Autor: INFO

  • Merkel: Vještačka inteligencija mogla bi da izazove sukob Evrope i SAD

    Merkel: Vještačka inteligencija mogla bi da izazove sukob Evrope i SAD

    Bivši njemački kancelar Angela Merkel izjavila je da bi vještačka inteligencija mogla da izazove naredni veliki sukob između Evrope i Sjedinjenih Država.

    Merkelova je pozvala na obavezujuća pravila za korišćenje vještačke inteligencije i naglasila da bi algoritmi koji funkcionišu bez kontrole mogli da uskrate ljudima važne informacije, prenosi “Bild”.

    On je posebno kritikovala američku administraciju Donalda Trampa, ističući da će SAD pokušati da spriječe regulisanje digitalnih medija i vještačke inteligencije i da će u globalnoj trci za dominaciju u toj oblasti biti “samo jedan pobjednik”.

    Govoreći na događaju koji je upriličio časopis “Štern” u Berlinu, Merkelova je upozorila da EU u Sjedinjenim Državama često doživljavaju kao “smutljivca”, jer Amerika pregovara sa pojedinim članicama, a ne sa EU kao cjelinom.

    Ona je navela da ostaje ljubitelj američke kulture, prenosi “RT Balkan”.

  • Vučić: Kurs dinara stabilan, nije tačno da nemamo dovoljno deviza

    Vučić: Kurs dinara stabilan, nije tačno da nemamo dovoljno deviza

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je kurs dinara stabilan i istakao da nije tačno da nema deviza u prodaji pošto Srbija ima najveće devizne rezerve, kao i najviše zlata u svojoj istoriji.

    – Imamo najveće devizne rezerve u istoriji. Imamo najviše zlata u istoriji. Pare smo spremili i za stvari za koje ste mislili da ne možemo da platimo za tri života. I to da preplatimo. Vi ste sanjali da Srbija ima pare da plati NIS u jednom danu, na primjer. Neko drugi će njima to da plati. Ali vam kažem, mi imamo pare. Neki drugi su prodavali svu srebrninu, državnu i narodnu. Sve su razorili i uništili – rekao je Vučić u Merošini tokom obilaska kompanije za proizvodnju sklopova i dijelova mašina za reciklažu TZR Recycling Industry.

  • Čović: Visoki predstavnik nema šta raditi u BiH, bolje da zašutim na izjave Konakovića

    Čović: Visoki predstavnik nema šta raditi u BiH, bolje da zašutim na izjave Konakovića

    Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović poručio je da aktuelna politička kriza u BiH nije najveća od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

    – Vratio bih vas 25 godina unazad da vidite šta je prava kriza – rekao je Čović, podsjećajući da je tadašnji visoki predstavnik donio stotine odluka kada je “140 hrvatskih predstavnika sankcionisano”.

    Reagovao je i na izjavu ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Konakovića, koji je naveo da se u BiH ne može bez međunarodnih institucija.

    – Bolje da zašutim na izjave Konakovića – rekao je Čović, navodeći da Konaković vjerovatno nije tako mislio.

    Čović se prisjetio i slučaja Hercegovačke banke, upitavši je li iko odgovarao za taj proces nakon 25 godina. Naglasio je da je tada “uništen sistem”, ali da su ga “nekako preživjeli”.

    – Јedan dio vas zna da smo imali pisane dokumente da se ekonomska moć Hrvata mora spustiti zbog druga dva naroda i to se radilo svim sredstvima – rekao je Čović u Zagrebu na konferenciji o Dejtonu.

    Јedna od njegovih ključnih poruka bila je da se OHR treba hitno zatvoriti, uz obrazloženje da nije riješeno pitanje državne imovine.

    Govoreći o Јužnoj interkonekciji, rekao je da je zakon usvojen preglasavanjem te da je cilj “izbaciti Bh gas iz projekta i dati koncesiju američkoj kompaniji”.

    Na kraju je zaključio da Visoki predstavnik nema šta raditi u BiH.

  • Kim Jong-un potvrdio slanje sjevernokorejskih trupa u Kursku oblast

    Kim Jong-un potvrdio slanje sjevernokorejskih trupa u Kursku oblast

    Sjevernokorejski lider Kim Jong-un izjavio je da je ranije ove godine poslao trupe da deminiraju rusku Kursku oblast.

    Prema podacima južnokorejskih i zapadnih obaveštajnih agencija, Sjeverna Koreja je poslala hiljade vojnika kako bi podržala rusku invaziju na Ukrajinu, koja traje gotovo četiri godine.

