Kategorija: Vijesti

  • Almir Džuvo imenovan za direktora OBA

    Almir Džuvo imenovan za direktora OBA

    Izvršno obavještajni odbor odnosno Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH te Zoran Tegeltija i Zukan Helez njeni zamjenici imenovali su Almdira Džuvu za direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije, a to imenovanje kasnije je potvrdio i Savjet ministara BiH.

    Osm Džuve, Savjet ministara BiH imenovao je i Ristu Zarića, za njegovog zamjenika te Damira Bevnadu za glavnog inspektora, a za ovo imenovanje dobijeno je pozitivno mišljenje Predsjedništva BiH.

    Imenovanjem Džuve, Osman Mehmedagić Osmica i zvanično je smjenjen sa te funkcije, a zanimljivo je i da je Džuvo već bio direktor Obavještajno bezbjednosne agencije BiH.

    Savjet ministara BiH prije imenovanja Džuve održao je još jednu sjednicu na kojoj je usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine kojim se olakšava prijem u službu, pojednostavljuju procesi upravljanja karijerom profesionalnih vojnih osoba i na taj način pomaže bolja kadrovska popunjenost.

    “Predloženim izmjenama želi se osigurati veći interes mladih osoba za prijem u kategoriju vojnika iz civilastva, zbog mogućnosti dalje karijere i napredovanja. Na ovaj način bi se osigurao kontinuitet operativne sposotnovsti, te pravovremeno i potpuno izvršenje misije Oružanih snaga prije svega što Oružanim snagama nedostaje 1.215 profesionalnih vojnih osoba”, saopšteno je iz Savjera ministara BiH. Savjet ministara BiH usvojio je i inforamciju Komisije za saradnju sa NATO o realizaciji aktivnosti iz dva programa reformi BiH i to za 2021. i 2022. godinu. Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH rekla je da inforamcija potvrđuje da se reformske aktivnosti odvijaju u okviru strukturalne saranje BiH sa NATO-om. Ministri su na prijedlog Ministarstva bezbjednosti usvojili i Strategiju za borbu protiv organizovanog kriminala u BiH 2023. do 2026. godine kao novi dokument kojim se definiše strateški okvir u ovoj oblasti i osigurava efikasan sigurnosti sektor u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.

  • Potpisan ugovor o izgradnji dionice auto-puta Brčko-Bijeljina

    Potpisan ugovor o izgradnji dionice auto-puta Brčko-Bijeljina

    U Banjaluci je danas potpisan ugovor o izgradnji 17 kilometara dionice auto-puta Brčko-Bijeljina, ukupne vrijednosti 346 miliona 955 hiljada KM, bez PDV-a.
    Ugovor su u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske potpisali vršilac dužnosti direktora “Autoputeva Republike Srpske” Nedeljko Ćorić, vršilac dužnosti direktora za tehničke poslove u “Autoputevima” Slobodan Stanarević i predstavnik konzorcijuma kineskih kompanija Li Gang.

    Potpisivanju su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i premijer Radovan Višković, ministara saobraćaja i veza Nedeljko Čubrilović.

    Konzorcijum kompanija čine “Kineska prekomorska inženjerska grupa”, “Kineska grupa za građevinarstvo Tisju” i Kineska banka za izgradnju.

  • BiH poseže za međunarodnim tužbama zbog Trgovske gore

    BiH poseže za međunarodnim tužbama zbog Trgovske gore

    Bosna i Hercegovina bi u narednom periodu trebalo da pokrene međunarodne žalbe i tužbe protiv Hrvatske zbog najavljene izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori u okolini Dvora na Uni, koji je udaljen vazdušnom linijom 800 metara od Novog Grada te potencijalno ugrožava 250.000 stanovnika u slivu Une.

    Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, prvi je zvaničnik iz BiH koji je najavio moguću tužbu, rekavši da Srpska neće odustati od zahtjeva da Hrvatska zaustavi projekat izgradnje odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, te poručio da će uslijediti i međunarodne tužbe.

    “Po pitanju Trgovske gore sprovedene su mnoge aktivnosti i na nivou BiH i na nivou RS. To ostaje ozbiljan problem koji treba da rješavamo, ne samo sa Hrvatskom, nego i sa EU i nećemo odustati. Preduzeli smo niz mjera, uputili mnoge ukaze, žalbe, a sad, vjerovatno, ulazimo i u period međunarodnih tužbi. BiH ne može da riješi ovo pitanje jer se ono dešava i ostvaruje na prostoru Hrvatske”, istakao je Dodik.

    Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, rekao je da je ovo pitanje potrebno što prije riješiti na dobrobit 250.000 ljudi u 13 opština u slivu rijeke Une.

    “U prethodnom mandatu to nije bilo riješeno, iako je Hrvatska uporno tražila stav BiH. Formirano je koordinaciono tijelo i ekspertski pravni tim koji je napravio strategiju i očekujem da će u narednih dvadesetak dana biti formiran tim koji će pratiti primjenu pravne strategije i informirati institucije o narednim koracima. Primarno je važno očuvati zdravlje ljudi i okoliš, te implementirati sve odluke Predsjedništva BiH, Savjeta ministara i parlamenta, ali i očuvati bilateralne odnose s Hrvatskom, no ne po svaku cijenu jer ako Hrvatska ne prepoznaje značaj bh. strane zašto bi BiH bila u podređenom odnosu”, poručio je Košarac te dodao da se nada da bi se Slovenija i Hrvatska mogle dogovoriti o novoj lokaciji, iako nije optimista.

    Mario Crnković, predsjednik Udruženja “Grin tim” iz Novog Grada i jedan od najvećih aktivista protiv odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, kaže za “Nezavisne” da BiH sada ne može tužiti Hrvatsku.

    “Možemo samo poslati prigovor po ESPOO-u kada krenu u proceduru, kao i prigovor po Arhusu, ali ako idem u tom smjeru sa pričom odmičemo se od meni suštinski bitnih stvari, a to su procesi, koji i te kako škripe. Nezahvalno mi je ići u te detalje kad imamo pravnu strategiju koja je mrtvo slovo na papiru, bez konkretnih rokova i zaduženja. Ne smijemo se fokusirati samo na jedno rješenje kao što je tužba, već sistematski raditi u smjeru struke, prava i diplomatije. Kada je u pitanju struka, pozitivno je što su za proljeće najavljena geološka, hidrogeološka i hidrološka istraživanja, ali od velike je važnosti uraditi studije koje realno sagledavaju negativne uticaje na stanovništvo”, naglasio je Crnković.

    Dodaje da je potrebno raditi u smjeru pripremanja slučaja, kako za prigovore po međunarodnim konvencijama, tako i za međunarodne tužbe.

    “BiH ima pravnu strategiju još od sredine prošle godine, ali to nam ne znači ništa dok god nemamo jasno definisane aktivnosti sa vremenskim rokovima i zacrtanim rezultatima. Nama ne trebaju puka obećanja, ni usputna pominjanja Trgovske gore, već plansko djelovanje i aktiviranje svih diplomatskih kapaciteta koje imamo. Ukoliko im tema nije dovoljno važna, neće to biti ništa novo za nas, ali bar ćemo znati na čemu smo. Kao građani smo teško primili medijske podvale bivših saborskih zastupnika iz Hrvatske koji kažu da je Trgovska gora završena tema. Ne, nije završena tema i nikad neće biti završena, dok god Hrvatska ne odustane te dok postoji makar jedan građanin koji ne posustaje”, zaključio je Crnković.

  • Stevandić: Republika Srpska ostaje posvećena izvornim vrijednostima antifašizma

    Stevandić: Republika Srpska ostaje posvećena izvornim vrijednostima antifašizma

    Završnog dana službene posjete Ruskoj Federaciji delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, sa predsjednikom Narodne skupštine Nenadom Stevandićem na čelu, posjetila je Centralni muzej Velikog otadžbinskog rata 1941-1945. godine i odala poštu junacima koji su izvojevali veliku pobjedu nad fašizmom, saopšteno je iz NSRS.

    • U ovoj borbi su učestvovali svi narodi koji su pružili otpor tadašnjem fašističkom poretku u pokušaju da se svijet porobi od strane Hitlera – rekao je Stevandić prilikom posjete i dodao da, uz posjetu Predstavništvu Republike Srpske u Moskvi, posjeta Muzeju predstavlja kraj zvanične posjete Ruskoj Federaciji.

    Stevandić je ponovio da Republika Srpska želi biti otvorena i prema Istoku i prema Zapadu.

    • Republika Srpska ostaje posvećena izvornim vrijednostima antifašizma i neće podleći nekim novim histerijama koje bi kopirale to doba – izjavio je Stevandić i dodao da je Republika Srpska dobila razumijevanje od strane Ruske Federacije za svoje geopolitičke interese.

