Kategorija: Politika

  • Žrijeb odlučuje o petom delegatu između SNSD-a i PDP-a

    Žrijeb odlučuje o petom delegatu između SNSD-a i PDP-a

    Žrijeb će odlučiti da li će mjesto petog delegata u Klubu srpskog naroda u Domu naroda PS BiH pripasti SNSD-u ili PDP-u.

    Ova informacija upravo je potvrđena iz ove institucije, iz koje su naveli da su danas dobili odluku Apelacionog vijeća Suda BiH, kojom se odbija žalba SNSD-a.

    “Danas smo dobili rješenje Suda BiH kojim se odbija žalba SNSD-a, odnosno potvrđuje odluka Centralne izborne komisije BiH o potvrđivanju rezultata posrednih izbora za Doma naroda PS BiH iz Republike Srpske”, rekla je za “Nezavisne novine” Maksida Pirić, portparol CIK-a BiH.

    Prema njenim riječima, slijedi žrijebanje.

    “S obzirom da su rezultati utvrđeni onakvi kakvi jesu, vjerovatno će CIK BiH u narednim danima odlučiti da provede žrijebanje”, navela je Pirićeva.

    Upitana da pojasni dalje procedure, te šta može uslijediti, nije mogla da kaže.

    “O tome ne možemo sada govoriti, ići će se korak po korak. Javnost će biti informisana sa svakom odlukom CIK-a BiH”, dodala je ona.

  • Stevandić: U upotrebi će biti i grb Nemanjića i himna “Bože pravde”

    Stevandić: U upotrebi će biti i grb Nemanjića i himna “Bože pravde”

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je za Srnu da donošenjem zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Srpske neće nestati amblem Republike Srpske i himna “Moja Republika”, ali će u upotrebi biti i grb Nemanjića i himna “Bože pravde”.Stevandić je istakao da će ovim zakonskim aktom biti dozvoljeno da grbovi budu u upotrebi u svim institucijama i ministarstvima u Vladi Republike Srpske, parlamentu Srpske, kancelarijama, opštinama i da se himna “Bože pravde” izvodi na svim manifestacijama po zakonu.

    – Republika Srpska ne odriče se ničega što je stvorila jer su grb i amblem Srpske naša istorija, a “Moja Republika” lijepa pjesma. Mi vraćamo svoje tradicionalne vrijednosti. Našli smo način da nam to ne mogu da ospore sudovi. To je bila težnja našeg naroda od 2007. godine, od dana ukidanja, i našli smo način da našem narodu vratimo ono što mu pripada – dodao je Stevandić.

    Odgovarajući na pitanje da li je moguće da Ustavni sud BiH ospori ovaj zakon, Stevandić je rekao da je to nemoguće, jer Republika Srpska nije ukinula i stavila nove simbole, već je na osnovu Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama Republike Srpske sa Srbijom dozvolili njihovu upotrebu.

    – Ovo je mudro rješenje koje je na najbolji način zadovoljilo interese svih građana Republike Srpske, obradovalo pripadnike srpskog naroda, a ne vrijeđa nikoga – zaključio je Stevandić.

    Prema Nacrtu zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Srpske, u postojeći zakon se dodaje novi član.

    Taj član glasi da se “zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe”.

    Ako se zastava ili grb Republike Srpske ističe u Republici Srpskoj zajedno sa drugim domaćim ili stranim zastavama, grbovima ili drugim amblemima odnosno znacima – zastava, odnosno grb Republike Srpske stavlja se na počasno mjesto, ako ovim zakonom drugačije nije određeno, navodi se u obrazloženju Nacrta zakona.

    Razlog za podnošenje ovog nacrta jeste omogućavanje isticanja zastava i grbova i izvođenja himni stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe.

    Na ovaj način Republika Srpska doprinosi zaštiti identiteta svojih konstitutivnih naroda, Ostalih i građana, njihove kulture i tradicije, afirmiše poštovanje ljudskih prava i unapređuje prijateljske odnose i saradnju među državama i narodima, dodaje se u obrazloženju Nacrta zakona.

