Kategorija: Vijesti

  • Zapela izgradnja auto-puta kroz Brčko

    Zapela izgradnja auto-puta kroz Brčko

    Iako je u septembru prošle godine javnost obaviještena da je postignut dogovor u vezi sa trasom auto-puta kroz Brčko distrikt, u stvarnosti sve je još na početku i konačnog dogovora u ovom trenutku nema još ni na vidiku.

    “Trasa manje-više može se i dogovoriti, ali je pitanje ko će graditi i finansirati taj autoput i to je suštinsko pitanje. Da li će to raditi Federacija BiH ili Republika Srpska, a teško da će pristati da to rade zajedno. Brčko nema para za taj projekat, o tome ne može ni razmišljati, čak ni da se kreditno zaduži”, ispričao je za “Nezavisne novine” izvor blizak Vladi Brčko distrikta.

    Isti izvor navodi da su se pojavile informacije da je Federacija BiH odustala od projekta izgradnje autoputa od Brčkog prema Orašju, te da se slobodno može reći da je priča o dogovoru o trasi i izgradnji autoputa kroz Brčko distrikt na samom početku.

    “Dok se ne potpišu ugovori između entiteta i Brčko distrikta, ništa nije završeno, a do ugovora će, ako se ovako nastavi, proći godine”, rekao je isti izvor.

    Inače, početkom septembra prošle godine na sastanku koji je inicirao Vojin Mitrović, tadašnji ministar saobraćaja i komunikacija BiH, a koji je održan u Brčko distriktu, navodno je postignut dogovor o trasi budućeg autoputa kroz Brčko, kao i gasovoda.

    Tom prilikom, sam Mitrović je rekao da je imao zadatak da se trasa kroz Brčko distrikt riješi i da je oko godinu dana radio na tom projektu.

    “Moram ovom prilikom da zahvalim predstavnicima vlasti Brčko distrikta BiH koji su bili izuzetno kooperativni, kao i entitetskim vladama, ‘Autocestama FBiH’ i ‘Autoputevima Republike Srpske’. Ovaj autoput koji prolazi kroz Brčko i prema Banjaluci i Sarajevu donijeće jednu novu dimenziju i novu, bolju poziciju i mogućnost za Brčko distrikt prema stranim i domaćim ulagačima”, rekao je tada Mitrović.

    Auto-put kroz Brčko praktično dio je auto-puta od Sarajeva do Beograda koji se takođe već godinama dogovora, ali neuspješno, jer ni nekoliko godina nakon što je promovisan taj projekat, nije poznata jasna trasa niti ko će finansirati taj projekat.

    Ipak, nakon toga malo šta je urađeno. Odjel za prostoro planiranje i imovinskopravne poslove Vlade Brčko distrikta još u decembru dao je na uvid izmjene Prostornog plana Brčko distrikta na kojem je ucrtana trasa budućeg auto-puta i sve je ostalo na tome.

    U Vladi Brčko distrikta juče nismo uspjeli saznati šta se dešava sa projektom izgradnje auto-puta kroz Brčko, a Esad Atić, gradonačelnik Brčko distrikta, juče se nije javljao na mobilni telefon.

    Za razliku od Brčko distrikta i Vlade FBiH, Republika Srpska praktično je već počela sa izgradnjom auto-puta, koji bi u perspektivi trebalo da poveže Banjaluku sa Beogradom.

    Prije neki dan u Vladi Republike Srpske potpisan je ugovor o izgradnji 17 kilometara dionice od Brčkog do Bijeljine, čija je ukupna vrijednost 346.955.000 KM bez PDVa.

    Prilikom potpisivanja ugovora Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, rekao je da je načelni dogovor da Republika Srpska gradi auto-put kroz Brčko distrikt, ali da se još o tome pregovara zbog određenih zahtjeva bošnjačke strane.

    FBiH priprema gradnju od Tuzle do Brčkog
    Izgradnja dijela auto-puta od Tuzle do Brčkog trebalo bi da počne ove godine, a paralelno se vrši i izrada projektne dokumentacije koja se odnosi na putni pravac do Doboja, potvrđeno je na sastanku kojem su prisustvovali predstavnici “Autocesta FBiH” i Vlade Tuzlanskog kantona.

    “Ove godine planirali smo uraditi idejno rješenje, studije i idejni projekat te smo za te aktivnosti osigurali nešto više od sedam miliona KM. Od Vlade Tuzlanskog kantona očekujemo osiguranje regulacione i prostornoplanske dokumentacije”, rekao je Ešef Džafić, izvršni direktor u JP “Autoceste FBiH”.

