Autor: INFO

  • Ukrajinci zauzimaju dijelove Rusije: Koji je cilj?

    Ukrajinci zauzimaju dijelove Rusije: Koji je cilj?

    Prethodnih dana ruska strana je dobijala informacije o koncentraciji ukrajinskih snaga u pograničnom području oko Kurske i Belgorodske oblasti.

    Jedan dio ukrajinskih snaga nalazio se u šumama u blizini sela Privolje. Takođe, primijećen je dolazak ukrajinskih snaga u ukrajinskoj oblasti Sumi, nasuprot Brjanske oblasti. Moguću aktivnost ukrajinskih snaga potvrdila je i pojačana aktivnost topovskih napada i bespilotnih letjelica.

    U utorak, 6. avgusta ukrajinske snage su “upale” u Kursku oblast, tačnije u Sudžanski i Korenjevski okrug. Prema informacijama sa fronta, ukrajinske snage su uspjele da naprave određeni napredak. Telegram kanalima su počeli kružiti snimci zarobljenih ruskih vojnika i izgorjelog ruskog helikoptera Ka-52. Uz to, ukrajinske formacije imale su podršku artiljerije i bespilotnih letjelica.

    U večernjim časovima stigla je potvrda da su se ukrajinske formacije uspjele učvrstiti u graničnom pojasu, uprkos intenzivnim odgovorima ruskih snaga.

    U tom periodu, ukrajinske snage su uspješno zauzele tri naselja u Kurskoj oblasti, ali nisu uspjele zadržati kontrolu nad auto-putem između Sverdlikova i Sudže.

    Ujutro, 7. avgusta, potvrđeno je da su ukrajinske snage ušle u gradić Sudža te da je sada linija rijeka Sudža. Civilno stanovništvo tokom dana je napuštalo grad. Ruske snage su relativno brzo prebacile pojačanja, ali su se OS Ukrajine uspjele na tom području konsolidovati i utvrditi pozicije.

    Kako je moguć ovakav upad?
    Iako su postojale obavještajne informacije koje su stizale nekoliko dana ranije prije napada, da Ukrajina gomila snage na tom području, činjenica je da niko s ruske strane nije reagovao. Budući da granične snage ruske vojske nisu velike, Ukrajina je relativno brzo ostvarila napredak. Moguće je da je ruska strana očekivala ukrajinski napad na pogranična sela, ali ne i jaču ofanzivu, prenosi Index.hr.

    Koji je cilj?
    Perspektiva da ova akcija ukrajinske vojske ima više informativno-politički značaj nego vojni prevladava i na Zapadu, ali i u samoj Ukrajini. Time se pokazuje da Ukrajina može napasti, podižući moral u ukrajinskom društvu, a istovremeno se izaziva razdor unutar ruskih elita.

    Drugi aspekt ovog napada su pregovori. Ovo je akcija kojom Kijev želi ili omesti pregovore ili ojačati svoju poziciju pred iste.

    Takođe, nije nebitno i to što je sada Nuklearna elektrana Kursk ukrajinskim snagama na 50 km. U kontekstu ovog rata, 50 km je puno, kada se zna koliko je potrebno vremena da se zauzme i kilometar teritorije. Rusko vodstvo je itekako svjesno prijetnje koje predstavlja ili zauzimanje NE Kursk ili sama mogućnost da je nuklearna elektrana u dometu ukrajinskoj artiljeriji.

    U svakom slučaju, situacija oko Sudže još uvijek nije jasna. Ono što jeste jasno je da je Ukrajina definitivno upala na teritoriju Ruske Federacije i zauzela dio te teritorije. Iako je upitno koliko to ima vojnog značaja, jasno je da se unutar ruskog društva ponavlja situacija u kojoj se pokazuju problemi unutrašnje bezbjednosti, što je započelo pobunom Vagnera.

