Autor: INFO

  • Dačić: Ubistvo policajca u Loznici teroristički napad albanskih struktura sa KiM

    Dačić: Ubistvo policajca u Loznici teroristički napad albanskih struktura sa KiM

    Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da je ubistvo jednog i ranjavanje drugog policajca noćas u Loznici, teroristički napad koji dolazi od strane albanskih struktura sa KiM.

    Dačić je za RTS rekao da se utvrđuje da li je napadač muškarac čiji su lična karta i pasoš pronađeni u automobilu, ili je u pitanju njegov brat koji je pobjegao iz zatvora na KiM 6. jula.

    – On je ubio policajce, izvršio ovaj očigledan teroristički akt koji dolazi sa KiM od strane albanskih struktura. Ovo ne može biti slučajno i zato će se ovim slučajem baviti Tužilašto za organizovanih kriminal, jer je riječ o napadu na policajca na dužnosti – rekao je Dačić.

    On je ponovo izrazio saučešće porodici ubijenog policajca i najavio da će ranjenog obići, te da se sa njim čuo telefonom.

    S obzirom da je napadač u bekstvu Dačić je istakao da već 150 pripadnika MUP-a, različnih jedinice, helikopterske, specijalne anti-terorističke jedinice, Žandarmerije, granične policije, lokalne policije iz PU Šapca i policijske stanice u Loznici tragaju za njim.

    Najavio je i da će svi koji su pomagali napadaču na bilo koji način biti uhapšeni, kao i da je MUP kontaktirao Republiku Srpsku u slučaju da je napadač prešao Drinu i pobjegao u BiH.

  • Gradonačelnik Banjaluke obećao da će danas svi dobiti vodu

    Gradonačelnik Banjaluke obećao da će danas svi dobiti vodu

    Treba da popravimo situaciju što se tiče vodosnabdijevanja i danas će svi dobiti vodu, izjavio je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, gostujući u Јutarnjem programu RTRS-a.

    Stanivuković je poručio da je sljedeći važan posao i prioritet – vodovod Tunjice 1 i 2.

    – Važno je reći da u ovom trenutku držimo važan sistem da svako mjesto u roku od 24 časa obezbijedimo vodom. Piskavica je posljednja u sistemu. Kada je sistem bez vode 12 sati to znači da se stvore vazdušni čepovi i svaki morate posebno da otčepite – objasnio je Stanivuković.

    Stanivuković je naglasio da se u proteklih osam dana uzima 3.750 kubika vode na jedan sat.

    – To je rekord u ovim torpskim temperaturama. Ovakvu situaciju nikad nismo imali. Mi smo uložili 35.000 KM u vodovodnu mrežu. Bronzani Majdan 3. maja nije imao vodu. Danas nemamo nijedan poziv iz Bronzanog Majdana zato što ljudi tamo imaju vodu. Donja Kola 7. maja nisu imala vodu, Racune nikad nisu imale vodu, mi smo uradili sistem – rekao je Stanivuković.

    Stanivuković je poručio da Grad u saradnji sa preduzećem Vodovod nastoji da dođe do svakog domaćinstva.

  • Rukovodstvo Republike pod sankcijama, dok predstavništva Srpske u svijetu troše ogromne pare

    Rukovodstvo Republike pod sankcijama, dok predstavništva Srpske u svijetu troše ogromne pare

    Predstavništva Republike Srpske u svijetu nemilice troše novac građana, a zauzvrat ne donose skoro pa nikakvu korist.

    Umjesto da spajaju strane firme sa domaćim privrednicima, fokus im je na pripremi terena za posjete zvaničnika RS, te obilazak sajmova piva, zborova, molitvi, sportskih događaja i drugih manifestacija na kojima navodno šire dobar glas o Srpskoj. A za to, iz godine u godinu, traže sve više novca.