  • Diploma Sebije Izetbegović pred poništavanjem?

    Diploma Sebije Izetbegović pred poništavanjem?

    Nakon što je Komisija za analizu prikupljene dokumentacije u okviru provjere vjerodostojnosti isprava vezanih za postdiplomski studij Sebije Izetbegović dala zvaničan prijedlog da se poništi diploma, kako saznaje portal “Avaza”, dokument je potpisalo osam članova Komisije.

    Komisiju predvodi Muhamed Ajanović, dekan Stomatološkog fakulteta u Sarajevu. Članovi su Rasim Muratović, predsjednik Vijeća grupacije društvenih nauka, Darko Tomašević iz Katoličkog bogoslovnog fakulteta ispred Grupacije humanističkih nauka, Samir Dolarević, predsjednik Vijeća Grupacije tehničkih nauka, Nusret Drešković sa PMF-a ispred biotehničkih nauka, Ališer Sijarić ispred Grupacije umjetnosti, Kenan Filipović, generalni sekretar UNSA, Vesna Lazić, sekretarica Pravnog fakulteta te Berina Smajlović-Doljančić, šefica Službe za pravne poslove UNSA-e.

    Tomašević saglasan

    Prijedlog o poništenju diplome nije potpisao samo Darko Tomašević iz Katoličkog bogoslovnog fakulteta ispred Grupacije humanističkih nauka, međutim, kako nam je potvrđeno on je saglasan sa odlukom, ali dokument još nije potpisao.

    Podsjećamo, na posljednjoj sjednici Komisija uputila je zvaničan prijedlog da se poništava diploma o postdiplomskom studiju direktorice KCUS-a. Posljedično, ovo po automatizmu znači da se Sebiji Izetbegović poništavaju ranije ostvareni statusi magistra, docenta i da joj se poništavaju i doktorat, i status profesora na Univerzitetu u Sarajevu.

    Skroman prosjek

    Shodno zakonu prijedlog Komisije analizu prikupljene dokumentacije, bit će upućen Senatu univerziteta i rektoratu . Praktično, ako se zna da Tužilaštvo KS vodi i druge istrage, da se naslutiti da će Sebiji Izetbegović možda ostati samo titula završenog studenta medicine.

    Kao što je poznato, ona je sa skromnim prosjekom, medicinski fakultet završila nakon 11 godina studiranja.

  • Kamioni sa humanitarnom pomoći za Tursku kreću iz Bijeljine

    Kamioni sa humanitarnom pomoći za Tursku kreću iz Bijeljine

    ​Ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Savo Minić ispratiće iz Bijeljine kamione sa humanitarnom pomoći Republike Srpske za građane Turske pogođene u nedavnom razornom zemljotresu.

    Kamioni sa humanitarnom pomoći krenuće iz kruga Fabrike “Sava Semberija” u Bijeljini u 11.00 časova.

    Humanitarna pomoć za Tursku se sastoji od hrane, ćebadi i drugih životnih namirnicama, a građanima Sirije pogođenim zemljotresom biće upućena novčana pomoć koju prikuplja Crveni krst Republike Srpske jer je dostava robe, zbog situacije u ovoj zemlji, otežana i onemogućena.

    Snažni zemljotresi pogodili su Tursku 6. februara. Potresi su se osjetili i u susjednim zemljama, najviše u Siriji, u kojoj je poginulo nekoliko hiljada ljudi. Broj poginulih u Turskoj premašio je 42.000 ljudi.

  • Prvi Ustav Srpske donesen na današnji dan: Garantovao ravnopravnost i jednakost naroda i građana

    Prvi Ustav Srpske donesen na današnji dan: Garantovao ravnopravnost i jednakost naroda i građana

    Јednoglasno usvojen na temeljima Deklaracije o osnivanju, prvi Ustav Republike Srpske garantovao je punu ravnopravnost i jednakost naroda i građana Republike.
    Od desetak konstitutivnih akata koji su ustavnopravna osnova za stvaranje Republike Srpske, dva su najbitnija – Deklaracija o proglašenju Republike Srpske i Ustav Republike Srpske.

    Skupština srpskog naroda u BiH donijela je Deklaraciju 9. januara 1992, a Ustav 28. februara iste godine.

    Kao najviši konstitutivni pravni akt utvrdio je tip uređenja, sistem organizacije vlasti i sve druge poluge sistema, a istog dana donesen je i Ustavni zakon, koji je omogućio njegovu primjenu i funkcionisanje Republike.

