Kategorija: Vijesti

  • Stevandić nakon sastanka sa Volodinom: Republika Srpska ostaje neutralna i neće se priključiti anti-ruskoj histeriji

    Stevandić nakon sastanka sa Volodinom: Republika Srpska ostaje neutralna i neće se priključiti anti-ruskoj histeriji

    Delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, sa predsjednikom Narodne skupštine dr Nenad Stevandićem na čelu, razgovarala je danas u Moskvi sa predsjednikom Državne dume Ruske Federacije Vjačeslavom Viktorovičem Volodinom o odnosima Republike Srpske, Bosne i Hercegovine i Rusije.

    Nakon sastanka delegacija Narodne skupštine Republike Srpske prisustvovala je plenarnoj sjednici Državne dume Ruske Federacije. Pred početak sjednice predsjednik Volodin pozdravio je delegaciju Republike Srpske koja je pozdravljena aplauzom.

    Predsjednik Stevandić izjavio je da je na sastanku sa Volodinom razgovarano o dosadašnjoj saradnji i projektima i da je konstatovano kako ne postoje sporna pitanja između Republike Srpske, Bosne i Hercegovine i Ruske Federacije.

    „Republika Srpska već dugi niz godina ima odlične odnose sa Rusijom i mi smo predstavili svoje stavove koji se odnose na uspostavljanje mira i prekid svih neprijateljstava. Nadamo se da će do toga doći u narednom periodu“, izjavio je Stevandić.

    On je istakao da Republika Srpska ostaje neutralna i da se neće priključiti anti-ruskoj histeriji i dodao da osuđuje svaki pokušaj prikazivanja Republike Srpske kao ruske platforme u Evropi, budući da ni Ruska Federacija nikad nije tražila tako nešto.

    „Nadamo se da će naš stav o neutralnosti dobiti svoju verifikaciju u budućnosti. Manje države poput naše nemaju tu privilegiju da se mješaju u sukobe“, dodaje Stevandić.

    Predsjednik Stevandić je dodao da je Republika Srpska zbog svog stava dobila nezvanične čestitke i izrazio nadu da će one jednom biti i zvanične.

    Nakon sastanka u Državnoj dumi, predsjednik Stevandić položio je vijenac na Grob neznanog junaka, odajući počast svim žrtvama fašizma.

    Pored predsjednika Stevandića, delegaciju Narodne skupštine Republike Srpske čine narodni poslanici Igor Žunić, Darko Banjac, Dragomir Vasić, te generalni sekretar Narodne skupštine Boran Bosančić.

    Delegacija zvaničnu posjetu Moskvi nastavlja danas posjetom moskovskom Državnom institutu za međunarodne odnose i sastankom sa prvim zamjenikom ministra inostranih poslova Ruske Federacije Vladimirom Genadijevičem Titovim.

  • Frontex dolazi u BiH da pomogne u vezi sa migrantima

    Frontex dolazi u BiH da pomogne u vezi sa migrantima

    BiH će sa Frontexom, graničnom službom EU, zaključiti sporazum koji će toj organizaciji omogućiti da na teritoriji BiH pomogne u rješavanju problema migrantske krize, koji mjesecima opterećuje odnose unutar EU.

    Naime, više članica EU se žali da preko zapadnog Balkana veliki broj ilegalnih migranata s teritorije sjeverne Afrike ili Bliskog istoka ulazi na prostor EU, a mnogi u EU smatraju da BiH ne čini dovoljno da se taj problem riješi na njenoj teritoriji.

    EU sada želi da BiH zaključi sporazum s Frontexom kako bi ta služba pomogla domaćim vlastima u BiH kako da se olakša povratak migranata u zemlje porijekla koji nemaju pravo na azil, i da se spriječi njihov ulazak na teritoriju Hrvatske. Ovo pitanje postaje posebno osjetljivo nakon što je Hrvatska postala članica Šengena, jer to znači da između Hrvatske i Slovenije više ne postoje redovne granične kontrole, pa je pitanje granica Hrvatske sa zemljama zapadnog Balkana posebno važno.

