Kategorija: Politika

  • Nevjerovatne poruke Stevandića: Kurti je gori i od Hitlera; Tema Kosova i Metohije potpuno spojena sa rezolucijom o Srebrenici i mora se definisati kao zločinačka

    Nevjerovatne poruke Stevandića: Kurti je gori i od Hitlera; Tema Kosova i Metohije potpuno spojena sa rezolucijom o Srebrenici i mora se definisati kao zločinačka

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić smatra da je tema Kosova i Metohije potpuno spojena sa rezolucijom o Srebrenici i ona se mora definisati kao zločinačka politika koja ugrožava opstanak stanovništva, zdravlja, kulture i vjere jednog naroda.

    “Ona je, da kažemo, naslonjena na neke stereotipe kad se razbijala Jugoslavija i kada je NATO počinjao svoj pohod na Balkanu i na Istok, a u tom pohodu nije uspio da poklopi Srbiju i Bosnu i Hercegovinu radi Republike Srpske. Znači, ova politika se mora definisati kao zločinačka da bi smo evropljane upozorili da oni koji podržavaju zločine koje čini Kurti su šta? Neka sami zaključe. Mi moramo da dignemo tu moralnu prečku još više, bez obzira što to njih nervira i što će oni radi toga još surovije da reaguju, ali mislim da sada ne smijemo da odustanemo.“ poručio je Stevandić na televiziji Informer.

    On dodaje da je zahvaljujući politici Srbije, srpski narod jedini na svijetu koji je za ruskim i kineskim stolom, ali i za njemačkim, francuskim, evropskim, američkim i u Ujedinjenim nacijama.

    “Predsednik Srbije (Aleksandar Vučić) je sjajno primjetio da ipak postoji veliki prostor prevashodno u zemljama globalnog juga, koji jednostavno ne prihvataju više kolonijalni način vladanja svijetom, jer ova rezolucija je u suštini kolonijalna rezolucija, koja nagrađuje muslimane koji su odani NATO i Zapadu i njima sa brojem od 8.000 koji su učestvovali u borbama i ubistvima srpskog stanovništva, a potom bili pobeđeni i definisani kao poraženi i naravno, nezakonito i nečasno ubijeni kao ratni vojni zarobljenici što je sve prema toj rezoluciji trajalo sedam dana, to kvalifikuje kao genocid da bi se izvršio geopolitički pritisak na ostatak Balkana koji neće u NATO” dodaje Stevandić.

    Stevandić napominje da je politika srpskog naroda pravi primjer kako se vodi nezavisna, nacionalna i državna politika nepristupanja vojnim savezima i nepristupanja integracijama koje su rezultat potpune dehumanizacije  čovečanstva, kulture, religije, pa i medicine i bivstvovanja.

    “Ja mogu da kažem da nikada u istoriji i Lige naroda i Ujedinjenih nacija jedna zemlja veličine Srbije, koja je malobrojna, ali ima uticaj koji je očigledno stigao mnogo dalje nego što su mnoge zemlje planirale. Sponzori Rezolucije su u početku na prvom glasanju imali nešto više 51-52 zemlje, što je takva sramota za SAD, za zemlje Kvinte, evropske velesile Britaniju i Njemačku da ne mogu u čitavom svetu da skupe više od 50 država, a skupili su samo oni koje su njihove suštinski što političke, što vojne kolonije. Da je 150 zemlja bilo protiv, na ovaj ili onaj način, da li uzdržano, da li direktno protiv, oni nisu shvatili šta se dešava, pa su pokušali da vrše dodatni pritisak za 7-8 dana, a tih 7-8 dana su i Srbija i njen predsjednik radili vrijedno pa nakon toga su se ponovo (sponzori) razočarali. Ovo je jedan veliki dokaz da je taj kolektivni Zapad, kako ga mi kolokvijalno nazivamo, u jednoj ogromnoj dekadenciji” poručuje Stevandić.

