Kategorija: Politika

  • Nikšić: EU ne smije biti prestroga

    Nikšić: EU ne smije biti prestroga

    Usvajanjem zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama BiH ove sedmice došli bismo na korak do ispunjenja svih zahtjeva koje je Evropska unija stavila pred BiH za dobivanje pozitivnog odgovora za otpočinjanje pristupnih pregovora, izjavio je premijer Federacije BiH i predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić.

    “Kao i uvijek, pregovori su teški, iscrpni, ali je bitno da im svi pristupamo otvoreno, s iskrenom namjerom da se usvojenim rješenjima približimo evropskim standardima”, kazao je Nikšić za “Avaz”, prenosi Fena.

    Podsjeća da izmjene Izbornog zakona koje zahtijevaju i izmjene Ustava BiH nisu jedan od uslova za otvaranje pregovora, ali jesu obaveza iz 14 prioriteta Evropske komisije.

    “Ukoliko usvojimo zakon o sprečavanju sukoba interesa, jedino ostaje zakon o sudovima da stopostotno ispunimo sve preduvjete. Međutim, mislim da EU ne može i ne smije biti prestroga prema BiH. Ne bježimo od svojih obavela, ali i EU treba prepoznati činjenicu da smo u posljednjih godinu dana usvojili više reformskih zakona nego u cijelim ranijim mandatima”, rekao je Nikšić.

  • Košarac: Dodik vodi odgovornu državničku politiku

    Košarac: Dodik vodi odgovornu državničku politiku

    Zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac rekao je danas da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik vodi odgovornu državničku politiku zahvaljujući kojoj Srpska pravi ogromne iskorake na međunarodnom planu.

    Posljednja diplomatska ofaniziva predsjednika Dodika od suštinske je važnosti za verifikaciju međunarodnog položaja i podrške Srpskoj. Na najbolji mogući načim predsjednik Dodik, zajedno sa srpskim članom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović, afirmisao je Srpsku, njenu poziciju, ustavni kapacitet i sve vrijednosti – istakao je Košarac u objavi na društvenim mrežama.

    On je podsjetio da je Dodik, za manje od dvije sedmice, imao susrete sa najznačajnijim liderima svijeta – predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom u Kazanju, bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom i premijerom Romanom Golovčenkom u Minsku, te u Antaliji sa predsjednikom Turske Erdoganom, premijerom Mađarske Orbanom, ruskim ministrom inostranih poslova Sergejom Lavrovom, šefom diplomatije Slovačke Јurajem Blanarom i specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajkakom.

    Košarac je rekao da su rezultati ovih posjeta već vidljivi i biće sve vidljiviji u narednom periodu, jer odlični politički odnosi otvaraju vrata za jačanje bilateralne saradnje i snažan ekonomski razvoj, na korist svih građana i Srpske i BiH.

    • Ovim se pokazuje da je Srpska otvorena za saradnju i da je pouzdan partner na međunarodnom planu – rekao je on.

    Košarac je istakao da je izuzetno važno što snažna diplomatska ofanizva dolazi u vrijeme velikih pritisaka kolektivnog Zapada, prije svega SAD-a, na predsjednika i druge zvaničnike Srpske.

    On je dodao da se pokazalo da taj pritisak nije i neće uroditi plodom, kao što neće naći pogodno tlo u mnogim evropskim i svjetskim državama u odnosu prema Srpskoj i njenim narodnom voljom izabranim političkim predstavnicima.

    • Ujedno, razbijen je mit i srušeni su zluradi snovi kako domaćih, tako i inostranih “dušebrižnika” o tobože izolaciji Srpske – naglasio je Košarac.

    Košarac je rekao da se jednom pokazalo da Srpska ima prijatelje u regiji, Evropi i svijetu, zahvaljujući odgovornoj politici lidera i državnika Milorada Dodika.

  • Dodik istakao da je Srpska bitan sagovornik o političkim procesima u regionu i svijetu

    Dodik istakao da je Srpska bitan sagovornik o političkim procesima u regionu i svijetu

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je danas da su na Diplomatskom forumu u Antaliji vođeni uspješni razgovori sa velikim brojem značajnih političara, što dokazuje da je Srpska prepoznata kao bitan sagovornik o političkim procesima u regiji, ali i u svijetu.

    Naši sagovornici razumiju poziciju Srpske i imaju razumijevanje za naš stav da smo za evropski put, ali da se jasno vidi ustavna struktura BiH, koja je sastavljena od Srpske i Federacije BiH (FBiH) – objavio je Dodik na Instagramu.

