Kategorija: Politika

  • Dodik: Nikada nećemo pristati na nešto što podriva ustavni okvir BiH

    Dodik: Nikada nećemo pristati na nešto što podriva ustavni okvir BiH

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u intervjuu Srni da Republika Srpska ravnopravno učestvuje u svim procesima i ispunjavanju svih uslova neophodnih za napredak na evropskom putu i time je pokazala da želi da gradi partnerstvo sa EU, a spekulacije u vezi sa Planom rasta i kako Republika Srpska nešto blokira su klasične laži podmetanja.

    Naši stavovi su dobor poznati, Srpska mora biti vidljiva u svemu, zato i postoji mehanizam koordinacije, i nećemo dozvoliti da nam neko na ‘mala vrata’ oduzima prava koja nam Dejton i Ustav daju. Dakle, dejtonska BiH, time i Republika Srpska ne može da prihvati tri mjere koje su suprotne našem ustavnom okviru i kojim bi se stvorila dodatna nestabilnost. EU treba stabilna dejtonska BiH i zato ih pozivam da čuju ono što im govorimo i prestanu da traže od nas nešto što podriva ustavni okvir BiH – poručio je predsjednik Dodik u intervjuu Srni upitan da prokomentariše navode Delegacije EU da BiH neće dobiti prvu bezuslovnu ratu predfinansiranja iz Plana rasta za Zapadni Balkan, jer nije usaglašena Reformska agenda.

    KONAKOVIĆ IMA VEĆIH PROBLEMA SA ZAKONOM NEGO SA SRPSKOM, PA NEKA SE TOME POSVETI

    Na pitanje da prokomentariše poziv ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Konakovića upućen američkoj administraciji i EU da intervenišu ukoliko vlasti iz Srpske nastave s blokadama rada i neusaglašavanjem Reformske agende, Dodik je rekao da se “taj Elmedin toliko svezao i ukopao da mu niko više ne može pomoći”.

    – Ima on većih problema sa zakonom, nego sa Republikom Srpskom, pa mu savjetujem da se tome posveti, a da Republiku Srpsku ostavi na miru, jer ima ona ko o njoj brine – poručio je predsjednik Dodik.

    On je naglasio da Republika Srpska jasno i nedvosmisleno odbacuje mjere koje zadiru u ustavno uređenje BiH i kojim bi se onemogućilo entitetsko glasanje i stvorila neka nova praksa, na koju bi se stranci opet pozivali.

    – Završili su oni svoje sa ‘praksiranjem’ na nama, naučili smo lekcije svaki put kada smo išli s povjerenjem da će se poštovati dogovoreno. Na prvom mjestu ustavna, dejtonska, samostalna BiH, bez međunarodnog intervencionizma, pa onda možemo govoriti o nečemu drugom. Vratimo se na ispunjavanje 14 prioriteta. Ko njih blokira? Hoće li Elmedin da malo o tome pričamo? Bošnjaci su blokirali Dom naroda zbog Ustavnog suda, a nama ispostavljaju račune. Potrebno je više iskrenosti i transparentosti u odnosima i onda sve postaje jasno – istakao je Dodik.

    Kao prvo, rekao je on, Srpska ništa i nikog ne blokira i samo traži da se ustavno uređenje BiH poštuje. “Od toga nećemo odstupiti ni po koju cijenu, a vi nastavite da tužakate i idete strancima. Očekujemo da će prijatelji iz Evrope uvidjeti greške i ko ih pravi”, rekao je predsjednik Srpske.

    FARSU U DOMU NARODA REŽIRAO MARFI, NEZADOVOLjAN ŠTO MORA DA NAPUSTI BiH; A LIKOVANjE PDP-a GOVORI SVE O NjIMA I NjIHOVOM KINDER ЈAЈE “DELEGATU”

    Govoreći o dešavanjima u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH nakon što je CIK BiH, gotovo dvije godine nakon izbora, umjesto Narodne skupštine Republike Srpske ustoličio delegata iz PDP-a u ovaj dom, uprkos činjenici da je legalno i legitimno izabrana Snježana Novaković Bursać odmah nakon izbora, predsjednik Srpske je rekao da je američki ambasador u odlasku napravio novu krizu za BiH i izazvao haos u svim institucijama, ne samo u Domu naroda.

    Zato se danas, kaže on, brže bolje objavila odluka koja bi svakog legalistu i pravnika natjerala da baci svoju diplomu i da se pita gdje to živi – je li ovo džungla ili smo u plemenskoj zajednici, pa treba da pri zdravoj svijesti i pameti prihvatimo objašnjenje jednog od članova nelegitimnog CIK-a, koji su na sličan, sumnjiv način izabrani bez poštovanja procedura, koje glasi da je “pravna situacija takva da se odluka donosi kao da se donosila u doba kad uopšte nisu bili dodijeljeni mandati, kao da se mandat dodjeljuje prvi put”.

    – Valjda žele da se svi pretvaramo da se prethodne dvije godine nisu desile i još su tu sramotu i bezakonje upakovali u formu nekakve odluke. To je potpuno kršenje Izbornog zakona i prava, Ustava BiH i ove institucije su ovakvom odlukom ugrozile i javni interes, jer cijeli postupak oduzimanja mandata se prikriva na način da se sramno tvrdi da nema oduzimanja, nego se već legalno dodijeljeni i potvrđeni mandat ponovo, prvi put, dodjeljuje nekom drugom – naglasio je Dodik.

    Predsjednik Srpske je rekao da je to klasičan primjer izlaska iz okvira prava i zakona, te da se nelegalno izabrani CIK upustio u opasne radnje.

    – Mi ćemo iskoristiti sva pravna sredstva da to dokažemo. Ako tvrde da izbor nije bio u skladu sa procedurom, onda se sve vraća na Narodnu skupštinu Republike Srpske i tu se završava svaka priča, ali ne oni su izabrali da nastave dalje sa ovom farsom, jer ih je sve primorao /Majkl/ Marfi koji ne može da podnese činjenicu da odlazi iz ove zemlje upravo zbog haosa koji je napravio – ukazao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je konstatovao da niko normalan nikada ne bi dopustio da se ovakva odluka smatra važećom, te ponovio da je sve ovo farsa koju će do kraja razotrkiti.

