Kategorija: Politika

  • Stevandić: Pokazati čvrstinu prema pravosudnim organima bih

    Stevandić: Pokazati čvrstinu prema pravosudnim organima bih

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da su došla vremena u kojima Srbi moraju pokazati čvrstinu pred pravosudnim organima BiH da ne bi samo njih osuđivali, a bošnjačke komandante oslobađali za nesporne ratne zločine nad srpskim narodom.

    Stevandić je rekao da se srpskim ratnim komandantima, pa i funkcionerima, procesi pred pravosudnim organima BiH konstantno ubrzavaju, što nije slučaj sa bošnjačkim.

    On je dodao da je to koncepcija ugrožavanja svega što su Srbi stekli, te da na tom planu treba prestati sa dugogodišnjim popuštanjima.

    Stevandić je naveo da je došlo vrijeme samopoštovanja i da, ako Srbi budu uporni u tome, tako će i drugi odnositi, podsjetivši da je ranije bilo povlačenja.

    “Zato su pravosudni organi BiH uglavnom osuđivali naše ljude, a oslobađali bošnjačke i druge koji su nesporno činili zločine nad Srbima”, rekao je Stevandić osvrćući se i na činjenicu da pravosudni organi BiH nastoje da ubrzaju aktuelni proces protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika, a da nisu toliko ažurni kada je riječ o onima koji se tiču ratnih zločina nad Srbima.

    Predsjednik Organizacije starješina Vojske Republike Srpske Slobodan Župljanin rekao je da političko Sarajevo i određeni inostrani krugovi i dalje nastoje da i kroz pravosuđe BiH stave prst krivice na srpski narod i njegove funkcionere.

    “Nastoje da potvrde da su Srbi `remetilački faktor` u BiH, što je apsolutno netačno i radi se o klasičnoj zamjeni teza”, rekao je Župljanin.

    On je dodao da u svemu tome ne učestvuje samo pravosuđe već i drugi organi BiH koje kontroliše političko Sarajevo.

    “Međutim, koliko god se trudili, naša odlučnost je veća da odbranimo Srpsku i Srbe u BiH”, poručio je Župljanin

  • Ministarstvo odgovorilo Ambasadi SAD: Demantujemo sve iznesene laži o stanju finansija

    Ministarstvo odgovorilo Ambasadi SAD: Demantujemo sve iznesene laži o stanju finansija

    Saopštenje američke Ambasade o stanju duga je u potpunosti u skladu sa pritiscima sa kojima se Republika Srpska suočava i miješanjem u unutrašnju politiku na krajnje neprimjeren i površan način, saopšteno je iz Ministarstva finansija Srpske.

    – Ne čudi takva objava, ali je čudno da su se pojedini mediji odmah uključili u prenošenje laži – navodi se u saopštenju.

    Ministarstvo finansija Republike Srpske demantuje sve iznesene laži o stanju finansija koje imaju za cilj da dodatno unesu nemir i pojačaju efekat sankcija.

    Istakli su da Republika Srpska nema problema sa nivoom zaduženja, kao ni sa otplatom postojećih obaveza.

    – Istovremeno sa planiranim zaduživanjima, redovno se otplaćuju sve budžetske obaveze i stari dug. Sve realizovane emisije dugoročne i kratkoročne su javnosti dostupne na sajtu Ministarstva finansija – zaključili su u saopštenju.

  • Šmit poručio da postoje neke snage koje bi htjele blokirati procese u BiH, pa prozvao vlasti u Srpskoj

    Šmit poručio da postoje neke snage koje bi htjele blokirati procese u BiH, pa prozvao vlasti u Srpskoj

    Kristijan Šmit, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, sastao se s japanskom šeficom diplomatije Joko Kamikavom u Sarajevu.

    Nakon sastanka, Šmit se obratio medijima, te istakao kako je ova posjeta od izuzetnog značaja za BiH, naročito u ovom trenutku političkih tenzija.

