Autor: INFO

  • Stevandić: Bećirovića će odbaciti vlastiti narod kome nudi siromaštvo umjesto saradnje

    Stevandić: Bećirovića će odbaciti vlastiti narod kome nudi siromaštvo umjesto saradnje

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić istakao je da će se predsjedavajućem Predsjedništva BiH Denisu Bećiroviću vrlo brzo kao bumerang vratiti kratkotrajni benefit koji ima od napadanja predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, te da će biti odbačen od vlastitog naroda kome nudi siromaštvo umjesto saradnje.

    Povodom Bećirovićeve izjave da je “vrijeme da Vučić ostavi BiH na miru”, Stevandić je istakao da najgori i najneuspješniji ljudi koji izazivaju ratove i sukobe napadaju one koji umiriju situaciju i koji su garanti mira na Balkanu.

    – Ne znam da li je gospodinu Bećiroviću neko ugradio neki čip koji stalno emituje “Vučić, Vučić, Vučić”? On čim otvori usta mora prvo da izgovori “Vučić”, a pošto ima negativan stav, onda se takmiči sam sa sobom da svaki put kaže nešto gore – rekao je Stevandić.

    On je ocijenio da je potpuna patologija to što je Bećirović toliko opterećen Vučićem.

    – Bećirović je opterećen zato što je nesposoban, zato što nikad nije stvorio. Gdje ste vi vidjeli neku građevinu ili projekat koji je počeo Bećirović? Gdje ste vidjeli neku saradnju i konferenciju gdje su se narodi pomirili, dogovarali, poput `Otvorenog Balkana`, kao što je radio Vučić? – upitao je Stevandić.

  • “Pokušali smo da ubijemo Putina”

    “Pokušali smo da ubijemo Putina”

    Šef ukrajinske obavještajne službe GUR, Kiril Budanov, rekao je danas da je bilo nekoliko pokušaja ubistva predsjednika Rusije Vladimira Putina, ali da su oni bili bezuspješni.

    Odgovarajući na pitanje u intervjuu za portal “New voice” da li je znao za pokušaje ubistva Putina, šef GUR-a je odgovorio potvrdno.

    “Bilo je pokušaja ubistva, ali, kao što vidite, do sada su bili neuspješni“, rekao je on, prenosi “Interfaks Ukrajina”.

    Budanov je primjetio da je Putin na vlasti u Rusiji više od 20 godina, pa Rusi sada “imaju strah da ga ne izgube, jer je on garant njihove životne stabilnosti”.

    Portparol Kremlja, Dmitrij Peskov rekao je, komentarišući izjavu Budanova, da je bezbjednost ruskog predsjednika “na odgovarajućem nivou”, prenosi “b92”.

  • Vučić: Јasno odakle vjetrovi duvaju, ali svi sukobi se moraju izbjeći

    Vučić: Јasno odakle vjetrovi duvaju, ali svi sukobi se moraju izbjeći

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da Srbija mora da bude veoma oprezna i da mora da izbjegne sukobe jer mir, kako je rekao, radi u korist svih, ali najviše u korist Srbije i njenih građana.

    Vučić je to rekao komentarišući govor predsejdavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića na komemoraciji u Srebrenici i dodao da ga je govor iznenadio, ali da je sasvim jasno odakle vjetrovi duvaju.

    – Da deset puta govorite o velikosrpskoj državnoj politici, velikosrpskim protagonistima. Pričate gluposti o Srpskoj akademiji nauka i umjetnosti, pojma nemajući šta je pisalo u Memorandumu – rekao je Vučić u izjavi novinarima u Kairu gdje boravi u zvaničnoj posjeti.

    Dodao je i da kada se čitaju izjave ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza vidi se da su u pitanju izjave osobe koja, kako je rekao, “živi u komentarima svojih obožavalaca i koja pojma nema sa realnošću”.