    Dodik je napmenuo da rukovodstvo Republike Srpske nije spremno da se kreće evropskim putevima, a da pri tome bude smanjena snaga Srpske.

    – U Antaliji smo razgovarali sa turskim predsjednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, ministrom spoljnih poslova Ruske Federacije Sergejem Lavrovom, mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova Mađarske Peterom Sijartom. Razgovarali smo i s ministrom inostranih poslova Slovačke Jurajom Blanarom, kao i sa specijalnim predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom – podsjetio je Dodik.
    U Antaliji se danas završava Diplomatski forum, koji je počeo u petak, 1. marta.

  • Stevandić: Napad na Dodika alibi za deinstitucionalizaciju Republike Srpske

    Stevandić: Napad na Dodika alibi za deinstitucionalizaciju Republike Srpske

    Predsjdnik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić smatra da sudski proces koji se vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika predstavlja napad ne ovlaštenja i imovinu Republike Srpske, te da bi se njegovim potencijalnim uklanjanjem iz političkog života lako pornašla zamjena koja bi lako predala sva ovlaštenja.

    “Da ponovim! Napad na Dodika, pokušaj njegove sudske eliminacije i progona, nije lični obračun, već je alibi za deinstitucionalizaciju Republike Srpske, njeno ostavljanje bez ovlaštenja i imovine i počeo je kad je Dodik počeo da to brani. Šta god mislite o Dodiku, znajte da, ako bi ga uklonili, lako bi našli poslušnike bez nacionalne svijesti i završili posao. U stvari, već ih imaju. Zato nema predaje, stajanja ni straha” napisao je Stevandić na svom X nalogu.

    Ročišta u sudskim postupcima pred Sudom BiH, u kojima su optuženi predsjednik Dodik i vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloš Lukić, zakazana su za 6. mart u istom terminu, objavljeno je na službenoj stranici Suda.

  • Dodik: Izjava predsjednika Crne Gore uvreda za Republiku Srpsku

    Dodik: Izjava predsjednika Crne Gore uvreda za Republiku Srpsku

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da izjava predsjednika Crne Gore Јakova Milatovića da će posjetiti i da poznaje samo BiH, bez entiteta, predstavlja uvredu za Republiku Srpsku i negiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

    Dodik je naveo da je bio u posjeti Skupštini Crne Gore i predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću, da ne poznaje unutrašnju komunikaciju struktura vlasti u Crnoj Gori, ali da nije ni očekivao da će da ga pozove Milatović, niti da se sastane sa njim.

    • Kako će proći kad bude došao u Sarajevo, vidjećemo. Јer možda ga i pustimo da se sastane samo s muslimanima, ali to onda nije BiH – naveo je Dodik na društvenim mrežama.

    Dodik je izrazio nadu da će u narednom periodu jačati one snage koje će vratiti Crnu Goru u savezništvo sa Srbijom i u zajedništvo sa srpskim narodom.

  • Dragan Čović: Sve se svelo na dva ili tri dana

    Dragan Čović: Sve se svelo na dva ili tri dana

    Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović rekao je danas u Banjaluci da je u vezi sa Izbornim zakonom, kao i Zakonom o Sudu BiH i Zakonom o sprečavanju sukoba interesa urađen dobar dio posla, iako nisu usaglašeni do kraja.

    “Postoji mogućnost da u ponedjeljak ili utorak damo jedan glas da smo postigli jedan nivo usaglašenosti i da onda Savjet ministara usvoji te prijedloge”, rekao je Čović novinarima, te dodao da se sve svelo na dva ili tri dana.

    On je podsjetio da je posljednjih 10 dana trebalo biti usaglašeno nekoliko zakona, a jedan od njih je i Izborni zakon, kao i Zakon o Sudu BiH i Zakon o sprečavanju sukoba interesa.

    Prema njegovim riječima, pokušava se naći dovoljno razuma da se vjeruje da se, osim potrebe otvaranja vrata kredibilnosti kada je riječ o EU, dobije pozitivan odgovor i da se ne naruše osnove funkcionisanja BiH.

    “To je potpuna ravnopravnost tri konstitutivna naroda u skladu sa Ustavom BiH i legitimno predstavljanje tih naroda na svim institucijama BiH”, naveo je Čović. On je rekao da bi volio da ima puno ljudi koji žele pomoći BiH.

    “Ono što mi ne uradimo, ostavljamo dovoljno prostora drugima da se miješaju. Uvjeren sam da BiH neće biti funkcionalna dok izvršna i zakonodavna vlast, politička vlast u BiH koju je narod birao ne preuzme odgovornost za sebe i donosi odluke.