    Međunarodna zajednica je svjesna kolika je važna stabilnost u regionu u globalnom kontekstu. Današnja posjeta je neizmjerno važan signal da Japan pokazuje brigu za BiH. Japan je dao veliki doprinos u poslijeratnom periodu ove zemlje. Japan je prisutan u BiH kao članica Upravnog odbora za implementaciju mira i ovu odluku shvataju vrlo ozbiljno. Ja ću kao visoki predstavnik u BiH izraziti zahvalnost na radu ministarki, to ću ponoviti uskoro i kada budem posjetio Tokio – rekao je Šmit

    Šmit je rekao kako je trenutno potrebno mnogo podrške BiH koja se suočava s izazovnim periodom.

    – Zajedničko djelovanje Postoje neke snage koje bi htjele blokirati procese. Ja ovo neću dozvoliti zajedno sa Vijećem za implementaciju mira. Niko nema pravo uskraćivati ljudima izgled za EU. Pozvao bih Vijeće za implementaciju mira da zajedno djelujemo za bolju budućnost BiH i njen razvoj. Pozivam svakog ko ima kontakt sa ljudima u Banjaluci da ih upozori da brinu o ljudima, a ne da igraju igre i donose zakone kao što je zakon o izborima. Mi ovu zemlju gradimo na pomirenju, poštovanju. Radujem se istorijskoj posjeti ministarke Japana u BiH – naveo je Šmit.

     

  • Američka ambasada pitala Srpsku: “Gdje je nestao sav novac?”

    Američka ambasada pitala Srpsku: “Gdje je nestao sav novac?”

    Američka ambasada se oglasila povodom finansijske situacije u Republici Srpskoj, navodeći da se taj entitet samo na Banjalučkoj berzi u posljednih godinu i po zadužio za više od 1,1 milijardu KM. Ambasada stoga postavlja pitanje: “gdje je nestao sav taj novac?”

    “Vlada RS se u posljednjih 18 mjeseci samo na Banjalučkoj berzi zadužila za više od 1,1 milijardu KM, što je značajan iznos koji ne uključuje čak ni komercijalne kredite koje je Vlada RS uzela, a za koje uslovi nisu javno objavljeni.

    Dakle, ako je Vlada RS ipak završila sa deficitom i i dalje ima problema s plaćanjem i poštovanjem rokova plaćanja socijalnih usluga i poljoprivrednih subvencija, postavlja se pitanje gdje je nestao sav taj novac?”, navodi se u objavi američke ambasade.

    Juče je portal Capital.ba izvjestio da se Srpska zadužila na berzi emisijom dugoročnih obveznica za novih 35 miliona maraka po kamatnoj stopi od 6,1 odsto, a rok dospijeća obveznica je pet godina.

    Vrijednost primljenih ponuda na jučerašnjoj aukciji iznosila je 37 miliona KM.

    Polovinom ovog mjeseca planirana je i nova aukcija šestomjesečnih trezorskih zapisa u iznosu od 15 miliona KM.

    Podsjećamo, Vlada RS se u prethodna dva mjeseca na berzi zadužila preko 350 miliona maraka, najviše kroz emisiju vrijednu 210 miliona maraka, sa kojom je pokrila rupu nastalu plaćanjem obaveza prema Bečkoj berzi, prenosi N1.

  • Stevandićev prijdlog za vraćanje grba zastave i himne podržali slavni komandanti VRS a on im uzvratio podrškom za formiranje muzeja VRS

    Stevandićev prijdlog za vraćanje grba zastave i himne podržali slavni komandanti VRS a on im uzvratio podrškom za formiranje muzeja VRS

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić rekao je da predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i ratni komandanti Vojske Republike Srpske /VRS/ podržavaju Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, te da je na sastanku s njima dogovoreno da se krene i u formiranje Muzeja VRS.
    Stevandić je izrazio zahvalnost za navedenu podršku aktu koji je predložio, a tiče se, kako je naveo, vraćanja i korišćenja zastave, grba i himne Srpske u javnim prostorima, insitucijama, kancelarijama, na trgovima.

