Kategorija: Vijesti

  • Stevandić: Nećemo odustati od borbe za ravnopravnost svake žrtve

    Stevandić: Nećemo odustati od borbe za ravnopravnost svake žrtve

    Što se nas iz Republike Srpske tiče, nećemo odustati da se borimo kako za ravnopravnost svog naroda, odluka Republike Srpske, za njena prava, tako i za ravnopravnost svake žrtve. Nismo se još izborili, ali nećemo odustati.

    To je izjavio predsjednik Narodne skupštine, Nenad Stevandić, na obilježavanju 31 godine od zločina paravojnih muslimanskih formacija i radikalnih islamista nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

    – Uvijek i svakom prilikom pozivamo na pomirenje, mir i međusobno poštovanje. To je moguće samo ako su sve žrtve jednake. Za svakog zločinca svaka žrtva je legitiman cilj. I ne može niko da priča o tome koji cilj je legitiman, koji nije, da opravdava ubijanje ljudi koji ni na koga nisu pucali, koji su se povukli, koji su imali garancije protivničke strane i međunarodne zajednice – poručio je Stevandić.

    Prema njegovim riječima, ne možete očekivati da se jedne žrtve uvažavaju, druge ne uvažavaju i da to bude put ka miru i pomirenju.

    – Sve su žrtve jednake, sve su suze jednako teške. Ne može se praviti nikakva razlika među žrtvama. To je jedino što ima smisla za budućnost – rekao je Stevandić.

  • Nešić o masakru u Dobrovoljačkoj ulici

    Nešić o masakru u Dobrovoljačkoj ulici

    Činjenica da je tek nakon 30 godina od masakra vojnika JNA u Dobrovoljačkoj podignuta optužnica za jedan od prvih ratnih zločina, kao i da nisu podignute optužnice za prve ratne zločine u BiH poput Sijekovca i masakra nad vojnicima JNA u tuzlanskoj koloni, govori da pravosuđe BiH ima politički zadatak da promijeni istoriju rata u BiH, s ciljem viktimizacije samo jednog naroda, poručio je predsjednik DNS Nenad Nešić.

    Mnoge majke, na žalost, nisu dočekale da u slučaju “Dobrovoljačka” optužnica bude podignuta. Majke čiji sinovi su se mirno povlačili, u skladu sa sporazumom o povlačenju JNA, istakao je Nešić.

    Prvi čovjek DNS naglašava da je jedini ispravan način da se zna geneza rata bio da se svi zločini procesuiraju hronološkim redom.

    – Ne umanjujem ni jedan zločin, ali tek tada bi imali pravu sliku rata u BiH. Njegovu prirodu i svačiju ulogu. Da se tako radilo, prvo bi imali optužnicu za ubistvo srpskog svata na Baščaršiji, a onda za Sijekovac, Dobrovoljačku, tuzlansku kolonu, Bradinu, Konjic, Jablanicu, Bjelovac, Kravicu, Skelane, Kazane. 42 stradalih u Dobrovoljačkoj, preko 70 ranjenih, su ljudi od krvi i mesa koji su takođe zaslužili satisfakciju. Njihov jedini grijeh je bio što su nosili uniformu JNA i u njoj krenuli ka Srbiji, u skladu sa sporazumom o mirnom povlačenju JNA. Da u ovoj zemlji stanuje pravda, davno bi odgovarali i svi politički naredbodavci kršenja tog sporazuma – smatra Nešić.

    Lider DNS naglašava da je obaveza Republike Srpske i srpskog naroda da se sjećaju svojih žrtava da one ne bi pale u zaborav, ali i da ne dozvolimo prekrajanje istorije i satanizaciju naroda koji je uvijek bio slobodarski i pravedan.

    – Da smo onakvi kakvim nas žele predstaviti pojedini bošnjački lideri, ti vojnici JNA ne bi bili glineni golubovi. Zato nam je 3. maj opomena da moramo biti mudri i kao narod jedinstveni u odbrani i očuvanju Republike Srpske koja je jedini garant našeg opstanka. Žao mi je zbog svakog stradalog u prethodnom ratu i saosjećam se sa bolom svake majke koja je ostala bez djeteta i svakog djeteta koje je ostalo bez roditelja. Za ovu 31 godinu jedino što smo željeli jeste da i nama neko kaže da mu je žao i da osjeća empatiju – poručio je Nešić.

  • Cvijanovićeva uputila telegram saučešća porodicama nastradalih u pucnjavi

    Cvijanovićeva uputila telegram saučešća porodicama nastradalih u pucnjavi

    Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović uputila je telegram saučešća predsjedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću povodom tragedije koja se dogodila u osnovnoj školi u Beogradu.

