Kategorija: Politika

  • Stevandić: Republika Srpska je jača nego što su pojedine ambasade planirale

    Gostujući za televiziji Hepi predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić izjavio je da je u toku svojevrsna hibridna operacija protiv Republike Srpske u pokušaju da se unese konfuzija u redove onih koji je brane.


    „Tema je imovina koja treba da bude oduzeta, jer bez nje mi faktički i ne postojimo. Dodik je način da se dođe do te imovine i njen alibi koji za cilj ima uništavanje nadležnosti nad imovinom i institucijama, te da stranci pokušaju nametnuti neke podobne lidere“ rekao je Stevandić i dodao da se takav sličan scenario u kojem ambasade žele da vode politiku vidi i u Srbiji.


    U slučaju bilo kakvog napada na Republiku Srpsku, Stevandić smatra da će se Republika oslanjati na svoje nadležnosti kako bi donijela institucionalne odluke za svoju obranu i da neće dozvoliti da se od nje napravi novo žarište na međunarodnoj sceni.


    Stevandić napominje da je Kristijan Šmit raskrinkan, što se vidjelo i na sjednici Savjeta bezbjednosti UN, gdje se raspravljalo samo o onim stvarima o kojima je Republika Srpska dala svoju saglasnost poput produženja roka misije Altea. „Rusija i Kina su mogle da stave veto na tu odluku, ali, u dogovoru s nama oni to nisu blokirali i time smo pokazali da Republika Srpska može da utiče na odluke Savjeta bezbjednosti“ poručuje Stevandić i dodaje da je takva pozicija Srpske trn u oku mnogima.


    On dodaje da u takvoj situaciji dio međunarodne zajednice nema izbora već da proba politički da smakne Milorada Dodika i da za Srpsku dolaze neka od najtežih vremena od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.


    „Oni su izgubili živce i pokušavaju da ubrzaju neke procese, jer Republika Srpska je jača nego što su oni to planirali i ovo je zadnja prilika da se pokuša slomiti politička kičma oduzimanjem institucionalnih kapaciteta i imovine“ zaključuje Stevandić.

  • Stevandić: Ambasade da se vrate diplomatskom poslu

    Stevandić: Ambasade da se vrate diplomatskom poslu

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić poručio je da Ambasada SAD u BiH treba da se vrati diplomatskom poslu umjesto da komentariše unutrašnje političke prilike u zemlji.

    Stevandić je ocijenio da je izlišno komentarisati objavu iz ove ambasade u kojoj se navodi da je, kako kažu, separatistička politika predsjednika Srpske Milorada Dodika opasna po stabilnost BiH i cijelog Balkana.

    “Mogli su to da pričaju kada je Kosovo proglašavalo samostalnost, ali su propustili. Poslije toga, mislim da je izlišno da to komentarišemo”, rekao je Stevandić Srni.

    Sa druge strane, dodao je on, nijedna ambasada ne komentariše unutrašnje političke prilike, niti se bavi nekim političarom ponaosob.

    “Svaka velika sila smatra da je ona vlasnik odnosa u državi u kojoj ima svoje ambasadore, što nije u skladu sa Bečkom konvencijom. To je postalo standardno, a na nama je da budemo dovoljno pametni i da pokažemo da njihova pristrasnost destabilizuje BiH i da treba da se vrate svome diplomatskom poslu”, rekao je Stevandić.

  • Od retorike predsjednika Dodika niko u BiH nije stradao – najbolji demanti Marfijevih podmetanja

    Od retorike predsjednika Dodika niko u BiH nije stradao – najbolji demanti Marfijevih podmetanja

    Od retorike predsjednika Srpske Milorada Dodika niko u BiH nije stradao, što je najbolji demanti podmetanja Majkla Marfija i Ambasade SAD, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Republike Srpske.

    Njegovi saradnici i predsjednik Republike lično, pa čak i njegova porodica, pod sankcijama su SAD jer ne pristaju da se ponašaju suprotno Ustavu BiH i Dejtonskom sporazumu, a to znači da ne pristaju na otimanje imovine Republike Srpske i nadležnosti koje su joj date Ustavom BiH u koji se ambasador Marfi kune – navodi se u odgovoru iz Kabineta predsjednika povodom saopštenja iz Ambasade SAD u kojem se navodi da je, kako kažu, separatistička politika Milorada Dodika opasna po stabilnost ne samo BiH već i cijelog zapadnog Balkana.

