Kategorija: Politika

  • Stevandić: Širenje straha ne pomaže razvoju, već stvara prepreke

    Stevandić: Širenje straha ne pomaže razvoju, već stvara prepreke

    Govoreći o ključnim političkim pitanjima vezanim za litijum, energetsku stabilnost i značaj jedinstva srpskog naroda, dr Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, istakao je važnost strateških odluka usmjerenih ka budućnosti zasnovanoj na energetskim resursima, naglašavajući potrebu za racionalnim pristupom i izbegavanjem širenja straha. Stevandić je ocijenio da reakcije opozicije na potpisane memorandume pokazuju njihov pokušaj da se politički angažuju koristeći strah kao alat.

    “Legitimno je da opozicija pokušava da se nametne. Međutim, ako se nametne kroz širenje straha, to može biti kontraproduktivno i vratiti se kao bumerang,” rekao je Stevandić.

    On je objasnio da je širenje straha od novih tehnologija, poput 5G mreža i nuklearnih centrala, istorijski korišćeno kao sredstvo za odvraćanje od napretka. Danas te tehnologije predstavljaju ključne resurse za energetski razvoj i stabilnost.

    “Ono što je poznato je da se na strahu može voditi politika. Kada je bilo priče o uvođenju 5G mreže, kakav je to strah bio. Danas vidimo da su nuklearne centrale izvor energetske stabilnosti za sve zemlje,” dodao je Stevandić.

    Stevandić je naglasio potrebu za racionalnim pristupom i dijalogom između opozicije i vlasti. Smatra da je važno da se svi relevantni akteri okupe kako bi se razmotrila pitanja od strateške važnosti za budućnost Srbije i njenih resursa, uključujući litijum.

    “Ne može država da se uništava širenjem straha. Mora se pronaći kompromis. Bilo bi logično da svi opozicioni lideri sjednu za sto sa relevantnim naučnicima i političarima,” naglasio je Stevandić.

    On je takođe istakao značaj jedinstva srpskog naroda u trenutnim izazovima, posebno u svetlu deklaracije sa Srpskog sabora koja će uskoro biti razmatrana od strane narodnih poslanika. Stevandić je naglasio da jedinstvo naroda nije samo simbolično, već od suštinskog značaja za stabilnost i budućnost regiona.

    “Sigurno je da će složna kuća, bez obzira na unutrašnje sobe i administrativne granice, biti poštovana kada je napadnu,” rekao je Stevandić.

    Govoreći o dokumentu potpisanom na Svesrpskom saboru, Stevandić je naglasio da ovaj dokument predstavlja stvaran plan, a ne samo simboličan čin.

    “To nije prazan dokument. To je dokument dvije vlade i dvije skupštine, jedna vrsta nacionalnog autoputa kojim ćemo se kretati složno i zajedno u budućnosti,” rekao je Stevandić.

    Takođe, Stevandić je komentarisao suverenitet Srbije i njen međunarodni položaj, pohvalivši predsjednika Vučića za njegove strateške odluke i uspješno predviđanje budućih svjetskih podela. Napomenuo je da, iako Republika Srpska nema toliku ekonomsku moć kao Srbija, jedinstvo i saradnja su ključni za budućnost regiona.

    “Naravno, Republika Srpska nema toliku snagu i ekonomsku moć, ali Srbija ima suverenitet kakav je imala i u vrijeme kada su razni kraljevski dvorovi dolazili na Oplenac,” dodao je Stevandić.

    Na kraju, Stevandić je naglasio važnost diplomatskog angažmana Srbije, pohvalivši predsjednika Vučića za njegovo uspešno vođenje zemlje kroz kompleksne međunarodne izazove. Stevandić je zaključio da je Vučić uspešno pozicionirao Srbiju na međunarodnoj sceni, uprkos kritikama koje dolaze iz različitih pravaca.

    “Sve to je predsjednik Vučić uspio da predvidi i da pogodi kako će se situacija razvijati, a na Generalnoj skupštini je pokazao da je Srbija uzdignuta na pijedestal naroda,” zaključio je Stevandić.

  • Dodik: Srpska spremna i zainteresovana za učešće u razvojnim projektima sa Srbijom

    Dodik: Srpska spremna i zainteresovana za učešće u razvojnim projektima sa Srbijom

    Republika Srpska spremna je i zainteresovana za učešće u razvojnim projektima sa Srbijom – naveo je predsjednik Srpske Milorad Dodik na Instagram nalogu.

    Dodik je istakao da Srpska, potpisivanje Memoranduma o razumijevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, vidi kao put za bolju i sigurniju budućnost Srbije, ali i Srpske, jer je riječ o istom regionu.

    – Tokom sedmice imao sam sastanak s ministrom sporta Srbije Zoranom Gajićem, na kojem smo razgovarali o saradnji naših sportskih saveza.
    U Srebrenici sam prisustvovao sastanku lidera političkih partija iz Republike Srpske, koje su podržale zajedničkog kandidata za načelnika Miloša Vučića. Organizovao sam i prijem za učenike Osnovne škole “Sveti Sava” koji su učestvovali na Međunarodnoj STEM olimpijadi – naveo je predsjednik Srpske.

  • Helez poručio da bi tražio intervenciju EUFOR i NATO da je MUP Srbije ušao u BiH

    Helez poručio da bi tražio intervenciju EUFOR i NATO da je MUP Srbije ušao u BiH

    Ministar odbrane Bosne i Hercegovine, Zukan Helez, pozdravio je odluku ministra Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, Ivice Dačića, da povuče odluku o dolasku pripadnika MUP Srbije na teritoriju BiH.

