Kategorija: Politika

  • Grmuša se obrušio na Viškovića nakon priznanja da Vlada namjerno krši zakon

    Grmuša se obrušio na Viškovića nakon priznanja da Vlada namjerno krši zakon

    Današnje priznanje predsjednika Vlade Republike Srpske da vlast namjerno politički i pravno zloupotrebljava poziciju tzv. “v.d. direktora” jeste skandal sa ozbiljnim elementima krivično-pravne odgovornosti.To je saopštio potpredsjednik PDP Milko Grmuša, komentarišući riječi Radovana Viškovića da je lakše raditi sa v.d. nego sa direktorima imenovanim na mandat. Da stvar bude gora, Višković je najavio uzmjenu zakona kako bi beskonačko trajanje mandata v.d. direktora bilo po propisima, čime je potvrdio da to sada nije slučaj.

    -Nadležna tužilaštva imaju sve pretpostavke da reaguju na ovo. U normalnim zemljama ovakav premijer bi, ovako ili onako, bio bivši u roku od 24 časa – naglašava Grmuša.

    Takođe, prema njegovim riječima, i nešto drugo je takođe važno:

    –Premijer je danas nesvjesno poslao poruku da je on lično odgovoran jer izrada socijalne karte nije ni na pomolu, da je on lično odgovoran za rusvaj u javnim preduzećima, da je on lično odgovoran zbog pravosudnog haosa u zemlji i da je on lično odgovoran i za sve druge greške u javnom sektoru – zato što je sam rekao da v.d. direktori nemaju nikakvu autonomiju i da su tu samo da bi izvršavali naloge vrha vlasti. Inteligentno, nema šta. Najtragičnije od svega, svojim otvorenim ismijavanjem pravnog poretka Republike Srpske premijer je još jednom poslao poruku stranim moćnicima da ova vlast ne razumiju jezik prava, već samo sile – napisao je Grmuša na društvenim mrežama.

  • Trivićeva traži podršku, SDS i Vukanović neodređeni

    Trivićeva traži podršku, SDS i Vukanović neodređeni

    Sastanak opozicionih lidera na kojem bi trebalo da se pokuša naći dogovor oko eventualnog zajedničkog kandidata za gradonačelnika Banjaluke na predstojećim lokalnim izborima biće održan u naredne dvije sedmice.

    Ovo za Srpskainfo otkriva predsjednik SDS Milan Miličević, ističući da je i dalje vrlo moguće da ta stranka ima svog kandidata za gradonačelnika najvećeg grada u Srpskoj.

    Inače, predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić, juče je izjavila da povodom izborne kombinatorike u Banjaluci pregovori s ostalim opozicionim strankama, izuzev PDP, još traju, ali da je ona, kako je navela, spremna da se “suprotstavi, izađe i pobijedi dva kandidata režima – Draška Stanivukovića i formalnog kandidata SNSD”.

    – Mislim da imam politički kapacitet za tu političku utakmicu. Očekujem podršku SDS, Liste za pravdu i red, Pokreta Banjaluka zove, ali i uglednih pojedinaca koji se dugo godina bore protiv režima Milorada Dodika – poručila je Trivićeva.

    Odvojeni sastanci

    Predsjednik SDS Milan Miličević, komentarišući poziv Trivićeve da je njegova partija podrži u kandidaturi za gradonačelnika Banjaluke, za naš portal ističe da je SDS već bila domaćin odvojenih sastanaka s delegacijama tri opozicione partije – PDP, Liste za pravdu i red i Narodnog fronta.

    – Ti sastanci su bili organizovani s ciljem usaglašavanja da u većini, ako već ne u svim lokalnim zajednicama, opozicija ima zajednički nastup na predstojećim lokalnim izborima. Prvo smo bili domaćini sastanka s PDP, a onda s Narodnim frontom i Listom za pravdu i red. Poslije toga imali smo još nekoliko neformalnih sastanaka. Još nije došlo do konačnog stava – otkriva Miličević.

    Dodaje da rokovi koji su postavljeni na Glavnom odboru SDS još teku, te da se čeka da Gradski odbor SDS Banjaluka, prema njegovim riječima, iznese svoj stav da li će ići sa svojim kandidatom za gradonačelnika ili će podržati nekog zajedničkog kandidata opozicije.