    – Sa nekim ko misli da je penzija u Srbiji 190 evra, ko misli da je plata u Srbiji 400 evra. Zato što čitaju te komentare na svojim portalima. Oni ne znaju koliko smo auto-puteva uradili, zato što im je najlakše da sebe lažu – rekao je Vučić.

    Dodao je da je važno što je ministar finansija Srbije Siniša Mali odgovorio Helezu i pokazao stvarne brojeve u skladu sa Evrostatom.

     

    – Da vam kažem, mi smo dio Evrostata, a nisu baš svi u regionu dio Evrostata. Kod nas nema laži oko brojki ni za plate, ni za penzije. Kod nekih ima, posebno oko javnog duga – rekao je Vučić.

    Dodao je da je zato važno da Srbija uvijek govori istinu, i da svi ljudi mogu da dobiju sve podatke.

    – Sve ono što sam govorio na konferenciji za novinare juče, mogli ste u praksi da vidite, sat vremena nakon konferencije do ovog trenutka. I za onu tačku tri, “političko-medijska agresija” i za sve ostalo – rekao je Vučić.

    “Mirno sam reagovao na izjavu Munire Subašić, jasno je da se vodi kampanja”

    Vučić je izjavio da je potpuno jasno da je mirno reagovao na izjavu majke Srebrenice Munire Subašić ne optužujući nikoga ni za šta i dodao da je jasno kakav se tip kampanje vodi.

    Vučić je u Kairu odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše pisanja medija da je izjavu Munire Subašić, koja je rekla da očekuje da ga Alah kazni, a portal Nova to prenio kao plemenitu izjavu “preokrenuo da bi mu pozavidio i Gebels”, upitao šta je preokrenuo.

    – Nije rekla da očekuje da me Alah kazni? Pa to piše. To je nešto o čemu sam govorio juče kao i sveukupna hajka protiv Ane Brabić koja se vodi, a protiv koje se ne biraju sredstva. U stanju su da je nazivaju monstrumom, kreaturom i svim mogućim. Sve im je dozvoljeno. Mi moramo da biramo reči i moramo da budemo pažljivi – rekao je Vučić.

    Možete li zamisliti, upitao je Vučić, kakva bi se hajka vodila da bilo ko iz Srbije kaže molim Boga da kazni predstavnika neke druge države.

    – Na stranu to što je došlo, vidjeli ste i sami, do preokreta, uz korišćenje dvije tehnike oko igre, oko djece i mene i tako dalje. Dakle, o tome neću ni da pričam. Ali ono što je nedvosmisleno, i što vam je potpuno jasno, i što je jasno napisano, to je očekujem da ga Alah kazni, na što sam vrlo mirno reagovao, nikoga ne optužujući, ni za šta. Rekao sam da niko od nas na kugli zemaljskoj, i posebno ja, ali ni gospođa Subašić, ne može donositi odluku u ime Boga, pa će Bog da odluči, a ne neko od nas smrtnika – rekao je Vučić.

    On je kazao da to pokazuje samo kakav se tip kampanje vodi, primetivši reagovanja medija u regionu poslije njegove jučerašnje konferencije za novinare.

    Kaže da su izmišljali njegove riječi i da nije rekao BiH već da više zemalja zajedno pokušava da iskoristi situaciju u Ukrajini ne bi li uvukli NATO protiv Srbije i ne bi li kažnjavali Srbiju.

    – Onda u zagrebačkim medijima – neprepričljiva Vučićeva konferencija, pošto sam ja valjda lud i glup, kako god je neprepričljiva, pa pusti to što sam rekao. Ali nisu to pustili. Vidjeli ste podgoričke medije? Ništa. Ali naravno kad se pojavi njihovo saopštenje kako smo mi falsifikovali nešto i u kojoj jasno da niko ništa nije falsifikovao, te vas molim pustite u cjelini samu izjavu gospođe Subašića, pa da vidite koliko je plemenita. Јa im čestitam na plemenitost i o njima neću reći nikada ni jednu ružnu riječ, jer bi me bilo sramota da za nekoga ko je izgubio svoje najbliže bilo šta loše kažem – rekao je Vučić.