  • Amerikanci rasporedili borbene avione F-22 na Bliski istok s ciljem odvraćanja Irana

    Amerikanci rasporedili borbene avione F-22 na Bliski istok s ciljem odvraćanja Irana

    Centralna komanda Sjedinjenih Američkih Država objavila je da su borbeni avioni F-22 američkih zračnih snaga stigli na Bliski istok, kao dio promjena položaja snaga SAD-a u regiji.
    “Raspoređeni su kako bi se pozabavili prijetnjama koje predstavljaju Iran i grupe koje podržava Iran”, navodi se u saopćenju.

    SAD raspoređuju borbene avione i druga sredstva na Bliskom istoku zbog očekivanog napada Irana i Hezbolaha na Izrael.

    Amerikanci su ranije najavili da će zadržati na Bliskom istoku nosač aviona, te da će USS Abraham Lincoln zamjeniti USS Theodore Roosevelt koji se nalazi u Omanskom zaljevu.

  • Puđdemon održao govor pa nestao, policija ga traži

    Puđdemon održao govor pa nestao, policija ga traži

    Katalonski separatistički lider Karles Puđdemon pojavio se pred svojim pristalicama u Barseloni, uprkos nalogu za hapšenje poslije napuštanja Španije prije sedam godina.

    On je pred oko 3.500 pristalica održao kratak govor, a njegovo pojavljivanje bilo je propraćeno jakim policijskim snagama, piše “Pais” i dodaje da je “nakon kratkog pojavljivanja Puđdemon nestao u nepoznatom pravcu”, prenosi Euronews.

    Puđdemon je okupljenima poručio sa bine ispred Trijumfalne kapije u Barseloni, da nema pravo da odustane. Sa njim su u pratnji bili članovi njegove stranke Juntas i predsjednik parlamenta Žozep Rula.

    “Surova represija proizašla je iz pobjede na referendumu 2017. Sedam godina nas progone zbog želje da slušamo glas naroda Katalonije, prije nekoliko godina počela je vrlo oštra represija”, rekao je Puđdemon.

    Nakon toga Puđdemon je nestao među ljudima, a članovi Juntasa su ušli u parlament gdje se održava redovna sjednica. Navodi se i da su španske specijalne jedinice Mosos pokrenule potragu za Puđdemonom za kojim je izdat nalog za hapšenje.

    Stranka bivšeg katalonskog predsjednika Karlesa Pudždemona Junts juče je pozvala pristalice da se danas okupe ispred parlamenta u Barseloni, kako bi podržali Puđdemona, koji je juče potvrdio da planira povratak.

    Članovi Juntsa tvrde da je njihova namjera da isprate Puđdemona do vrata parlamenta, kako bi on ostvario svoja politička prava govorom u parlamentu kao vođa te stranke, prenijela je agencija Efe.

    Puđdemon nije bio u Španiji od 2017. godine kada su vlasti naredile njegovo hapšenje zbog organizovanja nelegalnog referenduma o nezavisnosti Katalonije. On je tada izbjegao španske vlasti pošto je krišom prešao granicu i pobjegao u samoproglašeni egzil u Belgiji.

  • EU traži od Meksika da uhapsi Putina

    EU traži od Meksika da uhapsi Putina

    Evropska komisija pozvala je danas Vladu Meksika da uhapsi ruskog predsjednika Vladimira Putina ukoliko u oktobru bude prisustvovao inauguraciji novoizabrane predsjednice Klaudije Šejnbaum.

    Portparol Komisije za spoljne poslove Peter Stano rekao je za Evroaktiv da članstvo Meksika u Međunarodnom krivičnom sudu znači da je ova zemlja zakonski obavezana da uhapsi Putina, ako on prihvati poziv da prisustvuje ceremoniji u Meksiko Sitiju 1. oktobra.

    Stano je podsjetio da je Meksiko bio dio mirovnog samita u Švajcarskoj u junu ove godine, gdje je “postojao konsenzus da Rusija mora da okonča svoj rat protiv Ukrajine”, kao i da se Meksiko “uzastopnim glasanjima u UN” pridružio velikoj većini međunarodne zajednice, koja je osudila rat Rusije u Ukrajini i pozvala na njegov prekid, prenosi Tanjug.

    On je, međutim, primijetio da Meksiko, kao i sve druge zemlje, ima pravo da razvija svoje međunarodne odnose u skladu sa sopstvenim interesima.