    – To su još uvijek otvorene stvari. Vidim u medijima da Narodni front, ali i PDP priželjkuju podršku SDS, što jeste važno, ali moj osjećaj poslije nekoliko zadnjih sastanaka Gradskog odbora SDS Banjaluka jeste da postoji ozbiljno razmišljanje da SDS ima svog kandidata za gradonačelnika. O tome još nije donesena odluka i nećemo s tim žuriti. Svjesni smo da SDS u Banjaluci ima manju snagu nego neke druge opozicione stranke, ali još ne postoji konačan stav o tom pitanju. Moguće je da imamo svog kandidata – ponavlja Miličević.

    Na pitanje da li je u planu zajednički sastanak opozicionara na kojem bi konačno trebalo da bude razjašnjeno ima li ili nema dogovora oko kandidatura u Banjaluci, Miličević odgovara potvrdno.

    – Svakako da planiramo takav sastanak. Kao što sam već rekao, imali smo odvojene sastanke gdje smo, na kraju, dogovorili da ćemo kao najveća opoziciona partija u Srpskoj sazvati zajednički sastanak svih opozicionih lidera i očekujem da ćemo se u narednih 15-ak dana sastati kako bi pokušali usaglasiti ne samo Banjaluku, već i neka druga mjesta – kaže Miličević.

    Čekajući PDP
    Lider Liste za pravdu i red, Nebojša Vukanović, takođe nije potvrdno odgovorio na javni poziv predsjednice Narodnog fronta kako očekuje podršku i njegove stranke za kandidaturu za gradonačelnika.

    – Banjaluka je sigurno jedna od najvećih enigmi. Čekamo kako će se razriješiti sva ova dešavanja u PDP, jer očigledno je da Draško Stanivuković uopšte nema podršku kakvu želi da predstavi i da je trenutno neriješeno između njega i Igora Crnatka. Očigledno je da Stanivukovićevoj kandidaturi ima dosta otpora i u samom PDP i vjerovatno će u narednih 15 dana biti razriješena ta situacija, odnosno da li u Predsjedništvu PDP veću podršku ima Crnadak ili Stanivuković. Poslije toga, opozicija treba da sjedne i otvoreno razgovara – kaže Vukanović za Srpskainfo.

    Ističe da je Lista za pravdu i red, kao i on lično, nebrojeno puta prelazila preko mnogo toga zarad zajedničkog interesa opozicije.

    nebojša vukanović poslanik liste za pravdu i red u narodnoj skupštini rs FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
    – Treba sjesti, vidjeti kakav je koncept, ko će biti kandidat, kakva će biti politika i odnos snaga. Ranije smo, bez bilo čega od navedenog, podržali Draška Stanivukovića, kao i mnoge druge, a onda, kad postanu načelnici i gradonačelnici ti ljudi rade po svom. Trebaće mnogo toga da se dogovori do maja ili juna, pa ćemo vidjeti kakva će biti situacija – kaže Vukanović.

    Što se tiče očekivanja predsjednice Narodnog fronta da njegova lista, zajedno sa SDS i nekim drugim strankama i uglednim pojedincima, podrži njenu kandidaturu za gradonačelnika Banjaluke, Vukanović odgovara da ne isključuje takvu mogućnost, ali da je Trivićeva, kako kaže, o tome trebalo da razmišlja mnogo ranije.

    – Ona sad poziva na podršku, a sjetimo se njenog ponašanja prema ostalim opozicionim strankama prije samo nekoliko mjeseci. Kada je osnivala Narodni front trebalo je, ipak, da vodi računa kakve će reakcije izazvati svojim potezima. Nisam sujetan i ne mislim da se ne može preći preko nekih stvari. Politika je ovdje vrlo turbulentna i stvari se brzo odvijaju. Ne isključujem mogućnost da dobije podršku, ali o tome je gospođa Trivić trebalo ranije da razmišlja. U više navrata njeni ljudi u Trebinju su nas minirali i pravili štetu koja je nepopravljiva. U Zvorniku je, takođe, prema nama bila krajnje nekorektna. Vidjećemo kako će se to dalje razvijati – poručuje Vukanović.