    Iako je predsjednik Vlade RS ranije priznao da neka predstavništva nisu opravdala postojanje, to nije bio razlog da im Vlada RS slije u budžet i više novca nego što su možda zaslužili svojim radom.

    Pa su tako određena predstavništva u prošloj godini dobila i stotine hiljada maraka više nego što su imala u prethodnoj.

    Tako je i Predstavništvo RS u SAD dobilo više novca, a zauzvrat je rezultat svima dobro poznat – sankcije.Iako je prvobitno planirano 620 hiljada maraka za Predstavništvo u Americi, lobisti RS su ipak na kraju potrošili 722 hiljade maraka.

    Uprkos najvećem nezadovoljstvu radom predstavništva u Austriji, u Vladi RS su odlučili da ih i nagrade, pa sa 750 hiljada prvo povećaju finansije na čak milion i 450 hiljada, od čega su oni uspjeli da potroše milion i 364 hiljade.

    I predstavništvo RS u Rusiji je imalo neke iznenadne troškove pa su sa prvobitno planiranih 960 hiljada potrošili čak milion i 218 hiljada maraka, navedeno je u Konsolidovanom izvještaju o izvršenju budžetu za 2023. godinu.

    – Ja lično mislim da je upitno da li treba finansirati bilo koga. To predstavništvo u Americi je obična advokatska kancelarija. Ako ona ne daje rezultat, ako ne izvještava i ne rješava potencijalne probleme, onda to nije konsultant koji je potreban Vladi RS – kaže ekonomista Zoran Pavlović.

    Politička analitičarka Tanja Topić kaže da proces skidanja sankcija dugo traje, ali je očito da će se uložiti i zadnji peni kako bi se pojedinci skinuli sa crne liste i kako bi RS, odnosno njen vrh dobili drugačiju poziciju iz ugla SAD.

    Predstavništvo RS u Grčkoj nije moglo ni da potroši novac koji im je Vlada darežljivo dala. Darežljivost Vlade RS nije iskoristilo ni Predstavništvo u Njemačkoj, pa iako su dobili povećanje budžeta za 10 hiljada maraka, potrošili su manje i od prvobitnog plana.

    Mada nije najjasnije ni na šta su potrošili 535 hiljada maraka, s obzirom na ekonomske sankcije koje je Njemačka uvela RS.

    Predstavništvo u Srbiji potrošilo je umjesto planiranih 930 hiljada, 910 hiljada maraka, a slična situacija je i u Belgiji gdje su potrošili 5 hiljada manje nego što su dobili. Budžet je probijen u Predstavništvu RS u Izraelu, gdje su umjesto planiranih 320 hiljada maraka potrošili 326 hiljada.

    – Silni milioni su otišla na lobiranje, a mi sve manje prijatelja imamo. Odnosno, nemamo ih. To uglavnom služi za stranačko udomljavanje i to nesposobnih kadrova. Ako su uz sve te pare u potpunosti izolovali RS, to jasno govori na kakvom smo putu – smatra Milan Miličević, predsjednik SDS.

    Trend povećanja izdvajanja za lobiranja se nastavlja i u ovoj godini. Tako je u prijedlogu budžeta RS za 2024. godinu planirano povećanje novca za rad ovih predstavništava za 990.000 maraka, sa 6 miliona i 110 hiljada na 7 miliona i 100 hiljada maraka. Ovih skoro milion maraka će najvjerovatnije otići za osnivanje i rad novog predstavništva RS u Šangaju, piši Vijesti.ba.

     

  • Vlast vjeruje provjerenim, opozicija mladim kadrovima

    Vlast vjeruje provjerenim, opozicija mladim kadrovima

    Iako Izbornoj jedinici 2, geografski gledano, pripadaju svega četiri lokalne zajednice u Republici Srpskoj, sigurno će biti interesantno kada je u pitanju borba za poziciju (grado)načelnika, jer govorimo o tri grada i samo jednoj opštini: Gradiška, Prnjavor, Laktaši i Srbac.