    Prethodno je Ambasada Ukrajine u Meksiku zatražila od meksičke vlade da uhapsi Putina ukoliko bude prisustvovao inauguraciji novoizabrane Šejnbaum.

    Međunarodni krivični sud je u martu 2023. godine izdao nalog za hapšenje Putina, kojeg optužuje za ratne zločine, uključujući “nelegalnu deportaciju dece iz Ukrajine u Rusiju”, nakon ruskog napada na Ukrajinu u februaru 2022. godine.

  • Moskva: Pokušaji da se destabilizuje situacija u Srbiji – poznata ozloglašena šema Zapada

    Moskva: Pokušaji da se destabilizuje situacija u Srbiji – poznata ozloglašena šema Zapada

    Moskva smatra da su pokušaji da se destabilizuje politička situacija u Srbiji destruktivni i neodgovorni, rekla je portparol ruskog MIP Marija Zaharova. Akcenat se stavlja na korišćenje tema koje su daleko od politike kao izgovora za provociranje nezadovoljstva javnosti a s ciljem da se podrije stabilnost i diskredituje legalno izabrana vlast.

     

    „Analiza trenutne situacije u prijateljskoj Srbiji pokazuju da su u toku obnovljeni pokušaji određenih nedobronamernih snaga da aktiviraju dobro poznati destruktivni arsenal da bi destabilizovali situaciju u toj zemlji“, rekla je Zaharova.

    Neki pseudodemokratski krugovi nastoje da cinično, ne vodeći računa o rizicima, u proteste pretvore potpuno prirodnu zabrinutost građana za životnu sredinu, konkretno njihov zahteva odnos prema projektu iskopavanja ruda u interesu razvoja nacionalne ekonomije i boljeg standarda građana.
    „Argumenti, dokazi i svrsishodnost nikoga ne brinu“, rekla je Zaharova.
    Prema njenim rečima, u pitanju je poznata ozloglašena shema koju su na Balkanu (i ne samo tu) više puta pokretali zapadni ideolozi „demokratije na trgovima“ i njihove lokalne pristalice.

    „Zamisao se ogleda u tome da se pod plaštom pozitivnih namera, preko marionetskih medija i NVO, u javnosti podstaknu negativne emocije i okrenu protiv rukovodstva kako bi vlast izgubila samokontrolu i kontrolu nad situacijom. Takvu taktiku smatramo destruktivnom i neodgovornom. Takve vrste zloupotreba predstavljaju direktnu pretnju Srbiji, dovode u pitanje stalne napore predsednika zemlje i vlade da osiguraju održivi razvoj zemlje i bolji standard građana, ometaju nezavisni i principijelni kurs kako u unutrašnjoj politici, tako i na međunarodnoj sceni“, zaključila je Zaharova.

  • Cvijanović: Američki ambasador da djeluje u skladu sa normama diplomatskog ili međunarodnog prava

    Cvijanović: Američki ambasador da djeluje u skladu sa normama diplomatskog ili međunarodnog prava

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović smatra da ne samo američki ambasador u BiH Majkl Marfi, već i svi ostali ambasadori u BiH treba da funkconišu u skladu sa normama diplomatskog ili međunarodnog prava.

    Takvo bi trebalo da bude djelovanje svakog ambasadora – rekla je Cvijanovićeva danas u Gradišci, odgovarajući na pitanje novinara da li je vrijeme da se američki ambasador u BiH vrati pod nadležnost Ambasade u BiH i da se ne bavi unutrašnjim pitanjima Republike Srpske.

    Cvijanovićeva je rekla da očekuje da ono što ne rade ambasadori BiH u drugim zemljama ne rade ni ambasadori kada dođu u diplomatsku službu u BiH.

    – Posebno imam zamjerke kada vidim da ambasadori preuzimaju ulogu vođenja kampanje umjesto opozicije, i to se često dešava. Prepoznavši da je opozicija slaba i nejaka, da nije sposobna da obavi posao koji je njihov željeni cilj ili je željeni cilj nekoga sa strane, onda oni preuzimaju tu ulogu – ukazala je Cvijanovićeva.

