Kategorija: Politika

  • ”Sarajevska politička elita umislila da samo Bošnjaci mogu biti žrtve, počeli da vjeruju u sopstvene laži”

    ”Sarajevska politička elita umislila da samo Bošnjaci mogu biti žrtve, počeli da vjeruju u sopstvene laži”

    Muslimanski političari iz Sarajeva su se posebno naljutili na Mađare koji su rekli da neće glasati za rezoluciju o Srebrenici. Oni su se naljutili, a njihovo glasačko tijelo se, zbog te odluke Budimpešte, povampirilo na društvenim mrežama. Kuju se i neki planovi kako bi ova kolonija mogla da odgovori zemljama koje budu glasale protiv. Reakcija na ovo ne manjka.

    Ljute se, jer je sarajevska politička elita umislila da samo Bošnjaci mogu biti žrtve. Biće tek iznenađeni kada vide koliko će zemalja islamskog svijeta glasati protiv ove rezolucije, komentar je Željka Budimira nakon što su Bošnjaci počeli da se ljute na sve zemlje koje su jasno i glasno rekle da neće podržati rezoluciju o Srebrenici.

    I samo odgađanje glasanja kaže Budimir posljedica je toga što se po svaku cijenu pokušava doći do 100 država koje će podržati rezoluciju.

    “Postaju biti agresivniji na druga dva naroda posebno prema Srbima u BiH jer ako su Bošnjaci apsolutne žrtve građanskog rata u BiH onda se druge žrtve ne mogu tretirati isto i zbog toga se ljute prema tim državama to nije čudno”, kaže Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje

    Oni su potpuno svjesni da su napravili dugoročnu glupost, jasan je i ministar Siniša Karan. Vidljivo je da inicijatori rezolucije ulaze u sve veće probleme. Svojim ponašanjem samo prave osnovu za destabilizaciju odnosa ne samo u BiH već i u cijelom regionu.

    “Sve to što oni pričaju i rade utrkujući se da prekrše sve regule, prvo da sruše Predsjedništvo BiH u proceduri, da sruše i taj Savjet bezbjednosti i Generalnu skupštinu da ruše sve. Dalje nastavljaju u tom rušenju da ruše sve prijateljske i sve druge odnose BiH kada je riječ o diplomatskim odnosima države”, kaže Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova Srpske.

    Toliko se zalažu za rezoluciju da su čak počeli da vjeruju u sopstvene laži. Rezolucija o Srebrenici ima najmanje veze sa žrtvama građanskog rata, i to bi trebali oni sami da znaju podsjećaju u centru za društveno-politička istraživanja Srpske. Potpuno je jasno da ovdje nije u pitanju istina već samo politički narativ.

    “Njihove političke elite su povjerovale u svoje laži svi vrlo dobro znaju u muslimanskom narodu pogotovu elite znaju šta se dešavalo tokom proboja 28. divizije u julu 1995. godine od Srebrenice ka Tuzli. Oni znaju da ih je 2/3 28 divizije aktivnog sastava pobijeno, poginulo u tom proboju i oni znaju da su žrtve borbi proglasili žrtvama ratnog zločina”, kaže Dušan Pavlović, direktor Centra za društveno-politička istraživanja Republike Srpske.

    Jasno je nakon svih ovih dešavanja šta su motivi raznih igrača i učesnika u ovom nesretnom planu i projektu, kažu u Srpskoj. Politička elita i te kako vodi svojevrstan rat protiv srpskog naroda na ovim prostorima.

  • Dodik: Srpski narod u Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima

    Dodik: Srpski narod u Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima

    Srpski narod u Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima i nama nema budućnosti bez statusnog priključenja Srbiji, napisao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na svom Instagram nalogu.

    I to je nešto što ovo vrijeme i rezolucija o Srebrenici najbolje pokazuju, jer ona ima za cilj skrivenu diskvalifikaciju srpskog naroda, moralnu i svaku drugu – naglasio je Dodik.

    Dodik je podsjetio da je tokom sedmice u Beogradu prisustvovao ručku s predsjendikom Srbije Aleksandrom Vučićem, patrijarhom Porfirijem i episkopima SPC, na kojem su razgovarali o napadima na Srpsku i Srbiju.

    Dodao je da je boravio i u Budimpešti, gdje je razgovarao s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom o nastavku saradnje i otvaranju novih projekata.

