Autor: INFO

  • Đokić: Ne postoji namjera za povećanje cijene struje

    Đokić: Ne postoji namjera za povećanje cijene struje

    Vlada u ovom trenutku nema nikakvu namjeru da povećava cijenu električne energije, te ne postoji nijedna odluka o tome. Ali građani treba da shvate probleme i da su troškovi održavanja proizvodnih pogona iz godine u godinu sve veći, rekao je u intervjuu bajaluka.net ministar energetike i rudarstva rpske Petar Đokić odgovarajući na pitanje da li će se komplikovana situacija na svjetskom tržištu energenata odraziti i na građane Srpske.

    – Republika Srpska više od dvije decenije vodi politiku istinski niskih cijena električne energije kako bi energija bila dostupna svim građanima i privredi, u cilju zaštite standarda stanovništva, te da privreda ima manje troškove – rekao je Đokić.

    Kako kaže, rashodi u proizvodnji su sve veći, a situaciju dodatno otežava i ako se desi nestabilna godina kao što je ova.

    – Onda morate u periodu kada nemate svoju energiju, a ovo je to vrijeme, kupovati na spoljnom tržištu po mnogo većim cijenama. Mi tu razliku pokrivamo iz tekućeg poslovanja Elektroprivrede Republike Srpske. Tako da je pitanje cijene vrlo diskutabilno, kako u ovom trenutku, tako i u budućnosti. Da li ta cijena može da obezbijedi da proizvodna preduzeća mogu da rade normalno i da izvrše svoje zakonom predviđene obaveze. Tako da je to tema koja nas čeka u narednom periodu – rekao je Đokić.

    Dodaje da svi moraju da shvate probleme i da se energija ne proizvodi sama od sebe.

    – Treba ih realno sagledati i govoriti o tome. Mi nemamo namjere u ovom času, o tome nije bilo rasprave, niti je donesena ikakva odluka. FBiH je prije nekih desetak dana povećala cijene za privredu 10 odsto, a za stanovništvo sedam odsto. A oni su i ranije imali više cijene za 30 odsto. Vrlo često se postavlja pitanje da li smo mi stimulisali svoju privredu ili kažnjavali svoju Elektroprivredu – ističe on.

    Vrijednost projekata 4,6 milijardi KM

    Objašnjava da Srpska ima nekoliko proizvodnih objekata i količina energija koju proizvede je veća nego što su potrebe Republike Srpske. Tako da, u optimalnim uslovima proizvodnje, kada imamo npr. optimalan nivo hidrologije i kada normalno rade TE, možemo obezbijediti negdje oko 35 odsto viška.

    – Tu energiju smo uglavnom prodavali na spoljna tržišta. Po tom osnovu su prihodi znatno veći nego cijena energije koju isporučujemo za našu privredu – kaže Đokić.

    Zbog brojnih nestabilnosti na tržištu, Srpska je ušla u realizaciju više projekata, a u ovom trenutku Elektroprivreda ima zaključeno koncesionih ugovora za 680 kW, od čega je više od 300 u oblasti hidrologije. Grade se hidroelektrane Buk bijela, Dabar i Bistrica, ali i u toku su projekti iz oblasti solarne energije, gdje je zaključeno oko 1.300 ugovora, te projekti vjetroenergije.

    – Kada pogledate sve, to je negdje oko 1.970 MW instalacijske snage kroz ugovore koje smo zaključili za hidro, solar i vjetar. Vrijednost investicija je oko četiri milijarde i 600 miliona maraka. To je za Republiku Srpsku najveći investicioni skok koji je napravila od vremena od kada postoji. I sve smo to postigli u posljednjih pet ili šest godina – kaže ministar.

    Arbitraže

    Govoreći o arbitražama koje je Republika Srpska izgubila u posljednjih godinu dana, te opasnosti da izgubi još jednu u Vašingtonu, Đokić kaže da nema razloga za brigu.

    Po pitanju arbitraže za RiTE “Ugljevik” kaže da je Republika Srpska prihvatila tu tužbu, te da se ona izvršava na način što se jedna trećina proizvedene energije iz “Ugljevika” isporučuje Elektrogospodarstvu Slovenije po tržišnim cijenama.

    – I izvršenje finansijske obaveze u visini od 63 miliona je sada u toku. Naravno da svako izvršenje prate problemi i zastoji, ali to će dvije strane usaglašavati – kaže Đokić.

    Kada je riječ o arbitraži u Vašingtonu, objašnjava da je ona vođena po istom osnovu i da je zaustavljena kada je ova u Beogradu bila privedena kraju.

