Kategorija: Vijesti

  • Pumpe u Srpskoj moraju da plate oko 300.000 KM zbog lošeg goriva

    Pumpe u Srpskoj moraju da plate oko 300.000 KM zbog lošeg goriva

    Zbog lošeg kvaliteta goriva na benzinskim pumpama u Republici Srpskoj inspektori su za sedam mjeseci napisali 24 prekršajna naloga u vrijednosti od 300.000 KM, pokazali su preliminarni podaci Republičke uprave za inspekcijske poslove.
    Kako su istakli u Inspektoratu RS, kontrola usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva u Srpskoj se vrši za dva perioda, odnosno zimski monitoring od oktobra do kraja aprila i ljetni koji je počeo u maju i trajaće do kraja septembra.

    S obzirom na to da je zimski monitoring tek završen, u Inspektoratu ističu da određeni postupci i analize još traju, te da je u proteklom periodu uzeto 1.124 uzorka za laboratorijsku analizu kvaliteta goriva.

    “Nakon izvršenih analiza u 12 slučajeva ili jedan odsto utvrđena su odstupanja u odnosu na parametre definisane Odlukom o kvalitetu tečnih naftnih goriva”, kazali su u Inspektoratu.

    Dodali su da je praksa pokazala da se odstupanja najčešće odnose na sniženu tačku paljenja, do čega dolazi usljed miješanja malih količina benzina sa dizelom pri istakanju goriva na benzinskim stanicama, jer usljed nepažnje zaostali benzin u ispusnom cjevovodu auto-cisterne i u seperatoru može da snizi tačku paljenja dizel goriva.

    “Kontinuiran rad tehničke inspekcije rezultirao je time da su utvrđena odstupanja od propisanih graničnih vrijednosti simbolična i da je gorivo na pumpama u Srpskoj u skladu sa važećim propisima”, istakli su u Inspektoratu.

    Dodaju da s ciljem daljeg eliminisanja odstupanja na koja analize ukazuju, najveću ulogu imaju sami dobavljači, u smislu edukacije svojih radnika koji vrše prevoz tečnih naftnih goriva, a čime će i sebe zaštititi od potencijalnih kazni koje u ovim slučajevima nisu male.

    U Inspektoratu RS ističu da je za subjekte kod kojih se analizom dokaže da su prometovali tečna naftna goriva koja nisu bila usklađena sa Odlukom o kvalitetu tečnih naftnih goriva propisane kazne za pravno lice 20.000 KM, a za odgovorno lice u pravnom licu kazna je 5.000 KM.

    Potpredsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore RS Milovan Bajić istakao da se u Srpskoj isporučuje gorivo uglavnom propisanog kvaliteta, te da su odstupanja sporadična.

    “Svi mi gorivo kupujemo u nekoj od okolnih rafinerija i uvozimo kao i drugi”, kazao je Bajić.

    Kontrolu kvaliteta goriva koje se prometuje na benzinskim stanicama obavlja inspekcija za naftu i gas, u skladu sa Programom utvrđivanja usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva, koji donosi Ministarstvo energetike i rudarstva RS. Pomenutim programom definisan je, navode u Inspektoratu, obim i postupak kontrole kvaliteta goriva, a prema zahtjevima Odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva.

    “Broj uzoraka za analizu uzetih u unutrašnjem prometu raspoređuje se na dobavljače srazmjerno njihovom učešću u prodaji tečnih naftnih goriva po strukturi za prethodnu godinu, a prema broju kontrola koji je utvrđen programom”, objasnili su u Inspektoratu, piše Glas Srpske.

  • Radi se punom parom na auto-putu Bijeljina-Rača: Imovinsko-pravni odnosi riješeni na većini trase

    Radi se punom parom na auto-putu Bijeljina-Rača: Imovinsko-pravni odnosi riješeni na većini trase

    Na devetom kilometru od petlje Bijeljina prema Rači radi se punom parom na budućem auto-putu.
    “Trenutno radimo prvi sloj i podsloj po našoj dinamici koja je planirana za ovu godinu, a u skladu sa finansijskom konstrukcijom planiramo uraditi cijeli nasip, na cijeloj dionici, dakle svih 20 kilometara, i upravo ovih dana usaglašavamo sa Republikom Srbijom dinamiku na izgradnji dijela od mosta u Rači do Kuzmina”, kaže Nedeljko Ćorić, direktor “Autoputeva Republike Srpske”.