    On dodaje da je na srpskomn narodu velika odgovornost, jer oni drže baklju slobode koja na Balkanu nezavisno svijetli, a da se albanci i bošnjaci nagrađuju otimanjem i pripajanjem srpske imovine zato što pokušavaju da odsijeku ruku koja drži tu baklju.

    “Ovo je jedan neverovatan sublimat svih do sadašnjih autoritativnih fašističkih komunističkih, neoliberalnih, amalgama. I ovo je neverovatan trenutak u čovječanstvu gde naš narod pokazuje kako se može i dostojanstveno sa puno trpljenja izdržati, a bogami, i ostati u poziciji da sutra pobjedi”napominje Stevandić.

    Stevandić smatra da je premijer nelegalnih i privremenih kosovskih institucija Aljbin Kurti trenutno najveća prijetnja miru te da je on veći zločinac i od Adolfa Hitera.

    “Hitler je dopustio Džesiju Ovensu da trči na olimpijadi. Hitler nije zabranio engleske i američke pozorišne predstave, niti je zabranio papi da dođe, niti bilo kom drugom. Najveće zločine trenutno u miru čini Aljbin Kurti. Protiv stanovništva, protiv pacijenata, sjetite se da nije dozvoljavao uvoz lijekova, pucali su na djecu. Čine vjerske zločine od martovskog pogroma do danas, uništavaju manastire, ne dozvoljavaju da patrijarh dođe. On je gori od Hitlera. I to je činjenica, a ne floskula” poručuje Stevandić i dodaje da bošnjaci u BiH bez saglasnosti Srba, sanjaju da oni budu kao Kurti, kao što Kurti sanja da bude Zelenski, te da oni samo kopiraju tu matricu na koju im je dekadentni Zapad dozvolio da zasnivaju svoju politiku.

     

     

     

  • Lagumdžija: Sjednica o rezoluciji o Srebrenici nije odgođena jer nije ni bila zakazana

    Lagumdžija: Sjednica o rezoluciji o Srebrenici nije odgođena jer nije ni bila zakazana

    Zlatko Lagumdžija, stalni ambasador BiH pri Ujedinjenim nacijama (UN), poručio je da sjednica Generalne skupštine (GS) UN-a na kojoj bi trebalo da se glasa o rezoluciji o Srebrenici ne može biti odložena, iz razloga što nije bila ni zakazana.

    “Ne može biti odgođeno nešto što nije ni bilo zakazano”, rekao je Lagumdžija za televiziju N1, odgovarajući na pitanje da li su odložene sjednice Savjeta bezbjednosti (SB) UN-a o situaciji u BiH i GS UN-a na kojoj bi se glasalo o pomenutoj rezoluciji.

    Kako se dalje navodi, sjednica Generalne skupštine UN-a, biće zakazana tek nakon što se održi rasprava o amandmanu koji je Crna Gora podnijela na tekst rezolucije, a usaglašavanje o tom amandmanu, dodaju, trebalo bi da bude danas.

    Riječ je, podsjećaju, o prvom amandmanu Crne Gore, koji tretira pitanje “individualne krivice”.

    Rezolucija o Srebrenici biće razmatrana pod tačkom “Kultura mira”.

  • Stevandić: Srpska će i uprkos Šmitu nastaviti da fukcioniše

    Stevandić: Srpska će i uprkos Šmitu nastaviti da fukcioniše

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je Kristijan Šmit taj koji podriva Dejtonski mirovni sporazum, a ne Republika Srpska koja će, kako ističe, nastaviti da funkcioniše.

    On je istakao da je Šmit podriva sam sebe time što je podnio izvještaj Savjetu bezbjednosti koji ga nije imenovao, te naveo da je Aneks 10 Dejtonskog sporazuma nešto što potpisuje i Srpska.

    – Ovdje je riječ o zanemarivanju prava i činjenica, a sprovođenju gole geopolitičke sile – kazao je Stevandić u komentaru najnovijeg šestomjesečnog izvještaja koji je Šmit podnio Savjetu bezbjednosti UN-a.