  • Dodik: Pogrešna politika Bećirovića, vrijeme je da zaćuti

    Dodik: Pogrešna politika Bećirovića, vrijeme je da zaćuti

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da samo dan nakon što je srčano promovisao rat i širio srbofobiju na mjestu gdje pristojni ljudi zaćute, i nakon reakcije koja je uslijedila iz Srbije, Denis Bećirović se pretvorio u “mirotvorca”.

    Doduše, promovisao bi mir, ali da bude po njegovom, prenebregavajući važnu činjenicu da je Srbija potpisnik i garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, a Srbi konstitutivan narod u BiH – rekao je Dodik za Srnu upitan da prokomentariše Bećiroviću izjavu u kojoj poziva predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je, kako kaže, vrijeme da BiH ostavi na miru.

    Dodik je rekao da “kvalifikacije koje je iznio na račun Srbije za Bećirovića su očito prilog za dobru saradnju Srbije i BiH, jer šta je normalnije od uvreda na predsjednika susjedne države ako se želi saradnja”.

    – Tako Denis Bećirović vidi politiku i tako zamišlja saradnju – poručio je Dodik.

  • Održana 9. Skupština Ujedinjene Srpske; Predstavljeni kandidati i nosioci lista

    Održana 9. Skupština Ujedinjene Srpske; Predstavljeni kandidati i nosioci lista

    U Banjaluci je danas, u prisustvu velikog broja članova i simpatizera, održana 9. Skupština Ujedinjene Srpske. Na skupštini su predstavljeni kandidati za načelnike opština i nosioci lista, te je usvojen slogan i deklaracija o jedinstvu za Srpsku.

    Predsjednik Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić, istakao je da je stranka uložila mnogo truda u terenski rad. Najavio je da će Ujedinjena Srpska imati pet kandidata za načelnike opština na predstojećim lokalnim izborima, od kojih su većina favoriti. Takođe je naglasio da će stranka podržati još dva koaliciona kandidata.

    Stevandić je dodao da će Ujedinjena Srpska, nakon lokalnih izbora, imati veliki broj predsjednika lokalnih skupština, te je naglasio da stranka nije sklopila nijedan koalicioni dogovor sa opozicijom iz Republike Srpske.

    Kao nosilac liste za Banjaluku, Stevandić očekuje da će Ujedinjena Srpska biti među prve tri političke partije u ovom gradu, te da će preuzeti vođenje Skupštine grada u narednom mandatu.

    Stevandić je ocjenio da u Banjaluci ima previše političkog rata i naglasio da je odluka Ujedinjene Srpske da izbalansira situaciju. Cilj je, kako je rekao, da u Banjaluci nema političkih rovova, već da se realizuju projekti koji su u interesu građana

  • U teškoj saobraćajnoj nesreći poginuli Banjalučanin i još jedna osoba

    U teškoj saobraćajnoj nesreći poginuli Banjalučanin i još jedna osoba

    Dvije osobe su poginule u saobraćajnoj nesreći koja se sinoć u 18.55 sati dogodila se na magistralnom putu M 6.1. Livno – Bosansko Grahovo u mjestu Peulje, potvrdio je Ivica Vrdoljak, portparol MUP-a Livanjskog kantona.

    Kako je rečeno, smrtno su stradali R.J. (73) iz Banjaluke, koji je upravljao automobilom Golf 2 te suvozač iz njegovog vozila, M.J. (53) iz Bosanskog Grahova.

    Oni su se pod još nerazjašnjenim okolnostima sudarili s vozilom VW Transporter za čijim se volanom nalazio S.D. (33) iz Livna. Lakše tjelesne povrede je zadobio A.S. (29) saputnik iz tog vozila, koje su mu sanirane u Kantonalnoj bolnici u Livnu.

