Kategorija: Vijesti

  • Višković pohvalio naše spasioce koji su među prvima krenuli put razrušene Turske

    Višković pohvalio naše spasioce koji su među prvima krenuli put razrušene Turske

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da su spasioci iz Srpske u Turskoj pokazali veliko požrtvovanje, odgovornost, znanje i stručnost, te da su oni heroji i ponos Republike Srpske, jer su joj osvjetlali obraz.

    On je rekao da je Srpska sada dobila oko 50 ljudi koji mogu biti baza kako za edukaciju i obuku mladim ljudima, tako i za intervenciju ukoliko bi se desila slična situacija u Republici Srpskoj.

    Premijer Srpske je zahvalio ljudima iz Civilne zaštite, Gorske službe spasavanja, vatrogasnim jedinicama, kao i ljudima koji su u vlastitoj režiji odlazili da pomognu ugroženima u katastrofi koja se desila na prostoru Turske i Sirije.

    – Republika Srpska sada ima kvalifikovane ljude, koji su za 10 dana naučili više nego za 10 i više godina na obukama, predavanjima i treninzima – rekao je Višković za portal “Banjaluka.net”.

    Višković je istakao da su pretraga, pronalazak i izvlačenje ljudi ispod ruševina bili više nego izazovni i opasni.

    – Naši ljudi su pokazali veliko požrtvovanje, odgovornost, znanje i stručnost, nisu se ni po čemu razlikovali od sličnih ekipa koje su došle iz razvijenijih zemalja- rekao je Višković.

    Višković je podsjetio da se u Narodnoj skupštini Srpske vodila neprikladna rasprava koja šteti svima, kao i da su se spasioci nazivali neznalcima koji su pokupljeni iz kancelarija i da idu na turistička putovanja u Tursku.

    – Na najgrublji način su ti ljudi izvrijeđani i omalovaženi i prije samog polaska. To je loše i nedopustivo. LJudi koji rizikuju svoje živote i idu tamo gdje je hladnoća, nema struje, hrane i vode, nema uslova za život i bili su spremni da pod vedrim nebom provode dane samo da pomognu- naglasio je Višković, te dodao da je vrijeđanje tih ljudi sramotno.

    Prema njegovim riječima, spasioci su u Tursku išli u ime Republike Srpske i o republičkom trošku i oni su njen ponos, jer su osvjetlali obraz Srpske.

    – Predsjednik Srpske Milorad Dodik i ja smo bili u kontaktu sa njima dok su bili u Turskoj kako bi se informisali šta rade i da li su svi dobro. Komunicirali smo video-pozivom i mogli smo se vidjeti, a tako sam imao uvid i gdje borave. Moja želja je bila samo da se zdravi svi vrate svojim porodicama u Republiku Srpsku – poručio je Višković.

    On je naglasio da je Srpska pripremila 20 kamiona humanitarne pomoći, koja će uskoro krenuti u Tursku i Siriju.

    – Mi imamo određene zalihe robe koje su uzete kroz Zakon o interventim nabavkama, a tu su i pšenica koja će biti pretvorena u brašno, konzervirana hrana, ulje, so i šećer – naglasio je Višković.

    On je istakao i da su nabavljene određene količine ćebadi koje nisu bile na stanju, ali su nabavljene, te da će sve putem Konzulata Turske u Banjaluci biti upućeno gdje oni odluče, dok će jedan dio otići Siriji

  • Teren za „Srpska open“ bez tendera gradi 20 firmi

    Teren za „Srpska open“ bez tendera gradi 20 firmi

    Više od 23 miliona KM javnog novca, bez javnog tendera biće uloženo u infrastrukturu u i oko parka „Mladen Stojanović“, a najviše za potrebe ATP turnira “Srpska open”.

    I dalje je najproblematičnija izgradnja sportskog terena koja će progutati oko 18 miliona KM, a za koju nadležni ne žele precizirati da li ima potrebne dozvole.