    Uslučaju kršenja Opšteg okvirnog sporazuma za mir, na način da naoružani pripadnici policije strane države ulaze na teritoriju i u pravni sistem BiH zatražio bih intrevencuju Komandanta EUFOR i predstavnika NATO štaba Sarajevo – napisao je Helez na Fejsbuku.

    Takođe, policijske agencija za provođenje zakona u BiH, kaže Helez, su nadležne da spreče ulazak stranih policijskih formacija.

     

    – Odluka da se pošalju policajci iz Srbije u BiH je podigla tenzije u odnosima dvije države u posljednje vrijeme i ovo je pravi način da se te tenzije smire – napisao je Helez.

    Policijska saradnja država u vrijeme turističke sezone, kaže Helez, prilikom koje države šalju svoje pripadnike da pomažu prvenstveno turistima zemlje iz koje dolaze, je sasvim normalna i uobičajena saradnja dvije države.

    – Po ovom pitanju i sličnim ne može jedna država sarađivati sa unutrašnjom organizacijom neke druge države, pa tako ni Republika Srbija sa Republikom Srpskom – napisao je Helez.

    Helez je pozvao Ivicu Dačića da uspostave policijsku saradnju između dvije ravnopravne države, Bosne i Hercegovine i Republike Srbije uz puno uvažavanje i poštovanje, piše Avaz.

    – Građani BiH su zainteresovani za uspostavljanje saradnje sa građanima Srbije u svim oblastima uz puno uzajamno poštivanje, kao što dobre komšije i trebaju – poručio je Helez u objavi na svom Fejsbuk nalogu.

     

     

  • Konaković oštro o Izetbegoviću i Komšiću zbog negodovanja da helikopter MUP Srbije bude angažovan u BiH

    Konaković oštro o Izetbegoviću i Komšiću zbog negodovanja da helikopter MUP Srbije bude angažovan u BiH

    Sporazum između Savjeta ministara BiH i Vlade Republike Srbije o policijskoj saradnji ratifikovan je u mandatu Bakira Izetbegovića i Željka Komšića u Predsjedništvu BiH i oba doma Parlamenta BiH za vrijeme njihovog suverenog vladanja političkom scenom u BiH.

    Napisao je to u objavi na svom Fejsbuk nalogu, ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara BiH, Elmedin Konaković.

    – Sporazum kaže da dvije strane mogu u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom formirati zajedničke timove, kadrovski i materijalno-tehnički se pomagati, a daje i mnoge druge mogućnosti – napisao je Konaković

    Nacionalno zakonodavstvo daje MUP Republike Srpske, kaže Konaković, velika ovlašćenja jer je tako uređena naša domovina. Dodaje da su Bakir i Željko stavili paraf na širok pojas moguće saradnje MUP Republike Srpske i MUP Srbije i tako omogućili da MUP Srbije vršlja po BiH kad god poželi i kad to sa MUP Republike Srpske dogovori.

    – Danas kritikuju, galame, viču, izmišljaju i optužuju Trojku. Mislite da samo nisu znali šta usvajaju i potpisuju ili su znali, a ipak podržali – upitao je Konaković.

    Iako često izgledaju kao dva minderaška populistička političara koja ne znaju o čemu govore i šta rade, kaže Konaković, odgovorno tvrdim da su znali, a ipak su podržali!

    Zašto danas tako glasno i bez stida lažu? Zato što to rade stalno. Tako su nas slagali kad su nas skinuli sa puta u NATO na put saradnje sa NATO – napisao je Konaković.

    Tako su nas slagali, kaže Konaković, kad su dogovarali da ne idu sa legalnim zahtjevom za reviziju presude protiv Srbije i kad su počinili veliku izdaju!

    – Lažu kao što su lagali za helikopter u Trebinju, vojne kadete koji su dolazili i u njihovim mandatima i mnogo toga još – napisao je Konaković.

    Lažu jer to donosi glasove, mandate, velike plate i uticaj, kaže Konaković, kojim se bogate članovi i pripadnici njihovih organizacija, sve dok narod u našoj zemlji sve teže živi i dok narod iz naše zemlje odlazi.

    “Paravan lažnog patriotizma”
    – Za sve loše što su uradili, a mnogo toga lošeg su uradili, koriste paravan lažnog patriotizma, kod naših ljudi igraju na emocije i osjećaje – napisao je Konaković.

    Lažu jer to pokreće armiju botova i uhljeba na mrežama, kaže Konaković, koji kasnije prijete, psuju žene i djecu, žive i mrtve svima koje oni nanišane.

    – Prva slika informacije kad je i kako sporazum ratifikovan. Ostale slike tekst sporazuma. SDA/DF i ovi nadničari/plaćenici, razni smajići, emrići i druge sitne trgovačke duše još jednom lažu bez stida – napisao je Konaković, piše Avaz.

    Konaković je dodao da je sporazum je napisan i dogovoren u Beogradu naravno.

  • Stevandić: Podjele su najveća prijetnja za Srbiju i Srpsku

    Stevandić: Podjele su najveća prijetnja za Srbiju i Srpsku

    Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, komentarisao je aktuelnu političku situaciju u regionu, ističući potrebu za prevazilaženjem međusobnih podjela među Srbima. On je naglasio da su podjele i dopuštanje bujanja međusrpske mržnje najveće zlo za sve Srbe, a posebno za Srbiju i Srpsku.

