Autor: INFO

  • Sijarto: Prijetnje Brisela samo nas dodatno ohrabruju

    Sijarto: Prijetnje Brisela samo nas dodatno ohrabruju

    Prijetnje rukovodstva EU da će bojkotovati i da neće pregovarati sa Mađarskom neće obeshrabriti Budimpeštu od nastavka mirovne misije s ciljem rješavanja ukrajinskog sukoba, rekao je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

    “Svi proratni političari Evrope su se pojavili odmah nakon što je ova mirovna misija počela i zaprijetili su nam bojkotom, da nećemo pregovarati jedni sa drugima, da će nas zanemariti. Ovakvi napadi nas ne obeshrabruju od nastavka mirovne misije”, rekao je Sijarto, odgovarajući na pitanje da li je mađarsko predsjedavanje EU dobilo bilo kakve prijetnje nakon mirovne misije mađarskog premijera Viktora Orbana.

    On je za RIA-Novosti istakao da te prijetnje u stvari ohrabruju Mađarsku da uloži još više napora da pomogne u mirnom rješavanju rata u Ukrajini, prenosi Srna.

    Sijarto je dodao da je Orbanova administracija “navikla na takve napade”.

    “Dakle, pošto smo patriotska vlada, mi smo vlada koja ne predstavlja mejnstrim, mi smo pod finansijskim sankcijama EU. Dakle, ne vidim kako bi mogli da nas dodatno ugroze”, naveo je Sijarto.

  • Medvedev: Moskva pokušava da spriječi globalnu katastrofu

    Medvedev: Moskva pokušava da spriječi globalnu katastrofu

    Moskva pokušava da spriječi razarajući globalni sukob, ali njeni protivnici ne žele da pokažu zdrav razum, rekao je zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev.

    Na pitanje da li Rusija treba da koristi širi spektar naoružanja koje joj je na raspolaganju u ukrajinskom sukobu on je rekao da će Rusija u svakom slučaju djelovati u strogom skladu sa Poveljom UN i drugim ključnim dokumentima, kao i sa univerzalno prihvaćenim normama međunarodnog prava.

     

    “Dokle god možemo da spriječimo globalnu katastrofu, trudićemo se da to učinimo. Nažalost, naši sadašnji neprijatelji ne dijele naše težnje i ne možemo da računamo na njihovu mudrost, volju i težnje za mirom. Što znači da je sve moguće”, upozorio je Medvedev.

    On je naglasio da Rusija ima moralne i pravne osnove da da adekvatan simetričan ili asimetričan odgovor na svaku direktnu prijetnju njenoj bezbjednosti i suverenitetu, prenio je TASS.

    “To je sadržano u našim Osnovnim principima državne politike nuklearnog odvraćanja – nuklearna doktrina. Naš potencijal – vojni, tehnički i ekonomski – je više nego dovoljan da odbranimo građane naše zemlje i prijateljskih naroda”, dodao je Medvedev, prenosi Srna.

  • Policajcu 25 godina zatvora za ubistvo Amre Kahrimanović

    Policajcu 25 godina zatvora za ubistvo Amre Kahrimanović

    Elvis Ćustendil (51), policijski službenik iz Tuzle, osuđen je u Kantonalnom sudu u Tuzli na 25 godina zatvora zbog ubistva Amre Kahrimanović.

    Presuda je izrečena danas, a nakon što je Ćustendil prije pet dana priznao krivicu, te je suđenje maksimalno skraćeno.

    Podsjećamo, zločin koji je potresao BiH dogodio se u februaru ove godine u Tržnom centru u Tuzli, u ugostiteljskom objektu čiji je suvlasnik bila Amra Kahrimanović.

    Kobne večeri, Ćustendil je boravio u pomenutom lokalu, a pri kraju radnog vremena kada je Kahrimanovićeva došla da zatvori lokal, ustao i krenuo ka njoj, prilikom čega je upucao u leđa. Nakon što je pala na zemlju, prišao joj je i u nju ispalio još 15 metaka. Odmah nakon toga, Ćustendil je uhapšen.