    Poštovani predsjedniče, primite izraze mog najdubljeg saučešća, te Vas molim da roditeljima i porodicama nastradalih u ovom strašnom činu prenesete riječi najiskrenijeg saosjećanja, a povrijeđenima želje za što brži oporavak – navodi se u telegramu saučešća.

    Cvijanovićeva je istakla da je sa tugom i nevjericom primila vijest o bezumnom napadu u beogradskoj osnovnoj školi, u kojoj su tragično stradali nedužni učenici i zaposleni.

    – Svi smo duboko pogođeni razmjerama nezapamćene tragedije – naglasila je Cvijanovićeva.

    U pucnjavi u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu ubijeno je osmoro djece i jedan radnik obezbjeđenja, saopšteno je iz MUP-a Srbije.

    Šestoro djece i jedan nastavnik te škole su ranjeni i trenutno su zbrinuti u Urgentnom centru i Tiršovoj.

    Policija je uhapsila četrnaestogodišnjeg K.K, koji je počinio taj zločin.

  • Dodik izjavio saučešće

    Dodik izjavio saučešće

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je saučešće porodicama stradalih u današnjoj pucnjavi u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar, navodeći da Srpska i cijela nacija danas tuguju sa Srbijom.

    Šokiran sam tragedijom u beogradskoj osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” – napisao je Dodik na “Tviteru”.

    Dodik je saučešće uputio predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, porodicama ubijene djece i nastradalog čuvara škole, a povrijeđenima poželio brz oporavak.

    Naše misli su danas sa njima u nadi da će pronaći snage da se izbore s ovom tragedijom i nenadoknadivim gubitkom. Naša djeca, najranjiviji dio društva, treba da imaju podršku i pozitivan primjer odrastanja u ozbiljne ličnosti. Dužnost je da im to omogućimo kako se ovakve tragedije ne bi ponovile – poručio je Dodik.

    U pucnjavi u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu ubijeno je osmoro djece i jedan radnik obezbjeđenja, a šestoro djece i jedan nastavnik te škole su ranjeni. Policija je uhapsila četrnaestogodišnjeg K.K, koji je počinio taj zločin.

  • Stevandić izjavio saučešće porodicama stradalih u pucnjavi

    Stevandić izjavio saučešće porodicama stradalih u pucnjavi

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevamdić uputio je saučešće porodicama stradalih u današnjoj pucnjavi u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar, navodeći da Srpska saosjeća sa Srbijom.

    Svim porodicama stradalih učenika i radnika osnovne škole “Vladislav Ribnikar” u Beogradu, predsjedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću, predsjednici Vlade Republike Srbije Ani Brnabić, predsjedniku Narodne skupštine Republike Srbije Vladimiru Orliću i čitavom narodu Republike Srbije upućujem duboko i iskreno saučešće povodom nezamislive tragedije koja se danas desila.
    Povrijeđenima želim brz oporavak, a Republika Srpska sa svima iskreno saosjeća. napisao je Stevandić na Instagramu.

    U pucnjavi u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu ubijeno je osmoro djece i jedan radnik obezbjeđenja, a šestoro djece i jedan nastavnik te škole su ranjeni. Policija je uhapsila četrnaestogodišnjeg K.K, koji je počinio taj zločin.

  • Obilježena 31 godina od zločina u Dobrovoljačkoj ulici

    Obilježena 31 godina od zločina u Dobrovoljačkoj ulici

    U Istočnom Sarajevu i Sarajevu obilježena je 31 godina od zločina paravojnih muslimanskih formacija i radikalnih islamista nad pripadnicima ЈNA u Sarajevu.

    U crkvi Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima u Istočnom Sarajevu služen je parastos za pripadnike ЈNA koji su prije 31 godinu ubijeni u zločinu paravojnih muslimanskih formacija i radikalnih islamista u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

    Nakon parastosa, učesnici obilježavanja 31 godine od zločina nad pripadnicima ЈNA krenuli su autobusima za Dobrovoljačku ulicu.

    Održana je mirna šetnja i položeno je cvijeće na mjestu događaja.

    Predsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je danas da u BiH neće biti razumijevanja dok se ne počnu uvažavati sve žrtve i da predstavnici Srpske neće odustati od borbe za jednakost srpskih žrtava.

