Kategorija: Vijesti

  • Višković uputio telegram saučešća nakon masakra u Mladenovcu

    Višković uputio telegram saučešća nakon masakra u Mladenovcu

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković uputio je saučešće predsjednici Vlade Srbije Ani Brnabić i građanima Srbije, povodom tragičnog događaja u Mladenovcu.


    “Na ovaj dan, kad i Republika Srpska, Danom žalosti, tuguje sa porodicama stradalih i građanima Srbije zbog gubitka nedužnih dječijih života u nezapamćenoj tragediji u školi ‘Vladislav Ribnikar’, sa zaprepaštenjem i žalom primili smo vijest o masakru u Mladenovcu“, naveo je Višković.


    Zajedno sa narodom Srbije i porodicama stradalih, dodaje on, žalimo za nedužnim žrtvama, dijeleći bol.


    “U svoje ime, i u ime Vlade Republike Srpske, primite najdublje saučešće“, navodi se u telegramu predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića.

  • Predsjednik Narodne Skupštine Nenad Stevandić uputio saučešće građanima Srbije

    Predsjednik Narodne Skupštine Nenad Stevandić uputio saučešće građanima Srbije

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić uputio je saučešće rukovodstvu Republike Srpsbije i građanima Srbije, povodom tragičnog događaja u Mladenovcu.

    “Sa tugom i nevjericom primili smo vijest o tragediji koja se dogodila u Mladenovcu. U ovakvim trenucima narodu Srbije možemo poručiti da saosjećamo sa njihovim bolom.

    Svim porodicama nastradalih u Maldenovcu, predsjedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću, predsjednici Vlade Republike Srbije Ani Brnabić, predsjedniku Narodne skupštine Republike Srbije Vladimiru Orliću i čitavom narodu Republike Srbije, u svoje ime i u ime Narodne skupštine Republike Srpske, izražavam najiskrenije saučešće povodom tragedije koja se desila u Mladenovcu.” navodi se u saučešću Stevandića.

  • Danas Dan žalosti u cijeloj BiH

    Danas Dan žalosti u cijeloj BiH

    U Republici Srpskoj je Dan žalosti u znak solidarnosti sa porodicama stradalih u tragičnom događaju u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”.

    Prema zaključku Vlade Srpske zastave na republičkim institucijama spuštene su na pola koplja, sve manifestacije kulture otkazane, a sportske prilagođene datom trenutku.

    Savjet ministara donio je odluku da danas u BiH bude Dan žalosti zbog tragične pogibije osmoro učenika i radnika u osnovnoj školi u Beogradu.

    Zastave na institucijama će biti spuštene na pola koplja, televizijske i radijske sadržaje, kao i sve sportske i zabavne manifestacije planirane za danas potrebno je prilagoditi Danu žalosti, saopšteno je iz Savjeta ministara nakon vanredne telefonske sjednice.

    Dan žalosti povodom tragedije u školi u Beogradu je i u Brčko distriktu. Odluku o tome donio je gradonačelnik distrikta Zijad Nišić.

    U pucnjavi u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu u srijedu, 3. maja, ubijeno je osmoro djece i radnik obezbjeđenja, a šestoro djece i nastavnica su ranjeni. Policija je uhapsila K.K. koji je počinio taj zločin.

    U Srbiji je od danas trodnevna žalost za osmoro učenika i radnika obezbjeđenja ubijenim u beogradskoj osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”.

  • Stevandić: Ne dozvoliti da se tragedije koriste za međusobne obračune i prepucavanja

    Stevandić: Ne dozvoliti da se tragedije koriste za međusobne obračune i prepucavanja

    Govoreći o tragičnim dešavanjima koja su se u Srbiji desila, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić pohvalio je što je na teritoriji Bih proglašen dan žalosti i dodao da u ovakvim slučajevima empatija ne može biti vezana samo za jedan narod. On je dodao da Republika Srpska iskreno tuguje, da je pokazala empatiju i poštovanje za porodice nastradalih, ali isto tako dodaje da su potrebne uvesti neke mjere koje bi spriječile da se ovako nešto ponovi.


    „Mora se povući neka crta, oružje je uvijek opasno, ali okidač povlači čovjek i potrebna je jedna revizija kad je u pitanju držanje oružja u kući“ rekao je Stevandić.
    On dodaje da je na ovim prostorima bio rat i da je svako kod sebe imao oružje ali da ovakvih incidenata nije bilo, već da je jasno da se ušlo u neko novo doba terora kako preko društvenih mreža tako i u samom javnom životu.


