Kategorija: Vijesti

  • Obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom u Banjaluci

    Obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom u Banjaluci

    U Banjaluci obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom. Učesnici “Besmrtnog puka” formirali su kolonu u parku “Petar Kočić” nakon čega su sa Trga Krajine išli do Trga palih boraca.
    Dan pobjede nad fašizmom je istorijski dan za sudbinu cijelog svijeta, izjavio je ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov nakon polaganja vijenaca na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci.

    Kalabuhov je poručio da je “ovo danas znak sjećanja i pamćenja, poštovanja i ujedinjenja”.

    • Ovo je praznik koji ujedinjuje ruski i srpski narod koji je najviše žrtve podnio u Drugom svjetskom ratu, narodi koji su se nacionalno najviše oduprli fašizmu – rekao je Kalabuhov, dodavši da mu je izuzetna čast što je položio vijenac na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci.

    Učesnici “Besmrtnog puka” su nosili slike predaka, učesnika Drugog svjetskog rata, zastave ratnih jedinica i transparente sa prigodnim porukama radi podsjećanja na vojnike i civile iz Narodnooslobodilačkog rata koji su dali živote u borbi protiv fašizma.

    Položeni su vijenci i cvijeće na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca.

    Pjevačka grupa KUD Mladen Stojanović iz Prijedora izvela je pjesmu “Po šumama i gorama”.

    U maršu “Besmrtnog puka” učestvuju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić i drugi ministri u Vladi Srpske, amabasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov, predstavnici Grada Banjaluka, Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžinskog rata i Narodnooslobodilačkog rata, te brojni građani.

    “Besmrtni puk” je međunarodna društvena akcija koja je počela 2011. godine u gradovima Rusije tokom obilježavanja Dana pobjede – 9. maja.

    Obilježavanje ovog istorijskog događaja organizovao je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

    Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi.

    Drugi svjetski rat bio je u istoriji čovječanstva najmasovniji i po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.

    Srpski narod na prostoru bivše Јugoslavije dao je najveću žrtvu i doprinos u slamanju fašizma.

    Sovjetski Savez dao je najveću žrtvu i doprinos u slamanju fašizma sa 22 do 26 miliona ljudi, dok je bivša Јugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRЈ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.

  • Prijetnje ministru bezbjednosti Nenadu Nešiću, a evo šta je razlog

    Prijetnje ministru bezbjednosti Nenadu Nešiću, a evo šta je razlog

    “Postaviti garu u hodnik, pa dočekati četnika i ubiti kopile!” Ovo je jedna od brojnih prijetnji, koje se u posljednja dva dana putem društvenih mreža upućene na adresu ministra bezbjednosti BiH Nenada Nešića.

    Možete prijetiti koliko hoćete, ali red, rad i disciplina će se poštovati – odgovorio je Nešić na svom Tviter nalogu.

    Situacija se zakuvala još u petak, kada je Nešić, kako je potvrdio za Srpskainfo, krenuo u obilazak kancelarija u Ministarstvu, da bi utvrdio ko je na radnom mjestu, a ko je otišao s posla, navodno, zbog džume – molitve koja se petkom obavlja u džamijama.

    – Moj jedini cilj je rad i red. Poštujem nacionalna i vjerska opredeljenja svakog zaposlenog, ali vjera ne može biti izgovor za javašluk. Uostalom, krajnje je vrijeme da neko javno kaže da je BiH sekularna država i da po zakonu nije propisano vrijeme za džumu. Zna se kad je radno vrijeme i koji su dani radni, a koji slobodni – kaže Nešić za Srpskainfo.

    Odmah su se javili “branioci vjere”, koji su ovaj Nešićev potez protumačili kao pritisak na zaposlene na nacionalno – religioznoj osnovi.

    – Tačno na zvuk ezana, ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić je sa 4 savjetnika i 2 naoružana tjelohranitelja obilazio kancelarije Ministarstva bezbjednosti – objavljeno je na jednom FB profilu.

    Za Srpskainfo ministar Nešić objašnjava da je u obilazak kancelarija krenuo, tek nakon što nije dobio informaciju, koju je tražio od svojih saradnika.