    “Tada je u holu tržnog centra iz neposredne blizine, iz službenog pištolja Uprave policije MUP-a TK u kojoj je bio zaposlen u Operativnom centru, na podmukao način ispalio jedan hitac u leđa oštećene, a nakon toga je, dok je žrtva ležala na podu, ispalio još 15 hitaca u različite dijelove tijela i usmrtio je”, piše, između ostalog, u optužnici Tužilaštva TK, koja je potvrđena početkom juna ove godine.

    Njome se navodi da u trenutku zločina, Ćustendil nije bio na dužnosti, već na godišnjem odmoru, a pucao je iz službenog pištolja, što je tokom sudskog procesa okarakterisao kao veliki propust Uprave policije MUP-a Tuzlanskog kantona.

    Takođe, utvrđeno je da je ovaj policijski službenik bio pijan.

    Ćustendil je 12. jula ove godine pred Kantonalnim sudom u Tuzli priznao krivicu za počinjeno ubistvo, čime se odrekao prava na suđenje te je predmet danas pravosnažno okončan, bez provođenja sudskog postupka.

    Treba reći da je uoči izricanja presuda navedeno da Ćustendilu za počinjeno krivično djelo prijetila kazna od 10 pa do 45 godina zatvora.

  • Vučević: Kriminalnom klanu glavna meta Vučić

    Vučević: Kriminalnom klanu glavna meta Vučić

    Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekao je danas da kriminalnom klanu koji predvodi Radoje Zvicer glavna meta jeste predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i da je zabrinut za njegovu bezbjednost.

    Vučević je za Tanjug rekao da je njima problem Srbija na čelu sa Vučićem, kao i da on ima problem zbog hapšenja Veljka Belivuka, protjerivanja kavačkog i škaljarskog klana i onemogućavanja mafijašima da upravljaju Srbijom i dijelom regiona kao što je to bilo do 2012.

    Kako je istakao oni su imali, ne samo kriminalne aktivnosti, nego su oni iz tih kriminalnih fondova finansirali i određene političke strukture i medije i praktično sebi pravili potporu.

    Dodao je da su bavili se koruptivnim stvarima kako bi da kontrolisali policiju i tužilaštvo.

    “I zato je njima Vučić glavna meta”, naveo je on.

    Vučević je napomenuo da ga više brine pitanje bezbjednosti predsjednika Srbije.

    “Kada imate u vidu činjenicu da nekog poput Zvicera koji dnevno zarađuje ne znam koliko para sa tim švercom narkotika, opijata i sve što rade gde god se već nalaze širom sveta, kada znate da su oni veoma agresivni i nezadovoljni zbog politike Srbije da ih protera sa naših prostora”, istakao je on.

    Kazao je da je krajnje iritantno kad čujete “ove iz redova dela opozicije da se smeju kada kažemo da sve činjenice ukazuju da pitanje bezbednosti Vučića mora biti podignuto na najviši nivo”.

    “Smejemo se svemu, smejali smo se (Robertu) Ficu, (Donaldu) Trampu, sve nam je smešno dok se ne desi neko čudo. Smejali smo kada su (Zorana) Đinđića presreli na auto-putu sve dok se nije desio onaj mart 2003. kada su ga ubili”, kazao je on.

    Prema njegovim rečima, sve je izvrgnuto ruglu kako bi se nastavio zadatak nekih.

    “Vidim spoj mafije i dela medija koje prave klimu da je neko legitimna meta, ali se konstantno sprovodi dehumanizacija, kriminalizacija jednog čoveka. On je čovek, on je ovakav, on je onakav. Njegovo okruženje je kriminalno, on rasprodaje državu, izdaje državu i od takvog čoveka se pravi legitimna meta”, zaključio je Vučević.

  • Karan: Strazbur ruši Dejton

    Karan: Strazbur ruši Dejton

    Sud u Strazburu, kao i Ustavni sud, Sud i Tužilaštvo BiH najveći su faktori destabilizacije BiH i čine istorijsku grešku urušavanja ustavnog sistema BiH, ukazao je profesor ustavnog prava Siniša Karan.