    Na više od 95 odsto trase riješeni su imovinsko-pravni odnosi. Na jednom dijelu došlo je do izmjena jer je stanovništvo na trasi tražilo da se poveća broj propusta, podvožnjaka i nadvožnjaka. Međutim, to nije usporilo radove.

    Uporedo sa dobrom dinamikom radova u Srpskoj, teče i dinamika radova u Srbiji.

    Radi se kontinuirano na svim dionicama i na svim trasama, kao i na mostu koji će spojiti dvije države.

    “Ispred nas je kapitalni objekat, most preko Save kod Sremske Rače, prvi autoputski prelaz između dvije susjedsne države. U samom trupu trase se nalazi još niz nadvožnjaka, podvožnjaka, dopunskih mostova, obilaznica, petlji. Radovi na trasi takođe teku planiranom dinamikom, malo smo imali problema sa rijekom Savom, dubinom iskopa šljunka, ali i to je riješeno”, kazao je Dragan Jocić, direktor “JP Putevi Srbije”.

    Dionica autoputa Rača-Bijeljina duga je 20 kilometara i sastavni je dio dijela budućih autoputeva Banja Luka-Bijeljina-Beograd i Beograd-Sarajevo.

    Finansira se sredstvima Vlada Republike Srpske i Srbije. Rok za izgradnju je septembar 2025., a sudeći po trenutnoj dinamici, moguće je da bude izgrađen i prije predviđenog roka.

  • U godini krize tri nova vozila za predsjednika Srpske

    U godini krize tri nova vozila za predsjednika Srpske

    Dok sa svih strana stižu signali da će, zbog dospjevanja rata za nagomilane javne dugove, mnogi u Srpskoj morati dobro pritegnuti kaiš, predsjednik Republike Milorad Dodik nabavlja tri nova vozila, ukupne vrijednosti od oko pola miliona KM.

    Posebnu pažnju privukao je javni poziv za nabavku superluksuznog vozila, koje će poreski obveznici platiti 316.000 KM i kojim će se voziti lično predsjednik.

    U budžetu Republike Srpske za 2023. godinu nije predviđen novac za stambeno zbrinjavanje porodica poginulih boraca i RVI. Tako da će i ove godine ostati kratkih rukava pripadnici boračkih kategorija, koji su se na poziv za stambeno zbrinjavanje prijavili još 2019. godine.

    Istovremeno, Savez opština i gradova Republike Srpske obaviješten da će lokalne zajednice morati raditi rebalanse budžeta, zbog neophodnih mjera štednje.

    – Pripašće im 30 miliona maraka manje u raspodjeli PDV, zbog otplata kredita koji dolaze na naplatu Republici Srpskoj – pojasnio je ranije ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

    Sve su prilike da novaca neće biti čak ni za 35 nerazvijenih i izrazito nerazvijenih opština u Srpskoj, koje tavore na rubu opstanka.

    Mnogi načelnici ovih opština su još u januaru upozorili da neće imati dovoljno čak ni za plate činovnicima, ukoliko se ne povećaju davanja iz republičkog budžeta, koja iznose skromnih 80.000 do 100.000 KM po opštini.

    Ali, kako sada stvari stoje, biće dobro ako opštine poput Jezera, Istočnog Mostara ili Kupresa u RS dobiju i toliko.

    Analitičari su saglasni da je ovo još jedan šamar i dodatno poniženje za osiromašene građane.

    – Poruka je, iako vrlo slojevita, jednostavna za isčitati. Na ovaj način Dodik poručuje građanima da ovdašnju vlast ne zanimaju brige običnih ljudi, njihovi problemi i potrebe, jer su na vrh prioriteta stavili sopstveni luksuz i komfor – kaže politička analitičarka Tanja Topić.


    Ona dodaje da druga, takođe vrlo jasna poruka, glasi “nismo u izbornoj godini”.

    – Ovakva bezobzirnost ne bi bila ispoljena u kampanji – kaže Topićeva.

    Odnos političara prema podanicima je, dodaje analitičarka, vrlo jednostavan.

    – Nije ih briga kako će građani reagovati na rasipništvo novcem poreskih obveznika, jer ni sami poreski obveznici nisu svjesni da se vlast rasipa njihovim novcem i da su političarima bitni samo kao glasačka mašina u godini izbora – kaže Topićeva.