    – Јasno je da nije postojao nijedan način da se legalno oduzme dodijeljeni mandat delegatu, jer to Izborni zakon ne predviđa i zato su smislili ovu prevaru, zbog koje će odgovarati pravno svi oni koji su se upustili u to – rekao je Dodik u intervjuu Srni.

    On je podsjetio da sve ovo gledamo u Ustavnom sudu BiH, gdje stranci sa Bošnjacima dopišu njihova proizvoljna pravila, suprotno Ustavu i onda kažu odluke Ustavnog suda su obavezujuće.

    – Ma nemoj, i mi to kao treba da poštujemo, dok isti taj Ustavni sud djeluje antiustavno?! Naravno da nam ne pada napamet da učestvujemo u tom bezakonju. Ovaj iz PDP-a /Nenad Vuković/, ‘delegat’ zvani kinder jaje, što likuje, da ima imalo pameti i obraza i da želi dobro svom narodu nikada ne bi pristao da na ovakav način dolazi do pozicije. To sve govori o partiji kojoj pripada i o njemu lično – istakao je predsjednik Dodik i podsjetio da delegate iz Republike Srpske bira Narodna skupština, te da je to jedini mogući i legalan način, sve drugo je pokušaj poništavanja insitucija Srpske na šta se nikada neće pristati, na žalost Marfija i PDP-a.

    REHABILITATOR NACISTIČKE IDEOLOGIЈE NEMA ŠTA DA SPOMINjE SRPSKU I NEKA NE PRLjA NjENO SVETO IME

    Na pitanje da prokomentariše izjavu njemačkog državljanina Kristijana Šmita, koji se lažno predstavlja za visokog predstavnika u BiH, nakon sastanka sa japanskim ministrom inostranih poslova Јoko Kamikavom, da je BiH trenutno potrebno, kako je rekao, mnogo podrške i da se suočava sa izazovnom periodu, “jer postoje neke strane koje žele blokirati procese”, te pozvao “svakoga ko ima bilo kakav kontakt s ljudima u Banjaluci da ih upozori da brinu o potrebama građana, a ne da igraju igre i donose zakone kao što je zakon o izborima”, Dodik je odgovorio da ne zna zašto bi on komentarisao tamo nekog Kristijana Šmita, s obzirom na činjenicu da BiH nema visokog predstavnika, a i ne ide i ispod svakog je nivoa da likove koji se lažno predstavljaju komentariše legalno izabrani predsjednik Republike Srpske.

    – Ali, s obzirom da se ta osoba dotiče zvanične Banjaluke i Republike Srpske, kratko ću odgovoriti. Ako već ima neko ko još kontaktira s ovim njemačkim prevrantom neka mu objasni da njegovo prisustvo u BiH sabotira evropski put i da on nema šta da pominje Republiku Srpsku i da to prestane da radi, jer tako prlja njeno sveto ime. On je nepoželjna osoba za Srbe, jer je prevarant koji je prevarom došao u BiH i nelegalno u njoj boravi, jer nema ni potvrdu da može da boravi – naglasio je predsjednik Srpske.

    On je naglasio da taj lik pokušava da zastraši ljude nekakvim odlukama koje objavljuje putem internet stranice i u Federaciji su pristali na to, jer misle da se tako mogu obračunati sa Republikom Srpskom.

    – Stranac je nelegalno došao ovdje, dao sebi za pravo da dopisuje zakone i još kaže ‘od sada će biti kako ja kažem’ i svi u pravosuđu su pristali na to. To je poraz BiH i pokazatelj u kolikoj je krizi. Pa to nema nigdje na svijetu, osim u ovoj vještačkoj tvorevini zvanoj BiH. Njegov boravak ovdje ima samo jedan cilj, a to je da se zastraše Srbi kako bi ih primorali da predaju imovinu u ruke stranaca. Grdno se prevario, od toga nema ništa. Srbe mnogo jači, kompetentniji i autoritatvniji nisu zaplašili, pa neće i on, koji je zalagao za rehabilitaciju nacista koji su poinili zlo u 2’. vijeku. Taj film kristijan u Republici Srpskoj neće gledati, jer nikada nećemo dati svoju imovinu, a on neka plaši koga hoće, Srbe sigurno neće – poručio je Dodik.

    MARFI SE PRECIЈENIO, OPOZVAN ЈER ЈE NEKO UVIDIO DA NIŠTA DOBRO NIЈE URADIO; PODRŠKA TRAMPU; ONO ŠTO ORBAN RADI ЈE RECEPT ZA SVAKU SUVERENU ZEMLjU

    Što se tiče saopštenja Majkla Marfija i Ambasade SAD u Sarajevu u kojem se navodi da se “Republika Srpska na Banjalučkoj berzi u posljednih 18 mjeseci zadužila za više od 1,1 milijardu KM i da je to značajan iznos, predsjednik Srpske je rekao da je Amerika danas, za informaciju Marfiju da zna šta ga čeka kad se vrati kući, u većoj krizi nego Republika Srpska i duboko podijeljena.

    On je dodao da je Marfi ovdje zalutao i da se precijenio, jer je umislio da može da se ponaša kao kauboj neki duži period i to mu se obilo o glavu.

    – Na kraju, uspio je da ratuje sa svima. Ni Bošnjaci ga ne vole, ali ga se plaše i zato se javljaju na njegove pozive. Mi ga se ne plašimo i zato laže i podvaljuje. Tek će on da gleda i čita o uspjesima Srpske tamo nedgje iz Amerike, jer on je ostrašćni srbomrzac i znam da će i dalje da prati i čita sve šta se deršava u Republici Srpskoj. Na njegovu žalost, informacije mu se neće svidjeti, jer će Srpska da napreduje, politička karijera Milorada Dodika, koga najviše mrzi, i dalje će ići uzlaznom putanjom, a partija na čijem sam čelu – SNSD bilježiće nove i nove, još ubjedljivije pobjede – naglasio je Dodik.

    Šta reći o Marfiju, kaže Dodik, kada je sve rečeno time što je opozvan iz BiH i prije isteka mandata.