    „Najveće zlo za sve Srbe, a za Srbiju i Srpsku posebno, su podjele i dopuštanje bujanja međusrpske mržnje na bilo kom osnovu ili različitim mišljenjima. Litiјum, svеsrpski sabor i deklaracija, Srebrenica i Rezolucija, šta god… Odbacujem jednoumlje, ali Srbi mogu da prežive i pobijede sve sem međusobnih podjela.“ napisao je Stevandić na društvenoj mreži X

  • Karan: Sramni histerični komentari bošnjačkih političara

    Karan: Sramni histerični komentari bošnjačkih političara

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je da su sramni histerični komentari bošnjačkih političara povodom najavljenog dolaska pripadnika MUP-a Srbije u Srpsku tokom turističke sezone jer takvu saradnju imaju sve zemlje regiona i šire.

    Karan je poručio onima koji su zadojenim mržnjom prema svemu što je srpsko – da neće boravak policijskih službenika MUP-a Srbije dovesti u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH, već upravo oni koji mrze.

    – Neće oni zakomplikovati odnose BiH i Republike Srpske, već ih vi komplikujete svojom mržnjom i raspirivanjem iste – naglasio je Karan za srnu.

    On je podsjetio da Memorandum o saradnji ministarstava unutrašnjih poslova Republike Srpske i Srbije od 18. juna predstavlja pravni osnov za dolazak i boravak policijskih službenika MUP-a Srbije u Srpsku tokom turističke sezone i taj memorandum i saradnju na tom nivou imaju već sve zemlje regiona i šire.

    Istakao je da će hrvatska policija ove godine na osnovu takvog sličnog memoranduma o saradnji u turističkoj sezoni imati 97 stranih policijskih službenika iz 19 zemalja, među kojima su policijski službenici iz Srbije, a u ovom projektu BiH učestvuje još od 2009. godine.

    – Danas, u 2024. godini, kada MUP Srpske pokušava da na isti način i pod istim uslovima realizuje ovaj projekat, koji, opet navodim, egzistira u svim zemljama regiona i šire, imamo problem – naglasio je Karan.

    A problem je, naglasio je Karan, mržnja pojedinaca zasnovana na iracionalnim činjenicama prema svemu što dolazi iz Srbije i ima predznak “srpsko”.

    – Sramni su histerični komentari bošnjačkih političara koje čujemo danas posredstvom medija. Istih medija putem kojih smo i obavještavali javnost koje korake smo preduzimali o ovim aktivnostima – naveo je Karan.

    On je naveo da je koncept ove saradnje zasnovan na istim temeljima kao i u ostalim zemljama i sa motivom da kolege policajci iz drugih država doprinose većem osjećaju sigurnosti stranih gostiju /državljana svoje zemlje/ i omogućavaju bolju saradnju pri rješavanju krivičnih djela.

    – Bez oružja, u unifirmama svoje policije rade u skladu s nalozima nadležnih rukovodioca u policijskim upravama. Na taj način lokalnoj policiji pomažu u ostvarenju efikasne komunikacije sa stranim turistima, a samim time i razrješavanju mogućih konfliktnih situacija – objasnio je Karan.

    SDA je dogovorenu policijsku saradnju i raspoređivanje pripadnika MUP-a Srbije u Banjaluci, Foči i Trebinju nazvala dijelom velikosrpskog projekta, dok Demokratski front od Savjeta ministara traži da izda nalog Graničnoj policiji BiH i da se spriječi dogovoreni dolazak policajaca iz Srbije.

  • Kome smeta saradnja policija Srpske i Srbije?

    Kome smeta saradnja policija Srpske i Srbije?

    Nova sarajevska histerija zbog, Dejtonskim sporazumom zagarantovane, saradnje Republike Srpske i Srbije. Sada je dijelu sarajevskog političkog kruga, prije svega SDA i DF-u, sporna policijska saradnja u turističkoj sezoni. Najavljeni dolazak nekoliko policajaca iz Srbije u Banjaluku, Trebinje i Foču nazvali su “velikosrpskim projektom”. Iz Srpske odgovor da je u pitanju mržnja prema svemu što je srpsko, a iz Beograda poruka da neće dati povod za nove sukobe i da zato Policajci iz Srbije neće doći u Srpsku.

    Imajući u vidu da bošnjački političari u BiH od najnormalnije stvari policijske saradnje u turističkoj sezoni kreiraju političke spletke i prijetnje, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije neće uputiti policajce u Republiku Srpsku, kako to ne bi bio vještački razlog za napade na Srbiju i srpski narod, rekao je ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić.

    On je ranije danas izjavio da je Srbija spremna da sarađuje sa svima u BiH u okviru policijske saradnje.

    – Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije neće dozvoliti nikome da traži u ovome izgovore za sukobe i pripreme za rat. Zato nećemo slati policajce u Republiku Srpsku, kako to ne bi bio vještački razlog za napade na Srbiju i srpski narod. Ako je to problem za BiH, što inače nije problem za Hrvatsku 14 godina i Crnu Goru 12 godina, ne moramo ni da šaljemo nikoga niti da imamo bilo kakvu policijsku saradnju – rekao je Dačić.

    Dok SDA dogovorenu policijsku saradnju i raspoređivanje pripadnika MUP-a Srbije u Banjaluci, Foči i Trebinju nazvala dijelom “velikosrpskog projekta”, Demokratski front od Savjeta ministara traži da izda nalog Graničnoj policiji BiH i da se spriječi dogovoreni dolazak policajaca iz Srbije.

    Odgovara im ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić – osim jeftinih političkih poena i igara, ne vidi razlog za takva reagovanja iz FBiH, upitavši ih šta može promijeniti šest ljudi bilo gdje na svijetu?

    – Nažalost, SDA, DF lažnog Hrvata Željka Komšića i dalje žive u ratnim godinama i svuda vide imaginarne neprijatelje. MUP Srbije garant je mira i stabilnosti kako u Srbiji, tako i u regionu i sve naše bezbjednosne agencije uspješno sarađuju sa MUP-om Srbije – ističe Nešić.

