Autor: INFO

  • Cvijanović: Pravosuđe BiH se stavilo u zaštitu jednog stranca koji je ovdje nelegalno

    Cvijanović: Pravosuđe BiH se stavilo u zaštitu jednog stranca koji je ovdje nelegalno

    Pravosuđe BiH se stavilo u zaštitu jednog stranca koji je ovdje nelegalno rekla je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, nakon ročišta u Sudu BiH.

    Ovo je bizaran postupak, koji se nikada ne bi dogodio u jednoj civilizovanoj državi. Oni žele da ovim suđenjem riješe dvije stvari: da zaštite Kristijana Šmita, i da se riješe predsjednika Republike Srpske, koji je samo radio svoj posao – naglasila je Cvijanović.

    Cvijanović je poručila da je sve upitno oko ovoga slučaja, i očekuje da se u Srpskoj konsoliduju snage i da se da adekvatan odgovor.

    – Mi danas govorimo da je pravosudna sfera zašla duboko u politiku, želeći da se Šmitu daju neka ovlašćenja u okviru pravosuđa – rekla je Cvijanović.

  • Višković: Danas smo još jednom bili svjedoci nepostojanja BiH

    Višković: Danas smo još jednom bili svjedoci nepostojanja BiH

    Danas smo bili još jednom svjedoci nepostojanja BiH, rekao je premijer Republike Srpske Radovan Višković, nakon održanog ročišta u Sudu BiH.

    Uvjerili smo se da je ona protektorat, da ona nefunkcioniše ni na ustavu ni na zakonima, već na torturi čovjeka koji se zove Kristijan Šmit – istakao je Višković.

    Prema njegovim riječima, boljeli bi da svi zajedno vidimo taj famozni dokument na kojem piše da je on legalno izabrani visoki predstavnik.

    – Ovo je čisto nametanje nekih aršina koji ne mogu nigdje proći osim u BiH. Ovo je postao inkvizicijski sud za Srbe. Nemojte onda da nam zamjeriti kad kažemo da ne želimo da živimo u BiH, gdje se ne osjećamo ni bezbjedno niti sigurno. U ovoj zemlji nema vladavine prava – poručio je Višković.

  • Naredno ročište Dodiku i Lukiću 28. avgusta; Danas svjedočila Srebrenka Golić

    Naredno ročište Dodiku i Lukiću 28. avgusta; Danas svjedočila Srebrenka Golić

    U Sudu BiH održano je ročište predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika Milošu Lukiću.

    Danas je svjedočila predsjedavajuća Vijeća naroda Srebrenke Golić, kao svjedok Dodikove odbrane, a naredno ročište biće održano 28. avgusta i svjedočiće generalni sekretar predsjednika Јelena Pajić Baštinac.

    Golićeva je objasnila proceduru usvajanja zakona u Narodnoj skupštini i Vijeću naroda, a u vezi Zakona o objavljivanju zakona i propisa Republike Srpske i Zakona o nepriznavanju odluka Ustavnog suda BiH.

    Ona je ocijenila indikativnim činjenicu da su delegati iz Kluba Bošnjaka 4. jula prošle godine, tri dana nakon što je Kristijan Šmit donio odluku o poništavanju oba zakona, odustali od prethodno najavljenog veta na te zakone.

    Na pitanje Dodika da li su oba ta zakon prošla proceduru i dostavljena NSRS i njemu kao predsjedniku Republike Srpske, odgovorila je potvrdno.

    Podsjećamo, ranije je prihvaćen je i prijedlog Lukićeve odbrane za saslušanje generalnih sekretara Vlade i Parlamenta Srpske Dalibora Panića i Borana Bosančića.

    Pred Sudom BiH i danas su se okupili građani i nosioci javnih funkcija u Republici Srpskoj i na nivou BiH, kako bi pružili podršku Dodiku i Lukiću.

  • Šolc u petak u Beogradu s Vučićem; Potpisivanje memoranduma o sirovinama

    Šolc u petak u Beogradu s Vučićem; Potpisivanje memoranduma o sirovinama

    Njemački kancelar Olaf Šolc doputovaće u Beograd gdje će u petak razgovarati s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, potvrdio je danas portparol njemačke vlade, koji kaže da su glavna tema posjete kritične sirovine, o čemu će Srbija potpisati memorandum o razumijevanju s EU o strateškom partnerstvu, prenosi Rojters.