    – Neko pametan u SAD je vidio da ništa nije uradio, osim šta je zatrovao ovu sredinu i podijelio je do maksimuma. Ali, mi nikada nismo ni marili za njega, jačali smo naše kapacitet i upravo takvi poput njega motivisali su nas da radimo još bolje, da vide da Srbi nisu ni glupi ni ludi, a ni podanici, da znaju da cijene i poštuju svoje i da znaju koje resurse imaju, kao i da ih neće predati takvim kao što je Marfi, koliko god da prijete, ucjenjuju i lažu – naglasio je Dodik. .

    Prema njegovim riječima, sada u SAD svi čekaju da se okonča ova agonija i da Donald Tramp dođe na vlast, da bude predsjednik Amerike, jer on zna koliko je važna Mađarska i njena politika i koji želi da okonča ratove, u čemu ima i našu podršku, i sigurno je da ih ne bi ni bilo da je on sjedio u Bijeloj kući.

    – Slažem se i sa njegovim potredsjedničkim kandidatom da je politika Njemačke često slaba, a ni sam ne bih bolje opisao Britaniju. Ono što premijer Viktor Orban radi u Mađarskoj trebao bi biti recept za svaku suverenu zemlju i mnogi bi mogli da nauče dosta od njega. Svijetu treba da se vrate porodične vrijednosti, da jača nacionalni identitet, a ne da se to ruši, jer njihovim rušenjem ruše se temelji svakog društva – zaključio je predsjednik Milorad Dodik u intervjuu Srni.

  • Dom naroda usvojio budžet institucija BiH za ovu godinu

    Dom naroda usvojio budžet institucija BiH za ovu godinu

    Dom naroda Parlamentarne skupštine BIH sa osam glasova za i šest protiv, usvojio je budžet institucija BiH za ovu godinu u iznosu od 1.355.400.000 KM.

    Zatko Miletić, delegat ZNG u Domu naroda skrenuo je pažnju na to da su prihodi od indirektnih poreza povećani za 800 miliona KM, a da je budžet povećan za svega 40 miliona KM, što je daleko manje povećanje nego što je bilo u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.

    On je rekao da je najveći problem, trenutno, u Bosni i Hercegovini manjak kadra u policijskim agencijama i Graničnoj policiji BiH, navodeći da BiH u ovom trenutku fali polovina graničara.

    Želimir Nešković, delegat SDS-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH rekao je da je budžet institucija BiH bio daleko manji dok je njegova stranka bila na vlasti te da je dolaskom SNSD-a on drastično povećan.

    “Meni kao predstavniku srpskog naroda to itekako smeta jer zadire u interese Republike Srpske”, rekao je Nešković dodajući da su povećani budžeti institucija protiv kojih se vlast u Republici Srpskoj navodno borila, kao što su Tužilaštvo, Sud itd…

    Opozicioni poslanici, zamjerke su imali i zbog izdvajanja novca za nabavku zgrade Uprave za indirektno oporezivanje BiH, naglašavajući da se za taj posao došlo do cifre od 100 miliona KM.

    “Mislim da je se prešla mjera u oholosti i bahatosti”, rekao je Ilija Cvitanović, delegat HDZ 1990 u Domu naroda Parlametnarne skupštine BiH.

    Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora BiH rekao je da nije zadovoljan strukturom budžeta ali da je on stvar političkog dogovora i političke realnosti.

    “Milijarda KM odlazi na plate, 200 miliona KM na troškove i 100 miliona na kapitalne investicije. Nijedan budžetski korisnik neće imati problema sa izvršavanjem svojih obaveza”, rekao je Amidžić.

    Delegati Doma naroda usvojili su i izmjene i dopune Zakona o VSTS-u kojima se produžava rok za uspostavljanje odjela za provjeru imovine sudija i tužilaca na 28. februara 2025. godine. Takođe ovim Zakonom predviđeno je da sudije i tužioci koji su imenovani, a koji nisu mogli stupit i na dužnost jer im nije provjerena imovina, ipak mogu početi sa radom, s tim da će im imovina biti provjerena kasnije.

    Takođe, Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH nakon Predstavničkog doma Parlmaentarne skupštine BiH usvojila je i izmjene Zakona o javnim nabavkama na čiji je cilj da se “profesionalni žalitelji” spriječe da usporavaju javne nabavke sa ciljem “reketiranja privrednika” koji učestvuju na tenderima.

  • Vidović odgovorila na pitanje ambasade SAD

    Vidović odgovorila na pitanje ambasade SAD

    Prosto je nevjerovatno da ambasada jedne tako velike zemlje iznosi neprovjerene laži, rekla je ministarka finansija RS Zora Vidović, odgovarajući tako na pitanje američke ambasade “gdje je nestao novac, odnosno da se Republika Srpska zadužila za 1,1 milijardu KM.

    “Da su malo istražili vidjeli bi da je Banjalučka berza ukupno poslovala sa milijardom KM, a eto mi smo se kao zadužili za 1,1 milijardu KM. Predviđaju nam bankrot već godinama unazad. Ništa se nije ostvarilo od tih njihovih želja, i sada su oni u problemu. Teško je uopšte odgovoriti na pravi način na sve te gluposti koje su iznijeli”, istakla je Vidovićeva.

    Ona je navela da se Republika Srpska u prošloj godini zadužila 800 miliona KM, a vratila duga 983 miliona KM.

    “U tekućoj godini zadužili smo se za 260, a vratili 644 miliona. Sigurna sam da bi SAD bile srećne kada bi imali ovakav nivo zaduženja kao što to Republika Srpska ostvaruje. Kod nas je sve transparentno i da su imali dobru namjeru lako su sve mogli provjeriti i dobiti tačne činjenice, što nije bio njihov cilj”, dodala je Vidovićeva.

    Ona je dodala da je amrička ambasada iznijela podatak da Srpska ne izmiruje svoja socijalna davanja.

    “Velika laž. I ne samo to, poručujemo im da ćemo u narednom periodu imati još veći rast investicija, jer prepuni smo prirodnih bogatstava. Zato njihov krajnji cilj jeste da nam uzmu imovinu, ali od toga neće biti ništa”, rekla je Vidovićeva, prenosi RTRS.