    Uviđaj su na mjestu događaja u prisustvu dežurnog kantonalnog tužioca obavili pripadnici MUP-a Livanjskog kantona, nakon čega su tijela smrtno stradalih osoba prevezena u mrtvačnicu Kantonalne bolnice u Livnu.

    Prema naredbi dežurnog kantonalnog tužioca tokom dana će tijela stradalih osoba biti prevezena u KBC Banjaluka, gdje će se obaviti obdukcija, piše Avaz.

    Na vozilima je pričinjena veća materijalna šteta, a poduzete su sve neophodne istražne mjere i radnje s ciljem utvrđivanja okolnosti koje su dovele do ove tragične nesreće.

  • Povećanje cijena pića uticalo na pazare ugostitelja u Srpskoj

    Povećanje cijena pića uticalo na pazare ugostitelja u Srpskoj

    Da su veće cijene kafe, sokova, piva, ali ostalih proizvoda u ugostiteljskim objektima u Srpskoj uticale da i promet u ovoj privrednoj grani bude veći, saglasni su sagovornici iz ove oblasti.

    Naime, prema podacima Zavoda za statistiku Republike Srpske, promet u prvom tromjesečju ove godine u odnosu na isti period prethodne godine veći je za 17,8 odsto.

    Rast je ostvaren i u poređenju na četvrto tromjesečje 2023. godini, i to za 7,2 odsto, dok je u odnosu na prosječan pazar iz 2023. godine promet veći za 6,3 odsto.

    Statističari su izračunali i da je promet u prvom tromjesečju ove godine u odnosu na prosjek iz 2010. godine veći za čak 176 odsto.

    Goran Kurtinović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, ističe u razgovoru za “Nezavisne novine” da je, što se tiče broja gostiju, on skoro pa isti u odnosu na godinu dana ranije, te da povećanje prometa ne može biti zbog toga.

    “Ali to je sastavni dio povećanih cijena, pošto su cijene u ovoj godini veće za 10 do 20 odsto. U ovoj godini došlo je do rasta minimalne plate, te smo primorani da podižemo cijene naših proizvoda da bismo mogli rentabilno poslovati”, kazao je Kurtinović.

    Da su veće cijene razlog povećanja pazara u kafanama i restoranima, saglasan je Zlatan Tatić, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”.

    “U ovoj godini došlo je do povećanja prometa u odnosu na godinu dana ranije upravo zbog većih cijena svih artikala koje služimo u ugostiteljskim objektima, ali jednim dijelom i zbog povećanog broja turista u tom periodu”, pojašnjava Tatić.

    Kako je rekao, veliki broj turista dolazi konstantno u Srpsku, te redovno posjećuju ugostiteljske objekte, gdje provode dosta vremena.

    “Njima naše cijene nisu previsoke, ali nama će sigurno biti problem kad dođe zima, jer sa sadašnjim cijenama naši gosti neće moći to prihvatiti”, kazao je Tatić.

    Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva i uslužnih djelatnosti Republike Srpske, kazao je da je saglasan sa ugostiteljima da su cijene te koje su podigle promet.

    “Nemamo podatak da je povećan broj turista, tako da su cijene rezultat povećanog prometa”, kazao je Savanović.

    Murisa Marić, izvršna direktorica u Udruženju građana DON Prijedor, kazala je u razgovoru za “Nezavisne novine” da su cijene te koje su uticale na to da je promet veći u odnosu na godinu ranije.

    “Danas se najviše sjedi po kafanama i pije kafa, a manje se ide po restoranima da se ruča, kako je to nekada bilo, jer su cijene enormno visoke za veliki broj naših građana”, kazala je Marićeva.

    Kako je rekla, veliki dio građana Srpske voli da ide u kafane, ali, kako kaže, i dosta turista dolazi u najveće gradove Srpske, pa ne čudi činjenica da je ugostiteljstvo profitiralo.

