Autor: INFO

  • Dodik: Šolc i svi oni koji slušaju Bećirovićeve gluposti su najveći rušitelji dejtonske BiH

    Dodik: Šolc i svi oni koji slušaju Bećirovićeve gluposti su najveći rušitelji dejtonske BiH

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je za da Denis Bećirović hoda po svijetu, zloupotrebljava funkciju predsjedavajućeg Predsjedništva BiH i nastavalja da širi laži o Republici Srpskoj, a oni koji slušaju te njegove gluposti postali su gori od njega, ne pitajući ga ni za legitimitet, ni da li on uopšte može da iznosi bilo kakve stavove u ime državne zajednice BiH, sastavljene od dva ravnopravna entiteta.

    Oni koji slušaju Bećirovićeve baljezgarije, ruše BiH više i od njega samog, a upravo je Olaf Šolc jedan od onih koji je najveći rušitelj dejtonske BiH – istakao je predsjednik Srpske za Srnu upitan da prokomentariše susret Bećirovića sa njemačkim kancelarom Šolcom u Londonu koji je, kao i obično, iskoristio da iznese niz neistinitih tvrdnji o Republici Srpskoj i Republici Srbiji.

    Predsjednik Srpske je naglasio da je više i pticama na grani poznato da bošnjački političari, iz bilo koje partije da dolaze, nastavljaju politiku Alije Izetbegovića i pokušavaju da privatizuju BiH, a time ustvari samo doprinose rušenju dejtonske BiH i Dejtonskog sporazuma.

    – Denis Bećirović nema nikakvu ulogu u BiH, a pogotovo ne da priča u njeno ime. On kao član i, trenutno, predsjedavajući Predsjedništva može da iznosi samo stavove koji su usaglašeni na nivou Predsjedništva, a inače ima samo tehničku dužnost da organizuje sastanke i obavlja protokolarne aktivnosti. Sve ostalo što se tiče državne zajednice BiH, može da govori samo na osnovu usaglašenog stava tri člana Predsjedništva – rekao je predsjednik Dodik i poručio da bi i on i oni koji slušaju njegova lupetanja kao prvo trebali da pročitaju Dejtonski sporazum.

    Dodik je rekao da je svaki komentar na Bećirovića, inače, ostrašćenog srbomrsca, suvišan jer je on jedan od onih tipova koji je umislio da je BiH njegova prćija.

    Na pitanje da prokomentariše najnovije saopštenje Ambasade SAD u Sarajevu i odlazećeg ambasadora Majkla Marfija, Dodik je rekao da je taj najnoviji propagandni bilten kauboja Marfija notorna laž, te da odavno nije čuo veću i brutalniju neistinu.

    – To je aposlutna laž i nevjerovatno koliko taj Marfi, zaslijepljen mržnjom prema Republici Srpskoj i svemu srpskom može da laže i izmišlja, dok sa drruge strani ovi za 20 godina nisu imali promet od milijardu i stotinu miliona KM. Iako odlično poznajem Marfijeve kapacitete, ipak sam negdje možda i vjerovao da može da osmisli malo inteligentniji pamflet protiv Republike Srpske u koji bi bar neko povjerovao, ali ovaj put je prevazišao i sam sebe. Izgleda da mu ama baš nikako ne ide ni na jednom polju – naglasio je predsjednik Srpske.

    On je naveo da osim Marfijevih brutalnih laži, stiče se utisak da bi on nakon propale diplomatske i svake druge karijere želio da se okušao i na izborima u BiH.

    – Evo, ja ga pozivam da osnuje stranku i izađe na izbore. Baš bi mi bilo milo da vidi koliko bi podršku dobio u Republici Srpskoj – nikakvu – rekao je Dodik i poručio Marfiju da se mane političke kampanje protiv Srpske.

    Zar nakon ovoliko vremena, upitao je Dodik, Marfi nije uvidi da ta njegova antisrpska histerija i kampanja protiv rukovodstva Republike Srpske i njegog predsjednika ne pije vode, niti ima bilo kakvu podršku u narodu.

    On je poručio Marfiju da se mane ćorava posla i da se pakuje za Ameriku, sa kartom u jednom pravcu.

  • Orban: Radikalna eskalacija sukoba u bliskoj budućnosti

    Orban: Radikalna eskalacija sukoba u bliskoj budućnosti

    Vojni sukob u Ukrajini će “radikalno eskalirati” u bliskoj budućnosti, naveo je mađarski premijer Viktor Orban u danas objvaljenom izvještaju predsjedniku Evropskog savjeta Šarlu Mišelu.

