Kategorija: Vijesti

  • Cvijanović: Napustila sam zasjedanje jer Šmit nastavlja sa pravljenjem eksperimenta od BiH

    Cvijanović: Napustila sam zasjedanje jer Šmit nastavlja sa pravljenjem eksperimenta od BiH

    Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH napustila je zasjedanje Savjeta bezbjednosti UN tokom obraćanja Kristijana Šmita.

    Napustila sam, jer nije verifikovan u Savjetu bezbjednosti UN, jer nastavlja sa pravljenjm eksperimenta od BiH, stavljajući se iznad demokratski izabranih institucija, za šta mu Dejtonski sporazum nije dao mandat. I neki dan je izjavio: “Јa sam taj koji odlučuje”, a ja mu poručujem mi smo ti koji odlučujemo jer nas je narod izabrao – objavila je Cvijanovićeva na Instagramu.

    Šmitovom obraćanju nisu prisustvovali ni šefovi stalnih misija Rusije i Kine pri UN, koje ga ne priznaju kao visokog predstavnika u BiH.

  • Šmit tvrdi da je izjava lidera RS akcioni plan za secesiju, Rusija tražila da se on udalji

    Šmit tvrdi da je izjava lidera RS akcioni plan za secesiju, Rusija tražila da se on udalji

    zjava koju su vladajuće partije u Republici Srpskoj potpisale je akcioni plan za secesiju od BiH, rekao je Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH, kojeg RS ne priznaje, na sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a posvećenoj stanju u BiH.

    Šmit je rekao da je secesionistička retorika liderstva u RS dramatično porasla u narednom periodu, i dodao da to predstavlja jedan od ključnih izazova za BiH.

    “Milorad Dodik, predsjednik RS, otvoreno poziva na nezavisnost RS, a čak je i javno govorio o priključivanju RS Srbiji”, rekao je Šmit i dodao da je dobio uvjeravanja iz Srbije i Hrvatske da podržavaju suverenitet i teritorijalni integritet BiH.

    Pozdravio je uklanjanje naziva ulica u Mostaru po ustaškim zvaničnicima iz Drugog svjetskog rata i pohvalio brzo formiranje vlasti na nivou BiH i RS nakon proteklih izbora, ali je dodao da je morao intervenisati kako bi vlada FBiH bila izabrana u skladu s voljom građana tog entiteta.

    Naglasio je da je prekidanje slavljenja ratnih zločinaca i negiranje genocida važno za formiranje moderne nacije u BiH.

    Pohvalio je doprinos rejsa Kavazovića, vođe Islamske zajednice u BiH, religijskom dijalogu, što se može protumačiti kao pokušaj da smanji negativan uticaj koji je njegov pisani izvještaj izazvao zbog rejsovog referisanja na rat.

    “On je lično doživio poniženja tokom rata i sada je jako uključen u međureligijski dijalog i pomirenje. To jako cijenim”, rekao je Šmit.

    Rusija: Šmit nema legitimitet
    Vasili Nebenzja, ambasador Rusije, je na početku sjednice tražio da se Šmit udalji sa sjednice, jer, kako je rekao, on nema legitimitet Savjeta bezbjednosti da bude visoki predstavnik.

    Nakon što je to odbijeno, on je rekao da Rusija prihvata da se on obrati na sjednici u svojstvu običnog građanina.

    Britanija: Vlasti u RS nastavljaju da potkopavaju državne institucije BiH
    Britanski predstavnik je rekao da Šmit igra važnu ulogu u doprinosu stabilnoj i sigurnoj BiH.

    Pozdravio je formiranje federalne vlade uz žaljenje da je Šmit morao da interveniše.

    Istakao je da je UK zabrinuta zbog opasne retorike koju ispoljavaju vlasti RS.

    “Vlasti u RS nastavljaju da potkopavaju državne institucije BiH u pokušaju da naštete integritetu države. Nedavni autoritarni legislativni potezi prijete miru i stabilnosti u BiH i cijelom regionu”, rekao je on.

    Naglasio je da UK pruža punu podršku implementaciji Dejtonskog sporazuma i visokom predstavniku, ističući da ostaje privržena Dejtonskom sporazumu.