    Ustav je najvažniji dokument koji potvrđuje kontinuitet postojanja i funkcionisanja demokratskih institucija i državotvornosti Republike Srpske u okviru BiH.

    Najviši pravni akt Republike Srpske, koji je uz određene amandmane i danas na snazi, donesen je prije izbijanja tragičnih sukoba u Bosni i Hercegovini.

    Dio odredaba Ustava rađen je autonomno u Narodnoj skupštini, a dio je nametala međunarodna zajednica. Među izmjenama su i one koje su se odnosile na ograničavanje nadležnosti Srpske u korist zajedničkih organa BiH, kao i uspostavljanje Vijeća naroda.

  • Cvijanović: Ustav – potvrda da je Srpska nastala u miru

    Cvijanović: Ustav – potvrda da je Srpska nastala u miru

    Republika Srpska je, kroz sve godine od nastanka, uspjela sačuvati Ustav, čime je pokazano da može da funkcioniše i u teškim periodima kada je trebalo braniti slobodu, ali i u današnjim vremenima koja imaju svoje posebne zahtjeve, ocijenila je predsjedavajuća i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

    Ona je novinarima u Istočnom Sarajevu rekla da je Ustav Republike Srpske usvojen prije 31 godinu potvrda onoga što se govori i na šta je mnogo puta ukazano, a to je da je Srpska nastala u miru i da je donošenjem Ustava uspostavljen njen ustavno-politički sistem mnogo prije početka ratnih dešavanja.

    • Republika Srpska je dobila svoj Ustav i na osnovu njega počela da uspostavlja svoj institucionalni sistem koji je bio funkcionalan, operativan i koji je radio sve ono što treba da rade takvi sistemi – navela je Cvijanovićeva, povodom 31 godine od usvajanja najvišeg pravnog akta Srpske.

    Ona je naglasila da Republika Srpska izvršavanjem svojih ustavnih zadataka čuva ono što je statusno najvrednije, a to je njen status.

    Skupština srpskog naroda BiH donijela je Ustav 28. februara 1992. godine koji je jednoglasno usvojen na temeljima Deklaracije o osnivanju, i koji je garantovao punu ravnopravnost i jednakost naroda i građana Republike.

    Najviši pravni akt Republike Srpske, koji je uz određene amandmane i danas na snazi, donesen je prije izbijanja tragičnih sukoba i jednostranog bošnjačkog i hrvatskog proglašenja nezavisnosti BiH, a nakon referenduma koji je održan 1. marta i na kojem nisu učestvovali Srbi.

  • Dodik: Ponosni na one koji su stvarali i razvijali Srpsku

    Dodik: Ponosni na one koji su stvarali i razvijali Srpsku

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je svim građanima Republike Srpske 31 godinu od donošenja prvog Ustava Srpske, ističući da danas treba svi da budu ponosni na sve one koji su stvarali Republiku i one koji su je razvijali.

    Ustav Republike Srpske nastao je u veoma složeno i teško vrijeme po srpski narod. I sam sam, kao poslanik, bio svjedok opasnosti koja prijeti Srbima raspadom bivše Јugoslavije i znam borbu koju smo prošli u stvaranju tadašnje Srpske Republike BiH – izjavio je Dodik Srni.

    Tadašnje rukovodstvo Srpske Republike BiH, istakao je on, jasno je znalo da je neophodno donijeti demokratski Ustav kako bi zaštitili svoj narod i ognjišta.

    • To smo i uradili 28. februara 1992. godine, mjesec i nešto više od formiranja Republike Srpske 9. januara – podsjetio je Dodik, naglasivši da mu je veliko zadovoljstvo i čast što je u parlamentu učestvovao u donošenju tog najvažnijeg akta.

    Prema njegovim riječima, odluke o osnivanju Republike Srpske i Ustava bile su samo odgovor na napade i ubistva srpskog naroda i njihovu majorizaciju u tadašnjoj bivšoj jugoslovenskoj republici BiH, te da je tadašnje rukovodstvo bilo prisiljeno da zaštiti svoj narod od novih pogroma.

    Dodik je naglasio da je obaveza današnjih i budućih generacija da čuvaju i grade Republiku Srpsku i da ne izgube snagu, volju, svijest i uvjerenje da bez naše Republike nema ni srpskog naroda.

    • Republika Srpska i njene institucije su simbol našeg opstanka, garant naše bezbjednosti, razvoja i prosperiteta. Zato i jeste naš najvažniji zadatak da čuvamo Republiku Srpsku i ustavni poredak, njegujemo vrijednosti na kojima Srpska počiva i razvijamo je kao moderno demokratsko društvo u kojem se poštuju prava i slobode svakog pojedinca – istakao je Dodik.