    Narodna skupština Republike Srpske bi na redovnoj sjednici u utorak, 2. jula, između ostalog, trebalo da razmatra Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Srpske i Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda koja je usvojena na Svesrpskom saboru u Beogradu 8. juna.

    U Deklaraciji je istaknuto da “Svesrpski sabor potvrđuje da je himna `Bože pravde` svesrpska himna, a da je dvoglavi orao Nemanjića nacionalni svesrpski grb”.

  • Dodik: Najavljeno druženje sarajevske intelektualne elite – još jedno veliko svjedočanstvo besmisla BiH

    Dodik: Najavljeno druženje sarajevske intelektualne elite – još jedno veliko svjedočanstvo besmisla BiH

    Iznenadio sam se informacijom da je sarajevski intelektualni krug odlučio da prekine zavjet ćutanja, da su smogli snage da organizuju konvenciju “koja će biti u znaku odlučnosti, jasnih vizija i političkih opredjeljenja i prema domaćoj i internacionalnoj javnosti, i prema unutarpolitičkim i vanjskopolitičkim akterima”, istakao je predsjednik Srpske Milorad Dodik na Iksu.

    Naveo je da pozdravljam najavljeno druženje sarajevske intelektualne elite zato što će ono biti, kaže Dodik, “još jedno veliko svjedočanstvo besmisla BiH”.

    – Znači poručiće da je dosta stranog intervencionizma, mešetarenja stranih ambasadora, nametanja, suspendovanja institucija od strane nelegitimnih pojedinaca, neustavnog djelovanja, urušavanja sistema odlučivanja. Založiće se za poštovanje Ustava i Dejtonske strukture BiH, jednakih prava Srba, Bošnjaka, Hrvata. Pohvalno – naglasio je Dodik komentarišući najavljenu konvenciju u Sarajevu pod nazivom “Bosna je naša – Bosanska”.

    Ili, naveo je on, neće biti ništa od toga.

    – Sigurno neće biti ništa od toga. Druželjubiv sam čovjek, volim kada se ljudi okupljaju, debatuju, razmjenjuju misli. Pozdravljam najavljeno druženje sarajevske intelektualne elite zato što će ono biti još jedno veliko svjedočanstvo besmisla BiH. “Bosna je naša – bosanska”, najavljuju intelektualci – napisao je Dodik.

    Dodaje da sarajevski intelektualci, izgleda, smatraju da BiH nije ni srpska, ni hrvatska, a boga mi ni bošnjačka, već ostalih.

    – Ništa Srbi, ništa Hrvati, a boga mi ništa ni Bošnjaci. Samo Bosanci. Ako je vjerovati Ustavu, BiH pripada Srbima, Hrvatima, Bošnjacima i ostalima, u koje spadaju i Bosanci. Sarajevski intelektualci, izgleda, smatraju da BiH nije ni srpska, ni hrvatska, a boga mi ni bošnjačka, već ostalih. Gospodo, bosanski može biti lonac, možda kafa u nekim kafićima centralne BiH, ali Bosna i Hercegovina može biti definisana samo kao zajednička država tri konstitutivna naroda: Srba, Hrvata i Bošnjaka, prema Dejtonskom mirovnom sporazumu – naveo je Dodik.

    On je rekao da je dobro da su skinuli maske.

    – Čisto da znate, da se ne mučite da promišljate. Ali dobro je da ste skinuli masku. Dobro je da ste javno rekli ono što 30 godina mislite, da je BiH samo bošnjačka i da su Srbi i Hrvati za vas strano tijelo. Dobro je da svi vide ko razvaljuje BiH. Dugo vam je trebalo, ali nikada nije kasno – poručio je Dodik.

  • Dodik: Imaju li pravo Srbi, Bošnjaci i Hrvati sami da se dogovore?

    Dodik: Imaju li pravo Srbi, Bošnjaci i Hrvati sami da se dogovore?

    Imaju li Srbi, Bošnjaci i Hrvati pravo na neki svoj interes u BiH ili je samo važan interes SAD, a sva tri naroda treba da služe tom interesu, upitao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    – “Mirno razdruživanje je prijetnja interesima SAD”, reče juče ambasador Amerike u BiH Majkl Marfi – dodaje Dodik.

    Dodik je upitao imaju li pravo Srbi, Bošnjaci i Hrvati sami da se dogovore?

