, roditelji, vaspitači i svi oni koji učestvuju i omogućavaju da traje u kontuitetu – naglasio je Šeranić.

  • Stanivuković: Želim da svi imaju vodu, pred nama sedam izazovnih dana

    Stanivuković: Želim da svi imaju vodu, pred nama sedam izazovnih dana

    Redukcija se vrši, ne da neko nema vode, nego jer je to jedini način da svi u jednom trenutku imaju vodu. Redukcija ne znači da mi imamo vodu, pa ne želimo da je pustimo, nego da se voda akumulira, da napunimo sisteme, da imamo vodu i da je pustimo sugrađanima.

    Kazao je gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković komentarišući aktuelne izazove sa redovnim vodosnabdijevanjem u pojedinim mjesnim zajednicama.

    Prema njegovim riječima redukcija se vrši u 23 časa, kako bi se narednih 12 sati u bazenima i rezervoarima akumulirala voda.

    “To smo uspjeli prethodnu noć, tako da sva potkozarska sela, Piskavica, Mišn Han, Verići i Prijakovci dobiju vodu. Ako je bilo redukcija sinoć u 23 časa, to se nije desilo zato što je to nekome bio hir, kako neko voli da kaže i predstavi na taj način. Ja želim da svi ljudi imaju vodu, jer je to osnovno pravo. Ali, treba da naglasimo da je ovo vremenska nepogoda”, rekao je danas Stanivuković.

    Poručio je i to kako su u pojedinim mjestima postojali višedecenijski problemi, kojih više nema, te da će svi oni izazovi sa kojima se gradska administracija suočava sada – biti rješeni.

    “U Bronzanom Majdanu, gdje gotovo pa nikada nije bilo vode, danas ima svaki mjesec. Riješili smo problem, uložili oko 2 i po miliona. Tu su i Donja Kola, Racune, Jagare, a danas radimo i Ponir. Tu smo uložili 35 miliona KM. Jedino što nam ostaje da uradimo jesu rezervoari Tunjice 1 i Tunjice 2, to nam je izazov koji planiramo da riješimo”, naglasio je on.

    Poručio je da oni, koji su radili taj vodovod prije nekoliko godina, radove nisu izveli na ispravan način.

    “Zato danas taj rezervoar nema kapaciteta da, kada su velike vrućine i suše, da konstantno isporučuje ljudima vodu. Danas će dobiti vodu sva potkozarska sela, ali i Dragočaj i Ramići. Obezbijedili smo da Dragočaj i Kuljani imaju sve vrijeme vodu i da na tom dijelu ne moramo da uvodimo redukcije, jer smo njihov sistem prespojili na jedan drugi način. To je isto rješnje, doduše privremeno, u koje smo morali da uložimo 20 hiljada maraka, kako bi smo obezbijedili vodu”, istakao je on.

    Stanivuković je dodatno poručio i to kako su ekipe “Vodovoda” otklonile kvar na Pavlovcu i Šibovima.

    “Pavlovac i Šibovi, kada nisu imali vodu, to se nije desilo zbog redukcije. Nije bilo potrebe za redukcijom. Desila su se dva velika kvara na jednom nepristupačnom terenu. Kada smo te kvarove otklonili, ljudi su dobili vodu. Danas jedino nismo sigurni da ćemo uspjeti da riješimo izazov sa visinskim zonama Dragočaja i Ramića Jednostavno, nema dovoljno pritiska da voda dođe do domaćinstava. Mi ćemo sa cisternama prema tim ljudima. Moram da naglasim i to da, redukcijama koje su rađene kako bi ljudi dobili vodu, uspjeli smo da preko 99 posto teritorije danas ima vodu kada je temperatura peko 37 stepeni”, rekao je Stanivuković.

    Naglasio je i to kako ovaj problem postoji već nekoliko godina, te da gradska administracija planira da uloži 12 miliona KM kako bi uradili potpuno novi sistem.

    “Ovaj izazov nije nastao sa mnom, niti bilo čijom željom da neko nema vodu. Radimo maksimalno jer želimo da svi imaju vodu. Plan nam je da uložimo 12 miliona KM i cijeli sistem koji vodi ka Tunjicama zamijenimo jednim novi sistemom, koji može da podnese ovako velike suše”, dodao je on.

    Stanivuković je poručio i to kako Grad i “Vodovod” ulažu maksimalne napore da svaki stanovnik grada ima vodu.