  • Novoosmišljeni status kandidata u NATO: U trci BiH, Ukrajina i Gruzija

    Novoosmišljeni status kandidata u NATO: U trci BiH, Ukrajina i Gruzija

    Kosovo je bilo parlamentarni posmatrač i postat će pridruženi član, a Malta će dobiti pridruženo članstvo, navodi se u saopštenju.

    Stalni komitet Parlamentarne skupštine NATO-a odlučio je stvoriti novi status za zemlje koje teže pridruživanju Alijasa, te da zvanično odredi Ukrajinu, BiH i Gruziju kao NATO kandidate.

    Kako se navodi u saopštenju na zvaničnoj stranici NATO-a, ovi statusi bi trebali biti ratifikovani tokom zasjedanja u Sofiji koje će se održati krajem maja.

    Više od 40 delegata
    – Ukrajina, Gruzija i Bosna i Hercegovina dobile bi status kandidata u NATO-u. Kosovo je bilo parlamentarni posmatrač i postat će pridruženi član, a Malta će dobiti pridruženo članstvo – navodi se u saopštenju.

    nače, na skupštini je učestvovalo više od 40 delegata NATO-a.

    Delegati su pozdravili Švedsku kao najnovijeg saveznika, a švedski parlamentarci su prisustvovali prvom sastanku kao punopravni članovi.

    Početne preporuke
    Kaja Kalas (Kallas), premijerka Estonije, rekla je u svom govoru da vrata NATO-a treba da ostanu otvorena, jer to čini Alijansu jačom.

    Takođe, poslanici NATO-a su pripremili svoje početne preporuke o tome kako šefovi savezničkih država i vlada treba da ojačaju kolektivnu odbranu i odvraćanje, transformišu NATO i ostanu u potpunosti posvećeni pobjedi Ukrajine, prenosi Dnevni avaz.

  • Ambasada SAD: HDZ BiH ne može na silu doći do rješenja koje preferira

    Ambasada SAD: HDZ BiH ne može na silu doći do rješenja koje preferira

    Amandmani na Izborni zakon BiH, koje je predložilo Ministarstvo pravde BiH, nažalost, malo bi doprinijeli jačanju integriteta izbornog sistema u BiH. Istovremeno, njima se uvode veoma problematične promjene Izbornog zakona BiH, posebno one koje se odnose na izbor članova Predsjedništva BiH, ocijenila je danas Ambasada Sjedinjenih Država u BiH.

    “Kao što pravni stručnjaci stalno naglašavaju, za provedbu presuda Evropskog suda za ljudska prava u vezi sa Predsjedništvom BiH potrebno je promijeniti Ustav BiH. Ovim prijedlogom bi se defakto uvela hrvatska izborna jedinica u Federaciji BiH, o čemu je bilo govora i što je odbačeno za vrijeme razgovora – koje su pomogle SAD i EU – o ustavnoj i izbornoj reformi 2021. i 2022. godine. Neće se postići napredak po pitanju provedbe presuda Evropskog suda za ljudska prava u vezi sa Predsjedništvom BiH ukoliko HDZ BiH nastavi da nanovo predlaže i insistira na politički i pravno problematičnim izmjenama Izbornog zakona BiH. HDZ BiH ne može na silu doći do rješenja koje preferira – mora iskreno pregovarati i raditi na izgradnji konsenzusa i kompromisa neophodnih za promjenu Ustava BiH. Stranka je za to imala veoma mnogo vremena, ali to nije uradila”, poručuju iz Ambasade SAD-a, prenosi Fena.

    Dalje navode da bi se amandmanima koje predlaže Ministarstvo pravde takođe promijenio metod izbora svih legislativnih tijela na način da se favorizuju veće etnonacionalne stranke, što bi moglo imati devastirajuće posljedice po opozicione političke stranke širom BiH. Amandmanima se, takođe, Centralna izborna komisija izlaže političkoj manipulaciji, umjesto da se jačaju njenih kapaciteti. Konačno, ovim amandmanima se ne smanjuje konktrola političkih stranaka nad biračkim odborima, što je ključna reforma neophodna za jačanje demokratije u BiH.