    – Kako se dogovorimo, tako će nama biti. Ili treba da budemo pokusni kunići u nečijem eksperimentu. Јe li vam nedovoljno sve vaše bogatstvo, pa biste i ovo naše malo da uzmete – dodaje Dodik na društvenoj mreži “Iks”.

    Navodi da je najveća zabluda bošnjačkih političara da Amerika želi da ostvari interese Bošnjaka.

    – Naš narod kaže: “Tuđa ruka svrab ne češe”. Nije Austrija anektirala BiH da bi je razvila, već da bi odavde odvukla sve što se moglo odvući. Kako je bilo tada, tako je i danas, samo je drugi protagonista – ističe on.

    Dodaje da Ameriku interesuju samo njeni interesi, a za Bošnjake, Srbe i Hrvate ih briga kao za lanjski snijeg.

    – Kao što ih nije bila briga za Iračane, Sirijce, Libijce, Egipćane, Avganistance, u čijim zemljama su napravili haos isključivo zbog svog interesa. Amerika nikada i nikome nije davala, već je uzimala. Ne znam zašto bošnjački političari naivno vjeruju da su oni posebni i da će njima nešto dati – ističe Dodik.

    Kaže da, ako je neko i imao iluzije, Marfi ih je juče raspršio.

    – Bošnjaci svoj interes, kao i Srbi i Hrvati, mogu ostvariti samo međusobnim dogovorom – napominje Dodik.

  • Stevandić: Karakter Srpske je nesalomljiv

    Stevandić: Karakter Srpske je nesalomljiv

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i vođa Ujedinjene Srpske, dr. Nenad Stevandić komentarisao je,karakter Republike Srpske.

    “Na Koridoru 92, protiv nas su bili Armija BiH, mudžahedini, HVO, Hrvatska vojska, plus NATO”, istakao je Stevandić. Dodao je da je u tim teškim trenucima srpskom narodu bilo suđeno da se suoči sa izolacijom i izazovima. “Djeca su nam umirala u bolnicama bez kiseonika, Srbija je bila pod sankcijama, izolovana, Rusija nemoćna, Kina bez uticaja, svijet monopolaran”, rekao je Stevandić, opisujući teške trenutke kroz koje je Republika Srpska prolazila.

    Ipak, uprkos svemu, Stevandić je istakao da je Republika Srpska uspjela da probije ovaj okružujući pritisak i da ostvari trijumf. “To je karakter Republike Srpske. Slava herojima!”, zaključio je Stevandić na društvenoj mreži X

  • Dodik: Dočekah i to da se složim s Marfijem

    Dodik: Dočekah i to da se složim s Marfijem

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik smatra dobrim to što je i američki ambasador u BiH Majkl Marfi konačno primijetio da se BiH kreće u pogrešnom smjeru, ali je istakao da juri u propast sve dok kauboj bude držao volan.

    “E, i to dočekah, da se saglasim s Marfijem. `BiH se kreće u pogrešnom smjeru`, reče on. Kauboju, dok god ti budeš držao volan, nezadrživo jurimo u propast”, rekao je Dodik.

    On smatra da je dobro da je to i Marfi konačno primijetio.

    “Ti se opsesivno baviš sa mnom jer sam bitan i važan. Nemam vremena da se bavim tobom jer si nebitan i nevažan. Goodbye”, napisao je Dodik na društvenoj mreži “X”.

  • Karan: “Mali amandman” za Komšića, veliki korak za unitariste

    Karan: “Mali amandman” za Komšića, veliki korak za unitariste

    Profesor ustavnog prava Siniša Karan izjavio je da Željko Komšić “građanskom pričom” o Ustavnom sudu BiH i njegovim “specifičnim nadležnostima” pokušava uvesti novi način odlučivanja i rada koji bi isključivao entitetski i etnički model odlučivanja, ali i naglasio prostu većinu za odlučivanje kao dovoljnu, što je otjelovljenje koncepta rušilačke politike.