    U ove četiri lokalne sredine, trenutno suvereno vladaju kandidati SNSD-a: Zoran Adžić (Gradiška), Darko Tomaš (Prnjavor), Miroslav Bojić (Laktaši) i Mlađan Dragosavljević (Srbac).

    Svi oni su se ponovo kandidovali za (grado)načelnike i neće tako lako prepustiti udobnu funkcionersku fotelju.

    Od pobrojanih, gotovo je izvjesna pobjeda jedino Miroslava Bojića u Laktašima, jer, kako smo uspjeli da saznamo, opozicija nije našla kandidata koji mu se može suprotstaviti. To je za “Nezavisne novine” potvrdio i sam Bojić.

    “Mislim da neću imati protivkandidata”, rekao je aktuelni gradonačelnik Laktaša.

    Uvjerenje u pobjedu sigurno da gaji i Zoran Adžić, prvi čovjek Gradiške, koji će 6. oktobra tražiti svoj treći mandat.

    Ipak, kako su nam kazali dobro upućeni u politička dešavanja u gradu na Savi, Adžićeva kandidatura nije bila podržana jednoglasno, a već se odavno govori o velikim problemima u Gradskom odboru SNSD-a, odnosno dijelu članstva koji je bio otvoreno protiv Adžića.

    Da stvari nisu idealne, svjedoči i to što će jedan od Adžićevih protivkandidata za gradonačelnika biti Željko Sladojević, koji je nedavno napustio SNSD, a bio je i sekretar ove stranke u Gradišci.

    On će sa sobom, uvjereni su naši izvori, povući dio glasova SNSD-a, a radi se, ističu, o ljudima koji su nezadovoljni Adžićevim radom.

    Pored ove dvojice, i opozicija će imati svog kandidata, a riječ je o Radislavu Dončiću, narodnom poslaniku iz Narodnog fronta. Ipak, Dončiću se u ovom političkom trouglu daju najmanje šanse za pobjedu.

    “Najviše šanse za pobjedu ima Zoran Adžić. Sigurno će gospodin Sladojević imati podršku od strane nezadovoljnih članova SNSD-a, ali mislim da će uspjeti da odvuče i dio glasova gospodinu Dončiću, pogotovo ako se zna da ni on nema podršku kompletne opozicije”, ispričao je “Nezavisnim” dobro upućen izvor.

    U Prnjavoru će, bar na papiru, biti dva jaka kandidata.

    Ipak, Darko Tomaš, aktuelni gradonačelnik “Male Evrope”, svakako je favorit protiv Milana Petrovića, jednog od mlađih narodnih poslanika iz SDS-a, a koga će na izborima podržati opozicione stranke.

    Nadaju se da bi ovoga puta mogli da budu ozbiljniji takmac vladajućoj koaliciji, jer su na prethodnim izborima poraženi sa gotovo 3.000 glasova razlike. I tada su, baš kao i na ovim izborima, u Prnjavoru bila samo dva kandidata za gradonačelnika.

    Isto toliko kandidata, po svemu sudeći, biće i u jedinoj opštini koja teritorijalno pripada Izbornoj jedinici 2 – Srpcu.

    Mlađan Dragosavljević, načelnik ove lokalne zajednice, koji dolazi iz SNSD-a, nastojaće da zadrži mandat do 2028. godine.

    Za razliku od izbora 2020, kada je imao dva protivkandidata i kada je pobijedio ubjedljivo, sada će imati samo jednog, a to je Želimir Urić, predsjednik Opštinskog odbora SDS-a u Srpcu, koji će biti jedan od najmlađih kandidata za načelnika u Republici Srpskoj.

    Njegovu kandidaturu podržala je kompletna opozicija, odnosno PDP, Narodni front i pokret Za pravdu i red, što će svakako biti značajna činjenica.