    – Ta arbitraža miruje i bilo bi logično da ona bude okončana jer je već stvorena obaveza arbitražom po istom osnovu i sve se obaveze izvršavaju. Tu ne vidim strah da možemo doći u problem. Spinovanje u posljednje vrijeme koje imamo nije tačno i nije dobronamjerno – rekao je ministar.

    O arbitraži za Hidroelektranu na Vrbasu kaže da se tu vodi postupak u pogledu odnosa prema toj arbitražnoj odluci koji imaju institucije BiH.

    – Ali to još nije završeno jer pitanje koje se postavlja je kredibilnost onih prema kojima se treba izvršiti ta odluka. Treba imati u vidu da je jedan od dvojice tužilaca iz Slovenije. Protiv jednog je proglašen stečaj. To su ljudi koji dolaze iz firme koja je u postupku, dok su ovdje nešto željeli da urade, investirali 200.000 KM i to je revizorska kuća potvrdila. Sad je taj međunarodni arbitražni sud presudio u njihovu korist. U toj arbitraži nisu korišteni svi naši argumenti protiv tog tužioca i da on nije bio kredibilan da vodi tako veliki projekat – rekao je Đokić.

  • Vučić: U petak sa Šolcom dug razgovor o svim temama

    Vučić: U petak sa Šolcom dug razgovor o svim temama

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Londonu da će u petak imati dug bilaterlni sastanak sa Olafom Šolcom u četiri oka i da će razgovarati i o evropskom putu Srbije, o svim političkim odnosima, u vezi sa KiM, stanju u regionu, ali i o razvoju ekonomije, kao i da će potpisati memorandum o razumijevanju u vezi sa mineralnim sirovinama.

    I kroz Agendu rasta i planiranje pridruživanja u jedinstvenom evropskom tržištu. Ali istovremeno ćemo i razgovarati o onome što je tema tog dana – dolazi potpredsjednik Evropske komisije Maraš Ševčović, doći će predsjednica Evropske banke za obnovu i razvoj. Doći će predsednici KFW-a, Italijanske razvojne banke, i ono što je iznenađenje i ljudi, glavni šef Mercedes-Benca, tako da očekujemo razgovore – rekao je Vučić.

    On je istakao da će biti potpisan memoranduma o razumijevanju oko mineralnih sirovina.

    – Vezanih za jedan opšti, generalni okvir, to je što će potpisati Ministarstvo rudarstva i energetike zajedno sa Evropskom unijom, odnosno Marošem Ševčovićem – rekao je Vučić.

    Naveo je da je za Srbiju vaćni da sve te institucije zajedno sa predstavnicima Vlade Srbije potpišu zajedničku želju o jednom sveukupnom vrujednosnom lancu koji bi trebalo u Srbiji da se formira.

    – Dakle od litijuma, litijumskih baterija, privlačenja dodatnih investitora, do električnih automobila gdje očekujemo njihovu pomoć za proizvodnju da dođe u Srbiju, što bi značilo ogroman skok, kvantni skok Srbije unaprijed. Mnogo više novca, mnogo više bogatstva za naše građane i vjerujem da ćemo to uspjeti sad – rekao je Vučić.

  • Lavrov: Amerika zna – ako Rusija pobijedi i Balkan će biti slobodan

    Lavrov: Amerika zna – ako Rusija pobijedi i Balkan će biti slobodan

    Ako se Zapad urazumi i “izliječi od manije superiornosti”, biće moguć nekakav dijalog, ali Moskva ni za kim neće trčati, to nije njena tradicija, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

    Nevjerovatno je da se Evropska unija, koja je formirana kako bi osigurala blagostanje svih članica i stabilnost, sada u potpunosti pretvorila u dodatak NATO. I ništa manje agresivno, a ponekad čak i agresivnije, zahtijevaju da se Rusija porazi. I kakav tu strateški dijalog može biti – i bilo koji drugi dijalog. Iako, ponoviću, ako se i kada naše kolege urazume, izliječe od te manije superiornosti, sopstvene veličine i nekažnjivosti, sješćemo da razgovaramo, saslušaćemo šta će nam reći, ali da trčimo za njima i da ih nagovaramo – to nije naša tradicija – istakao je Lavrov.

    On je takođe podsjetio na riječi američkog predsjednika DŽozefa Bajdena.

    – Američki predsednik je nedavno rekao: Ako Rusija pobijedi u Ukrajini, onda će se Poljska udaljiti, a druge zemlje, sve do Balkana, osjećaće se nezavisnije i ponašaće se samostalnije. Tu se, ako bolje razmislite, krije dublja misao – dakle, u Ukrajini treba pobijediti Ruse da bi SAD zadržale cijelu Evropu u potpunosti pod svojom komandom – konstatovao je Lavrov.