    Kina: Poštujemo izbor ljudi u BiH da izaberu svoju budućnost
    Kineski predstavnik je rekao da Kina poštuje suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet BiH i da poštuje izbor ljudi u BiH da izaberu svoju budućnost, kao i konstruktivnu ulogu susjednih zemalja. Rekao je da Kina smatra da postoji etablirana praksa kako se imenuje visoki predstavnik, naglasivši da je upotreba bonskih ovlaštenja izazvala veliku kontraverze u zemlji. Pozvao je na pošten i balansiran pristup međunarodne zajednice prema BiH u skladu s potrebama ljudi u zemlji.

    “Nametanje jednostranih sankcija koje nisu odobrene od strane Savjeta bezbjednosti nisu utemeljene na međunarodnom pravu. To može samo intenzivirati sanbkcije i zato pozivamo da se prestane s tim i s miješanjem u unutrašnje stvari u zemlji”, rekao je on.

    Nebenzja optužio Zapad
    Nebenzja je optužio Zapad za izazivanje krize u zemlji, posebno kroz djelovanje OHR-a i zapadnih ambasadora. Rekao je da oni otvoreno izazazivaju produbljavanje podjela među narodima i strankama, i zloupotrebljavaju ulogu koju su dobili Dejtonskim sporazumom. Takođe je naglasio da Šmitov izvještaj ne smatraju legalnim dokumentom.

    “Posebno smo zabrinuti djelovanjem samoproglašenog visokog predstavnika. Savjet za provođenje mira se ranije usaglasio da se to transferiše narodu BiH. Sve je to uklonjeno i zaboravljeno”, rekao je on. Dodao je da je BiH suverena i nezavisna zemlja u kojoj se Šmit ponaša kao kolonijalni gospodar. Rekao je da je odluka Rusije da napusti PIC opravdana, a da OHR treba zatvoriti.

    Ustvrdio je da se sva krivnja pokušava svaliti na Srbe u BiH, a EUFOR-u je poručio da se bave samo bezbjednosnim problemima.

    Pozvao je Savjet bezbjednosti da prouče izvještaj koji je poslala Vlada RS, za koji tvrdi da sadrži činjenice o situaciji.

    Američki predstavnik: Lokalni lideri da se izdignu iznad etno nacionalizma
    Američki predstavnik je rekao da njegova zemlja podržava prosperitetnu budućnost BiH u evroatlanskim integracijama, i nakon formiranja vlasti u FBiH pozvao sve da rade na reformama.

    Rekao je da lokalni lideri moraju da se izdignu iznad etno nacionalizma i da se posvete transparentnoj i efikasnoj vladanju.

    “Secesionistička retorika predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i napadi na temeljna prava i slobode vode ka opasnom izolacionističkom autoritarnom putu. On je pozvao na ‘specijalne snage’ koje treba da posmatraju međuentitetsku liniju što bi moglo da dovede do meke podjele zemlje. Preduzeo je korake ka potkopavanju državnih institucija, ućutkuje medije i građansko društvo, targetira LGBTQ pojedince i podiže tenzije i bezbjednosna pitanja”, rekao je on i dodao da SAD pružaju podršku Šmitu.

    Rekao je da OHR igra ključnu ulogu u implementaciji civilnog aspekta Dejtonskog sporazuma, kao i visokog predstavnika, uključujuči i upotrebu bonskih ovlaštenja dok se ne sprovede Dejtonski sporazum. Takođe je pozvao da se da podrška EUFOR-u u njegovoj misiji.

    Rekao je da su SAD posvećene eliminaciji korupciji i dodaju da idalje podržavaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter zemlje.

  • Karan: Krivične prijave protiv lica koja na društvenim mrežama ostavljaju neprimjerene komentare

    Karan: Krivične prijave protiv lica koja na društvenim mrežama ostavljaju neprimjerene komentare

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan zahvalio je pripadnicima MUP-a koji su brzo i efikasno reagovali nakon što je maloljetnik na društvenoj mreži Јutjub postavio komentar – “Banjaluko, očekuj masakr”, te najavio da će u svim takvim slučajevima biti podnesene krivične prijave.