    Ona je rekla da je generalno potrebna konsolidacija u okviru BiH koja podrazimjeva da svako zna gdje je njegovo mjesto, istakavši da su izabrani prestavnici Republike Srpske ti koji donose odluke u BiH jer su izabrani od građana, a da ljudi koji dolaze u diplomatsku misiju u BiH treba da službuju na diplomatski način.

  • Vidović: Isplaćeni svi doprinosi prosvjetnim radnicima; Greška bila u samo jednoj školi

    Vidović: Isplaćeni svi doprinosi prosvjetnim radnicima; Greška bila u samo jednoj školi

    Ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je za RTRS da nisu tačne tvrdnje Sindikata obrazovanja da nisu uplaćeni doprinosi za zdravstvenu zaštitu, te dodala da je došlo do greške u samo jednoj školi u Modriči i da su sva sredstva uplaćena.

    To je vijest koja apsolutno nije tačna. Nije potkrijepljena nikakvim činjenicama. Ministarstvo finansija Srpske je doznačilo Ministarstvu prosvjete i kulture kompletne plate za škole u bruto iznosu. Znači, od kada sam u Ministarstvu finansija, nikom nije isplaćena plata u neto, već u bruto iznosu – navela je Vidovićeva.

    Istakala je da, prema tome, nikakvog opravdanja nema da radnici u prosvjeti nemaju zdravstveno osiguranje.

    – Tu moram reći da se greška desila u Ministarstvu prosvjete, jer oni unose plate za škole, pošto su oni odvojeni od ostalih budžetskih korisnika. I mi smo primjetili da je drugi dan banka vratila 70.000 KM, pa smo ponovo to uputili Ministarstvu prosvjete. I onda su oni, tragajući, našli da jedna škola iz Modriče nije dobro obračunata, to jeste, unesena su sredstva, ali nisu unijeti brojevi žiro-računa. A to je račun poreza i doprinosa – pojasnila je Vidovićeva.

    Istakla je da je to jedna greška koja je nastala.

    – I zaista je nekorektno i od sindikata i od medija, koji to pišu da prosvjetni radnici nemaju osiguranje. Moglo se desiti jednostavno da ta škola nema zdravstveno osiguranje samo tih nekoliko dana, ali mi smo uputili sredstva bruto za sve plate – navela je Vidovićeva.

    Vidovićeva je rekla da se sredsva za put nikad ne isplaćuju pojedinačno, nego generalno.

    Rekla je da sva davanja stanovništvu apsolutno idu uredno i nikada se ne kasni ni jedan dan.

    Srpska ima stabilan rejting

    – Takođe ni jedan dan ne kasnimo oko otplate naših obaveza. Imamo informaciju da je evropska agencija koja radi rejting, dala isti rejting kao prošle godine – navela je Vidovićeva.

    Istakla je da Srpska čak ima mnogo bolje parametre.

    – Ali s obzirom da su nam uvedene sankcije, nisu u mogućnosti da nam stave bolji rejting. Rejting je stabilan – navela je Vidovićeva.

    Rekla je da je stabilno i funcionisanje Srpske.

    – Mislim da svi ovi koji govore o bankrotu, ne mogu da vjerujem da ne shvataju šta to znači kad se kaže na javnim medijima i kako narod o tome razmišlja. Ponavljam, to je jedna propaganda, koja želi da unese nemire, neke ulične proteste. Zamislitie da kasnimo sa platom tri do četiri dana, što nije nenormalno. Mislim da bi odmah bio poziv da se izađe na ulice. Ali trudimo se da sve uradimo na vrijeme i tako će biti i dalje – zaključila je Vidovićeva.

  • Dodik: Sve što rukovodstvo Srbije radi usmjereno je ka napretku države, zdravlje nacije je prioritet

    Dodik: Sve što rukovodstvo Srbije radi usmjereno je ka napretku države, zdravlje nacije je prioritet

    Sve što rukovodstvo Srbije radi usmjereno je ka napretku i prosperitetu države i zaštiti interesa srpskog naroda i svih građana, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    – Zdravlje nacije prioritet je predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, što je dokazao tokom pandemije. Nijedna zlurada izjava ne može umanjiti tu činjenicu – naveo je Dodik na Iksu.