    Opšta je ocjena da će intenzitet vojnog sukoba radikalno eskalirati u bliskoj budućnosti – rekao je Orban u izvještaju poslije posjete Ukrajini i Rusiji.

    Prema njegovim riječima, EU, SAD i Kina su globalni igrači sa sposobnošću da utiču na razvoj događaja u trenutnoj situaciji.

    – Takođe, moramo da uzmemo u obzir Tursku kao važnog regionalnog igrača i kao jedinog uspješnog posrednika između Ukrajine i Rusije od izbijanja neprijateljstava 2022. godine – navodi se u izvještaju.

    EU bi trebalo da ponovo otvori direktne linije komunikacije sa Rusijom uz zadržavanje sadašnjeg nivoa kontakata sa Ukrajinom, rekao je Orban.

    – Uz održavanje sadašnjih političkih kontakata na visokom nivou sa Ukrajinom, potrebno je ponovno otvaranje direktnih linija diplomatske komunikacije sa Rusijom i obnavljanje direktnih kontakata u našoj političkoj komunikaciji – naveo je Orban u izvještaju.

    On je dodao da je politika EU prema Ukrajini dovela do globalne izolacije transatlantske zajednice i gubitka uvažavanja od globalnog juga.

  • Uslovljavanja iz Brisela: BiH neće dobiti novac iz Plana rasta za Zapadni Balkan

    Uslovljavanja iz Brisela: BiH neće dobiti novac iz Plana rasta za Zapadni Balkan

    Zvanični Brisel uslovio je davanje 70 miliona evra BiH, koliko iznosi prva tranša iz Plana rasta za Zapadni Balkan sve dok se u potpunosti ne usaglasi Reformska agenda koju je pred domaće vlasti postavila Evropska komisija – potvrđeno je za RTRS u Delegaciji Evropske unije u BiH. BiH je ispunila 110 od 113 reformi, međutim to nije dovoljno. Traži se pristanak vlasti Republike Srpske na ukidanje entitetskog veta u institucijama BiH, uvođenje Kol centra na nivou BiH i popunjavanje Ustavnog suda. Iz Srpske kažu da su zahtjevi Brisela neprihvatljivi, jer to predviđa njeno ukidanje.

    Od obećanih desetina miliona evra bespovratne pomoći BiH iz Plana rasta za Zapadni Balkan, za sada nema ništa. Evropska komisija ih uslovljava ukidanjem entitetskog veta u Savjetu za državnu pomoć i Konkurencijskom savjetu BiH, Republika Srpska odnosno njeni predstavnici u zajedničkim institucijama ne pristaju da ponište mehanizam koji štiti Srpsku. Brisel je 16 . jula obaviješten da nije usaglašena Reformska agenda, kao preduslov za dobijenje 70 miliona evra.

    – Prva tranša biće isplaćena tek kada Evropska komisija i BiH usaglase Reformsku agendu. Za razliku od drugih partnera u regionu BiH neće dobiti prvu, bezuslovnu ratu predfinansiranja u vrijednosti od sedam odsto predviđenu za isplatu nakon ljetnjeg perioda, čime se propušta značajna mogućnost finansiranja – stoji u odgovoru iz Delegacije EU.

    Usaglašavanja Reformske agende za dobijanje ukupno milijardu evra iz Plana rasta za Zapadni Balkan nije bilo lako, u početku bilo je čak 40 problematičnih mjera, svelo se na tri. Ključna je zahtjev za ukidanje entitetskog veta, u dvije bh institucije kao najava mnogo goreg scenarija.

    – Njihovo traženje da se odustane od entitetskog glasanja na nekim tijelima na nivou BiH je neprihvatljivo jer je to prejudiciranje strukture koja bi otišla dalje do odlučivanja u parlamentu BiH. Oni su vjerovatno htjeli da vide da li mogu na mala vrata da uvuku takvu vrstu glasanja, mi smo to odbili – istakao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

    Zvanični Brisel nikada nije zadovoljan, obećavali su početak pregovora čim BiH usvoji potrebne zakone, kada je to urađeno dobijen je samo kandidatski status bez datuma. “Mamili” su nas parama iz Plana rasta za Zapadni Balkan samo da usvojimo budžet, kada je usvojen, uslovljavanja su nastavljena.

    – Kada su mnogi evropski zvaničnici dolazili ovdje ili slali poruke iz Brisela i rekli su: “Vi usvojite buet i nemojte da brinete, biće proslijeđena tranša”. To govori o jednom političkom pritisku i potrebi EK da određena politička pitanja definiše ovdje kroz uslovljavanja – poručio je Staša Košarac, zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara.