    “Narednih pet do sedam dana je izazov, ali uspjećemo da obezbijedimo da cijeli donji dio Dragočaja i Kuljani imaju vodu. Što se tiče potkozarskih sela i visinskih dijelova Ramića i visinske zone Dragočaja, tu možemo da radimo jedan sistem, a to je da u 24 časa svi imaju vodu 12 sati. Ulažemo maksimalne napore, dajemo sve od sebe, imamo najbolju namjeru da svi imamo vodu. Ali ovdje se radi o pogrešnim stvarima koje su urađene prije 10, 15 godina. Moramo raditi novi sistem, moraćemo uložiti velike napore”, ponovio je on i dodao:

    “Pred nama je sedam izazovnih dana”.

  • Vučić: Analiza o oduzimanju nadležnosti Republici Srpskoj

    Vučić: Analiza o oduzimanju nadležnosti Republici Srpskoj

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da je pripremljena analiza o oduzimanju nadležnosti Republici Srpskoj kroz narušavanje Dejtonskog sporazuma.

    – Kao što su radili nama sa Briselskim sporazumom. Bićete iznenađeni sa kolikom pažnjom su rušili Dejtonski sporazum da bi rušili Srpsku. Zašto im smeta Srbija, jer poštuje Dejton. Zato sam kriv ja i pomirio sam se sa tim. Srećan sam ne samo zato jer sam mogao da budem na strani mnogostradalnog srpskog naroda i bošnjačkog, što posvećujemo pažnju Bošnjacima – rekao je Vučić.

     

  • Vučić: Nadam se da im neće pasti na pamet da ukinu Republiku Srpsku i ubijaju srpski narod

    Vučić: Nadam se da im neće pasti na pamet da ukinu Republiku Srpsku i ubijaju srpski narod

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da Srbija neće da nasjeda na provokacije koje dolaze iz BiH niti da ratuje sa Bošnjacima.Јa vam sad otvoreno kažem – mi nećemo da ratujemo protiv vas. Možete da radite šta hoćete, možete da izmišljate, možete da provocirate koliko hoćete, a mi nećemo da ratujemo protiv vas. Mi nećemo da ratujemo protiv Bošnjaka. I to je moja poruka i Bošnjacima u Srbiji i Bošnjacima u BiH – naglasio je Vučić.

    Istakao je da će Srbija i srpski narod dati sve od sebe da to izbjegnu.

    – Nadam se da im neće pasti na pamet da ukinu Republiku Srpsku i da ubijaju srpski narod. Mi nećemo da nasjedamo na njihove provokacije. I neću svaki dan da moram da objašnjavam da nećemo da nasjedamo na njihove provokacije – svaki dan da moram da objašnjavam nekome koliko je srpska namjenska industrija veća i jača od namjenske industrije BiH – rekao je Vučić.

     

    Vučić je rekao da se odnos snaga promijenio i da je u namjenskoj industriji taj odnos četiri prema jedan.

    – Hrvatska namjenska industrija je snažna. Ima nekoliko privatnih fabrika izuzetnih. A ovo (u BiH) je daleko ispod tog nivoa. I sad to moram da objašnjavam. Nemate neku drugu temu, nego omjer snaga? Zašto se ne bave auto-putevima? Koliko ste auto-puteva izgradili – naglasio je Vučić.

    Kaže da je, sa druge strane, predsjednik Srpske Milorad Dodik izgadio puteve od Doboja do Banjaluke, do Gradiške, preko Prnjavora do Doboja i da se gradi do Bijeljine.

    – Gdje ste izgradili to? Ukupno ste izgradili 20 kilometara – rekao je Vučić.

  • Dodik: Institucije u koje se bošnjački političari zaklinju uvrijedile bošnjački narod

    Dodik: Institucije u koje se bošnjački političari zaklinju uvrijedile bošnjački narod

    Јuče je Ustavni sud BiH pokazao da se ne poštuju ni Ustav ni pravila, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.Јuče su Apelacioni sud i CIK pokazali da ne poštuju zakon. Јuče su ove institucije pokazale da ne poštuju BiH. Јuče su ove institucije u koje se bošnjački političari zaklinju uvrijedile bošnjački narod – istakao je Dodik.

    Dodik ističe da je u Federaciji BiH juče bio dan žalosti.

    – Gotovo da niko nije radio, osim Ustavnog i Apelacionog suda i CIK-a. Na dan komemoracije u Potočarima, dok su Bošnjaci žalili, oni su se potrudili da pokažu da su od BiH napravili žalosnu zemlju. Јuče je predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović pokazao da nije član Predsjedništva iz reda bošnjačkog naroda, već sramota bošnjačkog naroda – navodi Dodik.

    Dodaje da su stranci juče pokazali da im nije stalo ni do BiH ni do Bošnjaka, već samo do svojih interesa.