     

    Stevandić je rekao da razumije da veoma moćne zemlje Šmita drže van ustavne zakonske pozicije i van odluka Savjeta bezbjednosti.

    – Ali, držale su i druge, pa ih više nema, a Republike Srpske ima. Nekih nema ni fizički, poput Pedija Ešdauna. Tako da – i on će proći kao i svi drugi, a Republika Srpska će nastaviti da funkcioniše – naglasio je Stevandić.

  • Stevandić: Rezolucija privatni akt Lagumdžije i dovešće do podjela i nesreće u BiH

    Stevandić: Rezolucija privatni akt Lagumdžije i dovešće do podjela i nesreće u BiH

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da će rezolucija o Srebrenici dovesti do podjela i nesreće u BiH i da je ključni argument za trdnju da je to “kukavičje jaje” činjenica da BiH nije formalni tražilac i autor rezolucije, već je to privatni akt ambasadora BiH pri UN Zlatka Lagumdžije nastao kršenjem Ustava i uz pomoć nekoliko sila.

    Stevandić je rekao da je Vlada Republike Srpske uputila Savjetu bezbjednosti UN ozbiljan dokument i da je upoznat i o onome što rade predstavnici Srbije u Njujorku u vezi sa rezolucijom o Srebrenici.

    Najavio je da bi mogla da bude održana i vanredna sjednica Parlamenta Srpske.

    – Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske zakazana je za 22. maj, kada se možda očekuje glasanje o rezoluciji o Srebrenici. U vezi sa tim, prije ove redovne sjednice mogli bismo da zakažemo još jednu vanrednu ili posebnu sjednicu ili da jednom tačkom reagujemo na to – istakao je Stevandić.

     

    On je naveo da nijedan organ BiH nijednom odlukom nije podnio zahtjev Generalnoj skupštini UN za usvajanje rezolucije o Srebrenici.

  • Raspad u DNS-u: Cijeli odbor u Laktašima prešao u Ujedinjenu Srpsku

    Raspad u DNS-u: Cijeli odbor u Laktašima prešao u Ujedinjenu Srpsku

    Juče je lider DNS-a (ili onoga što je od njega ostalo) Nenad Nešić iznio riječi uvrede na račun Nenada Stevandića govoreći o nastupu na predstojećim lokalnim izborima.

    Međutim, pozadina takvog nastupa krije se unutar lošeg stanja u DNS-u, počevši od Banjaluke, preko Prijedora, do Gradiške i Laktaša, gdje se sve veći dio članova odlučuje za napuštanje stranke i prelazak u druge, a u najvećem broju slučajeva u Ujedinjenu Srpsku, o čemu svjedoči i najnoviji primjer iz Laktaša.

    Svi članovi opštinskog Odbora DNS u Laktašima, odlučili su da napuste ovu stranku, te da postanu članovi Ujedinjene Srpske.

    Predsjednik opštinskog odbora Milorad Kondić rekao je da je ovaj korak u potpunosti očekivan, s obzirom na nezadovoljstvo unutar DNS, te da očekuje da će u redovima Ujedinjene Srpske biti pokretač mnogih projekata u opštini Laktaši.

    Predjsedjednik Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić pozdravio je odluku novih članova i dodao da će ova stranka u Laktašima imati snagu i kapacitet da bude nezaobilazan faktor, koji će raditi na razvoju i napretku ove opštine.

  • Šmit u najnovijem izvještaju Savjetu bezbjednosti UN obrušio se na Dodika i vladajuće stranke u Srpskoj

    Šmit u najnovijem izvještaju Savjetu bezbjednosti UN obrušio se na Dodika i vladajuće stranke u Srpskoj

    Period izvještavanja od 16. oktobra do 15. aprila obilježen je napretkom BiH ka integraciji u EU, ali i nezapamćenim napadima na opšti okvirni sporazum za mir.

    Napisao je ovo u svom najnovijem izvještaju Savjetu bezbjednosti UN Kristijan Šmit kojeg institucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika.