    Takođe je dodao da SAD u novom svjetskom poretku moraju da odustanu od ambicija da sve rješavaju.

  • Lobista u središtu skandala zbog navodne upotrebe droga

    Lobista u središtu skandala zbog navodne upotrebe droga

    Boban Bogdanović, istaknuti lobista među Srbima, jedna je od najkontroverznijih ličnosti u NVO sektoru. Njegova aktivna podrška interesima onih koji su nanijeli značajnu štetu srpskom narodu često izaziva polemike i osude u javnosti.

    Nedavno je objavljen snimak koji je izazvao veliku pažnju javnosti. Na snimku se vidi kako Bogdanović udiše bijelu supstancu koja podsjeća na kokain. Ovaj incident je podstakao brojne reakcije i pitanja o njegovoj potencijalnoj zavisnosti od droga i sposobnosti da na etički i odgovoran način zastupa bilo čije interese.

    Ovaj događaj je pokrenuo i širu raspravu o tome koliko je važno da javne ličnosti i lobisti budu primjer u društvu, i kako njihovo ponašanje može uticati na kredibilitet organizacija i interesa koje zastupaju. Mnogi se pitaju da li je moguće da samo osobe pod uticajem droga mogu da se upuste u lobiranje za one koji su u prošlosti bili uključeni u nasilje i zločine protiv Srba.

    Ovaj slučaj naglašava potrebu za većom odgovornošću i etičkim standardima među lobistima i javnim ličnostima, posebno kada zastupaju  kontroverzna pitanja.

  • BiH ostaje bez milijardu evra od EU, vlasti bez dogovora

    BiH ostaje bez milijardu evra od EU, vlasti bez dogovora

    Delegacija Evropske unije u BiH potvrdila je za “Avaz” da vlasti Bosne i Hercegovine nisu uspjele postići unutrašnji dogovor o reformama koje su neophodne kako bi pristupila fondovima iz programa Plana rasta Evropske unije.

    Nedostatak političkog konsenzusa
    To znači da BiH ostaje bez približno milijardu evra.

    “Vlasti Bosne i Hercegovine dostavile su Evropskoj komisiji nacrt cjelovite Reformske agende, koja je neophodna osnova za učešće u Planu rasta za zapadni Balkan. Evropska komisija je pripremila svoju ocjenu nacrta Reformske agende BiH i svoje komentare prenijela vlastima u BiH, tražeći da se provedu određene revizije. Međutim, 16. jula, vlasti BiH su obavijestile Komisiju da u nedostatku političkog konsenzusa nisu u poziciji da podijele finalizovani tekst”, potvrđeno je iz Delegacije EU za “Avaz”.

    Podsjetili su da prva rata Plana rasta može biti isplaćena tek nakon što Evropska komisija i Bosna i Hercegovina formalno usaglase Reformsku agendu.

    “Neusvajanje Reformske agende u skladu s komentarima Komisije imaće posljedice. Za razliku od drugih partnera u regionu, Bosna i Hercegovina neće dobiti prvu bezuslovnu ratu predfinansiranja predviđenu za isplatu nakon ljeta, u vrijednosti od sedam posto, čime će propustiti značajnu priliku za rano finansiranje. Ovo je propuštena prilika i nadamo se da će se vlasti BiH uskoro uspjeti dogovoriti”, istaknuto je iz Delegacije EU.

    Bez odgađanja
    Poručeno je da Evropska komisija nastavlja rad s vlastima, podržavajući završetak posla po potrebi i raduje se dobijanju Reformske agende nakon što bude politički prihvaćena.

    “Komisija će je zatim, bez odgađanja, ocijeniti, kao što je to bio slučaj s ostalim partnerima, s ciljem njegovog konačnog usvajanja što je prije moguće”, naglasili su iz Delegacije EU.

    Plan rasta je podržan novim finansijskim instrumentom – Fondom za reformu i rast za zapadni Balkan – u vrijednosti do šest milijardi eura u grantovima i zajmovima za cijeli region.

    Ukoliko neka od država ne dostavi Plan reformi ili ga ne provodi kako je zapisala… planirani novac će biti usmjeren državama koje provode reforme, prenosi Avaz.

