Autor: INFO

  • Bezbjednosna situacija na KiM nestabilna

    Bezbjednosna situacija na KiM nestabilna

    Vojska Srbije, u skladu sa Vojno-tehničkim sporazumom, Kfor vidi kao jedinog legitimnog bezbjednosnog aktera na Kosovu i Metohiji koji je dužan da postupa profesionalno i nepristrasno, te da zaštiti srpsko stanovništvo i nasljeđe na Kosovu i Metohiji.

    Izjavio je ovo načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović nakon sastanka u Beogradu sa komandantom Kfora Ozkanom Ulutašom.

    Imajući u vidu da je bezbjednosna situacija na Kosovu i Metohiji nestabilna i osjetljiva sagovornici su se saglasili da je neophodno nastaviti dosadašnju dobru saradnju i neposrednu komunikaciju na svim nivoima, saopšteno je iz Ministarstva odbrane Srbije.

    Na redovnom sastanku na visokom nivou razmatrani su bezbjednosna situacija na Kosovu i Metohiji i saradnja Vojske Srbije i Kfora na zajedničkom zadatku stvaranja bezbjednog okruženja u Pokrajini.Bilo je riječi i o aktivnostima koje Vojska Srbije i međunarodne snage u Pokrajini preduzimaju radi praćenja situacije na terenu, sprečavanja nastanka kriza i efikasnog odgovora u slučaju narušavanja bezbjednosti.

  • Nakon napada na Novitovića: Policija na nogama, duge cijevi na ulicama Banjaluke

    Nakon napada na Novitovića: Policija na nogama, duge cijevi na ulicama Banjaluke

    U brojnim dijelovima Banjaluke primijećene su snažne policijske snage naoružane dugim cijevima.

    Na svim ulazima i izlazima iz grada policija je pojačala patrole. Tako su duge cijevi primijećene u Klašnicama, Zalužanima i na Tunjicama.

    Pojačane kontrole su na Laušu, Paprikovcu, kao i u Trapistima prema banji Slatini. Policija na svim ovim mjestima vrši pojačane kontrole vozila.

    ATV saznaje da su kontrole pojačane zbog napada na Milana Novitovića, v.d. direktor šumskog gazdinstva ”Drina” Srebrenica.

    Novitović je napadnut na auto-putu Banjaluka – Gradiška, kada su ga presrele dvije osobe i polupale mu vozilo.

  • Pokušaj ubistva: Na auto-putu Banjaluka-Gradiška pucano na Milana Novitovića

    Pokušaj ubistva: Na auto-putu Banjaluka-Gradiška pucano na Milana Novitovića

    Milan Novitović, v. d. direktora Šumskog gazdinstva “Drina” Srebrenica, napadnut je na izlazu sa auto-puta Banjaluka – Gradiška kad su ga presrele nepoznate osobe u autu, prvo su pucale, a onda su bejzbol palicama lupale po njegovom autu.

    Kako je “Nezavisnim” nezvanično potvrđeno, Novitović nije povrijeđen u pucnjavi, a djelo je okvalifikovano kao pokušaj ubistva. To se desilo u 14.50 časova.

    Za napadačima se trenutno intenzivno traga, a policija je blokirala sve ključne tačke u Gradišci i okolini.

    Inače, Milan Novitović bio je ranije na čelu Republičke uprave civilne zaštite, a zatim je bio zamjenik direktora ove institucije.

    Njega je sa mjesta zamjenika direktora RUCZ razriješila Vlada Republike Srpske 30. maja ove godine zbog isteka vremena na koje je postavljen.

    Nakon razrješenja, imenovan je na mjesto v.d. direktora šumskog gazdinstva “Drina” Srebrenica, na čijem čelu se nalazi u ovom trenutku.

  • Vlada Srpske preuzima organizaciju Kočićevog zbora

    Vlada Srpske preuzima organizaciju Kočićevog zbora

    Vlada Republike Srpske donijela je zaključak da organizacija i sprovođenje Kočićevog zbora budu realizovani sa nivoa Republike, o čemu je obaviješten i grad Banjaluka, izjavila je ministarka prosvjete i kulture Željka Stojičić.

    Stojičićeva je istakla da ovaj događaj zaslužuje potpunu usaglašenost oko svih važnih pitanja.

    – Kočićev zbor je manifestacija od velikog značaja jer okuplja grad Banjaluku, Republiku i mnoge ljude iz okruženja koji se rado vraćaju u ove krajeve. Ovim zaključkom, zadatak za organizaciju i realizaciju manifestacije prebačen je na Vladu Srpske i resorno ministarstvo. Mi smo taj zadatak shvatili ozbiljno i već sutra će ići informacija prema Vladi i biće usvojen i prijedlog Organizacionog odbora – poručila je Stojičićeva.