  • Bošnjaci na društvenim mrežama šire Bozolin dokument o Srebrenici

    Bošnjaci na društvenim mrežama šire Bozolin dokument o Srebrenici

    Bošnjaci na društvenim mrežama šire dokument o Srebrenici kojim visoki predstavnik UN za vrijeme rata u BiH Karlo Bozola pokušava da upozna širu javnost sa pravim dešavanja u Srebrenici u julu 1995. godine navodeći kako je veliki broj sahranjenih u tom mjestu donesen iz drugih gradova i sela.

    Na društvenoj mreži “TikTok” je Muamer Hasanagić svoje pratoce upoznao sa sadržajem i pročitao napisano.

    Za svoju objavu dobio je veliku podršku pratilaca koji mu zahvaljuju jer, kako ističu, širi istinu.

    Јedan od pratilaca navodi da svi odavno znaju šta se dešavalo samo se “prave ludi” i vrte jednu te istu rečenicu.

    Ovakvim postupkom se i sami pripadnici bošnjačkog naroda pokušavaju ograditi od sporne rezolucije o Srebrenici kojom političko Sarajevo uz pomoć zapadnih sila pokušava da Srbe proglasi genocidnim.

    Bozola je u dokumentu, između ostalog, naveo da je u Srebrenici po šumama stradalo oko 1.100 civila muslimana, jer su bili naoružani, i odgovarali su na napade.

    – Ali je bilo i onih koji su kao nenaoružani stradali, njih još oko 250 oko Srebrenice za tri godine, a vojnika muslimana oko 2.500 do 2.800 do kraja rata. Svi ostali sahranjeni doneseni su iz drugih gradova i sela – naveo je Bozola.

  • Crnadak: Spreman sam preuzeti PDP već od novembra

    Crnadak: Spreman sam preuzeti PDP već od novembra

     

    Potpredsjednik PDP Igor Crnadak je na današnjoj sjednici Glavnog odbora PDP najavio kandidaturu za predsjednika ove stranke, što bi se, kako je ranije najavljivano, trebalo desiti nakon lokalnih izbora, piše Srpskainfo.

    U prvom obraćanju članovima Glavnog odbora nakon odluke Predsjedništva o kandidatu za gradonačelnika Banjaluke, danas u Bijeljini, Crnadak je prvo istakao da čvrsto vjeruje u PDP i njenu čistu i iskrenu ideju o Republici Srpskoj kao poštenom, slobodnom i civilizovanom društvu, ističe izvor koji je prisustvovao sjednici.

    Obraćajući se članovima Glavnog odbora Crnadak je naveo da i dalje smatra da bi za PDP, opoziciju i Republiku Srpsku bilo bolje da PDP na oktobarskim izborima u Banjaluci nastupa sa nedvosmislenom antirežimskom politikom, kao 2020. godine, uz podršku cijele opozicije, ali da je Predsjedništvo odlučilo drugačije i da je to sada završena stvar.

     

  • Šmit govorio o stanju u BiH

    Šmit govorio o stanju u BiH

    Mislim da napadi na Dejtonski sporazum pokazuju situaciju u kojoj još ne postoji političko pomirenje među građanima, ili bolje rečeno, dijelovima političke klase BiH.

    Ovo je u intervjuu za Glas Amerike rekao Kristijan Šmit, koga institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika.

    Nažalost, političke grupe zauzimaju etnonacionalistički pristup. Nedostaje pomirenje, nedostaje, kao što sam rekao, bona fide saradnje. U ovoj političkoj strukturi, neki ljudi kompromis smatraju znakom slabosti, rekao je Šmit, prenosi N1.

    Između ostalog, Šmit je istakao da Srbija, kao potpisnica i kao pravni nasljednik Jugoslavije, zaista poštuje osnovne strukture Dejtona, uključujući i teritorijalni integritet BiH.

    – Bilo je nekih pokušaja Dodika da privuče Vučića na svoj put. Vidim da on, za sada, nije krenuo tim putem. Postoji dosta zabrinjavajućeg kada je Republika Srpska u pitanju. Sam Dodik ne poštuje Dejton. On želi i nastoji stvoriti u ovom dijelu BiH paralelnu pravnu strukturu koja bi mu dala laku mogućnost za otcjepljenje. To nije samo pitanje Dejtona, nego i funkcionalnosti i integriteta cijele regije – rekao je Šmit.