    – Čekao sam informaciju sat i po, nisam je dobio. I nije to prvi put. Dešavalo se da do kraja radnog dana ne dobijem informaciju koju kao ministar tražim – kaže Nešić.

    Pošto nije dobio informaciju, krenuo je, navodi, u obilazak, kako bi se sam, na licu mjesta, uvjerio ko je na poslu, a ko nije.

    – Imam pravo na to i to sam uradio – kaže Nešić.

    Navodi da su sa njim bili njegovi pratioci, odnosno pripadnici obezbjeđenja, koji su naoružani uvijek, bilo da ga, kao štićenu ličnost, prate unutar Ministarstva ili izvan zgrade.

    – To nije ništa neobično, niti protivno propisima, ali eto, to je bio povod za medijsku halabuku i prijetnje na društvenom mrežama, utemeljene na izvrtanju činjenica. Ponavljam, moj jedini cilj je red i disciplina – kaže Nenad Nešić za Srpskainfo.

  • U Banjaluci otkrivena spomen-bista profesoru Predragu Gugi Lazareviću

    U Banjaluci otkrivena spomen-bista profesoru Predragu Gugi Lazareviću

    Na platou ispred Narodnog pozorišta Republike Srpske otkrivena je spomen – bista profesoru Predragu Gugi Lazareviću. Bistu su otkrili gradonačelnik Draško Stanivuković i kćerka profesora Lazarevića, Nadežda Lazarević Kovačević.
    “Prof Lazarević je danas i zvanično postao bezvremenski, što je uvijek i bio. Stoji stameno i gleda u svoj grad i siguran sam da će gledati kako se on čvrsto i sigurno razvija”, kazao je gradonačelnik.

    Banja Luka je danas otkrivanjem ove biste, kako je istakao – otišla u budućnost, ali vezujući se za svoje korijene, one istinske Banjalučane koji su ostavili neizbrisiv trag.

    “U ime Banje Luke i u svoj lično ime hvala porodici Lazarević koja vijekovima krasi i oblikuje naš grad i ovo je najmanje što smo mogli uraditi, ali opet sa porukom da se naša snaga, naša odvažnost da gradimo ovaj grad i idemo u budućnost mjeri po tome koliko se sjećamo najboljih među nama koliko ih i danas vidimo kao svjetionike i putokaz”, poručio je gradonačelnik.

    Kćerka profesora Lazarevića, Nadežda Lazarević Kovačević kazala je da je ovaj događaj za nju veoma emotivan.

    “Sigurna sam da bi tata mogao da bira mjesto gdje bi bila bista postavljena, da bi to bilo uparvo ovdje ispred Narodnog pozorišta republike Srpske jer sva njegova široka interesovanja na neki način bila su sublimirana u toj oblasti teatrologije i to mu je bilo ne samo intresovanje, nego i velika ljubav”, kazala je ona.

    Istakla je da bistu uradio akademski vajar Stevan Čegar, dugogodišnji prijatelj profesora Lazarevića, još 1999. godine i to po njegovoj želji i da je ta bista sve donedavno bila u njihovoj kući, odnosno do usvajanja inicijative za podizanje spomen-biste.

    Profesor Filološkog fakulteta u Banjoj Luci, Duško Pevulja, priređivač više knjiga Predraga Lazarevića i dobrog poznavaoca njegovog opusa, kazao je da je radostan što je danas otkrivena bista jednom od onih ljudi iz našeg grada, koji je obilježio drugu polovinu 20 vijeka radeći na brojnim poslovima u našem gradu kao profesor, jedno vrijeme kao upravnik Narodnog pozorišta i Narodne biblioteke „Petar Kočić“, čovjek koji je u posljednjim decenijma svog života u dramatičnim istorjiskim okolonostima devedesetih godina smatrajući da kao nacionalno orijentisan intelektualac nema pravo na ćutanje- uključio se i u politiku i trag tog njegovo rada su dvije knjige pod naslovom „Bez prava na ćutanje“.

    “Prilika je da se ovdje kaže da su neke ideje prof. Lazarevića iz tih knjiga i neka vrsta putokaza i nama danas ovdje”, kazao je prof. Pevulja.