    Iz Kabineta naglašavaju da mir i stabilnost u BiH ne čuvaju oni koji se ovdje ponašaju kao Marfi i njemu slične kolege u Sarajevu.

    • Mir i stabilnost u BiH čuva se poštovanjem Ustava i Dejtonskog mirovnog sporazuma, ravnopravnošću entiteta i naroda. Mir u BiH neće sačuvati Marfijeve gluposti niti prijetnje zbog kojih ne osjećamo strah. Osjećamo stid zbog onih koji ih izriču – istakli su iz Kabineta predsjednika Srpske.

    Koliko su ozbiljna ambasada, naveli su, govori podatak da su objavili saopštenje zbog naslova koji ne odražava suštinu teksta.

  • Nešić: Na osnovu svih informacija i izjava očekujem da Tužilaštvo provede istragu protiv Šmita

    Nešić: Na osnovu svih informacija i izjava očekujem da Tužilaštvo provede istragu protiv Šmita

    Na osnovu svih informacija i izjava očekujem da Tužilaštvo BiH provede istragu protiv Kristijana Šmita, rekao je ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić.

    • Na osnovu svega ovoga što smo dostavili Tužilaštvu, na osnovu izjava mene kao ministra bezbjednosti, na osnovu današnje izjave Žarka Lakete, očekujem da Tužilaštvo provede istragu protiv gospodina Šmita, da utvrdi i da javnost obavijesti o rezultatima navedene istrage – naveo je Nešić.


    Istakao je da isto tako očekuje da reaguju i druge bezbjednosne agencije i sve druge agencije u BiH koje imaju vezu sa boravkom Šmita unutar BiH.

    • Prije nekog vremena sam rekao da ću tražiti od Službe za poslove sa strancima da se izjasni da li je Šmit visoki predstavnik ili ne. Drago mi je da je direktor Službe za poslove sa strancima danas rekao da Šmit nije visoki predstavnik – jasan je Nešić.

    Dodao da da očekuje da i mnogi drugi koji se nalaze na funkcijama u BiH ustanu u odbranu ustavnopravnog poretka BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma,

    • Da jasno i glasno poručimo da nismo kolonija, da u ovoj zemlji zakone donose izabrani predstavnici a ne nelegitimni stranci. Ako gospodin Šmit nije bezbjedan u svojoj zemlji, ima puno pravo da zatraži azil, a ja vjerujem da će mu naše bezbjednosne službe odobriti azil, ako ne predstavlja opasnost po bezbjednost ove zemlje – rekao je Nešić.
  • Tadić: Sve u vezi sa Šmitom je laž i prevara

    Tadić: Sve u vezi sa Šmitom je laž i prevara

    Služba za poslove sa strancima BiH, kao dio vlasti, jasno se izjasnila da Kristijan Šmit nije visoki predstavnik i da samim tim nije mogao mijenjati Krivični zakon BiH, rekao je za RTRS pravnik Ognjen Tadić.

    • Kada sve sagledamo jasno je da je sve oko Kristijana Šmita gomila laži i prevara kojima se pokušava uzurpirati funkcija visokog predstavnika uprkos činjenici da ga nije imenovao Savjet bezbjednosti UN – naveo je Tadić.

    Naveo je i važne argumente nakon izjave direktora Službe za poslove za strane Siniše Lakete da Šmit nije imenovan adekvatnom rezolucijom UN i samim tim nije visoki predstavnik.

    • Šmit nije visoki predstavnik za BiH i nije mogao donijeti izmjene Krivičnog zakona BiH. Šmit evidentiran je kao njemački diplomata, iako nije član njemačke diplomatske misije u BiH. Njegova legitimacija je nezakonita, pa treba krivično goniti one koji su mu je izdali. Šta onda znači nedavno saopštenje njemačke Ambasade u kome tvrde da Šmit nije akreditovan od strane njemačke ambasade, nego od strane nekoga iz OHR-a? Laž ili istina? – naveo je Tadić.