    U Ministarstvu bezbjednosti BiH kažu da se sporazum sa Frontexom zaključuje s ciljem uspostavljanja pravnog okvira za operativne aktivnosti koje ta agencija sprovodi na teritoriji BiH.

    “Takođe na ovaj način će se efikasnije koordinisati operativnom saradnjom između država članica EU i BiH. Sporazum uređuje sva pitanja potrebna za raspoređivanje timova za upravljanje granicama iz stalnih snaga Evropske granične i obalne straže u BiH, u kojoj članovi timova mogu imati izvršna ovlaštenja”, kažu oni.

    To znači da će nakon stupanja sporazuma na snagu Frontex moći na teritoriji BiH obavljati policijske poslove koji su vezani za pitanja u okviru njene nadležnosti, što se odnosi na probleme migracija.

    Sporazum obuhvata prava Frontexa da djeluje u BiH, koristi svoje naoružanje u slučaju samoodbrane i da uspostavlja regionalne kancelarije.

    U sporazumu se posebno ističe potreba da članovi tima moraju da poštuju sve evropske konvencije o pravima migranata kada budu stupili na dužnost.

    Jedna od odredaba sporazuma je i posebna pažnja da se spriječi zloupotreba sredstava koja EU pruža BiH, te se spominje da se u tom slučaju mogu angažovati Kancelarija evropskog javnog tužioca ili Kancelarija za suzbijanje korupcije EU.

    “Ako se takvi navodi odnose na sredstva EU isplaćena u vezi s ovim sporazumom, BiH pruža svu potrebnu pomoć u vezi s istražnim aktivnostima na svojoj teritoriji, uključujući pomoć kod održavanja razgovora te provjera i inspekcija na licu mjesta, uključujući i pristup informacionim sistemima te bazama podataka u BiH, te pomaže kod pristupa bilo kojoj informaciji vezano za tehničko i finansijsko upravljanje stavkama koje djelimično ili u cijelosti finansira EU”, navodi se.

    U Evropskoj komisiji potvrđuju da EU trenutno pregovara sa BiH o pojačanom sporazumu o saradnji s Frontexom.

    “Novi sporazum će omogućiti Frontexu da pomogne partnerima u njihovim naporima da upravljaju migratornim tokovima, preduprijedi ilegalne migracije i rješava prekogranični kriminal kroz cijelu njihovu teritoriju. Naši partneri bi trebalo da omoguće osoblju Frontexa da ima izvršna ovlaštenja, poput graničnih kontrola i registracija ljudi”, naglasili su oni.

  • Članovi Predsjedništva BiH primili delegaciju zvaničnika Evropskog parlamenta

    Članovi Predsjedništva BiH primili delegaciju zvaničnika Evropskog parlamenta

    Tema razgovora je bila politička i sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini, globalni i regionalni izazovi, te evropski put.

    Članovi Predsjedništva BiH su razgovarali sa delegacijom Podkomiteta za sigurnost i odbranu i Komiteta za vanjske poslove Evropskog parlamenta, koju je predvodio član podkomiteta Gheorghe-Vlad Nistor. Tema razgovora je bila politička i sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini, globalni i regionalni izazovi, te evropski put Bosne i Hercegovine.

    Očuvanje mira i stabilnosti
    Članovi Predsjedništva BiH su ponovili posvećenost dijalogu, očuvanju mira i stabilnosti, ekonomskom razvoju i evropskoj perspektivi zemlje, kao ključnim ciljevima djelovanja.

    Izrazili su zahvalnost institucijama Evropske unije na pomoći i angažmanu Bosni i Hercegovini, te istakli važnost partnerskog odnosa i saradnje u ispunjenju 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, kako bi se reformskim procesom stvorili uslovi za poboljšanje kvaliteta života svih građana.