    Analitičari navode da Rusija zauzvrat pruža Sjevernoj Koreji finansijsku pomoć, vojnu tehnologiju, hranu i energente, što omogućava diplomatski izolovanoj zemlji da zaobiđe stroge međunarodne sankcije zbog svojih nuklearnih i raketnih programa.

    Pozdravljajući povratak inženjerskog puka, Kim je istakao da su vojnici tokom pauza u čišćenju mina slali “pisma svojim rodnim gradovima i selima”, prenosi Korejska centralna novinska agencija (KCNA).

    Kim je naveo da je devet pripadnika puka poginulo tokom 120-dnevnog raspoređivanja koje je počelo u avgustu, dodaje KCNA, u govoru na ceremoniji dobrodošlice u petak.

  • Zovko: Federalizam BiH jedino rješenje na putu ka EU

    Zovko: Federalizam BiH jedino rješenje na putu ka EU

    Poslanik u Evropskom parlamentu Željana Zovko izjavila je danas u Zagrebu da je federalizam jedino rješenje koje bi BiH izvuklo iz krize i uputilo zemlju ka evropskom putu.

    Zovko je na međunarodnoj konferenciji “30 godina nakon Dejtona: traženje lokalnih rješenja” naglasila da BiH sa OHR-om ne može ući u EU.

    – Evroparlamentarcima je jasno kakva je situacija u BiH i da nema volje da se otvori priča o preuređenju zemlje. Princip raspodjele vlasti funkcioniše u nekim evropskim državama kao što je Belgija, što bi bilo dobro za BiH – rekla je Zovko.

    Ona je navela da ju je bivši poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić verbalno napao da je protiv muslimana, ali da to nikada nije bila.

    – Kada govorim o političkom Sarajevu, onda je to ono koje ne može prepoznati političku realnost u Evropi. Svi napori evropskih parlamentaraca da se BiH načini funkcionalnom, nažalost, ne nailaze na dobar odjek u BiH – rekla je Zovko.

    Ona je dodala da joj je cilj da pomogne BiH da postane punopravni član EU.

    – Nažalost, BiH sve dublje tone u krizu. Nešto se u BiH mora mijenjati da bi tri naroda i ostali građani našli put da funkcionišu – smatra Zovko.

    Ona je podsjetila da se federalizam BiH pominjao još 2014. godine.

    – To je evropski pojam. Kako bi federalizam izgledao to je do dogovora tri naroda – rekla je Zovko.

    Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković kaže da nije protiv zatvaranja OHR-a u BiH, ali da postojeća situacija nije takva da se to može desiti.

    – Nikada u BiH nismo ispunili uslove za zatvaranje OHR-a i to je dovoljan raazlog što je još tu. Nisam neko ko misli da BiH može biti unitarna, ali ne mogu dozvoliti da se neko igra institucijaama – rekao je Konaković.

  • Vipotnik: Upravljanje komunalnim otpadom u nadležnosti lokalnih zajednica

    Vipotnik: Upravljanje komunalnim otpadom u nadležnosti lokalnih zajednica

    Upravljanje komunalnim otpadom u Republici Srpskoj u nadležnosti je jedinica lokalne samouprave koje su obavezne da ga redovno sakupljaju, odvoze i održavaju deponije kroz pojačanu kontrolu ,kazao je Bojan Vipotnik, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.

    Vipotnik je ukazao na to da se u praksi otpad često odlaže na divlje deponije koje stanovništvo formira u blizini naseljenih mjesta, što predstavlja ozbiljnu opasnost za životnu sredinu i zdravlje ljudi.

    Prema njegovim riječima, tačan broj divljih deponija teško je utvrditi jer pojedine jedinice lokalne samouprave redovno ili povremeno sprovode aktivnosti njihovog čišćenja i sanacije.

    “Problem je što se ova mjesta ponovo napune otpadom ili se formiraju nove lokacije, što ukazuje na potrebu za sistemskim pristupom i pojačanom kontrolom”, naglasio je Vipotnik, prenosi Srna.

    Pojasnio je da rješavanje problema divljih deponija zahtijeva kombinovanje više mjera koje se odnose na dosljednu primjenu zakonskih odredaba u gradovima i opštinama, redovno uklanjanje i sanaciju postojećih divljih deponija, te kontinuiran komunalni i inspekcijski nadzor.

    Jedna od mjera je i obezbjeđivanje adekvatne infrastrukture za sakupljanje i odlaganje otpada, te jačanje saradnje komunalnih preduzeća i nadležnih institucija.

    Rekao da je podjednako važno pitanje kako podstaći javnost da ozbiljnije shvati značaj pravilnog odlaganja otpada, što je dugoročan proces koji zahtijeva edukaciju i informisanje o štetnosti neodgovornog odlaganja otpada, koristima reciklaže i značaju očuvanja životne sredine.