    – Sve dok svi u Sarajevu ne shvate da je poštovanje žrtava dvosmjerna ulica, a ne jednosmjerna i da, ukoliko tražiš da se tvoje žrtve poštuju, moraš da poštuješ i tuđe – rekao je Stevandić  u Istočnom Sarajevu.Obilježavanju su prisustvovali predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac, poslanik u Predstavničkom domu parlamenta BiH Milorad Kojić, vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić.

    Početkom maja 1992. godine, zločin nad nedužnim vojnicima, oficirima i građanskim licima na službi u ЈNA, tokom dogovorenog mirnog povlačenja iz Sarajeva, počinili su pripadnici takozvane Armije BiH, Teritorijalne odbrane RBiH i paravojnih muslimanskih formacija kojima su komandovali predratni kriminalci.

    Dana 2. maja 1992. godine oko 11.30 časova, oko 200 pripadnika jedinica teritorijalne odbrane tzv. RBiH i “Zelenih beretki”, među kojima su bili Sakib Puška, Јusuf Јuka Prazina, Emin Švrakić i drugi, kao i jedinica kojima je komandovao sarajevski kriminalac Ismet Bajramović Ćelo, držali su u blokadi, a potom izvršili i napad na Dom ЈNA u Sarajevu, otvarajući vatru iz cjelokupnog raspoloživog naoružanja.

    Napadom na kolonu ЈNA u Dobrovoljačkoj, koja se mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje Republike BiH.

    Za samo nekoliko dana mučki su ubijena 42 pripadnika ЈNA, 71 je ranjen, dok ih je 207 zarobljeno. Prvi napad je izvršen 2. maja na Dom ЈNA, a sve kasarne ЈNA u ovom gradu bile su blokirane i pod opsadom muslimanskih paravojnih snaga, koje su im isključili struju, vodu i telefone.

  • Stevandić: U BiH nema razumijevanja dok se ne počnu uvažavati sve žrtve

    Stevandić: U BiH nema razumijevanja dok se ne počnu uvažavati sve žrtve

    Predsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je danas da u BiH neće biti razumijevanja dok se ne počnu uvažavati sve žrtve i da predstavnici Srpske neće odustati od borbe za jednakost srpskih žrtava.

    “Sve dok svi u Sarajevu ne shvate da je poštovanje žrtava dvosmjerna ulica, a ne jednosmjerna i da, ukoliko tražiš da se tvoje žrtve poštuju, moraš da poštuješ i tuđe”, rekao je Stevandić novinarima u Istočno Sarajevu, gdje prisustvuje obilježavanju 31 godine od zločina paravojnih muslimanskih formacija nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici.

    On je istakao da Republika Srpska pokazuje poštovanje svim žrtvama i svima omogućava da izraze poštovanje svojim žrtvama na njenoj teritoriji.

    “Mi se uvijek susrećemo sa neugodnim situacijama kada izražavamo poštovanje prema ljudima koji su bili nenaoružani, koji se nisu borili ni sa kim, a surovo su ubijeni i onda se kasnije pokušalo prvo zataškati, a onda banalizovati ili čak ih nazivati legitimnom metom”, naglasio je Stevandić.

  • Danas se obilježava 31. godina od zločina nad pripadnicima JNA

    Danas se obilježava 31. godina od zločina nad pripadnicima JNA

    U Istočnom Sarajevu i Sarajevu danas će biti obilježena 31 godina od zločina paravojnih muslimanskih formacija i radikalnih islamista nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici.

    Prema programu memorijalne manifestacije, pod nazivom “Stradanje pripadnika JNA u Sarajevu Dobrovoljačka ulica”, u crkvi Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima u Istočnom Sarajevu u 10 časova biće služen parastos za ubijene pripadnike JNA.

    Za 10.40 planiran je polazak autobusa za Dobrovoljačku ulicu, u 11 časova najavljena je mirna šetnja i polaganje cvijeća, dok je za 11 časova predviđen povratak u Istočno Sarajevo.

    Obilježavanju će prisustvovati ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.

    Program će biti realizovan uz prisustvo najviših zvaničnika Republike Srpske, srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH, rukovodstva gradova i opština, članova porodica poginulih pripadnika JNA, preživjelih učesnika, predstavnika 3. pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH, najavljeno je iz Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.

    Najavljeno je i prisustvo predstavnika nevladinih organizacija i udruženja od javnog interesa proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i NOR-a, gradskih i opštinskih udruženja i građana.

    Početkom maja 1992. godine, zločin nad nedužnim vojnicima, oficirima i građanskim licima na službi u JNA, tokom dogovorenog mirnog povlačenja iz Sarajeva, počinili su pripadnici takozvane Armije BiH, Teritorijalne odbrane RBiH i paravojnih muslimanskih formacija kojima su komandovali predratni kriminalci.