    “Imamo i dosta ugostiteljskih objekata koji su zatvoreni jer nisu mogli da posluju pozitivno”, zaključila je Marićeva.

  • Dodikove dimne bombe

    Dodikove dimne bombe

    Sastanak koalicionih partnera u Mostaru „smirio“ je usijane glave političara nakon što su se ekspresno dogovorili oko usvajanja budžeta na nivou BiH i raspodjele novca od Regulatorne agencije za komunikacije.

    Nakon što su lideri stranaka „Trojke“, HDZ BiH i SNSD sjeli za isti sto, isti dan su najave o otcjepljenju, ali i smjene ministara u Savjetu ministara BiH i Predsjedništvu BiH pale u zaborav.

    U protekla tri dana sve se riješilo i zaboravilo. Tako je „mirno razdruživanje“, koje je bilo predstavljeno kao Informacija o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa Republike Srpske i Federacije BiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima, nestalo preko noći.

    I to, uz tvrdnju da ono nije ni podrazumijevalo razdruživanje, kao i da nije trebalo da bude održana posebna sjednica Narodne skupštine RS, a nakon čega bi Informacija bila upućena u Parlament FBiH.

    Podsjećamo, predsjednik RS Milorad Dodik već mjesecima prijeti FBiH kako će se Srpska ocijepiti i postati država. Time je izazivao reakcije čak i svjetskih sila, koje su poručile da je to moguće ostvariti samo sukobima, a nikako mirnim putem.

    Uz to, zahtijevao je i smjene Denisa Bećirovića u Predsjedništvu BiH, Elmedina Konakovića u Savjetu ministara BiH, te Zlatka Lagumdžije u Njujorku zbog usvojene Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN u Njujorku. Čak je “jasno stavio do znanja partnerima da od razgovora nema ništa dok se ne provede njihova smjena”.

    Međutim, Dodik je, po svemu sudeći, zaigrao na kartu kratke pameti naroda, te je otišao u Mostar, sjeo za isti sto sa partnerima i dogovorio raspodjelu novca na nivou BiH. Svi ostali zahtjevi, koje je danima u javnosti plasirao, izbrisani su i zaboravljeni.

    Poslanik PDP u NS RS Milanko Mihajilica ističe da narod treba da zna “da čim počnu da zveckaju oružjem, čim se retorika dovede do usijanja, obavezno je u pozadini posrijedi neka finansijska igra ili ozakonjeni kriminal”.

    – Usvajanje Nacrta budžeta institucija BiH, čije povećanje se gotovo u potpunosti odnosi na povećanje budžeta za 37 miliona KM UIO za kupovinu zgrade i da bi došli do famoznih 100 miliona da bi tu zgradu mogli kupiti od Dodikovog kuma, jedan je od primjera koji to najbolje potvrđuju. Pa danima, čak mjesecima, slušali smo o smjenama, da će hapsiti jedni druge, o razdruživanju… a onda su normalno sjeli i podigli budžet koji pripada ljudima ove zemlje da bi namirili kumovske džepove – kaže Mihajilica.

    Dodaje da nakon toga odjednom nema ništa od razdruživanja.

    – Rade to i jedni i drugi i treći, ali nažalost, SNSD prednjači u tome da uvlači Republiku Srpsku u probleme, izolacije, atmosferu stalne napetosti, podjelu ne samo među različitim narodima, nego i među srpskim, a rezultat je trpanje para u vlastite džepove – navodi on.

    Pored toga, kaže Mihajilica, rezultat je da se gase škole jer nema više ko da ih pohađa, nikada manje upisanih studenata na naše javne univerzitete, da svake godine gubimo stanovnika koliko ima jedna prosječna opština.

    – Rezultat su puni džepovi pojedinaca, a prazna zemlja – ocjenjuje Mihajilica.

