Autor: INFO

  • Usvojen Prijedlog budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza

    Usvojen Prijedlog budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza

    Predstavnički PS BiH, na hitnoj sjednici, usvojio je Prijedlog zakona o budžetu institucija i međunarodnih obaveza BiH za ovu godinu.

    Predloženi budžet je milijardu 355 miliona KM, dok je za servisiranje spoljnog duga BiH predviđeno milijardu 431 milion maraka.

    Za” su glasala 23 poslanika, “protiv” je bilo 16, dok uzdržanih nije bilo.

    Play Video

    Ukupni rashodi zajedničkih institucija iznose 1.355.400.000 KM i veći su za tri odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok servisiranje spoljnog duga BiH iznosi 1.430.733.053 KM.

    Tako ukupni rashodi institucija BiH i servisiranje spoljnog duga BiH u budžetu za ovu godinu iznose 2.786.133.053 KM, što je povećanje za 224.766.691 KM ili devet odsto u odnosu na 2023. godinu.

    Predlagač Prijedloga zakona o budžetu je Predsjedništvo BiH.

    Ministar finansija u Savjetu ministara Srđan Amidžić istakao je da je ovaj budžet potrošački, a ne razvojni.

  • Dodik: Nadamo se dobroj saradnji sa novim ambasadorom SAD; Sa Marfijem je to bilo nemoguće

    Dodik: Nadamo se dobroj saradnji sa novim ambasadorom SAD; Sa Marfijem je to bilo nemoguće

    U očekivanju dolaska novog ambasadora SAD u BiH, izražavamo nadu u ponovni početak afirmativne i dobre saradnje u postizanju napretka i stabilnosti u BiH, napisao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na svom Iks nalogu.

    Sa sadašnjim ambasadorom Majklom Marfijem to nije bilo moguće jer je njegov odnos bio navijački i pristrasan, na strani Bošnjaka. On je u odnose unio nedopustiv nivo ličnog i mrzilačkog prema Srbima i Republici Srpskoj – naglasio je Dodik.

     

    Dodik je poručio da “Dejtonski mirovni sporazum spada među najvažnija međunarodna dokumenta, a njegovo stvaranje i stupanje na snagu bilo je nemoguće bez posredovanja američke strane”.

    – Razumijevanje procesa, okolnosti i specifičnih odnosa koji prate politički život u BiH ključ je podrške ukupne međunarodne zajednice za očuvanje dejtonskih principa na kojima počivaju mir, prosperitet i stabilnost u BiH i regionu. Pozdravljamo i očekujemo saradnju na osnovama uzajamnog poštovanja i nemiješanja u unutrašnja pitanja od strane diplomata u BiH – naveo je Dodik.

  • Suljagić poručio Delegaciji EU da će “pakleno platiti” jer je odala počast ubijenim Srbima u Bratuncu

    Suljagić poručio Delegaciji EU da će “pakleno platiti” jer je odala počast ubijenim Srbima u Bratuncu

    Direktor Memorijalnog centra u Potočarima Emir Suljagić poručio je Delegaciji EU u BiH da će “pakleno platiti” za to što su njihovi predstavnici danas na groblju u Bratuncu odali počast ubijenim srpskim civilima.

    Suljagić je na mreži Iks napisao da je “šokiran, potpuno šokiran” time što je Delegacija EU iskazala poštovanje, kako on tvrdi, srpskim vojnicima.

    – Kakva sramota. Pakleno ćete platiti za ovo, imate moju riječ – naveo je, između ostalog, Suljagić.

    Iz Delegacije EU su naveli da su njihov otpravnik poslova Adebajo Babđide i diplomate iz država članica EU u BiH otputovali danas u Bratunac i sastali se sa načelnikom opštine Lazarom Prodanovićem kako bi se upoznali sa situacijom u opštini, uključujući aktivnosti izgradnje povjerenja među zajednicama.

    Takođe, kako istuču iz Delegacije EU u BiH, odali su počast nevinim civilima ubijenim na tom području u periodu od 1992-95.

