Autor: INFO

  • Teška nesreća kod Ribnika: Autom se zabio u ogradu

    Teška nesreća kod Ribnika: Autom se zabio u ogradu

    Teška saobraćajna nesreća u kojoj je poginula jedna osoba dogodila se noćas oko ponoći u mjestu Donje Zableće kod Ribnika.

    Kako se vidi na fotografijama koje je objavilo Vatrogasno društvo Ribnik na svojoj Facebook stranici, do nesreće je došlo kada se automobil zabio u zaštitnu ogradu pored puta.

    Vatrogasci su objavili da su imali tehničku intervenciju dva minuta iza ponoći, a u galeriji možete pogledati još fotografija sa mjesta događaja ove stravične nesreće.

  • Koga je vozio banjalučki inspektor dok je bježao od policije?

    Koga je vozio banjalučki inspektor dok je bježao od policije?

    Javnost je sa pravom zgrožena nakon što je objavljeno da je banjalučki inspektor Predrag Karanović bježao od kolege u službenom autu sa upaljenim treptačima i tokom nasilničke vožnje prošao kroz dva crvena svjetla na semaforima, dovodeći tako u opasnost i druge učesnike u saobraćaju.

    Istovremeno, postavlja se pitanje koga je banjalučki inspektor vozio kritične noći kada ga je pokušavao zaustaviti kolega iz Policijske stanice Lazarevo, a koji je u nedelju oko 2 časa iza ponoći obilazio rejon.

    Prema navodima iz prijave, banjalučki inspektor je nakon potjere na dijelu Istočnog tranzita, zaustavljen u kružnom toku kod Rebrovačke crkve, a policijski službenik koji je bio u potjeri za crnim “golfom 6” uočio je da je sa Karanovićem u automobilu bila nepoznata osoba.

    Podsjećanja radi, nakon zaustavljanja Predrag Karanović nije želio sačekati patrolu, već je otišao, ali je njegov identitet već bio utvrđen od strane policajca u službenom automobilu.

    Srpskainfo nezvanično saznaje da se sada izuzimaju snimci sa nadzornih kamera kako bi se pokušao utvrditi identitet misterioznog suvozača u “golfu 6”.

    MUP Republike Srpske još uvijek nije odgovorio na pitanja koja smo im postavili u vezi kritičnog događaja, ali je zato poslao saopštenje za javnost u kojem se navodi da je policijski službenik suspendovan zbog nedoličnog ponašanja. Upućena je kako rekoše, i inicijativa za pokretanje disciplinskog postupka.

    MUP RS nije odgovorio na pitanje da li je Karanović i ranije dolazio u probleme sa zakonom, odnosno da li je protiv njega i u prethodnom periodu pokretan disciplinski postupak.

    Kako zvaničnog odgovora još uvijek nema, istražili smo i utvrdili da jeste bila prijava i to prije dvije godine i takođe zbog vožnje, ali ovoga puta motora.

    Kako je završio ovaj postupak, nije teško pogoditi.

    Javnost sa pravom postavlja pitanje šta bi se dogodilo da je kojim slučajem na mjestu banjalučkog inspektora bio običan građanin, odnosno da li bio isto tako bio sankcionisan prekršajnom prijavom i puštanjem na mjestu izvršenja prekršaja, ako se zna da je nasilničkom vožnjom prošao kroz dva crvena svjetla na semaforima, prema navodima iz prijave.

    I ovdje je odgovor poznat.

    U svakom slučaju sada je na potezu Okružno javno tužilaštvo Banjaluka koje bi trebalo utvrditi da li u radnjama banjalučkog inspektora Predraga Karanovića postoje elementi krivičnog djela.