    On je nakon današnjeg sastanka sa predstavnicima organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata o Nacrtu zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne rekao da je na ideju okupljenih koncipiran prijedlog da se formira Muzej VRS.

    “U tom muzeju bi bili brojni eksponati putem kojih bi naša djeca i budući naraštaji trebali da vide ono što ima vezu sa našom nacionalnom istorijom i stvaranjem Srpske”, rekao je novinarima Stevandić.

    On je obećao da će ideju o formiranju Muzeja VRS “pogurati” da bude odluka Vlade i finansijski podržana.

    Ratni starješina VRS iz Banjaluke Velimir Vukajlović je rekao da su za ovdašnji srpski narod bitni zastava, grb i himna, jer je to važno za trajno očuvanje identiteta.

    “Srpska treba da vječno postoji i ima svoja obilježja, jer je i to ono za šta smo se borili i dali ogromnu žrtvu”, rekao je Vukajlović i dodao da je više nego pozitivna inicijativa za osnivanje Muzeja VRS.

    Sastanku sa Stevandićem prisustvovali su nekadašnji komandanti Vojske Republike Srpske, predstavnici Boračke organizacije Srpske, Organizacije amputiraca “Udas” i Udruženja “Veterani Republike Srpske”.

    Pomenutim nacrtom zakona je predviđena mogućnost da se zajedno sa isticanjem zastave i grba ili amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Srpske mogu isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili ostali ili građani u Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe.

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 2. jula Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda i zaključke u vezi sa ovim dokumentom sa Svesrpskog sabora u Beogradu, a 4. jula Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.

  • Stevandić: Dogovori srpskih stranaka nisu usmjereni protiv Bošnjaka

    Stevandić: Dogovori srpskih stranaka nisu usmjereni protiv Bošnjaka

    Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić izjavio je danas u Srebrenici da međustranački razgovori lidera stranaka iz Republike Srpske nisu usmjereni protiv Bošnjaka, nego za bolji život stanovnika Srebrenice i privredni razvoj ove lokalne zajednice.

    “Mi se ovdje ne dogovaramo protiv Bošnjaka, nego za bolji život Srebrenice, za vodosnabdijevanje, privredni razvoj i ostanak ljudi”, istakao je Stevandić nakon međustranačkog sastanka u Srebrenici.

    On je naveo da je sudbina Republike Srpske vezana za sudbinu malih opština.

    Prema njegovim riječima, to što je srpski narod izabrao da stane iza kandidata za načelnika Srebrenice Miloša Vučića, nema nikakve veze sa bilo kakvim poništavanjem ili diranjem interesa Bošnjaka.

    “I njima je u interesu da pobijedi neko ko će obezbijediti ogromne investicije i bolji život građana Srebrenice. Ovdje su SNSD, SDS, PDP i Narodni front. Niko ne osporava potrebu za srpskim jedinstvom i pogotovo mi iz stranaka koje ovdje participiramo – Ujedinjena Srpska i DNS i DEMOS i druge partije – nemamo nijedan milimetar razlika i ovdje stojimo svi kao garancija pobjede, a Miloš Vučić će govoriti u ime svih nas”, naveo je Stevandić, koji je i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik sastao se danas u Srebrenici sa predstavnicima političkih partija iz Srpske koje podržavaju zajedničkog srpskog kandidata za načelnika ove opštine Miloša Vučića na predstojećim lokalnim izborima.

  • Svesrpska podrška Vučiću za načelnika Srebrenice

    Svesrpska podrška Vučiću za načelnika Srebrenice

    Političke partije iz Republike Srpske podržale su kandidata za načelnika Srebrenice Miloša Vučića, što je potvrđeno i na današnjem sastanku u ovoj opštini.