    Osim ukidanja entitetskog glasanja u bh institucijama, Republika Srpska ne pristaje na uvođenje Kol centar na nivou BiH i popunjavanje Ustavnog suda uz ostanak stranih sudija. Iz Srpske podsjećaju da je rješavanje statusa stranih sudija evropska obaveza BiH iz 14 prioriteta, stoga je čudno što Brisel traži da ostanu.

    – Mi hoćemo da realizujemo 14 preporuka EK, a u njima piše da se mora riješiti pitanje Ustavnog suda – dodao je Dodik.

    Planom rasta EU zemljama Zapadnog Balkana namIjenjeno je ukupno 6 milijardi, od čega je za BiH 2 milijarde evra. Trećina su bespovratna sredstva, a dvije trećine krediti.

  • Kovačević: Ambasada SAD potvrdila da vodi kampanju finansijske blokade Srpske; Srpska ne pristaje da bude marioneta

    Kovačević: Ambasada SAD potvrdila da vodi kampanju finansijske blokade Srpske; Srpska ne pristaje da bude marioneta

    Posljednjim saopštenjem za javnost američka Ambasada u Sarajevu i ambasador Majkl Marfi samo su konačno i direktno potvrdili da vode aktivnu kampanju finansijske blokade Republike Srpske, njenih institucija i svih njenih građana, i to samo zbog toga što Srpska ne odustaje i insistira na tome da se poštuje izvorni tekst Dejtonskog sporazuma i što ne pristaje da bude bilo čija marioneta, izjavio je delegat u Klubu Srba u Domu naroda parlamenta BiH Radovan Kovačević.

    Kovačević je za Srnu rekao da su još jednom potvrdili da oni vode političku kampanju protiv Republike Srpske, da se ponašaju kao politička partija i da bi u tom smislu bilo jedino logično da se registruju za izbore i da provjere kakvu podršku imaju kod građana Republike Srpske.

    – Ono što je potpuno sigurno, jeste da se na ovaj način ne ponaša nijedna ozbiljna ambasada niti diplomatsko predstavništvo bilo gdje u svijetu – istakao je Kovačević, koji je i portparol SNSD-a.

    Prema njegovim riječima, oni bi trebalo da budu partner BiH, pa samim tim i Republike Sropske, njenog rukovodstva i građana, a ne da vode direktne kampanje protiv Srpske, i to zbog toga što Republika Srpska ne odustaje od poštovanja Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH, Ustava Republike Srpske i ustavnog poretka u BiH.

    – Ključna poruka građanima Republike Srpske jeste da je Srpska finansijski stabilna, da bez obzira na ozbiljne blokade sa kojima je suočena ispunjava sve svoje finansijske obaveze, da su svi naši ekonomski parameri iz godine u godinu sve bolji i da ćemo nastaviti da se borimo za snažan ekonomski razvoj i napredak i za bolji i dostojanstveniji život svakog čovjeka Republike Srpske – zaključio je Kovačević.

  • “Mi imamo Stefana Brata, a drugi imaju Marfijevog kandidata”; Stevandić o Stefanu Bojiću

    “Mi imamo Stefana Brata, a drugi imaju Marfijevog kandidata”; Stevandić o Stefanu Bojiću

    – Stefan Bojić je ne samo mlad i pun energije, nego i jako obrazovan čovjek i omiljen u narodu. Prema tome naš je zadatak da takve ljude stavljamo i da takvi ljudi spašavaju Republiku Srpsku, inače će ovo biti vrlo brzo država funkcionera i penzionera, a mi to ne želimo da dozvolimo –  poručio je danas u Bratuncu dr Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predjsednik Ujedinjene Srpske.

    “Pored toga mi imamo i neku krilaticu koju je rekao naš narod koji nas podržava u Bratuncu. “Mi imamo Stefana Brata, a drugi imaju Marfijevog kandidata”. To je suština  od svega onoga što mi kažemo u nekom političkom spektru. Znači mi hoćemo Stefana Brata, a nećemo Marfijevog kandidata.”poručio je Stevandić.

    On dodaje da je evidentno da ljudi koji imaju previše godina i previše funkcija, nemaju više energije da bilo što promjene i da su skloni potezima od kojih građani nemaju puno koristi, te da  koketiraju sa faktorima koji ne vole Republiku Srpsku.