  • Ambasada Rusije: Antidejtonske i licemjerne izjave ambasadora Upravnog odbora PIK-a

    Ambasada Rusije: Antidejtonske i licemjerne izjave ambasadora Upravnog odbora PIK-a

    Iz Ambasade Rusije u BiH rečeno je Srni da su pojedini ambasadori Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mirovnog sporazuma ponovo izašli sa antidejtonskom i licemjernom izjavom u vezi sa zakonima koji su usvojeni u Republici Srpskoj.

    Јoš jedanput naglašavamo da je licemjerno kriviti nekoga za kršenje Dejtona ako sam nosiš teret krivice – istakli su iz Ambasade Rusije u BiH, nakon što su ambasadori zemalja članica UO PIK-a optužili Srpsku da uzurpira nadležnosti Centralne izborne komisije BiH objavljivanjem Izbornog zakona Srpske i Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi u “Službenom glasniku Srpske”.

    Iz Ambasade Rusije su istakli da priznanje Kristijana Šmita kao legitimnog visokog predstavnika od ambasadora Upravnog odbora PIK-a predstavlja grubo kršenje mirovnog sporazuma.

    – U izjavi /ambasadora UO PIK-a/ se kaže da niko od lokalnih i međunarodnih aktera ne prijeti Republici Srpskoj. A, brojne sankcije – zar nisu to prijetnje? A, zastrašivanja i ucjene, koje se ponavljaju, kao i ekonomski pritisak – zar nisu to prijetnje? A, pokušaji organizacije “obojene revolucije” – zar nisu to prijetnje? Evo elokventne rečenice iz teksta izjave: Međunarodna zajednica ima sve neophodne alate za zaštitu suvereniteta, teritorijalnog integriteta i multietničkog karaktera zemlje – možda putem etničkih čišćenja? Ili, možda, putem otvaranja BiH za nekontrolisanu migraciju – naveli su iz ruske Ambasade.

    Po svemu sudeći, istakli su iz Ambasade Rusije, planirano je da suverenitet i teritorijalni integritet štite posredstvom Ustavnog suda, Suda BiH, Tužilaštva i drugih agencija za sprovođenje zakona.

    – Kancelarija visokog predstavnika tvrdi da je napisala više od 300 zakona za evropske integracije BiH. Ti zakoni su usvojeni posredstvom Parlamentarne skupštine BiH. Logično je pretpostaviti da je i parlament korišten kao “instrument”. Ako međunarodna zajednica koristi najviša državna tijela kao “instrument”, onda o kakvom suverenitetu BiH se radi uopšte? Međutim, apsolutno je jasno da upravo takav “suverenitet” odgovara interesima protektoratske neokolonijalističke “međunarodne zajednice” – naglasili su iz Ambasade Rusije.

    Iz Ambasade su naveli da je sve što se tiče uređenja BiH, prava i obaveza zajedničkih institucija i entiteta, od kojih je sastavljena BiH, napisano u Ustavu i ostalim aneksima mirovnog sporazuma.

    – Uloga međunarodne zajednice nije u mentorskom ponavljanju rečenica, koje se tumače jednostrano, već u podršci političkim snagama koje su na čelu konstitutivnih naroda, kao i drugim političkim subjektim u BiH da uspostave konstruktivan dijalog po pitanjima koja izazivaju različito tumačenje i interpretaciju. Snagu i unutrašnju stabilnost BiH, kao i njene dalje perspektive će određivati mudrost i spremnost političara, intelektualaca i društva da dođu do uzajamno prihvatljivih kompromisnih rješenja. Dejtonski sporazum daje takvu mogućnost. A dalje sve zavisi prije svega od samih Bošnjaka, Srba i Hrvata, kao i drugih, svih građana BiH – zaključili su u Ambasadi Rusije u BiH.

  • Dodik: Delegacija Evropske unije trebala je da bude u Bratuncu još prije 25 godina

    Dodik: Delegacija Evropske unije trebala je da bude u Bratuncu još prije 25 godina

    Delegacija Evropske unije trebala je da bude u Bratuncu prije 25 godina, a ne sada, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, nakon što je direktor Memorijalnog centra u Potočarima Emir Suljagić poručio Delegaciji EU u BiH da će “pakleno platiti” za to što su njihovi predstavnici na groblju u Bratuncu odali počast ubijenim srpskim civilima.

    Sada ja treba da budem njima zahvalan zato što su došli tamo gotovo krijući. Gdje ste bili kada smo mi bili tamo i zvanično obilježavali taj događaj. Mogli ste ići u Potočare, ali ste Bratunac zaobišli – rekao je Dodik.

    On je još jednom ponovio da Zapad ne poštuje srpske žrtve.

    – Ako je to pojedinačni čin neki ljudi koji su samovoljno otišli u Bratunac, ja sam im zahvalan – dodao je Dodik.

