Autor: INFO

  • Dačić: Uhapšene četiri osobe zbog planiranja napada na policiju i nasilja na protestu

    Dačić: Uhapšene četiri osobe zbog planiranja napada na policiju i nasilja na protestu

    Potpredsjednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je policija u Subotici, u saradnji sa BIA, uhapsila četiri lica, koja su sutra planirala napad na policiju i izazivanje nasilja i nereda na protestu u Beogradu.

    “Policija je u Subotici, u saradnji sa BIA, uhapsila četiri lica, D. R. (46), Z. C. (35), S. V. T. (38) i D. E. (41), koja su sutra planirala napad na policiju i izazivanje nasilja i nereda na protestu u Beogradu, čime su pripremali napad na ustavno uređenje”, saopštio je MUP.

    Uhapšena četiri lica koja su planirala napad na policiju i nasilje na protestu u Beogradu.

    To se sve, kako je dodao Dačić, vidi iz njihove prepiske.

    “Lica će biti predata tužilaštvu na dalje postupanje”, rekao je Dačić, prenosi RTS.

  • Tramp pristao na tri televizijske debate sa Harisovom

    Tramp pristao na tri televizijske debate sa Harisovom

    Bivši američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas da se saglasio sa tri odvojene televizijske debate u septembru sa američkim potpredsjednikom Kamalom Haris.

    Mislim da je veoma bitno održati devate i saglasili smo se sa `Foksom` sa datumom 4. septembar. Saglasili smo se sa `En-Bi-Si-jem` sa 10. septembrom i, takođe sa `Ej-Bi-Si-jem` za 25. septembar – naveo je Tramp.

    On je naglasio da treba da budu dogovoreni neki sitni detalji oko diskusija.

    Prema njegovim riječima, Harisova mora da se saglasi sa uslovima i da nije sigurno da li će to ona i učiniti.

  • Grahovac: Umesto ovakve “Akvane”, Banjaluci je potreban Nacionalni centar za vodene sportove

    Grahovac: Umesto ovakve “Akvane”, Banjaluci je potreban Nacionalni centar za vodene sportove

    U razgovoru sa dr Slobodanom Grahovcem, trenerom Vaterpolo kluba “Banjaluka”, Banjaluka je prepoznata kao grad sa bogatom vodenih sportova, ali sa ozbiljnim izazovima koji ugrožavaju njen dalji napredak. Grahovac ukazuje na nedostatke infrastructure za bavljenje ovim sportovima, posebno bazena “Akvana”, i zagovara formiranje Nacionalnog centra za vodene sportove. Ovaj centar bi, prema njegovim riječima, omogućio mladima u Banjaluci da se kvalitetno bave sportom, ali bi i pozicionirao grad kao ozbiljnog domaćina međunarodnih takmičenja.

    VM: Kako bi ste opisali uslove za bavljenje vodenim sportovima u Banjaluci? 

    GRAHOVAC: Banjaluka je dominirala vodenim sportovima u BiH već duži niz godina, vaterpolo klub “Banjaluka” je osvajala zadnjih osam prvenstava. Uslovi za rad nisu najbolji, to se mora reći. Sama činjenica da je bazen napravljen na mjestu starog bazenja, dakle na mjesto koje možda i nije prigodno za zatvoren olimpijski bazen. Puno bolja bi opcija bila da je na mjestu današnje “Akvane” napravljen i otvoren i zatvoren bazen i sigurno da bi tako s istim mašinskim parkom, istim ljudma i bazen i bavljenje sportom bilo dostupnije mladim ljudima, samim tim i rezultati bi bili veći.

    Prije svega način organizacije JP “Akvana”, jedinog javnog preduzeća koje gazduje bazenima, koliko ja znam u Evropi. Gje su on to vidjeli, ja to stvarno ne mogu nikako da dokučim, s obzirom da svugdje gdje smo išli, Srbija, Hrvatska ili i dalje Mađarska i Italija, svugdje su bazeni javna ustranova, znači lokalne samouprave, odnosno tamo gdje država pravi nacionalne centre za vodene i druge sportove, naravno, zajedno se sa državljom upravlja i grade ti vodeni parkovi i sportski centri.