    Međutim, politička analitičarka Tanja Topić ocjenjuje da su svi ti Dodikovi potezi predstavljali oprobanu političku trgovinu, odnosno da se to kolokvijalno zove zatezanje odnosa i dostizanje crvene linije nakon čega slijedi popuštanje, kako bi se u toj trgovini izdejstvovalo ono što je njima potrebno.

    – Pokazuje se da se političari sve brzo dogovore kada se radi o raspodijeli novca i funkcija. Tu prestaju svi njihovi animoziteti i sve gadljivosti, verbalne poruke koje iznose jedni protiv drugih kao što su vrijeđanja i omalovažavanja. To se onda pokazuje da oni svi imaju debelu kožu i da mogu lako živjeti sa svim tim uvredama – navodi Topićeva.

    Tanja Topić
    Ona ističe da je puno poteza bilo smišljeno, bacanjem dimne bombe, i da je to bilo samo za internu političku upotrebu, odnosno samo za manipulisanje građanima i javnosti.

    – U samom startu se znalo da je plan o “mirnom razdruživanju” nerealan i da ga je nemoguće sprovesti., kao što se znalo da nije lako smijeniti Lagumdžiju, Bećirovića i Konakovića. To su sve dimne zavjese, odnosno bacanje koske građanima da se oni s time zabave, dok se ne riješe njima bitne stvari – rekla je Topićeva.

    Ističe da je presudni momenat, koji je uticao na usvajanje budžeta na nivou BiH, bio pristup novcu Evropske unije koji je usvojen planom rasta.

    – To je ogroman novac od kojeg bi trebalo da imaju određene benefite zemlje Zapadnog Balkana, prema tome i BiH. Cijeli taj proces je bilo zamagljivanje očiju javnosti i išlo se u neku vrstu kormilarenja od zvaničnika EU – kaže Topićeva za Srpskainfo.

    Raspodjela novca
    Sastanak lidera održan je u Mostaru početkom jula i tada je dogovoreno usvajanje budžeta BiH u iznosu od 1.355.400.000 KM.

    -U proteklom periodu sam govorio da ima oko 600 miliona KM, što je višestruko veći iznos od granta koji možemo dobiti kada je u pitanju plan rasta. To su naša sredstva koja stoje neutrošena. Danas smo, ako izuzmemo Upravu za indirektno oporezivanje i Elektroprenos, gotovo 75 miliona KM sredstava RAK stavili u funkciju – rekao je Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH.

    Budžet za institucije BiH povećan je za 40 miliona KM u odnosu na prethodni, od čega se dodatnih 37 miliona izdvaja za kupovinu zgrade za potrebe Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Tako će investicija smještaja UIO u Banjaluci koštati vrtoglavih 100 miliona KM.

  • U Federaciji BiH nevjerica nakon odluke Ustavnog suda

    U Federaciji BiH nevjerica nakon odluke Ustavnog suda

    Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva će u potpunosti provesti odluku Ustavnog suda BiH kakva god ona bila, izjavio je ministar Kemal Hrnjić.

    Ustavni sud BiH je, podsjećamo, na plenarnoj sjednici, održanoj u četvrtak, utvrdio da Odluka federalne Vlade o promjeni namjene šumskog zemljišta u Varešu i njegovom privremenom korištenju u druge namjene nije u skladu s Ustavom BiH.

    Utvrđeno je da je osporena Odluka ništavna i da prestaje važiti od dana objavljivanja te odluke u Službenim novinama FBiH. Ustavni sud je naložio Vladi FBiH i Ministarstvu da preduzmu odgovarajuće korake kojima će poništiti sve odluke i aktivnosti koje su zasnovane na osporenoj odluci, saopšteno je iz Ustavnog suda BiH, piše Oslobođenje.

    Ustavni sud BiH je, podsjećamo, na plenarnoj sjednici, održanoj u četvrtak, utvrdio da Odluka federalne Vlade o promjeni namjene šumskog zemljišta u Varešu i njegovom privremenom korištenju u druge namjene nije u skladu s Ustavom BiH.