  • Srbi za Trampa, Bošnjaci za Bajdena, Hrvati ravnodušni

    Srbi za Trampa, Bošnjaci za Bajdena, Hrvati ravnodušni

    Izbori za američkog predsjednika prate se i u zemljama zapadnog Balkana, a prema izjavama političara, analitičara, novinara i drugih javnih ličnosti, jasno se vidi i preferencija naroda u BiH i u cijelom regionu koga bi željeli vidjeti u Bijeloj kući.

    Za najveći dio Srba najbolji predsjednik Amerike bi bio bivši predsjednik Donald Tramp, a Džoa Bajdena, sadašnjeg američkog predsjednika, doživljavaju kao pobornika američke politike iz devedesetih godina, kada je NATO bombardovao Srbiju i omogućio Kosovu da pokrene proces osamostaljenja od Srbije.

    Za Bošnjake, kao i Albance, najbolji predsjednik bi bio Bajden upravo jer ga doživljavaju u kontekstu američke politike devedesetih, mada je entuzijazam donekle spao početkom rata u Gazi, kojeg muslimani u svijetu generalno vide kao rat podrške Izraelu na štetu Palestinaca. Zanimljivo je, međutim, da je pod vodstvom Edija Rame, predsjednika Albanije, došlo do određenog simpatisanja Trampa, a članovi njegove porodice, kao i u Beogradu, pokreću lukrativne poslove uz blagoslov tamošnjih vlasti.

    Hrvati su, kako se čini, najmanje entuzijastični prema bilo kome od dva kandidata i uglavnom smatraju da na njihove živote neće značajnije uticati bilo koji od dva kandidata kao budući ili sadašnji predsjednik Amerike.

    Miloš Šolaja, profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci, smatra da Tramp među Srbima uživa veliku podršku jer je u svom mandatu, kako ističe, pokazao razumijevanje za poziciju Srba, posebno nakon imenovanja Ričarda Grenela kao svog specijalnog izaslanika za region.

    “On je stao na stranu srpskih politika sad kad nije bio obavezan, nakon što je Bajden došao na mjesto predsjednika. U tom smislu, među Srbima je stvoren utisak da će Tramp više pogodovati srpskim politikama”, rekao je Šolaja za “Nezavisne novine”. On, međutim, i naglašava da se do sada pokazalo da se američka politika u regionu teško mijenja, što se pokazalo i na primjeru sankcija.

    “Nakon svakih izbora svi očekuju da će sankcije biti dignute, a u praksi one traju čak i decenijama i da to neće ići tako lako. Kroz te filtere ćemo moći da sagledamo odnos Amerike prema ovom dijelu Evrope u narednom periodu”, smatra Šolaja.

    Sead Numanović, sarajevski novinar i urednik portala Politicki.ba, kaže da svi narodi Balkana na neki način smatraju da se američki predsjednik budi i ide na spavanje s njihovom zemljom u mislima.

    “Kada je Bajden izabran za predsjednika, u Sarajevu su organizirane kolone automobila koje su to proslavile. Nije im se isplatilo. Kada je Tramp izabran za predsjednika SAD, u Beogradu su feštali. Nije im se isplatilo. Ko god da bude izabran, to neće značiti ništa posebno za cijeli naš region. Jednostavno, ni Tramp, a u posljednje vrijeme ni Bajden, ni ne znaju gdje je Balkan, a kamoli BiH”, ističe Numanović za “Nezavisne novine”.

    Žarko Puhovski, ugledni hrvatski profesor, ističe da u Hrvatskoj nema mnogo svijesti o izborima u Americi, i o tome da se tamo, praktično, bira predsjednik svijeta.

    Kada je riječ o političarima, on ocjenjuje da hrvatska desnica više preferira Trampa zbog njegovih svjetonazora, a da hrvatski centar i ljevicu Bajden odbija, prvenstveno zbog svojih loših javnih nastupa.

    Puhovski za “Nezavisne novine” ocjenjuje da Amerika bira između “tupavca” i “senilka”, i da je to posebna tragedija za svijet.

    “Bajden u svom programu ima neke elemente socijalne dobrobiti slično onom što ima EU, tako da, kakav god bio, vjerojatno je bolja varijanta za SAD, ali Tramp je bolji za svijet jer će vjerojatno manje ubijati u inozemstvu”, smatra Puhovski.

  • Petković: EU pred bh. političare postavi uslove koje ne mogu ispuniti

    Petković: EU pred bh. političare postavi uslove koje ne mogu ispuniti

    Zastupnici Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine usvojili su prekjučer budžet da 23 glasa za i 16 protiv. Kako bi sredstva bila raspoređena, potrebno je da se budžet potvrdi i u Domu naroda PSBiH na sjednici zakazanoj za sutra. Zastupnik Ujedinjene Srpske u Parlamentu BiH Milan Petković za N1 je nadovezujući se na budžet prokomentarisao i otkazivanje prve tranše finansiranja od 70 miliona eura u Planu rasta EU za Zapadni Balkan navodeći da EU pred bh. vlast uvijek postavi uslove za koje kao da znaju da ih ne mogu ispuniti.

    Poznato je da je vlast zakasnila s usvajanjem budžeta budući da su probijeni brojni rokovi, međutim, interesovalo nas je da li je kašnjenje bilo razlog zbog kojeg su iz Evropske unije poručili da je izgledno da neće biti ništa od prve tranše iz Plana razvoja?

    “Mi smo veoma kasno usvojili budćžet BiH za ovu godinu, ali nije postignut konsenzus, a o razlozima zbog kojih nije možemo govoriti nadugo i naširoko. Očekivali smo da će Delegacija EU prihvatiti Plan rasta koji je ranije dostavljen i od 110 mjera koje smo već usvojili oni su odabrali samo tri koje nisu usvojene i usaglašene. Sada ustvari nisam siguran da li oni to nisu htjeli da nam daju ili su nas samo uslovljavali. Na kraju je to manje bitno. Očito je da su nam poslali tu poruku, ali nama ostaje za utjehu jeste 930 miliona eura koji su odobreni za BiH i u narednom periodu bit će mogućnost raspodjele tih sredstava. Svakako da je na nama kao vlasti da idemo u dalje usaglašavanje i postizanje konsenzusa u vezi s određenim pitanjima pa da na taj način dobijemo sredstva EU”, rekao je Petković.

    Petković je uvjeren da će ostatak sredstava ipak biti operativan budući da su na kraju ipak usvojili budžet.