    Šolc će u Beogradu učestvovati na, kako navodi agencija, samitu o strateškim sirovinama zajedno s potpredsjednikom Evropske komisije za energetiku Marošem Šefčovičem, na kojem će biti potpisan Memorandum o razumijevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.

    Portparol vlade u Berlinu rekao je da je “pozadina ovog projekat održivog rudarenja litijuma u Srbiji”.

    – Sveukupno, radi se o daljem razvoju evropske agende o sirovinama i odbacivanja određenih sirovina – rekao je portparol njemačke vlade na redovnoj konferenciji za medije.

  • Delegacija EU u BiH: U Bratuncu smo odali počast nevinim civilnim žrtvama; Osuđujemo počinioce svih zločina

    Delegacija EU u BiH: U Bratuncu smo odali počast nevinim civilnim žrtvama; Osuđujemo počinioce svih zločina

    Delegacija Evropske unije u BiH, zajedno sa diplomatama zemalja članica EU, juče je odala počast nevinim civilnim žrtvama ubijenim na području Birača u okolini Bratunca u periodu od 1992. do 1995. godine, saopšteno je iz ove kancelarije.

    Počast smo odali isključivo nevinim civilnim žrtvama. Nedvosmisleno osuđujemo počinioce svih zločina. Međunarodni i domaći sudovi su iscrpno razmatrali dešavanja tokom rata od 1992. do 1995. godine, te nesporno utvrdili prirodu počinjenih zločina u sudskim presudama, uključujući i Srebrenicu – navodi se u saopštenju Delegacije EU.

    Ističu da je tokom rata od 1992. do 1995. godine širom BiH ubijen veliki broj nevinih civilnih žrtava.

    – Važno je sjećati se svih tih žrtava. Svaka od tih žrtava ima svoje najmilije koji čuvaju sjećanje na njih i oplakuju ih. Vijenac je položen njima u spomen. Groblje u Bratuncu na kojem je položen vijenac je mjesno gradsko groblje, gdje su ukopane i nevine civilne žrtve iz rata od 1992. do 1995. godine. Neistinite su tvrdnje da se radi o vojničkom groblju ili da su tu ukopani isključivo poginuli vojnici – ističu u saopštenju.

    Јedina namjera je, kažu, sa polaganjem vijenca u Bratuncu bila da “iskažu empatiju, poštovanje i razumijevanje za stradanja svih nevinih civilnih žrtava”.

    Podsjećamo, direktor Memorijalnog centra u Potočarima Emir Suljagić poručio je Delegaciji EU u BiH da će “pakleno platiti” za to što su njihovi predstavnici na groblju u Bratuncu odali počast ubijenim srpskim civilima.

    Suljagić je na mreži Iks napisao da je “šokiran, potpuno šokiran” time što je Delegacija EU iskazala poštovanje, kako on tvrdi, srpskim vojnicima.

  • EP usvojio rezoluciju o Ukrajini: Mađarska mora biti kažnjena zbog Orbanove mirovne posjete Rusiji

    EP usvojio rezoluciju o Ukrajini: Mađarska mora biti kažnjena zbog Orbanove mirovne posjete Rusiji

    Poslanici Evropskog parlamenta na plenarnoj sednici u Strazburu većinom glasova usvojili su rezoluciju o nastavku podrške Ukrajini u sukobu protiv Rusije, a poseban dio posvećen je kritici diplomatskih posjeta mađarskog premijera Viktora Orbana Rusiji i Kini.

    Za dokument je glasalo 495 poslanika, dok je 137 bilo protiv, a 47 se izjasnilo kao uzdržano.

    EP je u svojoj rezoluciji ponovo potvrdio da će pružati raznovrsnu podršku Kijevu onoliko koliko to bude potrebno “za osiguranje pobjede Ukrajine”.

    Poslanici su podržali ukidanje ograničenja na korišćenje zapadnih sistema naoružanja, isporučenih Ukrajini protiv vojnih ciljeva na teritoriji Rusije, a takođe su se založili za usvajanje pouzdanog pravnog sistema u cilju konfiskovanja ruske državne imovine, zamrznute u zemljama Evropske unije.