    On se zahvalio domaćinima na prijemu, uz napomenu da je zvanična delegacija NSRS tokom posjete boravila u Savjetu Ruske federacije, Državnoj dumi, Ministarstvu spoljnih poslova Ruske Federacije, kao i na fakultetima i institutima.

    • Ova posjeta predstavlja dobitak za Republiku Srpsku jer su sve oči bile uperene ka delegaciji i to je izazvalo veliku pažnju svijeta. Međutim, postoje određene laži i podmetanja kad je u pitanju ova posjeta. Republika Srpska je ostala neutralna i ponosi se svojom neutralnošću – rekao je Stevandić.

    Delegaciju Narodne skupštine, pored predsjednika, čine narodni poslanici Igor Žunić, Darko Banjac i Dragomir Vasić i generalni sekretar Boran Bosančić.

  • Višković iskreno o neradnicima u javnim institucijama

    Višković iskreno o neradnicima u javnim institucijama

    Opozicija je ponovo prozvala premijera Srpske Radovana Viškovića u vezi sa spiskom neradnika u javnim institucijama Srpske koji ne dolaze na posao a primaju platu. Višković kaže da je imao namjeru da u javnosti iznese imena tih ljudi ali su ga upozorili iz Vladinih službi da na to nema pravo, po Zakonu o zaštiti ličnih podataka.

    Sutra bi neko protiv mene mogao da pokrene postupak, uslovno rečeno. Iz tog razloga nisam to javno objavio, ali ne treba da se lažemo i da zatvaramo oči. Kada je u pitanju Vlada Republike Srpske, imali smo jedan slučaj. Gdje god smo došli do saznanja da toga ima, odmah je to prekinuto, isti su odjavljeni i nisu više na platnom spisku – izjavio je Višković za ATV.

    Podsjetio je da je prvi sa tom pričom u javnost izašao direktor Elektroprivrede Republike Srpske Luka Petrović koji je rekao kako postoje ljudi koji dobijaju plate a ne dolaze na posao, a to je potvrdio i Sindikat Elektroprivrede.

    – Ja sam na osnovu tog saznanja pokrenuo to pitanje. Jedan broj ljudi zaista je bio takav, ne samo u Elektroprivredi, nego i u distributivnim preduzećima, u Poštama i nekim drugim javnim preduzećima. Vjerujte mi da se to sada čisti i koliko se povećala radna disciplina u svim tim preduzećima – naglasio je Višković.

    Govoreći o Zakonu o državnim službenicima, Višković je rekao da je taj zakon prepoznao kao nešto na čemu Vlada mora hitno da radi.

    – Želimo da svako ko radi, zaposlen je i prima platu, treba da tu platu zaradi. Resorno ministarstvo je dobilo nalog, formirana je radna grupa, na sjednici Vlade sam ih ponovo podsjetio da zahtijevam da se ubrza procedura izrade novog zakona o državnim službenicima i da ide u redovan postupak. Kada usvojimo novi zakon, da on bude po mjeri Republike Srpske – naveo je Višković.

  • Izetbegović poručuje da vrlo skromno živi

    Izetbegović poručuje da vrlo skromno živi

    Predsjednik SDA Bakir Izetbegović pojasnio je večeras od čega živi nakon što više nije u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

    Izetbegović je, gostujući u programu N1 televizije rekao da “sluša neki unutrašnji glas”.

    – Loše sam se osjećao u prošlom mandatu u Domu naroda. Meni se ne sjedi više u Domu naroda. Tamo su visoke plate – poručio je lider SDA.

    Na pitanje od čega će živjeti Izetbegović je odgovorio da je on penzioner od prije dva dana.

    – S nekom solidnom penzijom i mogu da živim od toga. Dakle ja vrlo skromno živim. Ja nisam na godišnji odmor otišao ni ove, ni prošle godine. Nemam nikakve izdatke skoro, nemam automobil, ja sam vrlo jedan skroman čovjek, meni nikakve posebne pare ne trebaju imam sasvim dovoljno za svoj život – dodao je Izetbegović poručivši da ima nešto ušteđevine i “tako dalje”.

    Podsjećamo, Izetbegović više nije u Domu naroda i ne obnaša nikakvu funkciju na niti jednom nivou vlasti, prenosi Kliks.

  • Marfi se pohvalio da je vidio Povelju Kulina bana, Dodik mu odgovorio

    Marfi se pohvalio da je vidio Povelju Kulina bana, Dodik mu odgovorio

    Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Majkl Marfi objavio je na Twitteru da je vidio i u rukama držao Povelju Kulina bana.