    Da je koncept ove saradnje zasnovan na istim temeljima kao i u ostalim zemljama i sa motivom da kolege policajci iz drugih država doprinose većem osjećaju sigurnosti stranih gostiju i omogućavaju bolju saradnju pri rješavanju krivičnih djela, objašnjavaju iz Srpske.

    Bez oružja, u uniformama svoje policije rade u skladu s nalozima nadležnih rukovodioca u policijskim upravama. Da neće boravak policijskih službenika MUP-a Srbije dovesti u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH, već upravo oni koji mrze, poručuje ministar unutrašnjih poslova Srpske Siniša Karan.

    – Sramni su histerični komentari bošnjačkih političara povodom najavljenog dolaska pripadnika MUP-a Srbije u Srpsku tokom turističke sezone jer takvu saradnju imaju sve zemlje regiona i šire. Neće boravak policijskih službenika MUP-a Srbije dovesti u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH, već upravo oni koji mrze. Neće oni zakomplikovati odnose BiH i Republike Srpske, već ih vi komplikujete svojom mržnjom i raspirivanjem iste. A problem je mržnja pojedinaca zasnovana na iracionalnim činjenicama prema svemu što dolazi iz Srbije i ima predznak “srpsko” – kaže Karan.

    Da u Sarajevu i u strankama Bakira Izetbegovića i Željka Komšića ne mogu propustiti nijedan dan da ne ispolje otvorenu mržnju prema Srbiji, prema Srbima i prema svemu što nosi bilo kakav srpski prefiks, saglasan je i delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević.

    – Svaki postupak koji dolaze iz Srbije, oni bi da okarakterišu kao čin agresije – kaže Kovačević.

    Da bilo kakav oblik saradnje Srpske i Srbije u dijelu Federacije BiH proizvodi političku šizofreniju i da oni to koriste kao političku temu kako bi zauzeli startne pozicije za predizbornu kampanju u FBiH, izjavio je zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac.

    – Zato im se priviđaju velikosrpske ideologije, velikosrpski projekti i slično. Od jednog policajca oni vide čitav bataljon. U takvim političkim šizofrenijama nema prostora za realnost, a realnost je da MUP Srpske štiti sve građane bez obzira na nacionalnu pripadnost, što će raditi i u budućnosti, zajedno sa kolegama iz Srbije – kaže Košarac.

    Da je sve urađeno u skladu sa procedurama, te da međupolicijska saradnja nije agresija, potvrdio je čak i ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH Ramo Isak, koji najčešće ima suprotstavljene stavove prema svemu što je srpsko.

    Iz Republike Srpske podsjećaju da Memorandum o saradnji ministarstava unutrašnjih poslova Republike Srpske i Srbije od 18. juna predstavlja pravni osnov za dolazak i boravak policijskih službenika MUP-a Srbije u Srpsku tokom turističke sezone i da saradnju na tom nivou već imaju sve zemlje regiona.

  • Stevandić: Opozicija koristi litijum za obračun sa vlašću

    Stevandić: Opozicija koristi litijum za obračun sa vlašću

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić izjavio je da litijum u Srbiji nije više ekološka tema, već politički obračun opozicije sa vlašću.

    “Ako ga vlast dobro iskoristi za razvoj, toliko će odskočiti da će opozicija ostati bez bilo kakve alternative. To im je zato zadnja šansa jer je tema na istorijskom maksimumu u svim porama društva”, rekao je Stevandić Srni.

    On je naveo da Vlada Srbije pokušava da nametne da odlučuju pamet i nauka, ali da opozicija time gubi uporište, pa se sukob produbljuje.

    “Sijanje i širenje mržnje u Srbiji prema onim koji su je digli i guraju u dalji razvoj koji povećava moć i uticaj države postaje alibi i za međunarodne faktore koji na to kaleme svoje spinove da bi opet mogli da nas drže pod vodom”, rekao je Stevandić.

    On je istakao da je ključno pitanje šta je altenativa razvoju?

    U Beogradu je juče potpisan Memorandum o razumijevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.

  • Cvijanović: Najveća opasnost za BiH vreba iz Sarajeva

    Cvijanović: Najveća opasnost za BiH vreba iz Sarajeva

    Sarajevski političari, intelektualci, nevladine organizacije svoje djelovanje i retoriku zasnivaju isključivo na mržnji prema svemu srpskom, izjavila je za Glas Srpske srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

    Komentarišući izjave koje su uslijedile nakon događaja u Podrinju, prije svega na komemoraciji u Potočarima, a zatim i nakon što su članovi Delegacije EU u Sarajevu položili vijenac na groblju u Bratuncu, Cvijanovićeva je istakla da je očigledno da bošnjačkim zvaničnicima smetaju i mrtvi Srbi.

    U velikom intervjuu za Glas Srpske Cvijanovićeva se osvrnula i na posljedice usvajanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, američke izbore i njihov uticaj na prilike u svijetu i druge aktuelne teme.

    Direktor Memorijalnog centra u Srebrenici prijeti zvaničnicima iz EU, udruženja iz FBiH traže izvinjenje jer su položili vijenac u čast srpskim žrtvama. Sve to se događa tri decenije nakon rata. Kako je moguće da je svake godine situacija kada je riječ o tom pitanju sve gora, umjesto da je obrnuto?

    Njima smeta sve što ima veze sa Srbima, sve što je srpsko pa im tako smetaju i mrtvi ljudi, odnosno žrtve rata i nastoje na svaki mogući način da održe svoju priču da u BiH postoje žrtve samo na jednoj strani. Nažalost, i međunarodni predstavnici ovdje su im čitav niz godina, evo sad već i decenija, davali krila u promociji takve priče.