    Predsjednik građevinskog odbora i potpredsjednik Teniskog saveza RS Saša Trivić je kazao da se radi o velikom poduhvatu koji treba provesti u kratkom roku.

    “Preko 50 projektanata je u zadnja četiri mjeseca radilo na projektovanju, a na gradilištu radi 20 firmi i svi materijali koji su ugrađeni su kvalitetni”, kazao je Trivić koji je danas sa gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivkovićem obišao radove.

    Stanivuković: Kako odmiču radovi tako ćemo pribavljati dozvole
    S obzirom na to da je Teniski savez RS investitor, novinarka CAPITAL-a je pitala Trivića da li su za projekat u međuvremenu obrzbijeđene sve dozvole.

    Međutim, odgovor nije stigao od Trivića već od gradonačelnika Draška Stanivukovića koji je rekao da je “on zadužen za pružanje tih vrsta informacija”. No, ponovo nije bio konkretan. Rekao je da su svi radovi na sportskom terenu “pokriveni potrebnim dozvolama”.

    “U ovoj fazi imamo sve što je potrebno kako odmiču radovi tako će se pribavljati potrebne dozvole”, rekao je on.

    Naveo je da imaju privremenu dozvolu koja se uklapa u postojeće prostorno planske dokumente.

    Dodao je da za “sve ono što se vidi ima dozvola”

    “Svaki grumen zemlje je papirološki pokriven dozvolama”, tvrdi Stanivuković i napominje da to važi i za sve radove koji se odvijaju u parku „Mladen Stojanović“.

    Iako gradonačelnik nije precizirao, CAPITAL je već pisao da postoji dozvola za izvođenje pripremnih radova i to samo za izgradnu privremenog sportskog objekta, iako je na prvi pogled i laiku jasno da se tu ne gradi privremeni objekat već armirano-betonska dvorana.

    Izgradnja sportskog terena/arene za potrebe ATP turnira „Srpska open“ bi prema procjenama trebala koštati oko 18,5 miliona KM.

    Grad Banjaluka se obavezao da će izdvojiti najveći dio novca za njegovu gradnju. Planom kapitalnih investicija je predviđeno da se u ovoj godini izdvoji ukupno 16,5 miliona KM. Od te sume Grad iz redovnih budžetski sredstava izdvaja 1,5 miliona KM, deset miliona KM iz kredita, a pet miliona „stiže“ iz ostalih izvora.

    Samu izgradnju sportskog objekta prati niz neregularnosti o čemu je CAPITAL pisao seriju tekstova.

    Radovi su počeli u novembru prošle godine bez potrebnih dozvola. Građevinsku dozvolu za izvođenje pripremnih radova, za izgradnju privremenog sportskog objekta je tek u drugoj polovini januara ove godine izdalo Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.

    Takođe, uz park se odvijaju radovi mimo važećeg regulacionog plana koji je predvidio da se na toj lokaciji gradi multifunkcionalni kongresno – konferencijski centar, a ne sportski teren, arena ili dvorana.

    Izvođače radova je birao Teniski savez RS, što je urađeno samo sa ciljem da država zaobiđe Zakon o javnim nabavkama.

    Radovi i parku „Mladen Stojanović“
    Osim sportskog terena brojni radovi se odvijaju u samom parku „Mladen Stojanović“ i oko parka.

    Stanivuković je i prošle sedmice takođe bio u obilasku ove lokacije i rekao je da infrastrukturni radovi koštaju ukupno 23,5 miliona KM od čega je 18, 5 miliona KM potrebno za sportski teren za ATP turnir „Srpska open“, a na preostalu infrastrukturu ide oko pet miliona KM.

    U tu preostalu infrastrukturu spada izgradnja kružnog toka „turbo rotor“ uz rekonstrukciju saobraćajnice Ulice olimpijskih pobjednika. Pravi se nova saobraćajnica između parka „Mladen Stojanović“, te sportskog terena koja bi trebala da ima šetalište biciklističke staze i novu aleju koja se pruža prema novom stambenom naselju koje se nalazi u blizini te lokacije.