    “Svrha zakona o jačanju integriteta izbornog procesa je da građani ponovo steknu povjerenje u demokratske procese u zemlji, između ostalog, tako što će se osigurati da se glasovi birača zbrajaju onako kako su građani glasali. Njihova svrha nije da se lideri etnonacionalnih političkih stranaka koji su najodgovorniji za podrivanje demokratije u BiH dodatno učvrste na pozicijama vlasti. Za žaljenje je, ali nije iznenađujuće, da neke političke stranke nastoje iskoristiti slabosti postojećeg izbornog sistema, umjesto da nastoje da osiguraju da se poštuje volja birača”, poručuju iz Ambasade SAD.

  • Konaković: BiH u EU neće ući sa stranim sudijama i OHR-om

    Konaković: BiH u EU neće ući sa stranim sudijama i OHR-om

    Bosna i Hercegovina napravila je ogroman korak na putu ka Evropskoj uniji i u budućnosti je čeka ogorman posao, ali u EU neće ući sa stranim sudijama i OHR-om.

    “Mi u Evropsku uniju nećemo ući sa stranim sudijama. Mi u Evropsku uniju nećemo ući sa OHR-om i mi nećemo imati međunarodni faktor na takav način prisutan u Bosni i Hercegovini zato bi to trebao biti motiv onima koji bi posebno željeli da oni odu”, rekao je Elemedin Konaković, predsjednik NiP-a nakon sastanka sa Nerminom Nikišićem, predsjednika SDP-a i Edinom Fortom, predsjednikom Naše stranke.

    “Daleko od toga da smo završili posao. Moramo se dogovoriti jer uzalud nam pregovori ako se ne dogovorimo”, rekao je Nikišić dodajući da je potrebno ponovo sjesti za sto i dogovorati te da će BiH dobiti i “četvrtog partnera”, a to je Evropska unija.

    On je rekao da u proteklom periodu nije bilo lako trpiti prozivke, laži i podmetanja ali da se na kraju isplatilo i da su zadovoljni što su došli do ovog nivoa.

    “Ovih dana ćemo iskomunicirati naše partnere iz SNSD-a i HDZ da dogovorimo novi sastanak. Ovo nije pobjeda nijedne političke partije i ovo je što smo svi zajedno postizanjem kompromisa uradili. Želja nam je da uradimo još više kako bi građani BiH osjetili blagodeti onoga što imaju građani članica EU. BiH zaslužuje da bude dio evropske priče”, rekao je Nikšić dodajući da kompromis podrazumijeva da niko ne dobije sve ono što želi.

    Komentarišući to da bi Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika sutra mogao nametnuti izmjene Izbornog zakona, Nikšić je rekao da BiH ima visokog predstavnika koji ima ovlaštenja i može nametnuti zakon.

    “Za nas ako visoki predstavnik nametne zakon mi ćemo u skladu sa tim ponašati. Može li to izazvati turbulencije,naravno i imamo najave da će biti tako”, rekao je Nikšić pozivajući partnere u vlasti da dogovore izmjene Izbornog zakona BiH.

    On je rekao i da je prijedlog Izbornog zakoan od strane HDZ-a neprihvatljiv jer se njime ne rješavaju presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu te da svi mogu da predlažu svoja rješenja, ali da njih neće biti dok se ne postigne dogovor.

    Forto je rekao je da je BiH ostvarila evropsku perspektivu bez koje nikada ne smije ostati.

    “Samo u sektoru transporta usklađivanje pravnih stečevina će zahtjevati usvajanje 1.400 zakona, podzakonskih akata”, rekao je Forto dodajući da niko ne kaže da će biti lako, ali da se nikada neće odustati.

    Konaković, predsjednik NiP-a, i ministar spoljnih poslova BiH rekao je da je trojka kao projekat opravdala svoja očekivanja i pokazala koliko je bilo važno da se dogovore oko grupe prioriteta.

    “Napravili smo toliko kompromisa koji su na kraju nagrađeni. Srušili smo zid populizma koji je okovao BiH, i s obzirom na našu bolnu istoriju to je bilo lako i pokazali smo da je u ovoj zemlji moguće razgovarati i dogovorati”, rekao je Konaković.

    On je rekao da je koalicija na nivou BiH usvojila 16 evropskih zakona, usvojila najveći budžet u istoriji i na taj način ojačala sve ijednu instituciju na nivou BiH.

    “Ova priča u kratkom roku BiH može staviti rame uz rame sa onima kojima smo do prije agresije na BiH bili ekonomska sila, a oni su danas nama ekonomske sile, a to su zemlje istočnog bloka”, rekao je Konaković.