    Sada imamo sve te bolesne izjave, ali posebno me, kao čovjeka, zabrinula ona prijetnja koju je Emir Suljagić uputio, govoreći da će neko pakleno platiti. Ako tako nešto kažete, onda zaista morate da razmišljate da li to znači da vam je život ugrožen.

    Druga stvar jeste da je u Podrinju stradalo više od 3.000 Srba, da imate tamo desetine i desetine ubijene srpske djece i da se njihova imena nalaze na spomenicima. Onda se zgrozite kada imate nekoga ko je oportun prema ideji da se neki stranac poklonio tim žrtvama. Pri tome, oni ne biraju sredstva, napadaju svakoga i to na vrlo organizovan način.

    Ako se bilo ko ponaša na način koji njima ne odgovara, onda tu nema ni civilizacije, ni tolerancije, ni demokratije, nema ničega, onda svi navale i vidjeli ste to i u nekim reakcijama koje su dolazile iz raznih udruženja, pa konačno i samog Suljagića.

    Ali evo, on je ovaj put našao metu, Evropsku uniju i bilo bi mi čudno, recimo, da možda ima neke aspiracije da postane ambasador u nekoj od država članica Evropske unije. Mislim da ne bi bio kompetentan da bude ambasador. Sam je sebe diskvalifikovao.

    O tome da li će biti ambasador odlučujete i Vi u Predsjedništvu?

    Samo kažem šta mislim o tome, ako bi on to slučajno poželio.

    Zanimljivo je da niko u Sarajevu, mediji, intelektualci, političari, niko nije rekao da je pretjerao, a kamoli da su osudili takav istup?

    Prije neki dan se dogodio atentat na Donalda Trampa i reakcije su stigle iz svih krajeva svijeta, ali su bošnjački predstavnici u Sarajevu ćutali. Kada se tako nešto desi, naravno da se zgrozite, naježite i želite da izrazite osudu. Iskreno, nisam ni očekivala da osude Suljagićeve riječi, ali bilo bi lijepo i bilo bi dobro za budućnost ove zemlje da neko izađe i kaže: “Momak, pretjerao si, ovo je previše, ti prijetiš drugim ljudima”.

    Vaš kolega iz Predsjedništva Denis Bećirović na komemoraciji u Potočarima održao je jedan zapaljiv govor pun besmislenih konstrukcija gdje je pominjao i “veliku Srbiju”, i Memorandum SANU, i Slobodana Miloševića, i Srbiju i Beograd. Zašto je u posljednje vrijeme Beograd stalna meta takvih istupa?

    Da je pravi državnik, Bećirović bi upravo na tom mjestu pozvao sve ljude da pokažu poštovanje prema žrtvama pa bi onda pozvao da svi oni koji su kamenovali, gotovo linčovali, predsjednika Srbije Aleksandra Vučića budu privedeni pravdi. I na kraju bi trebalo da smanji doživljaj kada je u pitanju ta srbofobija koju uporno iskazuje, mržnja prema Srbima, Srpskoj, Srbiji. Sva njegova retorika zasnovana je na tome.

    Oni svaki put nađu neku takvu temu, sada je to Svesrpski sabor i deklaracija i sad se tu pričaju priče, i ovdje, i u inostranstvu, gdje god imaju neke kontakte. Plaše i međunarodnu i domaću javnost kako iz svega toga vreba neka opasnost za BiH. A najveća opasnost BiH vreba u njoj samoj. Stvarna prijetnja po BiH leži u tim velikim sarajevskim apetitima, u uzurpaciji prava drugoga, u neodustajanju od ratnih ciljeva.

    Oni sebi pokušavaju dići politički rejting time što pokušavaju da vode neke rasprave ili polemike sa drugima koji su dokazani državnici. Ali, u suštini, kad malo to sve ogolite i pogledate kako to izgleda, onda vidite da tu postoji samo jedna velika mržnja, netrpeljivost, nepostojanje želje da gradite bolje odnose.

    BiH je u odnosu na Srbiju šćućurena država, mala, nikakva, ekonomski nedokaziva, bez velikih projekata, bez velikih ambicija, bez dogovora koji mora da postoji u okviru BiH da biste uopšte mogli da realizujete velike ekonomske projekte. Ali, mi u Srpskoj smo srećni kad vidimo napredak koji se događa u Srbiji, volimo što Srbija ima ekonomsku i političku snagu i ponosni smo na to.

    Rezolucija o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN mjesecima je bila top-tema u regionu. Nakon usvajanja ta je priča prilično pala u drugi plan. Kako sa ove distance od nekoliko nedjelja gledate na te događaje i kakve je posljedice cijela ta priča proizvela?

    Dogodila se uzurpacija procedura i uzurpacija institucija. Ambasador je radio po nalogu jednog člana Predsjedništva, iza leđa drugima i to je apsolutno nakaradno, to u suštini pokazuje kakva vam je država kada vi vodite jednu kampanju, trošite resurse te države za nešto za šta nemate saglasnost te države.

    I mnogi, vidjeli ste i sami, govornici koji su se obraćali povodom te rezolucije u Generalnoj skupštini su ukazivali na tu činjenicu, da je to u suštini nešto što predstavlja unilateralnu akciju jednih i da na taj način možete samo da oštetite državu. I konačno, kad pogledate kako je izgledalo to glasanje, onda vidite da je veliki broj država zaista prepoznao da u tome leži jedna od veliki prijetnji.

    Pisala sam pisma, upozoravala i dobijali smo povratne informacije i dodatne upite od pojedinih zemalja, što znači da su bili zainteresovani da to vide. Naravno, lavovski posao je odrađen od strane Aleksandra Vučića i srpske delegacije.