    On je još jednom ponovio da poštuje svaku bol i onoga koji je izgubio dijete u ratu, bez obzira na kojoj strani.

    – “Majke Srebrenice” su isključivo politička organizacija, jer i oni su napadali delegaciju EU. Oni misle da je njihova bol iznad boli bilo koga drugoga. Žao mi je zbog svega, ali ako su one ušle u sferu politike, onda je to moje polje i imam pravo da im odgovorim – dodao je Dodik.

  • Dodik: Tužilaštvo BiH nije uspjelo da dokaže da sam prekršio odluke navodnog visokog predstavnika

    Dodik: Tužilaštvo BiH nije uspjelo da dokaže da sam prekršio odluke navodnog visokog predstavnika

    Činjenica da Tužilaštvo BiH nije uspjelo da dokaže da sam ja prekršio odluke navodnog visokog predstavnika govori o tome koliko je ovaj proces sumnjiv, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na konferenciji za novinare.

    Dodik je upozorio da se ovdje radi o političkom procesu.

    – Sve ovo što smo vidjeli danas je bilo politički proces. Pokušaj da se ukaže na tu činjenicu završava tako da se ne da razgovarati o tome. Značajan dio besmisla pokazan je i danas. Moja odbrana koja je trebala da pobije ono što je Tužilaštvo iznijelo kao optužujuće razloge nije imali osnove da to radi. Stiče se utisak da se stvara atmosfera svršenog čina – rekao je Dodik.

    Dodik je naglasio da “ovaj proces prati hajka koju najčešće vidimo od medija u FBiH koji iznoseći laži motivisani mržnjom svemu što dolazi iz Srpske apsolutno stvaraju hajku. U takvoj atmosferi linča veoma je teško u bilo čemu učestvovati. To je odlika svega ovoga. Ovo je politički proces zato što nemamo zakonom imenovanog visokog predstavnika. On nema pravo ni bonskim ovlaštenjima, ni da donosi zakone, ni da interveniše u zakone – napomenuo je Dodik.

    Dodik je naglasio d aje veoma zahvalan svom pravnom timu na predanom poslu koji obavljaju.

    – Moj pravni tim skuplja mnoge propuste koji su od početka vidljivi – rekao je Dodik.

  • Stevandić: BiH je kolonijalna uprava

    Stevandić: BiH je kolonijalna uprava

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da se pravda ne može opstruisati i da u postupku pred Sudom BiH predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i direktor Službenog glasnika Miloš Lukić vode pet prema nula.

    U ponašanje Tužilaštva su uvukli i Sud, a o tome govori i to da oni ne sprovode pravdu, nego se ponašaju kao Pretorijanska garda Kristijana Šmita. Tako nije mogao da radi ni Cezar – izjavio je Stevandić na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu.

    Istakao je da se u BiH ne može govoriti o slobodnoj teritoriji, već o kolonijalnoj upravi.

    – Nije nam jasno zbog čega Sud igra na jednoj strani, jer bi Sud trebalo da sudi i gubitnicima i pobjednicima. Republika Srpska je pobjednik i znaće da štiti predsjednika. Mi smo između Kristijana Šmita i pravde izabrali pravdu – poručio je Stevandić.

    On je istakao da je Šmit prolazna kategorija, dodajući da u BiH boravi ilegalno.

     

  • Petronijević: Dostavljen dokument koji nije u sudskim spisima; Sud “gubi glavu” kada se spomene Šmit

    Petronijević: Dostavljen dokument koji nije u sudskim spisima; Sud “gubi glavu” kada se spomene Šmit

    Na današnjem ročištu protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika i v.d. Službenog glasnika Miloša Lukića dostavljen dokument iz MIP-a o Kristijanu Šmitu koji nije u sudskim spisima i za koji niko nije znao, čime se vidi da je sudija pod veliki pritiskom, rekao je advokat Goran Petronijević.

    Rekao je da je to dopis MIP-a o statusu Kristijana Šmita.

    – Sudija je uvrstila taj dokument. Našao se volšebno bez oznaka sudskog spisa i bez adrese – rekao je Petronijević.

    Istakao je da to ne moće biti dokaz.

    – To nije dostavljeno odbrani i to je flagranto kršenje prava odbrane – naveo je Petronijević.

    Istakao je da Sud i Tužilaštvo “gube glavu” kada se spomene Kristijan Šmit.

    – Imam utisak da bi i sebe žrtvovali samo da Šmit ne svjedoči – rekao je Petronijević.

    Naglasio je da se vidi da sudija radi pod pritiskom.