    Stevandić dodaje da su on i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik prisustvovali sjednici Vlade Republike Srpske, te da su im podneseni izvještaji ministarstava prosvjete i unutrašnjih poslova. Zaključeno je da ne treba ishitreno reagovati, ali da je potrebno da se donesu neke odluke i da se uvidi gdje se nalaze problemi i kako ih otkloniti. „Držanje oružja i njegova dostupnost je osnovni problem i taj dio je lakše kontrolisati nego motivacioni teror koji se širi društvenim mrežama“ dodaje Stevandić


    Stevandić dodaje da Republika Srpska podjednako tuguje za ovim tragičnim dešavanjima kao i Srbija, i da ne bi bilo emocionalne razlike da se ovako nešto desilo u Republici Srpskoj, ali da i dalje treba ostati pribran i ne treba da se podlegne histeriji.
    On napominje da nema potrebe da se ova dva slučaja politizuju i koriste u ličnim prepirkama i sukobima.


    „Ne smijemo da podlegnemo histeriji, ali već vidimo da mnogi ljudi imaju potrebu da zloupotrebe tragediju za međusobne optužbe i prozivanja. Sada je najvažnije da pokažemo empatiju i napraviti racionalnu analizu na miru bez optuživanja koje će dovesti do još gore situacije“ zaključuje Stevandić.

  • Luka Dončić plaća sahranu djece i čuvara ubijenih u školi

    Luka Dončić, slovenački košarkaš koji nosi dres Dalas Maveriksa, najavio je da će platiti sahranu tragično nastradalim osobama u masakru koji se dogodio u osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”.

    Luka Dončić je još jednom pokazao veliko srce, a kako prenosi “Telegraf”, odlučio je da plati sve troškove za sahranu i sve što bude potrebno za žrtve masakra u OŠ Vladislav Ribnikar na Vračaru.

    Takođe, Dončić je platiti i sve što je potrebno za savjetovanje i pomoć svima koji su prošli kroz ovu traumu, uključujući i sve đake, učenike koji su bili svjedoci, kao i porodice mališana.

    Kako prenosi Adrijan Vojnarovski, Dončić je odlučio da plati sve troškove sahrane i sve ostalo što je potrebno za sve žrtve tragedije.

    I sam Dončić ubrzo je potvrdio ovu informaciju, istakavši da će njegova fondacija pružiti pomoć porodicama, učenicima i nastanvicima.

    “Zbog tragedije i izgubljenih dečijih,nevinih života moje srce je slomljeno! Moje misli su sa porodicama žrtava i celom nacijom. Moja fondacija,povodom ovog teškog i nemilog dogadjaja, pruža podršku svim porodicama, učenicima i nastavnicima osnovne škole Vladislav Ribnikar”, poručio je Dončić.

    Podsjetimo, u pucnjavi u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu juče je ubijeno osmoro djece i radnik obezbjeđenja, a šestoro djece i nastavnik te škole su ranjeni. Policija je uhapsila K.K. koji je počinio taj zločin.

  • U Srpskoj sutra Dan žalosti

    U Srpskoj sutra Dan žalosti

    Zbog tragedije koja se desila juče u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu kada je učenik sedmog razreda pucao i ubio osam učenika i radnika obezbeđenja, u Republici Srpskoj sutra će biti dan žalosti, odlučila je Vlada Srpske na vanrednoj sjednici u Banjaluci.
    Podsjećamo, osam učenika i radnik obezbjeđenja stradali su u pucnjavi u OŠ “Vladislav Ribnikar” na Vračaru. Šest đaka i nastavnica se sa prostrijelnim ranama nalaze u Urgentnom centru, odnosno na klinici u Tiršovoj. Maloljetni napadač i njegovi roditelji su privedeni.

    Građani su sinoć palili svijeće i polagali cvijeće ispred škole, kao i na Cvetnom trgu. I u drugim gradovima Srbije održan pomen stradalima.

  • Bajkeri organizuju treću pokloničku moto-vožnju u memorijalni centar Donja Gradina

    Bajkeri organizuju treću pokloničku moto-vožnju u memorijalni centar Donja Gradina

    U ponedjeljak, 9. maja, u organizaciji moto-klubova, Sveti Georgije i Arhangel, biće organizovana treća moto vožnja u spomen područje Donja Gradina i polaganje vijenaca žrtvama koncentracionog logora Jasenovac.

    Simbolično, na dan pobjede nad fašizmom, bajkeri će odati počast za više od 700.000 stradalih antifašista – Srba, Roma, Jevreja, kao i svih onih koji se nisu slagali sa politikom tadašnje NDH, u najzloglasnijem koncentracionom logoru na Balkanu.

    Organizatori naglašavaju da je ovo već treća ovakva bajkerska akcija. Ovaj događaj počeće 9. maja sa početkom u 10:00 u Prijedoru ispred taksi stajališta, a u 11:00 časova će se bajkeri uputiti prema Donjoj Gradini.

    Iz moto-klubova napominju da se sjećanjem i odavanjem počasti onima koji su stradali na monstruozne načine, kao što se to dešavalo u Jasenovcu, sprečava da se ponovi bilo šta slično.

  • Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić čestitao 3. maj – Međunarodni dan slobode medija

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić čestitao 3. maj – Međunarodni dan slobode medija

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić čestitao je novinarima, udruženjima novinara i zaposlenima u sredstvima javnog informisanja u Republici Srpskoj 3. maj – Međunarodni dan slobode medija.