    – Јuče je samo Republika Srpska pokazala da, kao što poštuje svoje žrtve, poštuje i žrtve drugih naroda – navodi Dodik na društvenoj mreži “Iks”.

  • Stevandić: Patološka opsesija Bećirovića

    Stevandić: Patološka opsesija Bećirovića

    Predsjednik Narodne skupštine Republikie Srpske Nenad Stevandić rekao je da bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović pokazuje ozbiljnu opsesiju svim srpskim političarima i zemljama, te je istakao da je to kod njega “više u sferi patološkog, a ne racionalnog”.

    Opterećen je prvo predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koga se očigledno boji, što pokazuju takve reakcije i uvrede upućene njemu i Srbiji. Njihov izvor je vjerovatno u velikom strahu, ljubomori i konkurenciji, što je za njega prilično nedostižno – rekao je Stevandić.

    S druge strane, dodao je on, osionost i opterećenost Bećirovića Republikom Srpskom i svime onim što ona predstavlja svojim dejtonskim statusom, kao i njenim predsjednikom ili funkcionerima govori da je to kod njega više u sferi patološkog, a ne racionalnog.

    – Činjenica je da mi to treba tako da gledamo, da se izdignemo iznad toga. On nije proizvođač bilo čega, ni u privrednom ni u duhovnom niti političkoim smislu. On je čovjek koji se jednostavno bavi destrukcijom i na njoj pokušava napraviti popularnost. Tačka – zaključio je Stevandić.

    Bećirović je u obraćanju u Potočarima govorio o opasnostima koje “ponovo prijete opstanku BiH”, te ocijenio da “postoje brojne sličnosti između velikosrpske ideologije i politike iz 1992. godine i danas”.

  • Stevandić o napadima na Vučića: Nude siromaštvo i sukobe

    Stevandić o napadima na Vučića: Nude siromaštvo i sukobe

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, Nenad Stevandić, oglasio se na društvenim mrežama komentarišući konstantne napade napade na predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, od strane političkog Sarajeva. Stevandić je istakao da takvi napadi donose samo negativne posljedice za narod i region.

    “Bećirović, Helez i slični iz BiH koji danonoćno i opsesivno prozivaju i vrijeđaju Aleksandra Vučića, svome narodu nude siromaštvo, zatucanost, sukobe i rat sa komšijama. Pošto su nesposobni za stvaranje radnih mjesta, plata, razvojnih projekata i saradnje, okreću se nacionalnom populizmu koji produkuje mržnju do nesagledivih razmjera, ali i posledica,” napisao je Stevandić na društvenoj mreži X.

  • CNN objavio insajderske informacije: Bajdenova kandidatura je okončana, pitanje je samo vremena

    CNN objavio insajderske informacije: Bajdenova kandidatura je okončana, pitanje je samo vremena

    Raste pritisak izborne baze Džoa Bajdena, predsjednika SAD i kandidata za naredni mandat da odustane od utrke nakon što je ponovo na pres konferenciji povodom NATO samita u Vašingtonu pokazao mentalnu rasijanost.

    On je, naime, Volodimira Zelenskog, predsjednika Ukrajine, zamijenio za Vladimira Putina, predsjednika Rusije, a ovaj gaf desio se u trenutku kada je Bajdenova kampanja pokušala dokazati da katastrofalni nastup na predsjedničkoj debati ne predstavlja veći problem za njegovu kampanju, i nadala se da će Bajden iskoristiti pres konferenciju s Zelenskim da uvjeri javnost da je sposoban ne samo pobijediti Donalda Trampa, njegovog protivkandidata, nego i vladati naredne četiri godine.

    CNN piše da je sve veći krug uticajnih demokrata koji žele da Bajden odustane od trke, kao i da je svima jasno da je Bajdenova kandidatura okončana. Najnoviji primjer su Barak Obama, bivši predsjednik i Nensi Pelozi, bivša predsjednica Predstavničkog doma Kongresa SAD. Kako piše CNN, oboje su zabrinuti da Bajden neće moći pobijediti Trampa i nisu sigurni šta da urade.

    “Demokrate očajnički žele da se obeshrabrujuća svađa okonča kako bi se vratili pokušajima da pobijede bivšeg predsednika. I mole Obamu ili Pelosi da im pomognu da se to ostvari, svjesni da vođa većine u Senatu Čak Šumer ne uživa dovoljno povjerenja u Bajdena. CNN je razgovarao s više od deset članova Kongresa, operativaca i više ljudi u kontaktu i s Obamom i Pelosi, od kojih mnogi kažu da je Bajdenova kandidatura okončana i da je u ovom trenutku samo pitanje kako će se to izvesti u praksi, čak i prije konferencije za novinare u četvrtak uveče”, navodi CNN.