    – Empatija i poštovanje prema svim nevinim civilnim žrtvama, kao i prihvatanje istorijskih i sudski utvrđenih činjenica su od ključne važnosti za stvaranje ambijenta pogodnog za pomirenje – naveli su iz Delegacije u objavi na Iksu.

    Suljagić je nakon prvobitne objave nastavio da na istoj društvenoj mreži proziva Delegaciju EU u BiH.

  • Delegacija ambasadora pet zemalja EU položila vijence u pomen nevinim srpskim žrtvama

    Delegacija ambasadora pet zemalja EU položila vijence u pomen nevinim srpskim žrtvama

    Delegacija ambasadora pet zemalja Evropske unije na čelu sa otpravnikom poslova Evropske unije u BiH Adebajom Babajideom zajedno sa načelnikom opštine Bratunac Lazarom Prodanovićem posjetila je danas bratunačko groblje i na Spomen Krstu položila vijence u pomen nevinim srpskim žrtvama u proteklom ratu.

    U delegaciju su bili predstavnici ambasada Španije, Slovenije, Rumunije, Češke i Grčke. Evropske diplomate se nisu obraćale medijima.

    Na vijencu, koji su položili, napisano je “U pomen svim nevinim žrtvama”.

    – To je važna poruka, da predstavnici EU podjednako odavaju počast. To je ono što mi stalno potenciramo. I kao predstavnik opštine i predsjednik Organizacionog odbora želim da izrazim beskrajnu zahvalnost prema ovom činu jer svaka žrtva koja je izgubila život zaslužuje poštovanje – rekao je načelnik Bratunca Lazar Prodanović.

  • Stevandić: Lokalne sjecikese misle da znaju o politici više od Dodika

    Stevandić: Lokalne sjecikese misle da znaju o politici više od Dodika

    Deklaracija o jedinstvu, usvojena na sjednici Skupštine Ujedinjene Srpske proteklog vikenda, u značajnoj mjeri posvećena je tome da od lokalnih zajednica do najvišeg republičkog nivoa mora da se obrati pažnja na to da postoje ljudi koji su bahati i da ta bahatost funkcionera smanjuje patriotizam.

    Poručio je to u intervjuu za Banjaluka.net predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić i dodao da je drugi dio Deklaracije vezan za podrušku odlukama sa Svesrpskog sabora, koje bi, smatra, trebalo da budu politička nit za sve političke partije.

    Stevandić je naglasio da političari ne smiju da budu neosjetljivi i da nemaju empatiju za građane, te dodao da oni moraju da djeluju u svojim lokalnim sredinama.

    “Mi smatramo da od onoga kako se ponašamo, da idemo na pijacu, i ja idem na pijacu i razgovaram s ljudima, da nema osionosti i bahatosti političara, da je taj dio bitan za očuvanje patriotskog osjećanja kod građana. Jer ako su funkcioneri sa svojim građanima, ako se s njima druže, a nisu bahati, onda je i patriotizam veći”, rekao je Stevandić.

    Lider Ujedinjene Srpske je naglasio da svi funkcioneri treba da drže liniju odbrane Republike Srpske, odbranom imovine, ustavnog statusa i institucija, jer, kako ističe, postoji mogućnost da će se radikalizovati pitanje suđenja predsjedniku Republike, a samim tim i instituciji predsjednika Republike Srpske.

    “Ne smije u toj odbrani biti nekih svađa i netrpeljivosti, koje su evidentne na lokalnom nivou, rupe koje će neko sutra da iskoristi ili da Republika Srpska ne djeluje tako spremna i jedinstvena. Lokalni izbori su vrijeme kada postoje mnoge lokalne svađe. Često kažem lokalne sjecikese, koje su ovako ili onako zaradile pare i vrlo često misle da sve znaju, a oni u državnoj i nacionalnoj politici ne znaju ništa i mogu da naprave mnogo više štete nego koristi. Takođe je očuvanje jedinstva institucija i međusobnog poštovanja vezano za to da se na lokalnim izborima ne pređe crvena linija. Da ne bude, da kažemo, rata unutar koalicionih partnera”, naglasio je Stevandić.

