Autor: INFO

  • Cvijanović: Konaković primjer zvaničnika koji traži zadržavanje kolonijalnog statusa za svoju zemlju, a ne veći stepen samostalnosti

    Cvijanović: Konaković primjer zvaničnika koji traži zadržavanje kolonijalnog statusa za svoju zemlju, a ne veći stepen samostalnosti

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da je ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković jedinstven primjer jednog zvaničnika u svijetu koji traži zadržavanje kolonijalnog statusa za sopstvenu zemlju, a ne veći stepen samostalnosti i suverenosti.

    Na pitanje Srne da prokomentariše Konakovićevo pismo upućeno članicama Savjeta za sprovođenje mira, zvaničnicima SAD, EU, kao i zemlja članica Unije sa zahtjevom da zadrže OHR u BiH, jer, kako on smatra, “BiH bez OHR-a postaće nefunkcionalna zemlja izložena malignom ruskom uticaju”, Cvijanović je rekla da je, inače, sve što je u pismu naveo laž i da ne postoji doslovno niti jedna istinita rečenica.

    – Od izlizanog trabunjanja o malignom ruskom uticaju, do Konakovićevog evropejstva – sve je fejk – ocijenila je Cvijanović.

    Ona je naglasila da, po ko zna koji put, Konaković privatizuje zajedničke institucije i pokušava da lični podanički apel predstavi kao zvanični stav BiH.

    – Što se mene tiče, Konaković u svoje ime može tražiti i da se BiH pripoji Marsu, ali u ime BiH ne može raditi ništa bez saglasnosti svih njenih naroda – istakla je Cvijanović

    Što se tiče dijela njegovog pisma u kojem govori o “minornim političkim snagama, Cvijanović je istakla da ne zna na koje “minorne političke snage” Konaković misli, ali zna da je u vlasti na zajedničkom nivou njegova među najminornijim.

  • Stevandić: Političari poput Konakovića svoju nesposobnost prikrivaju floskulama o malignom ruskom uticaju

    Stevandić: Političari poput Konakovića svoju nesposobnost prikrivaju floskulama o malignom ruskom uticaju

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da političari poput ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Konakovića svoju nesposobnost konstantno prikrivaju floskulkama o malignom ruskom uticaju i srpskom separatizmu.

    Komentarišući Konakovićev zahtjev za ostanak OHR-a, Stevandić je naglasio da je težnja da se u BiH nastavi protektorat međunarodne zajednice u stvari slika njihove nesposobnosti.

    Svoju nesposobnost, kako je rekao, pravdaju stalnom srbofobijom, rusofobijom, izazivanjem sukoba, a u životu nijedan potez nisu uspjeli da naprave bez podrške ili saglasnosti Srba.

    – Ne mogu prijepodne sa Srbima dogovarati Savjet ministara, a poslijepodne Srbe okrivljivati za sve. Ne mogu ruski gas koristiti da se spasi Sarajevo od smrzavanja i zime, a onda pričati o malignom ruskom uticaju – naveo je Stevandić za Srnu.

    Bošnjački političari od Srbije, kako je rekao, ne mogu očekivati da im pomogne sa hranom, vakcinama, obraćati joj se kad je “gusto”, a onda protiv Srbije govoriti sve najgore, podržavati /premijera samoproglašenog Kosova Aljbina/ Kurtija i voditi antisrpsku politiku.

    Ta dvoličnost, smatra on, neće donijeti ništa BiH, ni njima lično, jer oni je koriste samo da bi sačuvali svoje pozicije i sakrili svoju nesposobnost.

    Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković uputio je pismo članicama PIK-a, zvaničnicima SAD i EU u kojem traži zadržavanje OHR-a, navodeći da bi u suprotnom BiH bila “nefunkcionalna zemlja” izložena navodnom malignom ruskom uticaju.

    On smatra da bi “minorne političke snage mogle zloupotrijebiti sistem i zaustaviti sve procese, uključujući i one koje se tiču potrebnih reformi EU”.