    Čestitajući Republici Srpskoj i njenim građanima 31 godinu od donošenja Ustava, Dodik je poručio da će aktulena vlast zajedno sa svojim narodom nastaviti da gradi bolju, razvijeniju, napredniju i prosperitetniju Srpsku.

    Skupština srpskog naroda BiH donijela je Ustav 28. februara 1992. godine koji je jednoglasno usvojen na temeljima Deklaracije o osnivanju, i koji je garantovao punu ravnopravnost i jednakost naroda i građana Republike.

    Najviši pravni akt Republike Srpske, koji je uz određene amandmane i danas na snazi, donesen je prije izbijanja tragičnih sukoba i jednostranog bošnjačkog i hrvatskog proglašenja nezavisnosti BiH, a nakon referenduma koji je održan 1. marta i na kojem nisu učestvovali Srbi.

  • Mitropolit Hrizostom na suđenju Dudakoviću; Peti korupus palio i uništavao srpske crkve i manastire

    Mitropolit Hrizostom na suđenju Dudakoviću; Peti korupus palio i uništavao srpske crkve i manastire

    U nastavku glavnog pretresa ratnom generalu tzv. Armije BiH Atifu Dudakoviću i 14-torici pripadnika Petog korpusa, optuženih za ratne zločine nad Srbima u četiri zapadno-krajiške opštine, svjedočio je mitropolit dabrobosanski Hrizostom, koji je u vrijeme operacije “Sana 95”, bio vladika bihaćko-petrovački.Detaljno je opisao razaranje objekata Srpske pravoslavne crkve. 40 crkava i manastira je djelimično ili potpuno uništeno. Dudaković i ostali terete se za ubistvo više od 300 Srba, civila uglavnom starije dobi i ratnih zarobljenika.

  • Šmit suspendovao Zakon o nepokretnoj imovini RS

    Šmit suspendovao Zakon o nepokretnoj imovini RS

    Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH kojeg RS ne priznaje, suspendovao je Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti RS koji je trebao stupiti na snagu u ponoć.

    Šmit je donio ovu odluku nakon vanredne sjednice Vijeća za implementaciju mira (PIC).

    “Nalogom visokog predstavnika od 12. aprila 2022. godine prvobitno je suspendovan prethodni Zakon o nepokretnoj imovini za funkcionisanje javne vlasti u RS, koji je usvojen u februaru 2022. godine, a stavljen van snage Odlukom Ustavnog suda BiH od 22. septembra 2022. godine. U navedenoj odluci, Ustavni sud je utvrdio da Republika Srpska nema ustavnu nadležnost da uređuje pravnu materiju koja je predmet tog zakona”, saopšteno je iz Kancelarije visokog predstavnika u BiH (OHR).

    Nalog od 12. aprila prošle godine, navodi se u saopštenju OHR-a, sada se primjenjuje na novi Zakon RS sa istim nazivom, što faktički znači da se primjena navedenog zakona obustavlja do konačne odluke Ustavnog suda BiH o njegovoj usklađenosti sa Ustavom BiH, odnosno dok Ustavni sud ne donese privremenu mjeru u vezi sa navedenim zakonom.

    “Dok sud ne donese odluku u vezi s ovim pitanjem, mora se izbjeći bilo kakva pravna nesigurnost. Visoki predstavnik je naglasio da se pitanje državne imovine ne može riješiti jednostranim mjerama i podsjetio sve donosioce odluka da je Parlamentarna skupština BiH pravo mjesto za rješavanje ovog pitanja”, zaključuje se u saopštenju.

  • Predsjednik Narodne skupštine ugostio studente Pravnog fakulteta iz Kosovske Mitrovice i Banjaluke

    Predsjednik Narodne skupštine ugostio studente Pravnog fakulteta iz Kosovske Mitrovice i Banjaluke

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić bio je danas domaćin studentima saveza Pravnog fakulteta iz Banjaluke i Studentskog parlamenta Pravnog fakulteta u Prištini – sa privremenim sjedištem u Kosovskoj Mitrovici, koji su u sklopu zajedničkog projekta „Upoznaj Srpsku, upoznaj svoje“, posjetili Narodnu skupštinu.

    Predsjednik Stevandić je upoznao studente sa kratkim istorijatom Narodne skupštine i njenim nadležnostima.