    Dodao je da je Evropska unija navikla poticati svoje argumente mrkvom, a ne batinom.

    – Moj položaj meni daje mnogo batina, ali malo mrkvi. Vidim da korištenje batine daje rezultate, uključujući i vršenje pritiska na gospodina Dodika. To je način da se nosi sa takvim ponašanjem i da ga se stabilizira. Rekao sam to i na zasjedanju Savjeta bezbjednosti, međunarodna zajednica mora biti spremna da, ako vidimo nastojanje za raspadom, da to ne samo promatramo, nego i da djelujemo – rekao je Šmit.

    Naveo je da se evropske integracije uglavnom odnose na integraciju kroz plan rasta, finansiranje i usvajanje pravnih struktura.

    – Ne bih pokušavao uvjeriti Evropsku uniju da koristi batine. Ponekad ih koriste. Umjesto toga, predlažem da sve što imamo stavimo u alatnu kutiju, a zatim vadimo iz kutije alate u skladu sa situacijom. Dakle, ovo je poziv na blisku saradnju na nivou međunarodne zajednice. Koji će biti rezultat ako to ne učinimo? Nastavak dramatičnog odliva mozgova iz ove male zemlje sa oko 3,2 miliona stanovnika. To je značajna negativna posljedica po solidnost i budućnost ove zemlje – istakao je Šmit

    Na novinarsko pitanje kako postoji narativ da će EUFOR intervenisati samo kako bi pomogao lokalnim vlastima, a da Dodik tvrdi da će EUFOR, ako se bilo šta desi, jednostavno stati na međuentitetsku liniju razgraničenja, Šmit je odgovorio da je “gospodin Dodik to malo pogrešno shvatio”.

    – Rezervne snage koje mogu biti integrisane sa misijama EUFOR su u razmatranju i vjerovatno će biti prilagođene. NATO, takođe, ima obavezu. Hvala glavnom sekretaru Jensu Stoltenbergu koji je nedavno bio u Sarajevu. Čitav NATO savjet je posjetio Sarajevo. To bi trebao biti znak da je NATO svjestan da je to misija u kojoj je dobro kada niste potrebni, ali da je, ipak, neophodno ostati prisutan – poručio je Šmit.

  • Radojičić opleo i po vladajućim i po opozicionim strankama

    Radojičić opleo i po vladajućim i po opozicionim strankama

    Politička scena u Republici Srpskoj je postala šou program, rialiti, pun populizma i površnosti, a takve su vlasti na većini nivoa, poručio je Igor Radojičić, lider novoosnovane stranke, koja nosi njegovo ime.

     

    Kako je istakao, stranka koja se zove “Svojim putem, nezavisni pokret Igor Radojičić”, neće učestvovati u rialitijima.

    – Mi ćemo ponuditi sistematičan precizan i odgovoran program, nećemo učestvovati u rialitiju. Mi idemo u pobjedničku kampanju, za nas su lokalni izbori stepenica, a cilj je razvoj snažnog pokreta za izbore 2026. kad ćemo biti ključni faktor – rekao je Radojičić.

    On je poručio da ne treba zaboraviti da i partije koje se deklarišu kao opozicione vrše vlast, jer je PDP na vlasti u Banjaluci, a SDS u Bijeljini.

    – Imamo 2 kutije u kojima su stranke, koje su različito raspoređene na vlasti i koje nam nude jednako loše modele. Mi ćemo biti alternativa – rekao je Radojičić.

    On je istakao da se treba zapitati, kako je Banjaluka “od finaliste izbora za Evropsku prestolnicu kulture dogurala do regionalne prestolnice skupštinskog cirkusa i kolika je to šteta za grad i građane.”

    – Mi ne želimo da takoostane još 4 godine i zato ćemo se kandidovati za lokalne izbore u Banjaluci, Prijedoru i još nekim mjestima – rekao je Radojičić i dodao da je “vrlo aktuelna mogućnost” da njegova stranka ponudi kandidata gradonačelnika Banjaluke.

    “Svojim putem, nezavisni pokret – Igor Radojičić” je, kako kaže, stranka centra, koje okuplja i ljevičare i desničare, uključujući i monarhiste.

    –Uostalom, danas su ideologije sve manje važne, naše partije u RS su više interesne, a manje ideološke organizacije – rekao je Radojičić.

