Kategorija: Politika

  • Košarac: Zatražiću informaciju o statusu zakona o Ustavnom sudu BiH

    Košarac: Zatražiću informaciju o statusu zakona o Ustavnom sudu BiH

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac najavio je da će danas na sjednici Kolegijuma Savjeta ministara zatražiti informaciju o statusu zakona o Ustavnom sudu BiH i prestanku važenja mandata stranim sudijama i da li radna grupa aktivno radi na tome.

    Košarac je podsjetio da je, prema dogovoru političkih lidera iz Laktaša, ovo zakonsko rješenje trebalo da bude finalizovano u aprilu.

    – Već je polovina maja, a mi ni dan danas nemamo to na dnevnom redu. Neprihvatljivo je da imamo selektivan pristup i da se samo određene tačke dnevnog reda pripremaju i puštaju u proceduru. Znači li to da su partneri iz FBiH odustali od dogovora? – objavio je Košarac na Instagramu.

    Košarac je naglasio da su ključna pitanja za opstanak BiH zakon o Ustavnom sudu BiH i prestanku važenja mandata stranim sudijama, te učestvovanje stranaca u procesima odlučivanja.

  • Dodik: Ukoliko bude donesena rezolucija o Srebrenici, ona će trajno podijeliti BiH

    Ukoliko bude donesena rezolucija o Srebrenici, ona će trajno podijeliti BiH, rekao je Milorad Dodik predsjednik Republike Srpske.

    Mi u Republici Srpskoj smo pripadnici i potomci hrabrog srpskog naroda, koji je izdržao ono što nijedan drugi narod ovdje nije.
    Izabran sam da branim identitet srpskog naroda. To da će nama ovdje u školskim programima napisati nešto što oni hoće, to samo može da bude njihov pusti san i ozbiljan istorijski, politički i nacionalni nesporazum – napisao je Dodik na Instagramu.

    Naveo je da je tokom sedmice prisustvovao svečanom ručku u Beogradu, koji je upriličen u čast predsjednika Kine Si Đinpinga.

    – Kina gaji veliko prijateljstvo prema Srbiji i Srpskoj i pruža veliku podršku srpskom narodu – poručio je Dodik.

  • Dodik: Da nije petljanja zapadnih zemalja Balkan bi bio bezbjedan

    Dodik: Da nije petljanja zapadnih zemalja Balkan bi bio bezbjedan

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da bi Balkan da nije petljanja zapadnih zemalja bio bezbjedan, ali da uprkos svemu smatra da neće uspjeti destabilizovati region.

    Dodik je istakao da Srpska ima izraženu političku volju da očuva stabilnost i mir, a da globalni procesi ubrzano vode do multipolarnog svijeta u kojem Srpska treba da ima mjesto.

    – Sadašnja odbrana naših pozicija jeste pravljenje pozicije za to mjesto. Mi jesmo mali ali geografski izuzetno važni. I mi sada treba da se vodimo svojim interesima – rekao je Dodik za “Politiku”.

    Na pitanje da li misli da je bezbjednost Balkana ugrožena, o čemu ne priča samo Bošnjačko nacionalno vijeće već i Olaf Šolc, Dodik je upitao šta njemački kancelar ima s bezbjednošću Balkana, navodeći da je to stvar balkanskih naroda.

    – Da nije njihovih petljanja, bilo bi bezbjedno. Šolcova vlada je dobila sotitnu milijardi evra za vojsku. Da vidimo hoće li je poslati u Ukrajniu ako su tako silni. Možda im Balkan treba kao mjesto da se vježbaju. No, stvari nisu kao prije i nisam siguran da će uspjeti destabilizovati Balan -naveo je Dodik.

    Naglasio je da će Srpska imati pameti da očuva mir, navodeći da mora da garantuje neprikosnovenu bezbjednost za Bošnjake u Srpskoj što, ističe, misli veoma ozbiljno.

    – A priča o perspektivama i odnosima Srpske i FBiH su nešto sasvim drugo. S ovima u Sarajevu nisam spreman da pravim BiH, jer je ta zemlja neodrživa. Stranci im serviraju priču i nagovaraju ih da nas zamajavaju dok ne vide da li će da nas napadnu, što im ne bih savjetovao – zaključio je Dodik.