    Sagovornici su pozdravili dodjelu Kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini, koji je dao pozitivan podstrek i priliku da se provode konkretne reforme na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.

    Važnost usaglašenih stavova
    Članovi delegacije SEDE i AFETa, koja boravi u Bosni i Hercegovini u cilju procjene vojne operacije EUFOR Altea i ukupne situacije u zemlji, su pozdravili i istakli važnost usaglašenih stavova u BiH, kada je u pitanju aspiracija ka Evropskoj uniji, posvećenost očuvanju mira i ekonomskom napretku Bosne i Hercegovine.

    Sastanku su prisustvovali i Johan Satler (Johann Sattler), šef Delegacije EU u BiH, Leopoldo Lopez Gil (López Gil), član EPP iz Španije, Dietmar Koster (Köster) član Alijanse socijaldemokrata iz Njemačke, Thijs Reuten, član Alijansa socijaldemokrata iz Holandije, Klemen Grošelj, član Renew Europe iz Slovenije i Viola fon Kramon-Taubadel (Viola Von Cramon-Taubadel,) član Zelenih/EFA iz Njemačke, saopćeno je iz Predsjedništva BiH.

  • Stevandić u posjeti Moskvi

    Stevandić u posjeti Moskvi

    Delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, sa predsjednikom Nenadom Stevandićem na čelu, razgovarala je danas u Moskvi sa zamjenikom predsjednika Savjeta Federacije Federalne skuštine Ruske Federacije Konstantinom Kosačevim, a nakon toga razgovor su vodili predsjednik Stevandić i predsjednica Savjeta Federacije Federalne skuštine Ruske Federacije Valentina Matvijenko.
    Tema sastanaka bili su odnosi Republike Srpske, Bosne i Hercegovine i Ruske Federacije, te načini jačanja bilateralnih i parlamentarnih odnosa.

    Stevandić je nakon sastanka izjavio da je postignut zajednički stav da je potrebno nastaviti zalaganje za održavanje mira.

    On je dodao da će Republika Srpska nastaviti da čuva svoju neutralnost, te da Ruska Federacija nikada nije učinila ništa što bi povrijedilo Bosnu i Hercegovinu. Naglasio je da je privredne aktivnosti potrebno staviti u prvi plan.

    Istakao je da je sagovornicima objasnio specifičnu poziciju Republike Srpske.

    “Svi sukobi moraju voditi ka miru i dogovoru. Republika Srpska svojim odlukama ne može da komanduje u Bosni i Hercegovini, ali na bazi konsenzusa može da sačuva balans i između Evropske unije i drugih zemalja čiji odnosi sa Rusijom su trenutno pogoršani”, rekao je on.

    Dodao je da su odnosi Ruske Federacije i Republike Srpske stariji od ukrajinskog sukoba, te da će Republika Srpska i dalje ostati neutralna u tom sukobu, kao i prema svim razmirica koje se nje direktno ne tiču.

    “Ono što je nama bitno je da sačuvamo mir i ustavne kapacitete Republike Srpske, u čemu imamo podršku Ruske Federacije. Rezolucije koje nisu usvojene zahvaljujući Ruskoj Federaciji nisu došle iz Bosne i Hercegovine, već iz drugih zemalja. Mi u Republici Srpskoj imamo izbalansiran pristup i prema Istoku i Zapadu i nadam se da će politika Republike Srpske dobiti svoju verifikaciju i razumijevanje i na Istoku i Zapadu”, dodao je Stevandić i napomenuo da su stavovi, koji su izneseni danas u Rusiji, identični onim koje je pričao i tokom svoje posjete Salcburgu.

    Pored predsjednika Stevandića, delegaciju Narodne skupštine Republike Srpske čine narodni poslanici Igor Žunić, Darko Banjac, Dragomir Vasić, te generalni sekretar Narodne skupštine Boran Bosančić.