    Tadić objašnjava da Šmit ne može biti imenovan za diplomatu sa namjerom da bude privilegovan u odnosu na domaće građane ili im nadređen, a niti jedan domaći građanin sam po sebi ne može donositi zakone.

    • To što bi se Šmit u vršenju krivičnog djela napad na ustavni poredak BiH i slično pozvao na imunitet ne znači da mu Njemačka ne može uskratiti taj imunitet ili da mu Njemačka ne može suditi za to krivično djelo. Ako to Njemačka neće onda je u sukobu sa BiH – pojašnjava Tadić.

    Isitče da se Šmit ne smije miješati u unutrašnje odnose u BiH, inače krši Bečku konvenciju.

    • Ovo znači da se Njemačka može odreći sudskog imuniteta u odnosu na Šmita, a ako neće, onda ona preko Šmita vrši napad na ustavni poredak BiH. To treba tretirati kao pitanje: “Da li Njemačka, ako bude štitila Šmita, podržava napad na ustavni poredak BiH? – naveo je Tadić.
  • Dodik: Nijedna srpska žrtva ne smije biti uzaludna, Srpsku branimo i danas – samo drugim oružjem

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da se svake godine na Mitrovdan svi u Srpskoj, a posebno u Nevesinju i Hercegovini sa posebnim emocijama i pomiješanim osjećanjima sjećaju Mitrovdanskih bitaka, 1992. i 1994. godine, kada su odbranjeni ne samo Nevesinje, već i istočna Hercegovina i Republika Srpska.

    Dodik je naglasio da se miješaju tuga i radost, ponos i poštovanje, jer je riječ o velikim i veličanstvenim bitkama za koje je cijena bila previsoka, nažalost, 64 poginula borca i oko 900 ranjenih.

    • Velika je to žrtva i zato i danas žive bolne slike iz ove teritorijalno male opštine, ali velike po junaštvu i hrabrosti. Ono što tješi jeste da ta žrtva nije bila uzalud, jer danas imamo slobodno Nevesinje, slobodnu Hercegovinu i našu Republiku Srpsku. Odavanje počasti hercegovačkim herojima je i jedan od načina da sebe, ali i druge, pogotovo naše neprijatelje, stalno podsjećamo na svoje porijeklo, ko smo, šta smo, odakle smo, šta smo branili i šta branimo danas.

    Mi smo narod bogate i slavne istorije koja je ispunjena brojnim egzodusima, ustancima, frontovima, odlučujućim bitkama, u kojima je izgubljen veliki broj ljudskih života, i skoro da nema dana a da ne odajemo počast srpskim junacima za kojima niko neće ni zaplakati osim nas, jer srpska žrtva se ne priznaje – istakao je Dodik za Srnu povodom sutrašnjeg obilježavanja Mitrovdanskih bitaka 1992. i 1994. godine i Dana opštine Nevesinje.

    Podsjetivši da je život za odbranu Republike Srpske dalo oko 480 boraca Nevesinjske brigade koju su činili borci iz Nevesinja i doline Neretve, predsjednik Republike je naglasio da, nažalost, ta borba nikada nije završena.

    • Evo već 28 godina od završetka građanskog rata u BiH mi se i dalje borimo, samo drugim oružjem, za očuvanje Republike Srpske, njenih institucija i nadležnosti. Svakodnevno se borimo protiv ataka i nastraja na Republiku Srpsku i srpski narod. Upravo zbog svih srpskih junaka koji su položili svoje živote u njene temelje mi ne smijemo da pokleknemo.

    Moramo mudro i čvrsto stajati na braniku otadžbine, i nikada niko ne smije dozvoliti da njihova žrtva bude uzaludna. Ne smijemo dozvoliti da izgubimo ni dijelić Republiku Srpske, zato se danas borimo i ne damo našu imovinu, šume, rijeke, polja, našu policiju, našu Republiku – naglasio je Dodik.

    On je istakao da su Nevesinjci i Hercegovci u Mitrovdanskim bitkama uspjeli da pobijede višestruko brojnijeg neprijatelja, ispisavši tako slavne stranice naše istorije, dodavši da i mi, sada u miru, ne smijemo saginjati glavu bez obzira koje sile udaraju na Srpsku i naš narod.