    Sastanku su prisustvovali predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, predsjednici DNS-a i Ujedinjene Srpske Nenad Nešić i Nenad Stevandić, predsjednik SRS Dragan Đurđević, potpredsjednica DEMOS-a Spomenka Stevanović, Petko Rankić iz Socijalističke partije i drugi predstavnici.

    Dodik je nakon sastanka rekao da je razgovarano o tome kako obezbijediti Vučićevu pobjedu na lokalnim izborima, ističući da su sve političke partije jedinstvene o ovom pitanju.

    On je rekao da predstavnik SDS-a nije prisustvovao sastanku, ali da ova stranka takođe podržava kandidaturu Vučića.

    Dodik je rekao da će biti formiran izborni štab u Srebrenici i da je dogovoreno da predsjednik štaba bude aktuelni načelnik Mladen Grujičić.

    – Između partnera postoje određene političke razlike, čak i lične, ali ono što je važno jeste da Srbi u Srebrenici prevazilaze animozitete i ujedinjuju se oko zajedničkog kandidata. Јa sam preuzeo garancije da vodim računa o tome – naglasio je Dodik i dodao da je dogovoreno da struktura vlasti nakon izbora bude takva da odgovara izbornom rezultatu.

    Dodik je pozvao nezavisnog kandidata iz reda srpskog naroda da povuče kandidaturu.

    – Pozivam nezavisnog kandidata Srbina da se ponaša srpski i odgovorno, da povuče kandidaturu i da Vučić ima sveukupnu srpsku podršku – rekao je on.

     

    Dodik je rekao da će u narednim danima biti dogovoreno da se počnu obilježavati sva srpska stratišta na prostoru Srebrenice, za šta će biti obezbijeđena sredstva sa republičkog nivoa.

    On je istakao da je potrebno napraviti operativni plan investicija za Srebrenicu i da će biti formirana radna grupa koju će činiti premijer Republike Srpske Radovan Višković, aktuelni načelnik Grujičić, Vučić i predstavnici političkih partija.

    – Te investicije će doći od vlasti Republike Srpske i drugih mjesta i na godišem nivou taj program će pokrivati 10 miliona KM, što znači u naredne četiri godine ukupno 40 miliona KM – naveo je Dodik, dodajući da će odmah početi rješavanje pitanja vodosnabdijevanja.

    VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

  • Rukovodstvo Republike pod sankcijama, dok predstavništva Srpske u svijetu troše ogromne pare

    Rukovodstvo Republike pod sankcijama, dok predstavništva Srpske u svijetu troše ogromne pare

    Predstavništva Republike Srpske u svijetu nemilice troše novac građana, a zauzvrat ne donose skoro pa nikakvu korist.

    Umjesto da spajaju strane firme sa domaćim privrednicima, fokus im je na pripremi terena za posjete zvaničnika RS, te obilazak sajmova piva, zborova, molitvi, sportskih događaja i drugih manifestacija na kojima navodno šire dobar glas o Srpskoj. A za to, iz godine u godinu, traže sve više novca.

    Iako je predsjednik Vlade RS ranije priznao da neka predstavništva nisu opravdala postojanje, to nije bio razlog da im Vlada RS slije u budžet i više novca nego što su možda zaslužili svojim radom.

    Pa su tako određena predstavništva u prošloj godini dobila i stotine hiljada maraka više nego što su imala u prethodnoj.

    Tako je i Predstavništvo RS u SAD dobilo više novca, a zauzvrat je rezultat svima dobro poznat – sankcije.Iako je prvobitno planirano 620 hiljada maraka za Predstavništvo u Americi, lobisti RS su ipak na kraju potrošili 722 hiljade maraka.

    Uprkos najvećem nezadovoljstvu radom predstavništva u Austriji, u Vladi RS su odlučili da ih i nagrade, pa sa 750 hiljada prvo povećaju finansije na čak milion i 450 hiljada, od čega su oni uspjeli da potroše milion i 364 hiljade.