    Mihajlo Stoisavljević, student prodekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sjedištem u Kosovskoj Mitrovici izrazio je zadovoljstvo što je ponovno pokrenut projekat “Upoznaj Srpsku, upoznaj svoje“, koji je zbog pandemije virusa korovan bio privremeno obustavljen.

    Mihajlo Stoisavljević, student prodekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sjedištem u Kosovskoj Mitrovici izrazio je zadovoljstvo što je ponovno pokrenut projekat “Upoznaj Srpsku, upoznaj svoje“, koji je zbog pandemije virusa korovan bio privremeno obustavljen.

    „Nadam se da će i ova posjeta pokazati da granice između nas ne postoje. Mi smo prešli stotine kilometara, a opet se nalazimo među svojim narodom i svojom kulturom“, rekao je Stoisavljević i izrazio nadu da će studenti Pravnog fakulteta iz Banjaluke uskoro doći njima u posjetu.

    Rastko Vučić, predsjednik Studentskog saveza Pravnog fakulteta u Banjaluci rekao je da je projekat „Upoznaj Srpsku, upoznaj sebe“ pokazatelj da Republika Srpska i Srbija ne sarađuju samo na najvišim nivoima vlasti.

    „Ono što je činjenica je da ovaj projekat zbližava studente iz Republike Srpske i Srbije, a upravo se studenti iz Republike Srpske i Kosovske Mitrovice najbolje razumiju po određenim pitanjima kada je riječ o životu srpskog naroda“, rekao je Vučić.

    U izjavi medijima, nakon druženja sa studentima, predsjednik Narodne skupštine rekao je da je studentima, nakon što ih je upoznao sa konstitutivnim aktima Republike Srpske, poklonio kopije tih dokumenata kako bi se bolje upoznali sa njima u slučaju da oni jednog dana budu donosili neke nove konstitutivne akte u Republici Srpskoj ili Srbiji.

    „Čast je i zadovoljstvo ugostiti i Rastka i Mihajla, i sve ove studenta, a njihov stisak ruke jasan je pokazatelj da smo jedan narod koji se raduje i tuguje za istim stvarima“, rekao je Stevandić.

  • Dodik čestitao 31 godinu od donošenja Ustava Srpske

    Dodik čestitao 31 godinu od donošenja Ustava Srpske

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je svim građanima Republike Srpske 31 godinu od donošenja prvog Ustava Srpske, ističući da danas treba svi da budu ponosni na sve one koji su stvarali Republiku i one koji su je razvijali.

    Ustav Republike Srpske nastao je u veoma složeno i teško vrijeme po srpski narod. I sam sam, kao poslanik, bio svjedok opasnosti koja prijeti Srbima raspadom bivše Jugoslavije i znam borbu koju smo prošli u stvaranju tadašnje Srpske Republike BiH, izjavio je Dodik.

    Tadašnje rukovodstvo Srpske Republike BiH, istakao je on, jasno je znalo da je neophodno donijeti demokratski Ustav kako bi zaštitili svoj narod i ognjišta.

    – To smo i uradili 28. februara 1992. godine, mjesec i nešto više od formiranja Republike Srpske 9. januara – podsjetio je Dodik, naglasivši da mu je veliko zadovoljstvo i čast što je u parlamentu učestvovao u donošenju tog najvažnijeg akta.

    Prema njegovim riječima, odluke o osnivanju Republike Srpske i Ustava bile su samo odgovor na napade i ubistva srpskog naroda i njihovu majorizaciju u tadašnjoj bivšoj jugoslovenskoj republici BiH, te da je tadašnje rukovodstvo bilo prisiljeno da zaštiti svoj narod od novih pogroma.

    Dodik je naglasio da je obaveza današnjih i budućih generacija da čuvaju i grade Republiku Srpsku i da ne uzgube snagu, volju, svijest i uvjerenje da bez naše Republike nema ni srpskog naroda.

    – Republika Srpska i njene institucije su simbol našeg opstanka, garant naše bezbjednosti, razvoja i prosperiteta. Zato i jeste naš najvažniji zadatak da čuvamo Republiku Srpsku i ustavni poredak, njegujemo vrijednosti na kojima Srpska počiva i razvijamo je kao moderno demokratsko društvo u kojem se poštuju prava i slobode svakog pojedinca – istakao je Dodik.

    Čestitajući Republici Srpskoj i njenim građanima 31 godinu od donošenja Ustava, Dodik je poručio da će aktulena vlast zajedno sa svojim narodom nastaviti da gradi bolju, razvijeniju, napredniju i prosperitetniju Srpsku.