    Znači, konkretno, “Akvana” je u ovom trunutku u jako lošoj situaciji, finansijski je u velikoj dubiozi, tehnički gledano, zimi je vrlo teško nabaviti adekvatnu količinu goriva za grijanje, mokri čvorovi su u jako lošem stanju, ali i uopšte prilaz bazenu i parkinzi su takođe dosta nepristupačni s obzirom da se radi o periferiji grada. Kad se sve uzme u obzir, ipak je bolja opcija bila da je zatvoreni olimpijski bazen bio na mjestu današnje “Akvane”.

    VM: Koje bi onda bilo rješenje?

    GRAHOVAC: Rješenje je da u perspektivi razmisli o formiranju Nacionalnog centra vodenih sportova, kao što je imamo i Nacionalni teniski centar u parku Mladin Stojanović. Takav objekat se pravi i u Srbiji, a jedan sličan imamo i u Turskoj vrjedan 100 miliona evra.

    Znači, idealno bi bilo da se na mjestu “Akvane”, poruši postojeća infrastruktura jer niko i ne koristi one tobogane i šteta ne bi bila velika, vodeni parkovi trebaju da budu u privatnom vlasništvu kao zabavište, ali država  ukoliko želi da ima zdrave mlade generacije i ukoliko želi da se što više mladih kvalitetno bavi sportom, i ne samo sportom već i zbog zdravlja i rekreativno, onda mora imati veće vodene površene i te pravilne vodenje površene, a ne nepravilne.

    Na mjestu “Akvane” trebalo bi izgraditi Nacionalni centar za vodene sportove, sa dva ili tri otvorena bazena, jednim velikim zatvorenim bazenom s velikim tribinama, ispod kojih bi se nalazili jeftiniji hoteli za sportiste na pripremama. Ima mnogo ideja koje možemo preuzeti iz okoline. Ne treba izmišljati toplu vodu, dovoljno je angažovati dobre arhitekte i izvođače i to se može napraviti kako bi ostalo budućim generacijama.

    Banjaluka, kao grad mladih, studenata i srednjoškolaca, mora omogućiti mladima da nauče plivati. Možemo napraviti programe kroz koje će veliki broj mladih proći kroz bazene, naučiti plivati i baviti se sportom. Plivanje je sport koji ne zahtjeva puno novca, ne uči mlade ljde da mogu živjeti od toga, već naprotiv usmjerava ih prema školovanju i završavanju dobrih škola i fakulteta, a u međuvremenu ih navikava na redovno bavljenje sportom.

    To bi bilo korisno i za starije generacije, kao oblik rekreativnog bavljenja sportom. Sve je moguće ako se hoće. Danas imamo tehničke mogućnosti poput solarne energije i solarnih panela, ali nemamo mogućnost održavanja optimalne temperature vode. Korištenjem iste mašinske opreme i osoblja, topla voda i toplotna energija mogli bi se prebacivati iz jednog bazena u drugi, što bi olakšalo održavanje. Moramo biti pametniji, logičniji, racionalniji, te više uključivati struku i vidjeti kako to drugi rade. Ovo bi trebao biti Nacionalni centar za vodene sportove, koji bi koristio svima, budućim generacijama, bez da se neko okoristi na račun ovog projekta.

    Naravno, takav centar mora biti pod teretom lokalne samouprave i države uopšte. Privatnici nikada neće izgraditi centar za vodene sportove jer to nije isplativo. Privatnik će radije napraviti benzinsku pumpu, ali nikad bazen. Bazen je teško održavati, skup i neprofitabilan.

    Bazen nije profitabilan, ali predstavlja zdravstveni i opšti standard stanovanja i življenja. Banjaluka, kao univerzitetski grad koji pretenduje da postane uspješan srednjoevropski grad, mora imati jedan takav centar.

    VM: Kolko je realno da se Akvana pretvori u Nacionalni centar, s obziromn na sve što ste naveli?

    GRAHOVAC: Javna ustanova, to vam je kao sportska dvorana Borik. Nije profitabilna, ali koristi društvu. Svaki grad ima i otvoreni i zatvoreni bazen u kompleksu. Lokalna samouprava može finansirati racionalnom raspodjelom sredstava i radne snage. Naravno, društvena korist nije u financijskoj koristi, već u razvoju djece. Djeca koja imaju problem s tjelesnom težinom moraju ući u vodu, gdje gube dvije trećine svoje težine, što im omogućava da se lakše bave sportom i budu zdraviji i samim tim ne bi ni društvo i zdravstveni sistem kasnije opterećivali bolestima. Mnogi naši uspješni sportisti su imali zdravstvene probleme ali su izrasli u vrhunske sportiste koji su osvajali trofeje i medalje.