    Utvrđeno je da je osporena Odluka ništavna i da prestaje važiti od dana objavljivanja te odluke u Službenim novinama FBiH. Ustavni sud je naložio Vladi FBiH i Ministarstvu da preduzmu odgovarajuće korake kojima će poništiti sve odluke i aktivnosti koje su zasnovane na osporenoj odluci, saopšteno je iz Ustavnog suda BiH, piše Oslobođenje.

    Sada se postavlja pitanje hoće li priča o najvećoj poslijeratnoj investiciji britanske kompanije Adriatic Metals BH, otvaranju rudnika Rupice i oživljavanju Vareša, ali i šire regije, biti kratkog daha? U istraživanje, razvoj rudnika, izgradnju infrastrukture i postrojenja za preradu rude je, podsjećamo, uloženo više od 400 miliona KM.

    Hrnjić ističe da se nakon donošenja odluke Ustavnog suda BiH otvaraju mnoga pitanja.

    – Mi ćemo u potpunosti provesti odluku Ustavnog suda BiH, očekujemo da će biti posljedica – očekujemo i smatram da je ovo loše za državu BiH, a možda ćemo platiti i velike odštete. No, ne bih sad o tome razgovarao, ali vjerujte da i to ima smisla. Ako nas ova firma tuži kao državu, sigurno mogu ostvariti odštetu koja bi mogla iznositi i više od milijarde KM. Znate koliko su oni uložili u svoj biznis. Mislim da odluku trebamo dobro razmotriti, ali ponavljam, mi ćemo provesti svaku odluku Ustavnog suda BiH kakva god da ona bude. Zasad mi je nejasna, jer ne znam zašto smo stopirali sve aktivnosti. Postavlja se onda pitanje da li ćemo ukinuti kantonalne zakone i zakon entiteta ako niko nije nadležan da raspolaže državnom imovinom. A državna imovina su i zgrade, rijeke, šume, poljoprivredno zemljište… Mnogo toga je državna imovina– kaže Hrnjić.

    Iz kompanije Adriatic Metals su za Oslobođenje rekli da nastavljaju operativni rad i dostizanje planiranog rasta proizvodnje u Varešu i ostvarivanju ekonomskih i društvenih koristi za lokalnu zajednicu i BiH.

    – Adriatic je svjestan saopštenja za javnost Ustavnog suda BiH, u kojem stoji da daje uputstva Vladi FBiH i resornom ministarstvu da poduzmu odgovarajuće korake za poništavanje svih odluka koje se odnose na raspolaganje državnom imovinom. Adriatic očekuje da čim prije izvrši uvid u cjelovitu i objavljenu sudsku odluku i nastavlja blisko surađivati sa svim razinama bh. vlade i relevantnim regulatornim tijelima kako bi procijenio pravne i zakonodavne mogućnosti koje su mu na raspolaganju ukoliko to bude potrebno, rečeno nam je.

    Ističu i da Odluka neće imati nikakav utjecaj na operativne aktivnosti kompanije, jer privremeno postrojenje za skladištenje jalovine raspolaže sa dovoljno slobodnog kapaciteta koji zadovoljava trenutne potrebe odlaganja za potrebe kompanije. Privremeno postrojenje raspolaže svim potrebnim dozvolama za korištenje. Kompanija će razmotriti u narednom periodu nekoliko potencijalnih rješenja kao dugoročno rješenje ukoliko za to bude potrebe i nastavit će primjenjivati najviše međunarodne standarde u upravljanju jalovinom, dodaju.

     

  • U Srpskoj ostaje veća kazna zbog džointa nego zbog pedofilije

    U Srpskoj ostaje veća kazna zbog džointa nego zbog pedofilije

    Ministarstvo pravde Republike Srpske odbilo je inicijativu banjalučkog advokata Aleksandra Jokića, što u praksi znači da u Srpskoj, po Krivičnom zakoniku, do daljeg na snazi ostaje veća kazna zaprijećena zbog džointa nego zbog obljube djeteta.