    Istakao je kako je 21. i 22. marta 2024. godine, Evropski savjet odlučio otvoriti pregovore o pristupanju s BiH.

    – Savjet je pozvao Evropsku komisiju da pripremi pregovarački okvir, koji će biti usvojen nakon što se završe svi relevantni koraci iz preporuke Komisije od 12. oktobra 2022. godine. Odluka Evropskog savjeta predstavlja prekretnicu u pogledu prilika koje se otvaraju za BiH – naglasio je Šmit.

    Potom je upozorio na vlasti Republike Srpske predvođene predsjednikom Srpske i liderom SNSD, Miloradom Dodikom, koje „aktivno podrivaju BiH, njene nadležnosti i institucije, a time i Dejtonski sporazum.

    – Njihova prijetnja da paraliziraju državne organe blokiranjem njihovog rada i donošenja odluka prijetnja je funkcionisanju države i njenoj sposobnosti da obavlja svoje odgovornosti. Njihova prijetnja da će jednostrano povući Republiku Srpsku iz ustavnog, pravnog i institucionalnog okvira države – uključujući Oružane snage BiH i poreskog, pravosudnog i izbornog sistema države – prijetnja je uspostavljanju paralelnog okvira RS. Svi politički čimbenici moraju izraziti svoje bezuslovno poštovanje prema Dejtonskom sporazumu i BiH, njenom državnom suverenitetu i teritorijalnom integritetu. To poštovanje djelimično nedostaje – naveo je Šmit.

    On je rekao kako su stranke vladajuće koalicije u Republici Srpskom nastavile organizovati proteste na međuentitetskoj liniji između Srpske i FBiH nazvane “Granica postoji”.

    – Osim promovisanja ideje secesionizma, ovi protesti stvaraju podijeljeno okruženje sklono sigurnosnim incidentima- tvrdi Šmit u svom izvještaju.

    Nezapamćen pritisak na pravosudne institucije
    Šmit je naveo i na, kako kaže, „nezapamćen kontinuiran pritisak na pravosudne institucije”.

    Osim promovisanja ukidanja Suda BiH i Tužilaštva BiH, kako je napisao Šmit, vladajuća koalicija Srpske “podriva Ustavni sud BiH kao čuvara ustavnog i pravnog poretka BiH“.

    – Izazovi instituciji i mandatu visokog predstavnika, takođe, su nastavljeni neometano. To uključuje zapaljivu retoriku, ali i radnje koje podrivaju poštovanje prema međunarodnoj ad hoc instituciji visokog predstavnika i time njegovu sposobnost da implementira mandat Opšteg okvirnog sporazuma za mir. Predstavnici vladajuće koalicije Srpske otvoreno zloupotrebljavaju institucije BiH u ostvarivanju tog cilja. Konačni autoritet za tumačenje Dejtonskog sporazuma u potpunosti je povjerena visokom predstavniku, a ne entitetu – tvrdi Šmit.

    Ovakve radnje stranaka vladajuće koalicije Srpske, dodao je, idu ruku pod ruku s njihovim zakonodavnim inicijativama u samoj Republici Srpskoj, “koje ograničavaju građanski prostor kako bi ušutkale, obeshrabrile, prijetile i naposljetku kaznile neslaganje političkih mišljenja”.

    – Ako se nastave, ove radnje bi mogle dovesti do de facto, ako ne i de jure, raspuštanja države BiH, što predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik stalno zagovara. To bi bio scenarij s ozbiljnim posljedicama – upozorio je Šmit.

     

    Napadi na povratnike
    On je u svom izvještaju ukazao na nazadovanje u, kako je naveo, “javnim naporima da se društvo suoči s prošlošću i na alarmantan nivo etno-nacionalnog revizionizma, negiranja genocida i drugih ratnih zločina, kao i veličanja ratnih zločinaca”.

