Kategorija: Politika

  • Borenović oštro komentarisao nastupe Bećirovića i Lagumdžije pred Savjetom bezbjednosti UN

    Borenović oštro komentarisao nastupe Bećirovića i Lagumdžije pred Savjetom bezbjednosti UN

    Što više politike Bećirovića i Lagumdžije, to je manje BiH i teško mi je da povjerujem da su tako kratkovidi i svjesno urušavaju zemlju u koju se kunu, dok onakva kakvom je oni zamišljaju nikada neće i ne može biti.

    Rekao je ovo predsjednik PDP, Branislav Borenović, komentarišući nastupe bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, Denisa Bećirovića, i ambasadora BiH pri UN, Zlatka Lagumdžije, pred Savjetom bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

    – Prvo, Bećirović nije govorio u ime BiH, jer njegov nastup nije usaglašen, te je očigledno da govori u ime samo jednog naroda, dok Lagumdžija, iako imenovan od tročlanog Predsjedništva BiH, misli da zastupa interese samo svog naroda. Kažem misli, jer ovakvo ponašanje nikako ne doprinosi stabilnosti i napretku, nego donosi štetu svima – kaže Borenović.

    Borenović ističe da je krajnje vrijeme da se bošnjačke političke elite pomire sa tim da se BiH sastoji od dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da uređenje zemlje počiva na konsenzusu i dogovoru.

    – Dok to ne shvate, kao i važnost dobrih regionalnih odnosa, dok se ne počnu ponašati u Ustavom određenim okvirima, dok ne prihvate ispruženu ruku prijateljstva Srbije, umjesto što vrijeđaju njene predstavnike, nema ni koraka naprijed za BiH. Njihovi postupci svakim danom udaljavaju BiH od civilizovanog svijeta i stabilne budućnosti. Dok neki gledamo naprijed, oni su ostali bar 30 godina u prošlosti. Ali, to je njihov izbor – naglasio je Borenović.

    Borenović dodaje da se, nažalost, dok Bećirović i Lagumdžija na svjetskoj sceni prezentuju bošnjačku politiku i svoju verziju i istorije i sadašnjosti, srpski predstavnici u zajedničkim institucijama moraju baviti i trošiti energiju na smijenjivanje pripadnika narko-kartela koje su sami imenovali na pozicije.

    – To je druga medalja diletantske spoljne politike BiH – zaključio je Borenović.

     

  • Višković pozvao Bećirovića da kaže “o čijem trošku boravi u SAD već 15 dana”

    Višković pozvao Bećirovića da kaže “o čijem trošku boravi u SAD već 15 dana”

    Nižu se reakcije iz Republike Srpske na jučerašnje nastupe Kristijana Šmita, kojeg RS ne priznaje za visokog predstavnika u BiH, Denisa Bećirovića, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH i ambasadora Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama Zlatka Lagumdžije pred Savjetom bezbjednosti UN.

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je neobjašnjiv nonsens da su se Savjetu bezbjednosti UN obratili “njemački diplomata Kristijan Šmit i Denis Bećirović”, koji su govorili samo u lično ime, s obzirom da prvom nije potvrđen mandat visokog predstavnika, a drugi bez saglasnosti i odobrenja Predsjedništva BiH.

    On je izjavio da “nešto ne štima” kada je Šmitu omogućeno da se obraća nekom ko mu nije potvrdio mandat.

    “On po meni nije imao nikakvo pravo, ne sada nego nikad da se obrati u instituciji koja mu nije dala zeleno svjetlo da se predstavlja kao visoki predstavnik u BiH”, rekao je Višković.

    Istakao je da Šmit u Savjetu bezbjednosti UN iznosi laži, te čuva svoje benefite i lična primanja koja ima u BiH i koja su veća i od primanja njemačkog kancelara.

    Kad je riječ o obraćanju Bećirovića, Višković je rekao da je on u privatnoj posjeti SAD jer nema odobrenja i saglasnost Predsjedništva BiH da govori u UN.

    “Nije predstavljao BiH, jer da je predstavljao sazvao bi Predsjedništvo BiH i iznio ono o čemu će govoriti, te na to dobio saglasnost”, rekao je Višković, prenosi Srna.