    Tako ćemo vjerovatno zatvoriti vrata nekima koji misle da mogu i neke druge stvari raditi nametanjem ili na neki drugi način”, rekao je Čović, prenosi Srna.

  • Stevandić: Opozicija u Srbiji nakon napada na Republiku Srpsku sad želi da kazni i svoje građane

    Stevandić: Opozicija u Srbiji nakon napada na Republiku Srpsku sad želi da kazni i svoje građane

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić smatra da je očigledno da predstavnici opozicije u Srbiji žele da kazne svoje građane koji nisu gladali za njih tako što bi preko EU tražili sankcije za Srbiju i njene građane.

    “Opozicija u Srbiji sada liječi izborni poraz potkazivanjem svoje zemlje EU birokratama od kojih traže sankcije i kažnjavanje građana koji neće da glasaju za njih” rekao je Stevandić gostujući na televiziji Pink.

    On dodaje da nakon što su izvrijeđali sve ljudeniz Republike Srpske koji su glasali na proteklim izborima, ne bi ga iznenadilo da još traže oružje od stranaca za sprovođenje svoje politike

    “Ne oprosti im Bože, jer znaju šta rade” dodaje Stevandić.

  • Dodik: Ustavna pozicija Srpske na evropskom putu BiH mora biti vidljiva

    Dodik: Ustavna pozicija Srpske na evropskom putu BiH mora biti vidljiva

    Ustavna pozicija Srpske na evropskom putu BiH mora biti vidljiva, istakao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, nakon razgovora sa ministrom inostranih i evropskih poslova Slovačke Јurajem Blanarom.

    Blanar je dio ekipe premijera Slovačke Roberta Fica koji je nedavno pobijedio na izborima u Slovačkoj. Razgovarali smo o tome da se podrži BiH na evropskom putu 21. marta. Naš evropski put je nespojiv sa nelegalanim Šmitom, i OHR strukturom. To je još 2005. godine rekla i Venecijanska komsija, a to smo mogli da vidimo i u preporukuma za 14 prioriteta. Nemoguće je očekivati da mi uđemo u pregovarački proces a da ostanu te strukture – naglasio je Dodik.

    Kada je riječ o privredi, Dodik je naglasio da Srpska ima dobru saradnju sa Slovačkom i istakao Celeks kao jednu od uspješnih kompanija.

    • Cilj je da spasimo projekat gasifikacije Republike Srpske. Izvlačim računicu koliko smo izgubili jer su Bošnjaci blokirali taj projekat, i koje bi benefite imala Republika Srpska jer bi imali najjeftiniji gas u Evropi koji bi mogli ponuti Evropi – rekao je Dodik.

    Dodik je ponovio da se Republika Srpska vidi u pregovaračkom procesu.

    • Ukoliko Srpska ne bude viđena mi nismo oni koji su spremni da se kreću evropskim putevima, a da smanjimo snagu Srpske. Objasnio sam mu kako funkcioniše BiH sa nelegalnim Šmitom, stranim sudijama u Ustavnom sudu BiH. Ukoliko slučajno se donese nekakva odluka o imovini, Republika Srpska će proglasiti nezavisnost, i to svi znaju u EU – poručio je Dodik.

    Predsjednik Srpske kaže da su u Antaliji vođeni uspješni razgovori sa velikim brojem značajnih političara.

    • Nismo optimisiti za ulazak u EU kakvi smo bili prije 10 godina, ali ni EU nije ista kao prije 10 godina. Što nama sada traže, u ovom trenutku ne bi ispunilo 20 zemalja članica, što pokazuje samo licemjerstvo Brisela – naglasio je Dodik.

    Ovo je jedan u nizu brojnih sastanaka zvaničnika Republike Srpske, na marginama Antalija diplomatskog foruma koji je u turskom ljetovalištu okupio lidere država, biznismene i predstavnika organizacija i medija.

    Prethodno, predsjednik Srpske razgovarao je sa predsjednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom, ministrom spoljnih poslova Ruske Federacije Sergejem Lavrovom, premijerom Mađarske Viktorom Orbanom i ministrom inostranih poslova te zemlje Piterom Sijartom.

    Dodik i Cvijanović juče su razgovarali i sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom.

  • Dodik: Šmit nema nikakvu nadležnost; Neprihvatljiva priča o pokretanju postupka protiv Šulića

    Dodik: Šmit nema nikakvu nadležnost; Neprihvatljiva priča o pokretanju postupka protiv Šulića

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Kristijan Šmit nema nikakvu nadležnost nad zemljištem na Јahorini, već da pokušava da destalbilizuje BiH.

    Istakao je da je neprihvatljiva priča o pokretanju postupku protiv ministra trgovine i turizma Srpske Denisa Šulića.