    Dodik je istakao da Vučić nikada neće dozvoliti da bilo ko i zbog bilo čega ugrozi Srbiju, njene građane, a pogotovo ne njihovo zdravlje, ali će, kao svaki vizionar, učiniti sve da se Srbija razvija i ide ukorak sa svijetom.

    – Kada je pred kraj 19. vijeka krenula izgradnja željeznice u Srbiji, dešavali su se protesti. Najveći otpor nakon Drugog svjetskog rata u Srbiji izražavan je protiv izgradnje puteva. Tako i danas pojedinci protestuju protiv eksploatacije litijuma – naveo je Dodik.

    Naglasio je da odlučnost rukovodstva Srbije da se ovom poslu pristupi samo uz najviše garancije da će on biti realizovan po najstrožim ekološkim kriterijumima, svjedoči o posvećenosti zaštiti interesa i države i građana.

    – Jasna poruka da je eksploatacija moguća tek kada sve studije i analize pokažu bezbjednost po okolinu, govori o odgovornom pristupu. Srbija je Еvropa i Aleksandar Vučić nikada neće dozvoliti da je bilo ko drugačije tretira i u ekonomskom i u ekološkom pogledu – zaključio je Dodik.

  • Počela gradnja kružnog toka kod Kampusa nakon obustave

    Počela gradnja kružnog toka kod Kampusa nakon obustave

    Počeli su radovi na izgradnji kružnog toka kod Kampusa, te je plan da Banjaluka dobije ovaj kružni tok do kraja avgusta, potvrdio je gradonačelnik Banajluke Draško Stanivuković.

    Dodao je da su nakon pripremnih radova stali sa izgradnjom ovog kružnog toka.

    “Mi smo imali dozvolu za pripremne radove, ali kada je došao dan da završavamo pripremne radove i da možemo dobiti građevinsku dozvolu, nas su obavijestili da nam treba saglasnost Voda RS i protivpožarna saglasnost”, rekao je on i dodao da su ovaj dokument izmislili kako bi se radovi obustavili.

    “Oni su izmislili dva tri dokumenta, samo da ne dobijemo papire na vrijeme. Ne pravimo kružni tok u Veneciji ili na Vrbasu da nam treba saglasnost Voda”, objasnio je on.

    Kako dodaje tada je krenula njihova borba za potrebnim izmišljenim papirima.

    “Došli smo do potrebne papirologije i sada radovi traju”, istakao je on.

    Uvjeren je da će do kraja avgusta ili početkom septembra radovi biti okončani.

    “Ideja SNSD-a u Banjaluci jeste da sve u gradu zaustave, oni uspiju u tome, ali na kratko, što je i sada bo slučaj sa izgradnjom ovog kružnog toka”, naveo je Stanivuković.

    Banjaluka će, kako dodaje, dobiti još jedan kružni tok, a nedostaje im još jedan papir za kružni tok kod Audi servisa.

    Ponovo je, kako ističe, riječ o izmišljenom papiru.

    “Ovi papiri nisu traženi kada su prije mene gradili kružne tokove. Sada se samo izmišlja. Međutim, mi se ćutke borimo. Njihov posao je da brane, a mi radimo najbolje što možemo i ostvarujemo rezultate”, zaključio je Stanivuković.

  • Hrvat i Makedonac htjeli pobiti ljude na koncertu Tejlor Svift?

    Hrvat i Makedonac htjeli pobiti ljude na koncertu Tejlor Svift?

    Generalni direktor javne bezbjednosti Franc Ruf rekao je da je glavni osumnjičeni za planiranje terorističkog napada na koncertu američke pop zvijezde Tejlor Svift u Beču sve priznao te je opširno opisao planove za napad.

    Ruf je rekao da su informaciju o napadima dobili od tajne službe.

    U srijedu su uhapsili 19-godišnjaka u Ternicu u Donjoj Austriji. Navodno se radi o mladiću koji je rođen u Austriji, ali je porijeklom sa Balkana, navodno iz Sjeverne Makedonije, prenosi 24sata.