    – Ove tendencije bile su usko povezane s opštim nazadovanjem demokratije, poštovanja ljudskih prava i vladavine prava, što povećava nepovjerenje i polarizaciju unutar društva. To je posebno vidljivo u stalnom pad u odnosima među zajednicama u Srebrenici u posljednje dvije godine -istakao je Šmit.

    U izvještaju je upozorio na “Potom je ukazao na “kontinuirane nasilne ili provokativne incidente protiv povratnika, što, kako tvrdi, dodatno doprinosi osjećaju nesigurnosti među ovom populacijom”.

    Ukazao je da bi odgađanje napora za minimiziranje izborne korupcije, prevare i nepravilnosti dodatno učinilo mjere za integritet izbora neprimjenjivima na lokalnim izborima u oktobru 2024., što bi ostavilo ozbiljne posljedicama po demokratiju, političku stabilnost i budućnost zemlje u EU.

    – Imajući to na umu, donio sam 26. marta 2024. godine odluku o donošenju Zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH. Moja odluka donesena je kao odgovor na konstantni neuspjeh relevantnih vlasti u BiH da postignu dogovor o izmjenama Izbornog zakona BiH u skladu s međunarodnim normama i standardima. Ostavio sam otvorenu mogućnost za Parlamentarnu skupštinu BiH da donese vlastitu odluku što je duže moguće bez ometanja održavanja lokalnih izbora u oktobru 2024. godine – napisao je, između ostalog, Šmit u svom izvještaju, piše N1.

     

  • Nikšić dao svoje viđenje sastanka vladajuće koalicije

    Nikšić dao svoje viđenje sastanka vladajuće koalicije

    Lider SDP BiH Nermin Nikšić poručio je nakon sastanka vladajuće koalicije u Sarajevu da je spreman na kompromis, ali da postoji crvena linija preko koje se neće preći.

    Otvorili smo niz tema, neko je to i na sastanku primijetio. Propuštamo određene vozove, pa onda zakasnimo sa stvarima koje smo mogli riješiti. Preko crvene linije nismo spremni ni sada preći. Svako od nas ima određene principe i ima stvari koje ne želi popuštati, rekao je Nikšić.

    Velika je stvar, dodao je, da su otvorili pregovore, ali, kako je naveo, “imamo i te tri mjere koje su nama važne”.

    – Ja sam to nekoliko puta rekao, da odajem priznanje ljudima koji su radili na čelu sa gospođom Krišto, primicanja stavova. Kao što smo uvijek spremni za kompromis i kako da dođemo da ostvarimo interes svih građana u BiH, spremni smo povući da ne postoji cijena zbog koje ćemo preći crvenu liniju i ugroziti interese građane. Naši partneri iz Republike Srpske imaju drugačije viđenje, na to smo navikli i nismo nikada pokušavali reći da na određene stvari gledamo isto. Kompromis ne znači da prihvatamo nametanje narativa i odnosa, nego da svi nešto popustimo i dogovorimo se – rekao je Nikšić.

    Poručio je kako smatra da sastanak nije završen.

    – Nemam neku dobru vijest, sastanak smatramo da nije okončan i nije završen, dogovorićemo se kad ćemo se opet naći i riješiti stvari koje su na stolu. Mislim da govorim u ime Trojke, nismo spremni da pređemo crvenu liniju protiv interesa BiH. Crvena linija je jasno postavljena ranije, kada se radi o Ustavu BiH, budžetu i ostalim stvarima bitnim za BiH – rekao je Nikšić.

     

  • Čović vjeruje u dogovor, uprkos novom fijasku sastanka vladajuće koalicije

    Čović vjeruje u dogovor, uprkos novom fijasku sastanka vladajuće koalicije

    Predsjednik HDZ Dragan Čović rekao je nakon večerašnjeg sastanka vladajuće koalicije na nivou BiH da je s partnerima u Federaciji većinu stvari dogovorio i da se nada da će ubrzo imati sudiju Ustavnog suda.