    Dodik je izjavio da su uložena javna sredstva da Јahorina postane mjesto gdje će ljudi investirati, te da se vidi da za tako nešto postoji interes.

    • Oni su sad smislili da zabrane promet zemlje, to nije njegova nadležnost, on nema nikakvu nadležnost takve vrste – rekao je Dodik i dodao da na tu priču nasjedaju muslimani u Sarajevu.

    Dodik je istakao da je neprihvatljivo priča o pokretanju postupku protiv ministra trgovine i turizma Denisa Šulića, naglasivši da je to bila odluka Vlade.

    • Nećete zatvoriti Republiku Srpsku i naravno da ćemo i naći način da se tome suprostavimo. Nemojte nas izazivati, na vrh ste nam glave vezano za to – izjavio je Dodik novinarima iz Republike Srpske tokom svog boravka u Antaliji.

    Dodik je rekao da ranije nije htio da ne bude kako brani sebe, ali da je u situacijama kada jedan čovjek radi svoj posao, kada se donese odluka Vlade, pa se nađe neki tužilac, dosta više i tog Tužilaštva.

    • Naravno da nećemo da ćutimo, dosta je više toga – naglasio je Dodik i naglasio da je to otimanje imovine.

    Dodik je naveo da Šmit stalno nešto “zabranjuje” Srpskoj, a kad je u interesu nekih zapadnih kompanija, onda u Federaciji postoji isporuku tih javnih dobara bez ikakve naknade.

    • Vidim tu spodobu koja se zove Šmit koja hoda ovdje po kuloarima. Osjećam se progonjenim. Gdje god se ja pojavim, on je negdje iza. Mlatara rukama pokušavajući da pridobije pažnju – rekao je Dodik.
  • Stevandić o presudi Okružnog suda u Banjaluci: Pojavilo se duplo pravosuđe

    Stevandić o presudi Okružnog suda u Banjaluci: Pojavilo se duplo pravosuđe

    Nakon što je Okružni sud u Banjaluci jučerašnjom presudom ispoštovao odluku Ustavnog suda BiH, a ne Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH koji je donijela Narodna skupština Republike Srpske, predsjednik parlamenta Srpske Nenad Stevandić poručuje da je to iznenađujuće jer se “sada pojavilo duplo pravosuđe”.

    “Ministarstvo pravde je organ u Vladi Srpske i pravi raspored sudova, finansira i usvaja budžet za sudove i ovo je potpuno nejasno i traži ozbiljne konsultacije i razjašnjenja, a ne ishitrene izjave. Moramo razriješiti situaciju, budući da Srpska odnosno Ministarstvo pravde finansira sudove, daje plate sudijama, a oni presuđuju van odluka Narodne skupštine, a po aktima koje je Narodna skupština stavila van snage”, rekao je Stevandić za “Nezavisne novine”.

    Ovo je, dodao je, mnogo ozbiljnije nego što na prvi pogled izgleda i traži ozbiljnu analizu i konsultacije, a “možda je i neka vrsta otvaranja nove krize u BiH”, s tim što je, kako je naveo, prilično simptomatično i kada je i zašto je to tako urađeno.

    “U svakom slučaju, iskonsultovaćemo se svi koji smo predsjednici institucija i moraćemo da donesemo ozbiljne odgovore i zaključke”, naglasio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

    Novonastala situacija je, kako je naglasio, “poziv na novu i veću hajku protiv Republike Srpske”.

    “Ja ne želim da uvrijedim nijednog ni tužioca ni sudiju, ali moram da kažem da će implikacije ovoga ići u tom smjeru. Ovo je poziv na blaćenje i vrijeđanje Republike Srpske, a može biti poziv i na fizičko ugrožavanje ljudi koji imaju stav da to ne smije da se radi. I zato kažem, to je veoma opasno i traži vrlo ozbiljnu analizu i reakciju”, poručio je Stevandić za “Nezavisne novine”.

    Podsjetimo, Okružni sud u Banjaluci juče je oslobodio optužbi Muharema Štulanovića, imama i profesora na Islamskom pedagoškom fakultetu u Bihaću, koji je optužen da je Republiku Srpsku označio kao “genocidnu tvorevinu”.

    Štulanović je optužen za povredu ugleda Republike Srpske i njenih naroda iz člana 280a. Krivičnog zakonika Republike Srpske, ali je Ustavni sud BiH utvrdio da član 280a. nije u skladu s Ustavom BiH, niti Evropskom konvencijom, zbog čega je ovu odredbu ukinuo. Okružni sud u Banjaluci je oslobodio Štulanovića, na taj način poštujući odluku Ustavnog suda BiH.