    VM: Taj Nacionalni centar bi trebao da ima mogućnost da organizuje međunarodna takmičenja?

    GRAHOVAC: Naravno. Taj nacionalni centar bi bio sposoban da organizuje najveća evropska takmičenja, a za to su potrebna dva bazenja. Znači mi trenutno na Gradskom olimpijskom bazenu ne možemo organizovati ozbiljna takmičenja jer nemamo otvoreni bazen.

    Skoro sva plivačka takmičenja održavaju se ljeti, kada se koriste oba bazena – zagrijavanje u zatvorenom, a takmičenja na otvorenom bazenu. Trenutno Banjaluka ne može organizovati ozbiljna evropska takmičenja u plivačkim sportovima, a u vaterpolu pogotovo. Možemo organizovati prijateljska takmičenja, ali ne i velika evropska takmičenja. Ako se situacija ne promjeni, bazen će se sam urušiti. Nažalost, propašće objekat od 18 miliona maraka.

    Mi smo ranije organizovali kvalifikacioni turnir 2016. godine u vaterpolu, kad je bazen bio u puno boljem stanju nego danas. A tad su semafori radili i njih je održavao čovjek koji je iz Rijeke dolazio da ih održava.  Ako uzmemo u obzir da je bazen otvoren 2009. godine, znači više od petnaest godina kasnije niko još nije obučen da pokrene semafor za vaterpolo takmičenja. Mi bi smo opet mogli biti domaćini tih turnira ali nemamo tehničke mogućnosti. Trebinje ima te tehničke mogućnosti., ali bi bilo jako teško koordinisati.

    VM: Postoji li volja za pravljenjem jednog takvog centra od strane vlasti?

    GRAHOVAC: Mislim da ne postoji volja. Možda će postojati nakon izbora. Tranutno si sazivi skupštine nisu bili na pravom putu rješavanja “Akvane”, koja kao sportski objekat ne može biti javno preduzeće. A to pitanje može veoma brzo da se rješi, u suprotnom će se bazen sam od sebe urušiti, nažalost. Puno je takvih primjera,  jedno vrijeme je bazen u Novom Beogradu bio čak i pretvoren u teniski poligon.

    VM: Specijalista ste ginekologije i akušerstva. Koje aktivnosti vršite na polju obrazovanja stanovništva kad je u pitanju zdravlje ženske populacije?

    GRAHOVAC: Ovo što je sad interesno, to je da su odobrene dvije stvari. Znači, prenatalni testovi za diagnostiku genetskih anomalija pod trudnica, prije rođenja tako da se sad trudnoća, ukolko je neophodno, može i prekenuti. A druga stvar koja je isto tako važna, koja je, na žalost, jako zapostavljenaa, je vakcinacija vakcinama protiv HPV virusa.

    To je vakcina koja su 2007. godine počela je sa masovnom upotrebom u Australiji, gdje je procenat vakcinacije blizu 100%, i ona je jako dobra ne samo za divojčice od 7. do 13. već i za dječake, s obzirom da ne tretira samo karcinome ženskih organa već i mnoge druge karcinome koje izaziva HPV virus.

    Znači, to je jedna vrlo korisna vakcina, lako dostupna i jednostavna za davanje, prema tome, roditeljima savetujem da obavezno vakcinišu djevojčice ali i dječake.

    VM: Kakvo je stabnje svijesti kad je u pitanju zdravstvena zaštita ženske populacije?

    GRAHOVAC: Stanje svijesti i uopšteno zdravstvena zaštita nis una visokom nivou. Naravno u svijetu se to veoma drugačije gleda. Vi ukoliko ne idete na redovne preglede na koje ste pozvani i ne vodite računa o svom zdravlju. Ukoliko se ne odazovete na pregled iz opravdanih razloga, a obolite od nečeg što je trebalo biti kontrolisano, onda će te vi snostiti dobar dio troškova lječenja, s obzirom da je zdravstvena njega veoma skupa i to čak ni Zapadne zemlje ne mogu da redovno finansiraju iako vode više računa o zdravlju nego mi, bolje se hrane više su aktivni, manje je onih koji konzumiraju alcohol i cigare.

    Treba voditi redovnu brigu o zdravlju, treba se edukativno kroz školski sistem ljudi naučiti da idu na redovne sistematske preglede, redovan sistematski pregled mora biti obavezan kao za automobil.