    Odgovarajući na pitanja novinara, on je kazao da je bio uvjeren da se “detoksicirao od politike”, ali da je odlučio da se vrati na političku scenu, jer su to građani tražili od njega.

    – U proteklih nekoliko mjeseci su me ljudi bukvalno presretali na ulici i pitali me što ne pokrenem nešto novo. I istraživanja su pokazala da je zaista neophodna politička alternativa i to nas je motivisalo da krenemo svojim putem – rekao je Igor Radojičić.

  • Košarac: Čime se zapravo hvali Zlatko Lagumdžija?

    Košarac: Čime se zapravo hvali Zlatko Lagumdžija?

    Hvali li se napadom na ustavni poredak u BiH? Hvali li time što je na najgrublji način zloupotrijebio položaj?, upitao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.

    – Hvali li se time što je jednostrano i samovoljno uputio rezoluciju u UN, bez stava i saglasnosti nadležnih institucija, prije svega Predsjedništva BiH, kao jedinog organa nadležnog za vođenje spoljne politike? Sa kim je Lagumdžija usaglašavao bilo šta bez prethodne obavezne saglasnosti Predsjedništva BiH? – istakao je Košarac.

    Upitao je da li se hvali time što će biti direktni krivac za trajne posljedice po unutrašnje odnose u BiH i (ne)mogućnost dogovora?

    – Hvali li se time što će na osnovu laži, podvala i falsifikata pokušati da satanizuje srpski narod u bolesnoj težnji za uništavanjem Republike Srpske? – rekao je Košarac.

    Košarac kaže dan je Lagumdžija lažni socijaldemokrrata.

    – Uvijek je bio dopuna politici Alije Izetbegovića, njegov ratni funkcioner i čovjek koji je ‘90-ih godina rušio tadašnji Ustav SR BiH. Danas ruši dejtonsku strukturu i dejtonski Ustav. I tada, kao i danas cilj im je bio isti – stvaranje islamske države – rekao je Košarac.

    View this post on Instagram

    Ističe da su tada imali islamsku deklaraciju, a danas imaju rezoluciju.

    – Islamska država BiH nije uspjela ‘90-ih godina. Neće uspjeti ni danas, ma koliko se zapadni sponzori i kosponzori trudili da kroz sramnu rezoluciju operu krvave ruke od vlastitih zločina na Bliskom istoku – dodao je.

    Kaže da ta rezolucija u istorijskom kontekstu neće značiti ništa, ali će umnogome uticati na političke odnose i dalje produbljivanje krize u BiH.

    – O tome je trebalo da razmišljaju oni koji su unilateralno pokrenuli pitanje njenog usvajanja u UN. Lagumdžija je prvi u nizu koji će morati da odgovara za to. I tu se ponovo pokazuje ispravnost politike srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović da protiv njega podnese krivičnu prijavu – naveo je.

    Rezolucija neće donijeti ništa dobro nijednom narodu u BiH. Neće ni Zlatko Lagumdžija postati istorijska ličnost. Tek jedan u nizu koji su svesrdno doprinijeli raspadu BiH, zaključio je Košarac.

  • Dodik: Konaković može da govori samo u svoje ime; Bošnjaci će sahraniti BiH

    Dodik: Konaković može da govori samo u svoje ime; Bošnjaci će sahraniti BiH

    Predsjedik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković može da govori u svoje i u ime svoje partije, dijelom i svog naroda, ali ne i u ime BiH, te ocijenio da će Bošnjaci time sigurno sahraniti BiH.Predsjedik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković može da govori u svoje i u ime svoje partije, dijelom i svog naroda, ali ne i u ime BiH, te ocijenio da će Bošnjaci time sigurno sahraniti BiH.

  • Činjenica da PDP nije učestvovao u izradi izbornog zakona, govori šta je njihovo opredjeljenje

    Činjenica da PDP nije učestvovao u izradi izbornog zakona, govori šta je njihovo opredjeljenje

    Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je danas da činjenica da PDP nije učestvovao u izradi Izbornog zakona Republike Srpske govori šta je njihovo opredjeljenje, ali smatra da sve partije treba da iskažu podršku pravu Srpske da provede izbore.

    Dodik je naveo kako se PDP nadao da će SNSD ostati izvan izbora, a stranci su im rekli da izađu na izbore po Šmitovom zakonu i da će im kasnije uvesti njihove izabrane funkcionere u opštinske organe uprave i tako će se riješiti sadašnje republičke vlasti.