    I predstavništvo RS u Rusiji je imalo neke iznenadne troškove pa su sa prvobitno planiranih 960 hiljada potrošili čak milion i 218 hiljada maraka, navedeno je u Konsolidovanom izvještaju o izvršenju budžetu za 2023. godinu.

    – Ja lično mislim da je upitno da li treba finansirati bilo koga. To predstavništvo u Americi je obična advokatska kancelarija. Ako ona ne daje rezultat, ako ne izvještava i ne rješava potencijalne probleme, onda to nije konsultant koji je potreban Vladi RS – kaže ekonomista Zoran Pavlović.

    Politička analitičarka Tanja Topić kaže da proces skidanja sankcija dugo traje, ali je očito da će se uložiti i zadnji peni kako bi se pojedinci skinuli sa crne liste i kako bi RS, odnosno njen vrh dobili drugačiju poziciju iz ugla SAD.

    Predstavništvo RS u Grčkoj nije moglo ni da potroši novac koji im je Vlada darežljivo dala. Darežljivost Vlade RS nije iskoristilo ni Predstavništvo u Njemačkoj, pa iako su dobili povećanje budžeta za 10 hiljada maraka, potrošili su manje i od prvobitnog plana.

    Mada nije najjasnije ni na šta su potrošili 535 hiljada maraka, s obzirom na ekonomske sankcije koje je Njemačka uvela RS.

    Predstavništvo u Srbiji potrošilo je umjesto planiranih 930 hiljada, 910 hiljada maraka, a slična situacija je i u Belgiji gdje su potrošili 5 hiljada manje nego što su dobili. Budžet je probijen u Predstavništvu RS u Izraelu, gdje su umjesto planiranih 320 hiljada maraka potrošili 326 hiljada.

    – Silni milioni su otišla na lobiranje, a mi sve manje prijatelja imamo. Odnosno, nemamo ih. To uglavnom služi za stranačko udomljavanje i to nesposobnih kadrova. Ako su uz sve te pare u potpunosti izolovali RS, to jasno govori na kakvom smo putu – smatra Milan Miličević, predsjednik SDS.

    Trend povećanja izdvajanja za lobiranja se nastavlja i u ovoj godini. Tako je u prijedlogu budžeta RS za 2024. godinu planirano povećanje novca za rad ovih predstavništava za 990.000 maraka, sa 6 miliona i 110 hiljada na 7 miliona i 100 hiljada maraka. Ovih skoro milion maraka će najvjerovatnije otići za osnivanje i rad novog predstavništva RS u Šangaju, piši Vijesti.ba.

     

  • Vlast vjeruje provjerenim, opozicija mladim kadrovima

    Vlast vjeruje provjerenim, opozicija mladim kadrovima

    Iako Izbornoj jedinici 2, geografski gledano, pripadaju svega četiri lokalne zajednice u Republici Srpskoj, sigurno će biti interesantno kada je u pitanju borba za poziciju (grado)načelnika, jer govorimo o tri grada i samo jednoj opštini: Gradiška, Prnjavor, Laktaši i Srbac.

    U ove četiri lokalne sredine, trenutno suvereno vladaju kandidati SNSD-a: Zoran Adžić (Gradiška), Darko Tomaš (Prnjavor), Miroslav Bojić (Laktaši) i Mlađan Dragosavljević (Srbac).

    Svi oni su se ponovo kandidovali za (grado)načelnike i neće tako lako prepustiti udobnu funkcionersku fotelju.

    Od pobrojanih, gotovo je izvjesna pobjeda jedino Miroslava Bojića u Laktašima, jer, kako smo uspjeli da saznamo, opozicija nije našla kandidata koji mu se može suprotstaviti. To je za “Nezavisne novine” potvrdio i sam Bojić.