  • Vučić: Dobili smo informaciju ruskih službi da se u Srbiji pripremaju masovni neredi

    Vučić: Dobili smo informaciju ruskih službi da se u Srbiji pripremaju masovni neredi

    ​Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je danas od ruskih bezbjednosnih službi stigla informacija o tome da se u Srbiji pripremaju masovni neredi.

    “Dobili smo danas zvanične informacije iz Ruske Federacije, zvaničnim kanalima preneta i doneta informacija. Da, dobili smo tu informaciju i bavimo se time. Nadležna je BIA, ljudi specijalizovani za to u Vladi Srbije i na svim drugim mestima rade svoj posao”, rekao je on, odgovarajući na pitanje novinara da li je od ruskih bezbjednosnih službi dobio upozorenje da se u Srbiji pripremaju masovni neredi sa ciljem državnog udara.

    On je rekao i da građani treba da budu bezbrižni.

    Ti koji maštaju da će na silu nešto da urade, poručio je Vučić, “neće jer Srbija neumitno ide napred”.

    “Ne mogu da je zaustave. I neće je zaustaviti i nikada je niko neće zaustaviti. To je moja poruka svima, ljudi ne moraju da brinu. Sutra mogu mirno, kod svoje kuće da gledaju naše košarkaše (utakmicu na Olimpijadi)”, rekao je on, prenosi Tanjug.

    Na pitanje novinara da li je zabrinut, Vučić je rekao da je zabrinut samo zbog postizanja realizacije infrastrukturnih projekata kao što je izgradnja Fruškogorskog koridora koji je obišao.

    “Uvek na mom licu možete da vidite moje raspoloženje, pa tako i vidite osmeh zbog radova koji se sprovode ovde. Da mogu rukama bih zagrlio i ovaj tunel i sve ljude koji ovde rade. Jako sam srećan kako ovo napreduje”, poručio je Vučić.

  • Vučević: Srbija jaka i stabilna

    Vučević: Srbija jaka i stabilna

    Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je da je Srbija danas jaka, stabilna, čuva mir, razvija se i hrabro gleda u svoju budućnost, te naglasio da je njena pozicija stabilna i u svijetu i da je poštuju.

    Vučević je istakao da će Srbija imati odgovor na sve bezbjednosne izazove, te da se radi na jačanju vojnih i odbrambenih kapaciteta, isključivo radi očuvanja mira.

    – Dragi građani, mi smo bezbijedni, ne samo zbog boljeg zdravstva i vojske, nego zbog brige o ljudima svakog dana. Јaka vojska je najveći garant mira na ovim prostorima. Ona odvraća sve koji ne žele dobro Srbiji – rekao je Vučević na pres-konferenciji povodom prvih sto dana rada Vlade Srbije.

    Odgovarajući na novinarska pitanja u vezi sa medijskim informacijama da je Rusija dostavila Beogradu informacije o pripremi masovnih nereda i pokušaju državnog prevrata i likvidacije predsjednika Aleksandra Vučića i najviših državnih funkcionera, Vučević je naveo da svako ima pravo da iskaže političke stavove, ali da niko nema pravo da vrši nasilje, uzurpira imovinu, ugrožava živote građana.

    – Da li neko spolja radi i utiče na ono što se radi po Srbiji, ne mogu da govorim, ali imamo informacije, očigledno da niko iz svojih razloga nije srećan što Srbija napreduje – istakao je Vučević.

    On je rekao da se mogu iskazivati politički stavovi, uzvikivati parole, ali da niko neće na ulici preuzimati vlast, jer se vlast bira na izborima i jedino tako može.

    – Mi nikada ne preduzimamo represivne mjere. Svako ima pravo na politički stav, ali niko nije izvan zakona, i neće vršiti nasilje. Vjerujem da su oni koji organizuju proteste /protiv litijuma/ svjesni da je svaki vid nasilja nezakonit, i ko to vrši snosiće odgovornost bez obzira na to da li je član stranke ili NVO, zakon je isti za sve – napomenuo je Vučević.

    Vučević je svoj izvještaj o prvih sto dana rada Vlade podijelio na pet cjelina – temelji, sigurnost, snaga, napredak i poruka “Srbija radi”, te istakao da je posebno ponosan što Srbija ima podršku privredi srpskom narodu na Kosovu i Metohiji, ali i Republici Srpskoj.