    Pozvao je Bećirovića da kaže o čijem trošku boravi u SAD već 15 dana.

    Višković je podsjetio da je Vlada Republike Srpske dostavila svoj 31. izvještaj Savjetu bezbjednosti UN u kojem su navedene činjenice koje mogu provjeriti svi eksperti na svijetu.

    Reagovao i Milorad Kojić
    Poslanak SNSD-a u Predstavnčkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić ocijenio je da bi, ukoliko Bošnjaci nastave sa samoinicijativnim djelovanjem i iznošenjem neusaglašenih stavova pred značajnim tijelima na međunarodnom nivou, to u značajnoj mjeri moglo uticati na odnose u BiH.

    “BiH kao takva sa takvim djelovanjem neće imati apsolutno mogućnost da opstane”, rekao je Kojić.

    On je naveo da je predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović juče pred Savjetom bezbjednosti iznio lično mišljenje, a nikako zvanični usglašeni stav Predsjedništva BiH.

    “Ono što jeste apsurd BiH su upravo ovakve situacije koje se dešavaju pred jednim od najvećih tijela u svjetu – Savjetom bezbjednosti UN da se iznose lični stavovi, stavovi jednog naroda”, istakao je Kojić.

    Kojić je naglasio da i Kristijan Šmit koji nije imenovan na poziciju visokog predstavnika pred Savjetom bezbjednosti opet iznio neke lične ili stavove usaglašene sa bošnjačkim političarima, što je kršenje međunarodnih propisa.

    “Šmit se obraća iako nema legitimitet pred tom institucijom, kao što ga nema ni ovdje u BiH, gdje se lažno predstavlja”, izjavio je Kojić.

    On je naveo da i Zlatko Lagundžija svojim samoinicijativnim djelovanjem i lobiranjem, zloupotrebljavajući svoju ambasadorsku poziciju u UN, pokušava da progura rezoluciju u Generalnoj skupštini, što pokazuje sve apsurdnosti BiH i svega onog što se ovde dešava.

    Borenović: Bećirović nije govorio u ime BiH
    Predsjednik PDP-a Branislav Borenović rekao je Srni da što je više politike bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i ambasadora BiH pri UN Zlatka Lagumdžije, to je manje BiH, i da mu je teško da povjeruje da su tako kratkovidi i svjesno urušavaju zemlju u koju se kunu, dok onakva kakvom je oni zamišljaju nikada neće i ne može biti.

    Borenović je, komentarišući nastupe Bećirovića i Lagumdžije pred Savjetom bezbjednosti UN, rekao da Bećirović nije govorio u ime BiH, jer njegov nastup nije usaglašen, te je očigledno da govori u ime samo jednog naroda, dok Lagumdžija, iako imenovan od tročlanog Predsjedništva BiH, misli da zastupa interese samo svog naroda.

    “Kažem misli, jer ovakvo ponašanje nikako ne doprinosi stabilnosti i napretku, nego donosi štetu svima”, naglasio je Borenović.

    On je istakao da je krajnje vrijeme da se bošnjačke političke elite pomire sa tim da se BiH sastoji od dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da uređenje zemlje počiva na konsenzusu i dogovoru.

    “Dok to ne shvate, kao i važnost dobrih regionalnih odnosa, dok se ne počnu ponašati u Ustavom određenim okvirima, dok ne prihvate ispruženu ruku prijateljstva Srbije, umjesto što vrijeđaju njene predstavnike, nema ni koraka naprijed za BiH. NJihovi postupci svakim danom udaljavaju BiH od civilizovanog svijeta i stabilne budućnosti. Dok neki gledamo naprijed, oni su ostali bar 30 godina u prošlosti. Ali, to je njihov izbor”, naglasio je Borenović.

    Prema njegovim riječima, nažalost, dok Bećirović i Lagumdžija na svjetskoj pozornici predstavljaju bošnjačku politiku i svoju verziju i istorije i sadašnjosti, srpski predstavnici u zajedničkim institucijama moraju se baviti i trošiti energiju na smjenjivanje pripadnika narko-kartela koje su sami imenovali na pozicije.