    “Uspjeli smo sjesti i dogovoriti se i pretpostavljam da ćemo i oko nekih drugih pitanja to uspjeti. Međutim, ono što mene u jednu ruku i frustrira i izaziva nezadovoljstvo jeste uslovljavanje EU koja ne želi da shvati specifičnosti uređenja BiH i koja nekada postavlja uslove kao da znaju da ih mi ne možemo ispuniti i onda nas tim uslove. To je kao da djetetu kažete da vreću od 100 kg prenese s jedne strane na drugu i da će ako to uradi dobiti sladoled. Jednostavno morate shvatiti da nekada neko ne može izvršiti određeni zadatak i onda nam to obećanje nekad izgleda kao ‘obećanje ludom radovanje’. Tako da imam osjećaj da je i obećanje za ova sredstva bilo samo uzaludno radovanje”, dodao je.

    Predstavnici vlasti u Republici Srpskoj protive se uspostavljanju jedinstvenog broja za hitne slučajeve u cijeloj državi, ukidanju entitetskog veta na odluke o dodjeli pomoći iz državnih sredstava te popunjavanju neupražnjenih mjesta u Ustavnom sudu BiH i poštivanje odluka ovog suda. Pitali smo sagovornika jesu li ovi stavovi dio političke trgovine, s obzirom na ono što je nedavno govorio premijer Višković da je bio blizu odricanja veta, ili stvarni stavovi od kojih vladajući u RS neće odustati?

    “Ono što znam od vlasti u RS jeste da su to stvarni stavovi i da se RS te nadležnosti neće barem ne lako odreći. Spremni smo da postignemo nekada kompromise ako to donosi nešto dobro, ali ne ako nas neko želi ‘kupiti’ ili žele da prodamo nešto svoje. Možda je svakom građaninu bitno da to bude jedinstven broj u BiH, ali mora se znati onda nadležnost telecom operatera i nije to baš tako jednostavno kao što izgleda sa strane. Ono što je posebno pitanje jeste Ustavni sud BiH koji je potpuno sui generis sud nepoznat u svjetskom i evropskom pravu i ono što mi tražimo jeste da uspostavimo jedan sud koji je funkcionalan i koji će imati legitimitet. I nije sporno da on bude najviša sudska instanca, ali moramo reći da je vrijeme da se zahvalimo stranim sudijama i da domaće sudije donose odluke koje su korisne za građane BiH”, tvrdi Petković.

    Ponovo se pričom vratio na državni budžet navodeći da je imao zamjerke na njega budući da se čekalo devet mjeseci da bude usvojen.

    “Onda je usvojen po hitnoj proceduri, a nama poslanicima je dostavljen tri dana prije usvajanja bez mogućnosti nekog amandmanskog djelovanja. Nisam htio da ga čitam jer ne mogu na njega djelovati ni bilo šta mijenjati i na kraju taj ministar se ne pojavi na sjednici, nema ni predsjedavajuće Vijeća ministara. Propustili smo taj budžet da ide onako kako ide da li je razvojan ili nije to znaju oni koji su ga kreirali”, naglasio je Petković.

    BiH ‘prokockala priliku’, oglasili se iz Delegacije EU: Zbog blokade iz RS izgubila 70 miliona eura, upitan i ostatak novca iz Plana rasta

     

    S obzirom na to da Branislav Borenović tvrdi da je ovim budžetom predviđen iznos novca od 100 miliona KM koji je potreban za kupovinu Zgrade za Upravu za indirektno oporezivanje u Banjaluci. Iako nije detaljno pregledao Nacrt budžeta nismo mogli da ne pitamo sagovornika da nije slučajno uočio tu stavku?

    “Borenović je ekonomista i on se sigurno više bavio budžetom nego ja. Oni godinama već pričaju o kupovini te zgrade od Mile Radišića (kum Milorada Dodika op.a.) i to je svima već poznato. Ta priča postoji i da li će doći do kupovine te ili bilo koje zgrade vidjet ćemo. Znam da postoji potreba da UIO kupi ili unajmi zgradu jer prostorije u kojima trenutno rade su potpuno neuslovne. Jedna takva značajna institucija treba imati svoj objekat, a gdje će biti i gdje će ga naći ne nam jer Ujedinjena Srpska ne učestvuje u tim procesima”, naveo je.

    Interesovalo nas je i da li budžet može “pasti” na Domu naroda s obzirom na rasplet oko četvrtog delegata, sa kojim se u SNSD-u ne slažu.

    “Mislim da ne može pasti i da neće biti problema budući da je Nenad Vuković iz PDP-a, koji je izvučen i doslovno samopostavljen, još nije stupio na dužnost pa smatram da će budžet sutra glatko proći i u Domu naroda kao u Predstavničkom domu”, konstatovao je zastupnik US u Parlamentu BiH.

    Inicijativa za smjenu ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića i rekonstrukciju Vijeća ministara BiH, nije dobila podršku poslanika Predstanvičkog doma Parlamenta BiH ni u 2. krugu glasanja. Ni ovaj put nije bilo entitetske većine. Nebojša Vukanović predsjednik Liste za pravdu i red tvrdi kako je tome presudio pritisak iz Srbije.

    “Apsolutno niko na mene nije vršio bilo kakav pritisak. Samo sam imao konsultacije sa predsjednikom Ujedinjene Srpske Nenadom Stevandićem i kao i inače prijateljski razgovor. Bez obzira što se često ne slažemo sa Nešićem i njegovim stavovima, odlučili smo ga podržati jer smatram da jednostavno nisu bili ispunjeni uslovi za njegovu smjenu, jer ako bismo se vodili tim principima, onda bi daleko prije trebalo smijeniti Zukana Heleza (ministar odbrane BiH op.a.) i Elmedina Konakovića (ministar vanjskih poslova BiH op.a.) zbog njihovih javnih istupa i onoga što su govorili, a Nešić svojim postupcima nije učinio ništa na štetu naroda ili bilo kojeg od entiteta osim što je iznosio lične stavove. Sve do samog kraja glasanja se nije znalo da li će Nešić ostati jer je inače komplikovan sistem glasanja tako da ovo nije bila baš zabava i pokazali su odgovornost određeni opozicioni predstavnici iz RS”, poručio je, između ostalog, Petković.