    Mađarska će snositi posljedice zbog Orbanovih mirovnih posjeta

    Јedna od najopširnijih tačaka rezolucije posvećena je kritici Orbanove „mirovne posete“ Moskvi i Pekingu. Autori rezolucije su istakli da tokom svojih poseta on nije predstavljao EU i smatraju da je time „grubo prekršio sporazume i zajedničku spoljnu politiku EU, uključujući princip lojalne saradnje“.

    – Mađarska mora da snosi posledice zbog ovog prekršaja. Evropski parlament žali što Mađarska zloupotrebljava svoje pravo veta u Savetu EU, sprečavajući pružanje značajne pomoći Kijevu i poziva Budimpeštu da ukine blokadu finansiranja Ukrajine iz Evropskog fonda za mir, uključujući usaglašenu nadoknadu državama članica za već pruženu vojnu pomoć – navodi se u ovoj tački rezolucije.

    Članstvo Ukrajine i Moldavije u EU investicija u jaku Evropu

    U ostalim tačkama poslanici u EP su pozdravili početak pregovora o stupanju u EU Ukrajine i Moldavije, nazvavši njihovu “postepenu integraciju u EU geostrateškom i demokratskom šansom”, kao i “investicijom u jedinstvenu i jaku Evropu”.

    Istovremeno, oni pozivaju na „adekvatnu finansijsku i tehničku pomoć od strane EU“, kako bi te države ispunile obavezne zahteve povezane sa članstvom u EU.

    Pridruženje Kijeva NATO nepovratan proces

    Poslanici su nazvali “nepovratnim” kretanje Ukrajine ka članstvu u NATO i pozvali članice EU da povećaju vojnu podršku Kijevu, povećaju proizvodnju naoružanja i municije.

    Takođe, potvrdili su ranije iskazani stav o tome da “sve države članice EU i saveznici u NATO-u treba da kolektivno i individualno podržavaju Ukrajinu u vojnom smislu u visini od najmanje 0,25 odsto od njihovog godišnjeg BDP-a”.

    Prethodno, desničarska i treća po brojnosti frakcija Evropskog parlamenta novog saziva “Patriote Evrope”, nastala, između ostalog, na inicijativu mađarskog premijera Viktora Orbana, predložila je na prvoj plenarnoj sednici svoj nacrt rezolucije o Ukrajini, gde je pozvala na otvaranje diplomatskih kanala za razmatranje mirovnog sporazuma o ukrajinskom sukobu.

    Ranije, poslanici Evropskog parlamenta zahtevali su da se Mađarskoj ukine pravo glasa u Evropskoj uniji zbog putovanja premijera zemlje Viktora Orbana u Rusiju i Kinu, objavio je list „Politiko“, pozivajući se na pismo 63 poslanika šefu Evropske komisije Ursuli fon der Lajen, šefu Evropskog saveta Šarlu Mišelu i predsedniku Evropskog parlamenta Roberti Metsoli.

    Orban je ranije posetio Ukrajinu, Rusiju i Kinu. Poseta Moskvi i sastanak sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom izazvali su oštre kritike na Zapadu.

  • Drama u Depotu se nastavlja: I Jokić i Savić sutra dolaze na posao

    Drama u Depotu se nastavlja: I Jokić i Savić sutra dolaze na posao

    Ratko Jokić, novoimenovani direktor Depota i Željko Savić, smijenjeni direktor ovog preduzeća, tvrde za “Nezavisne novine” da sutra dolaze na posao i da će obavljati direktorsku funkciju.

    Naime, prema Jokićevim riječima priomopredaja dužnosti je izvršena, uprkos otporu koji je danas pružio Savić.

    “Nadzorni odbor je mene juče imenovao kao v.d. direktora ovog preduzeća, danas je kada je trebalo da bude izvršena primopredaja bivši direktor je pružio otpor i nije htio da potpiše istu, ali je upoznat sa svim. Međutim ona je potpisana od strane Nadzornog odbora i komsije, te je ostalo još da se kroz dan dva upiše u sudski registar”, kazao je Jokić.

    Sa druge strane, dosadašnji direktor Željko Savić ističe da on ništa nije potpisao i da sutra normalno dolazi na posao.