    “To je druga medalja diletantske spoljne politike BiH”, rekao je Borenović.

  • Miličević: Dvolično pravljenje alibija za učešće na izborima po pravilima CIK

    Miličević: Dvolično pravljenje alibija za učešće na izborima po pravilima CIK

    Nemamo šta da se dogovaramo i pregovaramo sa SNSD-om čiji je vrh prije samo par dana na sav glas licemjerno prozivao opoziciju i Srpsku demokratsku stranku za nacionalnu izdaju uz lažnu konstrukciju o predavanju gradova Republike Srpske bošnjačkim strankama, istakao je predsjednik SDS Milan Miličević.

    On poručuje da je cilj poziva SNSD-a, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika prema opoziciji “licemjerno pravljenje alibija za učešće na izborima po pravilima Centralne izborne komisije, to jest ranije najavljeno gutanje žaba”, s obzirom da, kako kaže, “po ko zna koji put derogiraju institucije Republike Srpske i usvojene odluke u Narodnoj skupštini o izbornom zakonu po kojem nikada nisu ni imali namjeru da sprovedu izbore, istovremeno usvajajući finansiranje zajedničkih institucija među kojima je i CIK”.

    – S obzirom da su shvatili da javnost nije nasjela na lažnu patriotsku priču o organizaciji lokalnih izbora po Izbornom zakonu Republike Srpske, sada pokušavaju da opoziciju uvuku u novu zamku nacionalnog jedinstva, koje SNSD ruši godinama unazad – rekao je Miličević.

    On je istakao da SDS “u toj predstavi neće učestvovati” i neka, kako kaže, SNSD i njegovi sateliti sami gutaju svoje žabe.

  • U ponedjeljak sastanak predsjednika svih političkih stranaka o učešću na izborima

    U ponedjeljak sastanak predsjednika svih političkih stranaka o učešću na izborima

    U Banjaluci je danas održan sastanak vladajuće koalicije u Republici Srpskoj. Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić najavio je za ponedjeljak održavanje sastanka predsjednika svih političkih stranaka iz Republike Srpske kako bi odlučili o daljim koracima povodom predstojećih lokalnih izbora.

    Odlučili smo da ja, kao predsjednik Narodne skupštine, pozovem sve predsjednike političkih stranaka iz Srpske, kao i predstavnike lokalnih partija koje nisu na republičkom nivou i nemaju poslanike, ali imaju odbornike, i da u ponedjeljak imamo razgovore na tu temu – rekao je Stevandić.

    On je rekao da vladajuća koalicija nije donijela odluku po kojem će zakonu izaći na izbore, jer je riječ o pitanju od opšteg značaja o kojem je potreban usaglašen stav.

     

    – U zavisnosti od stava opozicije možemo li se usaglasiti, ako ne, u utorak ćemo imati novi sastanak vladajuće koalicije na kojem ćemo donijeti odluku – rekao je Stevandić nakon sastanka.

    On je rekao da je prijedlog da izbori budu odloženi i provedeni po Izbornom zakonu Srpske.

    Podsjećamo, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je danas da ova stranka predlaže ostalim partijama u Republici Srpskoj da ne učestvuju na predstojećim lokalnim izborima.

  • Dodik: Predlažemo svima da ne učestvujemo na izborima po nametnutim Šmitovim odlukama

    Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je danas da ova stranka predlaže ostalim partijama u Republici Srpskoj da ne učestvuju na predstojećim lokalnim izborima.

    Naš prijedlog je da se na izborima ne učestvuje po zakonima, odnosimo odlukama koje je predložio Kristijan Šmit – rekao je Dodik nakon sjednice Predsjedništva SNSD-a.

     

    On je rekao da je neophodan dijalog sa opozicijom o ovom pitanju, dodajući da ostaju pri donošenju Izbornog zakona Srpske po kojem je potrebno organizovati izbore.

    – To je moguće obezbijediti samo ako sve partije prihvate da Republika Srpska ima pravo da provede izbore po svom izbornom zakonu – istakao je Dodik, dodajući da je samo na taj način moguće obezbijediti subjektivitet izbornog procesa.