    Stanivuković je objasnio je da će biti napravljen skver oko buduće arene/sportskog terena te parka „Mladen Stojanović“ i da se radi o površini gdje će se moći održavati koncerti i okupljanja građana, druženja i manifestacije.

    Naveo je da će taj skver imati i spoj prema parku „Mladen Stojanović“ i da će ta staza ići prema fontani u parku gdje će biti izlaz.

    „Staza će biti široka deset metara. Pojedini se pitaju zašto. Ranija staza je bila sedam metara, a sada stavljamo deset, ali smo zadržali sva stabla. Potrebno je da imamo staze koje mogu „primiti“ već broj ljudi. Evo sada nas očekuje teniski turnir. U areni će na primjer biti 5.000 ljudi, a vani najmanje hiljadu. Svi oni trebaju negdje da budu“, objasnio je on.

    Dodao je da će u parku biti urađena trim staza, napravljeni javni toaleti, postavljen novi mobilijar na dječjim igralištima, klupe te urađena nova rasvjeta. Ističe da se osim toga obnavljaju svi postojeći teniski tereni u parku Mladen Stojanović.

  • Rusi duguju Rafineriji ulja Modriča skoro 40 miliona KM

    Rusi duguju Rafineriji ulja Modriča skoro 40 miliona KM

    Rafinerija ulja Modriča potražuje od povezanih lica 43,3 miliona KM, a najviše od ruske „Optima grupe“ i to 39,5 miliona maraka.

    Prethodnih godina rafinerija je vršila uslugu prerade baznog uljnog štoka, a zatim i proizvodnje gotovih proizvoda motornih ulja i maziva za potrebe „Optime“.

    Međutim, revizorski izvještaj ovog preduzeća otkriva da je krajem avgusta prošle godine Rafinerija ulja potpisala ugovor sa povezanim licem „Optima grupa“, u kojem je definisano pružanje usluga proizvodnje poluetilenske ambalaže.

    Od ukupno 39,5 miliona koje potražuje od „Optime“ rukovodstvo rafinerije lani je otpisalo 3,4 miliona tako da su na kraju neto potraživanja iznosila oko 36,1 milion maraka.

    „Društvo ima značajnu koncentraciju kreditnog rizika u vezi sa potraživanjima, jer je najveći dio poslovanja društva orijentisan na uslužnu preradu za povezano preduzeće ’Optima grupa’ i najveći dio potraživanja se odnosi na ovo povezano pravno lice“, navedeno je u revizorskom izvještaju.

    Veći dio potraživanja čine potraživanja starija od godinu dana.

    Rafinerija ulja je prošlu godinu završila u minusu od 1,5 miliona čime je akumulirani gubitak društva dostigao skoro 109 miliona КM.

    Ovoliki gubitak, kako navode revizori, ukazuje na postojanje značajne neizvjesnosti koja može da izazove sumnju u odnosu na sposobnost društva da posluje po načelu stalnosti poslovanja.

    „Sposobnost društva da nastavi poslovanje u skladu sa načelom stalnosti poslovanja zavisi od kontinuirane finansijske podrške matičnog društva“, piše u izvještaju.

    Rafinerija je i u prošloj godini nastavila sa otpuštanjem radnika tako da je njihov broj na kraju 2022. iznosio 198 odnosno 37 manje nego godinu ranije.

    CAPITAL je u više navrata pisao o otpuštanju radnika u ovom preduzeću, a krajem prošle godine je počelo i suđenje po tužbi bivših radnika koji tvrde da su nezakonito dobili otkaze.

    Rafinerija ulja Modriča privatizovana je 2007. godine zajedno sa Rafinerijom nafte u Brodu i mrežom pumpi „Nestro Petrol“ ruskoj kompaniji „NjeftegazinKor“ za 236 miliona KM.