    Kako je istakao, po svojim brojnim poslovima prof. Lazarević je jedna od najistaknutijih ličnosti ne samo našeg grada, nego našeg vremena.

    -Priznat je duž čitavog nekadašnjeg jugoslovenskog prostora, gdje je u književnosti, pozorišnoj umjetnosti, u nauci o književnosti ostavio znatan i zapažen trag – kazao je on.

    Njegovo visoko preosveštenstva vladika pakračko-slavonski gospodin Jovan kazao je da je prof. Lazarević smatrao da je škola ta koja treba da objedini naš narod.

    “Sam prof. Lazarević imao je duboke korijene, ali on sam je bio duboko ukorijenjen u svom gradu gdje je ostvario svoju glavnu pedagošku misao, a to je da smo dužni korijenima, ali da ne može opravdati te korijene ako iz njih ne izniknemo da zakrilimo čitav svijet i kosmos”, poručio je vladika.

    Inicijativu za postavljanje spomen – biste profesoru Lazareviću pokrenuo je, početkom ove godine, odbornik u Skupštini grada Banje Luke, Dragan Milanović koji je izrazio zadovoljstvo time što je uspješno okončana ova inicijativa.

    “Početkom godine nastala je inicijativa za podizanje spomen-biste i to u Banskom dvoru, na mjestu gdje su prof. Lazarević i njegova porodica sačuvali jednu značajnu zbirku eksponata izmđeu dva rata iz perioda banovine. Tada smo dogovorili mjesto gdje bi on volio da se bista nalazi i evo danas uspješno realizovali tu inicijativu”, kazao je Milanović.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić kazao je da je Gugo Lazarević obilježio nešto što je vezano za mnogo veći prostor od Banje Luke, a Banju Luku je posebno volio.

    “U tom širem prostoru bio je rodonačelnik buđenja srpske ideje, koju su u to vrijeme budili kako Jovan Rašković, tako kasnije i Koljević, i Karadžić. Ono što je radio je uvijek bilo iskreno i svi smo se okoristili od te njegove iskrenosti”, kazao je Stevandić.

    Biografija prof. Predraga Guge Lazarevića
    PREDRAG LAZAREVIĆ rođen je28. maja 1929. godine u Banjaluci. U rodnom gradu se i upokojio 23. septembra 2014. godine. Bio je profesor, istoričar i teoretičar književnosti, književni, likovni i pozorišni kritičar. U rodnom gradu završio je četiri razreda osnovne i prvi razred gimnazije. Za vrijeme Drugog svjetskog rata, u izbjeglištvu u Beogradu, u Trećoj muškoj gimnaziji nastavlja školovanje i do okončanja rata (1945) završava još četiri razreda. Nakon povratka u Banjaluku, od 1945. do 1948. godine, okončava gimnazijsko školovanje. Cijeli radni vijek proveo je u Banjaluci. Bio je profesor Gimnazije (1954–1956) i Učiteljske škole (1956–1958), upravnik Narodnog pozorišta Bosanske Krajine (1958 – 1964), profesor na Pedagoškoj akademiji (1966–1989) te direktor Narodne i univerzitetske biblioteke „Petar Kočić“ (1989–1999). Jedan je od pokretača banjalučkog časopisa za književnost i kulturu Putevi (1960) te pokretač i dugogodišnji urednik stručnog glasila Prilozi nastavi srpskohrvatskog jezika i književnosti (1966–1980). Bio je počasni doktor Univerziteta u Banjaluci, član Senata i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (1996–1998). Bio je počasni doktor Univerziteta u Banjaluci i dobitnik uglednih književnih priznanja.

  • Cvijanović: 9.maj jedan od najznačajnijih datuma u istoriji čovječanstva

    Cvijanović: 9.maj jedan od najznačajnijih datuma u istoriji čovječanstva

    Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović čestitala je građanima Republike Srpske i BiH 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom, ističući da je to jedan je od najznačajnijih i najsvjetlijih datuma u istoriji čovječanstva, kada je slomljena ideologija koja je odnijela milione ljudskih života.