  • Višković: Stranci ne dozvoljavaju dogovor unutar BiH

    Višković: Stranci ne dozvoljavaju dogovor unutar BiH

    Sve što se u posljednje vrijeme dešava biće jednog dana iza nas. Treba samo strpljenja da se prebrodi uvezena kriza i izdrže svi pritisci koji se vrše na Srpsku. Kaže ovo u intervjuu za Glas Srpske predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković navodeći kako su ljudi sa ovih prostora pokazali da znaju da se izbore sa svim nametnutim nedaćama pa će tako i sa ovim novim.

    ntervju prenosimo u cijelosti:

    – Moramo da dijelimo sudbinu zemalja EU s kojima smo ekonomski povezani. Danas ima velike probleme i nekada moćna Njemačka. U čitavoj toj nesreći naša je sreća što smo mali. Imamo malu ekonomiju, koja se mnogo lakše može prilagođavati svim tim globalnim potresima. Nažalost, u posljednje vrijeme izloženi smo i raznim političkim pritiscima sa strane koji imaju za cilj nestanak Srpske. To znači i nestanak srpskog naroda na ovim prostorima. Vjerujem da ti moćnici koji namjeravaju da nas unište nisu očekivali da ćemo preživjeti sve ove godine. Kada su kreirali Dejtonski sporazum smatrali su da smo prolazna kategorija koja će se utopiti u unitarnu BiH. Ali do toga nije došlo. I da nema ovih novih pritisaka i ataka na nas, mi bismo zaista lagodno živjeli, jer nas ima samo oko milion, a raspolažemo sa mnogim i vrijednim prirodnim resursima, koji su zapeli za oko tim istima koji nas danas pritišću zavrćući sve finansijske ventile. Ali imamo mi i dosta prijatelja koji su spremni da nam pomognu. Teško jeste, ali izdržaćemo. Preživjećemo, baš kao što smo i do sada. Ljudi ne treba previše da brinu. Neka čuvaju porodicu, koja treba da bude temelj ovog našeg društva – istakao je Višković.

    Američko Ministarstvo finansija nedavno je uvelo sankcije i pojedinim preduzećima iz Srpske. Koliko to može uticati na ekonomsku i finansijsku situaciju? Da li je budžet stabilan?

    VIŠKOVIĆ: Stabilan je i redovno se izvršavaju sve zakonske obaveze. Da li ove sankcije utiču na nas? Sigurno, a prije svega na preduzeća koja su se našla na američkoj crnoj listi. Ovo je najdirektniji udar na obične ljude, radnike, koji nemaju nikakve veze sa politikom, odlukama i zakonima koji se donose, a što je bio povod za uvođenje raznih sankcija. Radi se o klasičnom pokazivanju gole sile, mišića. Često smo mogli da čujemo od američkog ambasadora u BiH da sankcije nisu usmjerene protiv običnih ljudi. Ali, šta ćemo sa oko 1.000 radnika kojima je na ovaj način ugrožena egzistencija, jer su ostali bez posla i ličnih primanja. Šta ćemo s njima? Šta su ti ljudi krivi? U ovoj zemlji postoje zakoni, sudovi i tužilaštva, te ako je neko za nešto kriv, postoje mehanizmi da se oni sankcionišu. I znaju to u američkoj ambasadi. Namjerno udaraju po običnom čovjeku. Ako neko atakuje na Republiku Srpsku i njen budžet, ali i institucije, na taj način atakuje i na ljude koji ovdje žive. Ako, uslovno rečeno, ne bi bilo Vlade ili Narodne skupštine, gdje će oni onda ostvarivati svoja prava. U Sarajevu? I to je nešto što naši građani treba da razumiju. Često se može čuti kako neki po kafanama i raznim kuloarima pričaju da im je dosta ovog prepucavanja i svađanja sa strancima i ljudima iz FBiH te da bi trebalo sjesti i dogovoriti se. Ali nije problem na našoj adresi, dogovor na nivou BiH je moguć samo ako ide na štetu Republike Srpske, njenih institucija i ustavom zagarantovanih prava. Ima li Republika Srpska taj komoditet? Odgovor – šta bi onda bilo sa boračkim dodatkom, platama i socijalnim davanjima, ali i poljoprivredom, šumama…. Na kraju krajeva, do nesrećnog bratoubilačkog rata na ovim prostorima došlo je upravo nakon pokušaja centralizacije zemlje, odnosno pokušaja namještanja volje jednog naroda drugima u BiH. Sada nam se nameće ta ista priča, koja u temelju ruši Dejtonski mirovni sporazum. Želi se srušiti sve ono na čemu je građen mir u posljednjih 30 godina. Političke vatre su ponovo upaljene prije pet, šest mjeseci, a sve se poklopilo sa dolaskom DŽejmsa O'brajena u Sarajevo. On je prilikom posjete Fakultetu političkih nauka okupljenim političarima i zvaničnicima iz FBiH doslovno poručio: “Čega se vi bojite, kada imate nas iza leđa”. Nedugo nakon toga sve je kulminiralo u BiH.