    Godinu dana kasnije u Banjaluci je osnovana „Optima grupa“ koja zajedno sa rafinerijama i pumpama posluje u okviru „Nestro grupacije“.

    „Optima grupa“ godinama unazad posluje sa ogromnim gubicima, a istraživanje CAPITAL-a je pokazalo da su ruski investitori pod velom tajne i daleko od očiju javnosti, za nepune tri godine, u svojim izvještajima prikazali da su u ovo preduzeće unijeli 1,77 milijardi maraka.

  • Oglasila se banjalučka policija povodom saslušanja novinara

    Oglasila se banjalučka policija povodom saslušanja novinara

    Policijska uprava Banjaluka oglasila se povodom saslušanja novinara iz Banjaluke Nikola Morače saopštivši da se protiv njega i još tri lica preduzimaju istražne mjere i radnje zbog sumnje da su počinili krivično djelo povreda tajnosti postupka.

    “Pod nadzorom Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, policijski službenici Policijske uprave Banjaluka, preduzimaju istražne mjere i radnje protiv NN službenog lica i lica N.M., S.T. i B.L. zbog sumnje da su počinili krivično djelo povreda tajnosti postupka”, saopšteno je iz policije.

    Osim Morače, ATV saznaje da su saslušani i Siniša Trkulja i Boris Lakić, svi zaposleni u istom mediju.

    Kako su saopštili iz policije, uz navođenje inicijala, za sada nepoznato službeno lice se sumnjiči da je učinilo dostupnim podatke iz istrage koja je u toku, a koji se nisu smjeli dati u ovoj fazi postupka. Morača se sumnjiči da je napisao tekst sa podacima iz istrage koja je u toku, a koji se nisu smjeli objaviti, a koji su Trkulja i Lakić svojim odborenjem učinila dostupnim javnosti u dnevnim novinama i digitalnom izdanju.

    “Sva tri lica – N.M., S.T. i B.L. su po nalogu postupajućeg tužioca OJT Banjaluka od strane policijskih službenika pozvana u svojstvu osumnjičenih da daju izjavu u Policijskoj upravi Banjaluka i sva tri lica su se odazvala pozivu”, rekli su u PU Banjaluka.

    Lice N.M. je izjavu dalo u prisustvu svog advokata, dodaje se u saopštenju i ističe da su neistinite tvrdnje ovog lica da je na njega vršen pritisak da „oda“ svoj izvor. Tako nešto može potvrditi i sam advokat ovog, kažu u PU Banjaluka.

    “Isto tako, licu N.M. je po nalogu postupajućeg tužioca, a u skladu sa članom 130. Zakona o krivičnom postupku Republike Srpske, privremeno oduzet mobilni telefon koji je isti dobrovoljno predao policijskim službenicima, te je predmet odmah deponovan u Osnovnom sudu u Baljaluci”, saopšteno je iz PU Banjaluka.

    Iz policije su ponovili da krivično djelo koje se stavlja na teret novinaru nije zbog kako on navodi odbijanja da oda svoj izvor i navodnog njegovog postupanja po novinarskim postulatima.

    “Po nalogu postupajućeg tužioca prema licu su preduzmane mjere i radnje zbog sumnje da je počinio krivčno djelo povreda tajnosti postupka u kojem se jasno navodi sankcija za onog ko neovlašteno otkrije ono što je saznao u sudskom, prekršajnom, upravnom ili drugom zakonom propisanom postupku, a što se po zakonu ne može objaviti ili je odlukom suda ili drugog nadležnog organa proglašeno kao tajna”, pojašanjavaju u Policijskoj upravi Banjaluka.

  • Hoće li Zakon o državnim službenicima odvojiti rad od nerada

    Hoće li Zakon o državnim službenicima odvojiti rad od nerada

    Neradu u javnom sektoru moglo bi se uskoro stati u kraj. I to novim “Zakonom o državnim službenicima.” Trebalo bi da poveća radnu disciplinu ali i učinak svih zaposlenih u javnim institucijama, najavljuje premijer Srpske. To nije nikakvo razračunavanje ili represija sa tim ljudima. Želimo samo da odvojimo rad od nerada kaže Radovan Višković.