  • Banjaluka u apsolutnom političkom fokusu

    Banjaluka u apsolutnom političkom fokusu

    Najveći grad Republike Srpske, Banjaluka, biće u apsolutnom političkom fokusu na predstojećim lokalnim izborima, jer će se za mjesto gradonačelnika boriti dojučerašnji opozicioni saborci, te dvije nestranačke ličnosti.

    Ne želeći da umanjimo značaj i ulogu nijedne lokalne zajednice u Republici Srpskoj, činjenica jeste da će kandidature Draška Stanivukovića, koga mnogi smatraju stvarnim liderom PDP-a, te Jelene Trivić, bivše potpredsjednice PDP-a, a sada predsjednice Narodnog fronta, staviti u drugi plan ne samo kandidate u opštinama koje pripadaju Izbornoj jedinici 3, kojom ćemo se u ovom tekstu detaljnije baviti, već i kandidate u kompletnoj Republici Srpskoj.

    Kandidatura Stanivukovića ne treba da čudi. Radi se o čovjeku koji je nakon višegodišnje vladavine SNSD-a uspio da okupi opoziciju i na prošlim izborima slavi u Banjaluci bez većih problema.

    Sada namjerava da uradi isto, ali mu sigurno neće biti lako, jer će mu protivkandidat biti Jelena Trivić, koja ga je na prošlim izborima zdušno podržavala i čuvala mu leđa, dok će na ovim željeti da preuzme njegovu fotelju, kako bi ispravila sve ono što, prema njenim tvrdnjama, Stanivuković nije radio dobro (Trivićeva tvrdi da je Stanivuković u stvari čovjek SNSD-a).

    Aktuelnom gradonačelniku Banjaluke naruku ne ide ni to što uz njega, bar javno, neće stati pokret Za pravdu i red Nebojše Vukanovića, ali ni SDS, odakle je nedavno saopšteno da će stati uz Trivićevu.

    Možda upravo tu šansu treba da traži Nikola Šobot, donedavno nestranačka ličnost, ljekar Univerzitetskog kliničkog centra RS, koga je u političke vode uveo Vlado Đajić, predsjednik Gradskog odbora SNSD-a u Banjaluci.

    Četvrti kandidat u Banjaluci je Davor Dragičević, otac ubijenog Davida Dragičevića. On se kandidovao u ime Pokreta pravde, a svi se sjećaju njegove borbe da se sazna istina o smrti njegovog sina. Pojedini smatraju da je razlog što se Dragičević ne pominje toliko to što u njemu preostali kandidati ne vide ozbiljnog političkog protivnika, ali je jasno da i on ima ljude koji će ga sigurno podržati, te će se sa svojom listom boriti da uđe u odborničke klupe.

    Kada su u pitanju preostale lokalne zajednice u Srpskoj, tu se radi o još 10 opština.

    U Petrovcu-Driniću koplja će ukrstiti tri kandidata. Drago Kovačević, aktuelni načelnik (SNSD), pokušaće da osvoji još jedan mandat, a protivkandidati su mu Milan Grbić iz Demosa i Branka Branković, nezavisni kandidat.

    U Čelincu dva kandidata. Vladajuće, kao i prije četiri godine predvodi Vlado Gligorić, dok će opoziciju predstavljati Aleksandar Krejić iz SDS-Volja naroda.

    Informacije do kojih smo došli iz Istočnog Drvara kažu nam da će Milka Ivanković ponovo biti kandidat za načelnika, ali tu poziciju želi i Miloš Lukač, bivši načelnik.

    Rukovodeću fotelju ne da ni Nebojša Karać, načelnik Ribnika. Ipak, za razliku od prethodnih lokalnih izbora, kada je predvodio SNSD, Karać će sada biti nezavisni kandidat, jer je došao u sukob sa partijskim rukovodstvom u ovoj opštini.

    SNSD mu je brzo našao zamjenu, a to će biti Duško Dakić. Kako nam je nezvanično rečeno, postoji još nekoliko imena koje su stranke kandidovale, ali nismo uspjeli da saznamo o kome se tačno radi.

    Ono što jesmo saznali, jeste to da Dragan Vođević neće biti jedini kandidat za načelnika Mrkonjić Grada, kao što je bio slučaj na izborima 2020. Međutim, kako stvari stoje, ponovo je kandidat za pobjedu, jer je opozicija kandidovala dva imena. To su Sergej Milanović iz pokreta Za pravdu i red, te Nedeljko Kesić iz SDS-Volja naroda.

    Gotovo identična situacija je i u Jezeru, gdje je Snežana Ružičić bila jedini kandidat na prošlim izborima. Sada će sigurno imati bar jednog protivkandidata, a najave su da će to biti neko iz Narodnog fronta ili PDP-a.

    U Kneževu informacije vode ka tri kandidata. Goran Borojević iz SNSD-a boriće se za novi mandat, a na listi će biti još dva imena: Milan Sukur iz SDS-Volja naroda, te Nebojša Keleman, nezavisni kandidat.

    Zanimljivo bi moglo da bude u Kotor Varošu, gdje Zdenko Sakan, koga podržavaju PDP i SDS, ide po treći uzastopni mandat. SNSD i SP kandidovali su Nenada Pezerovića, predsjednika OO SNSD Kotor Varoš i aktuelnog direktora Šumskog gazdinstava “Vrbanja”, dok je, kako nezvanično saznajemo, Demos kandidovao Nemanju Panića (njegova druga kandidatura).

    U Šipovu će, po svemu sudeći, Milan Kovač nastojati da zadrži vlast, a kao protivkandidat se spominje Milan Plavšić iz Narodnog fronta.

    Kada je u pitanju teritorija koju pokriva Izborna jedinica 3, političku slagalicu zatvara Kupres. Kako smo uspjeli da saznamo, aktuelni načelnik Gojko Šebez (SNSD) neće se kandidovati za novi mandat. Nezvanično, u igri su dva imena, Srđan Petković iz Socijalističke partije i Momčilo Marić iz SDS-Volja naroda, koji je na prošlim izborima izgubio od pomenutog Šebeza za svega jedan glas (95:94).