    Delegacija zvaničnu posjetu Moskvi nastavlja i sutra.

  • Dodik ispred Palate Republike pozdravio 30 hrabrih spasilaca iz Turske

    Dodik ispred Palate Republike pozdravio 30 hrabrih spasilaca iz Turske

    Pripadnici specijalističkog tima za traganje i spasavanje iz ruševina Republičke uprave civilne zaštite, koji su učestvovali u humanoj misiji u Turskoj nakon razornog zemljotresa, svečano su postrojeni ispred Palate Republike u Banjaluci.

    Postrojeno je 30 pripadnika ovog tima, a svečano ih je pozdravio predsjednik Srpske Milorad Dodik riječima: “Pomoz Bog junaci”.

    Dodiku je raportirao komandir jedinice Mladen Kuliš.

    Nakon raportiranja počeo je prijem kod predsjednik Srpske kojem prisustvuje premijer Radovan Višković.

    Sa herojima iz Turske je i pas tragač Tora koji je bio od izuzetne pomoći prilikom potrage u ruševinama nakon razornog zemljotresa.

    Dodik je ranije da će sa po 5.000 KM nagraditi junake spasioce koji su se vratili sa humane misije u Turskoj, gdje su u pravom svjetlu predstavili Srpsku.

    Spasioci su 12. februara spasili desetogodišnju djevojčicu, koja je provela šest dana pod ruševinama u zemljotresu razorenom gradu Kahramanmaraš.

    Pripadnici Republičke uprave civilne zaštite koji su učestvovali u spasilačkoj misiji dogovorili su se da se odreknu dnevnica u korist djevojčice koju su spasili.

  • Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić u službenoj posjeti Rusiji

    Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić u službenoj posjeti Rusiji

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić razgovaraće sutra u Moskvi sa predsjednikom Savjeta Federacije Federalne skupštine Ruske Federacije Valentinom Matvijenko.

    Stevandić i delegacija Narodne skupštine sastaće se sa Matvijenkovom u 16.05 časova po moskovskom vremenu, a razgovor u užem sastavu predviđen je u 17.05 časova, najavljeno je iz Narodne skupštine Republike Srpske.

    U 20.00 časova predviđen je sastanak sa prvim zamjenikom predsjednika Komiteta Državne Dume za bezbjednost i borbu protiv korupcije, koordinatorom poslaničke grupe za odnose sa skuštinama Slovenije i balkanskih zemalja Mihajilom Jevgenjevičem Staršinovim.

    Delegacija Narodne skupštine, koju čine i poslanici Igor Žunić, Darko Banjac i Dragomir Vasić, posjetiće i Državni istorijsko-kulturni muzej rezervata “Moskovski Kremlj”

  • BiH propustila kompenzaciju jer su entiteti u Turskoj i Siriji pomagali samostalno

    BiH propustila kompenzaciju jer su entiteti u Turskoj i Siriji pomagali samostalno

    BiH neće imati pravo na povrat velikog dijela sredstava koja će biti utrošena na slanje spasilačkih službi i njihovu logistiku u kriznim područjima pogođenih zemljotresom u Turskoj i Siriji jer pomoć nisu koordinisali u okviru Mehanizma EU za civilnu zaštitu.

    Naime, kako je “Nezavisnim” rekao Johan Zatler, šef delegacije EU u intervjuu koji nam je nedavno dao, BiH je imala pravo da vrati 75 odsto troškova sredstava, ali je ta prilika propuštena jer su entiteti djelovali samostalno.

    “Dobro je da je BiH otišla da pomogne. Ono što smo vidjeli je da su entiteti djelovali samostalno. Nama bi bilo draže da je odgovor bio državni. Od prošle godine BiH je punopravna članica Evropskog mehanizma civilne zaštite. Ovaj mehanizam bi trebalo koristiti.

    To je bila moja poruka nadležnom ministru Nešiću, da koriste mehanizme koje BiH ima i koji vam, usput rečeno, uštede novac. Odgovor je bio pozitivan i nadam se da će sljedeći put biti drugačiji pristup”, rekao je on.

    Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH, za “Nezavisne” je potvrdio da ga je ambasador Zatler upoznao da BiH nema pravo na povrat sredstava zbog načina na koji je pomoć upućena.

    “Da smo primijenili mehanizam, imali bismo prava na povrat. Ministarstvo bezbjednosti BiH će uraditi sve što je u nadležnosti ministarstva, a sve ostalo je stvar političkih odluka. To je do entiteta i drugih nivoa kako će se dogovoriti”, rekao je on.

    Zatler je dodao da je pozitivno što je BiH reagovala brzo. Međutim, on ističe da je mogla biti održana ad hok sjednica Savjeta ministara na kojoj se u sličnom vremenu moglo odlučiti.

    “Mogla je mnogo ranije biti održana onlajn sjednica Savjeta ministara BiH, SM se mogao saglasiti da pošalje tim BiH”, rekao je on.

    On je istakao da vjeruje da su vlasti BiH izvukle pouku i da će sljedeći put djelovati koordinisano.

    Nešić kaže da je Ministarstvo poslalo odluku u kojoj je zatražilo da se održi sjednica Savjeta ministara BiH da se organizuje slanje timova na državnom nivou. Međutim, kako je naglasio, najbitnije od svega je da su ekipe iz BiH pravovremeno reagovale i spasile mnogo života.

    “Fokus i treba da bude na spasavanju života. To je najbitnije od svega”, kazao je on.

    Nakon što je Turska zatražila pomoć, EU je aktivirala ovaj mehanizam, koji omogućava svim članicama da pruže pomoć na koordinisan način, a da se onda veći dio troškova prebaci na EU. Međutim, u BiH je došlo do problema u koordinaciji, jer se vlasti u FBiH nisu uspjele dogovoriti oko slanja pomoći, a vlasti RS su odlučile da same pošalju svoj tim Civilne zaštite u Tursku, bez čekanja saglasnosti s državnog nivoa.

    Da su ekipe Civilne zaštite iz Republike Srpske i FBiH u Turskoj obavile dobar posao, istakli su i predstavnici turskih vlasti i Ambasade Turske u BiH.

    Omer Cetres, savjetnik Direkcije za komunikacije Predsjedništva Republike Turske, za federalne medije je istakao da su građani i institucije u BiH odmah priskočili u pomoć Turskoj da se pomogne u spasavanju života.

    “Nadamo se i vjerujemo da ćemo za kratko vrijeme zacijeliti rane našem narodu i da će Turska snažnija izaći iz ovoga. Turska je uvijek stajala uz BiH, a sada na konkretan način vidimo da BiH stoji uz Tursku”, rekao je on.

    Podsjećanja radi, BiH je jesenas, poslije nekoliko godina ispunjavanja uslova, postala članica ovog mehanizma, a sporazum su potpisali Selmo Cikotić, tadašnji ministar bezbjednosti, i Janez Lenarčić, komesar EU za upravljanje krizama.

    Cilj Mehanizma EU za civilnu zaštitu je jačanje saradnje između članica EU i država koje učestvuju u civilnoj zaštiti u smislu sprečavanja, spremnosti i odgovora na katastrofe. Mehanizam postoji od 2001. godine, a do sada je, kako stoji na zvaničnoj stranici Evropske komisije, aktiviran više od 600 puta, dok je prošle godine aktiviran 114 puta, uglavnom pri gašenju požara, poplavama i drugim velikim nepogodama. Ove godine je, kako je istaknuto, mehanizam najviše bio aktiviran u Ukrajini, ali i u zbrinjavanju ukrajinskih izbjeglica.