    “Želimo da odvojimo rad od nerada i to je svugdje, malo prije ste pomenuli realni sektor i tako dalje. Mi želimo da svako ko radi ko je dobio radno mjesto ko je zaposlen i za to prima platu da tu platu zaradi svojim radom svojim angažovanjem i svojom aktivnošću za onaj resor gdje je i primljen za onaj opis posla koji treba da radi”, kaže predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

    Radna grupa već je formirana. Novim zakonom razbiće se i mit da su državni službenici zaštićeni kao “bijeli medvjedi”, poručuju u sindikatu. Bilo bi dobro kažu i kada bi se jednom mjesečno radnici ocjenjivali.

    “Apsolutno bi uveo u Zakonu stimulaciju i destimulaciju radnika pa bi onda jednom za sva vremena došla pravda koja je za radnike koja je apslutno za radnike koji rade tu i dobijaju ista primanja za one koji ne rade svoj posao”, kaže Branko Zelenović, predsjednik Sindikata lokalne samouprave javne službe Republike Srpske.

    Za hitnu izmjenu su i ministri. Najveći problem je i što su plate iste bez obzira na obavljenu količinu posla. To je, kaže Zora Vidović nešto što ljude destimuliše.

    “Prvo bih predložila da se svakog mjeseca izmjeri rad da li urađeno sve ono što je trebalo pa onaj ko nije uradio ono što je trebalo da uradi da mu se naravno i plata smanji a onaj koji je uradio i više nego što je trebalo da mu se poveća”, kaže Zora Vidović, ministar finansija u Vladi Republike Srpske.

    Ovaj zakon najavio je predsjednik Vlade i u svom ekspozeu. Na potezu je resorno ministarstvo uprave i lokalne samouprave od kojeg je već zatraženo da se procedure maksimalno ubrzaju.

  • Konaković sa Vučićem i Brnabićevom; Moguća zajednička sjednica SM i Vlade Srbije

    Ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković nalazi se u posjeti Republici Srbiji, gdje je jutros održao sastanke sa predsjednicom Vlade Srbije Anom Brnabić, predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, te ministarkom za evropske integracije Srbije Tanjom Miščević.

    Sastanci su upriličeni u sklopu posjete ministra vanjskih poslova BiH zemljama regiona.

    Domaćini su na sastancima poželili dobrodošlicu delegaciji i uputili čestitke za brzo formiranje Savjeta ministara, kao i za kandidatski status koji je BiH dobila.

    Istaknuto je da su dobri bilateralni odnosi između BiH i Srbije veoma važni za obje zemlje, ali i cjelokupnu regiju.

    Potencijali i šanse koje imaju BiH i Srbija su velike, te je pokazano zajedničko interesovanje da upravo realizacija konkretnih projekata bude ono što će se u narednom periodu staviti u fokus.

    Konaković je izrazio svoje vjerovanje da, u dobroj vjeri i radom nadležnih institucija, mogu se ostvariti konstruktivan dijalog i otvoriti prostor za unapređenje odnosa koji će biti od koristi za život građana obje države, te da su stabilnost, sigurnost i ekonomski napredak u interesu obje države.

    Rekao je da je važno održavati institucionalnu saradnju, te je shodno tome dogovoreno da se u narednom periodu razmotri mogućnost održavanja zajedničke sjednice Savjet ministara i Vlade Srbije.

  • CIK potvrdila rezultate prijevremenih izbora u Zvorniku i Bratuncu

    CIK potvrdila rezultate prijevremenih izbora u Zvorniku i Bratuncu

    Centralna izborna komisija BiH potvrdila je danas rezultate prijevremenih izbora za gradonačelnike Bihaća, Tuzle, Srenbrenika i Zvornika te za načelnike opština Bratunac i Vogošća.