    – Vjerujem da ćemo sačuvati mir i stabilnost, da ćemo sačuvati naš narod na Kosovu i Metohiji, da ćemo sačuvati slobodarski duh našeg naroda, naše korijene i temelje – rekao je Vučević prilikom predstavljanja izvještaja.

    On je naglasio da su svi građani Srbije ponosni na svoju prošlost, odlučni da zadrže identitet, ali i da žive u miru sa drugima u regionu, te da je zato Srbija stabilna i jaka i želi dobro svim narodima u regionu.

    Vučević je napomenuo da je temelj društva porodica, koja je svetinja, i naveo da će briga o prodici biti sve veća, kao i davanja za rođenje djece, ulaganja u ekonomiju, vojsku, obrazovanje, kulturu, sport, nauku, da rastu plate i penzije. On je najavio i da će biti uveden jedinstven evropski broj 112 za pomoć.

    – Nastavićemo da snažimo našu zemlju, čuvajući naše korijene i temelje. Temelji su porodica, demografska politika, ali i ekonomija kao fundament svih sfera života. Čuvaćemo naše korijene, temelje, identitet, braniti politički suverenitet, brinuti o srpskom narodu na Kosovu i Metohiji – kaže Vučević, naglašavajući posebno brigu o Srbima na Kosovu i Metohiji.

    On je naveo da je prosječna majska zarada u Srbiji 855 evra, i cilj je da do kraja godne bude 927 evra, a do kraja 2027. da bude 1.400 evra. On je dodao da se očekuje i rast penzija od najmanje 10 odsto.

    Vučević je rekao da je zaštita životne sredine jedan od ključnih prioriteta Vlade Srbije, kao i briga o zdravlju građana, da će se vlada pozabaviti boračkim pravima i veteranima, da će unapređivati poljoprivredu, energetiku, podsticati domaći biznis, infrastrukturu, a posebno je izdvojio Ekspo 2027, koji će pomoći i privredno i geopolitički zemlji.

    – Ako budemo pametni, vjerujte da to što nam su nam priroda i Bog dali, biće naša prednost, jer će dati bolje uslove za život naše države. Koristimo prirodne resurse pametno i odgovorno, slušajući struku i vodeći računa o zdravlju građana i o našim interesima – rekao je Vučević.

    On je rekao i da će Plan rasta koji se definiše sa EU biti vrlo brzo pred Vladom Srbije i da je to šansa za brži put ka EU, jer je to nacionalni interes.

    – Samo rezultati mogu biti mjerilo uspjeha, kakva će budućnost biti zavisi od nas samih. Kakva će biti kuća, to zavisi od domaćina – rekao je Vučević i istakao da je slogan ove vlade “Srbija radi” da bi budućnost bila izvjesnija i sigurnija, da se ne propuste šanse za napredak i razvoj, te pozvao sve na zajednički rad na razvoju Srbije.

    Vučević je rekao da je ovo vlada kontinuiteta od prve vlade Aleksandra Vučića od 2014. godine, te da je to pitanje identiteta, te dodao da se zato obraća iz Etnografskog muzeja, simbola istorije sprskog naroda, čuvara srpske prošlosti.

    Ovo je 18. vlada od uvođenja višestranačja u Srbiji.

  • Dodik: Podrška Vučiću i Vladi Srbije u realizaciji strateški važnih projekata

    Dodik: Podrška Vučiću i Vladi Srbije u realizaciji strateški važnih projekata

    Kao predsjednik Republike Srpske, ali i kao Srbin, otac i djed, želim da izrazim snažnu i nepokolebljivu podršku predsjedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću i Vladi Srbije u njihovim naporima da realizuju strateški važne projekte u saradnji s Evropskim partnerima, istakao je danas predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Dodik je rekao da ti projekti nisu samo ključni za budućnost Srbije, već su i simbol njenog potencijala da postane nezaobilazna evropska sila, baš kao što su to postale zemlje koje su pronašle i eksploatisale naftu.

    On je naveo da eksploatacija rudnih i mineralnih sirovina uz poštovanje najviših ekoloških standarda i uz podršku najmoćnijih ekonomija Evrope i svijeta, kao i konferencija EU i Srbije na tu temu, jasno pokazuju da Srbija ulazi u ligu globalnih igrača. Dodao je da je to prilika da Srbija zauzme mjesto koje joj pripada u regionalnom i globalnom kontekstu, zahvaljujući resursima koje posjeduje.