    Naš jedini zadatak je pregovarački proces koji smo prividno otvorili pokušati stvarno otvoriti. To je naša obaveza. Budžet smo davno dogovorili ali ima određenih uslova koje smo takođe mi usaglasili između sebe. U suštini smo sve političke odluke donijeli oko toga, rekao je Čović.

    Smatra da budžet moraju usvojiti zbog sredstava kojima hoćemo pristupiti iz Evropske unije.

    – Nema nijedne prepreke da proces pristupa EU dinamizujemo. Prošle sedmice smo imali razgovore sa predsjednicom Evropske komisije u vezi evropskih izbora za evropski parlament. Trebaće vremena nakon toga da se profunkcioniše. Mi do tada ne smijemo stajati. Trebamo bar jednom u sedam dana prebirati različite teme. Mi danas u Savjetu ministara možemo raditi normalno, izuzev par zakona koji su skinuti sa sjednice. Nije bilo nijednog razloga da na zadnjoj sjednici ne bude i Izborni zakon i Zakon o sudovima – rekao je Čović, prenosi Klix.

    Istakao je da Dom naroda BiH ne funkcioniše i rekao da će pokušati s kolegama iz Doma naroda i Kolegijuma zakazati sjednicu da dinamizuju proces.

    – Jer ne možemo biti taoci jedne odluke, zadnji put SDA. Sjednice se moraju sazivati. Nemamo prava tražiti od visokog predstavnika da nešto nameće. To ja lično tražim. Sami trebamo donositi odluke – rekao je Čović.

    Naglasio je kako misli da su većinu stvari u Federaciji BiH lagano priveli kraju.

    – Pa do tog da ćemo imati sudiju Ustavnog suda nadati se za nekoliko dana. Dogovaramo se, to trebamo prenijeti i na nivo Savjeta ministara – rekao je Čović.

     

  • Marfi u nedjelju zaobišao Donju Gradinu i Podrinje, pa otišao u Potočare

    Marfi u nedjelju zaobišao Donju Gradinu i Podrinje, pa otišao u Potočare

    Odlazak američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija u Potočare baš na dan kada se u Donjoj Gradini obilježava Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH, razbjesnio je funkcionere ali i srpsku javnost.

    Dio javnosti Marfijev potez tumači kao namjerno guranje prsta u oko Republici Srpskoj, a mnogi se pitaju da li je američki diplomata zbog “obračuna” sa Miloradom Dodikom odlučio da u nedjelju namjeno uvrijedi i sve Srbe, Jevreje i Rome.

    Osim što je baš taj dan odlučio da ode u Potočare i pokloni se, kako je napisao na svom X nalogu, “žrtvama genocida u Srebrenici”, Marfi je potpuno izignorisao Donju Gradinu, a žrtve zločinačke NDH u Jasenovcu nije pomenuo čak ni na društvenim mrežama.

    Takođe, nakon što se poklonio bošnjačkim žrtvama u Potočarima, Marfi se vratio u Sarajevo, a da se uopšte nije osvrnuo na 3.267 Srba koji su ubijeni u proteklom ratu u srednjem Podrinju i Birču.

    Poslanik SNSD u parlamentu Srpske, Srđan Mazalica ističe da je simptomatično to što je Marfi izabrao baš nedjelju da ode u Srebrenicu.

    Ništa nije slučajno
    – Nije prvi put da od njega doživljavamo vrlo maliciozan i zlonamjeran pristup, komentare i postupke, tako da to sigurno nije slučajno. Da se to desilo prvi put onda bi možda pomislili da se desilo slučajno, nesmotreno, da je greška u protokolu ili da je previdio taj događaj – kaže Mazalica za Srpskainfo.

    On dodaje da je obilježavanje Dana sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH dugo najavljivano i da je nemoguće da Marfijev kabinet za to nije čuo.

    Mazalica ističe da je Jasenovac mjesto najvećeg stradanja u istoriji srpskog naroda, te da ignorisanje tog događaja predstavlja uvredu ne samo za žrtve nego i za njihove potomke.