     

  • Dodik: Srpska i Srbija jedna država

    Dodik: Srpska i Srbija jedna država

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je u petak uveče u Subotici da su njegova i politika predsjednika Srbije Aleksandra Vučića čvrste i srpske i da su Srpska i Srbija, po njegovoj percepciji, jedna država u kojoj živi jedan narod.

    “Srpska i Srbija su jedna država, bez obzira šta o tome mislili sa Zapada, jer u njoj živi jedan srpski narod. Mi nismo nikakvi bosanski Srbi, uvek smo Srbi i nikad nismo dozvolili da nas odvoje od Srbije. Mi iz Srpske volimo Srbiju i nikad nismo uradili ništa protiv Srbije”, naglasio je Dodik.

    Dodik je odao posebnu zahvalnost predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću zbog realizacije projekata u opštinama širom Srpske, prenosi RTRS.

    “Sa velikim nije lako, ali je uvijek važno šta mi hoćemo. Nemojte se pitati šta oni misle, nego šta mi odlučujemo da radimo”, rekao je Dodik na svečanosti pod nazivom “Veče Republike Srpske” kojom je Zavičajna zajednica Republika Srpska proslavila 10 godina postojanja i uspješnog rada u Subotici.

    On je naglasio da Srbija može biti samo snažna zbog ovoga što radi Vučić, a to je da ima jaku poziciju.

    “Mi, a i vi koji ste ovde došli iz naših krajeva, nikada nismo bili bosanski Srbi, mi smo uvek bili Srbi. Nikada ne možemo dozvoliti da nas na takav način kvalifikuju. Sve što rade je da pokušavaju da nas odvoje od Srbije”, istakao je Dodik, prenosi Srna.

    On je pozvao okupljene da na izborima podrže listu oko predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, te ukazao da su svi predsjednici Srbije uvijek gajili bratsku ljubav prema Republici Srpskoj, ali da sa Vučićem nema priče, već ima projekata.

    “Srbija koja ima dosta svojih unutrašnjih izazova, prisutna je u Republici Srpskoj i zahvalan sam Vučiću, jer je u svim lokalnim zajednicama u Srpskoj, a ima ih 63, izgradio neki objekat gdje je Srbija pomogla i značajno donirala ili potpuno izgradila vrtiće, škole ili neke komunalne objekte”, rekao je Dodik.

    On je istakao da Srbi iz Republike Srpske ne daju na Srbiju, jer znaju da je jedino ona njihov garant.

  • Amidžić: Bošnjačka-šićar politika i dalje na sceni

    Amidžić: Bošnjačka-šićar politika i dalje na sceni

    Generalni sekretar SNSD-a Srđan Amidžić rekao je da ako neko misli da Republika Srpska ne može sprovesti izbore po svom Izbornom zakonu onda neka Klub Bošnjaka ne stavlja veto u Vijeću naroda Srpske.

    “Nažalost, ta bošnjačka-šićar politika i dalje se provodi. Donijeli smo svoje zakone. Ako oni misle da mi ne možemo da izađemo na izbore po svom zakonu, onda Klub Bošnjaka ne treba da stavlja veto na tu odluku pa da razvlači čitav proces”, rekao je Amidžić.

    On je naveo da opozicija zajedno sa Bošnjacima pokušava da ušićari taj izborni proces ili onemogući da SNSD kao partija nastupi na izborima.

    “Ako neko sumnja u našu opredijeljenost da li bi mi to proveli po zakonu koji je donijela Republika Srpska, neka odustanu od veta koji pokreće bošnjački narod u saradnji sa opozicionim partijama”, rekao je Amidžić.

    On je istakao da neće biti dozvoljeno da se ovdje desi situacija kao na sjeveru Kosova i Metohije i da neki Bošnjak bude gradonačelnik ili načelnik gradova i opština u Republici Srpskoj.

    “Sješćemo sa koalicionim partnerima i iznaći najbolje rješenje”, rekao je Amidžić, prenosi Srna.