    Među osumnjičenima je i sedamnaestogodišnjak sa hrvatskim i turskim korijenima, koji je već bio poznat policiji, i petnaestogodišnji Austrijanac turskog porijekla, dodaje 24sata.

    Kako je rekao Ruf, osumnjičeni je radio na planovima za napad od jula, nakon što je dao otkaz na poslu. Kako su neki austrijski mediji ranije objavili, on je radio u jednoj firmi sa hemijskim tvarima.

    Policija je duže vrijeme pratila mladića za kojeg su otkrili i kako se prije nekoliko sedmica zakleo na vjernost Islamskoj državi. Sa još jednom osobom, koja je takođe uhapšena, putem interneta povezao se s teroristima Islamske države, radikalizovali su se i počeli planirati teroristički napad u Beču.

    Policija je tokom pretresa njegove kuće našla hemijske tvari za izradu bombe te propagandni materijal terorističke organizacije Islamske države.

    Zaplijenili su i predmete, među kojima su hemikalije koje je navodno ukrao sa radnog mjesta. Osumnjičeni je navodno radio za tvrtku koja se bavi preradom metala.

    Ukradene hemikalije htio je iskoristiti kako bi izradio eksplozivnu napravu, a koju je planirao upotrijebiti na koncertu kako bi “ubio što više ljudi”, piše “Krone Zeitung”.

    “Planirao je ubiti sebe i velik broj drugih mačetama i eksplozivom”, rekao je šef Uprave za državnu bezbjednost i obavještajne poslove Omar Haijavi-Pirhner, koji je potvrdio da je drugi uhapšeni 17-godišnjak, takođe iz Ternica te da je nedavno prekinuo sa djevojkom.

    Njega su pronašli na stadionu “Ernst Happel” na kojem je Tejlor Svift trebala imati tri koncerta.

    Prijatelj mladića (19) osumnjičenog za planiranje terorističkog napada IS na koncertu Tejlor Svift u Beču navodno je bio zaposlen kao zaštitar, piše “Mirror”.

    “Operacija u Ternicu bila je usmjerena protiv islamističkih osumnjičenika za terorizam”, rekli su Ruf i šef bečke policije Gerhard Purstl.

    Kako su istaknuli iz policije, uhapšeni su komunicirali putem enkriptiranih aplikacija za dopisivanje. Purstl je još jednom pozvao da se strože nadziru takve aplikacije.

    Dodali su da su na nišanu imali jedan od koncerata Tejlor Svift.

    “Situacija oko planiranog terorističkog napada u Beču bila je veoma ozbiljna”, istakao je Karl Nehamer, austrijski kancelar, na platformi X.

    Dodao je da je opasnost na vrijeme identifikovana zahvaljujući intenzivnoj saradnji austrijske policije sa stranim službama i proširenih nadležnosti tajne službe, te da je spriječena velika tragedija.

    “Živimo u vremenu u kojem se koriste nasilna sredstva za napad na naš zapadni način života. Islamistički terorizam ugrožava sigurnost i slobodu u mnogim zapadnim zemljama. Upravo zbog toga nećemo odustati od svojih vrijednosti kao što su sloboda i demokratija, već ćemo ih još žešće braniti. Ove vrijednosti su temelj našeg društva i čine nas otpornima na ekstremizam i terorizam. Važno je ostati na oprezu, ostati zajedno i preduzeti odlučne mjere protiv islamizma”, napisao je on.

    Zbog policijske drame u Ternicu nedaleko Nojnkirhena evakuisali su desetine stanovnika iz bezbjedonosnih razloga.

    Tejlor Svift je trebala nastupati tri večeri u nizu – od 8. do 10. avgusta. Koncerti su bili rasprodani u rekordnom roku, a za svaku veče prodano je 65.000 karata. Njezini fanovi su neutješni, a brojni su godinama čekali priliku da dođu na njen koncert.

    Međutim, na savjet austrijskih vlasti, organizator je odlučio otkazati sva tri koncerta zbog opasnosti od terorističkog napada.