    Reagujući na mišljenje sarajevske Asocijacije nezavisnih intelektualaca “Krug 99” koja odbacuje, kako kažu, pokušaje navodnih agenata BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava da u predmetu “Kovačević” nastoje uključiti i povezati etničku pripadnost sa aktivnim biračkim pravom, profesor Karan je ukazao da je izbor između primjene i neprimjene presuda izbor između očuvanja dejtonske konstrukcije ustavnog mira i njegovog rušenja.

    U kolumni za Novinsku agenciju Republike Srpske Karan je istakao da presude Evropskog suda za ljudska prava nisu ništa drugo nego podvala Republici Srpskoj i u funkciji su kontinuirane politike napada na nju u težnji ka stvaranju unitarne “građanske” BiH, koristeći “demokratiju nediskriminacije” kroz sudske presude u procesu unitarizacije i majorizacije.

    Kolumnu profesora Karana prenosimo u cijelosti:

    PRIMЈENA PRESUDA KROZ IZMЈENU USTAVA ЈE NEGACIЈA DEЈTONA

    Primjena ovih presuda kroz izmjene Ustava bila bi negacija Dejtonskog mirovnog sporazuma, posebno dejtonskog Ustava. Ili drugačije rečeno: presudama se želi mijenjati oblik državnog uređenja suprotan društvenim i ukupno istorijskih uslovima nastanka tog i takvog, složenog, multietnički federalnog državnog uređenja, a u konačnom, eliminisati sve federalne elemente i odnose zaštite etnoteritorijalnih karakteristika federalne BiH u pravcu unitarizacije i unitarizma.

    Glasna zagovaranja političkog Sarajeva da bi zbog primjene presuda Evropskog sud za ljudska prava “Sejdić – Finci”, “Zornić”, “Pilav”, “Pudarić”, “Kovačević”, BiH morala izvršiti izmjene Ustava BiH i ući u raspakivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, u pravcu izgradnje novog (antidejtonskog) političkog sistema su još jedan jasan pokazatelj da je Sud u Strazburu presude donosio vodeći se bošnjačkim politikama i njihovom željom da dominiraju u BiH.

    Čak suprotno do tada donesenim presudama sličnog karaktera u kojima je ispravno prepoznavao političke realnosti i opterećenja zemalja koje su formalno kršile odredbe Evropske konvencije, ali i konstatovao da još nisu sazrele društvene okolnosti za primjenu. U presudama za BiH se time nisu bavili i uveli i uvode BiH u još veću krizu.

    Posebno je interesantno da od svih “dušebrižnika” za suverenu i demokratsku BiH, vladavinu prava i pravnu državu, posebno ustavnost i zakonitost, nisu insistirali na promjeni Ustava kada je bilo pitanje prenosa ustavno pozicioniranih nadležnosti entiteta na nivo saveznih institucija: vojske, policijskih i obavještajnih struktura, Uprave za indirektno oporezivanje, sudova, tužilaštava, i velikog broja ostalih nadležnosti isključivo entiteta.

    Naime, ovim presudama se utvrđuje da je BiH diskriminisala svog građanina na osnovu nacionalne pripadnosti i prebivališta, u kontekstu kandidovanja na opštim izborima za članove Predsjedništva BiH i delegate u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

    PRIMЈENOM PRESUDA SRPSKA BI NESTALA, A BiH BI SE PRETVORILA U GRAĐANSKU, UNITARNU BiH

    Prema njihovom mišljenju, oni se moraju birati na području cijele BiH, kao jedne izborne jedinice, a ne iz entiteta i bez etničke pripadnosti. Dakle, primjenom ovih presuda Republika Srpska kao visoko autonomna federalna jedinica bi nestala, mehanizmi zaštite Srpske i srpskog naroda bi nestali, a BiH bi se pretvorila u građansku, unitarnu i folklorno multikulturalnu državu, bez konstitutivnosti i federalnog etno-teritorijalnog predstavljanja.