    Karan je rekao da je Vlada Srpske odmah intervenisala nakon tragičnih događaja u Srbiji, navodeći da se pitanjima kao što su vršnjačko nasilje bave škole, nastavno osoblje, pedagozi i nadležno Ministarstvo prosvjete i kulture.

    • U skladu sa zadacima koje smo dobili od Vlade Republike Srpske, MUP Srpske danas kontroliše svih 16 streljišta u Srpskoj i sve streljačke klubove i odmah smo reagovali i imamo policijske radnike u okviru i oko škola, ne dirajući autonomiju škola, da pomognu preventivno – izjavio je Karan.


    Pripadnici MUP-a Republike Srpske identifikovali su lice koje na društvenoj mreži koristi Јutjub kanal “Čed” i koje je ispod video-objave koja se odnosi na nedavnu tragediju u osnovnoj školi u Beogradu postavilo komentar – “Banjaluko, očekuj masakr”.

    Iz MUP-a je ranije danas saopšteno da je obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka koji je slučaj okvalifikovao kao krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

  • Kalabuhov: Rusija ne priznaje legitimitet Kristijana Šmita

    Kalabuhov: Rusija ne priznaje legitimitet Kristijana Šmita

    Ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov izjavio je da očekuje izbalansiran pristup u Savjetu bezbjednosti UN prema BiH i izrazio nadu da će Dejtonski mirovni sporazum, čiji je Ruska Federacija garant, biti temelj kada je riječ o zaštiti prava entiteta.

    “Jedini način napretka u BiH jeste ravnopravan dijalog svih strana, bez nametanja odluka. Rusija je spremna da daje doprinos i igra pozitivnu ulogu u procesu primjene Dejtonskog mirovnog sporazuma”, rekao je Kalabuhov novinarima u Banjaluci uoči današnje sjednice Savjeta bezbjednosti UN na kojoj će biti vođena debata o stanju u BiH.


    On je rekao da Rusija ne priznaje legitimitet Kristijana Šmita, jer nije prošao proceduru imenovanja u skladu sa pravilima i ukazao na je principijelan stav Republike Srpske po ovom pitanju.

    “Mi se zalažemo za izbalansiran pristup međunarodne zajednice, a vidimo kakve negativne rezultate ima, kada je podijeljena i kada se vidi servilnost Zapadu”, rekao je Kalabuhov.


    Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović danas će se u NJujorku obratiti na sjednici Savjeta bezbjednosti UN, u okviru debate o BiH, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.


    Vlada Republike Srpske uputila je ranije 29. Izvještaj Savjetu bezbjednosti.

  • Objavljene lokacije na kojima su postavljeni stacionarni radari u Srpskoj

    Objavljene lokacije na kojima su postavljeni stacionarni radari u Srpskoj

    Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske obavještava građane da će od petka, 12. maja od ponoći, časova, početi sa radom deset stacionarnih radara na području policijskih uprava Banjaluka, Bijeljina i Istočno Sarajevo.

    Radari se nalaze na sljedećim lokacijama:
    – magistralni put M-II 502, ulica Đure Damjanovića, grad Banjaluka.

    Policijska uprava Bijeljina:
    – magistralni put M-I 115, mjesto Patkovača, grad Bijeljina.

    Policijska uprava Istočno Sarajevo:
    – magistralni put M-II 508, ulica Karađorđeva, opština Pale,

    – magistralni put M-I 114, mjesto Donji Bulozi, opština Istočni Stari Grad,

    – ulica vojvode Radomira Putnika, opština Istočno Novo Sarajevo,

    – ulica Kasindolskog bataljona, opština Istočna Ilidža,

    – magistralni put M-I 115, mjesto Majdani, opština Sokolac,

    – magistralni put M-I 115, mjesto Bukova Glava, opština Han Pijesak,

    – magistralni put M-I 111, ulica Trnovskog bataljona, opština Trnovo i

    – magistralni put M-I 114, ulica Srpske sloge, opština Rogatica.

    MUP Srpske apeluje na vozače da se pridržavaju pravila u saobraćaju i da vožnju prilagode propisanim ograničenjima brzine kretanja i uslovima na putu.