  • Šmit poručio političarima iz BiH da pred njima stoji težak posao

    Šmit poručio političarima iz BiH da pred njima stoji težak posao

    Ideja ujedinjenih evropskih Država koju je dao Vinston Čerčil 1946. godine danas je više. Samo to su države u kojoj vidimo da su građani na čelu.

    Rekao je to Kristijan Šmit, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, u Sarajevu na konferenciji povodom obilježavanja 75. godišnjice osnivanja Savjeta Evrope i 22. godišnjice članstva BiH u toj organizaciji.

    – Oni dobijaju svoje pravo i poziciju u Savjetu Evrope. Mislim da je jako dobro vidjeti da i u Bosni i Hercegovini gledamo na Savjet Evrope, uključujući i sljedeće odluke Evropskog suda za ljudska prava. Ostaje mnogo toga da se uradi – rekao je Šmit.

    Šmit je istako da slijedi težak posao koji treba obaviti.

    – Ponekad se malo pitam da li su svi u predstojećim pregovorima shvatili da je ovo težak posao koji treba obaviti, počevši od Sejdić-Finci i drugih slučajeva. Uradimo to konstruktivno u smislu naroda i nediskriminacije. Ja sam optimista, jer pogledajte, 1946. godinu, ko bi mogao biti optimista nakon katastrofe Drugog svjetskog rata – istakao je Šmit.

    Još je kazao da se nikada ne treba precijeniti uticaj jedne osobe u istoriji, piše N1.

    – Bilo je ljudi koji su rekli, idemo naprijed, hajde da radimo zajedno. Uspjeli su do prosperitetnog kontinenta pa zašto ne bismo uspjeli ove i narednih godina? Nikada ne bi trebali precijeniti uticaj jedne osobe u istoriji. Vrlo je, vrlo malo onih koji se probijaju kao Vinston Čerčil. Ne bih da poredim gospodina Dodika sa Vinstonom Čerčilom – zaključio je Šmit.

     

  • Dodik: Neprihvatljivo nametanje Izbornog zakona

    Dodik: Neprihvatljivo nametanje Izbornog zakona

    Za nas je neprihvatljivo da se nameće Izborni zakon, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Dodik je naglasio da je Kristijan Šmit lažni visoki poredstavnik i da, sve i da je stvaran, ne bi imao pravo da nameće.

    – To usložnjava situaciju u BiH do mjere da su veoma neizvjesni naši odnosi u budućnosti. Sada imamo najavu u Vijeću naroda delegacije Bošnjaka koji će staviti veto. Nećemo dozvoliti da se to zloupotrijebi i šta god mi uradili u tom pogledu, to će biti sa namjerom da spriječimo bilo kakve špekulacije koje bi mogle da nastanu. Čekaćemo izborni zakon Srpske – rekao je Dodik.

    Dodik je istakao da je glavni cilj da se dođe do formalno besprijekorne provedene procedure i donošenja Izbornog zakona Srpske.

    – On sada podrazumijeva veto koji ulažu Bošnjaci, a nakon toga konsultacije između Narodne skupštine i Vijeća naroda. Ako ne bude dogovora, nakon toga se ide na Ustavni sud. I to sve ne može da bud ezavršeno za naredna dva mjeseca. Mi ćemo sjesti u okviru koalicije i donijećemo neke odluke. One će za cilj imati isključivo zaštitu izbornog procesa i da se stvori pretpostavka za afirmaciju Izbornog zakona Srpske – naveo je Dodik.

  • Cvijanović: Rezoluciju doveli na teren prebrojavanja glasova – uvreda za sve žrtve

    Cvijanović: Rezoluciju doveli na teren prebrojavanja glasova – uvreda za sve žrtve

    Oni koji su rezoluciju o Srebrenici doveli na teren prebrojavanja glasova uvrijedili su sve žrtve, rekla je srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović.

    Radili su krijući. Bez konsenzusa, prekršili sve moguće procedure. Mijenjaju i mehanizam glasanja u Generalnoj skupštini UN da bi imali glas više. To je zaista uvreda za sve žrtve – navela je Cvijanović.