    Ona ističe da živimo u društvu u kojem zamjena teza fantasticno funkcioniše i gdje je neodbranjivo politički lako odbraniti.

    To se, smatra ona, vrlo dobro pokazalo, kada je u pitanju odnos građana prema medijima i novinarima.

    – Građani podržavaju napade na novinare, koji su spremni da objave nepodopštine ljudi na vlasti. A, s druge strane, osim rijetkih novinarskih “spodoba”, malo ko se uopšte zapita ima li smisla da se u jednoj od najsiromašnijih zemlja Evrope vlastodršci vozaju u najluksuznijim vozilima i to na račun osiromašenog naroda – kaže Topićeva.

  • Karan uvjerava: Javnost ne treba da brine, podignut stepen aktivnosti MUP-a

    Karan uvjerava: Javnost ne treba da brine, podignut stepen aktivnosti MUP-a

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan poručio je da javnost u Srpskoj ne treba da bude zabrinuta jer je podignut stepen aktivnosti MUP-a posebno u oblasti visokotehnološkog kriminaliteta, maloljetničke delinkvencije, narkomanije.
    Karan je novinarima u Foči rekao da će MUP Srpske, nakon tragičnih dešavanja u Srbiji, pojačati one mjere koje je i do sada obavljao u saradnji sa drugim sektorima jer je riječ o multisektorskom pristupu, naročito kada su djeca u pitanju.

    On je dodao da će se, prije svega, razmisliti o ponovom uvođenju školskih policajca, koji su se pokazali kao jako dobri.

    Karan je napomenuo da MUP sa velikim brojem drugih sektora, resornih ministarstava, socijalnim ustanovama, školama, nastavnicima, lokalnim zajednicama već duži niz godina ima stalne projekte koji se odnose na edukaciju nastavnika, roditelja i đaka kada je riječ, prije svega, o vršnjačkom nasilju, specifičnom segmentu maloljetničke delinkvencije, opasnostima koje sa sobom nosi droga, oružje.

    Prema njegovim riječima, prošle godine oko 300 pripadnika MUP-a je u tom smislu edukovalo 20.000 učenika osnovnih i srednjih škola, oko 700 nastavnog osoblja i roditelja.

    Karan je potvrdio da se u Republici Srpskoj sprovodi kontrola oružja straljačkih klubova, koja se, kako je rekao, vrši redovno, a sada će biti pojačana.

  • Dodik: Učiniti više napora u vaspitanju djece

    Dodik: Učiniti više napora u vaspitanju djece

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da roditelji, prosvjetni radnici, institucije i cjelokupno društvo zajedno moraju učiniti više napora u vaspitanju djece da bi dobili zdrave generacije.

    “Pozivam roditelje da ulože dodatni napor u vaspitanje djece, da prate šta se dešava na društvenim mrežama i djeci ograniče pristup za sadržaje na internetu koji mogu negativno da utiču na njihov razvoj”, naveo je Dodik.

    Dodik je u retrospektivi protekle sedmice na svom Instagram profilu podsjetio da je, nakon tragedije u beogradskoj školi “Vladislav Ribnikar”, održana vanredna sjednica Vlade Republike Srpske na kojoj je definisan niz mjera koje će biti preduzete radi povećanja bezbjednosti u školama, ali i da se zabrani unošenje mobilnih telefona na nastavu.

    “Nije dovoljno samo prisustvo policajca, već ćemo uvesti vanredno i redovno testiranje djece na eventualno konzumiranje opojnih droga i donijećemo rigorozne mjere za one koji ih koriste”, istakao je Dodik.

    On je dodao da primat treba dati obrazovnim radnicima i iz zakona izbaciti sve ono što umanjuje njihovu obrazovnu funkciju i što ih stavlja u podređen položaj u pogledu discipline prema onome što djeca čine u školama.

    Dodik je poručio da se autoritet učitelja i nastavnika mora vratiti na nivo drugog roditelja.

    Predsjednik Srpske podsjetio je da je protekle sedmice razgovarao sa ministrom inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedinom Konakovićem i da su se saglasili da pitanja koja su razvojnog karaktera u BiH ne bi trebalo da budu uslovljavana i da se o uspjehu može govoriti samo onda kada se dođe u situaciju da niko ne osporava nijedan razvojni projekat.

    Dodik je napomenuo da je imao veliku čast i privilegiju da sa suprugom Snježanom bude kum Hrama Svete Trojice u Aleksandrovcu, čije je temelje osveštao NJegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem.