    Ali, treba dodati i da će i Dragosavljević i Urić praktično do izbora osluškivati dešavanja unutar vladajuće koalicije, koja u Srpcu, kako nam je potvđeno, nije baš na stabilnim nogama. Pominje se da veliko nezadovoljstvo vlada u Ujedinjenoj Srpskoj, ali i DNS-u, koji je, podsjećanja radi, na izborima 2020. godine imao svog kandidata za načelnika Srpca Sašu Ilića i koji je tada imao više glasova nego kandidat opozicije.

  • Kojić: Bosić veoma blizu da preuzme od Šarovića titulu najomiljenijeg probosanca

    Kojić: Bosić veoma blizu da preuzme od Šarovića titulu najomiljenijeg probosanca

    Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić izjavio je da je veoma interesantno da su svi probošnjački mediji, nakon sjednice ovog doma od prije dva dana, “skočili” da brane Mladena Bosića, te upitao čemu ima da zahvali poslanik SDS-a Bosić za toliku podršku koju je dobio.

    Da nije tužno, bilo bi smiješno – probošnjački mediji daju podršku srpskom poslaniku Mladenu Bosiću!? Bosić je danas nadmašio i Mirka Šarovića po hvalospjevima koji mu dolaze iz medija čiji su glavni naslovi uvijek usmjereni protiv Republike Srpske, srpskog naroda i srpskih zvaničnika, odnosno svega što ima prefiks srpski. Bosić je veoma blizu da od Šarovića preuzme titulu najomiljenijeg probosanca – naglasio je Kojić za Srnu, komentarišući pisanja sarajevskih medija i podršku koju su pružili Bosiću.

    Nakon posljednje sjednice Predstavničkog doma, na čijem je dnevnom redu bila inicijativa SDA za smjenu ministra bezbjednosti u Savjetu ministara Nenada Nešića zbog slobode govora i iznošenja mišljenja, a gdje je Bosić bio uzdržan čime je otvoreno stao na stranu SDA, kaže Kojić, Mladen Bosić će u Republici Srpskoj i među srpskim narodom ostati upamćen kao jedan od najočiglednijih primjera probosanca, izdajnika Srpske i svega što je srpsko.

    Osvrnuvši se na kritike upućene šefu Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Sanji Vulić, jer je i ona iznijela stav o izdajničkom ponašanju srpskog poslanika koji je bio uzdržan prilikom glasanja o smjeni ministra Nešića, pitanja koje je od značaja za Srbe, Kojić je rekao da je zaista smiješno koliko su probošnjački mediji “skočili” da brane Srbina po rođenju Mladena Bosića, a danas, kako kaže, već ne znamo kako se izjašnjava.

    – Isto, kao i ministar Nešić, tako je i koleginica Vulić iznijela stav i mišljenje, a to što se njihovi stavovi drastično razlikuju od stavova Bošnjaka, ne znači da ih ne smiju iznijeti. Zašto bošnjački politički korpus i njihovi mediji misle da samo oni imaju pravo da misle i govore, a mi treba da ćutimo i slijepo vjerujemo u to što oni kažu?! Sve razumijem i sasvim je u redu, ja nemam problem s tim što je za njih Bosić idealan i što je političar po njihovoj mjeri, jer je glasao protiv Republike Srpske i srpskog interesa, ali isto tako i mi imamo pravo da mislimo i svoje mišljenje jasno i javno kažemo – naglasio je Kojić.

    On je istakao da je svima u Srpskoj jasan politički put Mladena Bosića, a prije dva dana javnost je, nažalost dijela medija u FBiH, dobila samo još jednu potvrdu šta on radi i za koga, te kako se zove ta njegova politika.

    – Pitao bih sve u tom političkom Sarajevu, koji su ovako `dobronamjerni` prema Srbima kao što je Mladen Bosić, kako to nisu `skočili` i ovako zdušno branili Nešića i Vulićevu kada su dobijali prijetnje opasne po život, i već ako nisu Nešića, zašto nisu stali u zaštitu žene, šefa Kluba poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine, kada su takvi mirotvorci i zaštitnici prava? – upitao je Kojić.