    Јednom riječju nestala bi dejtonska BiH i dejtonski Ustav.

    Najprostije rečeno: izgubio bi se značaj federalnog predstavljanja naroda u Predsjedništvu, izgubili bi zaštitu vitalnog nacionalnog interesa entiteta u Predsjedništvu, izgubili bi federalno predstavljanje Republike Srpske i konstitutivnog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i time bi bili eliminisani svi, dejtonskim Ustavom razrađeni elementi kako mirovnog sporazuma, tako i ustavnih odrednica koje su odraz realnih društvenih i istorijskih okolnosti kako u momentu donošenja Ustava, tako i danas 29 godina kasnije.

    Dugoročno, Republika Srpska ne bi bila više izborna jedinica nego bi cijela BiH bila izborna jedinica, i vratili bi se na unitarnu većinsko bošnjačku državu “jedan čovjek jedan glas”, a ne smijemo zaboraviti da nas je upravo ta i takva BiH uvela u tragične sukobe. Ona se pokazala nesposobnom da zaštiti slobodu i prava tri naroda. Zbog toga, ni po koju cijenu ne treba pristati na primjenu presuda Suda u Strazburu, jer je izbor između primjene i neprimjene presuda izbor između slobode i neslobode, između očuvanja mira ili njegovog rušenja.

    Ove stavove Republike Srpske potvrdila je i Venecijanska komisija koja je pravilno konstatovala: “Podjela pozicija u državnim organima među konsitutivnim narodima bila je centralni element Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je omogućio postizanje mira u BiH. U takvom kontekstu bilo bi teško uskratiti legitimitet normama koje bi, s gledišta nediskriminacije, mogle biti problematične, mada i neophodne za postizanje mira i stabilnosti, te sprečavanje daljeg gubitka ljudskih života”.

    PRIMЈENA PRESUDA BILA BI NAЈVEĆI UDAR NA DEЈTONSKU BiH

    To bi bio najveći, direktni i finalni udar na sam Dejtonski sporazum, jer je sadržaj tih presuda suprotan samom biću multietnički pluralnog društva, a njihova primjena neodrživa, opasna, politički, sociološki i ukupno društveno nemoguća, društveno neprihvatljiva i neprovodiva.

    Od 2006. godine u BiH aktuelna je tema u vezi sa kandidaturom za člana Predsjedništva BiH, kada su Sejdić i Finci kao pripadnici nacionalnih manjina podnijeli apelaciju Evropskom sudu za ljudska prava budući da su bili onemogućeni da se kandiduju za članove Predsjedništva BiH.

    Nakon ovoga, i 2016. godine Evropski sud za ljudska prava donio je presudu u predmetu “Pilav”, gdje se podnosilac žalio da je kao Bošnjak diskriminisan zato što se nije mogao kandidovati na izborima za člana Predsjedništva BiH budući da živi na teritoriji Republike Srpske.

    U predmetu “Pudarić”, 2018. godine, Evropski sud za ljudska prava je utvrdio da je BiH diskriminisala Svetozara Pudarića u vezi s pravom na kandidaturu za člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda s teritorije FBiH.

    Međutim, ne smijemo zanemariti ni izdvojeno mišljenje u predmetu “Sejdić i Finci” u kojem se navodi da se ovim presudama “raspakuje jedan međunarodni sporazum, da li Sud ima pravo da, pružajući pomoć jednom građaninu u ostvarenju ljudskih prava, može biti uzrok rata prije nego prenosilac mira? Јesu li prava aplikanata da se kandiduju na izborima tako neograničena i primoravajuća da ponište mir, sigurnost i javni red uveden za cijelu naciju – uključujući i njih same?

    Dejtonskim mirovnim sporazumom konstituisana je BiH koja se sastoji od dva entiteta i tri konstitutivna naroda – Srba, Bošnjaka i Hrvata, dok se prava svih ostalih moraju uvažiti i poštovati, pri čemu se prava jednog od tri konstitutivna naroda ne smiju nikako narušavati u sistemu predstavljanja u institucijama.