    “Mislim da neću imati protivkandidata”, rekao je aktuelni gradonačelnik Laktaša.

    Uvjerenje u pobjedu sigurno da gaji i Zoran Adžić, prvi čovjek Gradiške, koji će 6. oktobra tražiti svoj treći mandat.

    Ipak, kako su nam kazali dobro upućeni u politička dešavanja u gradu na Savi, Adžićeva kandidatura nije bila podržana jednoglasno, a već se odavno govori o velikim problemima u Gradskom odboru SNSD-a, odnosno dijelu članstva koji je bio otvoreno protiv Adžića.

    Da stvari nisu idealne, svjedoči i to što će jedan od Adžićevih protivkandidata za gradonačelnika biti Željko Sladojević, koji je nedavno napustio SNSD, a bio je i sekretar ove stranke u Gradišci.

    On će sa sobom, uvjereni su naši izvori, povući dio glasova SNSD-a, a radi se, ističu, o ljudima koji su nezadovoljni Adžićevim radom.

    Pored ove dvojice, i opozicija će imati svog kandidata, a riječ je o Radislavu Dončiću, narodnom poslaniku iz Narodnog fronta. Ipak, Dončiću se u ovom političkom trouglu daju najmanje šanse za pobjedu.

    “Najviše šanse za pobjedu ima Zoran Adžić. Sigurno će gospodin Sladojević imati podršku od strane nezadovoljnih članova SNSD-a, ali mislim da će uspjeti da odvuče i dio glasova gospodinu Dončiću, pogotovo ako se zna da ni on nema podršku kompletne opozicije”, ispričao je “Nezavisnim” dobro upućen izvor.

    U Prnjavoru će, bar na papiru, biti dva jaka kandidata.

    Ipak, Darko Tomaš, aktuelni gradonačelnik “Male Evrope”, svakako je favorit protiv Milana Petrovića, jednog od mlađih narodnih poslanika iz SDS-a, a koga će na izborima podržati opozicione stranke.

    Nadaju se da bi ovoga puta mogli da budu ozbiljniji takmac vladajućoj koaliciji, jer su na prethodnim izborima poraženi sa gotovo 3.000 glasova razlike. I tada su, baš kao i na ovim izborima, u Prnjavoru bila samo dva kandidata za gradonačelnika.

    Isto toliko kandidata, po svemu sudeći, biće i u jedinoj opštini koja teritorijalno pripada Izbornoj jedinici 2 – Srpcu.

    Mlađan Dragosavljević, načelnik ove lokalne zajednice, koji dolazi iz SNSD-a, nastojaće da zadrži mandat do 2028. godine.

    Za razliku od izbora 2020, kada je imao dva protivkandidata i kada je pobijedio ubjedljivo, sada će imati samo jednog, a to je Želimir Urić, predsjednik Opštinskog odbora SDS-a u Srpcu, koji će biti jedan od najmlađih kandidata za načelnika u Republici Srpskoj.

    Njegovu kandidaturu podržala je kompletna opozicija, odnosno PDP, Narodni front i pokret Za pravdu i red, što će svakako biti značajna činjenica.

    Ali, treba dodati i da će i Dragosavljević i Urić praktično do izbora osluškivati dešavanja unutar vladajuće koalicije, koja u Srpcu, kako nam je potvđeno, nije baš na stabilnim nogama. Pominje se da veliko nezadovoljstvo vlada u Ujedinjenoj Srpskoj, ali i DNS-u, koji je, podsjećanja radi, na izborima 2020. godine imao svog kandidata za načelnika Srpca Sašu Ilića i koji je tada imao više glasova nego kandidat opozicije.