  • Dodik: Srpska trpi pritiske zbog odgovorne nacionalne politike

    Dodik: Srpska trpi pritiske zbog odgovorne nacionalne politike

    Republika Srpska svih ovih godina trpi nezapamćene pritiske zbog odgovorne nacionalne politike očuvanja srpskih interesa, ustavne pozicije i prava zagarantovanih Ustavom i Dejtonskim sporazumom, kaže predsjednik Srpske Milorad Dodik.

    Pokazali smo da možemo i hoćemo da jačamo našu Republiku, kao i snagu da se izborimo s podvalama i sve jačom antisrpskom propagandom koja želi da oteža poziciju svim Srbima. Naša snaga je u našoj ljubavi prema Republici Srpskoj, u našim ljudima, našim vrijednostima i našim prijateljima, koji nas nikada nisu ostavili – istakao je Dodin na Iksu.

    Vidi se, kaže, da Amerikanci imaju jasno zacrtan plan koji ovdje nastoje ostvariti i kroz mehanizam sankcija i ucjena.

    • Pokušavaju rušiti i napredak koji je postignut na evropskom putu samo da njihova dominacija ne bi bila dovedena u pitanje. Uporedo s našim napretkom i značajnom porukom EU o prihvatanju dejtonske BiH, nastavlja se njihov progon putem neustavnih institucija. Prijeti se čak i nekim novim imenima, a njihovo djelovanje se pojačava putem faktora koji kontrolišu. Ta politika nikada nije bila prijateljska prema Srbima. To je politika sile, koja želi da uguši svaki glas koji nije dio američke priče – naveo je Dodik.

    Јuče su, ističe Dodik, imali priliku da vide do kojih granica ide njihova mržnja prema Srbima i svu njihovu podmuklost, čuti izjave kojima odobravaju agresiju nad srpskim narodom i sve što su napravili.

    • Sve što oni rade duboko je usmjereno protiv Srba. Nema nikakve veze ni sa mirom ni sa stabilnošću i to zna svaki normalan čovjek. Tvrditi da se nedužni civili mogu bombardovati radi postizanja mira mogu samo bezdušne, beskrupulozne i podle hulje, koje ne znaju za moral i saosjećanje. Gađali su nedužne civile, ubijali su našu djecu i sada nam pričaju o pravdi – rekao je Dodik.

    Čak i danas, navodi Dodik, osporavaju mogućnost da se održi sjednica Savjeta bezbjednosti UN na kojoj bi se govorilo o svemu što je napravljeno.

    • Njihov dobro poznati metod je da utišaju sve glasove koji bi mogli reći istinu. Oni žele da izbrišu naša sjećanja i našu bol svojim lažima. To im nikada nećemo dopustiti. Nikada Srbi neće zaboraviti šta su napravili i nikada BiH neće ući u NATO. Nijedan čovjek u Srpskoj neće pristati na to. Srbi nikada neće moći zaboraviti stradanja i silu koja napada nedužne civile i razara sve oko nas. Ali, Srbi su preživjeli i biće sve jači. Koliko god oni pokušavali da nas utišaju, mi ćemo biti sve glasniji – kaže Dodik.
  • Dodik: Nema evropskog puta sa OHR-om i stranim sudijama

    Dodik: Nema evropskog puta sa OHR-om i stranim sudijama

    Nema evropskog puta sa OHR-om i stranim sudijama, naveo je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

    Dodik je na društvenoj mreži Iks istakao da je izjava ministarke evropskih poslova Švedske pokazuje da unutar EU opet nastavljaju s uobičajenim prevarama i da odluka o otvaranju pregovora nema nikakav stvarni značaj, jer je politika proširenja odavno propala.

    • Republika Srpska ušla je iskreno i odlučno u proces ispunjavanja prioriteta iz Mišljenja EK, spremna da realizuje sve potrebne reforme na način koji odražava njenu ustavnu strukturu, kako bi na tom putu konačno povratila izgubljeni suverenitet BiH, koji je svojim intervencijama urušio strani faktor. Ovakvi stavovi neprihvatljivi su za bilo koju suverenu zemlju i prijete da uruše i ono malo povjerenja koje je ostalo prema EU – istakao je Dodik.

    On je naveo da nismo spremni da u procesu evropskih integracija služimo ličnoj promociji ove garniture lidera, i da aplaudiramo njihovom majstorstvu da mnogo toga kažu o vladavini prava i demokratiji, a ćute onda kada je u pitanju osoba koja je sinonim za nepravo i tiraniju u svakoj demokratiji.

    • OHR je nespojiv s evropskim putem i s funkcionalnom BiH, kao i strane sudije. Evropa nam ne ostavlja mnogo mogućnosti svojom podrškom uzurpatoru. Ponovio sam ovo više puta i ponoviću opet, svaki pokušaj nametanja, kao i svaka podrška nekom nametanju u BiH, biće kraj bilo kakve priče u BiH. Republika Srpska ima mehanizme da se zaštiti od nasilja i neprava koje promoviše Amerika. Evropa neka kaže da li je za demokratiju ili koloniju. Opasan je to cinizam pričati o napretku, a uporedo prijetiti lažnim Šmitom i mahati sankcijama – naglasio je Dodik.

    Nema tih para i sredstava, niti sankcija, kaže Dodik, zbog kojih će se Srpska odreći svojih vrijednosti i svog identiteta.

    • Nikada nismo bili podanici i poslušnici i nećemo dopustiti da nam vrijeđaju zdrav razum promovisanjem sistema koji ruši samostalnost i suverenost zemlje, kao i postignutu saradnju predstavnika konstitutivnih naroda, koja je osnova svakog daljeg napretka u BiH – poručio je Dodik.
  • Cvijanović: Otvaranje pregovora BiH sa EU je dodatni podsticaj

    Cvijanović: Otvaranje pregovora BiH sa EU je dodatni podsticaj

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović razgovarala je danas sa potpredsjednicom Vlade i ministarkom inostranih i evropskih poslova Republike Slovenije Tanju Fajon.

    Ovom prilikom, srpski član Predsjedništva BiH je izrazila zahvalnost za podršku Slovenije na evropskom putu BiH, kao i na zalaganju za otvaranje pregovora za članstvo u EU.

    Ona je istakla da je otvaranje pregovora dodatno orhabrenje i podsticaj za osnaživanje dijaloga i dogovora svih relevantnih institucija u BiH i domaćih političkih aktera sa ciljem nastavka provodjenja reformskih procesa.

    Ministarka Fajon je tokom razgovora izrazila zadovoljstvo pomakom koji je BiH napravila otvorivši pregovore sa EU, kazavši da je to pozitivna poruka i podstrijek za zajednički rad na ispunjavanju uslova i prioriteta na reformskom putu BiH.

    Kako je kazala to je važan momenat za BiH, ali i za EU.

    Fajon je ovom prilikom ponovila podršku Republike Slovenije reformskim i integracijskim procesima u BiH, kao i spremnost za pružanje tehničke pomoći na ovom putu.

    Sagovornice su tokom sastanka razgovarale i o daljim koracima u pregovoračkom procesu BiH sa EU, kao i bilateralnim odnosima između BiH i EU, za koje je ocijenjeno da su prijateljski i bez otvorenih pitanja sa mogućnostima za njihovo dalje unapređenje.

  • Dodik: Zakone u BiH donosiće institucije BiH, a ne američki i njemački državljani

    Dodik: Zakone u BiH donosiće institucije BiH, a ne američki i njemački državljani

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je za da Amerika nema ništa sa Izbornim zakonom u BiH i krajnje je vrijeme da se njen ambasador prestane miješati u unutrašnja pitanja i izborni proces u BiH.

    O izmjenama Izbornog zakona konačnu odluku mogu donijeti samo institucije BiH i demokratski izabrani predstavnici tri konstitutivna naroda i dva entiteta, a ne portparol SDA Majkl Marfi i njegovi službenici u američkoj Ambasadi. Njihova lažna briga je klasična manipulacija i otvaranje prostora američkom potrčku Kristijanu Šmitu da se uključi i nametne zakon. Toliko je postalo očigledno da žele da sruše svaki dogovor i preko Šmita kontrolišu sve procese u BiH, ali to im neće proći – naglasio je Dodik.