  • Vulić: Lažno Konakovićevo zaklinjanje u EU, jer članstva u Uniji nema sa OHR-om

    Vulić: Lažno Konakovićevo zaklinjanje u EU, jer članstva u Uniji nema sa OHR-om

    Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić izjavila je Srni da je ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković zahtjevom za ostanak OHR-a pokazao da je njegovo zaklinjanje u evropski put BiH lažno, jer dobro zna da nema članstva u EU sa OHR-om.

    Vulićeva je istakla da je Konaković nesposoban da preuzme odgovornost i traži dogovor unutar BiH, te da je zavisanik o stranom uticaju i prizivanju međunarodnog intervencionizma.

    “Za nekoga ko bi da, prema vlasitim riječima, `lideriše` procese u kantonu i dijelu Federacije BiH i učestvuje u većini na zajedničkom nivou? Karakteriše ga nedostatak odgovornosti i kapacitet donošenja odluka, uz konsultacije i konsenzus”, navela je Vulićeva.

    Ona upozorava da je Konakovićevo pismo sa zahtjevom za ostanak OHR-a prepuno laži i da je jedini maligni uticaj ona adresa kojoj se on upravo obraća.

    “Koliko podaništvo nema budućnost, vidjeće Konaković uskoro kroz dominaciju onih koji su mu prvo članstvo u stranci dali. NJegovo podaništvo stracima pravi štetu i njegovom narodu”, ocijenila je Vulićeva i naglasila da Konaković ne vidi dalje od zgrada ambasada.

    Podsjećajući da OHR-a više nema u skladu sa Dejtonskim sporazumom, Vulićeva je konstatovala da je Konaković sve vrijeme bio protiv EU puta, samo se u javnosti lažno kleo u to iako dobro zna na da nema članstva u EU sa OHR-om.

    Konaković je uputio pismo članicama Savjeta za sprovođenje mira, zvaničnicima SAD, EU, kao i zemalja članica Unije sa zahtjevom da zadrže OHR u BiH, tvrdeći, između ostalog, da bi BiH u suprotnom postala “nefunkcionalna zemlja” izložena navodnom malignom ruskom uticaju.

     

  • Šulić: Do naredne sedmice možemo očekivati 20 marketa i trgovačkih lanaca u kampanji “Društveno odgovorni”

    Šulić: Do naredne sedmice možemo očekivati 20 marketa i trgovačkih lanaca u kampanji “Društveno odgovorni”

    Do naredne sedmice, možemo očekivati 20 marketa i trgovačkih lanaca koji su dio kampanje “Društveno odgovorni” u Republici Srpskoj, rekao je ovo gostujući u ATV jutru ministar trgovine i turizma Srpske, Denis Šulić.

    – Nastavljamo kampanju. Ovo je kontinuirani rad, koji traje od maja mjeseca prošle godine. Do sada smo radili različite vrste pomoći koje su bile usmjerene za građane Republike Srpske, kako bi imali što jeftinije proizvode. Iz aktivnosti u aktivnost, unapređivali smo našu kampanju. Danas smo došli do toga da su 15 velikih marketa i trgovačkih lanaca u Srpskoj, dio kampanje što je rekordan broj. Nikada više nismo imali. Imamo pet marketa koji su se sami javili da budu dio kampanje. Do naredne sedmice, možemo očekivati 20 marketa i trgovačkih lanaca koji su dio kampanje u Srpskoj. Nećemo imati grad, ni opštinu u Srpskoj koji neće biti pokriveni samom kampanjom. Preko 300 proizvoda različitih roba široke potrošnje je dostupno građanima Republike Srpske po znatno nižim cijenama. Recimo, pelene su u nekim marketima 10 KM jeftinije od prethodne cijene. U oktobru mjesecu prošle godine, smo imali kampanju “0% marže” tada smo imali 25 istih proizvoda u svakom od marketa – istakao je Šulić.

    On je istakao da je akcija usmjerena prema građanima Srpske koji su u stanju najveće socijalne potrebe i imaju primanja ispod prosjeka.