    Cvijanovićeva je istakla da je na oltar slobode, nezavisnosti i antifašizma, srpski narod položio ogromne žrtve i ovo je dan posebnog pijeteta, ali i dan ponosa što smo, kao jedna od pobjedničkih nacija, bili na pravoj strani, na strani istine i pravde.

    • Dužnost nam je da poštujemo, njegujemo i čuvamo od zaborava tekovine koje smo dobili u nasljeđe od svojih predaka, da se borimo protiv stalnih pokušaja prekrajanja i falsifikavanja istorije, relativizacije zločina fašizma i izjednačavanja žrtava i zločinaca. Upravo zato ideje mira, slobode i antifašizma nikad nisu bile potrebnije nego danas kada slavimo pobjedu nad fašizmom – navodi se u čestitki.

    Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj dan 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi, koji je u istoriji čovječanstva bio najmasovniji, a po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.

  • Nešić napravio raciju u Ministarstvu; Veliki broj radnika nije zatekao na radnom mjestu

    Nešić napravio raciju u Ministarstvu; Veliki broj radnika nije zatekao na radnom mjestu

    Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić poručio je danas svim zaposlenima u Ministarstvu bezbjednosti da se mora poštovati Zakon o radu i dolaziti na posao na vrijeme i na vrijeme odlaziti sa posla.

    Nešić je reagovao na anonimni neistini mejl “anonimnog Bošnjaka” koji su prenijeli pojedini mediji, a u kojem je optužen da je “u petak napravio raciju u Ministarstvu da bi popisao Bošnjake koji idu na džumu”, saopšteno je iz Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara.

    • Istina je da sam u petak /5. maja/ pokucao na vrata svake kancelarije, ljubazno pozdravio one koji su na radnom mjestu i evidentirao one koji nisu. Pozamašan je bio broj Srba, Hrvata i Bošnjaka koji nisu bili na svom radnom mjestu, a uredno su zavedeni u šihtaricu da su bili prisutni. Izgleda da su i Srbi i Hrvati išli na džumu, ako je suditi po anonimnom mejlu – naveo je Nešić.

    On je pojasnio da je to uradio nakon što je zatražio informaciju koja mu je neophodna za pripremu za sastanke u Ohridu, ali da ga je nakon više od dva sata sekretarica obavijestila da ne može pronaći gospođu koja je trebala da dostavi dokument i da niko ne zna gdje se nalazi.

    • Inače, riječ je o licu srpske nacionalnosti. Naglašavam da ovo nije prvi put da se ovakve stvari dešavaju. Nekada im je trebalo pola dana da pronađu nekoga, nekad dan, a nekada nisam mogao da radim svoj posao jer službenici jednostavno “stave prst u uvo” na svaki zahtjev da se nešto uradi. E, sad zamislite ako se tako odnose prema zahtjevima pretpostavljenog, kako se ponašaju prema građanima? – upitao je ministar bezbjednosti.

    Nešić je naglasio da je zbog opšte neodgovornosti prema poslu koja vlada u Ministarstvu odlučio da obiđe sve kancelarije i provjeri ko je upisan u šiht listi da je tu, a u stvari je otišao kući da sprema ručak ili ispija kafe po gradu ili uopšte nije došao na posao.

    • Cilj je bio da ove sedmice od šefova odsjeka zatražim da sve zaposlene opomenu da se moraju ponašati u skladu sa Zakonom o radu u institucijama BiH i poštovati radno vrijeme kao i građane koji ih plaćaju. Moj jedini kriterijum za zaposlene u Ministarstvu je rad i odnos prema poslu – poručio je on.

    Nešić kaže da je, kao čovjek, razočaran što u Ministarstvu postoje ljudi koji svoj nerad i nemar pokušavaju zamaskirati skrivanjem iza nacionalnog i vjerskog i da se tako nešto plasira u medije bez ikakve provjere.

    • Odgajan sam da duboko poštujem tuđa vjerska osjećanja i nikad mi ni na kraj pameti nije bilo da zadirem u tako senzitivna pitanja, ali neradnicima svih vjera i nacija mogu samo jedno poručiti – da će poštovati Zakon o radu, dolaziti na posao na vrijeme i na vrijeme odlaziti sa posla – naglasio je on.