     

    Stojičićeva je napomenula da su članovi Organizacionog odbora predstavnici kulture, turizma, Ministarstva prosvjete i kulture, te ustanova kulture i grada Banjaluka.

    – Nadam se da će sve što se ubuduće bude radilo biti u službi same manifestacije jer to zaslužuje jedan od najvećih srpskih književnika i pjesnika Petar Kočić – poručila je Stojičićeva.

     

    Ona je navela da “nije upoznata o odnosima mjesne zajednice Stričići i Gradske uprave”.

    – Potrebno je zajedno prevazići nesporazum. Iz resornog ministarstva saopštena je i izjava u vezi sa promjenom organizatora manifestacije. Vjerujem da će grad delegirati osobe u ime onih odjeljenja koja su neophodna da bi ova manifestacija bila održana. Učinićemo sve da se ispoštuje zaključak Vlade i da organizacija “Kočićevog zbora” bude sprovedena u skladu sa istim – rekla je Stojičićeva.

    Prema njenim riječima, manifestaciju je nemoguće organizovati bez ustanova kulture koje su od republičkog značaja.

    – Zato više učešća ima Republika nego grad Banjaluka. Ništa ne bi trebalo mijenjati i kada je riječ o lokaciji održavanja manifestacije – rekla je Stojičićeva.

    Savjetnica gradonačelnika Banjaluke Mirna Savić Banjac izjavila je da su preko društvenih mreža saznali da je Vlada Srpske donijela zaključak kojim se daje saglasnost da se stavi van snage odluka da grad Banjaluka organizuje “Kočićev zbor”.

    – Organizacija Zbora uveliko je u toku i sve planirane aktivnosti biće realizovane – rekla je Savić Banjac.

    Kočićev zbor trebalo bi da bude održan od 23. do 25. avgusta.

  • Organizatori protesta najavljuju Majdan u Beogradu

    Organizatori protesta najavljuju Majdan u Beogradu

    Podstaknuti jučerašnjom najavom Nebojše Petkovića, najbližeg saradnika lažnog ekologa Zlatka Kokanovića, putem Šolakovih medija, da će 10. avgusta organizovati haos na beogradskim ulicama, a potom i šire, pristalice ove ideje iz redova opozicije i tzv. ekoloških organizacija su bukvalno zasuli društvene mreže fotografijama i tekstovima kojima se priziva nasilje po ugledu na ono koje je uvelo Ukrajinu u dugotrajnu nacionalnu katastrofu.

    Imajući u vidu da je sve ovo direktna posledica dogovora postignutog između Miroslava Aleksića i Zlatka Kokanovića, javnost unapred treba da zna ko će biti odgovoran ukoliko dođe do nasilnih scena na protestima. Istovremeno, pozivamo nadležne organe da poštuju zakone ove zemlje i zaštite narod i državu od zla koje im se priželjkuje.

  • Amerika poslala lovce F-18

    Amerika poslala lovce F-18

    Sjedinjene Američke Države prebacile su desetak borbenih aviona “F/A-18” u vojnu bazu na Bliskom istoku, kako bi pomogle u odbrani Izraela od mogućih napada Irana.

    “‘F/A-18’ i osmatrački avion ‘E-2D Hokaj’ (Hawkeye) poleteli su sa nosača aviona Teodor Ruzvelt u Omanskom zalivu i stigli juče u nepoznatu bazu”, rekao je jedan američki zvaničnik koji je govorio pod uslovom anonimnosti, piše Independent.

    Američki ministar odbrane Lojd Ostin naredio je pojačano vojno prisustvo u regionu zbog zabrinutosti od eskalacije sukoba na Bliskom istoku nakon prošlonedeljnih ubistava visokog komandanta Hezbolaha u Libanu Fuada Šukra i političkog lidera Hamasa u Iranu, Ismaila Hanijea. Obe grupe podržava Iran.

    Zvaničnik je takođe rekao da se očekuje da će desetak aviona F-22 stići narednih dana na Bliski istok.

    Prema njegovim rečima, ne zna se koliko dugo ce avioni ostati u bazi, sve zavisi od toga šta ce se desiti u narednih nekoliko dana.

    Premeštaj trupa dolazi pošto su američki zvaničnici objavili više detalja o raketnom napadu u kojem je juče pogodjena vojna baza u Iraku, pri čemu je povredjeno američko osoblje.

    Zvaničnici su rekli da je pet osoba bilo povređeno u tom napadu i da se trenutno nalaze na lečenju u vazdušnoj bazi al-Asad, ali da su u stabilnom stanju.

     

  • Ukrajinske snage prešle granicu i upale na teritoriju Rusije

    Ukrajinske snage prešle granicu i upale na teritoriju Rusije

    Mnoge u ruskoj Kurskoj oblasti iznenadila je informacija da su jedinice ukrajinske vojske prešle ukrajinsko-rusku granicu i upale na teritorij Ruske Federacije.