  • Dodik: Šolc i svi oni koji slušaju Bećirovićeve gluposti su najveći rušitelji dejtonske BiH

    Dodik: Šolc i svi oni koji slušaju Bećirovićeve gluposti su najveći rušitelji dejtonske BiH

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je za da Denis Bećirović hoda po svijetu, zloupotrebljava funkciju predsjedavajućeg Predsjedništva BiH i nastavalja da širi laži o Republici Srpskoj, a oni koji slušaju te njegove gluposti postali su gori od njega, ne pitajući ga ni za legitimitet, ni da li on uopšte može da iznosi bilo kakve stavove u ime državne zajednice BiH, sastavljene od dva ravnopravna entiteta.

    Oni koji slušaju Bećirovićeve baljezgarije, ruše BiH više i od njega samog, a upravo je Olaf Šolc jedan od onih koji je najveći rušitelj dejtonske BiH – istakao je predsjednik Srpske za Srnu upitan da prokomentariše susret Bećirovića sa njemačkim kancelarom Šolcom u Londonu koji je, kao i obično, iskoristio da iznese niz neistinitih tvrdnji o Republici Srpskoj i Republici Srbiji.

    Predsjednik Srpske je naglasio da je više i pticama na grani poznato da bošnjački političari, iz bilo koje partije da dolaze, nastavljaju politiku Alije Izetbegovića i pokušavaju da privatizuju BiH, a time ustvari samo doprinose rušenju dejtonske BiH i Dejtonskog sporazuma.

    – Denis Bećirović nema nikakvu ulogu u BiH, a pogotovo ne da priča u njeno ime. On kao član i, trenutno, predsjedavajući Predsjedništva može da iznosi samo stavove koji su usaglašeni na nivou Predsjedništva, a inače ima samo tehničku dužnost da organizuje sastanke i obavlja protokolarne aktivnosti. Sve ostalo što se tiče državne zajednice BiH, može da govori samo na osnovu usaglašenog stava tri člana Predsjedništva – rekao je predsjednik Dodik i poručio da bi i on i oni koji slušaju njegova lupetanja kao prvo trebali da pročitaju Dejtonski sporazum.

    Dodik je rekao da je svaki komentar na Bećirovića, inače, ostrašćenog srbomrsca, suvišan jer je on jedan od onih tipova koji je umislio da je BiH njegova prćija.

    Na pitanje da prokomentariše najnovije saopštenje Ambasade SAD u Sarajevu i odlazećeg ambasadora Majkla Marfija, Dodik je rekao da je taj najnoviji propagandni bilten kauboja Marfija notorna laž, te da odavno nije čuo veću i brutalniju neistinu.

    – To je aposlutna laž i nevjerovatno koliko taj Marfi, zaslijepljen mržnjom prema Republici Srpskoj i svemu srpskom može da laže i izmišlja, dok sa drruge strani ovi za 20 godina nisu imali promet od milijardu i stotinu miliona KM. Iako odlično poznajem Marfijeve kapacitete, ipak sam negdje možda i vjerovao da može da osmisli malo inteligentniji pamflet protiv Republike Srpske u koji bi bar neko povjerovao, ali ovaj put je prevazišao i sam sebe. Izgleda da mu ama baš nikako ne ide ni na jednom polju – naglasio je predsjednik Srpske.

    On je naveo da osim Marfijevih brutalnih laži, stiče se utisak da bi on nakon propale diplomatske i svake druge karijere želio da se okušao i na izborima u BiH.

    – Evo, ja ga pozivam da osnuje stranku i izađe na izbore. Baš bi mi bilo milo da vidi koliko bi podršku dobio u Republici Srpskoj – nikakvu – rekao je Dodik i poručio Marfiju da se mane političke kampanje protiv Srpske.

    Zar nakon ovoliko vremena, upitao je Dodik, Marfi nije uvidi da ta njegova antisrpska histerija i kampanja protiv rukovodstva Republike Srpske i njegog predsjednika ne pije vode, niti ima bilo kakvu podršku u narodu.

    On je poručio Marfiju da se mane ćorava posla i da se pakuje za Ameriku, sa kartom u jednom pravcu.

  • Uslovljavanja iz Brisela: BiH neće dobiti novac iz Plana rasta za Zapadni Balkan

    Uslovljavanja iz Brisela: BiH neće dobiti novac iz Plana rasta za Zapadni Balkan

    Zvanični Brisel uslovio je davanje 70 miliona evra BiH, koliko iznosi prva tranša iz Plana rasta za Zapadni Balkan sve dok se u potpunosti ne usaglasi Reformska agenda koju je pred domaće vlasti postavila Evropska komisija – potvrđeno je za RTRS u Delegaciji Evropske unije u BiH. BiH je ispunila 110 od 113 reformi, međutim to nije dovoljno. Traži se pristanak vlasti Republike Srpske na ukidanje entitetskog veta u institucijama BiH, uvođenje Kol centra na nivou BiH i popunjavanje Ustavnog suda. Iz Srpske kažu da su zahtjevi Brisela neprihvatljivi, jer to predviđa njeno ukidanje.

    Od obećanih desetina miliona evra bespovratne pomoći BiH iz Plana rasta za Zapadni Balkan, za sada nema ništa. Evropska komisija ih uslovljava ukidanjem entitetskog veta u Savjetu za državnu pomoć i Konkurencijskom savjetu BiH, Republika Srpska odnosno njeni predstavnici u zajedničkim institucijama ne pristaju da ponište mehanizam koji štiti Srpsku. Brisel je 16 . jula obaviješten da nije usaglašena Reformska agenda, kao preduslov za dobijenje 70 miliona evra.

    – Prva tranša biće isplaćena tek kada Evropska komisija i BiH usaglase Reformsku agendu. Za razliku od drugih partnera u regionu BiH neće dobiti prvu, bezuslovnu ratu predfinansiranja u vrijednosti od sedam odsto predviđenu za isplatu nakon ljetnjeg perioda, čime se propušta značajna mogućnost finansiranja – stoji u odgovoru iz Delegacije EU.

    Usaglašavanja Reformske agende za dobijanje ukupno milijardu evra iz Plana rasta za Zapadni Balkan nije bilo lako, u početku bilo je čak 40 problematičnih mjera, svelo se na tri. Ključna je zahtjev za ukidanje entitetskog veta, u dvije bh institucije kao najava mnogo goreg scenarija.