    Nešić je poručio da građani BiH s pravom očekuju efikasnu i odgovornu administraciju, a ne da plaćaju porez da zaposleni u institucijama tokom radnog vremena obilaze pijace, idu u šoping, na frizure i manikir.

  • Višković čestitao 9. maj

    Višković čestitao 9. maj

    Premijer Republike Srpske Radovan Višković čestitao je građanima Srpske 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom i poručio da je srpski narod kao predvodnik antifašističkog pokreta na ovim prostorima tokom Drugog svjetskog rata podnio najveću žrtvu u svojoj istoriji, prinoseći na oltar slobode najbolje sinove i kćeri.

    Njihovu žrtvu, kao ni stradanje više stotina hiljada nedužnih civila, nikada ne smijemo zaboraviti. U ime nedužnih, koji su ubijani samo zato što su se Bogu molili na drugi način u odnosu na njihove krvnike, nemamo pravo na zaborav – naveo je Višković u čestitki.

    On je naglasio da generacije koje tek stasavaju moraju biti svjesne razmjera stradanja srpskog naroda tokom Drugog svjetskog rata, te, nadasve, ponosne na slobodarski podvig predaka koji su dali ogroman doprinos da fašizam bude poražen, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

    Ponosni na slavne pretke, obilježavamo Dan pobjede, u spomen na dan kada je, prije 78 godina, zahvaljujući i velikoj žrtvi našeg naroda, slomljena fašistička sila. Dan pobjede je jedan od najvažnijih datuma u našoj istoriji, jer je označio kraj našeg, ogromnog stradanja i slom fašističkog nastojanja da nas izbriše sa lica zemlje – navodi se u čestitki predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića.

    Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi, u istoriji čovječanstva najmasovniji i po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.

    Srpski narod na prostoru bivše Jugoslavije dao je najveću žrtvu i doprinos u slamanju fašizma.

    Sovjetski Savez dao je najveću žrtvu i doprinos u slamanju fašizma sa 22 do 26 miliona ljudi, dok je bivša Jugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRJ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.

  • Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić čestitao 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope

    Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić čestitao 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić uputio je čestitku građanima Republike Srpske povodom povodom 9. maja, Međunarodnog dana pobjede nad fašizmom i Dana Evrope.

    „Povodom 9. maja, Međunarodnog dana pobjede nad fašizmom svim građanima Republike Srpske upućujem iskrene čestitke.

    Antifašizam predstavlja dio bića srpskog naroda što pokazuje i velika žrtva koju je podnio da bi pružio slobdu kako svom tako i drugim narodima. Ta žrtva je temelj današnje slobodne Evrope i bez obzira na pokušaje da se umanji značaj srpskog naroda i njegove žrtve mi moramo nastaviti sa gajenjem kulture sjećanja.

    Srpski narod pokazao je da mir, sloboda i jednakost nisu prazne floskule, već temeljne vrijednosti koje nemaju cijenu“, navodi se u čestitki predsjednika Stevandića.

  • Dodik: Srpski narod je uvijek na pravoj strani istorije

    Dodik: Srpski narod je uvijek na pravoj strani istorije

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je svim građanima Republike Srpske 9. maj, Dan pobjede nad fašizmom, ističući da je to jedan od značajnijih datuma u istoriji čovječanstva i simbol hrabrosti i nepokorenosti srpskog narod koji je uvijek bio na pravoj strani istorije.

    Dodik je naglasio da je 9. maja 1945. godine završen najveći ratni sukob u istoriji čovječanstva veličanstvenom pobjedom savezničkih snaga protiv fašističkih sila, i postavljen temelj za stvaranje boljeg, humanijeg i pravednijeg svijeta.

    • Ponosni i hrabri srpski narod bio je dio pobjedničke antifašističke borbe zajedno sa evropskim, ruskim i američkim saveznicima i predvodnik antifašističke borbe u bivšoj Јugoslaviji. Naša dužnost je da ih nikada ne zaboravimo i da ih se sjećamo sa posebnim pijetetom, jer su to hrabri Srbi koji nisu žalili svoje živote u borbi protiv najvećeg zla – fašizma – istakao je Dodik.