    Rusko ministarstvo odbrane objavilo je fotografije nekoliko uništenih ukrajinskih oklopnih vozila, a njihova geolokacija otkrila je da se zapaljena olupina nalazi relativno duboko u ruskom teritoriju. Pa je li Ukrajina pokrenula iznenadnu ofanzivu? Koliko je opsežan i uspješan napad i koji su mu ciljevi?

    Još nije moguće potvrditi razmjere napada, koji su izveli Ukrajinci u utorak ujutro. Neki izvori govore o grupi veličine otprilike bataljona, drugi da bi snage Kijeva, koje ovaj put uključuju regularnu vojsku, a ne samo ruske pobunjenike kao u prošlim slučajevima, trebale brojati do tri brigade, što znači nekoliko hiljada vojnika.

    I dok ukrajinski izvori bliski vojsci ne iznose detalje napada zbog zaštite svojih pripadnika, Rusi, s druge strane, tvrde da je riječ o dobro naoružanoj jedinici koja je tokom napada pokrivena protuzračnim sistemima. napad. Istovremeno je oboren ruski helikopter Ka-52.

    Početni napad trebalo je pratiti 11 tenkova i više od 20 oklopnih vozila. Rusko ministarstvo odbrane tvrdi da je pritom uništilo najmanje 16 vozila.
    Ruska blogerska grupa Rybar javlja da je situacija i dalje teška u okrugu Suja.

    “Prema informacijama iz naših izvora, uprkos intenzivnim udarima i napadima ruskih trupa, ukrajinske formacije ipak su se uspjele učvrstiti u pograničnom pojasu. Uspjele su zauzeti naselja Nikolaevo-Darjino, Darjino i Sverdljikovo. Opseg kontrole nad cestom Rilsk – Suža nije pouzdano poznat, navodno su se ukrajinske formacije povukle nakon uništenja oklopne skupine selo Olešnja s brojčano jačim neprijateljem”, piše Rybar.

    Neki ruski izvori dodaju da su sela Gogoljevka i Gončarovka također pod kontrolom ukrajinskih snaga, te da ruska avijacija ima problema s djelovanjem na tom području zbog “zasićenosti ukrajinskom protuzračnom odbranom”.

    Na internetu su se pojavile i videosnimke ruskih vojnika koje je ukrajinska vojska zarobila u napadu. S obzirom na razvoj događaja, izgledno je da će ruska vojska na to područje morati poslati pojačanje, što bi moglo ograničiti njihovo djelovanje na drugim dijelovima fronta, gdje snage Kremlja inače napreduju.
    U utorak su uspjeli preuzeti kontrolu nad većim dijelom grada New Yorka (bivši Novogorodsky), koji se nalazi na važnom dijelu fronta u Donbasu. Ruska vojska već nekoliko sedmica bilježi uspjehe na tom području i približava se strateški važnom gradu Pokrovsku. Neki od analitičara navode da ukrajinska vojska napadom na Kursk pokušava postići premještanje ruskih snaga na najkritičnije dionice fronta.

  • Srbi sa Kosova i Metohije izlaze na mirni protest

    Srbi sa Kosova i Metohije izlaze na mirni protest

    Srbi sa sjevera Kosova i Metohije okupiće se danas na mirnom protestu povodom najava Prištine o otvaranju glavnog mosta na Ibru između sjeverne i južne Kosovske Mitrovice.

    Srbi sa Kosmeta zabrinuti su za svoju bezbjednost povodom najave Prištine o jednostranom otvaranju mosta, ali i zbog svakodnevnih eskalatornih poteza Prištine i očekuju da ih KFOR zaštiti.

    KFOR je upozorio vlasti samoproglašenog Kosova da ne pokušavaju da otvore most preko rijeke Ibar uz poruku da neće oklijevati da intervenišu.

  • Šulić: Kampanja “Društveno odgovorni” – kontinuirana saradnja sa privrednom zajednicom

    Šulić: Kampanja “Društveno odgovorni” – kontinuirana saradnja sa privrednom zajednicom

    Mlijeko, jaja, jogurt, riža, tjestenina i deterdžent samo su neki od proizvoda koji su se našli na listi artikala čija je cijena od prvog avgusta snižena u određenim marketima u Republici Srpskoj.

    Ministarstvo trgovine i turizma Srpske u saradnji sa privrednom zajednicom nastavilo je realizaciju kampanje “Društveno odgovorni, rekao je u Јutarnjem programu RTRS resorni ministar Denis Šulić.

    Istakao da je da sada rade i sa trgovčakim lancima.