  • Kojić: Bosić veoma blizu da preuzme od Šarovića titulu najomiljenijeg probosanca

    Kojić: Bosić veoma blizu da preuzme od Šarovića titulu najomiljenijeg probosanca

    Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić izjavio je da je veoma interesantno da su svi probošnjački mediji, nakon sjednice ovog doma od prije dva dana, “skočili” da brane Mladena Bosića, te upitao čemu ima da zahvali poslanik SDS-a Bosić za toliku podršku koju je dobio.

    Da nije tužno, bilo bi smiješno – probošnjački mediji daju podršku srpskom poslaniku Mladenu Bosiću!? Bosić je danas nadmašio i Mirka Šarovića po hvalospjevima koji mu dolaze iz medija čiji su glavni naslovi uvijek usmjereni protiv Republike Srpske, srpskog naroda i srpskih zvaničnika, odnosno svega što ima prefiks srpski. Bosić je veoma blizu da od Šarovića preuzme titulu najomiljenijeg probosanca – naglasio je Kojić za Srnu, komentarišući pisanja sarajevskih medija i podršku koju su pružili Bosiću.

    Nakon posljednje sjednice Predstavničkog doma, na čijem je dnevnom redu bila inicijativa SDA za smjenu ministra bezbjednosti u Savjetu ministara Nenada Nešića zbog slobode govora i iznošenja mišljenja, a gdje je Bosić bio uzdržan čime je otvoreno stao na stranu SDA, kaže Kojić, Mladen Bosić će u Republici Srpskoj i među srpskim narodom ostati upamćen kao jedan od najočiglednijih primjera probosanca, izdajnika Srpske i svega što je srpsko.

    Osvrnuvši se na kritike upućene šefu Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Sanji Vulić, jer je i ona iznijela stav o izdajničkom ponašanju srpskog poslanika koji je bio uzdržan prilikom glasanja o smjeni ministra Nešića, pitanja koje je od značaja za Srbe, Kojić je rekao da je zaista smiješno koliko su probošnjački mediji “skočili” da brane Srbina po rođenju Mladena Bosića, a danas, kako kaže, već ne znamo kako se izjašnjava.

    – Isto, kao i ministar Nešić, tako je i koleginica Vulić iznijela stav i mišljenje, a to što se njihovi stavovi drastično razlikuju od stavova Bošnjaka, ne znači da ih ne smiju iznijeti. Zašto bošnjački politički korpus i njihovi mediji misle da samo oni imaju pravo da misle i govore, a mi treba da ćutimo i slijepo vjerujemo u to što oni kažu?! Sve razumijem i sasvim je u redu, ja nemam problem s tim što je za njih Bosić idealan i što je političar po njihovoj mjeri, jer je glasao protiv Republike Srpske i srpskog interesa, ali isto tako i mi imamo pravo da mislimo i svoje mišljenje jasno i javno kažemo – naglasio je Kojić.

    On je istakao da je svima u Srpskoj jasan politički put Mladena Bosića, a prije dva dana javnost je, nažalost dijela medija u FBiH, dobila samo još jednu potvrdu šta on radi i za koga, te kako se zove ta njegova politika.

    – Pitao bih sve u tom političkom Sarajevu, koji su ovako `dobronamjerni` prema Srbima kao što je Mladen Bosić, kako to nisu `skočili` i ovako zdušno branili Nešića i Vulićevu kada su dobijali prijetnje opasne po život, i već ako nisu Nešića, zašto nisu stali u zaštitu žene, šefa Kluba poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine, kada su takvi mirotvorci i zaštitnici prava? – upitao je Kojić.

    On je rekao da već unaprijed zna i odgovor koji glasi – ako mislite našom glavom i pričate ono što mi želimo da čujemo vi ste podoban Srbin, u suprotnom sve što kažete biće upotrijebljeno protiv vas.

    – Kratko i jasno, to je ono po principu `kako mali Mujica zamišlja BiH`. E, tu ste se malo više zanijeli, drage komšije. Naišli ste na tvrd orah u Republici Srpskoj, a Mladen Bosić je samo kukolj u tom žitu – zaključio je Kojić.