    On je rekao da već unaprijed zna i odgovor koji glasi – ako mislite našom glavom i pričate ono što mi želimo da čujemo vi ste podoban Srbin, u suprotnom sve što kažete biće upotrijebljeno protiv vas.

    – Kratko i jasno, to je ono po principu `kako mali Mujica zamišlja BiH`. E, tu ste se malo više zanijeli, drage komšije. Naišli ste na tvrd orah u Republici Srpskoj, a Mladen Bosić je samo kukolj u tom žitu – zaključio je Kojić.

  • Nikad viša cijena zlata

    Nikad viša cijena zlata

    Cijena zlata danas je dostigla istorijski maksimum u azijskoj trgovini od 2.478 dolara za uncu.

    Cijena zlata je dosegla cifru od 2.478 dolara za uncu (31,1 gram) zahvaljujući nižim prihodima na američke obveznice i uprkos čvrstom dolaru.

    Analitičari “Commonwealth Bank of Australia” ocijenili su da bi do kraja godine cijena zlata mogla da premaši vrijednost od 2.500 dolara za uncu, jer potražnja za zlatom ne prestaje da raste ove godine, prenosi Rojters.

    Vrijednost zlata porasla je u utorak za 1,5 procenata, pa je cijena za avgustovske fjučerse na njujorškoj berzi “Comex” povećana na 2.464,5 dolara po unci.

    Porast cijene bio je podstaknut očekivanjima komentara predsjednika Federalnih rezervi SAD Džeroma Pauela koji je pružio dodatne uvide u monetarnu politiku američke centralne banke.

    Predsjednik Feda potvrdio je da nije preporučljivo smanjivati ključnu kamatnu stopu dok ne bude sigurno da inflacija ide ka cilju od dva odsto.

    Takođe, Pauel je napomenuo da se tržište rada u velikoj mjeri vratilo na nivoe prije pandemije.

    Naredni sastanak centralne banke SAD biće održan 30-31. jula, a prema podacima CME Group, 85 odsto analitičara vjeruje da će Fed smanjiti kamatne stope u septembru na 5-5,25 sa trenutnih 5,25-5,5 odsto. Očekivanja o skorom smanjenju kamatne stope pozitivno utiču na performanse zlata, piše Biznis.rs

  • Bajden pozitivan na kovid

    Bajden pozitivan na kovid

    Predsjednik SAD Džozef Bajden ima kovid što je utvrđeno testiranjem poslije događaja tokom kampanje u Las Vegasu, saopšteno je iz Bijele kuće.

    Kako je rečeno, predsjednik je primio vakcine i bustere, i ima blaže simptome.

    U saopštenju se dodaje da će se Bajden vratiti kući u Delaver gdje će biti u samoizolaciji i nastaviće da obavlja svoje dužnosti. Javnost će, kako se navodi, biti obaviještena o njegovom zdravstvenom stanju dok je u izolaciji.

    Bijela kuća je u saopštenju dodala da je Bajden u poslijepodnevnim satima osetio simptome u gornjem disajnom traktu – curenje iz nosa i neproduktivni kašalj, i da se osjećao slabo.

    Testiran je na kovid i rezultat je bio pozitivan, penosi Glas Amerike.

    Predsjednik će biti u samoizolaciji u skladu sa uputstvima Centara za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC) za one koji imaju simptome. Njegovi simptomi su blagi, disanje je normalno kao i temperatura, a saturacija je 97 odsto. Primio je i prvi dozu Pakslovida”, navodi se u saopštenju.

    Bijela kuća je potvrdila da Bajden ima kovid nakon što je predsjednik organizacije UnidosUS, koja se bavi ljudskim pravima latino populacije, objavio da predsjednik SAD neće biti u mogućnosti da govori na njihovom događaju u Las Vegasu jer ima kovid.