    Dana 2. maja 1992. godine oko 11.30 , oko 200 pripadnika jedinica teritorijalne odbrane tzv. RBiH i “Zelenih beretki”, među kojima su bili Sakib Puška, Jusuf Juka Prazina, Emin Švrakić i drugi, kao i jedinica kojima je komandovao sarajevski kriminalac Ismet Bajramović Ćelo, držali su u blokadi, a potom izvršili i napad na Dom JNA u Sarajevu, otvarajući vatru iz cjelokupnog raspoloživog naoružanja.

    Napadom na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj, koja se mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje Republike BiH.

    Iako je za bezbjednost vojnika garantovao tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona JNA nije bezbjedno izašla iz Sarajeva, već je prekinuta i napadnuta.

    Za samo nekoliko dana mučki su ubijena 42 pripadnika JNA, 71 je ranjen, dok ih je 207 zarobljeno. Prvi napad je izvršen 2. maja na Dom JNA, a sve kasarne JNA u ovom gradu bile su blokirane i pod opsadom muslimanskih paravojnih snaga, koje su im isključili struju, vodu i telefone.

    Pred Sudom BiH, 21. septembra prošle godine počeo je pretres u predmetu koji se vodi protiv Ejupa Ganića i još devetorice nekadašnjih vojnih i policijskih funkcionera za zločine u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992. godine u Sarajevu.

    Osim Ganića, optužnica, koja je podignuta 27. aprila, tereti i Zaima Backovića, Hamida Bahtu, Hasana Efendića, Fikreta Muslimovića, Jusufa Pušinu, Bakira Alispahića, Enesa Bezdroba, Ismeta Dahića, te Mahira Žišku.

  • Vlada Srpske naručila 240 flaša Dodikove rakije

    Vlada Srpske naručila 240 flaša Dodikove rakije

    Vlada Republike Srpske naručila je 180 flaša „Djedove rakije“, kao i 240 flaša „Krajiške ljepotice“ viljamovke koju proizvodi porodica Dodik. Iako je u tenderu koji je raspisao Ugostiteljski servis Vlade RS istaknuto da traže „Djedovu rakiju“ ili ekvivalent, šljivovica je toliko detaljno opisana da je potpuno jasno da žele upravo Dodikovu rakiju.

    Podsjetimo, „Djedovu rakiju“ proizvodi preduzeće „Agro destil“ iz Laktaša čiji je vlasnik i direktor Pavle Ćorović, zet predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

    Pomenuta rakija i ostala pića koja je Ugostiteljski servis naručio biće isporučena Vladi, Narodnoj skupštini RS, kao i Palati Republike.

    U tenderu je naglašeno da pomenuta šljivovica mora biti napravljena od najboljih plodova sorte šljive „čačanska rodna“, nastala odvajanjem košpe i dijela kožice ploda, dozrijevanje rakije u rosfrajnim, a zatim u drvenim buradima, sa sadržajem alkohola najmanje 39 odsto.

    Podsjetimo, „Djedovu rakiju“ proizvodi preduzeće „Agro destil“ iz Laktaša čiji je vlasnik i direktor Pavle Ćorović, zet predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

    Pomenuta rakija i ostala pića koja je Ugostiteljski servis naručio biće isporučena Vladi, Narodnoj skupštini RS, kao i Palati Republike.

    U tenderu je naglašeno da pomenuta šljivovica mora biti napravljena od najboljih plodova sorte šljive „čačanska rodna“, nastala odvajanjem košpe i dijela kožice ploda, dozrijevanje rakije u rosfrajnim, a zatim u drvenim buradima, sa sadržajem alkohola najmanje 39 odsto.

    PROČITAJTE JOŠ
    NARUČILI 7 TONA POMFRITA Šta je sve na spisku nabavke Ugostiteljskog servisa Vlade Srpske (FOTO)
    Baklava od 140 grama, a lijena pita 5 centimetra visoka: Rukovodstvo RiTE “Ugljevik” izdvaja 50.000 KM za nabavku gotovih kolača

    Kada je u pitanju viljamovka i tu je navedeno da je poželjno da to bude „Krajiška ljepotica“ viljamovka ili ekvivalent, ali je i ova rakija podrobno opisana.

    Neophodno je da to bude viljamovka proizvedena selekcijom plodova prve klase kruške viljamovke, odvajanjem čvrstog dijela ploda, sa sadržajem alkohola najmanje 40 odsto.