  • Satler: Neumorno ćemo pomagati BiH na putu ka EU

    Satler: Neumorno ćemo pomagati BiH na putu ka EU

    Prijem povodom Dana Evrope organizovan je večeras u zgradi Vječne vatre, tačnije u novoj Europe House u Sarajevu, a prisutnima se obratio šef Delegacije EU u BiH Johan Zatler.
    Njegovo obraćanje prenosimo u cijelosti.

    “Uvaženi gosti, partneri i kolege, dobrodošli! Dobrodošli u novu Kuću Evrope!

    Ovo je mjesto simbolike. U njemu gori plamen vječne vatre u znak sjećanja na sve stradale od nečovječnosti fašizma i ponora Evrope u divljaštvo Drugog svjetskog rata.

    Stoga je prikladno da to bude i dom nove sarajevske Kuće Evrope.

    Evropska unija je iznad svega projekat za mir. Želja da se nikada više ne dozvoli da ovaj kontinent bude podijeljen ratom potaknula je utemeljitelje Unije da osmisle plan kojim će tako blisko povezati evropske privrede da rat više neće biti moguć.

    Na današnji dan prije 73 godine, francuski ministar vanjskih poslova Robert šuman predstavio je svoju čuvenu Deklaraciju kojom rat na našem kontinentu ne samo da bi trebao biti nezamisliv, već i suštinski nemoguć. Iz Šumanove deklaracije rođena je Unija. I to slavimo danas, kao i pobjedu ljudskih vrijednosti nad mrakom fašizma, na Dan Evrope.

    Tragično, kao što je ovdje prisutnima isuviše dobro poznato, nakon Drugog svjetskog rata, težnja „da se ne ponovi“ nije ostvarena na cijelom evropskom tlu. Devedesetih se nečovječnost vratila u ovu zemlju, kao što je to slučaj sada u Ukrajini. Podsjećamo se da mir ne uzimamo zdravo za gotovo i podsjećamo se na opasnosti ekstremizma i propagande. Kao i na razloge zašto moramo neumoljivo raditi na našem pravu za prosperitetom u miru i demokratiji.

    Na Dan Evrope se prisjećamo važnosti izbora partnerstva nad neprijateljstvima, različitostima nad netolerancijom, kompromisa nad zastojem i savezništva nad izolacijom. Moramo se boriti za sigurniju budućnost, pravedniju budućnost, ujedinjeniju budućnost. Budućnost Bosne i Hercegovine i Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji.

    Prošle godine, pored dodjele kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini, Unija je zaprimila još tri zahtjeva za pristupanje. Članstvo u Uniji i dalje je privlačna perspektiva, a Unija ostaje vodilja vrijednosti, nade, inspiracije.

    Unija kontinuirano potvrđuje da je saradnja 27 država članica na formiranju najvećeg i najprosperitetnijeg jedinstvenog tržišta na svijetu izvor snage. Unija takođe učvršćuje svoju poziciju globalnog sigurnosnog aktera, sa Evropskim mirovnim fondom koji podržava sigurnost u partnerskim zemljama, uključujući preko 20 miliona evra za Oružane snage Bosne i Hercegovine.

    To što Unija crpi snagu iz svoje različitosti također treba biti ohrabrenje za Bosnu i Hercegovinu. Dovoljno je prošetati ulicama oko ovog zdanja i shvatiti da je čuvena sarajevska ljepota rezultat fuzije različitih uticaja. Malo je gradova koji tako skladno objedinjuju različite kulture i arhitektonske stilove. Ponosan sam što ovaj grad nazivam svojim drugim domom.

    Takođe sam ponosan što je Unija bila u mogućnosti podržati Bosnu i Hercegovinu u očuvanju i obnovi kulturnog naslijeđa širom zemlje. Od poznatih projekata restauracije poput Vijećnice u Sarajevu i tvrđave Kastel u Banja Luci do manje poznatih projekata podrške, ostajemo opredijeljeni da poštujemo i unapređujemo naše zajedničke kulturne veze.