    – Građani su nas pitali, da li postoji mogućnost da proširimo taj asortiman. Mi smo potom sa privrednom zajednicom, sa trgovačkim lancima, posebno se zahvaljujem Privrednoj komori Republike Srpske i područnoj komori na saradnji, odlučili da kampanju napravimo na način da različitim marketima i različite robe široke potrošnje budu po znatno nižim cijene, tako da omogućimo građanima koji su u stanju socijalne potrebe, da imaju širi asortiman proizvoda u različitim marketima. Recimo, u jednom marketu je ulje sniženo, u drugom jaja i slično – rekao je Šulić.

    Kako kaže, stvari koje građani ne kupuju čisto, nisu istu na listu sniženih stvari.

    – Mi gledamo ono šta građani Republike Srpske prvenstveno kupuju. Kada smo razgovarali sa ljudima, gledali smo da neke stvari, koje narod ne kupuje često, ne snižavamo. Išli smo od osnovnih životnih namirnica do roba široke potrošnje, ono što narod koristi kako bi napravili obrok. Na sajtu Ministarstva trgovine i turizma postoji popis gdje su popisani svi marketi. Svaki market je Ministarstvu poslao spisak svojih proizvoda i cijene koje su bile prije kampanje i koje su trenutno, kao i trajanje akcije u tom marketu. Kampanja će trajati na taj način da će marketi koji su mijenjali te proizvode, vremenom dodavati nove i izbacivati stare. Na taj način ćemo omogućiti građanima da kupuju što više robe široke proizvodnje po jeftinijim cijenama – naglasio je Šulić.

    Šulić ističe da većina građana odobrava ovakvu vrstu akcije.

  • Konaković traži ostanak OHR

    Konaković traži ostanak OHR

    Ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković zatražio je od članica Savjeta za sprovođenje mira, zvaničnika SAD, EU, kao i zemlja članica Unije da zadrže OHR u BiH.

    Konaković u pismu tvrdi da bi BiH u suprotnom postala “nefunkcionalna zemlja” izložena navodnom malignom ruskom uticaju.

    On smatra da bi “minorne političke snage mogu zloupotrijebiti sistem i zaustaviti sve procese, uključujući i one koji se tiču potrebnih reformi EU”.

    – Ne tražimo prečice. Mnogo smo radili da napredujemo na putu ka EU, ali proevropske snage BiH ne mogu se same boriti protiv destruktivnog ruskog uticaja – tvrdi Konaković, prenosi Glas Srpske.

    On poziva na “snažnu podršku evropskih prijatelja i saveznika”, koja će se pokazati preko OHR kada budu opstruisani procesi integracije u EU i NATO, ugrožen ustavni okvir ili se pokrenu secesionističke aktivnosti”.

     

  • Ukrajinci prodrli duboko u Rusiju

    Ukrajinci prodrli duboko u Rusiju

    Novi geolokacijski snimci, ali i tvrdnje same ruske strane pokazuju da su ukrajinske snage nastavile brzo napredovati u Kurskoj oblasti.

    Ukrajinske snage su navodno prisutne u područjima čak 35 kilometara od međunarodne granice sa Sumskom oblasti, piše Instutut za proučavanje rata.

    Međutim, ukrajinske snage sasvim sigurno ne kontrolišu cijelu teritoriju unutar tog područja.

    Ruski vojni blogeri tvrde da su ukrajinske snage napredovale sve do Kromskije Biki i Moljutinovog (oko 35 kilometara od međunarodne granice i 17 kilometara jugoistočno od Lgova), ali su primijetili da su to male grupe koje ne pokušavaju odmah zadržati teritoriju.

    Takođe, blogeri objavljuju kontradiktorne tvrdnje o ukrajinskim položajima u Sudži, pri čemu su neki tvrde da su ukrajinske snage zauzele naselje, dok su drugi smatraju da su ukrajinske snage zauzele samo dio naselja.