    – Ali nisu računali da smo to prepoznali – rekao je Dodik.

    On je podsjetio da su stranci slično uradili na sjeveru Kosova gdje je izašlo tri odsto birača, a oni su postavili svoje ljude.

    – Ako pristanete da vam stranac koji nije imenovan nanese svaku vrstu zla koju može, to govori više o vama – rekao je Dodik novinarima u Doboju nakon što je Glavni odbor PDP-a odlučio da 6. oktobra učestvuje na lokalnim izborima.

    Dodik smatra da treba da se dogovore da očuvaju ustavni poredak Republike Srpske, da sve partije iskažu podršku pravu Srpske da provede izbore i da u tom pogledu to učini i opozicija i partije vlasti.

    On je dodao kako je čuo da predstavnici opozicije neće doći na sastanak da razgovaraju, jer su povrijeđeni pošto im nije uspjelo u namjeri budući da SNSD izlazi na izbore.

    – To nije priznanje Šmita, u međuvremenu nastavićemo postupak donošenja Izbornog zakona i doći će se sljedeći izbori koje ćemo provesti po Izbornom zakonu Republike Srpske – zaključio je Dodik.

  • Dodik: Odnosi Banjaluke i Sarajeva možda na najgorem nivou; Sa Bećirovićem se ne može otvoriti dijalog

    Dodik: Odnosi Banjaluke i Sarajeva možda na najgorem nivou; Sa Bećirovićem se ne može otvoriti dijalog

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović iznosi laži na račun Republike Srpske i da se sa njim ne može otvoriti nikakav dijalog.

    Dodik je istakao da su odnosi između Banjaluke i Sarajeva možda na najgorem nivou i da je mir jedina vrijednost za koju se zalaže.

    Ocijenio je da je situacija u BiH katastrofalna.

    Dodik je reako da nisu tačne tvrdnje Bećirovića da govori u ime BiH već da je iza svega toga laž, kao što je laž i sve što kaže.

    – On je tip koji u sebi ima dosta patološkog, ne možete da otvorite nikakav dijalog, ne možete ništa da učinite. On ima neku svoju priču, svoju istinu. Ne treba zaboraviti da je pisao da su Srbi izvršili nekoliko genocida još i prije 100 godina nad Bošnjacima, što nikakva nauka ne može da verifikuje kao naučno dokazane činjenice – rekao je Dodik.

    Ali, dodao je, nije samo Bećirović problem, već i to to što čini Zlatko Lagumdžija i Elmedin Konaković koji prepričava zajedničke sastanke.

    – Tačno je da sam došao i rekao hoćemo ljudi da nastavimo dalje? Hoćemo, ali prvo moramo da završimo ono što smo dogovorili. Јesmo se dogovorili da ćemo mijenjati Centralnu izbornu komisiju? Јesmo. Hoćemo li ovo uraditi? Oni ćute. Hoćemo li usvojiti budžet koji smo dogovorili? Hoćemo. Hajde onda ove dvije tačke i CIK i budžet da završimo. A on iz toga napravi da nešto nije dao – pojasnio je Dodik.

    Dodik je naveo da je dogovoreno da bude usvojen budžet, ali da se ne usvaja, jer ne mogu da se rasporede sredstva od akciza koja su na računima indirektnih poreza.

    – Naravno, prvo ćemo to da podijelimo, pa da možemo usvojiti budžet. Ali vi to nećete, to je druga stvar. Onda ne možemo ni budžet da usvojimo. Sve je to povezano. A oni uporno nastoje nešto da krive – rekao je predsjednik Srpske.

    Dodik je dodao kako vidi da je Konakoviću koji ima udarce javnosti kriv predsjedik Srbije Aleksandar Vučić, pa i on, zato što ga povezuju sa nekim stvarima.

    – Ne znam da li je to istina ili nije, to će na kraju neko pokazati. Želim da vjerujem da nije povezan sa tim klanom, ali to nije način na koji možeš da pobjegneš od toga. Nije tebi ni Dodik, ni Vučić, ni bilo ko drugi držao kišobran kad si to radio ili nisi radio. Pusti nas na miru. Da bi to izbjegli, oni to prebacuju na nas – naveo je Dodik.