    “Od Drine do Romanije samo je Bratunac veliko naseljeno mjesto i mi znamo koji je njegov značaj i to mora da vodi mlad čovjek pun energije. Bratunac je važna opština, kako po tome što imamo ozbiljnu politiku razvoja Bratunca, koja je naslonjena na Srbiju i činjenica je da mi imamo te veze koje su perfektne, a da se do sad baš nije pokazalo da su te veze korištene kako treba” poručuje Stevandić.

    On dodaje da te veze biti iskorištene na najbolji način i da se neće primijetiti da li je Bratunac Srbija ili Republika Srpska. “Biće razvijen kao gradovi u Srbiji u koje se puno ulaže, a zato trebaju mladi, brzi, energični ljudi, a ne ljudi koji su isluženi kandidati i koji se osim sobom ničim drugim ne bave” zaključio je Stevandić.

     

  • Stevandić: Pokazati čvrstinu prema pravosudnim organima bih

    Stevandić: Pokazati čvrstinu prema pravosudnim organima bih

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da su došla vremena u kojima Srbi moraju pokazati čvrstinu pred pravosudnim organima BiH da ne bi samo njih osuđivali, a bošnjačke komandante oslobađali za nesporne ratne zločine nad srpskim narodom.

    Stevandić je rekao da se srpskim ratnim komandantima, pa i funkcionerima, procesi pred pravosudnim organima BiH konstantno ubrzavaju, što nije slučaj sa bošnjačkim.

    On je dodao da je to koncepcija ugrožavanja svega što su Srbi stekli, te da na tom planu treba prestati sa dugogodišnjim popuštanjima.

    Stevandić je naveo da je došlo vrijeme samopoštovanja i da, ako Srbi budu uporni u tome, tako će i drugi odnositi, podsjetivši da je ranije bilo povlačenja.

    “Zato su pravosudni organi BiH uglavnom osuđivali naše ljude, a oslobađali bošnjačke i druge koji su nesporno činili zločine nad Srbima”, rekao je Stevandić osvrćući se i na činjenicu da pravosudni organi BiH nastoje da ubrzaju aktuelni proces protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika, a da nisu toliko ažurni kada je riječ o onima koji se tiču ratnih zločina nad Srbima.

    Predsjednik Organizacije starješina Vojske Republike Srpske Slobodan Župljanin rekao je da političko Sarajevo i određeni inostrani krugovi i dalje nastoje da i kroz pravosuđe BiH stave prst krivice na srpski narod i njegove funkcionere.

    “Nastoje da potvrde da su Srbi `remetilački faktor` u BiH, što je apsolutno netačno i radi se o klasičnoj zamjeni teza”, rekao je Župljanin.

    On je dodao da u svemu tome ne učestvuje samo pravosuđe već i drugi organi BiH koje kontroliše političko Sarajevo.

    “Međutim, koliko god se trudili, naša odlučnost je veća da odbranimo Srpsku i Srbe u BiH”, poručio je Župljanin

  • Ministarstvo odgovorilo Ambasadi SAD: Demantujemo sve iznesene laži o stanju finansija

    Ministarstvo odgovorilo Ambasadi SAD: Demantujemo sve iznesene laži o stanju finansija

    Saopštenje američke Ambasade o stanju duga je u potpunosti u skladu sa pritiscima sa kojima se Republika Srpska suočava i miješanjem u unutrašnju politiku na krajnje neprimjeren i površan način, saopšteno je iz Ministarstva finansija Srpske.

    – Ne čudi takva objava, ali je čudno da su se pojedini mediji odmah uključili u prenošenje laži – navodi se u saopštenju.

    Ministarstvo finansija Republike Srpske demantuje sve iznesene laži o stanju finansija koje imaju za cilj da dodatno unesu nemir i pojačaju efekat sankcija.

    Istakli su da Republika Srpska nema problema sa nivoom zaduženja, kao ni sa otplatom postojećih obaveza.

    – Istovremeno sa planiranim zaduživanjima, redovno se otplaćuju sve budžetske obaveze i stari dug. Sve realizovane emisije dugoročne i kratkoročne su javnosti dostupne na sajtu Ministarstva finansija – zaključili su u saopštenju.

  • Bajden bi se ovog vikenda mogao povući iz predsjedničke trke

    Bajden bi se ovog vikenda mogao povući iz predsjedničke trke

    Aktuelni predsjednik SAD-a Joe Biden bi već ovog vikenda mogao objaviti da se povlači iz predsjedničke utrke, tvrdnje su portala Axios.
    Axios citira nekoliko “Demokrata iz samog vrha stranke”, koji vjeruju da će Biden to odlučiti i zvanično objaviti tokom narednog vikenda.

    Kako dalje pišu, razlog za povlačenje je sve veći pritisak vrha Demorkatske stranke, zajedno s povlačenjem značajne količine donacija iz njegove kampanje.