    Koliko ovu situaciju dodatno može zakomplikovati i dolazak Aleksandra Kasanofa, koji je dobio zadatak da zamijeni Gabrijela Eskobara. Radi se o licu koje je nagrađeno zbog zasluga koje je imalo u vezi sa organizovanjem ukrajinskog Majdana?

    VIŠKOVIĆ: Od naših građana ne želim ništa kriti te moram reći da Republika Srpska puno polaže u američke izbore, odnosno njihove rezultate, da bi konačno u toj zemlji bila uspostavljena administracija koja će na jedan korektniji način odnositi ne samo prema Republici Srpskoj, već i srpskom narodu. Da li se iko ikad zapitao kako je našoj braći na Kosovu, koje protjeruju sa vjekovnih ognjišta. Upada se i blokira rad svih institucija. I zapadne zemlje na sve to ne reaguju. Da li je to demokratija? Opet se vraćamo na pitanje šta će biti sa običnim ljudima. Njima se šalje direktna poruka – pakujte se i idite. Nestanite sa ovih prostora. Zašto pravim ove paralele pa zato što bi u tom nekom mračnom scenariju koji kroje i osmišljavaju ti moćni bila još gora situacija na prostoru BiH, ako bi se ne daj Bože, urušila Republika Srpska. Јedan broj ljudi vrlo često kaže, “ma pustite vi Republiku Srpsku, dajte da vidimo od čega se živi”. Oni, svjesno ili ne, zaboravljaju da se živi od slobode, koju nam garantuje Republika Srpska. Možete imati najbolje radno mjesto na svijetu, ali ako nema slobode, ono vam neće vrijedjeti ništa. Bez obzira na to da li se u vezi sa nečim slagali ili ne, drugačije mislili ili pripadali različitim političkim opcijama, crvena linija svima treba da bude odbrana Srpske i njenih institucija. Nažalost, postoji jedan broj političkih subjekata koji su spremni da je žrtvuju, radi nekih svojih interesa.

    Da li se mogu povući paralele između ovog što danas radi američko Ministarstvo finansija sa konstantnim opstrukcijama koje se vode na nivou BiH, a koje se odnose na blokade velikih infrastrukturnih projekata, posebno u elektroenergetskom sektoru?

    VIŠKOVIĆ: Apsolutno, sve vrijeme o tome i govorim. Bio sam prisutan na nekim od zajedničkih sastanaka kada politički lideri iz FBiH koji čine vlast na nivou institucija BiH postignu s nama konsenzus o nekom važnom pitanju, a onda jedan telefonski poziv iz neke od inostranih ambasada mijenja sve. Sve pada u vodu. I to je nešto što se vrlo često dešava. Јednostavno se od strane pojedinih inostranih centara moći ne dozvoljava bilo kakav dogovor unutar BiH, a koji bi ovu zemlju vodio naprijed. Oni na BiH gledaju kao na pokusnog kunića, iako su im usta stalno puna demokratije, međunarodnog prava i sloboda.

    Pojavile su se i informacije da se Republici Srpskoj čak ne dozvoljava ni da povuče novac iz inostranstva. O čemu se tu radi?

    VIŠKOVIĆ: U dijelu javnosti se pravi velika fama zbog toga, da se navodno radi o nekakvom pranju novca, stečenom na ovakav ili onakav način. Istina je da Republika Srpska ima prijatelje koji su spremni da joj pomognu, ali im se to ne dozvoljava. Zapadne zemlje upravljaju SVIFT-om u BiH. Na taj način one blokiraju ulazak novca u Srpsku sa bilo koje adrese u svijetu. Zar to nije otvoreni atak na sve ljude, borce, penzionere, radnike, sve one koji se finansiraju iz budžeta, koji nije vlasništvo političara, zvaničnika, već građana.