    Geolokacijski snimci objavljeni 8. avgusta pokazuju da su ukrajinske snage vjerojatno napredovale prema Ruskoj Porečnoji (sjeverno od Sudže), a ruski blogeri tvrde da su ukrajinske snage takođe napredovale sjeverno od Sudže duž autoputa 38K-024 u blizini Anastasjevke.

    KURSK – Novi geolokacijski snimci, ali i tvrdnje same ruske strane pokazuju da su ukrajinske snage nastavile brzo napredovati u Kurskoj oblasti.

    Načelnik ruskog generalštaba Valerij Gerasimov uvjeravao je Vladimira Putina i članove ruskog Savjeta bezbjednosti da je zaustavljeno napredovanje ukrajinskih trupa, snaga do hiljadu ljudi, koje su prodrle duboko u Kursku oblast.

    Prema riječima Gerasimova, “neprijateljski gubici” iznosili su 315 ljudi, uništena su 54 oklopna vozila, uključujući sedam tenkova.

    Dugogodišnji dopisnik BBC-ja iz Moskve, koji je danas urednik BBC-ja Moscow, Stiv Rosenberg, napisao je članak u kojem komentariše ukrajinski prodor na teritoriju Rusije.

    “Rusija je svoju agresiju na Ukrajinu planirala kao kratku vojnu operaciju. Tiokom posljednjih 29 mjeseci često smo čuli visoke ruske zvaničnike kako tvrde da se operacija odvija ‘prema planu'”, piše Rosenberg.

    “Predsjednik Vladimir Putin posljednji put je to rekao u maju, uprkos svemu što se dogodilo u prethodne dvije godine: velikim ruskim gubicima na bojnom polju, uništenju više ruskih ratnih brodova u Crnom moru, napadima dronovima duboko u Rusiji (čak i na sam Kremlj), granatiranje ruskih gradova i sela blizu ukrajinske granice, pobune Vagnerovih plaćenika koji su marširali na Moskvu. Sad se na listi nalazi i napad na regiju Kursk”, napisao je Rosenberg.

    “Iako nije sasvim jasno što se sada zbiva u Kursku, ali je sasvim jasno da ruska operacija ‘ne ide po planu, koliko god to u Moskvi ne priznavali”, dodao je on.

    Ukrajinske snage su stigle do grada Koreneva u Kurskoj oblasti i to 48 sati nakon što su upale u tu zapadnu rusku regiju.

    Otkako su Ukrajinci u utorak pokrenuli prekogranične napade na Kursk, navodno su zauzeli najmanje 11 naselja te plinsko postrojenje Sudža, preko kojeg ruski gas odlazi u Evropu.

    Rusija je do srijede naveče izgubila punu kontrolu nad područjem od 350 kilometara kvadratnih, objavio je istraživački ruski list Agentstvo.

    Ruski Telegram kanal “Dva majora” izvijestio je da su ukrajinske snage stigle do grada Korenevo, što je sedam do osam sati vožnje do glavnog grada Moskve, ali su ih ruske trupe potisnule nazad.

     

    Kanal je takođe izvijestio da je u toku “bitka puškama” u selu Anastasjevka, koje se nalazi nekih 45 kilometara od nuklearne elektrane Kursk u Kurčatovu, gdje su se u srijedu čule eksplozije.

    Neki ruski vojni blogeri, među kojima i ruski ratni izvjestilac Aleksandar Sladkov, rekli su da ukrajinske snage možda planiraju preuzeti kontrolu nad nuklearnom elektranom, iako nema dokaza da Ukrajina namjerava to učiniti.

    Amerikanci su u srijedu rekli da im nisu jasni ciljevi Ukrajine u toj ruskoj regiji i da će kontaktirati zvanični Kijev kako bi dobili neka pojašnjenja, no savjetnik Mihajlo Podoljak u četvrtak je malo razjasnio ciljeve napada.

    Iznenadni upad je pokrenut kako bi se ojačao položaj Kijeva u budućim pregovorima s Rusijom, rekao je Podoljak na ukrajinskoj televiziji.