    Kako navode iz CIK-a prema ovim rezultatima za gradonačelnika Zvornika izabran je Bojan Ivanović, kandidat SNSD-a, dok je za načelnika Bratunca izabran Lazar Prodanović takođe iz SNSD-a.

    Za gradonačelnika Bihaća izabran je Elvedin Sedić, a Zijad Lugavić za gradonačelnika Tuzle, dok je na čelo Srebrenika došao Adnan Bjelić.

    Prema ovim rezultatima, načelnik Vogošće je Migdad Hasanović.

  • „Srpska open“ prioritetan projekat za Vladu RS

    „Srpska open“ prioritetan projekat za Vladu RS

    Na listi prioritetnih projekata Vlade RS koji se finansiraju iz budžeta uvrštena je i organizacija turnira „Srpska open“, a za finansiranje građevinskih radova biće izdvojeno tri miliona KM.

    Ova odluka je donesena na današnjoj sjednici Vlade RS, a novac će biti izdvojen sa pozicije „javne investicije“ u koju su uvršteni razni projekti čija ukupna vrijednost iznosi 21,1 milion KM.

    U saopštenju Vlade RS navedeno je da će novac za organizaciju „Srpska open“ biti isplaćen Teniskom savezu Republike Srpske.

    Za potrebe turnira „Srpska open“ u toku je izgradnja sportskog terena te prateće infrastrukture uz park Mladen Stojanović.

    Izgradnju terena prate brojne neregularnost o čemu je CAPITAL pisao u seriji tekstova.

    Za izgradnju sportskog terena će prema dosadašnjim informacijama biti potrebno oko 18 miliona KM, a Grad Banjaluka trebao da snosi najveći finanijski teret te investicije.

  • Završetak brze ceste sprečava birokratija

    Završetak brze ceste sprečava birokratija

    Iako su “Hrvatske ceste”, investitor izgradnje brze ceste koja bi novoizgrađeni most na auto-putu Banjaluka – Gradiška trebalo da poveže s auto-putem Zagreb – Beograd, u januaru potvrdile “Nezavisnim” da su izdale dozvolu, preduzeće “Integral inženjering” most i dalje ne može da koristi za pristup gradilištu, što će dovesti do kašnjenja završetka radova i novog probijanja rokova.

    Podsjećanja radi, zbog nepovoljnih vremenskih uslova prošle godine došlo je do kašnjenja u dinamici radova na ovoj cesti, a “Integral” je uputio molbu “Hrvatskim cestama” i Ministarstvu komunikacija i transporta BiH kao investitorima da im se omogući privremeno korištenje mosta kako bi lakše mogli pristupiti gradilištu i nadoknaditi izgubljeno vrijeme.

    Iako su ovo zatražili još ljetos, do početka godine nije bilo pomaka, a kada im je u januaru izdato rješenje od strane “Hrvatskih cesta”, pojavili su se novi zahtjevi i uslovi.

    U “Integralu” su nam prilikom protekle posjete gradilištu objasnili da kamioni i građevinske mašine moraju ići obilaznim putem da preko graničnog prelaza u Gradišci i starog mosta dostavljaju materijal na gradilište.

    Dio problema su pokušali riješiti tražeći kooperante u Hrvatskoj, ali u blizini nema dovoljno betonjara i drugih preduzeća koja bi mogla pratiti ogromne potrebe za građevinskim materijalom.

    U “Hrvatskim cestama” su nam sada, praktično, rekli da se ništa novo nije desilo od odgovora koji smo dobili u januaru.

    I dalje tvrde da imaju dobru volju da pomognu izvođaču iako to nije ugovorna obaveza, i od “Integrala” traže da preuzme održavanje mosta, budući da će ga on jedini i koristiti.