    “Prošle sedmice, dok sam bio u Dubrovniku, imao sam privilegiju i rijetku priliku da vidim dokument koji svjedoči postojanju Bosne i Heregovine vijekovima”, navedeno je u objavi Ambasade SAD u BiH na Twitteru.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da je Marfi u dubrovačkom arhivu našao tragove prošlosti ovih prostora koji ne svjedoče o kontinuitetu BiH, već o smjenama država i imperija na prostoru koji se geografski označava kao BiH.

    “Što se tiče budućnosti BiH o kojoj Marfi govori, njega o tome niko neće pitati. Ali ako vidi budućnost kako je protumačio prošlost, izgubio je vrijeme u arhivu”, naveo je Dodik na “Twitteru”.

  • Stevandić: Srpska vjerna ideji pristupanja Evropskoj uniji, što su razumjeli i naši sagovornici u Rusiji

    Stevandić: Srpska vjerna ideji pristupanja Evropskoj uniji, što su razumjeli i naši sagovornici u Rusiji

    Delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, sa predsjednikom Narodne skupštine dr Nenadom Stevandićem na čelu, razgovarala je danas Moskvi sastanak sa prvim zamjenikom ministra inostranih poslova Ruske Federacije Vladimirom Genadijevičem Titovim o aktuelnom političkom trenutku i njegovom uticaju na bilateralne odnose između Republike Srpske, Bosne i Hercegovine i Ruske Federacije.

    „Zaključili smo da niko nema pravo da nameće odluke, niti da traži da se odlučuje po diktatu. Republika Srpska vodi svoju politiku koja sa ruskom politikom ima saglasnost po pitanju zaštite vitalnog nacionalnog interesa Srpske, što je Rusija pokazala svojim glasanjem u Ujedinjenim nacijama i demonstracijom svoje volje u savjetu za implementaciju mira“, izjavio nakon sastanka predsjednik Stevandić.

    On je ponovio da odbacuje bilo kakva podmetanja da Republika Srpska predstavlja Rusku platformu ili da pravi neku antievropsku priču i dodao da je Srpska ostala vjerna ideji pristupanja Evropskoj uniji, što je naišlo na razumijevanje i poštovanje s ruske strane.

    Predsjednik Stevandić se osvrnuo na rezolucije Evropskog parlamenta, koje se predstavljaju kao obavezujuće, ističući da se generiše priča o evropskim vrijednostima kako bi se opravdalo uvođenje sankcija Rusiji.

    „Srpska nema obavezu da se usaglasi sa rezolucijama, jer one su promjenjivog karaktera. Evropska politika i njene vrijednosti se mogu brzo promijeniti, s druge strane, vrijednosti koje mi njegujemo, a odnose se na vojnu i političku neutralnost, na porodične vrijednosti i na zadržavanju mogućnosti da sami donosimo odluke o svojoj sudbini, a da pri tom ne nanosimo nikakvu štetu ni Bosni i Hercegovini, ni Evropskoj uniji, ni bilo kojoj zemlji koja trenutno ima pogoršane odnose sa Rusijom, su nepromjenjive“, rekao je Stevandić.

  • Predsjednik NSRS Nenad Stevandić održao predavanje na sjednici Balkanskog kluba Naučnog studentskog društva u Moskvi

    Predsjednik NSRS Nenad Stevandić održao predavanje na sjednici Balkanskog kluba Naučnog studentskog društva u Moskvi

    Delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, sa predsjednikom Narodne skupštine dr Nenadom Stevandićem na čelu, posjetila je danas, drugog dana zvanične posjete Ruskoj Federaciji, moskovski Državni institut za međunarodne odnose Ministarstva spoljnih poslova Rusije i razgovarala sa rektorom instituta Anatolijem Torkunovom.

    Nakon sastanka, predsjednik Stevandić održao je predavanje na sjednici Balkanskog kluba Naučnog studentskog društva pod nazivom: „Međunarodni ugovori kao garanti očuvanja mira u svijetu – Da li selektivno provođenje ugovora narušava ulogu UN-a i ugrožava mir i stabilnost današnjeg svijeta?“

    Obraćajući se studentima, predsjednik Stevandić rekao je da je uspostavljanje međunarodnog poretka oličenog nekada u Ligi naroda, a danas u Ujedinjenim nacijama imalo za cilj prevenciju velikih sukoba, ali da nisu imali moć da ih potpuno spriječe.