    Naglasila je da ambasador BiH u UN nije dobio nikakav zadatak.

     

    – Sve su radili u tajnosti. Јa ću uvijek raditi u skladu sa Ustavom i zakonom. I moja obaveza je da poštujem Ustav i zakon. Rezolucija je manjkava od samog početka. I ne smijemo na to zatvoriti oči. Ne možemo kršiti procedure – navela je Cvijanović.

    Istakla je da su krili sve to od srpskih predstvnika i institucija.

  • Dodik: Podrška rezoluciji o Srebrenici – sraman čin Crne Gore

    Dodik: Podrška rezoluciji o Srebrenici – sraman čin Crne Gore

    Podrška rezoluciji o Srebrenici je sraman čin Crne Gore, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, te naglasio da Јasenovac i Srebrenica nisu uporedivi.

    – I to ne smijemo zaboraviti – izjavio je Dodik u izjavi za novinare na obilježavanju 32. godine Vojske Republike Srpske.

    Istakao je da nije očekivao da će Crna Gora nastaviti tako brutalnu politiku prema Srbima.

    – Prije su priznali tzv. Kosovo, imaju neki odnos prema BiH, ne računajući da tu ima i Republika Srpska – naveo je Dodik.

    Naglaso je da Srpska podržava srpski narodu u Crnoj Gori.

    – On je tamo potlačen sa stanovišta politike Mila Đukanovića, ali vidimo da i sada nisu poboljšane okolnost i slobode za naš narod u Crnoj Gori – rekao je Dodik.

    Dodik je izjavio da Јasenovac i Srebrenica nisu uporedivi.

     

    – I to se ne može ni sa jedne strane uporediti. I mi prije svega Srbi, pogotovo iz Srpske, treba da izbjegnemo tu zamku upoređivanja. Oni tako žele da daju značaj Srebrenici, a ne da odaju počast i pijetet stradalima u Јasenovcu. To treba prestati – jasan je Dodik.

    Naglasio je da je Јasenovac sam po sebi stravičan.

    – Što se tiče Crne Gore, naravno da nam nije ugodno, ali nećemo zaboraviti. Crna Gora kada se to dešavalo u Srebrenici je bila aktivna u podršci takvim događajima koji su se tamo dešavali – naveo je Dodik.

    Istakao je da je prijedlog rezolucije o Srebrenici težak dokument, koji će ostati trajno u percepciji naroda.

    – A sada vidimo one, koji bi oprali svoju savjest i onda se tako ponašaju. Srpska ne prihvata to – naveo je Dodik.

    Istakao je da rezolucija nema nikakve veze sa presudama.

    – To je politička platforma koja treba njima da omogući da devastiraju Srpsku. Trebaće nam dodatna snaga – rekao je Dodik.

  • Stevandić o Izbornom zakonu koji je nametnuo Šmit

    Stevandić o Izbornom zakonu koji je nametnuo Šmit

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić kaže da će donijeti neko pragmatično rješenje kada su u pitanju lokalni izbori u BiH, koji su raspisani po Izbornom zakonu BiH, koje je nametnuo Kristijan Šmit.

    Imamo komunikaciju i ne možemo zanemariti taj problem, rekao je Stevandić za N1.

    Prema njegovim riječima, veoma bitno je to da je Izborni zakon Republike Srpske donesen.

    – Kada ćemo ga primjenjivati, nadam se ove godine, ako ne onda neke naredne. To je paket integriteta koji je zasnovan na Ustavu – rekao je Stevandić.

    Da li izlazak na izbore znači “legalizovanje” Šmita, Stevandić je odgovorio:

    – To jeste problem, ali ovdje se radi o borbi za samouprave, načelnike i to nije nacionalno pitanje u državnom smislu, ali jeste problem i jedna velika “žaba” koju se trudimo izbjeći. Ako je ne mognemo izbjeći, mi ćemo je progutati. Da li ćemo progutati žabu ili nećemo, dogovorićemo se unutar Republike Srpske – rekao je Stevandić.