    Potpisivanju sporazuma prisustvovao je i Milorad Dodik, u svojstvu srpskog člana Predsjedništva BiH, a Srna je prenijela da je zadovoljan što je Civilna zaštita RS potpuno uvažena u okviru tog mehanizma i ostvarena je njena puna vidljivost.

    Dodik je naglasio da su benefiti ovog procesa dostupnost EU fondova i mogućnost novog opremanja i modernizovanja civilne zaštite.

  • Spasioci iz Srpske odriču se dnevnica u korist spasene djevojčice

    Spasioci iz Srpske odriču se dnevnica u korist spasene djevojčice

    Članovi spasilačkih timova, nakon povratka iz Turske gdje su na najbolji mogući način pronijeli glas o Republici Srpskoj, ponosni su na uspješno obavljen zadatak. Najveća nagrada, kažu heroji velikoga srca, jeste spaseni život.

    Spasioci spasilačkog tima Republičke uprave Civilne zaštite nastavljaju humanu misiju – planiraju da se odreknu dnevnica u korist spasene 11-godišnje djevojčice Irmak Bajrak, koju su spasili, a koja je u zemljotresu u Turskoj izgubila roditelje.

    Jezive scene ruševina, desetine mrtvih, roditelji koji plaču nad tijelima svoje djece, ostavile su dubok trag u srcima tridesetočlanog tima, ali uspješno okončana akcija spasavanja djevojčice, koja je trajala četiri časa, dala im je snagu da se izdignu iznad svega.

    Nenad Jovanović se na tom zadatku našao rame uz rame sa nekadašnjim instruktorom iz Turske koji ga je prepoznao.

    “Bog nas je pogledao. Evo, sad se pokrenula priča da budemo nagrađeni, ali mi smo svoju nagradu već dobili – bili smo učesnici u spasavanju jednog života. Mislim da veće nagrade od te nema”, istakao je za RTRS pripadnik spasilačkog tima Republičke uprave Civilne zaštite Nenad Jovanović.

    Turski narod bio im je zahvalan i kada su ispod ruševina pronalazili tijela njihovih najmilijih.

    “Mislim da smo opravdali boravak u Turskoj i osvjetlali obraz Republike Srpske. Učestvovali smo i u izvlačenju tijela stradalih koje su porodice čekale da bi obavile sahranu”, rekao je spasilac Željko Janković.

    Spasilac Mladen Kulić rekao je da im je žao što nisu imali priliku da spasu još nečiji život. Ali, kako ističe, proživjeli su veoma teške trenutke suočavajući se sa ogromnim razaranjem za koje se nikako nije moguće dovoljno pripremiti, jer su spratovi zgrada doslovno naslagani jedan na drugi i bez mehanizacije je nemoguće raščistiti i doći do unesrećenih.

    Ova humana misija obilježila je njihov život. Psa tragača Toru smatraju ravnopravnim članom ekipe.

    Spasilac Aleksandar Naumović podsjeća na rečenicu “da kada spasiš jedan život, kažu da je to kao da si spasio cijeli svijet”, te ističe da je pas tragač uradio veliki dio posla i to kvalitetno i brzo.

    Iako ih je uveče nakon cjelodnevne akcije često budilo podrhtavanje zemljišta, nije bilo mjesta za strah. Jedini cilj im je bio spasiti što više ljudi.

    Spasilac Dragiša Vuletić pomenuo je riječi patrijarha Pavla “ako si uz Hrista onda čega se bojiš, ako nisi čemu se nadaš” i istakao da tokom tih deset dana niko od spasilaca iz Srpske nije povrijeđen, niti zadobio ogrebotinu.

    “Ono što je osnovno na terenu i u ovakvim uslovima, kao što je katastrofalni zemljotres, jeste timski rad i iznad svega da su svi članovi složni i da dopunjuju jedan drugog. Želim da naglasim, da je osim spašavanja ljudskog života, naša najveća satisfakcija što smo se svi vratili zdravi”, naglasio je zamjenik direktora Republičke uprave Civilne zaštite Nenad Ćuk.