     

    On je rekao da je Predsjedništvo SNSD-a ocijenilo da je situacija na nivou BiH konfuzna i da od Republike Srpske stalno prave krivca.

    – Osuđujemo donošenje pokušaje donošenja rezolucije o Srebrenici u UN. Ta rezolucija je podmukao način da se dugoročno diskredituje srpski narod – istakao je Dodik.

    On je naglasio da Republika Srpska i njeni predstavnici u potpunosti ostaju privrženi poštovanju Dejtonskog sporazuma i Ustava.

    Dodik je rekao da je Predsjedništvo SNSD-a pozdravilo održavanje Velikog srpskog sabora 8. juna u Beogradu.

    – Vjerujem da ćemo tada donijeti opšte mjere vezane za naše ponašanje u Republici Srpskoj i Srbiji i naš narod gdje god se nalazi – rekao je Dodik.

    Dodik je rekao da je ekonomska situacija u Republici Srpskoj povoljna, dodavši da je u posljednjih pet mjeseci otvoreno pet hiljada novih radnih mjesta.

    – Republika Srpska povećala je svoj BDP za dvije milijarde kroz investicije i kroz domaću proizvodnju. Republika Srpska ima stabilne izvore prihoda i vratila je 330 miliona KM dospijeća u ovoj godini, od čega 200 miliona iz vlastitih izvora, bez dodatnih zaduženja – rekao je Dodik.

  • Krišto: Svi u BiH ujedinjeni na evropskom putu

    Krišto: Svi u BiH ujedinjeni na evropskom putu

    Predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto rekla je na Samitu lidera zapadnog Balkana i EU u Kotoru da su svi narodi u BiH ujedinjeni na zajedničkom evropskom putu.

    “Nadam se da ćemo svi zajedno u kontekstu regionalne saradnje uspjeti da ostvarimo naše zajedničke ciljeve”, istakla je Krišto u obraćanju na samitu pod sloganom “Jedan region, zajednička vizija”.

    Krišto je, prenosi Srna, dodala da je BiH spremna kada je riječ o primjeni Plana rasta za zapadni Balkan koji predviđa finansijsku podršku EU od šest milijardi evra za zemlje regiona.

    Ona je naglasila da je raduje da bi BiH trebalo da bude domaćin sljedećeg skupa.

    Pomoćnik državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Džejms O'Brajen rekao je da je proritet Plana rasta da se stvori jedinstveno tržište prometa novca.

    “To u praktičnom smislu znači da svaki put kad u nekoj banci šaljete novac, imaćete manje troškova, što je od velike koristi građanima i privredi”, naglasio je O'Brajen.

    On je dodao da će kao rezultat Plana rasta biti više radnih mjesta i lakše kretanje na tržištu.

    Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić, otvarajući Samit, rekao je da će lideri zemalja regiona, predstavnici EU i SAD na skupu razmatrati Plan rasta za Zapadni Balkan.

    “Plan rasta predstavlja šansu i signal da će region biti dio većeg tržišta. Često kažem da je Crna Gora tržište od pola miliona ljudi, ali je i dio zajedničkog od 500 miliona”, naveo je Spajić.

    On je rekao da će ulaganja u ljudske resurse i njihovo očuvanje pomoći da se ostvare ciljevi zacrtani u Planu rasta.

    “Siguran sam da ćemo tokom Samita imati priliku da usaglasimo naše prioritete. Takođe, vjerujem da ćemo se usaglasiti da je EU snažnija sa više članica, te da će uskoro biti spremna za proširenje u smjeru zemalja Zapadnog Balkana”, rekao je Spajić.

    Plan rasta za zapadni Balkan, koji je EU usvojila prije dvije sedmice, predviđa finansijsku podršku od šest milijardi evra, od kojih su dvije milijarde bespovratna sredstva, a četiri milijarde povoljni krediti.