    Stevandić je dodao da se to već ponegdje dešava, te da je iz tog razloga odlučeno da on bude nosilac liste za odbornike u Skupštini grada Banjaluka.

    “U Banjaluci je politički rat. Ovdje se takmiče ko će više blokirati. Ko će kome skidati ili nametati tačke dnevnog reda. Ovdje se ljudi takmiče ko će kome blokirati projekte. Nama takva Banjaluka ne treba. Građani ne treba da žive i da šetaju između političkih rovova. Oni hoće da šetaju svojim divnim gradom. Mislim da je Ujedinjena Srpska sposobna to da izbalansira i da ono kako sam uradio u NS RS, isto tako napravimo u gradskoj skupštini. Smatramo da mi treba da preuzmemo te funkcije, da ubuduće vodimo Skupštinu”, smatra Stevandić.

    Podrška kandidatima za gradonačelnika Banjaluke

    Govoreći o podršci Gradskog odbora Ujedinjene Srpske kandidatima za gradonačelnika u Banjaluci, Stevandić je istakao da će se o tome tek razgovarati.

    “Bilo je mnogih blokiranja projekata Ujedinjene Srpske sa svih strana i Gradski odbor ima svoj stav o tome. Ujedinjena Srpska ima ljude koji misle svojom glavom. Ko god misli svojom glavom, nekad misli drugačije. Je ne naređujem Gradskom odboru i oni kako odluče šta je bolje za rezultate Ujedinjene Srpske, šta je bolje za funkcionisanje Banjaluke, poštovaću tu odluku”, rekao je Stevandić.

    Dodaje da je bitno da u Banjaluci pobijedi politika koju zastupa Ujedinjena Srpska, politika od koje će grad imati korist.

    Govoreći o odnosima unutar koalicije na republičkom nivou i položaju Ujedinjene Srpske unutar nje, Stevandić je istakao da njegova partija nosi ogroman teret, a da su, kako kaže, “mnogi ljudi previše sebi uzeli za pravo”.

    “Misle da su oni nešto. Misle da znaju politiku bolje od Dodika. Da oni određuju gdje nebo počinje, gdje se zemlja završava, tako da ti ljudi mogu sutra napraviti veliku štetu. Ne treba dozvoliti da se previše razmašu”, ističe Stevandić.

    Stevandić dodaje da tamo gdje ima poštovanja, ima i saradnje, te da sa nekima US ne može da sarađuje.

    “Neki ljudi su počeli da čeprkaju po Ujedinjenoj Srpskoj i oni će dobiti svoje. Ja nisam dobio sankcije zato što sam ružan ili zato što ima nešto sporno u mojoj imovini, imenu, prezimenu, politici, već zato što sam podržao Dodika. I zato što sam izašao da on ne bude sam na sceni i da držimo taj front. S onima koji su radili te stvari dok sam ja na frontu, na prvoj liniji dobio metak, a oni mi pljačkali kuću, Ujednjena Srpska neće sarađivati. Dodik je ozbiljan čovjek, razumije se u geopolitiku i zna šta nas čeka za dvije godine, pa je ta saradnja iznad tih lokalnih sjecikesa koje misle da su najpametnije”, istakao je Stevandić.

    Suđenje Dodiku i Lukiću
    Komentarišući proces koji se vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloša Lukića, Stevandić je naglasio da se ne može dopustiti da predsjednik Republike Srpske bude zatvoren radi zakona koji je proglasio jedan čovjek.

    “To je crvena linija. Ko god se nada da će tako nešto da napravi, prevario se. Možemo imati neke razlike. Možda se u nečemu razlikujem od Dodika, ali ga nikad ne mogu izdati. Mogu tu da položim funkciju, glavu i život, ali predsjednik Republike Srpske se ne može izdati. Možeš da ne misliš kao on, ali ne možeš da ga izdaš. Imena se mijenjaju, ali moj stav o tome da predsjednik Republike ne smije biti izdat je uvijek isti i uvijek čvrst”, naglasio je Stevandić.

    Komentarišući aktuelna politička dešavanja u BiH i mogućnost da BiH počne da funkcioniše kao država, Stevandić je istakao da je u FBiH stereotip da Republika Srpska treba da bude ukinuta da bi bili zadovoljni.

    “Mi ovdje ne postojimo da bi neko u Federaciji bio zadovoljan, niti obrnuto. Donosimo odluke u svojim entitetima, kao i u Brčko distriktu. I imovina je naša. Svi oni koji traže na strani neku pomoć, možda bi trebalo da se podsjete kako su prošli oni koji su 1941. tražili pomoć fašista ili koji su 1914. i 1915. tražili pomoć kod Austrougara. Nisu dobro prošli 1918. i 1945. Tako i danas, ovi koji traže podršku stranaca treba da znaju da svaka 1941. dovodi do 45. Bolje da se sa svojim komšijama i prijateljima dogovore, a da ne traže pomoć spolja da bi ugrozili svoje komšije i prijatelje”, kaže Stevandić.

    Ne želimo da porušimo mostove sa Zapadom, ali su mostovi sa Istokom sve čvršći
    Sadašnja američka administracija primijetila je da nema smisla remetiti američko-srpske odnose, poručio je Stevandić komentarišući najave američke ambasade da se sankcije mogu primjenjivati i na banke, nakon odluka Vlade Srpske da IRB može obavljati platni promet.

    “Funkcionisanje IRB-a nije u nadležnosti američke ambasade. Treba mnogo vremena, snage i hrabrosti da nauče da su oni zaduženi za američke banke, ne za srpske. Da mogu da nam napakoste. Mogu i napakostili su dovoljno, ali mislim da su i oni u nekoj fazi kada vide da se to ne isplati. Sadašnja američka administracija je primijetila da nema smisla toliko remetiti američko-srpske odnose. Oni su istorijski bili dobri, bili smo na strani pobjednika i ne znam sada kakav šićar bi bilo koji ambasador mogao da napravi sebi ili Americi tako što će promijeniti odnose naroda koji je Americi spasavao pilote, dao najbolje naučnike na svijetu”, kazao je Stevandić.

    Stevandić zaključuje da se Republika Srpska drži racionalno, da ne želi da poruši mostove sa Zapadom, ali da su mostovi sa Istokom sve čvršći.

  • Istraga o nestanku bebe: Vlasnica klinike ”pala” na poligrafu

    Istraga o nestanku bebe: Vlasnica klinike ”pala” na poligrafu

    Vlasnica jedne privatne klinike iz Federacije BiH ”pala” je na poligrafskom ispitivanju kada su je istražioci pitali o porodu žene iz Foče, čija je beba misteriozno nestala prije pet mjeseci.

    Na osnovu toga, ali i drugih informacija do kojih se došlo tokom istrage, vjeruje se da je žena iz Foče porođena u toj klinici.

    ”Tokom trudnoće Fočanka ni jedan pregled nije obavila u Univerzitetskoj bolnici u Foči, već je trudnoću vodila po privatnim klinikama. Sumnja se da su porod obavili stručni ljudi u privatnoj klinici, a ne u stanu kako je to porodilja tvrdila u svojim izjavama. Upravo je ta klinika u fokusu dalje istrage i naložena su brojna vještačenja kako bi se to i potvrdilo”, rekao je izvor blizak istrazi.

    Za muškim novorođenčetom se traga od februara i zasada nije poznato da li je beba mrtva ili je, kako se sumnja, bila žrtva trgovine djecom. Ni za jedan ishod ne postoje čvrsti dokazi, već samo indicije koje su predmet detaljne istrage. Nepobitno je utvrđeno da je Fočanka rodila i februaru, što potvrđeno ljekarskim nalazom, ali o bebi nema ni traga ni glasa.

    Podsjetimo, Fočanka je trudnoću i porođaj krila od porodice jer je, kako se sumnja, otac djeteta njen ljubavnik, a ne suprug. U izjavi istražiocima ona je tvrdila da se porodila sama, bez ljekarske pomoći. Ispričala je da je beba kasnije pomodrila i prestala da diše. Tvrdila je da je pokušavala da je vrati u život, ali da nije uspjela i da je beba preminula. Tijelo je, kako je izjavila, bacila u rijeku Drinu…

    Međutim, tijelo nije pronađeno. Nisu otkriveni ni dokazi koji potvrđuju takav epilog. Majka je više puta ispitivana i u iskazima su se pojavljivale nedosljednosti. To se odnosilo na datum poroda, mijenjanje lokacija na kojoj je navodno bacila tijelo bebe…prenosi ATV.

    Provjerene su sve informacije i došlo se do saznanja da je Fočanka odlazila na preglede u privatnu kliniku. Saslušavane su i odgovorne osobe iz klinike, te su i u njihovim iskazima utvrđene nedosljednosti. Došlo se i do saznanja koji ukazuju da bi se u cijelom slučaju moglo raditi o trgovini djetetom, što je predmet dalje istrage.

  • Oboren ljetni rekord: Pogledajte koliko je Srpska potrošila struje

    Oboren ljetni rekord: Pogledajte koliko je Srpska potrošila struje

    Rekordna potrošnja električne energije u ljetnom periodu u Republici Srpskoj zabilježena je u ponedjeljak i iznosila je 13 gigavat časova električne energije na dnevnom nivou, rekli su za “Nezavisne novine” iz “Elektroprivrede RS”.

    Istakli su da je povećana potrošnja električne energije u ljetnjem periodu.

    “Razlog su potrošači koji koriste uređaje za klimatizaciju prostora u kojem borave zbog ekstremnih temperatura. Prema Elektroenergetskom bilansu Republike Srpske prosječna potrošnja za mjesec jul iznosi 10.960.000 kWh električne energije dnevno. Tokom toplotnog talasa potrošnja je povećana oko 15 odsto u odnosu na ovu prosječnu vrijednost”, naveli su iz “Elektroprivrede RS”.

    Dodali su da su razlog ekstremno visoke temperature i dužina trajanja toplotnog talasa koje su prouzrokovale povećanu potrošnju električne energije usljed korišćenja uređaja za klimatizaciju prostora.

    “‘Elektroprivreda Republike Srpske’ je obezbijedila dovoljne količine električne energije za svoje potrošače. Ne mogu se isključiti problemi u urednom snabdijevanju, ali je vjerovatnoća takvih događaja vrlo mala”, naveli su iz ovog preduzeća.

  • U banjalučkim vrtićima osnovan novi sindikat, ovo su prvi zahtjevi

    U banjalučkim vrtićima osnovan novi sindikat, ovo su prvi zahtjevi

    U jeku izborne godine, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković pompezno najavljuje povećanje subvencija za boravak djece u vrtićima, ali uslovi i katastrofalan položaj zaposlenih u ovoj javnoj vaspitno obrazovnoj ustanovi mnogo su veći problem od same cijene vrtića.

    Situacija u JU Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje postaje alarmantna, barem prema riječima zaposlenih sa kojima smo razgovarali tokom formiranja sindikalne organizacije.

    -Radnici u JU Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje. nezadovoljni radom Sindikata obrazovanja nauke i kulture i njihove sindikalne organizacije, sami su došli kod nas u Sindikat uprave Republike Srpske kako bi se sindikalno organizovali u cilju zaštite integriteta i digniteta. U veoma kratkom roku osnovali smo organizaciju koja je u samom startu reprezentativna sindikalna organizacija u ovoj ustanovi, a to znači da će se mnoge stvari morati mijenjati u korist radnika i da ništa više neće moći da se radi bez nas i naše sindikalne organizacije – kaže predsjednik Sindikata uprave RS Božo Marić.

    Postoje li „kokošinjci“?
    Poziva gradonačelnika i direktora Petra Jokanovića da javno objave uslove boravka u svim objektima banjalučkih vrtića.

    -Jer, prema našim saznanjima postoje objekti koji ne zadovoljavaju uslove za boravak djece u istim te se popularno nazivaju kokošinjcima. Da li je zbog toga “javna tajna” da se traži štela i nude pokloni u vidu „prada“ torbi itd. ljudima koji odlučuju o tome, da bi se određeno dijete prebacilo iz objekta “X” u objekat “Y” i da sve to radi zbog uslova u kojima borave djeca?! U prošloj godini javnost Banjaluke mogla je da isprati nezadovoljstvo radnika u banjalučkim vrtićima koji su tražili veće plate – kaže Marić.

    Ugovor djelimično riješio probleme
    Podsjeća da su gradonačelnik i direktor JU Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje zaključili kolektivni ugovor, ali daje on samo djelimično popravio situaciju, imajući u vidu „katastofalno loš položaj u kojem su bili radnici ove ustanove“.

    -Ukoliko njihova primanja uporedimo sa radnicima u Gradskoj upravi, onda možemo konstatovati da su plate vaspitačica mizerne u odnosu na radnike čije plate se finansiraju iz istog izvora finansiranja. Ovdje nije riječ samo o plati, već o rušenje integriteta i digniteta tih zaposlenih, jer su njihove plate manje od prosječne plate u RS. Zbog toga ćemo u narednom periodu tražiti izjednačavanje plata sa zaposlenima u Gradskoj upravi imajući u vidu da se plate i jednih i drugih obezbjeđuju iz istih izvora finansiranja. Bilo kakav izgovor o nedostatku novca u budžetu je neprihvatljiv ako uzmemo u obzir da je prema pouzdanim informacijama gradonačelnik “uhljebio” više od 300 stranačkih aktivista u Gradsku upravu dok je v.d. direktora Jokanović po uzoru na gradonačelnika takođe “uhljebio” desetine stranačkih kolega u JU Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje od svog dolaska na poziciju v.d. direktora Centra – poručuje Marić.

    Prema njegovim riječima, sramotno je da se busamo u prsa kako su nam djeca na prvom mjestu, a da istovremeno ljudima koji treba da brinu o toj djeci dajemo mizerne plate.

    -Imajući u vidu da nam se javlja sve veći broj zaposlenih u vrtićima širom Republike Srpske, u narednom periodu ću sa saradnicima razmotriti mogućnost da organizujemo okrugli sto na temu položaja zaposlenih u predškolskim ustanovama Republike Srpske – zaključuje Božo Marić.

    „Stanje alarmantno“
    Marina Mrkonj, predjednica novosnovane reprezentativne Sindikalne organizacije u JU Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka, tvrdi da je trenutno stanje u predškolstvu alarmantno. Takav zaključak izvodi na osnovu svog 30-godišnjeg iskustvo u Centru, kao pedagoga, a jedan period je bila i pomoćnik direktoa kao i koordinator pedagoško – psihološke službe.

    –Postoji ogromno nezadovoljstvo većine radnika svojim statusom, materijalnim položajem, uslovima rada, odnosom prema našoj djelatnosti lokalne zajednice i društva u cjelini. Takvo nezadovoljstvo rezultiralo je u prethodnom periodu javnim štrajkom, koji je usmjerio pažnju javnosti na naše probleme, koji je pokrenuo neka pitanja, njihovo djelimično riješavanje, ali ne i suštinsko poboljšanje iako smo prva karika u sistemu obrazovanja, što govori o našoj važnosti i značaju. Prema svim navedenim parametrima, mi smo trenutno u najlošijem položaju u odnosu na sve ostale nivoe obrazovanja – priča Mrkonj.

    Smjene direktora
    Podsjeća da su se u kratkom periodu desile i višestruke smjene direktora, što je takođe imalo destruktivan efekat na fukcionisanje ustanove, zbog naglih promjena u kadrovskim strukturama, neadekvatnom tretmanu radnika, neriješavanju nagomilanih problema.