    Bilo kakva odluka ili promjena koja bi narušila ravnotežu između tri naroda bi bila opasna po samu BiH, jer BiH nije zrela za raspakivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je postignut dugotrajnim i upornim pregovaranjem. Nema idealno najboljeg oblika unutrašnje državne organizacije, državnog uređenja BiH, ali postoji realna društvena podloga opredmećena u dejtonskom Ustavu koja omogućava da nijedan konstitutivni narod ne živi potlačeno, ujedno štiteći ljudska prava svakog pojedinca.

    NIЈEDAN NAROD NE MOŽE I NE SMIЈE NAMETNUTI SVOЈE VRIЈEDNOSTI USTAVNOM PORETKU KOЈI BI POGODOVAO SAMO NjEMU

    U BiH nijedan narod ne može i ne smije nametnuti svoje vrijednosti ustavnom i političkom poretku koji bi pogodovao samo njemu.

    Konsocijacijska demokratija, uravnoteženost, paritet i konsenzus, sa odsustvom bilo kakve premoći ili dominacije saveznog, zajedničkog nivoa federalnim jedinicama (entitetima) ili suprotno, primjenom ustavne podjele nadležnosti jesu istinske “presude” koje su održive i provodive za razliku od rušilačkih presuda Strazbura, presuda negacije dejtonskog balansa.

  • Suljagić napada delegaciju EU, ali i srpske žrtve; Bošnjačka politika mržnje i prizivanja rata

    Suljagić napada delegaciju EU, ali i srpske žrtve; Bošnjačka politika mržnje i prizivanja rata

    Emir Suljagić juče je samo jednom izjavom ogolio suštinu bošnjačke politike prema Srbima i Republici Srpskoj, jasno poručujući da u njihovoj viziji Bosne i Hercegovine nema mesta za Srbe, čak ni za one koji su davno umrli. Suljagićeve pretnje nije samo izjave jednog nadobudnog i radikalnog ekstremiste; to je otvoreni poziv na  mržnju i rat.

    Njegove pretnje delegaciji Evropske unije koja je imala hrabrosti da se odupre ustaljenom narativu i koja je položila vjence na groblju u Bratuncu i time odali počast ubijenim srpskim civilima, predstavljaju očajnički pokušaj da se zadrži taj narativ u kojem isključivo muslimani imaju monopol na žrtve. Suljagić time demonstrira da je spreman da zastrašuje i prijeti, samo da bi ugušio svaki pokušaj priznavanja srpskih žrtava i muslimanskih zločina.

    Suljagićeva patologija je očigledna. On jednostavno ne može da podnese pomisao na ravnopravno priznavanje žrtava i patnji svih naroda u BiH. Umjesto toga, trudi se da nametne svoju iskrivljenu i bolesnu verziju istorije, čime produbljuje mržnju i podjele. Njegova zapaljiva retorika nije izolovan incident – to je srž bošnjačke politike koja poziva na rat i sukobe.

    Suljagić i ostatak sarajevske političke elite i dalje žive u prošlosti, prizivajući rat umjesto mira. Ovakva politika ne doprinosi pomirenju, već pokazuje da Srbi moraju biti na oprezu, jer očigledno je da se mir ne nalazi na agendi bošnjaka.
    Skandalozno je što bošnjačka politička elita neprestano glorifikuje svoje žrtve dok potpuno ignoriše ili umanjuje srpske. Suljagićeve prijetnje delegaciji EU samo su jedan u nizu incidenata koji potvrđuju da muslimani nemaju hrabrosti da se suoče sa svojim zločinima, već šire mržnju i nepovjerenje. Ovo je pravo lice bošnjačke politike – politika mržnje i netrpeljivosti koja dodatno otežava ili čak čini nemogućim proces pomirenja i suživota u Bosni i Hercegovini!

    Srpski narod mora ostati miran i pokazati poštovanje prema svima, bez obzira na provokacije. Dok Bošnjaci očajnički pokušavaju uhvatiti zadnji voz kojim bi ostvarili ratne ciljeve i postaju sve otvorenije agresivni, jer je jasno da dolazi do promjena na geopolitičkom planu u svijetu. Srpska uzdržanost i dostojanstvo u ovim vremenima pokazuju pravu snagu i težnju ka istinskom miru i pomirenju.