    Sa skorim završetkom prve faze naše rekonstrukcije Vječne vatre i otvaranjem Kuće Evrope za javnost u junu, naš rad ovdje time nije završen. Na fasadi zgrade potrebne su značajne intervencije, a mi ćemo raditi zajednički s vlastima ne samo kako bi eksterijer zgrade povratio nekadašnji sjaj, već i u njegovoj pripremi za održivu i zeleniju budućnost Hvala vam!

    Dozvolite mi i da vas uvjerim da naša vizija grada ne uključuje plastičnu stolariju, kako su tvrdili neki zabrinuti građani.

    Slično ovom zdanju, radovi su u toku i na evropskom putu Bosne i Hercegovine.

    Nastavićemo da slavimo važne prekretnice, radeći zajedno kako bismo osigurali buduće uspjehe.

    Nakon godina mukotrpnog rada, poteškoća i poneke političke krize – ali iznad svega nade i ambicije – dodjela kandidatskog statusa za Bosnu i Hercegovinu je potvrda vaših težnji, naše zajedničke budućnosti, ali i poziv za političke lidere i institucije na djelovanje, da rade na napretku još i snažnije nego prije. U konačnici, “Nada je čin očajničkog prkosa katastrofalnim izgledima!” kako je zapisao Ivo Andrić.

    Vaši izabrani dužnosnici sada trebaju biti primjer, pokazati svoju odlučnost, svoju predanost i voditi Bosnu i Hercegovinu ka našoj zajednici.

    Vrijeme je da se ozbiljno pokrenu nove aktivnosti. Svjedočili smo obećavajućim pomacima na državnom nivou i optimisti smo da će nove vlade Federacije i RS biti partneri na evropskom putu. Napredak u reformama je zajednička odgovornost svih izabranih dužnosnika, većine, jednako kao i opozicije. Vladajuća koalicija ima možda i teži teret na plećima, s tim da nema snažne i odgovorne demokratije bez jake i konstruktivne opozicije.

    Od vlasti očekujemo usvajanje novih propisa i reformi u skladu sa evropskim vrijednostima i međunarodnim standardima. Evropska unija je vaš partner i nema boljeg odabira od ulaganja u vlastitu evropsku budućnost!

    Snažnija zaštita ljudskih prava i okončanje diskriminacije, sada više nego ikada, efikasna borba protiv korupcije, funkcionalne javne institucije, jača ekonomija, bolja zdravstvena zaštita, čistija energija i vazduh, kvalitetnije obrazovanje – sva ova poboljšanja su nužna za vaše evropsku budućnost i odraz su snaže želje građana ove zemlje.

    Koristim priliku da pomenem i jednu specifičnu grupu građana, čiji se glas često ne čuje i zanemaruje, a koji u rukama drže ključeve budućnosti ove zemlje – mlade ljude.

    Danas su sa nama Mladi evropski ambasadori, grupa mladih ljudi koji dijele naša uvjerenja da je budućnost ove zemlje pravedno, mirno i demokratsko društvo.

    BiH obiluje talentovanim, inspirativnim mladim ljudima. Mnoge od njih sam upoznao tokom godina mog boravka u ovoj zemlji. Nadam se da će vaši lideri ispoštovati vašu energiju i posvećenost koristeći vašu kreativnost i naporan rad na promociji pozitivnih promjena.

    Nastavićemo neumorno raditi na pomoći Bosni i Hercegovini u ostvarenju cilja članstva u Uniji. Nastavljamo biti najveći partner, investitor i donator ove zemlje.

    Ostajemo vjerni večerašnjoj temi – “Oduvijek u srcu Evrope”.

    Hvala vam još jednom što ste nam se večeras pridružili. Završiću ovaj govor kao što sam i započeo, sa nekoliko završnih riječi o ovom fantastičnom zdanju.

    Zdanje u kojoj se nalazimo nosilo je brojne nazive. Ovo je nekadašnji Grand Hotel.

    Dugo je bila i zgrada Zemaljske banke. A većini je decenijama poznata kao zgrada Vječne vatre. Ali cijelo to vrijeme nije bila jedno – naime, nije bila dom.

    A sada je dom. Naš zajednički dom u centru Sarajeva. Naš evropski dom koji će samo ojačati naše veze dok ova zemlja bude napredovala na svom evropskom putu.