  • Bajden: Preispitao bih odluku o učešću na izborima u slučaju zdravstvenog problema

    Bajden: Preispitao bih odluku o učešću na izborima u slučaju zdravstvenog problema

    Predsjednik SAD DŽozef Bajden izjavio je da bi preispitao odluku o učešću u trci za reizbor na predstojećim predsjedničkim izborima u SAD, ako bi mu ljekari rekli da ima zdravstvenih problema.

    Bajden je u intervjuu za BET Njuz, na pitanje šta bi ga natjeralo da preispita odluku o učešću u kampanji za reizbor, rekao da bi to bio medicinski problem.

    – Kada bih imao neki zdravstveni problem. Kada bi došli doktori i rekli mi – imaš taj problem, imaš ovaj problem – rekao je Bajden, preneo je Politiko.

    Bajden je prethodno, nakon debate s Trampom na Si-En-Enu, a pre atentata na Trampa u subotu, rekao da ga samo svemogući Gospod može natjerati da odustane od izborne trke, dok je prošle nedjelje rekao da će se povući ako mu pomoćnici pokažu dokaz da ne može da pobijedi na izborima zakazanim za 5. novembar.

    U februaru je ljekar Bele kuće Kevin O'Konor, nakon što je pregledao Bajdena, rekao da je riječ o zdravom, aktivnom i robusnom 81-godišnjem muškarcu koji je i dalje sposoban da uspješno obavlja dužnost predsjednika.

    Iz Bijele kuće je saopšteno da je taj pregled uključivao i procjenu neurološkog stanja Bajdena.

  • Dačić: Noćas u Loznici mučki ubijen policijski službenik na dužnosti, drugi teško ranjen

    Dačić: Noćas u Loznici mučki ubijen policijski službenik na dužnosti, drugi teško ranjen

    Potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da je noćas u Loznici ubijen jedan policijski službenik, dok je drugi teško ranjen.

    Noćas, oko 00.55 časova u Loznici, prilikom kontrole vozila na kontrolnom punktu u Lipničkom Šoru, policijski službenici Stanice granične policije Trbušnica, zaustavili su mercedes tutinskih registarskih oznaka u kojem su se nalazile dvije osobe, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

    – Prilikom izlaska iz vozila jedna osoba je pucala iz pištolja, pogodivši policijskog službenika Nikolu Krsmanovića (1990) u grudi, a policijskog službenika Vjekoslava Ilića (1974) u rame, nakon čega je pobjegao. Oba policijska službenika prevezena su u Opštu bolnicu Loznica, gde je Krsmanović podlegao povredama – rekao je Dačić.

    Na licu mesta policija je pronašla pasoš osumnjičenog, izdat od strane privremenih institucija takozvanog Kosova na ime Hajziri Artan (1991) i njemačka lična karta, dodao je on.

    Јake policijske snage, kako je istakao, intenzivno tragaju za napadačem, na terenu su policijski službenici PU Šabac, kao i Uprave kriminalističke policije, Uprave granične policije i pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice, podignuti su dronovi i helikopteri.

    Uviđaj od strane Višeg javnog tužioca iz Šapca i pripadnika policije je u toku.

    – Porodici ubijenog policajca upućujem najdublje saučešće u ime Ministarstva unutrašnjih poslova i svoje lično ime – rekao je Dačić.

  • Pucnjava u Loznici: Јedan policajac ubijen, drugi povrijeđen

    Pucnjava u Loznici: Јedan policajac ubijen, drugi povrijeđen

    Na pripadnike policije Srbije sinoć je ispaljeno nekoliko hitaca tokom rutinske kontrole taksi-vozila u Loznici, nezvanično saznaje RTS u MUP-u.

    Ubijen je jedan policajac, drugi je povrijeđen.

    U taksi-vozilu bili su putnici albanske nacionalnosti koji su pucali na policiju.

    Za napadačima se traga, vozač taksija je uhapšen.