    Na pitanje Srne da prokomentariše reagovanje Ambasade SAD na HDZ-ov prijedlog izmjena Izbornog zakona, Dodik je odgovorio da su motivi Ambasade SAD i Marfija nama dobro poznati, i nismo čuli ništa novo, jer njihov pristup godinama ostaje isti, ali treba da znaju da neće uspjeti da sprovedu u djelo ono što su naumili.

    • Možda su uspjeli sve da kupe da rade za njih, ali nas u Republici Srpskoj ne mogu i neće uspjeti da nametnu strukture koje njima odgovaraju, jer to nikada neće dopustiti narod Srpske, kao što neće moći da nametnu zakone preko Šmita, jer taj lik za Republiku Srpsku ne postoji. Ne mogu garantovati šta će uraditi u Federaciji, ali nadamo se da će biti razumni i pokazati svoju orpedijeljenost za dijalog i saradnju kao jedini način uspješnog funkcionisanja u BiH – naglasio je Dodik.

    On je istakao da smo navikli na Marfijevo krajnje bezobrazno, bahato, osiono i drsko miješanje u unutrašnje stvari BiH, ali postavljajući se sad i kao tumač zakona prevršio je svaku mjeru.

    • Niti on, a pogotovo muslimanski službenici u Ambasadi SAD u FBiH nisu pozvani da tumače bilo šta, a pogotovo da preuzimaju ulogu pravnih eksperata. Izgleda da se previše uživio u ulogu portparola SDA, pa je sada dao sebi za pravo da drži predavanje ministru pravde u Savjet ministara Davoru Bunozi o tome kako bi, iz ugla američkog državljanina, trebalo da izgleda Izborni zakon u BiH.

    S obzirom da je željan da se nešto pita, preporučujem mu kao američkom državljaninu da se malo pozabavi Amerikom u kojoj ima više neriješenih problema, zemlja je u ogromnim dugovima, beskućnici su na svakom koraku, ogroman je sloj siromačnog stanovništva i da ne nabrajam dalje. Ne razumijem da se pored svih problema u SAD, ambasador uporno bavi BiH, pokušava svim silama da sruši svaki mogući dogovor i dijalog, te da se u sve miješa tako da mogu reći da bi mu veoma dobro pristajao nadimak – vegeta – naglasio je Dodik.

    Dodik je rekao da je uvjeren da ministar pravde u Savjetu ministara Davor Bunoza i domaći pravni eksperti mnogo bolje znaju kakav zakon treba BiH nego jedan američki diplomata ili amabasada koji se najmanje bave svojim poslovima, a sve više urušavaju demokratske procese u BiH.

    • Zakone u BiH, pa tako i Izborni donosiće predstavnici institucija BiH, a sigurne ne američki i njemački državljani – poručio je predsjednik Republike Srpske, dodavši da Marfi i njegovi mentori i saradnici treba da znaju da ovo nije Divlji zapad, niti su stanovnici BiH plemena nad kojima se Marfijeva zemlja iživljivala i trenirala strogoću.
  • Dodik: Nema evropskog puta BiH bez Republike Srpske

    Dodik: Nema evropskog puta BiH bez Republike Srpske

    Nema evropskog puta BiH bez Republike Srpske i to je definitivno potvrđeno odlukom Evropskog savjeta, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Neće biti promjene Ustava BiH i oni koji su u Sarajevu mislili da će politiku majorizacije podvaliti kao evropski put, znaju da se to neće desiti. Srpska nije i neće biti konfliktna strana, ali i dalje će tražiti da se poštuju naša prava, slovo Dejtona i Ustav BiH. Ako to i drugi hoće i prihvataju, možemo ići dalje – poručio je predsjednik Srpske u svom pregledu nedjelje.

    Dodik je podsjetio da je tokom sedmice bio i na sastanku sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i Patrijarhom Porfirijem na kojem je dogovoreno da 5. i 6. maja bude održan veliki vaskršnji sabor Srbije i Srpske na kojem bi bile donesene važne odluke za opstanak srpskog naroda, te o njegovom ekonomskom napretku, ali i očuvanju zajedničke kulture.

    Takođe, Dodik navodi da je boravio i u Trebinju, gdje je razgovarao s episkopom zahumsko-hercegovačkim i primorskim Dimitrijem, te održao sastanak sa gradonačelnikom Trebinja Mirkom Ćurićem, načelnicima hercegovačkih opština i ministrima u Vladi Srpske, te otvorio peti Samit