    Da li je onda njihov krajnji cilj da Vlada Srpske bude dovedena u poziciju da ne može isplaćivati plate i penzije, da bi bio izazvan bunt kod ljudi?

    VIŠKOVIĆ: Bili smo svjedoci mnogih obojenih revolucija širom svijeta. Јedna od njih bila je i u Ukrajini. Šta je danas ostalo od te zemlje. Vodi se jedan bratoubilački rat. Ali one koji su tu zemlju doveli u tu poziciju nije briga, a pomoć im se ogleda u slanju novih i većih količina oružja.

    Kako se u sve ovo uklapa i pokušaj osporavanja Zakona o imunitetu?

    VIŠKOVIĆ: Bošnjački političari sve rade u dogovoru sa inostranim faktorom. Ustavni sud BiH je odavno izgubio svaki smisao svog postojanja. Oni ne štite Ustav, već interese jednog naroda. I to ne postoji nigdje na zemaljskoj kugli, osim kod nas. Druga stvar – da li je normalno da u zemlji koja pretenduju da postane članica EU, u Ustavnom sudu BiH sjede strane sudije, koje su alatka za obračun sa Srpskom.

    Naravno tu je i pitanje imovine, očekujete li da i ono opet bude aktuelizovano, odnosno da se pokuša oduzeti Srpskoj?

    VIŠKOVIĆ: Upitao bih sve, kako to da je ovo pitanje postalo sporno tek nakon 30 godina. Kako to da imovina nije bila sporna tokom privatizacije državnih preduzeća. BiH nema svoju imovinu, ona pripada entitetima. Danas se to pokušava negirati pa ih ja onda pitam da li su onda legalne sve odluke koje su donošene u protekle tri decenije. Šta ćemo sa odnosom između entiteta 51-49. Šta ovi brojevi predstavljaju? Vazduh? To je prostor, odnosno teritorija koja je raspodijeljena između dva entiteta. Mi nikada nismo potegli pitanje kako je to Britancima dodijeljena koncesija u Varešu, to je pravo FBiH. Da li je sve urađeno u skladu sa zakonom, to je druga stvar, i nas to ne interesuje. Interesantno, kada je donošena ta odluka o dodjeli koncesije, predstavnici inostranih ambasada su je podržali. To isto pravo nama se osporava. Kada zajedno sa Srbijom želimo graditi HE “Buk Bijela”, onda je to veliki problem. Da je kojim slučajem donesena odluka da se ovaj projekat dodijeli nekoj njemačkoj kompaniji, vjerujem da bi svi ućutali. E to su ti dvostruki aršini. Pitanje imovine jedno je od glavnih da bi bio osporen naš suverenitet. Mnoge azijske i afričke zemlje riješile su se kolonijalizma. Znamo ko su bili kolonijalisti – upravo moćni o kojima sve ovo vrijeme pričam. Naš prostor je bogat mnogim vrijednim prirodnim resursima. Oni su im zapeli za oko. Imamo vodu, šume, plodno zemljište, vrijedne ljude, ali i razne rude i minerale, za kojima danas vapi čitav svijet.

    Da li tu mislite i na litijum?

    VIŠKOVIĆ: Litijum je ruda današnjice. Kada se govori o ovoj temi, uvijek ću poštovati struku i nauku. Ako oni kažu da se može obezbijediti zdrava i ekološki prihvatljiva eksploatacija – onda nemam ništa protiv. U tom slučaju zašto bježati od takve dobre prilike za privredni razvoj. Ako bude utvrđeno suprotno, da je iskopavanje litijuma štetno, onda ne vidim ko bi normalan podržao taj projekat. Nažalost u dijelu naše javnosti je kada je riječ o litijumu dignuta bespotrebna medijska prašina. Do sada niko nije podnio bilo kakav zahtjev za dodjelu koncesije. Tačka. Ali, to i dalje ne sprečava pojedince da od toga prave političku i štetnu priču. To je neozbiljno i neodgovorno. Pustimo prvo struci da da konačnu riječ pa onda možemo polemisati. Manimo se jeftinog populizma.

    Maligni uticaj

    Kada se žele osporiti određeni projekti, ali i napraviti određeni alibiji za neke naredne poteze protiv Srpske, pominje se i navodni ruski maligni uticaj na ovim prostorima.