    Smatra da će ruski gubici teritorija, ljudi i opreme pozitivno uticati na moguće buduće pregovore s Moskvom.

    Ukrajinsko napredovanje na ruskom teritoriju takođe bi moglo “uplašiti” Ruse koji bi onda mogli promijeniti mišljenje o predsjedniku Vladimiru Putinu.

    Inače, Putin je u srijedu ukrajinske prekogranične napade nazvao “provokacijom velikih razmjera”.

    “Kao što znate, kijevski režim izveo je još jednu provokaciju velikih razmjera, neselektivno pucajući različitim vrstama oružja, uključujući projektile, na civilne zgrade, stambene zgrade i vozila hitne pomoći”, rekao je Putin na hitnom sastanku ruskog Savjeta bezbjednosti.

    Na društvenim mrežama se pojavio video koji, navodno, prikazuje napad američkim topničkim raketnim sustavim visoke mobilnosti M142 ili HIMARS na rusku vojnu kolonu u okrugu Rislk u Kursku, 30 kilometara istočno od ukrajinske Sumske oblasti.

    Ti sistemi imaju domet oko 80 kilometara, piše The War Zone.

    “Ruska vojna kolona uništena je udarom ukrajinskih projektila HIMARS u blizini sela Oktjabrskoje u okrugu Rilsky Narodne Republike Kursk”, napisao je ukrajinski novinar Jurij Butusov na Telegramu.

    “Video su objavili ruski informativni kanali. Autocesta je potpuno blokirana zbog zapaljenih automobila, a čuju se i česte detonacije. To je majstorski rad ukrajinske obavještajne službe duboko u zaleđu Putinovih trupa i najpreciznije gađanje ukrajinskih artiljeraca”, dodao je.

    Ruska novinska kuća Readovka, koja je prva objavila video, rekla je da su video snimili vozači koji su došli na mjesto događaja, ali nisu mogli proći jer je cesta bila blokirana.

    “Prije požara, stanovnici četvrti Rulskij čuli su nekoliko glasnih eksplozija”, izvijestila je Readovka.

    Stanovnica regije Kursk požalila se na ukrajinsku invaziju i pitala se zašto Putin ne čini više da im pomogne.

    Inače, Rusija je u petak evakuisala ljude iz dijelova svoje zapadne regije Lipeck, nakon što je “masivni napad” ukrajinskih bespilotnih letjelica izazvao eksplozije, prekid opskrbe strujom i ranio šest osoba, rekao je regionalni guverner Igor Artamonov.

    Četiri sela evakuisana su nakon što je proglašeno vanredno stanje u okrugu Lipeck, rekao je Artamonov u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram, a neka od njih nalaze se u blizini baze vazdušnih snaga.

    Požar je izbio u vazdušnoj bazi izvan grada Lipecka, izvijestila je novinska agencija Interfax citirajući lokalne službenike za hitne slučajeve.

    Pozivi na društvenim mrežama da se evakuira cijeli grad bili su dio kampanje psihološkog rata Ukrajine, dodao je Artamonov.

    Ukrajinske vlasti nisu izvijestile o napadima na područje Lipecka.

    Šta kaže Zelenski

    Tri dana nakon ukrajinskog prekograničnog napada na rusku regiju Kursk, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da Moskva mora “osjetiti” posljedice svoje invazije na Ukrajinu, piše BBC.

    “Rusija je donijela rat u našu zemlju i trebala bi osjetiti što je učinila”, rekao je Zelenski u svom obraćanju u četvrtak naveče.

    Nije spominjao direktno ukrajinsku ofanzivu.

    “Ukrajinci znaju kako postići svoje ciljeve u ratu, a mi taj rat nismo izabrali”, dodao je.

    Rusija kaže da je najmanje 1.000 ukrajinskih vojnika, potpomognutih tenkovima i oklopnim vozilima, ušlo na njenu teritoriju u utorak ujutro – u onome što se čini jednim od najvećih napada na rusko tlo od početka rata.