    – Nažalost, svjedoci smo organizovanih protesta koji se održavaju širom Srbije, predvođenih čudnim skupom onih koji bi priznali /samoproglašeno/ Kosovo, kao i onih koji bi bez razmišljanja poslali tuđu djecu u rat. Među njima su i oni koji bez griže savjesti prihvataju narativ da smo mi Srbi genocidan narod, kao i radikalni nacionalisti koji bi svojom destruktivnom politikom uništili Srbiju za samo sedam dana – istakao je Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks.

    On je rekao da “ovaj heterogeni miks ima za cilj da Srbiju iz stabilnosti i razvoja gurne u period haosa, političkih sukoba i slabih vlada, sve kako bi je prisilili da odustane od veličanstvene borbe za Kosovo i Metohiju i sve Srbe u regionu”.

    – Zapitajmo se zašto je baš medijsko Sarajevo predvodnik u napadima na Srbiju i podršci protivnicima njenog razvoja? Odgovor je jednostavan – oni bolje od ljudi na ulici znaju koliko eksploatacija minerala snaži Srbiju. Ljubomorni su na činjenicu da su Srbi na zemlji koja te minerale ima i stoga kidišu i na zemlju i na imovinu Republike Srpske – naglasio je Dodik.

    Dodik je istakao da je Vučić jasno pokazao da neće pokleknuti pred ovakvim pritiscima, već da će nastaviti da vodi Srbiju putem napretka i razvoja.

    – Njegovo obraćanje jasno je stavilo do znanja da će Srbija hrabro ići naprijed i da neće odustati od svojih interesa na Kosovu i Metohiji, kao ni od snaženja svoje ekonomije kroz eksploataciju litijuma – naveo je Dodik.

    On je rekao da će kao predsjednik Republike Srpske uvijek stajati uz Srbiju i predsjednika Vučića, podržavajući ih u naporima da osiguraju budućnost srpskog naroda i prosperitet cijelog regiona.

    – Pozivam sve građane Srbije da prepoznaju manipulaciju i udruže se u podršci stabilnosti i razvoju, jer samo tako možemo osigurati mir i sigurnost za našu djecu i buduće generacije – istakao je Dodik.

  • Stevandić: Litijum nije ekološko, već političko pitanje u Srbiji

    Stevandić: Litijum nije ekološko, već političko pitanje u Srbiji

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, dr Nenad Stevandić, komentarišući političku situaciju u Srbiji, istakao je da pitanje litijuma nije prvenstveno ekološko, već političko pitanje koje izaziva podjele i sukobe unutar zemlje.

    “Opozicija smatra da može iskoristiti pitanje litijuma kao sredstvo osvete za izgubljene izbore i smanjeni uticaj, dok strane službe vide u njemu potencijalnu tačku za izazivanje sukoba i nestabilnosti, čime bi se nezavisna politika Srbije mogla promijeniti u korist stranih interesa. Vučićevu posvećenost poziciji i razvoju Srbije pokušavaju okrenuti protiv njega, optužujući ga da stabilnost i napredak ostvaruje na štetu zdravlja naroda. Nikada ranije se nije okupilo toliko različitih interesnih grupa, od tajkunsko-medijskog, finansijskog, do stranog obavještajnog spektra, uz saradnju domaćeg autošovinističkog lobija, protiv Srbije i njenog predsjednika,” naglasio je Stevandić.

    Stevandić je dodao da je opozicija uspjela lansirati pitanje litijuma kao sredstvo destrukcije i razdora u Srbiji, te da već pokušavaju da ga dodatno rasplamsaju.

    “Kad vidim ko sve učestvuje u ovoj harangi i kako ih podržavaju Priština, Zagreb i Sarajevo, te Kurti, razni Štukani i Gluhonjići, sve postaje kristalno jasno. Ko voli Srbiju, sve mu je jasno. A Srbija nije glupa i naivna,” poručio je Stevandić.

  • Dodik: Konaković na dobrom putu da BiH vrati u srednji vijek

    Dodik: Konaković na dobrom putu da BiH vrati u srednji vijek

    Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković je pozivom da ostane OHR demonstrirao da je na dobrom putu da BiH vrati u srednji vijek, rekao je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

    Poslije današnjeg istupa, logično je očekivati da zatraži povratak velikog vezira i punu jurisdikciju sultana i Porte nad BiH. Tako bi se izbjegao uticaj Vizantije i spremno dočekala aneksija Austrije – naveo je Dodik na Iksu.