    VIŠKOVIĆ: To je bio jedan od glavnih izgovora zbog kojeg nam se više od deset godina osporava izgradnja kraka gasovoda “Turski tok” kroz Srpsku. Volio bih da mi neko objasni – šta je u ovom slučaju maligni uticaj. Kako to da im ne smeta, pa čak ni inostranim ambasadama u Sarajevu, da se griju ruskim gasom. Možda je iz njihovog ugla gledano maligni uticaj kada vam neko nešto prodaje po nižim cijenama, a pri tome se kao opcija nameće daleko skuplji američki gas. Da li je to doprinos razvoju BiH?

  • Ambulante porodične medicine pune pacijenata sa respiratornim infekcijama

    Ambulante porodične medicine pune pacijenata sa respiratornim infekcijama

    Ambulante porodične medicine prepune su pacijenata sa respiratornim infekcijama.

    Najviše je onih koji imaju blaže simptome kovida 19. Trenutno je najdominantniji oblik virusa flirt. Oglasila se i Svjetska zdravstvena organizacija, koja navodi da neće uskoro doći do jenjavanja infekcije kovida 19.

    Potvrdili su i da je više od 40 sportista na Olimpijskim igrama u Parizu bilo pozitivno na virus korona.

    Play Video

    Osnovne odlike novog soja kovida 19 su blagi simptomi i lakša klinička slika. Specijalista epidemiolog u Domu zdravlja Banjaluka Vesna Lučić Samardžija kaže da virus korona možda trenutno ne nosi oznaku globalne zdravstvene prijetnje, ali je nešto uz šta ćemo morati živjeti.

    – Ovo je virus koji izaziva prehladu. Svaka prehlada može imati komplikacije, može imati teže kliničke slike. To je jedan mali procenat oboljelih, ali kada vi imate veliki broj onih koji su oboljeli, onda taj broj i sa komplikacijama u tom udjelu raste – kaže Lučićeva.

    Ljekari ipak navode da, iako je pojava respiratornih tegoba u ovo doba godine neuobičajena, kliničke slike zaraženih trenutno nisu teške.

    – Uglavnom je to lakša klinička slika, zaista nismo imali slučajeve nekih ozbiljnijih slučajeva kao što su teške upale pluća ili slično, kao što smo imali kada se dešavalo u periodu kovida – kaže specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Bijeljina Zoran Vasilić.

    Prema podacima Instituta za javno zdravstvo, broj testiranih i zaraženih u Srpskoj od aprila je bio zanemariv, ali posljednji izvještaj o epidemiološkoj situaciji pokazuje rast oba broja.

    – Za proteklih sedam dana u UKC Republike Srpske, te bolnici “Sveti Vračevi” u Bijeljini i Institututu za javno zdravstvo izvršeno je testiranje 43 laboratorijska uzorka i virus korona potvrđen je kod 17 osoba – rekla je portparolka Instituta Milka Mrđa.

    Trenutno je u Srpskoj hospitalizovano 11 osoba. U Univerzitetskom kliničkom centru testiraju se svi za koje postoji sumnja u zaraženost.

    – Imamo i prostor, a i kadar da odgovorimo ako bi bio veći broj pacijenata, odnosno u slučaju nove pandemije – naveo je direktor UKC-a Vlado Đajić.

    Zdravstvena agencija UN upozorava da bi uskoro mogli da se susretnemo sa težim varijantama virusa korona.

    – Kovid 19 je još sa nama. Virus kruži u svim zemljama. Podaci iz našeg sistema nadzora zasnovanog na ispitivanjima u 84 zemlje pokazuju da procenat pozitivnih testova na SARS-KoV-2 raste tokom nekoliko nedjelja. Sve u svemu, pozitivnost testova je iznad 10 procenata, ali to varira po regionu. U Evropi je procenat pozitivnosti iznad 20 odsto – navodi Marija van Kerhov iz SZO.

    Ljekari navode da je cirkulacija virusa u populaciji prirodna pojava, kao i njihovo prilagođavanje uslovima i mutacije. Јesen će vjerovatno dovesti do dodatnog povećanja broja zaraženih, jer se češće boravi u zatvorenom prostoru i većim grupama ljudi.