    – Marfi ne samo da se nije pojavio taj dan u Donjoj Gradini, iako su tamo bili prisutni ambasadori iz nekoliko država, pa i norveški, već je iskoristio priliku da odvuče pažnja sa tog događaja na jedan potpuno drugi događaj. Uz sve to, potpuno je izignorisao srpske žrtve u Podrinju i u širokom luku zaobišao Kravice i druga mjesta – ističe Mazalica.

    On kaže da je očito da je američki ambasador to uradio svjesno i da je to rezultat njegovih namjere da ponižava Republiku Srpsku i srpski narod.

    – Mafi tvrdi da ima isključivo negativan stav prema politici Milorada Dodika, a ne prema čitavom srpskom narodu, ali se ovdje vidi da je taj postupak bio direktno usmjeren prema srpskom narodu – kategoričan je Mazalica.

    On dodaje da obilježavanje stradanja srpskog naroda nije rezultat ličnog mišljenja Milorada Dodika već je riječ o važnim datumima i događajima koje obilježava čitav srpski narod.

    Obilježavanje stradanje Srba u Jasenovcu ili u Podrinju, kako kaže Mazalica, nije politička agenda Milorada Dodika, već je to nešto što je važno za čitav srpski narod.

    Četiri miliona ubijenih Srba
    Poslanik SDS u parlamentu Srpske, Ognjen Bodiroga nije želio da ulazi u razloge zašto je Marfi zaobišao Donju Gradinu i srpske žrtve u Podrinju, ističući da odgovor na to pitanje mora dati on lično.

    ognjen bodiroga poslanik sds u narodnoj skupštini republike srpske
    Bodiroga ističe za Srpskainfo da bez obzira na to da li će se Marfi ili neko drugi pokloniti srpskim žrtvama ili ne, niko ne može da pobjegne od velike istorijske činjenice da su Srbi najstradaliji narod u 20 vijeku.

    – To je nacija koja je pretrpjela genocid u dva svjetska rata. U ta dva rata je poginulo oko 4 miliona Srba. Mi smo uvijek bili na strani ljudi koji su se borili protiv fašizma i raznih okupatora. Nikada nismo poginjali glavu i nikada nismo započinjali ratove već se samo branili. Političke igre i igrarije mi idu na živce i neću da ih komentarišem – poručio je Bodiroga.

    Podsjećamo Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH obilježava se povodom oslobađanja ustaškog logora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi.

    Kao datum obilježavanja uzet je 22. april – dan kada je grupa od 1.075 preostalih logoraša tog dana 1945. godine krenula u proboj iz logora Jasenovac, a samo njih 127 se domoglo slobode.

    Sistem logora smrti takozvane NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac formiran je avgusta 1941. godine.

    Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.

     

  • SDS prijavio za izbore još jedan politički subjekat, kriju mu ime

    SDS prijavio za izbore još jedan politički subjekat, kriju mu ime

    Milan Miličević, predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS), rekao je za “Nezavisne novine” da su prijavili dva politička subjekta za učešće na lokalnim izborima u BiH, a koji su zakazani za 6. oktobar, te da će aktivacija druge organizacije zavisiti od toga da li će Centralna izborna komisija (CIK) BiH dozvoliti SDS-u da bude na izborima.

    Upravo se prva podnesena prijava odnosi na SDS, jer, kako je pojasnio Miličević, trenutno ne postoji nikakva zabrana izlaska na izbore od strane CIK BiH, uprkos tome što je SDS-u ugašen bankovni račun.

    “Mi smo se prijavili na raspisane izbore kao SDS, i kao stranka koja nema račun. Prijavili smo se zato što zakon nalaže da CIK BiH može da omogući učešće na izborima svakoj političkoj organizaciji koja nije zabranjena iz nekog razloga, jer je zakonom definisano kad neko može biti zabranjen. Dakle, mi smo krenuli iz teze da nam nije zabranjeno, mi funkcionišemo kao politička stranka, registrovani smo, ali nemamo račun. Očekujemo da CIK na zahtjev koji smo im uputili uz prijavu na učešće na izborima odgovori pozitivno i da nam ponudi način na koji će biti uplaćeni troškovi kotizacije/taksi za učešće, a treba po zakonu da se nađe. E sad, da li će to ići sa nekog drugog računa ili na neki drugi način koji već ekonomisti znaju, vidjećemo. To je ono što smo mi mogli da uradimo”, naveo je Miličević.