    Povodom Košićevog obraćanja na sjednici Venecijanske komisije na kojoj je naveo da u BiH postoji krhka demokratija i da u takvim slučajevima Ustavni sud treba da bude krajnja sudska instanca koja, pored pravnih pitanja, treba da zaštiti i demokratiju, Karan je istakao da je u BiH neophodno očuvati mir i stabilnosti, a to je moguće samo uz uvažavanje ženevsko-njujorških osnovnih dogovorenih principa u kojima je konstitutivnost nadnačelo, princip i ustavna norma.

    Kolumnu profesora Karana za SRNU prenosimo u cijelosti:

    Komšić, nikad ostvareni ustavopisac iz paralelnog univerzuma “građanske BiH” zatražio je usvajanje “malog amandmana na draft Mišljenja Venecijanske komisije”.

    Komšić, svojom “građanskom pričom” o Ustavnom sudu BiH i njegovim kako kaže “specifičnim nadležnostima” pokušava uvesti novi način odlučivanja i rada koji bi isključivao teritorijalni tj entitetski i etnički model odlučivanja, ali i koji bi naglasio prostu većinu /od ukupnog broja sudaca/ za odlučivanje kao dovoljnu.

    Ova opasna teza, iako je on predstavio kao demokratsku, zapravo je otjelovljenje koncepta politike dominacije, destabilizacije, opasne politike prevlasti i rušilačke politike.

    Politika dominacije mora znati da je konstitutivnost ključni, esencijalni, generički, konstitucionalni element kao krovno, opšte i najveće načelo i ideja jedine moguće poveznice tri naroda (nosioca suvereniteta), teritorijalno određeni u dva entiteta.

    U BiH je neophodno očuvati mir i stabilnosti, a to je moguće samo uz uvažavanje ženevsko-njujorških osnovnih dogovorenih principa u kojima je konstitutivnost nadnačelo, princip i ustavna norma, okvir mogućeg – suprotan principu dominacije kao okvira nemogućeg.

    Dakle, struktura državne vlasti je jedino moguća kroz principe političkog kompromisa postignutog mirovnim sporazumom, uspostavljanje mehanizma ravnoteže, kao i sprečavanja prevlasti bilo kojeg naroda u procesu donošenja odluka.

    Komšićevo “malo” razmišljanje ima za cilj da visoko autonomna federalna jedinica nestane, kao i mehanizmi zaštite Srpske i srpskog naroda, a BiH da se pretvori u građansku, unitarnu i folklorno multikulturalnu državu, bez konstitutivnosti i federalnog etno-teritorijalnog predstavljanja.

    Dugoročno, Republika Srpska ne bi bila više nadležna za izbor sudija Ustavnog suda nego bi cijela BiH bila izborna jedinica, i bio bi to korak ka vraćanju na unitarnu većinsko bošnjačku državu `jedan čovjek jedan glas`.

    Podsjediću da je Venecijanska komisija pravilno konstatovala sledeće: “Podjela pozicija u državnim organima među konsitutivnim narodima bila je centralni element Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je omogućio postizanje mira u BiH. U takvom kontekstu bilo bi teško uskratiti legitimitet normama koje bi, s gledišta nediskriminacije, mogle biti problematične, mada i neophodne za postizanje mira i stabilnosti, te sprečavanje daljeg gubitka ljudskih života”.

    Dakle, ovaj “mali amandman” je veliki i direktni udar na sam Dejtonski sporazum, jer je njegov sadržaj suprotan samom biću multietnički pluralnog društva, ali je i njegova primjena neodrživa, opasna, politički, sociološki i ukupno društveno nemoguća, društveno neprihvatljiva i neprovodiva.

    Dejtonskim mirovnim sporazumom konstituisana je BiH koja se sastoji od dva entiteta i tri konstitutivna naroda – Srba, Bošnjaka i Hrvata, dok se prava svih ostalih moraju uvažiti i poštovati, pri čemu se prava jednog od tri konstitutivna naroda ne smiju nikako narušavati u sistemu predstavljanja u institucijama.

    Bilo kakva odluka ili promjena koja bi narušila ravnotežu između tri naroda bi bila opasna po samu BiH, jer BiH nije zrela za raspakivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je postignut dugotrajnim i upornim pregovaranjem. Nema idealno najboljeg oblika unutrašnje državne organizacije, državnog uređenja BiH, ali postoji realna društvena podloga opredmećena u dejtonskom Ustavu koja omogućava da nijedan konstitutivni narod ne živi potlačeno, ujedno štiteći ljudska prava svakog pojedinca.