    “Eventualno korištenje mosta od strane izvođača može biti odobreno isključivo zajedničkom suglasnosti kada izvođač za traženo osigura zadane preduvjete. ‘Hrvatske ceste’ su u stalnoj komunikaciji sa kolegama iz MKT BiH koji su sa svime upoznati. U trenutku ispunjenja svih preduvjeta od strane izvođača nema prepreka da mu se suglasnost izda”, naglašeno je.

    I u MKT-u, sudeći prema odgovoru “Nezavisnim”, imaju dobru volju i želju da se problem riješi, ali problem i dalje ostaje neriješen.

    Oni tvrde da su pokrenuli aktivnosti na određivanju privremenog graničnog prelaza za potrebe gradilišta, za šta je izvođač podnio zahtjev mjesno nadležnoj lokalnoj jedinici Granične policije BiH.

    Sva dalja procedura je, kako tvrde, na Graničnoj policiji BiH i Upravi za indirektno oporezivanje BiH da se uspostavi granični prelaz.

    Ratko Kovačević, portpartol Uprave za indirektno oporezivanje BiH, rekao nam je da je Ministarstvo bezbjednosti izdalo rješenje po kojem su Granična policija i UIO otvorili privremeni granični prelaz na tom mostu.

    “Granična policija BiH treba osigurati svog službenika, a službenik UIO se tamo nalazi. Što se nas tiče, mi smo svoj dio posla obavili”, rekao je Kovačević.

    I prilikom posjete “Nezavisnih” gradilištu prelaz je bio otvoren i hrvatski i bh. službenici su pregledali naše dokumente, međutim problem nije u graničnom prelazu, nego neomogućavanje “Integralu” da most koristi za svoje mašine i kamione.

    Po svemu sudeći, kao što je tada tvrdio Vojin Mitrović, ministar komunikacija i transporta BiH, problem postoji jer se želi povezati pitanje mosta na Svilaju s mostom na Savi.

    Iz toga proističe da su “Integral”, odnosno građani RS koji gravitiraju tom graničnom prelazu “žrtve” odnosa Zagreba, Sarajeva i Banjaluke oko mostova Svilaj i Gradiška, jer će očigledno morati još dugo čekati da preko pomenutog mosta, koji je završen još u julu prošle godine, dođu do Zagreba ili Beograda, iako je RS podržala izgradnju Pelješkog mosta koji je željela Hrvatska.

    U HC-u kažu da su radovi i dalje otežani zbog čestih padavina i visokih vodostaja u kanalima Strug i kanal Nova Sava i da će doći do novih kašnjenja.

    “Probijena je cijela trasa te izveden sloj nasipa, no bez obzira na izvedene radove još uvijek je dio trase poplavljen. U tijeku je izrada donjeg ustroja, pilota, temelja stupišta mostova ‘Kanal Strug’ i ‘Kanal Nova Sava’ te nadvožnjaka ‘Novi Varoš’.

    Zbog spomenutih vremenskih prilika i otežanog izvođenja radova u posljednjim mjesecima očekuje se kako će doći do produljenja ugovorenog roka izvođenja radova”, kažu oni za “Nezavisne”.

  • Kalabuhov: Završetak operacije kada više ne bude bilo prijetnji, Rusija ne može biti poražena

    Kalabuhov: Završetak operacije kada više ne bude bilo prijetnji, Rusija ne može biti poražena

    Ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov rekao da će završetak specijalne vojne operacije u Ukrajini biti okončan kada Rusija ostvari sve svoje ciljeve i ne bude bilo prijetnji po njenu nacionalnu bezbjednost.

    “Naši prijedlozi su na stolu. Kada druga strana bude spremna da vodi pregovore tada možemo govoriti o nekoj završnoj fazi, ali za sada su sve opcije otvorene”, rekao je ambasador Kalabuhov.

    Govoreći od navršenih godinu dana od početka specijalne vojne operacije Ruske Federacije u Ukrajini, on je rekao da je glavni cilj zaštita ruskog naroda i oslobađanje stanovništva Donbasa.