    On je izjavio za Srnu da Republika Srpska danas sa ponosom njeguje tekovine antifašističke borbe i ostaje trajno opredijeljena vrijednostima odlučne borbe za slobodu i ravnopravnost.

    • U borbi za slobodu i opstanak srpski narod je i u Prvom i u Drugom svjetskom ratu, kao i u posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom podnio ogromne žrtve koje nas obavezuju da njegujemo kulturu sjećanja na našu slavnu istoriju. Zadatak svih nas, potomaka onih koji su uvijek bili na pravoj strani istorije, jeste da nastavimo njihovim putem, da njegujemo prave vrijednosti, da uvijek budemo dio boljeg i pravednijeg dijela svijeta i prenosimo našim budućim pokoljenjima istinu o oslobodilačkim borbama – poručio je Dodik.

    On je rekao da smo danas, nažalost, suočeni sa pokušajima raznih mešetara, domaćih i stranih, da relativizuju zločine i izjednače žrtve i zločince, poručivši da srpski narod to nikada ne smije dopustiti, već se mora istinom suprostaviti tim povampirenim idejama laži, mržnje i netelorancije.

    Podsjetivši da Republika Srpska s ponosom obilježava važne istorijske datume, pa tako i 9. maj, Dodik je rekao da Srpska ostaje trajno posvećena slobodarskim idejama i civilizacijskim vrijednostima, očuvanju mira i stabilnosti i stvaranju bolje i pravednije budućnosti za sve njene narode.

    Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj dan 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi, koji je u istoriji čovječanstva bio najmasovniji, a po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.

    Srpski narod bio je predvodnik borbe protiv fašizma na prostoru bivše Јugoslavije i podnio najveće gubitke, a Sovjetski Savez dao je najveći doprinos u slamanju fašizma.

    Bivša Јugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala je najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRЈ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.

  • U Ugljeviku obilježena 31 godina od formiranja VRS

    U Ugljeviku obilježena 31 godina od formiranja VRS

    U Ugljeviku je obilježena 31 godina od formiranja Vojske Republike Srpske i 18 godina postojanja Trećeg pješadijskog puka Oružanih snaga BiH.

    Organizovan je defile ratnih zastava, služen parastos poginulim borcima i položeni vijenci.

    Danas je obilježena i 31 godina od formiranja Prve majevičke brigade koja je odlikovana Odrenom Nemanjića.

    Centralna svečanost povodom obilježavanja 12. maja – Dana Vojske Republike Srpske biće održana u petak na stadionu kasarne “Kozara” u Banjaluci.

    Kroz Vojsku Republike Srpske je prošlo 210.000 boraca, a 23 hiljade 801 njen pripadnik položio je život u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

  • MUP Srpske: Vlasnici oružja dužni da svoje oružje čuvaju na bezbjednom mjestu

    MUP Srpske: Vlasnici oružja dužni da svoje oružje čuvaju na bezbjednom mjestu

    Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske podsjeća vlasnike registrovanog oružja u Republici Srpskoj da su dužni da svoje oružje čuvaju u skladu sa Zakonom o oružju i municiji tako da je ono nedostupno neovlašćenim licima, a posebno djeci.

    “Oružje i municija koje drži i nosi fizičko ili pravno lice i preduzetnik čuvaju se u stambenom ili poslovnom prostoru koje se nalazi u mjestu prebivališta, odnosno sjedištu imaoca oružja, zaključano i odvojeno jedno od drugog (oružje odvojeno od municije) u kasama, metalnim ormarima, sefu ili sličnom spremištu koje se ne može otvoriti uobičajenim alatom, te nisu dostupni neovlašćenim licima, a posebno djeci”, saopšteno je iz MUP-a Srpske.

    Za prekršaj fizičkog lica koje sa oružjem i municijom ne postupa sa naročitom pažnjom i ne čuva oružje na bezbjednom mjestu, zakonom je propisana sankcija u vidu novčane kazne od 300 KM do 500 KM i zaštitne mjere oduzimanja oružja, a ukoliko taj prekršaj izvrši pravno lice novčana kazna iznosi od 10.000 KM do 15.000 KM i zaštitna mjera oduzimanja oružja.