  • Višković: Srpska ekonomski i finansijski stabilna, redovno izvršava budžetske obaveze

    Višković: Srpska ekonomski i finansijski stabilna, redovno izvršava budžetske obaveze

    Republika Srpska je ekonomski i finansijski stabilna, redovno izvršava sve svoje budžetske obaveze i to će nesmetano i bez kašnjenja nastaviti da čini i u narednom periodu, rekao je Radovan Višković premijer Srpske. Nema mjesta neutemeljenim tvrdnjama da Republici Srpskoj prijeti ekonomski krah, i takve maliciozne i neistinite izjave imaju isključivo dnevnopolitički karakter. Navikli smo na ovakva “predviđanja”, ekonomski krah se pompezno najavljuje iz godine u godinu, i naravno da do njega nije došlo, a sve te izjave kreirane su isključivo u svrhu izazivanja uznemirenosti kod građana, što je krajnje neodgovorno – rekao je Višković.

    Navodi da sve ovo vrijeme Republika Srpska redovno i nesmetano isplaćuje plate, penzije, doprinose i sva ostala socijalna davanja i ostvaruje veoma dobre rezultate na ekonomskom planu.

    – U Republici Srpskoj bilježi se rekordna zaposlenost i u ovom trenutku ima gotovo 290.000 zaposlenih lica. Prosječna plata veća je nego u Federaciji i trenutno iznosi 1426 KM, sa tendencijom rasta, dok se penzije svih ovih godina redovno usklađuju i povećavaju – dodaje Višković.

    Ističe da Ministarstvo finansija i resorni ministar Zora Vidović u ovim, veoma izazovnim vremenima, čine maksimalan napor i uspijevaju da prevaziđu sve probleme, te obezbijede stabilne javne finansije.

    – Član Predsjedništva SDS-a Aleksanadra Pandurević je često o stručnim temama govorila sa političkog aspekta, zanemarujući činjenice i njena predviđanja se nikada nisu ostvarila. Poražavajuća je činjenica da neko ko se predstavlja kao politički predstavnik srpskog naroda priželjkuje loš scenario za Republiku Srpsku, a sve u svrhu podizanja ličnog političkog rejtinga – naveo je Višković.

  • Kovačević: Pismo Konakovića – pomračenje demokratije i svih civilizacijskih vrijednost

    Kovačević: Pismo Konakovića – pomračenje demokratije i svih civilizacijskih vrijednost

    Delegat u Klubu Srba Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je za RTRS da zahtjev ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elemdina Konakovića za ostanak OHR-a predstavlja pomračenje demokratije i svih civilizacijskih vrijednosti.

    – Zamislite vi kakvo je to pomračenje demokratije, kad bi neko ko bi trebao da bude nekakav demokratski lider jednog naroda u BiH, traži da umjesto njega zemljom upravljaju neki drugi, odnosno stranci. Umjesto da traže ono za šta se zalažu, a to je suverenitet i integritet BiH, oni traže da neko drugi vlada – rekao je Kovačević.

    Istakao je da je Konaković u pismu iznio mnogo neistina.

    – Napisao je da je “visoki predstavnik” vrhovni tumač Ustava BiH. To nema nikakve veze sa istinom. “Visoki predstavnik” prvo treba biti izabran u skladu sa Dejtonskim sporazumom, a to nije ispoštovano. “Visoki predstavnik” tumači samo Aneks 10, nema nikakve veze sa Ustavom – izjavio je Kovačević.

    Kovačević je rekao da je i laž da postoji “visoki predstavnik”.

    – Imamo i laž da postoji PIK kojem se navodno Konaković obraća. PIK po Dejtonskom sporazumu ne postoji – istakao je Kovačević.

    Poručio je da se ne može istina graditi na lažima.

     

    – Čujemo isto tako da Konaković kaže da bi minorne snage mogle preuzeti procese. Ne može. Mi nećemo dozvoliti njemu da kao minorna snaga preuzme procese u BiH – istakao je Kovačević.

    Rekao da je Konaković nema ni pravo ni ustavnu nadležnost da vodi spoljnu politiku BiH.

    – Spoljnu politiku kreira Predsjedništvo BiH na osnovu Ustava. On je tu samo da sprovodi ono što mu Predsjedništvo naloži. A znamo da Predsjedništvo nije ništa slično naložilo – istakao je Kovačević.