  • Požar u proizvodnom pogonu u Banjaluci

    Požar u proizvodnom pogonu u Banjaluci

    U Banjaluci u Pilanskoj ulici izbio je požar na poslovnom objektu.

    Kako RTRS nezvanično saznaje, požar je izbio jutros u 4.10 časova u pogonu preduzeća Maksmara.

    Na fotografijama koje im je poslao čitalac, vidljivo je da je požar uništio cijeli pogon.

     

  • Otvaranje kontakt- centra Vlade Srbije za informisanje o projektu “Јadar”

    Otvaranje kontakt- centra Vlade Srbije za informisanje o projektu “Јadar”

    Danas će biti otvoren kontakt- centar Vlade Srbije, u kojem će građani, kod stručnjaka iz oblasti rudarstva, zdravstva i ekologije, moći da se informišu o projektu “Јadar”.

    U saopštenju se navodi da je cilj kontakt-centra, koji će otvoriti ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović, zaustavljanje širenja dezinformacija o eksploataciji litijuma.

     

  • Ove godine 3.157 Banjalučana i posjetilaca vozilo se “Banj busom”

    Ove godine 3.157 Banjalučana i posjetilaca vozilo se “Banj busom”

    Ove godine 3.157 Banjalučana i posjetilaca vozilo se “Banj busom”, potvrdili su ovo iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve.

    Kako su istakli za “Nezavisne“, u 2023. godini je bilo 6.543 putnika, a do 4. avgusta 2024. godine je bilo 3.157 putnika u “Banj busu”.

    “Prevoz za Banj brdo ide svaki radni dan, a prvi polazak je u 15 časova, te je dalje svakih sat vremena polazak. Zadnji polazak je u 19 časova od TO ‘Bema'”, kazali su oni.

    Dodali su da je s Banj brda prvi polazak u 15.30, te je svakih sat vremena polazak, dok je zadnji u 19.30.

    “Vikendom je prvi polazak u devet časova od TO ‘Bema’, a zadnji u 19 časova i polasci su na svakih sat vremena, a s Banj brda prvi polazak je u 9.30, a zadnji u 19.30 i polasci su na svakih sat vremena”, objasnili su iz Odjeljenja.

    Cijena karte je, kako kažu, i dalje jedna KM, a djeca do pet godina starosti ne plaćaju kartu za prevoz putnika.“Do početka školske godine ‘Banj bus’ voziće po navedenom redu vožnje, a nakon toga će voziti samo vikendom”, istakli su oni. Što se tiče daljih planova, kako kažu, u narednom periodu će se raditi planovi za 2025. godinu.

    Dodali su da panoramski autobus vozi samo po pojedinačnim zahtjevima, jer nije u vlasništvu grada.

    “Kada je riječ o panoramskom autobusu, trenutno vozi samo po pojedinačnim zahtjevima. U vlasništvu je preduzeća ‘Lukajić travel & Transport agency'”, zaključili su oni. Prema riječima jedne Banjalučanke, žao joj je što Banjaluka i ove godine nema vožnju panoramskim busom.

    “Svaki dan prolazim kroz Lazarevo i vidim da panoramski bus sve vrijeme stoji parkiran ispod nadvožnjaka. Prvo sam mislila da je na ovom mjestu parkiran do početka sezone. I sada, tokom ljeta, ovaj autobus i dalje stoji na istom mjestu”, istakla je ona te dodala da niko od Banjalučana ne zna zašto ovaj autobus ne vozi po trasi od prošle godine, te kome se treba obratiti ukoliko bismo željeli da se vozimo.

    “Prošle godine sam se vozila ovim autobusom potpuno besplatno na spratu i osjećaj je bio prelijep”, ispričala je ona.

  • Vučić o rudniku litijuma

    Vučić o rudniku litijuma

    Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti.

    “Dragi narode, razmišljao sam kako da vam se obratim, da kažem neku lepu vest, i biće ovih dana lepih vesti,” rekao je.

    Dodao ej da je večeras rešio da se obrati na drugačiji način, jer drugačije vreme i prilike to zahtevaju.