    Konsocijacijska demokratija, uravnoteženost, paritet i konsenzus, sa odsustvom bilo kakve premoći ili dominacije saveznog, zajedničkog nivoa federalnim jedinicama (entitetima) ili suprotno, primjenom ustavne podjele nadležnosti jeste jedini održiv i provodiv koncept funkcionisanja u BiH, za razliku od rušilačkih ideja i negacije dejtonskog balansa koju Komšić predlaže.

  • Marfi: Mirno razdruživanje prijetnja interesima SAD

    Marfi: Mirno razdruživanje prijetnja interesima SAD

    Mirno razdruživanje je prijetnja interesima SAD, istakao je ambasador SAD u BiH Majkl Marfi.

    Plan gospodina Dodika za mirno razdruživanje Republike Srpske od BiH opasna je fantazija, nezakonita je i predstavlja prijetnju suštinskim interesima SAD u BiH. Ona je prijetnja mirnoj, prosperitetnoj i demokratskoj budućnosti unutar evro-atlantskih institucija koju ljudi u BiH žele i zaslužuju. Nažalost, međutim, toksična politika podjela ne odražava se samo na Republiku Srpsku. Sve gori ciklus etnonacionalističkih prepucavanja ima očigledan i negativan uticaj na život svih građana u BiH. Podaci OEBS pokazuju da se širom BiH povećava broj incidenata motivisanih predrasudama, mržnjom i govorom mržnje – rekao je Marfi u svom obraćanju BiH dijaspori iz SAD na petnaestoj godišnjoj skupštini BHAAAS u BiH.

    Marfi je ocijenio da se BiH trenutno suočava sa najgorom političkom klimom od devedesetih godina prošlog vijeka.

  • Šta piše u nacrtu zakona koji vraća himnu “Bože pravde”

    Šta piše u nacrtu zakona koji vraća himnu “Bože pravde”

    Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske na prestojećoj sjednici razmatraće Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne na način da se u upotrebu vrate himna Bože pravde i grb Nemanjića.

    U Nacrtu zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i hitme koji je predložio Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske navodi se: “Zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu se isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe”.

    Podsjećanja radi, grb Nemanjića i himna Bože pravde u Republici Srpskoj bili su upotrebi sve do 2007. godine kada ih je osporio Ustavni sud BiH. Nedugo nakon toga, kako bi ispunila odluku Ustavnog suda BIH, Republika Srpska usvojila je novu himnu “Moja Republika”, a grb Nemanjića je zamjenjen amblemom.

  • Neuravnotežen i nekonstruktivan pristup PIK-a situaciji u BiH

    Neuravnotežen i nekonstruktivan pristup PIK-a situaciji u BiH

    Sastanak pojedinih članova Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mira u BiH, na nivou političkih direktora, još jednom potvrđuje nekonstruktivan i neuravnotežen pristup ove strukture situaciji u BiH, odstupanje od dejtonskih principa i njihovo proizvoljno tumačenje, rečeno je Srni u Ambasadi Rusije u BiH.

    Nikakvi takvi skupovi ne mogu opovrgnuti očiglednu činjenicu nelegitimnosti Kristijana Šmita kao visokog predstavnika – ističu u ovom diplomatskom predstavništvu u reagovanju na kominike PIK-a.

    Bez učešća Ruske Federacije, istakli su iz Ambasade, napori međunarodne zajednice da se postigne glavni cilj – međuetničko pomirenje, harmonična interakcija konstitutivnih naroda u BiH – osuđeni su na propast.

    Politički direktori Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mira nakon jučerašnjeg sastanka u Sarajevu pozvali su sve strane da promovišu okruženje koje će pogodovati pomirenju i pri tome iznijela niz kritika i upozorenja rukovodstvu Republike Srpske.

    UO PIK-a je osudio, kako kažu, flagrantne napade vladajuće koalicije u Republici Srpskoj na Opšti okvirni sporazum za mir, ustavni i pravni poredak BiH.