    Živio mir i sretan nam Dan Evrope!

    Hvala.”

  • Stevandić: Srpska – jedina prava nasljednica antifašističkih pokreta

    Stevandić: Srpska – jedina prava nasljednica antifašističkih pokreta

    Predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić rekao je da je zvanična politika Srpske antifašistička i da ona s punim pravom slavi antinacističke i antifašističke datume na ovim prostorima.
    “Srpska je i nastala boreći se protiv onih koji su slavili ustaštvo ili handžardiviziju. Po tome je jedina prava nasljednica antifašističkih pokreta”, rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci nakon što je u Banjaluci održana centralna manifestacija povodom obilježavanja 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom.

    Stevandić je rekao da je Srpska institucionalno funkcioniše dobro, te da po brojnim parametrima i segmentima bolja od zemanja u okruženju.

  • Širom Srpske položeni vijenci na spomenike borcima NOB-a

    Širom Srpske položeni vijenci na spomenike borcima NOB-a

    Povodom 78 godina od pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu širom Republike Srpske položeni su vijenci i odata počast poginulim borcima i civilima.
    Trebinje – Dan pobjede – polaganje vijenaca – Foto: SRNA
    Trebinje – Dan pobjede – polaganje vijenacaFoto: SRNA
    Povodom 9. maja, Dana pobjede nad fašizmom, delegacije grada Trebinja, gradskog odbora SUBNOR-a, Konzularne kancelarije Srbije u Trebinju i Socijalističke partije, položile su cvijeće u trebinjskom gradskom parku, na spomenik borcima palim u borbi protiv fašizma od 1941. do 1945. godine.

    Obilježavanju Dana pobjede prisustvovali su brojni građani. Od 18 časova ulicama Trebinja proći će i ‘Besmrtni puk’.

    Ispred Spomen-kosturnice u Parku narodnih heroja u Doboju danas su vijence položile delegacije dobojskog Udruženja “Antifašisti i borci Narodnooslobodilačkog rata”, Gradske uprave Doboj i dobojske organizacije Mladi socijaldemokrati.

    Predsjednik Skupštine grada Doboj Srećko Rekanović rekao je novinarima da su u borbi za slobodu srpski i ruski narod dali najviše žrtava u Drugom svjetskom ratu, zbog čega se one moraju sačuvati od zaborava i dostojno obilježavati sjećanje na njih.

    Delegacije opštinskih uprava u Stanarima i Petrovu položile su danas vijence i poručile da treba čuvati sjećanje na sve poginule u borbi protiv nacističke i fašističke ideologije.

    Ispred Spomen-kosturnice borcima NOR-a u Stanarima vijence su položile delegacije opštinskog SUBNOR-a, Opštinske uprave, te Opštinskog odbora Socijalističke partije u prisustvu Radovana Slijepčevića, jedinog živog borca iz Drugog svjetskog rata sa područja opštine Stanari.

    Dan pobjede nad fašizmom obilježen je i u Kostajnici.

    Vijenac kod spomenika u gradskom parku položili su načelnik opštine Nikola Јanjetović i predsjednik Skupštine opštine Miloš Šteković.

    Јanjetović je rekao da je Dan pobjede prilika da sa oda počast svima koji su poginuli u borbi za slobodu, dostojanstvo i bolji svijet.

    • Polažemo vijence poginulima sa našeg područja koji su dali svoje živote u Drugom svjetskom ratu, oslobodili ovaj prostor i omogućili nam normalan život. Najmanje što možemo da uradimo jeste da se kod ovog spomenika poklonimo ovim žrtvama i odamo im zahvalnost – istakao je Јanjetović.

    U Šamcu je odata počast za 600 poginulih u Drugom svjetskom ratu sa područja te opštine, od kojih 187 boraca.

    Vijence na Spomen-obilježje poginulim borcima i žrtvama Drugog svjetskog rata koje se nalazi u centralnom parku u Šamcu danas su položili predstavnici opštine Šamac i opštinske Boračke organizacije.