    I logistički tim je bio na visini zadatka. Putovali su 34 časa bez pauze da obezbijede sve što je neophodno kolegama na terenu.

    Spasilac Slaviša Vučkovac kaže da ih je sustigao umor tek kada su se vratili, kao i sjećanja na potresne slike kojima su svjedočili, a koje su potisnuli dok su bili na terenu.

    Uz veliku požrtvovanost preduzeli su i sve mjere predostrožnosti. Imali su podršku svih institucija za vrijeme boravka u Turskoj, a imaće je i ubuduće.

    V.D. direktora RUCZ Milan Novitović istakao da su veliku podršku imali od predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i premijera Radovana Viškovića koji su ih svakodnevno zvali telefonom.

    “Pokazali smo da timski možemo sve i dobili smo nove zadatke koje ćemo realizovati u narednim mjesecima kako bi Republika Srpske bila sigurna, a mi još spremniji i obučeniji. Ponosni smo na sve što smo uradili i mislim da i Srpska može biti s pravom ponosna na sve nas”, rekao je Novitović.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nagradiće junake – spasioce sa po 5.000 maraka nakon humane misije u Turskoj, gdje su u pravom svjetlu predstavili Srpsku.

    U utorak, 21. februara, za pripadnike Spasilačkog tima biće upriličen prijem u Palati Republike.

  • Novitović: Srpska ima jednu od najspremnijih jedinica u regionu

    Novitović: Srpska ima jednu od najspremnijih jedinica u regionu

    Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite Milan Novitović rekao je da ponos sa kojim su se pripadnici specijalističkog tima za spašavanje iz ruševina vratili iz Turske i pomoć koju su pružili ugroženom stanovništvu u Kahramanmarašu daju za pravo da se kaže da Republika Srpska ima jednu od najspremnijih jedinica u regionu.

    “Ono što je bitno da građani Republike Srpske znaju je da imaju obučene i opremljene jedinice i timove, a naša dodatna obaveza je da zajedno sa Vladom Srpske i ostalim institucijama razvijamo sistem zaštite i spašavanja i pružimo građanima Srpske maksimalnu zaštitu u ovakvim situacijama”, rekao je Novitović.

    On je istakao da će sva iskustva koja su članovi specijalističkog tima stekli u Turskoj služiti da se što više unaprijedi sistem zaštite i spašavanja, da se jedinice Civilne zaštite usavrše, modernizuju, opreme i organizuju na najbolji mogući način.

    “Naši pripadnici su krajnje požrtvovano i posvećeno radili svoj posao i ponašali se odgovorno prvenstveno prema svom životu i zdravlju, ali smo vodili računa da u datoj situaciji damo svoj maksimum”, rekao je Novitović za ATV.

    On je naveo da bi misija bila nepotpuna da nisu uspjeli da spasu jedan ljudski život, te dodao da će ta četiti sata koliko je trajala akcija spašavanja djevojčice iz ruševina u Kahramanmarašu obilježiti živote učesnika ove misije.

    “Na nama je da od ovog tima sa 30 članova učinimo da on ostane okosnica jedinice koja će imati znatno više pripadnika. Sva ova iskustva moramo implementirati”, rekao je Novitović.

    On kaže da su svi učesnici jedinice prošli ranije obuke, ali da iskustvo koje nose iz Turske daleko od toga što su mogli da vide i nauče.

    “Niko od pripadnika Republičke uprave civilne zaštite nije mogao očekivati kakve će ih razmjere zemljotresa dočekati u Turskoj i ljudske patnje koje su zajedno sa turskim stanovništvom preživjeli”, rekao je Novitović.

    On je naveo da su pripadnici specijalnog tima odgovorili zadatku i ispunili u potpunosti misiju na koju su upućeni odlukom Vlade Republike Srpske i po naredbi predsjednika Republike Milorada Dodika.