    Vlada Republike Srpske je, naime, na sjednici održanoj 4. jula utvrdila Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske, ali se tu nije našla Jokićeva inicijativa.

    Podsjetimo, kako su “Nezavisne novine” ranije pisale, prema važećem zakonu, ako neko svoje poznanike “počasti” džointom, zaprijećena mu je veća kazna nego onom ko dijete obljubi ili ga navodi na učestvovanje u snimanju pornografije.

    “Ko navodi drugog na uživanje droge ili mu daje drogu da je uživa on ili drugo lice, ili stavi na raspolaganje prostorije radi uživanja droge ili na drugi način omogućuje drugom da uživa drogu, biće kažnjen zatvorom od jedne do osam godina”, ističe se u članu 208, stav 1, Krivičnog zakonika.

    U stavu 2. stoji da je kazna od dvije do 12 godina zaprijećena onom ko to uradi prema djetetu, duševno poremećenom licu ili prema više lica ili u školi itd.

    Jokić je, zbog toga, predložio da u stavu 1. maksimalna zaprijećena kazna iznosi tri godine, a da se stav 2. ne odnosi na one koji to urade prema više lica, te da kazna bude od jedne do osam godina.

    Međutim, novim izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika koriguju se samo odredbe koje se odnose na rodni identitet, a u Nacrtu je navedeno zašto Ministarstvo nije imalo sluha za Jokićevu inicijativu.

    Jokić je, navodi se u Nacrtu, dostavio Ministarstvu pravde Srpske Inicijativu za izmjenu člana 208. (omogućavanje uživanja opojnih droga) Krivičnog zakonika Republike Srpske gdje se predlaže izmjena stava 1. na način da se propisana kazna zatvora u trajanju od jedne do osam godina zamijeni kaznom do tri godine, a da se u stavu 2. riječi: “prema više lica” brišu i propisana kazna zatvora u trajanju od dvije do 12 godina zamijeni kaznom zatvora od jedne do osam godina.

    “Inicijativa advokata Aleksandra Jokića nije prihvaćena iz razloga što su krivične sankcije koje su propisane za krivično djelo omogućavanje uživanja droga srazmjerne težini i društvenoj opasnosti tog krivičnog djela i ne bi ih trebalo ublažavati”, navodi se u Nacrtu.

    Jokić je u izjavi za “Nezavisne novine” rekao da nije zvanično informisan da je njegov prijedlog odbijen.

    “Ako je to tačno, to je dokaz da živimo najveću krizu pravne profesije od nastanka RS do danas”, ističe Jokić.

    “Bitnije” je, dodaje, izbaciti rodno senzitivni jezik iz Krivičnog zakonika Republike Srpske nego uskladiti kaznenu politiku tako da se za zajedničko konzumiranje droge (jednog džointa) ne ide na veću zatvorsku kaznu nego za obljubu djeteta, iskorištavanje djeteta za pornografiju, otmicu…

    “Plašim se da ćemo posljedice osjećati jako dugo. Krivični zakonik je postao poligon za politikanstvo i najjeftiniji populizam. Više od toga boli zaglušujuća tišina pravosudne zajednice na ovo što se radi”, rekao je Jokić za “Nezavisne novine”.

    Podsjetimo, u Krivičnom zakoniku Srpske navedeno je da “ko izvrši obljubu ili s njom izjednačenu polnu radnju sa djetetom mlađim od 15 godina biće kažnjen kaznom zatvora od dvije do deset godina”.

    Ali, ni to nije sve, već “ko navodi dijete na učestvovanje u snimanju dječje pornografije ili ko organizuje ili omogući snimanje dječje pornografije, biće kažnjen zatvorom od šest mjeseci do pet godina”. Čak i ako pritom upotrijebi silu, kazna je manja nego za omogućavanje uživanja droge