    Potpredsjednik Skupštine opštine Šamac Јadranka Đukić rekla je Srni da je u najvećem oružanom sukobu u istoriji čovječanstva srpski narod značajno doprinio slomu nacizma i fašizma.

    Predstavnici SUBNOR-a i opštine Kotor Varoš položili su vijence na spomen-kosturnicu borcima poginulim u Drugom svjetskom ratu u Kotor Varošu povodom.

    Predsjednik Opštinskog odbora SUBNOR-a Vojo Glavaš rekao je da je u NOR-u učestvovalo više od 1.000 boraca sa područja kotorvaroške opštine, a da je 155 dalo život za slobodu zemlje.

    On je istakao da nikada ne smiju da budu zaboravljene žrtve i preci koji su pronijeli slavu po svijetu, kao odlučni borci za slobodu.

  • Dodik: Istorija srpskog naroda stradalnička i časna, istorija narodne pobjede

    Dodik: Istorija srpskog naroda stradalnička i časna, istorija narodne pobjede

    Naša istorija, istorija srpskog naroda je stradalnička i časna, istorija narodne pobjede, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na obilježavanju Dana pobjede nad fašizmom u Banjaluci, a govor je započeo minutom ćutanja za stradale u Srbiji u dva masovna ubistva.

    Ovaj dan pripada svima koji su stradali u četiri godine rata koji je nametnuo fašizam. Borba je bila časna, mnogi su dali živote jer su smatrali da je to časno – rekao je Dodik.

    Istakao je da je narodno oslobodilačka vojska nesumnjivo bila antifašistička, ali i Srbi su imali i otadžbinski pokret.

    • Narodno oslobodilačku borbu su u okviru partizanske i otadžbinske vojske dominantno proveli Srbi, nisu nužno bili vezani za ideologiju ali jesu za slobodu svog naroda. Istovremeno sa borbom krenula je 1928. godine i satanizacija srpskog naroda. Republila Srpska je antifašistički projekat! – rekao je Dodik.

    Poručio je da je Republila Srpska antifašistička država i da će to ostati po svom obilježju.

    • Danas Republika Srpska živi svoj puni demokrataki i ustavni potencijal. BiH nije hijerarhijski posložena država. Nastoje da naprave unitarnu i centralizovanu zemlju nastoje da nam otmu imovinu -rekao je Dodik.

    Istakao je da mora da se afirmiše ideja o nacionalnoj državi Srba.

    • Moramo se okupiti oko ideje Republike Srpske kao samostalne države ako nastave da nam oduzimaju ustavnu poziciju – poručio je Dodik i dodao da će Srpska nastaviti da se gradi.
    • Unaprijediti bolnice i banje je naš prioritet u narednom periodu. U stalnoj borbi sa unutrašnjim potrebama razvoja, danas je Srpska stabilna zajednica i živi više od tri decenije. Srpska ima namjeru da bude jača veća i stabilnija. Treba da rješavamo probleme boračke populacije. Neka živi Republika Srpska, Srbija, Rusija, srpski i ruski narod – poručio je Dodik.
  • Kalabuhov: Dan pobjede nad fašizmom – praznik koji ujedinjuje ruski i srpski narod

    Kalabuhov: Dan pobjede nad fašizmom – praznik koji ujedinjuje ruski i srpski narod

    Dan pobjede nad fašizmom je istorijski dan za sudbinu cijelog svijeta, izjavio je ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov nakon polaganja vijenaca na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci.
    Kalabuhov je poručio da je “ovo danas znak sjećanja i pamćenja, poštovanja i ujedinjenja”.

    • Ovo je praznik koji ujedinjuje ruski i srpski narod koji je najviše žrtve podnio u Drugom svjetskom ratu, narodi koji su se nacionalno najviše oduprli fašizmu – rekao je Kalabuhov, dodavši da mu je izuzetna čast što je položio vijenac na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci.

    Kalabuhov je poručio da se “ruski narod i danas bori protiv totalitarizma Zapada”.

    • Zahvalni smo bratskom srpskom narodu na podršci. Hvala rukovodstvu i cijeloj Republici Srpskoj na prijateljstvu. Samo zajedno do pobjede! Srećan praznik! – istakao je Kalabuhov.