    Na Samit događaj su, osim lidera i ministara iz zemalja regiona, pozvani i predstavnici Evropske komisije i partnerskih organizacija kao što su Savjet za regionalnu saradnju, Evropska banka za obnovu i razvoj, Evropska investiciona banka, Svjetska banka, Transportna zajednica, Atlantski savez, Energetska zajednica, Fondacija za otvoreno društvo i drugi.

    Sastanku lidera zemalja u regionu će prisustvovati i evropski komesar za susjedstvo i proširenje Oliver Varhelji.

    Uoči samita, juče je održan sastanak ministara evropskih poslova i finansija zemalja Zapadnog Balkana, predstavnika Evropske komisije i partnerskih organizacija.

  • Pao veto Bošnjaka na Izborni zakon Republike Srpske

    Pao veto Bošnjaka na Izborni zakon Republike Srpske

    Vijeće naroda Republike Srpske na sjednici koja je u toku, nije prihvatilo mehanizam vitalnog nacionalnog interesa (veto) na Izborni zakon Republike Srpske, a koji je uložio Klub delegata bošnjačkog naroda, saznaju “Nezavisne novine”.

    Za usvajanje veta, kako nam je potvrđeno, glasalo je samo pet delegata iz Kluba Bošnjaka, što nije bilo dovoljno da ovaj prijedlog prođe.

    Treba reći i da prijedlog nisu podržala dva delegata iz Kluba Bošnjaka, Srebrenka Golić, koja je i predsjedavajuća Vijeća naroda RS, kao i Igor Bošnjak.

    Jedan delegat bošnjačkog Kluba, kako nam je kazao izvor iz ove institucije, nije bio na sjednici.

    Treba reći da je ovo očekivan epilog, jer su odmah nakon najave da će veto biti pokrenut, stizale reakcije da neće dobiti podršku.

    Nakon ove odluke, veto Bošnjaka ide na Zajedničku komisiju Narodne skupštine RS i Vijeća naroda RS, koji će odlučivati da li će biti prihvaćen ili ne.

    I tamo je teško očekivati da će doći do dogovora, jer je dosadašnja praksa bila takva da na Komisiji nije usvajan nijedan veto.

    Ako se pretpostavi da će mehanizam pasti i pred Komisijom, onda se seli pred Ustavni sud Republike Srpske. A ako i tamo ne bude prihvaćen, tekst Izbornog zakona Republike Srpske ide na potpis pred Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, a nakon toga i zvanično stupa na snagu.

  • Stanivuković: Vlast u Srpskoj podvila rep

    Stanivuković: Vlast u Srpskoj podvila rep

    Vlast u Republici Srpskoj je podvila rep kada je u pitanju Izborni zakon Republike Srpske, kako god to danas pokušavali opravdati, poručio je gradonačelnik Banjaluke i potpredsjednik PDP-a, Draško Stanivuković.

    On je kazao da je “Banjaluka bila spremna izaći na izbore po novom zakonu”, ali da na to očigledno nije spremna vladajuća struktura, koja je taj zakon i usvojila u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

    “Očigledno je da oni koji su ga donijeli nisu spremni i zato drugog izbora nemamo”, napisao je Stanivuković u objavi na društvenoj mreži “Iks”.

    Poručio je vlastima i da nije potrebno da dižu dodatne tenzije i da porede izbore u Republici Srpskoj sa onima na Kosovu i Metohiji.

    “Za razliku od Republike Srpske, naš narod tamo (Kosovo i Metohija) nema policiju i organe koji mogu da zaštite izborni proces”, naveo je gradonačelnik Banjaluke.

    Stanivuković je naglasio da Republika Srpska ima sve uslove i pravo da sprovede izbore po svom zakonu, ali da na tom planu nije bilo iskrene namjere od strane vlasti.

    “Sada je očigledno da je ljudima na vlasti nedostajala iskrena namjera ili konkretan plan, jer je od početka bilo jasno da će predstavnici Bošnjaka uložiti veto, na što smo mi iz opozicije i upozoravali”, zaključio je prvi čovjek najvećeg grada u Srpskoj.