    “Važna je i dostupna infrastruktura, odnosno kontejneri za odvojeno sakupljanje, reciklažna dvorišta i organizovane akcije sakupljanja. Kada je sistem jednostavan i dostupan, učešće građana se znatno povećava”, poručio je Vipotnik.

    Podsjetio i da lokalne zajednice i komunalna preduzeća moraju aktivno da rade na komunikaciji sa stanovništvom i da osiguraju da usluge budu redovne i kvalitetne.

    Vipotnik je pojasnio i da su posebne kategorije otpada one koje zbog svog sastava, količine ili opasnih svojstava zahtijevaju kontrolisan sistem upravljanja, odvojeno od komunalnog otpada.

    U posebne kategorije otpada spadaju istrošene baterije i akumulatori, otpadna ulja, gume i vozila, kao i otpad od električnih i elektronskih proizvoda.

    Za njih važi poseban set pravila, a proizvođači i uvoznici plaćaju naknadu za opterećivanje životne sredine kako bi se obezbijedila finansijska osnova za njihovo sakupljanje i tretman.

    “Uspostavljanjem ovog sistema očekuje se da se na teritoriji Republike Srpske u veoma kratkom roku poveća stepen odvojenog sakupljanja, kao i procenat reciklaže otpada”,  naveo je Vipotnik.

    Rekao da će Ministarstvo nastaviti da pruža stručnu i koordinacijsku podršku svim lokalnim zajednicama u unapređenju upravljanja komunalnim otpadom s ciljem zaštite životne sredine i zdravlja stanovništva.

  • Fico: Neću podržati finansiranje vojnih izdataka Kijeva

    Fico: Neću podržati finansiranje vojnih izdataka Kijeva

    Slovački premijer Robert Fico izjavio je da na samitu EU neće podržati finansiranje vojnih izdataka Kijeva, čak i ako bi morao da ostane u Briselu do Nove godine.

    “Rekao sam predsjedniku Evropskog savjeta Antoniju Kosti da neću podržati ništa što bi dovelo do podrške vojnim izdacima Ukrajine, čak i ako bismo morali da sjedimo u Briselu do Nove godine”, saopštio je Fico na društvenim mrežama nakon telefonskog razgovora sa Kostom.

     

     

    Slovački premijer je rekao da je spreman da podrži Ukrajinu u njenoj obnovi, ali na osnovu bilateralnih sporazuma između slovačke i ukrajinske vlade.

  • Budžet predsjednika Srpske povećan

    Budžet predsjednika Srpske povećan

    Budžet predsjednika Republike Srpske za narednu godinu povećan je sa ovogodišnjih 77 na više od 80 miliona maraka, pokazuje prijedlog Budžeta RS koji je naknadno uvršten u dnevni red redovne sjednice Narodne skupštine zakazane za utorak.

    U strukturi predsjedničkog budžeta najveće povećanje je napravljeno na stavci Projekti podrške za izgradnju, adaptaciju i opremanje objekata za djecu i omladinu koja je sa 27,5 koliko je iznosila po drugom rebalansu ovogodišnjeg budžeta povećana na okruglo 35 miliona KM. Toliko je bilo predviđeno i prvobitnim budžetom za tekuću godinu, ali očigledno da je oko sedam i po miliona maraka ostalo neutrošeno.

    U vrijeme dok predsjedniku Srpske povećava budžet, predsjednik Vlade Savo Minić smanjio je svoj budžet za skoro 4,5 miliona maraka. Premijer je budžet Vlade sa ovogodišnjih 31,5 skresao na 27,1 milion KM.

    Dok je Vladi smanjen budžet, Narodna skupština i Vijeće naroda RS dobili su povećanje. Budžet NSRS je sa 16,2 povećan na 17,9 miliona, dok je Vijeće naroda RS dobilo povećanje od oko deset posto, pa će delegati raspolagati sa 5,1 umjesto ovogodišnjih 4,7 miliona KM.

    Budžet je rapidno skresan i više nego prepolovljen Ministarstvu za evropske integracije i međunarodnu saradnju RS na čijem čelu je Zlatan Klokić. Budžet ovog ministarstva je smanjen sa 94,5 miliona KM na 43,3 miliona maraka.

    Ministarstvu privrede i preduzetništva budžet je sa ovogodišnjih 48 miliona maraka, prijedlogom za sljedeću godinu smanjen na 42,8 miliona KM. Vidljivo je da će smanjene biti subvencije i to upravo za oko šest miliona maraka, prenosi Capital.