    U Vladi su zatražili i šest flaša šljivovice po 0,70 litara, sa 45 odsto alkohola za koju je poželjno da bude Gazdina Prijedorčanka ili ekvivalent, ali ova rakija nije ni blizu detaljno opisana kao „Djedova“.

    – Prirodna voćna rakija proizvedena od zrelih plodova plave šljive, sa sadržajem alkohola najmanje 45 odsto – istaknuto je u tenderu.

    Naručili su i 12 flaša Viljamovke za koju traže da bude Gazdina Prijedorčanka ili ekvivalent, ali, je istaknuto da je potrebno da to bude prirodna voćna rakija proizvedena od kruške sorte Wiliams, sa sadržajem alkohola najmanje 40 odsto.

    Ugostiteljski servis je naručio još i škotski viski, američki viski, konjak, vinjak, votku, džin, kao i 36 boca šampanjca, piše Capital.

    Pored toga, potrebno im je i vrhunsko suvo bijelo i crno vino, ali i razni gazirani, negazirani sokovi i drugi bezalkoholni napici.

  • Predsjednik Srpske nabavlja vozilo vrijedno 316.000 KM

    Predsjednik Srpske nabavlja vozilo vrijedno 316.000 KM

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nabavlja nova vozila koja će koštati građane više od pola miliona maraka sa uračunatim PDV!

    Kako je navedeno u tenderskoj dokumentaciji, Dodik je odlučio da nabavi novi putnički automobil u vrijednosti od čak 316.000 KM sa uračunatim PDV, kao i još tri vozila, ukupne vrijednosti od 200.000 KM.

    Vozilo vrijednosti 316.000 KM, kako je navedeno, mora imati ventilaciju i masažu prednjih sjedišta, frižider i TV. Tražena boja je metalik crna, a i unutrašnjost vozila mora biti u crnoj boji.

    Ista priča prije 3 godine
    Dalje se navodi da prednja sjedišta moraju biti električno podesiva, s memorijom. Takođe se navodi da će ugovor biti sklopljen s ponuđačem koji ponudi najnižu cijenu, te da je riječ o otvorenom postupku. Rok za prijem ponuda je 12. juni 2023.

    Nabavka novih vozila izazvala je oštre kritike u javnosti zbog činjenice da je Palata Republike prije tri godine dobila nova vozila vrijedna oko 650.000 KM.

    Naime, kabinet predsednika Republike Srpske je 2019. godine raspisao tender za kupovinu pet novih službenih limuzina u vrijednosti od 650.032 KM.

    Vozila su morala ispunjavati brojne uslove u pogledu komfora i bezbjednosti. Od obavezne opreme automobili su morali imati grijаnje prednjih i zаdnjih sjedištа, ambijentаlnа svjetlа u unutrаšnjosti vozilа, elektro аsistenciju prilikom zаtvаrаnjа vrаtа, putni računar i automаtski trozonski klimа uređаj sа dodаtnim kontrolаmа zа klimu nаzаd.

    Godinu dana kasnije kabinet predsjednika Republike Srpske nabavio je još jedno službeno vozilo u vrijednosti od 270.000 KM.

    Rasipanje novcem
    Poslovni savjetnik i ekonomski analitičar Zoran Pavlović ističe za Srpskainfo da najnoviji tender za službene limuzine za potrebe predsjednika Srpske predstavlja bahaćenje, jer je ovo godina kada bi trebalo stezati kaiš, a ne rasipati se novcem građana.

    Podsjeća da ove godine Republici Srpskoj stiže na naplatu više od milijardu maraka duga.

    – Ove godine moramo biti štedljivi. U ovoj godini se moraju reducirati svi troškovi javnih nabavki jer imamo opterećenje koje ćemo teško otplatiti. Primjera radi, već je u prva tri mjeseca Savez opština i gradova Republike Srpske obaviješten da će morati raditi rebalanse budžeta jer im pripada 30 miliona maraka manje u raspodjeli PDV zbog otplata kredita koja dolaze na naplatu Republici Srpskoj ovoj godini – podsjetio je Pavlović.

    Drugim riječima, kako dodaje on, ako moraju da prave rebalanse budžeta opštine i gradovi u Republici Srpskoj onda je ovog momenta zaosta nepotrebno kupovati automobil koji košta vrtoglavih 316.000 KM.

    – Predsjednik Republike Srpske bi trebao svojim primjerom pokazati da se štedi i da se moraju vraćati dugovi, te da se zbog toga ne može ići u nove kupovine i bahatost – kategoričan je