  • Stevandić: Trik Rezolucija o Srebrenici potpuno delegitimisana; Lobiranje pojedinih zemalja – diplomatska sramota

    Stevandić: Trik Rezolucija o Srebrenici potpuno delegitimisana; Lobiranje pojedinih zemalja – diplomatska sramota

    Trik Rezolucija o Srebrenici je potpuno delegitimisana, jer ne postoji odluka ni jednog parlamenta, kako Republike Srpske tako i Federacije, ne postoji odluka ni Savjeta ministara ni Predsjedništva BiH koja bi formalno tražila da se ova rezolucija pokrene i ukoliko se ova Rezolucija usvoji, Narodna skupština će na nju reagovati svojim dokumentom, poručio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić. On napominje da su prekršene Ustavne procedure na kojima počiva BiH, te da su međunarodno pravo i moral prekršeni, jer su privatni sponzori ambasadora Zlatka Lagumdžije, zaobišli sve institucije, prekršili međunarodno pravo i pokazali da je njihova geopolitička potreba da nešto usvoje iznad Ustava i suvereniteta jedne zemlje.

    Osim toga, Stevandić je naglasio da postoji izvještaj nezavisne komisije i izjave stručnjaka o holokaustu koji osporavaju postojanje genocida u Srebrenici te da za tih sedam dana nije bilo ugrožavanja i pokušaja da se izbriše bilo koja nacionalna, vjerska i etnička grupa, jer je riječ o likvidaciji zarobljenika tzv armije BiH, za koje utvrđeno da su učestvovali u pokoljima i ratu u Podrinju, te da su napali civile

    “Niko od Srba nije napao nikakva civilna naselja. I pored toga postoje još mnogi drugi argumenti. S druge strane vidjeli smo Denisa Bećirevića koje je uporno lagao i Kristijana Šmita, koji se u Savjetu bezbednosti, koji ga nije imenovao, bavi izricanjem političkih parola” rekao je Stevandić.Stevandić lobiranje zemalja Kvinte, prevashodno Njemačke, Britanije i SAD naziva velikom diplomatskom sramotom, jer to su zemlje koje su učestvovale u bombardovanju Republike Srpske i Srbije, koje sad moraju da lobiraju i da se ponižavaju, objašnjavajući da imaju problem sa Srbijom i traže podršku za njeno preglasavanje.

    “Takve zemlje koje kontrolišu i NATO, MMF i Svjetsku banku se sada ponižavaju i angažuju se diplomatski kao da je Alekasandar Vučić Si Điping. Znači, prosto nevjerovatno u koju su oni fazu došli, da dva puta odlažu glasanje. To pokazuje da nije Srbija mala, ona je velika, ali malobrojna zemlja.” poručuje Stevandić i dodaje da se sponzori Rezolucije sad obraćaju zemljama koje su do sad ugrožavali i tjeraju ih ili podstiču da im pomognu u borbi protiv Srbije.

    “I pokazuje se jedan potpuni slom međunarodnog prava od strane zapadnih zemalja. Oni su napravili kolonijalnu rezoluciju koja bosanske muslimane stavlja iznad svih muslimanskih žrtava na svijetu, zato što su bosanski muslimani podani NATO zemljama i NATO paktu, pa samim tim njihova žrtva se može verifikovati. Nije bitno što je ubijeno 9.000 žena, 14.000 dece u Gazi, što su nad drugim mnogim mjestima pubijano 100.000 ljudi, kao u Afganistanu i tako dalje. Te žrtve nisu bitne, one su diskriminisane” napominje Stevandić.

    On napominje da se u globalnoj diplomatskoj mreži Republika Srpska pokazala kao neko ko ne ovisi o BiH, a da je Srbija dovela mnoge zemlje do poniženja.

    “Mi nikada nismo rekli da je naša politika otcjepljenje, ali nikada se nismo odrekli toga da ukoliko žele da nas ukinu, da mi iste sekunde postajemo samostalni. Ja moram da kažem, naša politika nije separatistička, mi nismo pokrenuli otcjepljenje nego se branimo od ukidanja. Ako je jedini način da se branimo od ukidanja samostalnost, nećemo imati izbora” poručuje Stevandić.