    • Republika Srpska nije nastala voljom velikih sila, nego upornošću, odlučnošću i voljom srpskog naroda, a odbranjena je hrabrošću i junaštvom pripadnika Vojske Republike Srpske. Zato Srpska neće ni nestati voljom velikih sila, raznih srbomrzačkih diplomata, smaozvanih visokih predstavnika, bez obzira koliko nas ucjenjivali, sankcionisali, prijetili. Znamo šta imamo, šta smo odbranili u ratu i šta branimo u miru. Srpski narod je stvorio Republiku Srpsku, on će je i sačuvati, i nećemo dozvoliti nikome da gazi naše heroje. Ako ih već ne priznaju, ne poštuju, neće ih ni ponižavati – poručio je Dodik.

    On je naglasio da Republika Srpska, srpski narod i njihovi izabrani politički predstavnici ne žele rat, ne zveckaju oružjem kao drugi, ne prijete, već žele samo jedno – da sačuvaju svoju Republiku, njene institucije i nadležnosti onako kako je to predviđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom.

  • Američka Ambasada: Entiteti nemaju pravo da se otcijepe

    Američka Ambasada: Entiteti nemaju pravo da se otcijepe

    Prema Ustavu BiH, entiteti nemaju pravo da se otcijepe, saopštila je Ambasada SAD u BiH.

    Separatistička retorika Milorada Dodika i prijetnje otcjepljenjem od BiH su antidejtonske i opasne, ne samo po stabilnost i bezbednost BiH, već i po stabilnost i bezbjednost čitavog regiona Zapadnog Balkana. Ovakve izjave, kao i njegove antidejtonske akcije i pokušaji podrivanja BuH su upravo razlog zašto je gDodik pod američkim sankcijama – istakli su.

    Kažu da su SAD uvijek podržavale i da će podržavati teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter BiH.Zablude gospodina Dodika opasno su odvraćanje od mirne, demokratske i prosperitetne budućnosti koju građani BiH, uključujući i one koji žive u Republici Srpskoj, žele i zaslužuju – zaključili su u saopštenju.

  • Dodik: Otcjepljenje nije naš plan, ali imamo podršku 10 do 15 zemalja

    Dodik: Otcjepljenje nije naš plan, ali imamo podršku 10 do 15 zemalja

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da otcjepljenje Srpske nije plan njenog rukovodstva, ali je istakao da sada ima 10 do 15 zemalja koje su iskazale spremnost da podrže Republiku.

    Dodik je rekao da su među tim zemljama i članice EU, ali i druge zemlje svijeta.

    • Nama ne treba više – rekao je Dodik u intervjuu za hrvatski nedjeljnik “Nacional”.

    Odgovarajući na pitanje da li je među tim zemljama i Rusija, Dodik je rekao da je Ruska Federacija sada zauzeta nekim svojim problemima i pitanjima, ali da će je pitati.

    • Rusija poštuje teritorijalni integritet BiH i to je zvanična politika s kojom se mi sauočavamo. A kako će se Rusija ponašati u trenutku novog činjeničnog stanja, to tek treba da vidimo – rekao je Dodik.

    Dodik je ponovio da će Srpska proglasiti nezavisnost ako Kristijan Šmit nametne zakon o imovini, jer bi to bilo potpuno rušenje Republike Srpske.

    • Istog trenutka ćemo zakazati sjednicu Narodne skupštine i proglasiti nezavisnost Republike Srpske. Šta drugo da radimo? Samo potvrđujem opredjeljenje političkog i državnog rukovodstva i naroda Republike Srpske da ako se dirne u imovinu, onda je Republika besmislena, nema njenog postojanja. Mi je moramo braniti i donijećemo takvu odluku – rekao je Dodik.

    On je naveo da se teritorija Republike Srpske prostire na 49 odsto BiH, što piše u ženevskim papirima kao osnova za Dejtonski sporazum, te da je na tom području suverena vlast Srpske.

    Predsjednik Srpske je istakao da on lično nije ugrožen, već Republika Srpska.