    – Njihovo traženje da se odustane od entitetskog glasanja na nekim tijelima na nivou BiH je neprihvatljivo jer je to prejudiciranje strukture koja bi otišla dalje do odlučivanja u parlamentu BiH. Oni su vjerovatno htjeli da vide da li mogu na mala vrata da uvuku takvu vrstu glasanja, mi smo to odbili – istakao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

    Zvanični Brisel nikada nije zadovoljan, obećavali su početak pregovora čim BiH usvoji potrebne zakone, kada je to urađeno dobijen je samo kandidatski status bez datuma. “Mamili” su nas parama iz Plana rasta za Zapadni Balkan samo da usvojimo budžet, kada je usvojen, uslovljavanja su nastavljena.

    – Kada su mnogi evropski zvaničnici dolazili ovdje ili slali poruke iz Brisela i rekli su: “Vi usvojite buet i nemojte da brinete, biće proslijeđena tranša”. To govori o jednom političkom pritisku i potrebi EK da određena politička pitanja definiše ovdje kroz uslovljavanja – poručio je Staša Košarac, zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara.

    Osim ukidanja entitetskog glasanja u bh institucijama, Republika Srpska ne pristaje na uvođenje Kol centar na nivou BiH i popunjavanje Ustavnog suda uz ostanak stranih sudija. Iz Srpske podsjećaju da je rješavanje statusa stranih sudija evropska obaveza BiH iz 14 prioriteta, stoga je čudno što Brisel traži da ostanu.

    – Mi hoćemo da realizujemo 14 preporuka EK, a u njima piše da se mora riješiti pitanje Ustavnog suda – dodao je Dodik.

    Planom rasta EU zemljama Zapadnog Balkana namIjenjeno je ukupno 6 milijardi, od čega je za BiH 2 milijarde evra. Trećina su bespovratna sredstva, a dvije trećine krediti.

  • Kovačević: Ambasada SAD potvrdila da vodi kampanju finansijske blokade Srpske; Srpska ne pristaje da bude marioneta

    Kovačević: Ambasada SAD potvrdila da vodi kampanju finansijske blokade Srpske; Srpska ne pristaje da bude marioneta

    Posljednjim saopštenjem za javnost američka Ambasada u Sarajevu i ambasador Majkl Marfi samo su konačno i direktno potvrdili da vode aktivnu kampanju finansijske blokade Republike Srpske, njenih institucija i svih njenih građana, i to samo zbog toga što Srpska ne odustaje i insistira na tome da se poštuje izvorni tekst Dejtonskog sporazuma i što ne pristaje da bude bilo čija marioneta, izjavio je delegat u Klubu Srba u Domu naroda parlamenta BiH Radovan Kovačević.

    Kovačević je za Srnu rekao da su još jednom potvrdili da oni vode političku kampanju protiv Republike Srpske, da se ponašaju kao politička partija i da bi u tom smislu bilo jedino logično da se registruju za izbore i da provjere kakvu podršku imaju kod građana Republike Srpske.

    – Ono što je potpuno sigurno, jeste da se na ovaj način ne ponaša nijedna ozbiljna ambasada niti diplomatsko predstavništvo bilo gdje u svijetu – istakao je Kovačević, koji je i portparol SNSD-a.

    Prema njegovim riječima, oni bi trebalo da budu partner BiH, pa samim tim i Republike Sropske, njenog rukovodstva i građana, a ne da vode direktne kampanje protiv Srpske, i to zbog toga što Republika Srpska ne odustaje od poštovanja Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH, Ustava Republike Srpske i ustavnog poretka u BiH.

    – Ključna poruka građanima Republike Srpske jeste da je Srpska finansijski stabilna, da bez obzira na ozbiljne blokade sa kojima je suočena ispunjava sve svoje finansijske obaveze, da su svi naši ekonomski parameri iz godine u godinu sve bolji i da ćemo nastaviti da se borimo za snažan ekonomski razvoj i napredak i za bolji i dostojanstveniji život svakog čovjeka Republike Srpske – zaključio je Kovačević.

  • “Mi imamo Stefana Brata, a drugi imaju Marfijevog kandidata”; Stevandić o Stefanu Bojiću

    “Mi imamo Stefana Brata, a drugi imaju Marfijevog kandidata”; Stevandić o Stefanu Bojiću

    – Stefan Bojić je ne samo mlad i pun energije, nego i jako obrazovan čovjek i omiljen u narodu. Prema tome naš je zadatak da takve ljude stavljamo i da takvi ljudi spašavaju Republiku Srpsku, inače će ovo biti vrlo brzo država funkcionera i penzionera, a mi to ne želimo da dozvolimo –  poručio je danas u Bratuncu dr Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predjsednik Ujedinjene Srpske.

    “Pored toga mi imamo i neku krilaticu koju je rekao naš narod koji nas podržava u Bratuncu. “Mi imamo Stefana Brata, a drugi imaju Marfijevog kandidata”. To je suština  od svega onoga što mi kažemo u nekom političkom spektru. Znači mi hoćemo Stefana Brata, a nećemo Marfijevog kandidata.”poručio je Stevandić.

    On dodaje da je evidentno da ljudi koji imaju previše godina i previše funkcija, nemaju više energije da bilo što promjene i da su skloni potezima od kojih građani nemaju puno koristi, te da  koketiraju sa faktorima koji ne vole Republiku Srpsku.

    “Od Drine do Romanije samo je Bratunac veliko naseljeno mjesto i mi znamo koji je njegov značaj i to mora da vodi mlad čovjek pun energije. Bratunac je važna opština, kako po tome što imamo ozbiljnu politiku razvoja Bratunca, koja je naslonjena na Srbiju i činjenica je da mi imamo te veze koje su perfektne, a da se do sad baš nije pokazalo da su te veze korištene kako treba” poručuje Stevandić.

    On dodaje da te veze biti iskorištene na najbolji način i da se neće primijetiti da li je Bratunac Srbija ili Republika Srpska. “Biće razvijen kao gradovi u Srbiji u koje se puno ulaže, a zato trebaju mladi, brzi, energični ljudi, a ne ljudi koji su isluženi kandidati i koji se osim sobom ničim drugim ne bave” zaključio je Stevandić.