    Ovaj medij čak kaže da je ovo stav i nekih od “najbližih prijatelja Bidena”, koji smatraju da bi se trebao povući kao “heroj” koji bi ovim potezom spriječio pobjedu Donalda Trumpa u novembru.

    Među liderima Demokrata koji su Bidenu privatno, ali i javno, rekli da se treba povući su Nancy Pelosi, Chuck Schumer, Hakeem Jeffries, Barack Obama, te Bill i Hillary Clinton. Radi se o bivšim i trenutnim liderima Demokrata, bilo da je riječ o pozicijama u Kongresu, bivšim administracijama ili u samoj Bijeloj kući.

  • Šmit poručio da postoje neke snage koje bi htjele blokirati procese u BiH, pa prozvao vlasti u Srpskoj

    Šmit poručio da postoje neke snage koje bi htjele blokirati procese u BiH, pa prozvao vlasti u Srpskoj

    Kristijan Šmit, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, sastao se s japanskom šeficom diplomatije Joko Kamikavom u Sarajevu.

    Nakon sastanka, Šmit se obratio medijima, te istakao kako je ova posjeta od izuzetnog značaja za BiH, naročito u ovom trenutku političkih tenzija.

    Međunarodna zajednica je svjesna kolika je važna stabilnost u regionu u globalnom kontekstu. Današnja posjeta je neizmjerno važan signal da Japan pokazuje brigu za BiH. Japan je dao veliki doprinos u poslijeratnom periodu ove zemlje. Japan je prisutan u BiH kao članica Upravnog odbora za implementaciju mira i ovu odluku shvataju vrlo ozbiljno. Ja ću kao visoki predstavnik u BiH izraziti zahvalnost na radu ministarki, to ću ponoviti uskoro i kada budem posjetio Tokio – rekao je Šmit

    Šmit je rekao kako je trenutno potrebno mnogo podrške BiH koja se suočava s izazovnim periodom.

    – Zajedničko djelovanje Postoje neke snage koje bi htjele blokirati procese. Ja ovo neću dozvoliti zajedno sa Vijećem za implementaciju mira. Niko nema pravo uskraćivati ljudima izgled za EU. Pozvao bih Vijeće za implementaciju mira da zajedno djelujemo za bolju budućnost BiH i njen razvoj. Pozivam svakog ko ima kontakt sa ljudima u Banjaluci da ih upozori da brinu o ljudima, a ne da igraju igre i donose zakone kao što je zakon o izborima. Mi ovu zemlju gradimo na pomirenju, poštovanju. Radujem se istorijskoj posjeti ministarke Japana u BiH – naveo je Šmit.

     

  • Američka ambasada pitala Srpsku: “Gdje je nestao sav novac?”

    Američka ambasada pitala Srpsku: “Gdje je nestao sav novac?”

    Američka ambasada se oglasila povodom finansijske situacije u Republici Srpskoj, navodeći da se taj entitet samo na Banjalučkoj berzi u posljednih godinu i po zadužio za više od 1,1 milijardu KM. Ambasada stoga postavlja pitanje: “gdje je nestao sav taj novac?”

    “Vlada RS se u posljednjih 18 mjeseci samo na Banjalučkoj berzi zadužila za više od 1,1 milijardu KM, što je značajan iznos koji ne uključuje čak ni komercijalne kredite koje je Vlada RS uzela, a za koje uslovi nisu javno objavljeni.

    Dakle, ako je Vlada RS ipak završila sa deficitom i i dalje ima problema s plaćanjem i poštovanjem rokova plaćanja socijalnih usluga i poljoprivrednih subvencija, postavlja se pitanje gdje je nestao sav taj novac?”, navodi se u objavi američke ambasade.

    Juče je portal Capital.ba izvjestio da se Srpska zadužila na berzi emisijom dugoročnih obveznica za novih 35 miliona maraka po kamatnoj stopi od 6,1 odsto, a rok dospijeća obveznica je pet godina.

    Vrijednost primljenih ponuda na jučerašnjoj aukciji iznosila je 37 miliona KM.

    Polovinom ovog mjeseca planirana je i nova aukcija šestomjesečnih trezorskih zapisa u iznosu od 15 miliona KM.

    Podsjećamo, Vlada RS se u prethodna dva mjeseca na berzi zadužila preko 350 miliona maraka, najviše kroz emisiju vrijednu 210 miliona maraka, sa kojom je pokrila rupu nastalu plaćanjem obaveza prema Bečkoj berzi, prenosi N1.