    On dodaje da Srbi iz čitavog regiona ali i svijeta postigli tačku najvišeg ujedinjenja i da će svi biti uz predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, te da srpski narod nikad više nije imao pravo argumenata da spriječi ovu Rezoluciju, jer se drži prava i pravde.

    “U jedinom dječijem logoru na svijetu su ubijana srpska djeca. I sad oni koji tu nisu ubijeni treba da se proglase genocidnim narodom. Ova Rezolucija je najprljavije što postoji u međunarodnom pravu, ona diskriminiše i same muslimane prema tome dali su odani ili nisu odani NATO paktu, ona ponižava naš narod i ona neće dovesti do pomirenja“ smatra Stevandić i dodaje da je ova Rezolucija nastavak politike koja ne dozvoljava narodu u BiH da se međusobno dogovori već ih drži u stanju zamrznutog konflikta.

    “Ostala je ogoljena geopolitička sila NATO zemalja, zemalja Kvinte i to, da kažemo, ludačko guranje geopolitike iznad prava i morala, kojom komanduje SAD. Nećemo mi biti poraženi ni na jednom rezultatu, iako kako je i sam predsjednik Vučić rekao, mi ne možemo da pobijedimo. Ali nije ni pobjeda druge strane da dvije trećine slobodnog svijeta, od zemalja Azije, globalnog juga, pa i južnoameričkih zemalja ne glasaju za tu Rezoluciju” napominje Stevandić.
    Stevandić dodaje da su mnoge zemlje shvatile da Njemačka, Britanija i SAD imaju samo jedan glas i da on važi koliko i njihov glas, te da se u tome ogleda frustracija onih koji ne mogu da ponize Srbiju, koja je ubjedila mnoge da stanu na njenu stranu.

  • Goganović: Srbi ne dižu spomenike ličnostima za života; Zlonamjerno širenje dezinformacija

    Goganović: Srbi ne dižu spomenike ličnostima za života; Zlonamjerno širenje dezinformacija

    Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović istakao je da Srbi nikada ne dižu spomenike ličnostima za života, te da je pisanje portala Kliks da su “neki od najviših vojnih zvaničnika BiH odali počast pred spomenikom Ratka Mladića” zlonamjerno širenje dezinformacija s ciljem podizanja političkih tenzija.

    Goganović je rekao za Srnu da su načelnik zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH Gojko Knežević, zamjenik komandanta Operativne komande Oružanih snaga BiH za resurse Nebojša Bošnjak i on odali počast ispred spomenika poginulim pripadnicima gardijske brigade i borcima Kalinovika.

    – Na vrhu tog spomenika je srpska kapa – šapka kao dio idejnog rješenja koju su nosili srpski oficiri ne samo u prošlom Odbrambeno-otadžbinskom ratu nego i u Prvom svjetskom ratu – naglasio je Goganović.

    On je naveo da su vijenci položeni u okviru aktivnosti Vaskršnjeg prijema u organizaciji pravoslavnik pripadnika deminerske jedinice.

    – Podsjetio bih da je prema Zakonu o odbrani svim narodima u sistemu odbrane zagarantovano pravo da obilježavaju svoje vjerske praznik. Takođe, kroz djelovanje Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka baštinimo tradiciju i vojno nasljeđe Vojske Republike Srpske i odajemo počast stradalim borcima, a isto pravo je zagarantovano i pripadnicima druga dva konstitutivna naroda u sistemu odbrane – pojasnio je Goganović, reagujući na pisanje Kliksa da su neki od najviših vojnih zvaničnika BiH izazvali, kako su naveli, skandal nakon što su se poklonili i odali počast pred spomenikom Ratka Mladića.

    Tanjug prenosi da je ovu netačnu informaciju Kliksa danas u Savjetu bezbjednosti UN prenio Kristijan Šmit u okviru svog obraćanja na redovnom polugodišnjem zasjedanju o situaciji u BiH.

    Šmit se pritom nije pozvao na pisanje Kliksa, već je rekao da je čuo, da je pročitao i da će provjeriti da li je to tačno, a ako se ispostavi tačnim zaprijetio je da će reagovati u skladu sa zakonom.