    Dogodilo se da predstavnik Nikaragve bolje shvata situaciju u BiH nego neki u Sarajevu.

    Morate nekoga upozoriti da bi obratio pažnju i da vidi šta se to negdje dešava. Druga stvar, imate neopterećenost ljudi koji spadaju u neki spoljni svijet. Dakle, oni nisu opterećeni onim što će dođi na dnevni red niti žele da im neko drži predavanja. Shvatili su da tu nikome nisu bile bitne žrtve i prepoznali da je to nešto što će dodatno zakomplikovati odnose u jednoj rovitoj državi.

    U tom periodu bilo je i zamjerki na Vaš račun da ste mogli više uraditi.

    Čula sam zamjerke. Ne, nisam mogla uraditi više. Maksimum je bio da obavijestim sve misije o čemu se radi, da razgovaram sa svim funkcionerima s kojima sam mogla razgovarati u tom periodu, da upozorim kakva je to situacija, ali isto tako mi smo svoj dio posla radili, ali i Srbija je radila svoj dio posla i ja sam time zadovoljna. Dakle, ne znam šta bi to moglo da bude više. Imali smo jednu manipulativnu mašineriju koja je stavljena u pogon, rad iza leđa.

    Čula sam neke ljudi koji pitaju kako nismo znali da se mjesecima radi na tome. Možda oni treba da čuje šta u Srbiji o tome kažu, da su i oni slučajno saznali da se tako nešto sprema. Postojala je čitava jedna mreža tajnosti koja je napravljena oko toga, dakle, zatvoren je jedan krug i onda ne možete vi da tu daleko dobacite

    Ta je priča otvorila stara pitanja i podsjetila na staru boljku, a to je imenovanje ljudi u DKP mreži, jer su i strukture iz Srpske pristale na imenovanje ambasadora u UN Zlatka Lagumdžije.

    Postoji uhodana šema prema kojoj niko nikome ne spori kandidate za ambasadore. Dakle, ako Bošnjak izlazi sa svojim kandidatima, ne spore ga ostali članovi, ako izlazi Srbin, ne spore ga drugi. I prosto tu je napravljen jedan modalitet rada. Zašto? Zato što u suprotnom, recimo, to bi značilo da vi nikoga ne možete nigdje ni poslati, ni imenovati.

    Tačno, ali ova situacija navodi i na pitanje da li je možda došlo vrijeme da ta praksa bude prekinuta i da, baš zbog toga što pojedini ambasadori rade mimo zajedničkog stava, u jednom momentu neko presiječe i kaže: “Eto, sad niko neće biti ambasador”?

    Pa eto, to možda nije loše. Eto, šta će nam ambasadori? Šta će BiH ambasadori, ako nisu kadri da predstavljaju nešto što je zaista spoljna politika. Ako ti ambasadori nisu svjesni da spoljnu politiku kreiraju zajedno, jedinstvenim stavom tri člana Predsjedništva, a ne slobodni strijelci, onda to i nije neka zemlja koja ima spoljnu politiku, onda joj ne trebaju ni oni koji su instrumenti za sprovođenje spoljne politike.

    Dakle, nije to loša ideja uopšte. Ako imate ovakve ambasadore koji su prekršili Ustav, krše zakone, ako imate pravosuđe koje je nesposobno ili ne želi da to procesuira…

    Manje je poznata činjenica da su Srbi u proteklih 15 godina dva puta imali svog čovjeka u Ujedinjenim nacijama, a da niko danas ne zna kako su se oni zvali. Kako je moguće da neko od njih nije iskoristio tu poziciju za promociju nekih srpskih stavova?

    Srpski kadrovi u DKP mreži su se uvijek ponašali pristojno, vodeći računa o tome da je nešto zajednička stvar. Ljudi su doslovno poštovali činjenicu da, ako ne postoji jedinstven stav u Predsjedništvu, oni budu uzdržani ili ne idu na glasanje.

    Dakle, ne petljate se tamo gdje nemate zeleno svjetlo institucije koja vas je izabrala i koja je po Ustavu nadležna da kreira spoljnu politiku. Naši ljudi su se ponašali fer i bili profesionalni. Naravno da, nakon svih naučenih lekcija, kada vidite druge koji su uzurpatori, koji krše Ustav i zakone, sada to otvara more pitanja da li treba da se ponašamo na isti način.

    Јedna od posljedica američkih sankcija uvedenih pojedincima i kompanijama u Srpskoj je i u tome što Vi ne možete da odete u SAD pa morate da se obraćate putem linka. Koliko to otežava situaciju?

    Pa mogla bih možda i da odem u UN, ako zatražim vizu na vrijeme. Ovo govorim zato što postoje posebna pravila kada je UN u pitanju, ali postoje i rokovi, a vi morate znati na vrijeme kada se tačno dešava neki događaj.

    Međutim imate ovdje jednu manipulativnu funkciju Ministarstva inostranih poslova kojima ja ništa ne vjerujem i stoga ne znam da li bih se uopšte usudila da tako nešto radim znajući s kim imam posla. Ali, sve to mene ne sprečava da imam komunikaciju putem linka. Naravno da je bolje uživo, ali koristili smo sve drugo što je bilo na raspolaganju.

    Sankcije su tema već sedam-osam godina, ali sve se svodilo na zabranu putovanja ili eventualno raspolaganje imovinom. Ove godine je u priču uvezan bankarski sektor pa ljudi i firme dolaze u situaciju da ostaju bez računa, što stvari čini prilično nezgodnim.