    Podsjetio je da su istovremeno poslali tužbu banci koja je ugasila račun SDS-a, jer je to, tvrdi, učinjeno nezakonito, te da i od njih čekaju odgovor.

    Ipak, ukoliko se desi da CIK BiH ne dozvoli SDS-u da izađe na izbore, rukovodstvo najveće opozicione partije u Srpskoj ima spreman odgovor.

    “Postoji još jedan politički subjekat koji je prijavljen za izbore ukoliko naša aplikacija za SDS bude teoretski odbijena”, kaže Miličević.

    Međutim, nije želio da otkrije ime te stranke, pokreta, organizacije.

    “To ćemo ostaviti za tu situaciju, ne bih sada o tome polemisao”, poručio je on.

    Podsjetimo, Miličević je nedavno za “Nezavisne novine” kazao da će učiniti sve da SDS izađe na izbore pod svojim imenom, a da ukoliko to bude onemogućeno, razmišljaju i o promjeni imena, kako bi mogli ući u izborni proces.

    Tom prilikom je rekao da je promjena imena SDS-a posljednja opcija, ali je i otkrio o kom nazivu razmišljaju.

    “Postoji opcija da nastupimo kao Srpska demokratska stranka – Volja naroda!”, kazao je tada Miličević.

    Neizvjesnost u vezi sa ovim pitanjem prokomentarisao je i Milko Grmuša, potpredsjednik PDP-a. Smatra da će eventualnim neučešćem SDS-a na izborima, zbog gašenja računa, biti prekršena prava birača koji glasaju za tu stranku, a posebno je bio kritičan prema odnosu nadležnih institucija, počevši od CIK BiH.

    “Svjedoci smo da se danas priprema najbrutalnije kršenje ustavno-političkih prava od 1945. godine. Naime, gašenjem bankovnih računa SDS-a i ćutanjem svih relevantnih organa i institucija, uključujući CIK BiH i Republičku izbornu komisiju, o tome na koji način će SDS da učestvuje na lokalnim izborima, praktično se priprema teren ne samo za to da se SDS-u onemogući učešće na izborima, nego i građanima da glasaju za tu stranku”, poručio je potpredsjednik PDP-a.

    Grmuša je pozvao obje izborne komisije da SDS-u dostave pravno rješenje na osnovu kojeg će SDS ravnopravno i u punom pravno-političkom kapacitetu da učestvuje na lokalnim izborima.

    Politička analitičarka Tanja Topić smatra da se neće desiti odluka da SDS ne može na izbore.

    “Ako se to desi, bio bi to veliki ustupak vladajućima u Republici Srpskoj, jer se jednim udarcem rješavaju najjačeg političkog protivnika. Hipotetički govorim, ako bi se to desilo, sadašnja vlast bi bila zacementirana u debelom političkom betonu”, navodi Topićeva.

    Scenario u kojem nema SDS-a otvara i pitanje koliko bi građani bili zainteresovani da izađu na izbore, jer je činjenica da SDS može da računa na više od 100.000 glasova. Pored toga, tvrdi Topićeva, SDS bi imao još jedan problem.

    “Neizlazak SDS-a na izbore, opet govorim hipotetički, značio bi i lagano odumiranje ove stranke, jer vratiti se ponovno na političku scenu bio bi gotovo nemoguć poduhvat. Zanimljivo je da kao tobože kolateralna šteta – u vidu gašenja računa SDS-u, dok su sankcije bile usmjerene ka pojedincima iz vlasti, sudbina SDS-a dođe aktuelnoj vlasti kao božji dar i elegantan obračun preko tuđih leđa”, kaže Topićeva.