    “Svi novinari, bilo da se radi o štampanim ili elektronskim medijima danas više nego ikad imaju težak i odgovoran posao, da u beskrajnoj količini informacija javnosti prenesu objektivnu istinu i suštinu. Želio bih svima da čestitam današnji dan u želji da će te ostati privrženi istini i profesionanosti.

    Profesionalni mediji su jedan od stubova modernog društva i potrebno je omogućiti kroz institucionalno djelovanje da im se obezbjede bolji uslovi rada” navodi se u čestitki predsjednika Stevandića.

  • Policija obilazi škole u Srpskoj, bezbjednost đaka na najvišem nivou

    Policija obilazi škole u Srpskoj, bezbjednost đaka na najvišem nivou

    Nakon masakra u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” na Vračaru u Beogradu gdje su ubijeni osmoro djece i radnik obezbjeđenja, a šestoro djece i nastavnica ranjeni, pojačano je prisustvo policije u blizini škola u Srpskoj, potvrđeno je “Nezavisnim novinama”.
    Kako saznajemo u pitanju su preventivne policijske kontrole, kako bi se bezbijednost đaka podigla na najviši mogući nivo.

    Naši izvori napomenuli su da policija pojačano nadgleda osnovne i srednje škole u Srpskoj djelujući preventivno, budući da još nije potpuno jasan motiv krvavog napada u Beogradu.

    Za krvoproliće u beogradskoj školi uhapšen je K.K. (14), a mediji prenose da je važio za jednog od najtalentovanijih đaka osnovne škole u kojoj je počinio masakr.

  • Dodik: Pucnji u kolonu pripadnika JNA – pucnji u mir u BiH

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je sarajevska Dobrovoljačka ulica sinonim stradanja mladih vojnika bivše JNA, među kojima su bili ne samo Srbi, već i pripadnici drugih nacija, a ne odbrane Sarajeva kako to bošnjački politički predstavnici decenijama predstavljaju pokušavajući grubim lažima da falsifikuju istoriju i nepobitne činjenice.
    Dodik je naglasio da je gnusna laž i spekulacija sarajevske čaršije da je Sarajevo tada bilo napadnuto.

    On je podsjetio da je postojao dogovor da se kolona JNA na miran način povuče iz kasarne u Sarajeva na teritoriju Lukavice, današnje Istočno Sarajevo, te da postoje audio-snimci komandi o napadu na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici, koje izdaju ratni član Predsjedništva tzv. Republike BiH Ejup Ganić i komandant Teritorijalne odbrane Zaim Backović.

    Predsjednik Srpske je naglasio da su ljudi koji su bili u koloni JNA, koja je po dogovoru napuštala Sarajevo, napadnuti i ubijani bez mogućnosti da se brane, a njihova ugljenisana tijela ležala su po ulici.

    “Pucnji u ove mlade ljude, u srpskog svata na Baščaršiji, masakri u Sijekovcu, Brodu… dovoljno govore da su to bili pucnji u mir u BiH i potvrđuju ko je želio rat u BiH, ko su ti koji su se prvi naoružali i spremali za rat, prvi povukli obarač i gađali pravo u metu – u mir. Željeli su muslimansku BiH, bez Srba i Hrvata, kao što je žele i danas, a ne normalan život u miru i slobodi”, istakao je Dodik, dodavši da su muslimani ti koji su sve žrtvovali za oružani sukob s ciljem stvaranja islamske države u srcu Evrope i Balkana.

    Da ironija bude veća, ukazao je Dodik, svijet i svjetski moćnici ostali su i gluvi, i nijem, i slijepi na sva ta zlodjela tzv. Armije BiH optužujući Srbe za sve.

    “I danas se nastavlja ista priča muslimanskog političkog korpusa i svjetskih moćnika da je srpski narod vječiti krivac, kriv je i što postoji. Naše žrtve su manje vrijedne, to nisu žrtve, to nisu ubijeni, zlostavljani, mučeni, samo zato što su Srbi. I danas, nakon svega i svih naših žrtava, progona sa vjekovnih ognjišta, istorija se ponavlja.

    Umjesto oružjem žele da nas unište mirnodopskim sredstvima. Hoće da nam uzmu sve, imovinu, šume, jezera, a na kraju i Republiku Srpsku. Zato im poručujem i danas, na dan gnusnog, brutalnog i kukavičkog zločina nad nevinim mladim vojnicima, da je Republika Srpska vječna, da ne damo ni pedalj svoje imovine jer je ona natopljena krvlju srpskih heroja koji su skupo platilu našu slobodu i Republiku, stvorenu u miru, odbranjenu u ratu”, poručio je Dodik.

    On je rekao da Republika Srpska, njene institucije i srpski narod ma gdje se nalazio morao da prenosi istinu o Odbrambeno-otadžbinskom ratu i da njeguje kulturu sjećanja, te da je to naša dužnost i obaveza.