  • Evo šta se dešava sa oduzetom drogom u BiH

    Evo šta se dešava sa oduzetom drogom u BiH

    Zapljena droge postala je gotovo svakodnevna vijest u BiH, ali da li znate šta se dalje dešava sa njom, odnosno koliko je narkotika do sada uništeno i na kom mjestu?

    Za te poslove još od 2018. Savjet ministara BiH imenuje Komisiju za uništavanje opojnijh droga u BiH. U njoj su službenici institucija na nivou BiH koji su u stalnoj koordinaciji sa policijskim agencijama i pravosuđem.

    Oni su do sada u pet navrata uništavali oduzetu opojnu drogu u BiH, u skladu sa Pravilnikom o čuvanju i uništenju narkotika.

    Prvi i javnosti najpoznatiji slučaj desio se u julu 2018. u Termolelektrani „Gacko“ kada je spaljeno čak 700 kilograma opojnih droga, najviše marihuane, amfetamina, heroina, kakaina i sintetičkih droga koje su oduzete prilikom kriminalističkih istraga.

    Ulična vrijednost uništene droge tada je procijenjena na oko sedam miliona maraka.

    Droga je u Gacku uništena po nalogu Suda BiH i nekoliko sudova u FBiH, a taj slučaj je iznenada dobio i političku konotaciju. Kako je Srpskainfo pisala, neposredno nakon spaljivanja na mjestu je pronađen sumnjivi paket u kome se nalazila nespaljena droga. Prst je odmah bio uperen u Ministarstvo bezbjednosti BiH i SIPA. Slučajno ili ne, na čelu ministarstva bio je kadar SDS, Dragan Mektić.

    Međutim, kada su izbori prošli, priča je utihnula. Istragu je preuzelo Okružno javno tužilaštvo u Trebinju i to je sve što se zna.

    Prema odgovoru iz Savjeta ministara BiH, drugo spaljivanje oduzete droge desilo se godinu dana nakon prvog, kada je 500 kila spaljeno u postrojenjima firme B.S.I. d.o.o. Jajce. Najviše je uništeno marihuane, amfetamina i heroina koji su zaplijenjeni i oduzeti prilikom istraga, a procijenjena vrijednost bila je 4,5 miliona KM.

    Ta droga je uništena prema naredbama nekoliko sudova u Srednjobosanskom kantonu.

    Treće uništavnje opojne droge bilo je 23. decembra 2019. u postrojenjima iste firme, po naredbi sudova iz Tuzlanskog kantona. Zanimnljivo, Savjet ministara ne navodi količinu ove droge, nego samo da je riječ o narkoticima iz više od 1.300 predmeta, ulične vrijednosti oko milion maraka.

    Sljedeće spaljivanje droge bilo je 5. novembra 2020. prema naredbama sudova iz Brčkog i Zeničko-dobojskog kantona.

    “Tom prilikom je uništena droga sa presudama sudova iz oko 2.000 predmeta. Najviše je bila zastupljena marihuana, amfetamin, heroin, kokain i sintetičke droge”, navodi se u odgovoru Savjeta ministara na jedno od poslaničkih pitanja.

    Za sada posljednje, peto uništavanje narkotika desilo se 30. marta 2021. takođe u firmi iz Jajca. Tom prilikom je uništeno oko 1.700 kilograma zaplijenjenih opojnih droga.

    Propalo zbog štrajka

    Kako se navodi, bilo je planirano i šesto uništenje, ali je odgođeno u februaru 2023. usljed štrajka u firmi u kojoj je planirano uništenje.

    “Poseban problem predstavlja što su oduzete opojne droge i dalje smještene na mnogobrojnim lokacijama širom BiH (u sudovima, tužilaštvima, policijskim agencijama). Prikupljanje i kontrola ovih oduzetih opojnih droga i njihovio uništavanje u skladu sa odredbama Pravilnika zahtijeva višednevni terenski posao članova Komisije”, navodi se.