    Novitović kaže da je bilo za očekivati da odgovorno rukovodstvo Republike Srpske razmotri mogućnost da se članovi ovog tima finansijski nagrade, kao što je to najavio predsjednik Srpske.

    “Ponos smo Republike Srpske i u buduće će biti daleko veća čast biti pripadnik Republičke uprave civilne zaštite. To nam je dodatna obaveza koja nam je sada nametnuta”, rekao je Novitović.

  • Predsjednik NSRS Nenad Stevandić najavio službenu posjetu Ruskoj Federaciji

    Predsjednik NSRS Nenad Stevandić najavio službenu posjetu Ruskoj Federaciji

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, dr Nenad Stevandić, obraćajući se novinarima danas u Banjaluci najavio je službenu posjetu delegacije Narodne skupštine Republike Srpske Ruskoj Federaciji.

    Stevandić je rekao da u Rusku Federaciju odlazi na poziv predsjednika Savjeta federacije Federalne skupštine Ruske Federacije Valentine Matvijenko.

    Posjeta će biti realizovana od 21. do 23. februara, a pored predsjednika Stevandića, delegaciju će činiti još tri poslanika Narodne skupštine Republike Srpske.

    Posjetu Ruskoj Federaciji Stevandić je opisao kao redovnu aktivnost, koja se realizuje na osnovu ranije potpisanih sporazuma, te da ta posjeta nema nikakve veze ni sa poremećenim odnosima NATO, SAD i Rusije, niti sa trenutnom situacijom u Ukrajini. 

    “Odnosi Narodne skupštine i Savjeta federacije Federalne skupštine Rusije su stariji od navedenih događaja u Ukrajini. Uspostavljeni su mnogo prije i nisu na štetu BiH. Naprotiv, BiH ima benefite od ovih odnosa i kroz nisku cijenu ruskog gasa”, rekao je Stevandić.

    On je odbacio medijske i druge spinove da Srpska vodi prorusku politiku.

    “To je neistina jer mi vodimo srpsku politiku. Ne vodimo prorusku ni antirusku, ni proameričku i antiameričku, ni britansku i antibritansku politiku. Vodimo politiku ubrzanog pristupa evropskim integracijama za šta postoji saglasnost u BiH”, rekao je Stevandić.  On je ponovio da Srpska ne želi učestvovati u antiruskoj kampanji, te da se i dalje drži neutralnosti izglasane u Narodnoj skupštini 2017. godine.

    Pored sastanka sa Valentinom Matvijenko, prvog dana službene posjete delegacija Narodne skupštine sastaće se i sa prvim zamjenikom predsjednika Komiteta Državne dume za bezbjednost i za borbu protiv korupcije, koordinatorom poslaničke grupe za odnose sa parlamentima Republike Slovenije i zemalja balkanskog regiona M.E.Staršinovi.

    Drugog dana službene posjete delegacije Narodne skupštine sastaće se, u odvojenim susretima, sa predsjednikom Državne dume Federalne skupštine Ruske Federacije Vjačeslavom Volodinom i sa prvim zamjenikom ministra inostranih poslova Ruske Federacije Vladimirom Titovom. Prilikom posjete Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose, predsjednik Stevandić obratiće se članovima Balkanskog kluba naučnog studentskog društva MGIMO.

    Odgovarajući na pitanja novinara, predjsenik Stevandić rekao je da je akt terorizma nazivanje Srpske “okotom”, te pozivanje na njeno uništenje.

    Govoreći o stavovima poglavara Islamske zajednice u BiH Huseina Kavazovića da je “progon imama Amira Mahića iz Kozarca na vjerskoj osnovi”, Stevandić je rekao da snimci u vezi s tim govore o jednoj vrsti političkog islama, “i to onog koji potpuno politizuje i postaje neka vrsta ovdašnjeg antisrpskog džihada”.

    On je novinarima u Banjaluci rekao da je takve ocjene prenio i evropskim diplomatama.