    “Ukrajince koriste kao topovsko meso. Oni protiv nas vode kombinovani rat, a mi ćemo ostvarivati svoje ciljeve i za nas nije bitno ko je na drugoj strani”, rekao je Kalabuhov za RTRS.

    On ističe da je jedan od ostalih ciljeva modernizacija Rusije, pravljenje takvih metoda i mehanizama da njena privreda radi bolje, da ljudi rade i žive bolje.

    “To je kreiranje novog multipolarnog svijeta koji bi imao sigurnost, dobrobit, u kojoj bi svaka država bila ravnopravna. Ali znamo i da Zapad ima svoje ciljeve, a to je rat protiv Rusije, koji je sada postao hibridan i koriste svakakve metode, testiraju svoja naoružanja tamo. Njihov cilj je strateški poraz Rusije i oni se bore upravo protiv ruske civilizacije u cjelini”, rekao je Kalabuhov.

    On je istakao da Rusija nikako ne može biti poražena i da se sada vide naznake da će njegova zemlja iz ovoga izaći još snažnija.

    “Ukrajina je, nažalost, postala instrument Zapada, kao laboratorija protiv Rusije. Zapad ratuje protiv Rusije do zadnjeg Ukrajinca”, rekao je Kalabuhov.

    Govoreći o dijelovima zemlje koji su se na referendumima pripojili Rusiji, ali nisu u cjelosti pod kontrolom ruske vojske, Kalabuhov je rekao da će Rusija sve teritorije osloboditi od ukrajinske okupacije.

    “Čim ukrajinske snage dobiju snažno naoružanje, mi ćemo to uzimati u obzir i to će sigurno biti ciljevi produžetka vojne operacije”, rekao je ruski ambasador.

    On ističe da situacija sa takozvanim sankcijama, koje su u stvari jednostrane restrikcije, imaju karakter bez presedana za jednu državu i to je podsticaj za Rusiju i njenu ekonomiju.

    “Mislili su da će se desiti kolaps ruske ekonomije, ali zvanični podaci pokazuju da takvog kolapsa nema, nego se bilježi rast ruske privrede i poljoprivrede. Amerika gazi svijet koljenom, a ima 31 trilion dolara unutrašnjeg duga i cijeli svijet može upasti u kolaps zbog toga”, rekao je Kalabuhov.

    Govoreći o najavi povlačenja Rusije iz sporazuma o strateškom naoružanju, Kalabuhov je podsjetio da je SAD do sada uvijek izlazila iz ovakvih sporazuma, počev od Sovjetskog saveza, a sada kada je Rusija moćna Amerikanci krive njegovu zemlju da žele izaći iz ovog sporazuma.

    “Jedna od posljedica ovog što se sada dešava je mogućnost našeg suvereniteta, mogućnost da vodimo razgovore sa ovakve pozicije, za koju mislimo da je zgodna za Rusiju zbog naših nacionalnih interesa. Vodeći rat protiv nas, oni žele kontrolisati i ovaj dio i nas krive da nešto narušavamo, što nije tačno”, rekao je Kalabuhov.

    On je rekao da će Rusija početi ozbiljne razgovore kada oni budu spremni da priznaju ruske interese, kojima brane, ne granice udaljene hiljadama kilometara, nego se brane se od približavanja infrastrukture Natoa njenim granicama.

    “Kada se otrijezne i postanu realistični, onda ćemo početi ozbiljne razgovore, ne samo o pitanju naoružanja, nego i pitanja koja se tiču sigurnosti, koje su oni odbacili. Oni rade svoje, a krive nas”, rekao je Kalabuhov, uz ocjenu da je i Evropska unija “izgubila kompas”, a ima dosta naoružanja.

    Ruski ambasador u BiH je istakao da Dan zaštitnika otadžbine, koji je za Rusiju vrlo značajan, ove godine ima poseban značaj.