    –Tako da je formiranje nove sindikalne organizacije predstavljalo prirodan odgovar na takvu situaciju u cilju zaštite digniteta, integriteta radnika njihovog položaja i put ka kvalitetnijem ostvarivanju naših radničkih prava. Svaki poslodavac mora imati na umu da nemotivisan i nezadovoljan radnik neće biti posvećen ni produktivan, a s obzirom da je naš glavni zadatak da brinemo o populaciji najmlađih onda znamo kakve pogubne posledice to može imati na društvo u cjelini. Djeca su najvažniji resurs i ulaganje u njih je jedino što ima smisla, jer su ona potencijal koji predstavlja budućnost svakog društva – zaključila je Marina Mrkonj.

     

     

  • Vulić: Današnje glasanje nije samo glasanje za ili protiv Nešića, već za ili protiv Srpske

    Vulić: Današnje glasanje nije samo glasanje za ili protiv Nešića, već za ili protiv Srpske

    Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić izjavila je za Srnu da će se na današnjoj sjednici vidjeti “svačiji trag u snijegu”, odnosno da li su poslanici dostojni predstavnici i zaštitnici Republike Srpske ili će otvoreno pokazati svoju povezanost sa strancima i Bošnjacima.

    Danas, kada na dnevnom redu bude zahtjev za smjenu ministra bezbjednosti u Savjetu ministara Nenada Nešića svako od nas će pokazati kom jatu pripada – Republici Srpskoj ili stremi ka unitarnoj BiH i zagrljaju stranaca – istakla je Vulićeva.

    Ona je navela da, prema Poslovniku o radu, Nenad Nešić neće biti smijenjen ako u Predstavničkom domu bude 10 srpskih glasova protiv zahtjeva za njegovu smjenu i zato je ovo još jedan veliki ispit za srpski narod i Republiku Srpsku.

    – Imamo jedinstvenu priliku da vidimo da li su Srbi jedinstveni i koliko misle o Republici Srpskoj, a koliko o svojim nalogodavcima. Danas će se najbolje vidjeti i ko sjedi u Parlamentarnoj skupštini zarad Republike Srpske, a ko zarad uskostranačkih interesa – ukazala je Vulićeva.

    Ona je podsjetila da su sve bošnjačke stranke svoje jedinstvo pokazale kada je na dnevnom redu bila smjena Zukana Heleza, a danas će javnost vidjeti da li Srbi konačno mogu da sa sebe skinu okove srpskog prokletstva – nejedinstva, ili će pokazati da su dostojni predstavnici i zaštitnici srpskih nacionalnih interesa i Republike Srpske.

    – Današnje glasanje nije samo glasanje za ili protiv smjene ministra Nešića, već za ili protiv Republike Srpske – konstatovala je Vulićeva.

  • Stano otkrio da li je EU donijela odluku o ukidanju mjera protiv KiM

    Stano otkrio da li je EU donijela odluku o ukidanju mjera protiv KiM

    Portparol EU Peter Stano izjavio je danas da Evropska unija još nije donijela odluku o ukidanju kaznenih mjera protiv Kosova i Metohije, kao i da se razgovori o eventualnom uklanjanju sankcija nastavljaju u Savjetu EU.

    Prema njegovim riječima, izvještaj visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozepa Borelja o ispunjavanju zahtjeva tzv. Kosova od strane EU, izraženih u Deklaraciji od 3. juna 2023. godine, upućen je državama članicama i prva rasprava je održana u junu.

    “Visoki predstavnik preporučuje ukidanje mjera za Kosovo, kako je naglasio na konferenciji za novinare 24. juna 2024. Nastavljaju se diskusije u Savjetu”, izjavio je Stano za Telegrafi, prenosi Tanjug.

    Kosovo i Metohija je pod restriktivnim mjerama Evropske unije od juna 2023. godine, nakon nasilja na sjeveru Pokrajine, kada su albanski gradonačelnici koji su izabrani na vanrednim lokalnim izborima koje su Srbi bojkotovali, ušli u opštinske zgrade i preuzeli dužnost.