  • Kriza budžeta?

    Kriza budžeta?

    Oko 19.000 nastavnika i drugih radnika, zaposlenih u osnovnim i srednjim školama u Republici Srpskoj, ne može koristiti zdravstvenu zaštitu, jer im nisu uplaćeni doprinosi, rekli su u Sindikatu obrazovanja RS.

    Kasne im i naknade za prevoz, koje su do sada uvijek dobijali do 5. u mjesecu.

    Istina, raspust je odavno počeo, ali isplate naknada imaju svoj poseban kalendar, tako da učitelji i profesori isčekuju da im bude nadokanđen novac koji su potrošili u junu, putujući na posao.

    Neki nastavnici i učitelji putuju i po više od 100 kilometara dnevno, jer recimo iz Banjaluke moraju stići na nastavu u Bronzani Majdan, Kozicu ili u Dubovik u opštini Krupa na Uni – kaže predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, Dragan Gnjatić.

    On je potvrdio da u nekim slučajevima naknade za put iznose i do 300 KM mjesečno, što za prosvjetare nisu male pare.

    Oni putuju svojim automobilima i često potroše i više nego što iznose naknade, ali šta da se radi, na nastavu se mora stići – kaže Gnjatić.

    Kako je rekla jedna nastavnica – putnica, u novembru i decembru kreće na posao prije svanuća, a kad se vrati kući već pada mrak.

    – Ustajem u 5, zimi po mraku krećem na posao, po mraku se vraćam. Nikad nisam svoje učenike ostavila na cjedilu, a sad moram da gatam kad ću dobiti novac koji sam odavno potrošila na gorivo – kaže sagovornica.

    Kako Srpskainfo nezvanično saznaje od izvora bliskih Ministarstvu finansija RS, prosvjetarima je poslat signal da će im naknade za prevoz biti isplaćene, nakon isplate penzija.

    Dragan Gnjatić, međutim, kaže da nema takve informacije.

    – Nemam za sada nikakve konkretne informacije o isplati naknada za prevoz – kaže Gnjatić.

    Mada je ovo kašnjenje za prosvjetare putnike stresno, jer su računali na taj novac, Gnjatić kaže da to nije preveliki problem, jer će naknade, makar i sa zakašnjenjem, biti isplaćene.

    – Ono što me mnogo više brine, jeste činjenica da nisu uplaćeni dorinosi. To se nije desilo godinama, ustvari, ne pamtim takav slučaj – kaže Gnjatić.

    Dodaje da ga kolege neprestano zovu, što je razumljivo, jer nije nimalo jednostavno kada bolesno dijete ne mogu odvesti ljekaru, jer nije regulisano osiguranje.

    – To, naprosto ne smije da se dešava. Već smo preduzeli određene korake, zvao sam neke ljude u Ministarstvu prosvjete, zvaću i ministarku lično, situacija sa doprinosima mora da se riješi koliko sutra – navodi Dragan Gnjatić.

    Kasne i naknade nerazvijenim opštinama
    Prosvetari nisu jedini koji su ovih dana ostali “kratkih rukava” kada su u pitanju isplate iz budžeta.

    Najduže čekaju nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine.

    -Za ovu godinu nerazvijenim opštinama nije isplaćena nijedna tranša, a tek nedavno je isplaćen posljednji novac za prošlu, 2023. godinu – navodi izvor Srpskainfo.

  • Iranski šef diplomatije govorio o napadu na Izrael: “Nemamo drugog izbora”

    Iranski šef diplomatije govorio o napadu na Izrael: “Nemamo drugog izbora”

    Ministar vanjskih poslova Irana Ali Bagheri održao je govor na vanrednom zasjedanju Organizacije islamske saradnje (OIC) te je poručio kako će Iran iskoristiti svoje pravo na odbranu.

    Bagheri je govorio na sastanku OIC-a u Džedi te je rekao kako Vijeće sigurnosti UN-a nije ispunilo svoju odgovornost u zaustavljanju izraelske agresije na Bliskom istoku.

    “Zbog nedostatka odgovarajuće akcije Vijeća sigurnosti UN-a protiv napada izraelskog režima, Iran nema drugog izbora. Moramo iskoristiti svoje pravo na legitimnu odbranu od napada ovog režima. Ova akcija je neophodna kako bi se spriječilo da ovaj režim vrši dalje napade na suverenitet, građane i teritoriju Irana. Sve akcije će biti izvedene u predviđeno vrijeme i na odgovarajući način”, rekao je Bagheri.

    Bagheri je naveo da je ubistvo Ismaila Haniyeha bilo moguće uz odobrenje i obavještajnu podršku SAD-a Izraelu i da ne treba zanemariti odgovornost Washingtona u ovom atentatu.

    Tokom svog govora, šef iranske diplomatije se ponovno osvrnuo na izraelske zločine.

    “Atentat na Haniyeha, zajedno s brutalnim zločinima koji se dešavaju nad Palestincima u Gazi, još jednom pokazuje da se temelj i život izraelskog režima zasniva na ubistvu, zločinu, agresiji, kršenju mira i podsticanju nesigurnosti i nestabilnosti u regiji te ratnom huškanju i genocidu”, poručio je.

    Bagheri je dalje rekao da je Islamska Republika Iran više puta upozoravala na negativne posljedice djelovanja izraelskog režima protiv regionalnog i globalnog mira.

    “Uprkos ponovljenim neprijateljskim djelima Izraela protiv iranskih građana, interesa i suvereniteta, Iran je uložio najveće napore da spriječi prelivanje sukoba u regionu”, zaključio je.

     

  • Vučić naglašava da hrvatska strana nikada neće reagovati na zločin na Petrovačkoj cesti

    Vučić naglašava da hrvatska strana nikada neće reagovati na zločin na Petrovačkoj cesti

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da hrvatska strana nikada neće reagovati na zločin bombardovanja srpskih civila na Petrovačkoj cesti tokom zločinačke vojno-policijske akcije “Oluja” i naglasio da je zato važno da Srbi ne zaborave.

    Iništa se neće promijeniti. Zato je važno da mi to ne zaboravljamo, da radimo posao sa svoje strane, poštujući tuđe, ali i svoje žrtve, sjećajući se brojnih zločina koji su počinjeni protiv našeg naroda – rekao je Vučić, povodom obilježavanja 29 godina od bombardovanja srpske izbjegličke kolone u Pogromu “Oluja” na Petrovačkoj cesti, kada je hrvatska avijacija ubila najmanje 12 ljudi, među kojima i četvoro djece.

    On je izjavio novinarima da srpska suza neće imati roditelja, osim u Srbiji, te da ne treba očekivati da će je imati u Evropi i na nekom drugom mjestu.

    Mi svoj posao pokazujemo poštovanjem prema žrtvama, guramo zemlju naprijed i idemo naprijed – rekao je Vučić, koji je u Vrbasu obišao završne radove na željezničkoj stanici Vrbas Nova, na brzoj pruzi između Novog Sada i Subotice.

    Govoreći o mirnom protestu Srba u Kosovskoj Mitrovici protiv najave otvaranja mosta na Ibru, koji dijeli srpski od albanskog dijela ovog grada, Vučić je naveo da Prištinu ne interesuje dijalog i da koristi priliku da prije američkih izbora uvuče Srbiju u sukobe sa NATO.

    -On je rekao da će Srbija primiti u radni odnos znatan broj Srba sa Kosmeta po zdravstvenim, prosvjetnim ustanovama da bi im dodatno finansijski pomogla.

    – I ono što sam uvijek govorio, to je da pogroma neće biti, a da je teško stanje, znam, to me boli, brine i muči svakoga dana, ali moramo da vodimo pametnu, ozbiljnu, odgovornu i mudru politiku – napomenuo je Vučić.

    Kada je riječ o temi litijuma i skupovima protivnika eksploatacije te rude, Vučić je istakao da neće biti bilo kakvog kopanja još dvije godine, te ocijenio da je glavni cilj tih skupova da ga sruše sa vlasti, a da je drugi razlog podrška pojedinim zemljama koje ne žele da se Srbija ubrzano razvija.

  • Rusija “na nogama”; Napad za napadom

    Rusija “na nogama”; Napad za napadom

    Ukrajina nastavlja da vrši udare na teritoriju Rusije. Najmanje 16 osoba povređeno je u napadima ukrajinskih dronova i granatiranju Belgorodske oblasti u sredu, saopštio je jutros načelnik te oblasti Vjačeslav Gladkov.

    Gladkov je napisao na Telegramu da je jedna osoba teško povređena, a da je ukupno njih 13 prebačeno u bolnice, prenela je agencija RIA Novosti.

    Načelnik je naveo da je Belgorodska oblast u sredu napadnuta ukupno 86 puta.

    Ruska protivvazdušna odbrana oborila je tokom noći 16 dronova iznad Belgorodske i Kurske oblasti u Rusiji, saopštilo je jutros rusko ministarstvo odbrane.

    “PVO sistemi uništili su 14 ukrajinskih bespilotnih letelica iznad teritorije Belgorodske oblasti i dve nad teritorijom Kurske oblasti”, navodi ministarstvo.
    Oružane snage Ukrajine redovno granatiraju centralne i pogranične regione Rusije.

  • Propali protesti desničara u Britaniji, uhapšeno još 15 osoba

    Propali protesti desničara u Britaniji, uhapšeno još 15 osoba

    Policija je sinoć uhapsila još 15 osoba širom Londona koje su učestvovale u nasilnim neredima, saopštila je londonska policija.

    Uprkos najavama, protesti krajnje desnice, najavljeni za srijedu, nisu održani, a policija navodi da je bilo antirasističkih protesta u Voltamstou i Finčliju u Londonu koji su “prošli bez većih incidenata”, prenio je Skaj njuz.

    Hiljade ljudi okupile su se širom Engleske tokom noći na antirasističkim protestima tokom koje je bilo planirano održavanje više od 100 protesta krajnje desnice.

    Policija je saopštila da su protekle noći četiri osobe uhapšene zbog sumnje da su prekršile naredbu o rasturanju protesta, još četiri zbog sumnje za nasilne nerede, jedna zbog sumnje da je napala radnika hitne pomoći i jedna zbog sumnje da je namjeravala da podmetne požar.

    Tri osobe su prethodno u srijedu uhapšene u gradu Karlajlu u Engleskoj zbog sumnje da su prekršile javni red i mir objavama na mreži sa namerom da podstaknu vjersku mržnju.

    U međuvremenu, list “Metro” tvrdi da su se pristalice ruskog predsjednika Vladimira Putina infiltrirale u onlajn čet grupe koje organizuju skupove krajnje desnice.

    Već je uhapšeno više od 400 ljudi zbog nereda koji su zahvatili Veliku Britaniju, a koji su izbili nakon što su u Sautportu prošle sedmice u napadu nožem ubjene tri devojčice, a osmoro djece povrijeđeno.

    Protesti krajnje desnice su rasno motivisani jer je za napad osumnjičen 17-godišnjak, čiji su roditelji iz Ruande, a koji je uhapšen nakon napada.

    Narednih dana očekuje se još više hapšenja, piše britanski Telegraf.

  • Uhapšeni osumnjičeni za napad na Novitovića

    Uhapšeni osumnjičeni za napad na Novitovića

    Policija je uhapsila dvije osobe osumnjičene za jučerašnji napad na Milana Novitovića, v.d. direktora šumskog gazdinstva “Drina” Srebrenica.

    Kako javlja ATV, radi se o dvojici muškaraca iz Bijeljine i Gradiške, koji su nakon hapšenja sprovedeni na kriminalisitčku obradu u PU Gradiška.

    “U toku su pretresi stambenih i drugih prostorija koje su osumnjičeni koristili”, kaže izvor pomenutog portala.

    Podsjetimo, Novitović je juče prijavio da je oko 14.50 časova napadnut na autoputu, u mjestu Berek kod Gradiške. U prijavi je naveo da su njegov automobil presrele nepoznate osobe, koje su potom izašle iz vozila, te mu bejzbol palicom razbili staklo na autu.

    “U prijavi je naveo da mu je jedna osoba bejzbol palicom razbila staklo na autu, dok je druga osoba bila naoružana pištoljem kojim je takođe udarila u staklo”, kaže dobro upućeni izvor.

    Novitović u napadu nije povrijeđen.