    “Odluka o smjeni meni nije uručena, i ja ništa nisam potpisao. Sutra dolazim na posao, vjerujem da će biti prepreka i da ću morati da zovem policiju. Ono što je sigurno jeste da se ova drama nastavlja i sutra, jer je sve što je uređeno nezakonito. Nadzorni odbor nije formirao komsiju o primopredaji, a ulazi u primopredaju”, kazao je Savić.

    Kako je rekao, očekuje da sutra bude spriječen da dođe na posao.

    “Ja sutra idem na posao, sve moje lične stvari su tamo”, zaključuje Savić.

  • Ninković: Stanivukoviću bi bilo bolje da zaustavi vodurinu koju sipa kod Delte

    Ninković: Stanivukoviću bi bilo bolje da zaustavi vodurinu koju sipa kod Delte

    Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka, istakao je da je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, mjerna jedinica za laž, te da za svoje neuspjehe krivi SNSD.

    Kako dodaje Narodni front nije glasao kao SNSD, te je zajedno sa PDP-om glasao za 86 tačaka dnevnog reda.

    “On laže da dijeli besplatne placeve mladim bračnim parovima, već im subvencioniše početnu cijenu. On samo pravi marketinški potez, a uvući će mlade bračne parove samo u pravne probleme”, rekao je on, te dodao da se mnogi mještani kisele u znoju upravo zbog Stanivukovića.

    “Kako je sistem funkcionisao sve dok nije došao Draško Stanivuković. Ja jesam za rješavanje problema, ali postoji li neka analiza koja govori šta je problem i kako se treba riješiti. On samo želi ući u kreditno zaduženje, a bilo bi bolje da zaustavi vodurinu koju sipa kod Delte i riješi ovaj problem”, istakao je on.

    Što se tiče subvencija za izjednačavanje cijena privatnih i javnih vrtića, kako dodaje riječ je o rezoluciji koja nije obavezujuća.

  • Stanivuković: Narodni front i SNSD su ujedinjeni u mržnji

    Stanivuković: Narodni front i SNSD su ujedinjeni u mržnji

    Odbornici nisu usvojili dnevni red redovne sjednice Skupštine grada, od kog zavisi na hiljade ljudi, kazao je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, te istakao da smatra da se Narodni front i SNSD ujedinio protiv njegovog rada.

    “Ovo je neozbiljno i neodgovorno ponašanje odbornika, koji nisu podržali dnevni red koji donosi dobro i djeci i mladim bračnim parovima i mnogim građanima”, rekao je on.

    O tačkama se, kako kaže, nije ni raspravljalo.

    “Ovo su uradili SNSD i Narodni front, to je njihov zajednički rad, ovdje se Narodni front sa SNSD ujedinio u mržnji”, kazao je on, te dodao da je nevjerovatno što je SNSD ponovo pokazao da je ozbiljna štetočina.

    “Ja se pitam šta je razlog da se na dnevnom redu ne nađu besplatni placevi za mlade bračne parove, te subvencije za djecu koja borave u privatnim vrtićima. Zašto se ne usvaja rješenje problema vodosnabdjevanja Tunjice jedan i dva. Oni očigledno ne žele da se išta lijepo desi u ovom gradu”, istakao je on.

    Dodaje da Republici Srpskoj treba sportska gimnazija.

    “Danas imamo papir da je Sokolski dom u vlasništvu grada, i tako se vidi da mi znamo šta radimo”, rekao je on.

    Dodaje da je to vrijedna imovina koja je napokon pripala gradu.

  • Odbornici Skupštine grada Banjaluka odbili dnevni red

    Odbornici Skupštine grada Banjaluka odbili dnevni red

    Završena je 29. redovna sjednica Skupštine grada Banjaluka, a odbornici nisu usvojili dnevni red.

    Skupština je zaključena, a odbijen je dnevni red, iako je bilo povoda da se dosta toga usvoji”, rekao je ovo Saša Lazić, odbornik pokreta Banjaluka zove.

    “Ima dosta tačaka koje ni ja ne podržavam, ali bar 50 tačaka je trebalo usvojiti. Kada će sljedeća sjednica biti to dragi Bog zna”, rekao je on, te dodao da je hitno potreban kolegijum i nova redovna sjednica Skupštine grada.