    Kako navodi CNN, Obama je u svim razgovorima s zabrinutim demokrarama oko Bajdena “više je slušao nego pričao”, pažljivo izbjegavajući zauzimanje stavova za koje pretpostavlja da će brzo procuriti u javnost.

    “To je bio i Obamin pristup razgovoru koji je imao s Bajdenom nakon debate, a za koju je sadašnji predsjednik sugerisao drugima da je uključivao i podršku bivšeg predsjednika da prebrodi uznemirenost. Međutim, prema drugima koji su upoznati sa pozivom, Obama se držao svog stava da je ‘privatni savjetnik’ i ‘neko ko sluša’. On je podsticao. Glumio je đavoljeg advokata, ali on nije zauzeo stav”, ističe CNN.

  • Cvijanovićeva poručila da je Bećirović iskoristio Srebrenicu kako bi rasplamsao mržnju prema Srbima

    Cvijanovićeva poručila da je Bećirović iskoristio Srebrenicu kako bi rasplamsao mržnju prema Srbima

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je za Srnu da se BiH ne suočava ni sa kakvom velikosrpskom politikom, već sa velikobošnjačkim unitarizmom koji uporno teži marginalizaciji dva od tri konstitutivna naroda.

    Takva praksa je glavni uzrok neuspjeha BiH, a ne nepostojeća spoljna prijetnja u kojoj govori Denis Bećirović – istakla je Cvijanovićeva.

    Cvijanovićeva je rekla da iz pijeteta prema žrtvama nije htjela da komentariše juče, ali da je, kako je naglasila, prosto nemoguće prećutati izlive srbofobije koje je na komemoraciji u Potočarima iznio Denis Bećirović.

    Nažalost, Bećirović je iskoristio Srebrenicu kako bi ponovo rasplamsao mržnju prema Srbima, Srbiji i Republici Srpskoj – ukazala je srpski član Predsjedništva.

    Ona je rekla da je tužno što Bećirovićevu srbofobiju i unitarističke težnje ohrabruju i pojedini stranci u BiH koji ne osuđuju, već aplaudiraju govoru mržnje iz Sarajeva.

    – Stranci, kojima su usta inače puna priča o suživotu i pomirenju, dok u praksi rade sve da do toga nikada ne dođe – zaključila je Cvijanović.

  • OFAC ne dozvoljava preregistraciju kompanije kako bi se izbjegle ili zaobišle sankcije – To je novi rizik!

    OFAC ne dozvoljava preregistraciju kompanije kako bi se izbjegle ili zaobišle sankcije – To je novi rizik!

    “Preregistracija kompanije kako bi se izbjegle ili zaobišle sankcije nije dozvoljena prema zakonima o sankcijama Sjedinjenih Američkih Država. Konkretno, prema Poglavljima 1(a)vi-vii, 2(a)-(b) i 5(a)-(b) Izvršne uredbe 14033”.

    Ovo je odgovor američke ambasade u Sarajevu za portal Politički.ba u vezi najave sankcionisanih firmi u Republici Srpskoj da će izvršiti preregistraciju.

    Posljednjih dana Infinity International Group iz Banje Luke, u čijem je vlasništvu i Prointer, objavila je da se, zbog američkih sankcija, planira preregistrirati. Ona će u budućnosti biti upisana kao Invictus tehnology grupa i plan im je da nastave rad u IT oblasti.

    Slično je urađeno i sa drugim kompanijama iz grupacije – Prointer ITSS, Infinity Media, K-2 Audio Company, Sirius 2010, Una World, Kaldera Company.

    – Ako se kompanija nastavi baviti nezakonitim, korumpiranim ili antidejtonskim aktivnostima, ili pruža pogodnosti sankcionisanoj kompaniji ili pojedincu ili prima pogodnosti od njih, promjena imena ili vlasnika kompanije nije dovoljna da se izbjegnu sankcije”, saopšteno je iz amerčke ambasade.

    Upitani da li su ovo manevri da se izbjegnu američke sankcije, odgovorili su potvrdno.

    “Preregistracija kompanija je svakako pokušaj izbjegavanja sankcija; međutim, kao što je gore navedeno, pokušaj takvog postupanja je zabranjen prema Izvršnoj uredbi 14033 i neće stvoriti uslove za uklanjanje sa liste sankcionidanih.

    Za više informacija upućujemo vas na OFAC”, stoji u odgovoru američke ambasade.