    Nezgodno je jer su prouzrokovani problemi privrednim subjektima i oni moraju da rade određene reorganizacije koje nisu planirali. Svakako da to izaziva probleme i niko nije naivan da govori da ih nema. Za pojedince pogođene tim mjerama lakše se nađu rješenja, dok sa kompanijama sve ide malo teže. Sve to doživljavam kao napad na privredni život Republike Srpske. Ako pogledate broj zaposlenih koji rade u određenim preduzećima i da se ta preduzeća nađu pod sankcijama iz isključivo političkih pobuda, onda vidite šta je pozadina.

    Ovdje je sve jasno iz načina na koji su uvođene te sankcije. Imate ljude koji su pod sankcijama jer su se upustili u neku zakonodavnu aktivnost ili tako što su na njihov račun navedene neke paušalne ocjene. Sjećam se kada su Britanci meni uveli sankcije, tamo su napisali da slušam naloge Vladimira Putina. To je stvarno glupo. Kakvo je to obrazloženje? I ja vam kažem: “Gospodo Britanci, vaše obrazloženje je glupo. Netačno i glupo”.

    Da, naravno, sankcije proizvode štetu, ali ja u njima vidim osvetoljubivu želju da neko našteti Srpskoj. Vidim da to rade zbog toga što mi branimo ono što se zove dosljedna primjena Dejtonskog sporazuma, a da svi drugi koji su ga raščeprkali, izvrnuli, pokvarili, naopako okrenuli, nisu ni pod kakvim sankcijama.

    Koliko je realno očekivati da dođe do promjena na planu sankcija ako dođe do promjene administracije u SAD u novembru, odnosno ako pobijedi Donald Tramp?

    Ne očekujem nikada, kada su u pitanju smjene administracija u Americi, da tu dođe do nekih spektakularnih zaokreta. Ono što očekujem jeste drugačiji odnos prema nekim globalnim pitanjima koja opterećuju sve nas, bez obzira na to gdje živimo. Možda nama daleko djeluje sukob u Ukrajini, još nam dalje možda djeluje rat u Gazi i neka druga pitanja, ali prosto očekujemo da tu budu napravljeni određeni zaokreti koji će onda relaksirati situaciju na cijeloj zemaljskoj kugli, a to znači i kod nas.

    Ne očekujem neke velike zaokrete kada je u pitanju ni BiH, niti zapadni Balkan, ali očekujem, i s pravom to mogu da kažem, one zaokrete koje su u funkciji pravljenja više balansiranog pristupa nego što je to sada slučaj.

    Da li je u prvom Trampovom mandatu to izgledalo tako?

    Pa Tramp je u prvom mandatu morao da se bori sa onim raznim vješticama kod sebe, kod kuće. Nije imao vremena ni mogućnosti da se bavi svim vješticama po Evropi, svim vješticama po zapadnom Balkanu, svim vješticama na drugim ćoškovima. Ali mislim da ni Tramp više nije onaj isti Tramp.

    Stvoren je utisak u javnosti da bi njegov dolazak na vlast bio dobar za Srbe.

    Njegov dolazak na mjesto predsjednika bio bi dobar generalno za cijelu zemaljsku kuglu. Srbi imaju afinitete prema Trampu, oni većinski podržavaju tu politiku vjerovatno i zbog loših iskustava sa demokratama koji su sad na vlasti. Danas kad pričate sa Srbima u Americi, oni su listom opredijeljeni pozitivno prema Trampovoj politici, jer su se nagledali primjera koji se odnose i na Srpsku, koji su u njihovoj vizuri stvorili sliku nepravednosti. Imam informacije da su oni prilično posvećeni predstojećim izborima, angažovani da glasaju za Trampa, jer vjeruju da bi on mogao donijeti pravedniju politiku SAD prema svima nama ovdje, ali i prema nekim globalnim pitanjima.

    Bili ste na posljednjem ročištu u procesu protiv predsjednika Republike. Šta je cilj tog suđenja?

    Kada odete tamo, vidite sve te situacije u kojima je neki Kristijan Šmit zaštićen kao bijeli medvjed. Postoji situacija da odbrana ne može pristupiti izvođenju dokaza u vezi sa onim na čemu je neko zasnovao optužnicu protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića. Kažu da su prekršili nešto, a ne možete da kažete da li je taj neko uopšte imao pravo da to donese. Puno je tu apsurda.

    Sve to pokazuje u šta se pretvorilo ono što su stranci ovdje silom napravili. Pretvorilo se u nešto što je kontraproduktivno za BiH, za suživot, za razumijevanje. Njima je meta Milorad Dodik, on treba da bude uklonjen zato što brani Republiku Srpsku. Druga dimenzija je što su stranci odlučili da koriste pravosuđe u funkciju zaštite Šmita, iako svi znaju da nije prošao proceduru imenovanja. Najgore je što sve što se događa ostavlja utisak da smo daleko od pravne države.

    U Srpskoj postoje zakoni koji predviđaju da na njenoj teritoriji ne budu primjenjivane odluke OHR-a, ali ni Ustavnog suda BiH. To je jedan od načina borbe, ali s druge strane imamo situaciju da je na nivou BiH usvojen budžet kojim je odobren novac za rad istog tog Ustavnog suda.

    Odobravanje budžeta podrazumijeva da se izvršavaju određene obaveze koje su važne za ljude, počevši od plata, materijalnih troškova i sličnih stvari. Ne možete da se stavite u poziciju da uskratite tim ljudima plate. Ali, to predstavlja osnovu za određene stvari koje bi mogle da se dese. Vi sada postavljate pojedinačno pitanje, ali dok se sve stvari ne stave na sto i dok ne naiđe politička garnitura u Sarajevu sa kojom će moći da se razgovara o svemu i koja neće biti u dosluhu sa ambasadorima, onda će biti moguće napraviti dobar ambijent.