    • Ugroženi smo kada nametnu Tužilaštvo i Sud BiH bez ustavne osnove, kada pošalju stranca koji mijenja zakonodavstvo, a nije izabran u Savjetu bezbjednosti UN. Ugrožavanje Republike Srpske je kada taj stranac skupi neku grupu eksperata da prenose vlasništvo nad imovinom, školama, rijekama, šumama, poljoprivrednim zemljištem na nivo BiH – rekao je Dodik.

    On je naveo da je ugrožavanje i kada Šmit nametne zakon, a nema na to pravo, pa se onda sudi predsjedniku Republike Srpske zato što je potpisao ukaz o proglašenju zakona koji je donijela Narodna skupština Srpske.

    • Optužilo me Tužilaštvo BiH koje ne postoji u Ustavu BiH i sudi mi se u sudu koji, takođe, ne postoji u Ustavu BiH. Nisam se odao alkoholu, udario nekoga i nanio mu fizičke povrede da idem na sud, samo sam u skladu sa Ustavom potpisao ukaz – rekao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je ukazao da je Republika Srpska ugrožena i time što su joj oteli vojsku i napravili zajedničku, a što nije u skladu sa Dejtonskim sporazumom.

    • Uništili su obavještajnu službu u Republici Srpskoj, organizovali je na nivou BiH i služi isključivo muslimanskom interesu. Oteli su nam indirektne poreze i čak 83 različite nadležnosti, nametnuli navodno jedinstvenu RTV korporaciju koja bi trebala upravljati našim kamerama u Banjaluci. Možete li mi pokazati zemlju u kojoj to postoji? I onda nam EU govori o vladavini prava – rekao je Dodik.

    OČUVATI MIR I STABILNOST

    Predsjednik Republike Srpske rekao je da je politika Srpske očuvanje mira i saradnja na bazi konsenzusa, ali da je BiH neuspješna i ne može dugo preživjeti jer je i dalje pod dominacijom američke Demokratske partije i njenog establišmenta.

    Dodik je ukazao da je svijet destabilizovan i vri, te da u ovom vremenu treba mnogo snage, pameti i kohezije među ljudima da se očuvaju, prije svega, mir i stabilnost kao najvrednije što imaju i da se politički, konstitutivni i drugi problemi rješavaju u tim okvirima.

    Predsjednik Republike Srpske istakao je da svaki pokušaj nasilja na ovim prostorima apsolutno nikome ne treba.

    • Što se tiče odnosa, neke su stvari završene, hrvatski narod formirao je svoju državu, srpski narod jednako tako, a što se tiče Republike Srpske u BiH, BiH je ispregovarana država i kao takva, naravno, živi sudbinu ispregovarane, a ne željene države – rekao je Dodik.

    On je naveo da je očigledno da svi u BiH nisu željeli BiH, da je ona nametnuta snagom volje nekadašnje velike sile i da svih proteklih 30 godina nije dala za pravo tom konceptu.

    • Trebalo je ići na drugi koncept, koji je bio prisutan u vrhu Sjedinjenih Američkih Država kroz ono što je nekadašnji savjetnik za nacionalnu bezbjednost Sandi Berger predlagao, a to je da se u BiH formiraju tri nezavisne države koje će imati dominantno srpsku, hrvatsku i bošnjačko-muslimansku komponentu koje bi lakše bile razvijene i apsorbovane u međunarodni okvir – rekao je Dodik.

    On je podsjetio da su narodi u ovakvoj BiH ostali zarobljeni i da zato niko nije zadovoljan.

    • Ne samo Srbi, jednako su nezadovoljni i muslimani-Bošnjaci koji smatraju da Bosna treba biti njihova, odnosno centralizovana u najznačajnijem dijelu i zato posežu za pričom da uskrate prava Hrvatima i Srbima – rekao je Dodik.

    On je naveo da se Hrvatima žele uskratiti prava zato što se glasovima muslimana bira član Predsjedništva BiH i većina mandata u najvišim zakonodavnim institucijama, čime se stvaraju problemi u odnosima tri konstitutivna naroda.

    • Zato i kažem da je BiH zemlja eksperimenta u kojem se još iživljavaju razne američke i druge kancelarije koje pokušavaju okriviti svakoga ko nije na njihovoj poziciji lažnog multikulturalizma, što je zapravo zalaganje za dominaciju muslimanske većine u BiH – kategoričan je Dodik.