  • Sijarto: Apel Briselu da otvori kanale komunikacije sa Rusijom

    Sijarto: Apel Briselu da otvori kanale komunikacije sa Rusijom

    Budimpešta je pozvala ЕU da ponovo otvori kanale komunikacije sa Rusijom, uz održavanje kontakta sa Ukrajinom, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

    ATV
    “Gradi se strategija na vraćanju legitimiteta diplomatskim kanalima, vraćanju nade u mir ponovnim otvaranjem kanala komunikacije i uz održavanje visokog nivoa kontakta sa Ukrajinom”, rekao je Sijarto za RIA Novosti.

    On je istakao da je potrebno uspostaviti interakciju između Brisela i Moskve.

  • Tramp: Tajvan bi trebalo Americi da plati za zaštitu

    Tramp: Tajvan bi trebalo Americi da plati za zaštitu

    Američki republikanski predsjednički kandidat Donald Tramp izjavio je da bi kineski region Tajvan trebalo da plati Sjedinjenim Američkim Državama za zaštitu.

    “Uzeli su oko 100 odsto našeg poslovanja sa čipovima. Koliko smo mi (SAD) glupi? Mislim da bi Tajvan trebalo nama da plati odbranu. Oni su neizmjerno bogati. Mi se ne razlikujemo od osiguravajućeg društva. Tajvan nam ne daje ništa”, rekao je Tramp u intervjuu za Blumberg.

    On takođe smatra da odbranu tog ostrva koje Kina smatra svojom teritorijom, otežava i njegova udaljenost od SAD.

    “Tajvan je udaljen 15.000 kilometara od SAD, a od Kine 100 kilometara”, rekao je Tramp.

    U prilog tome, Blumberg je ocijenio da bi odustajanje od posvećenosti Tajvanu predstavljalo dramatičan pomak u spoljnoj politici SAD, kao što je i zaustavljanje podrške Ukrajini.

    Međutim, prema pisanju pomenutog medija, čini se da je Tramp spreman da “radikalno promijeni uslove tih odnosa”.

    Kada je riječ o Saudijskoj Arabiji, Tramp je okrivio trenutnog predsjednika Džoa Bajdena i bivšeg predsjednika Baraka Obamu za narušavanje odnosa sa tom zemljom i, kako je rekao, njih dvojica su Saudijsku Arabiju gurnuli “ključnom protivniku”.

    “Oni (Saudijska Arabija) više nisu sa nama. Oni su sa Kinom, ali to ne žele. Oni žele da budu sa nama”, istakao je Tramp.

    Takođe je rekao da je razgovarao sa prestolonasljednikom Mohamedom bin Salmanom Al Saudom, ali nije želio da govori o detaljima razgovora.

  • Suljagić nastavlja da vrijeđa Delegaciju EU jer je odala počast srpskim žrtvama, nižu se reakcije

    Suljagić nastavlja da vrijeđa Delegaciju EU jer je odala počast srpskim žrtvama, nižu se reakcije

    Direktor Memorijalnog centra u Potočarima Emir Suljagić poručio je Delegaciji EU u BiH da će “pakleno platiti” za to što su njihovi predstavnici na groblju u Bratuncu odali počast ubijenim srpskim žrtvama.

    Njegova poruka, očekivano, izazvala je salvu reakcija u Republici Srpskoj, dok Suljagić nastavlja da piše uvredljive poruke evropskim diplomatama u BiH.

    Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić ocijenio je vrhuncem licemjerstva izjavu Suljagića. Nuždić je napomenuo da je na području Podrinja od maja 1992. do februara 1993. godine bilo 28 masovnih stratišta, gdje su mahom stradali srpski civili, žene i djeca, kao i ljudi koji su samo branili svoja ognjišta.

    On smatra da se posjeta ambasadora iz EU groblju u Bratuncu i odavanje počasti ubijenim srpskim civilima može smatrati određenim napretkom.