    „Liga naroda se raspala zbog popuštanja interesima jačih, a jednako se danas rasklimala i uloga UN-a. Ako ne bude velikog reseta i povratka ravnoteže, UN će krenuti putem koji je prošla Liga naroda. Problem je što reset odnosa u svijetu i povratak međunarodnog pravnog, a samim tim i pravednijeg poretka, treba omogućiti bez rata. Osjećaj koji su stekle moćne zemlje i asocijacije, prvenstveno SAD i NATO, ali taj isti osjećaj, koji može biti i veći, stiču Rusija i Kina, te asocijacije BRIKS ili ODKB, ne smiju dovesti do sukoba i novog rata. Ne vidimo odlučnu volju da se taj novi i vjerovatno posljednji rat u našoj civilizaciji spriječi. Skoro svi navedeni su moćniji od UN-a koji prelazi u konsultativno tijelo, jer ne može omogućiti sprovođenje svojih odluka“, rekao je Stevandić.

    On je potom naveo nekoliko međunarodnih sporazuma, koji se nisu do kraja ispunili, jer su moćnije strane selektivno primjenjivale ugovor, na štetu slabijeg.

    Predavanje je zaključio konstatacijom da je budućnost svijeta u razumijevanju, uvažavanju i saradnji, te da to sve narode čini srećnijim i usmjerava ih na ekonomski razvoj.

    „To bi bilo u skladu sa često spominjanim civilizacijskim i demokratskim vrijednostima koje se cinično navode upravo kada se radi suprotno i svijet vodi ka totalitarnom neokolonijalizmu koju ne prihvata 2/3 čovječanstva“, rekao je Stevandić.

  • Ristić upozorava: Proustaška udruženja kupuju dokaze o Jasenovcu i uništavaju ih

    Ristić upozorava: Proustaška udruženja kupuju dokaze o Jasenovcu i uništavaju ih

    Pripadnici raznih proustaških udruženja koja finansira proustaška emigracija iz Kanade i Australije krstare regionom, kupuju dokaze o Jasenovcu i uništavaju ih s ciljem revizije istorije, pišu “Večernje novosti”.
    Direktor beogradskog Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić rekao je da su budžeti kojima raspolažu ove grupe enormni i da za velike svote novca od vlasnika kupuju istorijsku građu da bi je sakrili ili, češće, uništili, a krajnji cilj je revizija istorije, jer ako nema dokaza, nema ni zločina.

    “Ne štede pare, a ljudi im prodaju jer ne razumeju značaj građe ili potomke prosto nije briga za sudbinu njihovih predaka. Tu akciju prate najrazličitiji projekti, pseudonaučne knjige, podkasti…”, ispričao je Ristić.

    Ristić je dodao da su stručnjaci ovog muzeja često suočeni sa opstrukcijama na teritoriji susjednih zemalja, a da su na Kosovu i Metohiji hapšeni i isljeđivani.

    On je istakao da samo oni pojedinci i društva koji su utemeljeni u znanju mogu uspješno da se odupru krivotvorenju prošlosti.

    “Zato Muzej posebnu pažnju posvećuje prikupljanju autentične i istorijski dragocjene građe koja svjedoči o brojnim ratnim i zločinima protiv čovječnosti nad pripadnicima srpskog naroda u Drugom svjetskom ratu, prije svega o genocidu nad Srbima na području Nezavisne Države Hrvatske (NDH)”, rekao je Ristić.

    Lovci na “istorijsko blago” nerijetko dižu cijenu dokumenata, pisama, logorskih uniformi i traka, dijelova oružja, pa se ova svjedočanstva na tržištu prodaju za nekoliko desetina hiljada evra, a vrijedna dokumentacija se pojavljuje i na buvljacima po Srbiji.

    Beogradski Muzej žrtava genocida u posljednje dvije godine, zahvaljujući budžetu i donacijama, otkupljuje veliki broj artefakata od ljudi čiji su bližnji prošli kroz pakao logora u Drugom svjetskom ratu, naročito u NDH.

    U posjedu ovog muzeja odnedavno su i dva poslužavnika za kafu sa potpisima i insignijama ustaškog vođe Ante Pavelića i Eugena Dida Kvaternika, u čijoj nadležnosti je bio rad svih ustaških logora.

    Za njih je od Muzeja traženo 4.500 evra, ali ih je na kraju dobio kao poklon, jer je od tog kolekcionara otkupio mnogo vrijedne građe.

    Najvredniji otkupljeni eksponat za sada su dokumenti u vezi sa komemoracijom građanima i đacima strijeljanim u Kragujevcu, koju je održala kraljevska vlada u Londonu 1942. godine u prisustvu kralja Petra.