    S tim u vezi, navodi on, Republika Srpska se bori, ali da to ne znači da treba posegnuti za bilo kakvim oblicima nasilja.

    Dodik je ponovio da se Republika Srpska zalaže za dejtonsku BiH gdje bi se mogli zadovoljiti okviri u kojima bi se našli srpski narod i Republika.

    • To je samo ta Bosna. Svaka druga, i ova koja danas živi, za nas nije prihvatljiva i mora nestati u političkom smislu – rekao je Dodik.

    On je ponovio da plana o otcjepljenju Republike Srpske nema, ali da je to opcija koju ne treba isključiti.

    • Dakle, ni Srbi, ni Hrvati, ni muslimani-Bošnjaci, ni međunarodna zajednica nije zadovoljna BiH. Zato treba dati neko rješenje, a mi predlažemo da se vratimo izvornom Dejtonu ali ta se opcija ne razmatra – zaključio je Dodik.
  • Četiri zastave BiH u sali Predstavničkog doma – provokacija ili obilježje!?

    Četiri zastave BiH u sali Predstavničkog doma – provokacija ili obilježje!?

    Šef Kluba poslanika i poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić i Milorad Kojić uputili su zahtjev Sekretarijatu Parlamentarne skupštine za poštovanje Poslovnika o radu ovog doma u kojem insistiraju da u konferencijskoj sali stoji jedna zastava BiH, a ne četiri.

    Vulićeva i Kojić pozvali su se na član 194 Poslovnika o radu Predstavničkog doma u kojem se jasno navodi da se “grb i zastava BiH ističu u konferencijskim salama Doma”.

    • Јasno piše riječ zastava, u jednini. Nigdje ne piše zastave. Vi ste veliku salu Predstavničkog doma ‘ukrasili’ sa čak četiri zastave BiH. Insistiramo da u sali stoji jedna zastava BiH kako je Poslovnik i definisao, a ne da razmišljamo da li se odnosi na obilježje BiH ili je riječ o provokaciji? – ističe se u zahtjevu.
  • Karan: Izjava Rame Isaka glupost i još jedan pokušaj hajke na predsjednika Srpske

    Karan: Izjava Rame Isaka glupost i još jedan pokušaj hajke na predsjednika Srpske

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je da je izjava federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka da će predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik “biti lišen slobode ako Sud BiH to zatraži od federalne policije” glupost i samo još jedan pokušaj da se priključi hajci u kvazisudskoj, kvazitužilačkoj i kvazikrivičnoj farsi u kojoj neustavno smatra da sve što je ustavno postaje krivično djelo.

    Ovo je takav paradoks da je njega teško objasniti sa bilo kojeg aspekta. Dakle, ustavna nadležnost predsjednika Republike je krivično djelo. Šmit je “ulica”. Dakle, “ulica” donosi neki papir koji je zakon, a onda institucije koje su neki raniji “šmitovi” nametnuli – Sud i Tužilaštvo – rade po tom papiru i ustavno sude – rekao je Karan.

    On je naveo da za Isakovu izjavu nije dovoljno samo reći da je glupost, jer kao ministar unutrašnjih poslova djeluje destabilizirajuće sa aspekta bezbjednosne situacije.

    • Dvadesetosam godina se razbija ustavna pozicija Republike Srpske. Ovo je najeklatantniji i po njima, možda, posljednji udar na razbijanje posebnog oblika ustavnog uređenja i stvaranju bošnjačke BiH. BiH nije bošnjačka, ona je zajednička, složena, federalna država srpskoh, hrvatskog i bošnjačkog konstitutivnog naroda – istakao je Karan.

    On je dodao da Ustav BiH prepoznaje samo zaštitu tog elementa, srpskog, hrvatskog i bošnjačkog identiteta i u tom smislu predstavljanja konstitutivnog naroda i dva entiteta.

    Karan je ponovio da se 28 godina pokušava to razbiti i napraviti unitarnu BiH, većinsku bošnjačku, u kojoj bi srpski i hrvatski narod bili multietničke kreature i ukras.