  • Ponovo pretreseni objekti u vlasništvu Osmana Mehmedagića

    Ponovo pretreseni objekti u vlasništvu Osmana Mehmedagića

    Inspektori Agencije za istrage i zaštitu (Sipa) BiH ponovo su pretresli objekte u vlasništvu bivšeg direktora Obavještajno bezbjednosne agencije (OBA) Osmana Mehmedagića Osmice.

    Navodi se da je Sipa postupala po naredbi Tužilaštva BiH, a u vezi predmeta “Diploma”.

    Ovo je drugi put u dvije sedmice da Sipa pretresa objekte u vlasništvu Mehmedagića, piše Avaz.

    Sipa je tada tražila matične knjige koje se odnose na Mehmedagićevo “školovanje” jer nikada nije pronađen ni njegov indeks, kao ni matične knjige Američkog univerziteta od 2006. do 2015. godine.

    Mehmedagić je prije dvije godine hapšen u okviru ove istrage, ali je pušten da se brani sa slobode.

    U okviru ove afere hapšen je vlasnik Američkog univerziteta Denis Prcić, koji je proveo mjesec dana u pritvoru.

  • Predstavnici medija napustili javnu raspravu o izmjenama Krivičnog zakonika Srpske

    Predstavnici medija napustili javnu raspravu o izmjenama Krivičnog zakonika Srpske

    Predstavnici medija napustili su javnu raspravu o izmjenama Krivičnog zakonika Republike Srpske.

    Zatraženo je povlačenje svih odredbi koje su novinari u proteklim mjesecima označili spornim.

    Novinari su predali pismene primjedbe na zakon predstavnicima Ministarstva pravde, a javna rasprava je nastavljena uz prisustvo predstavnika civilnog društva i pravosuđa.

    Novinari su poručili da je u pitanju skandalozan zakon, te da je njihov stav da on mora biti povučen iz procedure.

    Predsjednik Kluba novinara Banjaluka Siniša Vukelić rekao je da je besmisleno bilo učestvovati u prividu demokratije koju pokušava izvršna i zakonodavna vlast da prikaže.

    • Ovo nije javna rasprava, i ovdje se argumenti ne poštuju. Napuštajući javnu raspravu, novinarska zajednica je jasno poručila, povucite ovaj nacrt zakona. Ovaj zakon je toliko loše napisan, skandalozan i tolike posljedice može proizvesti da je besmisleno učestvovati i pokušati poboljšati. Na izlasku iz sale, i pisanim putem smo predali svoje zahtjeve da povuče ovaj skandalozan zakon, a neke kolege su dostavile amandmane da se povuku svi članovi koji se odnose na kriminalizaciju klevete i uvrede – rekao je Vukelić dodajući da će se usvajanjem ovakvog zakona biti narušena sloboda govora u Republici Srpskoj i pogoršati medijske slobode koje su sada na niskom nivou.

    Glavni i odgovorni urednik Nezavisnih novina, Sandra Gojković Arbutina rekla je novinarska zajednica već mjesec priča o Nacrtu izmjena Krivičnog zakona i zašto on mora biti povučen. Ona je istakla da su javnu raspravu od početka smatrali formom i samo da se ispoštuje zbog javnosti, te da znaju da tu se ništa novo neće donijeti.

    • Zato je dogovor novniarske zajednice u Banjaluci, a nadam se i u ostalim gradovima da dođemo na javnu raspravu, donesemo svoje amandmane i primjedbe na ovaj Nacrt i smatramo bespredmetnim da ponovo ponavljamo sve ono što smo ponavljali u posljednje vrijeme, a da niko nije reagovao – rekla je Gojković Arbutina.

    Ona je istakla da se u nekoliko navrata pokušalo doći do Miloša Bukejlovića, ministra pravde.

    • Sada je došao na javnu raspravu i mislmio da nema smisla da se tu natežemo. Imao je šansu. Zvali smo ga za izjave, na konferencije i nije se odazvao, sada smo odlučili da se samo pojavimo i drago mi je da smo došli u ovolikom broju i da napustimo javnu raspravu i time pokažemo besmisao. Sve je osmišljeno da se sve to zgura u četiri grada – rekla je Gojković Arbutina dodajući da će ova slika iz Banjaluke doprijeti do nekoga, mada su male šanse.