    S druge strane, budžet će za oko sedam miliona maraka biti povećan Agenciji za agrarna plaćanja Republike Srpske, a najveće povećanje se odnosi na subvencije za razvoj poljoprivrede i sela.

    Budžet je za oko četiri miliona maraka smanjen i Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite i to sa ovogodišnjih 559,4 miliona KM na 555,4 miliona maraka. Najviše je smanjena stavka grantovi i to sa 90,5 miliona KM na oko 85 miliona maraka.

  • Klub poslanika SNSD-a podnio apelaciju za ocjenu ustavnosti odredaba Krivičnog zakona BiH

    Klub poslanika SNSD-a podnio apelaciju za ocjenu ustavnosti odredaba Krivičnog zakona BiH

    Klub poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske podnio je apelaciju Ustavnom sudu BiH za ocjenu ustavnosti pojedinih odredaba Krivičnog zakona BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, izjavio je šef ovog kluba Srđan Mazalica.

    Mazalica je ukazao da je prema odredbama Krivičnog zakona BiH neizvršavanje odluka “visokog predstavnika” dovelo do presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

     

    – Ovom apelacijom pokušaćemo uz jasne pravne argumente da dovedemo Ustavni sud BiH u situaciju da iz ovog zakona izbaci odredbe koje se odnose na to da neizvršavanje odluka “visokog predstavnika” ne može biti pravna norma u BiH – rekao je Mazalica

    Naglasio je da Klub poslanika SNSD-a traži ocjenu ustavnosti odredbe člana 203-a. Krivičnog zakona BiH, kao i samostalnog člana 4. Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH.

  • Cvijanović: BiH može naprijed uz lokalna rješenja, a ne nametanja

    Cvijanović: BiH može naprijed uz lokalna rješenja, a ne nametanja

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je danas u Zagrebu da BiH treba da se kreće naprijed, uz traženje lokalnih rješenja, a nikako nametanjima sa strane.

    – S obzirom na istoriju BiH ovih 30 godina, odnosno od onoga što je naumljeno Dejtonskim mirovnim sporazumom i ovoga što danas živimo, vidiljvo je da smo u velikom raskoraku. Raskorak je razlog radi čega je BiH duboko podijeljeno društvo – rekla je Cvijanovićeva  u Zagrebu, gdje prisustvuje Međunarodnoj konferenciji “30 godina nakon Dejtona, otvaranje puta lokalnm rješenjima”.

    Istakla da je BiH krajnje polarizovano društvo u kome nema unutrašnjeg političkog dijaloga.

    – Suprotstavljene su vizije konstitutivnih naroda u BiH o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. U takvim okolnostima teško je tražiti rješenja – dodala je Cvijanovićeva.

    Navela je da je današnja konferencija prilika da budu analizirane određene stvari u BiH.

    Podsjetila da je uspostavljanje mira snažna dimenzija Dejtonskog mirovnog sporazuma.

    – Druga snažna dimenzija ovoga sporazuma, jeste činjenica da je njime uspostavljen ustavni i politički sistem u BiH, ali se ovo često izbjegava. Mir nikada nije bio narušen, ali je činjenica da je duboko narušena ustavna strukutra BiH koja je osmišljenja u Dejtonskom sporazumu i zato proističu svi problemi – navela je Cvijanovićeva.

    Prema njenim riječima, neophodno se odmaći od unilateralnih rješenja koja su suprotna Dejtonskom mirovnom sporazumu da bi BiH imala šansu.

    – Ukoliko će BiH nastaviti da živi život u kome će neizabrani stranac nametati rješenja, mijenjati zakone, politizovati sud na šta nema pravo, onda je BiH u velikom problemu i šansa za budućnost se smanjuje – kategorična je Cvijanovićeva.

    Ona je navela da se postavlja pitanje da li jedna država može da preživi vliku količinu stranog intervencionizma.

    – Postavlja se pitanje da li ćemo iz nečega što je totalno vještačko, preći u novu sferu dogovora. Mislim da bismo to trebali uraditi, ali nisam sigurna da postoji politička svijest u okviru BiH da to bude tako – rekla je Cvijanovićeva.

    Kaže da je ohrabruje izlaganje ambasadora SAD u Hrvatskoj o situaciji u BiH.

    – Ambasadorica se na ovoj konferenciji pozvala na ono što smatra da je velika prekretnica u razvojnom putu BiH, a to je da nema nametanja rješenja, nego da postoji očekivanje da domaći lideri, odnosno predstavnci konstitutivnih naroda dogovore kakvo će biti uređenje u BiH. Ovo je ogroman iskorak, a žalim, što EU nikada nije ovako snažni i hrabro definisala odnos prema BiH – rekla je Cvijanovićeva.