    – Skoro 300 proizvoda je sniženo. Dogovirili  smo da to bude roba široke potrošnje – naveo je Šulić.

    Istakao je da će biti ažirirani i novi proizvodi.

    – Sve se može vidjeti na našem veb sajtu – istakao je Šulić.

    Podsjetio je da za sada učestvuje 15 marketa.

    – Kampanja “Društveno odgovorni” je i dalje otvorena za sve privredne subjekte koji žele da uzmu učešće u njoj – naveo je Šulić.

  • BiH i dalje bez centralnog registra javnih preduzeća

    BiH i dalje bez centralnog registra javnih preduzeća

    Bosna i Hercegovina ni 30 godina nakon privatizacije nije uspostavila jedinstveni registar javnih preduzeća koja su u većinskom državnom vlasništvu.

    Ovo je jedan od preduslova za provođenje reforme javnih institucija, bez koje će teško biti napraviti napredak na putu ka EU.

    U posljednjem izvještaju o napretku za 2023. Evropske komisije upozorava se da ova situacija dovodi do manjka transparentnosti. Osim toga, kako se naglašava, nijedan od dva entiteta nema centralizovanu bazu podataka vlasničkog portfolija, pa je javnosti teško da stekne uvid u upravljanje ovim vrijednim resursima. U Komisiji ipak naglašavaju da je Republika Srpska na putu da ovu situaciju donekle popravi.

    – Čini se da bi barem u Republici Srpskoj to moglo da se promijeni u narednim godinama jer tamošnje vlasti razvijaju platformu za centralizovano prikupljanje podataka za preduzeća u većinski državnom vlasništvu. Bez takvih baza nemoguće je steći puni uvid, a eksterna istraživanja koja su provedena pokazuju značajan ekonomski uticaj koji ova preduzeća imaju – kažu oni i naglašavaju da bi precizne i detaljne baze podataka mogle konačno dati uvid u distribuciju i finansijske aktivnosti ovih preduzeća.

    Nadzor i upravljanje javnim preduzećima, prema mišljenju Evropske komisije, moraju da budu ojačani. Osim toga, Evropska komisija insistira i da se druga preduzeća koja su u privatnom vlasništvu stave u ravnopravan položaj s onima u većinskom državnom vlasništvu, kao i da se smanje značajne zaostale obaveze.

    – Republika Srpska još nema jedinstven registar javnih preduzeća koji sadrži sve potrebne podatke. Jedinice za nadzor i upravljanje rizicima su uspostavljene i inkorporirane u Generalnom sekretarijatu entitetske Vlade Republike Srpske i entitetskom Ministarstvu finansija. Entitet Federacije ima jedinstven registar javnih preduzeća i dodao je sveobuhvatne nefinansijske informacije. Međutim, u Federaciji nisu uspostavljene jedinice za nadzor i upravljanje – navodi Evropska komisija.

    Posljednja opsežna studija o stanju u javnim preduzećima sačinjena je od strane kancelarije Međunarodnog monetarnog fonda 2019. godine, kada je na njenom čelu bio rezidentni predstavnik MMF Francisko Parodi.

    Prema ovoj studiji, koja je analizirala finansijske podatke 550 preduzeća u većinskom državnom vlasništvu, u njima je zaposleno čak 58.000 ljudi, a čine 8,4 odsto ukupne zaposlenosti u BiH. Ova preduzeća se bave šumskom djelatnošću, proizvodnjom energije, namjenskom industrijom, transportom i rudarenjem.

    Studija MMF, koja nikad nije demantovana, tvrdi da je ukupni dug u BiH više od 60 odsto bruto domaćeg proizvoda, iako lokalne vlasti tvrde da je zvanični dug ispod 40 odsto. MMF je pokazao da postoje netransparentni podaci, a dio je čak i skriven od javnosti, koji ne pružaju punu sliku o stanju javnog sektora u BiH.

    Siniša Vukelić, urednik portala Capital, kaže da se nijedna politička struktura ne usuđuje da uđe u proces reforme ovih preduzeća, iako je svaki premijer od 2006. naovamo, kako kaže, u svom programu rada naveo reformu javnih preduzeća kao jedan od prioriteta rada.

    – Tu su dva razloga. Prvo, te reforme su teške, dugo traju i eventualni rezultat će se osjetiti nakon što istekne mandat, pa se političarima ne žuri da ih sprovedu. Drugi i važniji razlog je da su ta preduzeća izvor moći – navodi on. Kako ističe, radnike često tjeraju da glasaju za određene političke partije koje su na čelu tih preduzeća, a njihovi resursi se koriste za izborne kampanje, pišu Nezavisne novine.

    Vukelić dodaje da je, kako vrijeme prolazi, sve teže provesti reformu, jer se resursi u toj mjeri iscrpe da je ta preduzeća teško oporaviti.