    Novinar „Euroblica“ Milkica Milojević, rekla je da pamti i član 133. Krivčnog zakona SFRJ, čuveni verbalni delkit, i da danas nema šta da se raspravlja na javnoj raspravi.

    Prema njenim riječima taj zakonski projekat odmah i u cjelosti treba da bude povučen i uvreda i kleveta ne smiju da se kriminalizuju.

    • Imamo građanske zakone kojima je to sve regulisano. Donosioci odluka ne treba da zloupotrebljavaju smrt nesretnog mladića iz Laktaša koji se ubio zbog neprimjerenog snimka koji je za njega bio uvredljiv. Neovlašteno snimanje i distribuisanje sadržaja je već sankcionisano drugim članovima krivičnog zakona i to se moglo procesuirati i ako se htjelo – rekla je Milojević.

    Ona je navela i da donosioci odluka ne treba da pretjeruju u ponavljanju stava da imamo sve više povratnika u vršenju prekšaja uvreda i kleveta.

    • Imamo jednog povratnika koji najčešće kleveće i vrijeđa i to javno, a to je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske. Ukoliko bi ovaj zakon, silom skupštinske većine bio usvojen, poručujem tužiocima i sudijama da postupaju po zakonu jednako prema predsjedniku i političkim moćnicima, tako i prema radnicima, seljacima i poštenoj inteligenciji – rekla je Milojevićeva.
  • Cvijanovićeva uputila saučešće Vučiću i narodu Srbije

    Cvijanovićeva uputila saučešće Vučiću i narodu Srbije

    Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović uputila je telegram saučešća predsjedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću i narodu Republike Srbije povodom gubitka ljudskih života u bezumnom terorističkom napadu u Mladenovcu.

    Duboko me je potresla vijest o gubitku nevinih ljudskih života u bezumonom terorističkom napadu u Mladenovcu. Iako je u ovim teškim trenucima za Vas i srpski narod teško naći riječi utjehe, molim Vas da porodicama nastradalih prenesete izraze najdubljeg saosjećanja, a povrijeđenima želje za brz oporavak – navodi se u telegramu saučešća srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.

    Kod Mladenovca je noćas u pucnjavi ubijeno osam ljudi, a 14 je ranjeno. Poslije višečasovne opsežne potrage uhapšen je osumnjičeni U.B. /21/.

  • Dodik uputio najiskrenije saučešće uz poruku da svi nađu snage u ovim teškim danima

    Dodik uputio najiskrenije saučešće uz poruku da svi nađu snage u ovim teškim danima

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, rekao je da s nevjericom primio vijest o bezumnom napadu kod Mladenovca.

    S nevjericom primio sam vijest o bezumnom napadu i ubistvima nedužnih mještana u selima kod Mladenovca. U danu kad u Republici Srpskoj i Srbiji oplakujemo nevine žrtve iz beogradske škole, zadesila nas je nova tragedija – napisao je Dodik na svom Tviter nalogu.

    Predsjedniku Srbije i porodicama ubijenih, uputio je najiskrenije saučešće.

    • Predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i porodicama ubijenih upućujem najiskrenije saučešće uz poruku da nađemo snage u ovim teškim danima. Povrijeđenima želim brz oporavak – dodaje Dodik.

    Kaže, na ovakve tragedije se mora naći adekvatan odgovor.

    • Kao narod i društvo moramo naći adekvatan odgovor da se ovakve tragedije ne ponavljaju i da obezbijedimo stabilno i mirno okruženje za život – ističe Dodik.
  • Višković uputio telegram saučešća nakon masakra u Mladenovcu

    Višković uputio telegram saučešća nakon masakra u Mladenovcu

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković uputio je saučešće predsjednici Vlade Srbije Ani Brnabić i građanima Srbije, povodom tragičnog događaja u Mladenovcu.


    “Na ovaj dan, kad i Republika Srpska, Danom žalosti, tuguje sa porodicama stradalih i građanima Srbije zbog gubitka nedužnih dječijih života u nezapamćenoj tragediji u školi ‘Vladislav Ribnikar’, sa zaprepaštenjem i žalom primili smo vijest o masakru u Mladenovcu“, naveo je Višković.


    Zajedno sa narodom Srbije i porodicama stradalih, dodaje on, žalimo za nedužnim žrtvama, dijeleći bol.


    “U svoje ime, i u ime Vlade Republike Srpske, primite najdublje saučešće“, navodi se u telegramu predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića.