Kategorija: Vijesti

  • Karan: Kadrovsko jačanje i podmlađivanje mora da prati i adekvatno opremanje MUP-a

    Karan: Kadrovsko jačanje i podmlađivanje mora da prati i adekvatno opremanje MUP-a

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je da kadrovsko jačanje i podmlađivanje mora da adekvatno prati i opremanje MUP-a i istakao da je Vlada Srpske u proteklih šest godina za te namjene izdvojila 150 miliona KM.

    Karan je rekao da se nastavlja ulaganje i opremanje MUP-a, dodajući da je ovo ministartvo veliko i zahtijeva ogromna materijalna sredstva.

    “Za proteklih šest godina u Centar za obuku i sva opremanja po svim policijskim upravama u Republici Srpskoj sa aspekta posebnih vozila, helikopterske jedinice, službenih pasa, službenih konja, objekata, balističkih i kriminalističkih sredstava Vlada Republike Srpske i Srpska je uložila 150 miliona KM”, rekao je Karan.

    Otvarajući u Centru za obuku u Zalužanima kod Banjaluke “Policijadu”, sportske igre radnika MUP-a, Karan je poručio da su mladi policajci budućnost MUP-a Srpske i da je raspisan konkurs za 26 klasu za 300 novih mladih ljudi.

    Policijada je odraz mladosti i podmlađivanja policije”, rekao je Karan novinarima i dodao da su u Centru za obuku u Zalužanima stvoreni svi potrebni kapaciteti.

    On je naglasio da se opremanje i kadrovsko jačanje nastavlja, kao i da “Policijada” okuplja sve vrijednosti koje čine pripadnike MUP-a prilikom prijema u policiju i kasnije da se osposobe da obavljaju svoje najznačajnije poslove.

    “Osposobljenost, psihofizička snaga i sposobnost, posebno naših posebnih jedinica, iznjedrila je veliki broj sportista, uvijek su, posebno u određenim borilačkim vještinama, trčanju i nekim drugim vještinama radnici policije bili reprezentativci, evo sada reprezentativci Republike Srpske i nosioci u velikim klubovima, što je za pohvalu”, rekao je Karan.

    Karan je naveo da u sportskim igrama radnika MUP-a učestvuju policijski službenici, svi pripadnici MUP-a, državni službenici, namještenici, kadeti Policijske akademije i Fakultet bezbjednosti u organizaciji Sinidikata radnika MUP-a.

    “Ovakvu mladost još nismo vidjeli, gotovo 800 mladih ljudi, dok nisam vidio nisam bio svjestan podmlađivanja policije posljednjih godina”, dodao je Karan.

    Predsjednik Sindikata unutrašnjih poslova Republike Srpske Anica Jondić rekla je da sa zadovoljstvom svake godine organizuju “Policijadu”, koja je prilika da policijske službenike bar na dva dana odvoje od svakodnevnog posla koji zahtijeva visok stepen posvećenosti i odgovornosti.

    Policijada za pripadnike MUP-a nije samo sportsko takmičenje, već i prilika da se družimo sa kolegama iz svih organizacionih jedinica MUP-a, da pokažemo jedinstvo, međusobnu podršku i solidarnost koja karakteriše ovakve profesije”, istakla je Jondićeva.

    Inspektor Uprave MUP-a za policijsku obuku Ana Panić rekla je da “Policijada” predstavlja divno iskustvo, imajući u vidu da se pripadnici MUP-a mogu vidjeti sa kolegama iz ostalih organizacionih jedinica, te da će se takmičiti u disciplini streljaštvo.

    Zaposleni u MUP-u iz svih krajeva Republike Srpske, njih 739, takmičiće se danas i sutra u osam disciplina – streljaštvo, plivanje, džudo, mali fudbal, basket, odbojka, kros i stoni tenis.

    Sportske igre radnika MUP-a se održavaju u okviru obilježavanja Dana policije Republike Srpske.

    Otvaranju “Policijade” prisustvovao je i direktor Policije Srpske Siniša Kostrešević.

    Uoči otvaranja minutom ćutanja odata je pošta svim stradalim pripadnicima MUP-a Srpske.

  • Stevandić: Odgovorni da plate za bombardovanje osiromašenim uranijumom

    Stevandić: Odgovorni da plate za bombardovanje osiromašenim uranijumom

    U Banjaluci je danas u prostorijama Narodne skupštini Republike Srpske, u organizaciji Istraživačkog centra Banja Luka a pod pokroviteljstvom predsjednika Narodne skupštine dr Nenada Stevandića, održan okrugli sto na temu „Posljedice (zlo)upotrebe osiromašenog uranijuma po građane u Republici Srpskoj“, na kom se govorilo o posledicma bombardovanja teritorija Republike Srpske i Republike Srbije oružjem koje je sadržalo osiromašeni uranijum i na koji se način to odrazilo na zdravstveno stanje stanovništva. Okruglom stolu prisustvovali su brojni stručnjaci iz društvenog, naučnog, zdravstvenog, pravnog i vojnog života Republike Srpske i Srbije.

    U uvodnom obraćanju predsjednik Stevandić rekao je prisutnima da je bombardovanje osiromašenim uranijumom tema koju međunarodna zajednica pokušava da prećuti i prikrije, ali da su posljedice tog bombardovanja svakog dana na žalost sve jasnije i vidljivije, te da bi odgovorne zemlje, pojedinci ili njihovi nasljednici trebali kad-tad da plate za posljedice tih nehumanih postupaka na ovim prostorima.

    “Ne smijemo da se stidimo da spominjemo zločin koji se desio nad srpskim narodom, jer dok god da govorimo o ovoj temi mi pokazujemo dostojanstvo i samopoštovanje, jer u suprotnom rizikujemo da ostanemo kolateralna šteta, kako nas je cinično prozvala međunarodna zajednica” rekao je Stevandić okupljenima.

    Prema njegovim riječima, uloga Skupštine kao najvišeg zakonodavnog tijela Srpske jeste da ovakvim naučnim skupovima skreće pažnju javnosti o ovoj temi, te da u tom smjeru utiče na one koji donose odluke.

    On dodaje da ovakvi okrugli stolovi ovoj temi daju pravnu, etičku i društvenu verifikaciju koja se zasniva na naučnim činjenicama i da će se on lično potruditi da svaki poslanik u Evropskom parlamentu dobije zaključke ovog okruglog stola.

    Učesnici okruglog stola saglasni su da će upotrebljavanjem osiromašenog uranijuma i učesnici u borbama na zemlji i njihove mete sasvim sigurno oboljeti od dugotrajne radijacijske bolesti što vodi prijevremenoj smrti.

    Takođe, naknadni zdravstveni rizici su veći od neposrednih, jer osiromašeni uranijum može da ugrozi ljude kroz lanac ishrane, poslije dužeg ili kraćeg perioda kruženja u zemljištu, vodi, biljnom i životinjskom svijetu, te da se posljedice bombardovanja osiromašenim uranijumom na ljudsko zdravlje prenose se preko potomstva na više od 60 generacija.

    Zaključeno je da je pred italijanskim sudovima do sada doneseno više stotina pravosnažnih presuda po tužbama i u korist italijanskih vojnika oboljelih ili preminulih od raka nakon što su u misijama na Kosovu i Metohiji i u Republici Srpskoj – BiH bili neposredno izloženi osiromašenom uranijumu, te da po osnovu tih iskustava građani Republike Srbije i Bosne i Hercegovine mogu pokrenuti postupke za odštetu i da traže pravdu na pred domaćim i međunarodnim sudovima i institucijama.

  • Poreska uprava objelodanila 10 najvećih poreskih dužnika u Srpskoj

    Poreska uprava objelodanila 10 najvećih poreskih dužnika u Srpskoj

    Najvećih sto dužnika poreza i doprinosa u Republici Srpskoj duguje 465,7 miliona KM – posljednji su podaci Poreske uprave RS.
    Poreski dug se odnosi na kraj marta ove godine, a najvećih deset dužnika duguje gotovo polovinu poreza i doprinosa 215,7 miliona KM.

    Prvih deset najvećih poreskih dužnika na kraju marta su:

    – Univerzitetski klinički centar 50,3 miliona KM

    – Bolnica Istočno Sarajevo 43,8 miliona KM

    – Bolnica „Sveti apostol Luka“ 29,3 miliona KM

    – Univerzitetska bolnica Foča 16,4 miliona KM

    – UNIS Fabrika cijevi Derventa u stečaju 16,2 miliona KM

    – Bolnica Gradiška 15,4 miliona KM

    – Bolnica „Sveti Vračevi“ Bijeljina 14,2 miliona KM

    – „Dobojputevi“ u stečaju 11,7 miliona KM

    – Bolnica „Mladen Stojanović“ Gradiška 9,3 miliona KM

    – Nova forma doo Doboj 9,1 milion KM

    Po podacima Poreske uprave, sto najvećih poreskih dužnika preduzetnika duguje oko 9,1 milion KM, piše Srpskainfo.

  • Moguće poplave u BiH, izdato upozorenje

    Moguće poplave u BiH, izdato upozorenje

    Agencija za vodno područje rijeke Save upozorava da se prognozira porast vodostaja uslijed novih značajnijih padavina na cijelom vodnom području rijeke Save u FBiH, posebno na slivovima Bosne, Vrbasa, Une i Sane.

    Očekuje se dostizanje nivoa obavještavanja o mogućim poplavama na hidrološkim stanicama na srednjem i gornjem dijelu sliva rijeke Bosne, te na slivovima Une i Sane u FBiH.

    Bujične poplave moguće su na slivovima rijeka Fojnica, Sana te Glina i Korana u FBiH.

    U naredna tri dana prognozira se vanredno hidrološko stanje, posebno na području: gornjeg i srednjeg dijela sliva rijeke Bosne; gornjeg dijela sliva Vrbasa; na slivovima Une i Sane, te na slivu Gline i Korane.

    Obavještenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja odnosi se na područje općina u Unskosanskom, Srednjobosanskom, Kantonu Sarajevo i Zeničko-dobojskom kantonu.

    “Sugerišemo nadležnim institucijama da prate situaciju na terenu i postupaju u skladu s ovlaštenjima, a službama koje provode mjere i aktivnosti zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučujemo pojačan oprez”, naveli su iz nadležne Agencije, prenosi N1.

    Dodali su da nadležne službe civilne zaštite treba da upozore stanovništvo koje živi na područjima uz rijeke koje nemaju izgrađene zaštitne vodne objekte, da je opasno da prilaze obalama s obzirom na moguće povećanje dubina i brzina tečenja vode u rijekama, te da im pravovremeno daju obavještenje sa uputama i smjernicama, na osnovu čega bi stanovništvo bilo u mogućnosti (prije eventualne pojave poplava) sprovesti mjere samozaštite u cilju smanjenja i preduprijeđenja eventualnih šteta od štetnog djelovanja poplava po njih i njihova materijalna dobra.

  • Obilježen Dan VRS: Vojska branila slobodu srpskog naroda

    Obilježen Dan VRS: Vojska branila slobodu srpskog naroda

    Centralnim obilježavanjem Dana Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka u kasarni Kozara, poručeno je da je formiranje vojske bio način da se odbrani sloboda srpskog naroda koji je u prošlosti doživio veliko stradanje.

    Obraćanjem zvaničnika, u banjalučkoj kasarni “Kozara” okončana je centralna svečanost obilježavanja Dana Vojske Republike Srpske.

    Veoma važan datum u istoriji srpskog naroda – 12. maj 1992. godine kada je formirana VRS kao oružani, odbrambeni izraz borbe za slobodu našeg naroda na ovim prostorima. Vojska koja je bila narodna, slobodarska, patriotska, antifašistička i vojska koja nije počinila zločine i časno se borila za slobodu ovog naroda – istakao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić rekao je da je srpski narod preko VRS sačuvao svoje ognjište, svoje porodice, te poručio da je Republika Srpska tekovina koju mlade generacije dalje moraju da čuvaju.

    Egić, koji je bio učesnik Odbrambeno-otadžbinskog rata, izrazio je veliko poštovanje prema svim saborcima i demobilisanim pripadnicima VRS, kao i poginulim borcima.

    Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović rekao je da je Vojska Republike Srpske sačuvala srpski narod i teritoriju, omogućivši srpskom narodu slobodu na ovom prostoru, zbog čega se mora čuvati Republika Srpska.

    • Sloboda nema cijenu, srpski narod ju je skupo platio u proteklom ratu, zbog čega se mora čuvati Republika Srpska i istorijsko pamćenje i sjećanje na Vojsku Republike Srpske – istakao je Goganović.

    U Centralnoj spomen-sobi služen je parastos za više od 23.000 boraca koji su živote dali za stvaranje Republike Srpske.

    U ime institucija Republike Srpske vijenac je položio predsjednik Srpske Milorad Dodik, u pratnji predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića, premijera Srpske Radovana Viškovića i izaslanika srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović. Vijenac je položila i delegacija Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

    Cvijeće su položile delegacije Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, predstavnika u institucijama Republike Srpske, srpskih predstavnika u institucijama na nivou BiH, organizacija i udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i penzionisani oficiri i generali Vojske Republike Srpske.

    Nakon pomena su položeni vijenci i cvijeće.

    Odluku o formiranju Vojske Republike Srpske, Skupština srpskog naroda u BiH, donijela na zasijedanju u Banjaluci 12. maja 1992. godine.

    Vojno nasljeđe i identitet Vojske Republike Srpske njeguje Treći pješadijski /Republika Srpska/ puk.

    Tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata, 210.000 boraca branilo je i odbranilo Republiku Srpsku od kojih je 23.801 pripadnik položio život u temelje Srpske, dok ih je 40.000 ranjeno.

  • Čestitke zvaničnika Srpske: Čuvati sjećanje na žrtvu palih boraca

    Čestitke zvaničnika Srpske: Čuvati sjećanje na žrtvu palih boraca

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je čestitku komandantu Trećeg pješadijskog puka Oružanih snaga BiH brigadiru Sretenu Miloševiću, pripadnicima Trećeg pješadijskog puka Oružanih snaga BiH, kao i nekadašnjim pripadnicima Vojske Republike Srpske povodom 12. maja – Dana Vojske Republike Srpske.

    U ime građana Republike Srpske i u svoje ime, upućujem vam iskrene čestitke povodom obilježavanja 12. maja – Dana Vojske Republike Srpske. Odluka o stvaranju Vojske Republike Srpske, koja je donesena 12. maja 1992. godine, bila je istorijska i ovaj datum ostaće upisan zlatnim slovima u istoriji srpskog naroda, jer bez Vojske Republike Srpske ne bi bilo ni Republike, ni slobode – kaže Dodik.

    Obilježavanje ovog značajnog istorijskog datuma, prilika je da se podsjeti na častan put Vojske Republike Srpske i njene pripadnike koji su u Odbrambeno-otadžbinskom ratu dali svoje živote i dijelove tijela, da bi danas živjeli u miru i slobodnoj Republici Srpskoj – navela je srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković uputio je čestitku svim pripadnicima Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, povodom 12. maja – Dana Vojske Republike Srpske.

    U ime Vlade Republike Srpske i svoje ime srdačne čestitke uputio je i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

    1. maj je jedan je od najznačajnijih datuma u istoriji srpskog naroda u Republici Srpskoj i danas se s ponosom sjećamo herojskog puta Vojske Republike Srpske tokom Odbrambeno-otadžbinsog rata – kaže Višković.

    Čestitku je uputio i predsjednik parlamenta Nenad Stevandić.

    • Ponosan sam na istorijsku odluku Narodne skupštine Republike Srpske od 12. maja 1992. godine o formiranju Vojske Republike Srpske, kao odbrambene vojske koja je u skladu sa Ustavom i zakonom štitila narod Republike Srpske, branila svoju teritoriju i dala nemjerljiv doprinos stvaranju i očuvanju Republike Srpske – napisao je Stevandić.

    Herojstvo srpskog vojnika, posebno iskazano u posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom ratu, ne smije biti zaboravljeno i mora biti podstrek i putokaz današnjim generacijama, poručio je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić.

  • Usvojene izmjene Zakona o VSTS

    Usvojene izmjene Zakona o VSTS

    Savjet ministara danas je jednoglasno utvrdio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH (VSTS) u novom tekstu i uz korekcije na sjednici, koje će biti ugrađene prije dostavljanja Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje, po skraćenoj proceduri.

    Iz Savjeta ministara su naveli da je usvajanje ovog zakona važan iskorak u pravcu ispunjavanja jednog od 14 prioriteta Evropske komisije u procesu pridruživanja EU.

    Donošenjem ovog zakona nastoji se ojačati nezavisnost, odgovornost, efikasnost, profesionalnost i usklađenost pravosudnog sistema koji obezbjeđuje vladavinu prava i isti pristup pravdi u BiH.

    Praktično, ovaj prijedlog zakona, naglašava načela integriteta nosilaca pravosudnih funkcija, transparentnost rada, dvostepenost pri odlučivanju i odgovornost nosilaca pravosudnih funkcija, uključujući podjednako sudije, tužioce i članove VSTS BiH.

    Odredbama ovog zakona pojačava se disciplinska odgovornost sudija, tužilaca, kao i članova VSTS za počinjene disciplinske prekršaje.

    Parlamentarna skupština BiH će u roku od jedne godine od stupanja na snagu ovog zakona donijeti zakon o VSTS, koji će biti potpuno usklađen sa standardima EU, kako je predviđeno u Mišljenju Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU.

    Savjet ministara utvrdio je i Prijedlog zakona o spoljnim poslovima BiH, uz određene korekcije na sjednici, koje će biti ugrađene u zakonski prijedlog prije upućivanja Parlamentarnoj skupštini BiH u redovnu proceduru usvajanja.

    Prijedlogom zakona vrši se objedinjavanje postojeće regulative u jedan zakon kojim se sistemski definiše ova oblast. Ovim zakonom se omogućava uspostavljanje jasne distinkcije između spoljne politike i spoljnh poslova, koji se vrše putem diplomatije.

    Jedan od ključnih razloga za njegovo donošenje je napredovanje BiH u procesu evropskih integracija do punopravnog članstva u EU, kao strateškog cilja u idućem periodu, istaknuto je u saopštenju.

    Na današnjoj sjednici utvrđen je i Prijedlog zakona o sklapanju i izvršavanju međunarodnih ugovora, uz nomotehničke korekcije Kancelarije za zakonodavstvo Savjeta ministara.

    Novi zakon pojednostavljuje i ubrzava proceduru sklapanja i izvršavanja međunarodnih ugovora i prati pravni sstem EU i Bečku konvenciju u ovoj oblasti.

    Prijedlog zakona biće dostavljen Parlamentarnoj skupštini BiH u dalju proceduru usvajanja po redovnoj proceduri.

  • Višković: Vlada preduzela brojne preventivne aktivnosti na zaštiti djece

    Višković: Vlada preduzela brojne preventivne aktivnosti na zaštiti djece

    Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas da je Vlada preduzela brojne preventivne aktivnosti radi sprečavanja bilo kakvih sličnih dešavanja poput tragedije koje se dogodila djeci u Srbiji.

    Višković je naveo da su već kontrolisani streljački klubovi, što će biti konstantna aktivnost, da su držaoci vatrenog oružja pozvani da povedu računa da ono bude obezbijeđeno na zakonit način i da ne bude ni na koji način dostupno nekome ko želi da ga iskoristi u neke druge svrhe.

    On je naveo da je zatraženo da direktori škola i školski odbori svaka tri mjeseca daju određene procjene bezbjedonosnog stanja u svojoj školi gdje bi, eventualno, ukazali na neka dešavanja koja nisu u skladu sa normalnim ponašanjem, zakonom i pozitivnim propisima.

    Višković je rekao da je potrebno da svi članovi društva učine napor da se situacija iz Srbije nigdje i nikome ne ponovi, te pozvao medije da ne promovišu na loš način određene komentare sa društvenih mreža koji opravdavaju ili podržavaju takva dešavanja.

    “Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) preduzima radnje prema licima koja se na takav način ponašaju, gdje imaju neke komentare ili ‘tvitove’ koji nisu dopušteni”, rekao je Višković za Radio Republike Srpske.

    On je istakao da je pojačano prisustvo policije ispred svih obrazovnih institucija u Republici Srpskoj izuzetno važno, a da u narednom periodu treba da, u saradnji sa lokalnim zajednicama, bude realizovano i fizičko ograđivanje svih škola i školskih dvorišta da pristup imaju isključivo zaposleni i djeci koja u tom momentu pohađaju nastavu.

    Premijer Srpske je ukazao da su to sve radnje koje su usmjerene na prevenciju tragičnih dešavanja kakva su se dogodila u Srbiji.

    U dvije pucnjave u Srbiji prošle sedmice ubijeno je 17 lica, najviše djece.

  • Savjet ministara usvojio odluke o gradnji istočne i južne gasne interkonekcije

    Savjet ministara usvojio odluke o gradnji istočne i južne gasne interkonekcije

    Savjet ministara BiH usvojio je Nacrt osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma između BiH i Republike Srpske o izgradnji gasovoda “Nova istočna interkonekcija BiH i Republike Srpske” na pravcu granica Republika Srbija-Bosna i Hercegovina – Bijeljina-Banjaluka-Prijedor-Novi Grad.

    Takođe, usvojen je i Nacrt osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma između BiH i Hrvatske o izgradnji gasovoda “Јužna interkonekcija”.

    Ova gasna interkonekcija gradiće se na pravcu Zagvozd – Posušje – Novi Travnik sa odvajanjem za Mostar.

    Ovu odluku Savjeta ministara BiH o ovim gasnim interkonekcijama treba da potvrdi i Predsjedništvo BiH, što je veliko pitanje s obzirom da su Denis Bećirović i Željko Komšić, članovi Predsjedništva BiH rekli da to neće podržati dok se ne usvoji Zakon o gasu na nivou BiH.

    Savjet ministara na sjednici koja je u toku, usvojio je Nacrt zakona o spoljnim poslovima. Takođe Savjet ministara BiH usvojio je i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTS-u.

  • Cvijanović: Napustila sam zasjedanje jer Šmit nastavlja sa pravljenjem eksperimenta od BiH

    Cvijanović: Napustila sam zasjedanje jer Šmit nastavlja sa pravljenjem eksperimenta od BiH

    Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH napustila je zasjedanje Savjeta bezbjednosti UN tokom obraćanja Kristijana Šmita.

    Napustila sam, jer nije verifikovan u Savjetu bezbjednosti UN, jer nastavlja sa pravljenjm eksperimenta od BiH, stavljajući se iznad demokratski izabranih institucija, za šta mu Dejtonski sporazum nije dao mandat. I neki dan je izjavio: “Јa sam taj koji odlučuje”, a ja mu poručujem mi smo ti koji odlučujemo jer nas je narod izabrao – objavila je Cvijanovićeva na Instagramu.

    Šmitovom obraćanju nisu prisustvovali ni šefovi stalnih misija Rusije i Kine pri UN, koje ga ne priznaju kao visokog predstavnika u BiH.