    Da li to znači da Srpska reaguje ad hok od situacije do situacije?

    Ako imate neki sistem i strategiju, on vam uvijek dozvoljava da reagujete ad hok. Možete da imate strategiju koja je dugoročna, ali isto tako ćete prilagoditi određena ponašanja ili određene stvari na nekoj dnevnoj osnovi, zavisno od toga što vam treba. Danas nemate ni u politici, ni u međunarodnim odnosima, ni u globalnim procesima, stvari koje idu ravnom linijom.

    Predsjednik Dodik forsira narativ da zajednički nivo nema ništa sa mirnim razdruživanjem. Vi ste funkcioner na zajedničkom nivou, šta mislite o tome?

    Pa nema ništa, istina. Ovdje se govorilo o tome da treba jasno da pozicioniramo šta su naše nadležnosti i ko su strane koje treba da se dogovore o određenim pitanjima. Ako malo bolje pogledate nadležnosti i kako se stvari odvijaju, onda vam je jasno da suštinski dijalog treba da se dešava između dva entiteta. Pa i onda kada se spajaju, i onda kada se razdružuju. Taj dijalog generalno treba da postoji. Kako god da se završi, treba da postoji. Nažalost, nije postojao dijalog kada je trebalo da razvijemo zajedničke projekte.

    Da li je u toj priči o mirnom razdruživanju došlo do povlačenja ručne?

    To nije povlačenje ručne. Došlo je do određenih pomjeranja jer se žele preispitati određene stvari.

    Najljepše je raditi u Srpskoj

    Već dvije godine ste u Sarajevu, kako je raditi tamo?

    Nemate predstavu koliko je lijepo raditi u Republici Srpskoj. Ugodnije je, prijatnije, osjećate se tako da možete da delegirate sve stvari, da o njima pričate otvoreno i rješavate probleme.

    Šta izaziva neprijatnosti?

    Tamo nemate aktivizma koji ide u pravcu da se uradi nešto da svima bude dobro. Stalno imate borbu protiv toga da nam neko ne nanese neku štetu. I onda je logično da se zapitate zašto živimo u državi u kojoj stalno moramo imati neki odbrambeni mehanizam. Logika bavljenja javnim poslom je u tome da vidite šta možete zajedno da uradite za dobrobit svih. U Sarajevu toga nema, to je jedna prilično kontaminirana atmosfera, puna nepovjerenja.

  • Stanivuković: Domaće političare trebaju kažnjavati naše institucije, Zapad to radi na štetu Srpske

    Stanivuković: Domaće političare trebaju kažnjavati naše institucije, Zapad to radi na štetu Srpske

    Protiv nas se u Evropi i svijetu vode ozbiljni procesi, a mi od ličnih animoziteta nekada ne možemo razdvojiti šta mislimo o nekom funkcioneru od toga šta ti procesi znače za budućnost Republike Srpske.

    Rekao je ovo gradonačelnik Banjaluke i potpredsjednik PDP, Draško Stanivuković za N1, govoreći, između ostalog i na temu američkih sankcija pojedinim firmama i političarima u Srpskoj.

    -Ja bih temu američkih sankcija razdvojio u dva dijela. Prvo – to što su mnoge firme opustošile i pokrale budžet Republike Srpske preko namještenih tendera je tema za naše pravosuđe, tužilaštvo, i za naše institucije. To nije dobro za Republiku Srpsku i taj stav nipošto ne mijenjam. Mi u Banjaluci smo po tom pitanju pokrenuli mnoge krivične prijave – navodi Stanivuković.

    Dodaje da je drugi dio sankcija taj da niko sa vana ne treba da se miješa u odnose u Republici Srpskoj, te da sve ima mnogo dublju pozadinu.

    -Apsolutno sam protiv toga da se bilo kome od naših predstavnika politički i ekonomski prijeti. Što više razgovaram sa raznim diplomatama, sve više uviđam šta se radi protiv nas. Nemam nijednu dilemu da postoji politička agenda Evrope, dijela svijeta i bošnjačkih političara da BiH bude unitarna, bez kantona i entiteta.

    Mi smo za snažnu Republiku Srpsku, oni su za to da Republiku Srpsku svedu na što manje nadležnosti. U toj političkoj ideju imaju podršku većine Zapada i to je ono na šta mi kao ljudi ne možemo da pristanemo zbog ogromne žrtve koju smo podnijeli.

    Određene sankcije i sve to što ih prati je samo dio svega toga. Postavljam pitanje, evo da sam ja predsjednik republike srpske da je bio jedan takav zakon i ja bih ga potpisao, da li bi se meni sudilo? – pita Stanivuković.

    Dodaje da Republika Srpska ne smije da umanji nijednu svoju instituciji, niti funkciju, jer će svako sljedeći ko bude na vlasti, imati problem.

    -Slično je i sa pitanjem smjene ministra Nešića. Vidim da komenatrišu da je i tu simbioza, neki dogovor, ali to su gluposti. Sglasan sam da im hiljadu razloga zašto treba smjenjivati mnoge ministre u Savjetu ministara BiH, ali da neko nametne Srebrenicu kao temu i zbog toga smjenjuje ministra iz Republike Srpske, znate, tu onda moramo imati zajednički stav i jedinstvo.

    Ovdje je najveći problem što neko, evo na primjer, od mene, Draška Stanivukovića zbog ličnih animoziteta prema meni, ne bi vidio proces koji se krije iza mojih sankcija ili moje smjene.

    Morate biti ozbiljan političar da znate razlikovati osobu od procesnih nacionalnih interesa – zaključio je Stanivuković gostujući na N1.