    -Međutim, imajući u vidu da je prije nekoliko dana bilo centralno obilježavanje u Bratuncu, dao bi se puno veći značaj da je ta posjeta organizovana tada, ali s obzirom da su prethodnih godina srpske žrtve bile potpuno ignorisane, ovo možemo smatrati napretkom – rekao je Nuždić.

    On je istakao da Suljagićeve izjave ne čude, jer je očito da se srpske žrtve nipodaštavaju na najgrublji način, kao što je to bilo svih prethodnih godina. S druge strane, kaže, svi iz Republike Srpske, počevši od najvišeg vrha, poštuju sve žrtve, ma koje nacionalnosti bile.

    Kojić: Mrzi sve što je srpsko
    Direktor Memorijalnog centra u Potočarima Emir Suljagić pokazuje bahatost jer vrijeđa i prijeti svima koji se poklone srpskim žrtvama, pokazujući da mrzi sve što je srpsko, izjavio je predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić.

    -Da li on misli da niko ne smije da se pokloni žrtvama poput braće Dimitrijević, Vladimiru Gajiću, sestrama Matić i mnogoj drugoj djeci, a ukupno ih je 72 – upitao je Kojić.

    Suljagića je pitao i zašto niko ne bi trebalo da se pokloni pred krstom za pokoj duše njegovog oca, a trebalo bi pred nišanom Emirovog oca?

    -Tvoj je bio civil? E moj je bio vojnik i branio je svoju majku i oca, a gdje je tvoj poginuo? Zašto misliš da su kosti tvog oca vrednije od kosti mog oca? – pita Kojić.

    Kojić je u izjavi Srni ocijenio da takvim nastupom Suljagić samo pokazuje nervozu, bahatost i bezobrazluk.

    -Nakon što je zabranio ulazak u kompleks švedskoj ambasadorki sada ide i korak dalje i prijeti kako će neko zažaliti što je posjetio groblje ubijenim Srbima – rekao je Kojić.

    Nešić: Prevršio svaku mjeru
    Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Nenad Nešić poručio je Suljagiću da mora da shvati da je u srpskim selima u okolini Srebrenice počinjen zločin nad srpskim stanovništvom, za koji su odgovorni tadašnji muslimani, a današnji Bošnjaci.

    Nešić je rekao da je Suljagić spreman na sve i da je prijetnjama međunarodnim zvaničnicima očigledno prevršio svaku mjeru.

    Nešić je istakao da srpske žrtve, kao i sve ostale, imaju pravo na poštovanje, te je zahvalio predstavnicima Delegacije EU u BiH koji su položili vijence na spomen-obilježje srpskim žrtvama.

    -Na žalost za taj zločin nisu odgovarali oni koji su trebali, ali pravda je spora, pa će sigurno stići te zločnice u koje se oni danas kunu – naglasio je Nešić.

    „Pakleno ćete platiti“
    Podsjećamo, Suljagić je na mreži X napisao da je “šokiran, potpuno šokiran” time što je Delegacija EU iskazala poštovanje, kako on tvrdi, srpskim vojnicima.

    -Kakva sramota. Pakleno ćete platiti za ovo, imate moju riječ – naveo je, između ostalog, Suljagić.

    Potom je nastavio da ih vrijeđa, rekavši da se “EU i četnici vole”.

    Iz Delegacije EU su naveli da su njihov otpravnik poslova Adebajo Babđide i diplomate iz država članica EU u BiH otputovali juče u Bratunac i sastali se sa načelnikom opštine Lazarom Prodanovićem kako bi se upoznali sa situacijom u opštini, uključujući aktivnosti izgradnje povjerenja među zajednicama.

    Takođe, kako istuču iz Delegacije EU u BiH, odali su počast nevinim civilima ubijenim na tom području u periodu od 1992-95.

    –Empatija i poštovanje prema svim nevinim civilnim žrtvama, kao i prihvatanje istorijskih i sudski utvrđenih činjenica su od ključne važnosti za stvaranje ambijenta pogodnog za pomirenje – naveli su iz Delegacije u objavi na X.