Autor: INFO

  • Egić: Kada se uspostavi sistem obračuna slijedi povećanje boračkog dodatka

    Egić: Kada se uspostavi sistem obračuna slijedi povećanje boračkog dodatka

    Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je kada se od 2027. godine uspostavi sistem obračuna boračkog dodatka – slijedi povećanje na pet KM.

    Egić je u Narodnoj skupštini tokom aktuelnog časa rekao da radna grupa aktivno radi kada je riječ o reviziji i pravima boraca.

    On je naveo da će se sprovesti jedan vid revizije.

    “Od marta kada se krene sa punjenjem budžeta, tada se kreće sa povećanjem osnovice boračkog dodatka na četiri KM, nakon toga 4,5 KM, a 2027. godine, kada se uspostavi sistem obračuna boračkog dodatka – onda će biti pet KM”, rekao je Egić.

  • Vipotnik: U maju naredne godine sučeljavanje sa hrvatskom stranom na temu Trgovske gore

    Vipotnik: U maju naredne godine sučeljavanje sa hrvatskom stranom na temu Trgovske gore

    BiH i Republika Hrvatska će zbog slučaja Trgovska gora u maju 2026. godine biti na javnom sučeljavanju, rekao je je Bojan Vipotnik, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske u Narodnoj skupštini tokom Aktuelnog časa.

    Nisam iznenađen što je Hrvatska usvojila sporni zakon, ali imamo spreman odgovor, rekao je Vipotnik odgovarajući na pitanje Milanka Mihajilice, poslanika u Klubu PDP-a, kako komentariše odluku Hrvatskog sabora da po hitnom postupku usvoji zakon kojim se odlučuje da će se radioaktivni otpad iz NE ”Krško” odlagati na lokaciji Čerkezovac u Trgovskoj gori, te šta Srpska planira da preduzme.

    Vipotnik je istakao da je Trgovska gora izabrana politički i bez mišljenja struke, nauke i prava, ali da je tokom glasanja i rasprave vidio da ni dio hrvatske zajednice nije saglasan sa tim zakonom.

    Vipotnik je najavio da je u toku završna faza dostavljanja setova dokumentacije prema konvenciji i protokolu u Ženevi.

    – U maju 2026. nas očekuje sučeljavanje sa hrvatskom stranom, a upravo rezultirano svim protivljenjima za to – rekao je Vipotnik.

    Mihajilica, je poručio da reagovanje Republike Srpske mora biti drastičnije.

    – Premijer Andrej Plenković je tokom nedavne posjete Banjaluci izjavio da je BiH potpuno informisana o tom slučaju. Ili Plenković obmanjuje BiH ili neko iz BiH obmanjuje i prećutkuje ono što zna. Zato tražim od vas da se preduzmu sljedeće aktivnosti: da naša Vlada Republike Srpske zatraži sjednicu Predsjedništva BiH a zatim i sjednicu Savjeta ministara BiH na temu Trgovske gore – rekao je Mihajilica.

    Da odemo zajedno u Novi Grad i lokalne zajednice u slivu rijeke Une, dodaje on, da zatražimo i obezbijedimo sredstva i u lokalnim parlamentima i našem budžetu da se provede referendum u Novom Gradu na kojem bi se građani izjasnili o namjeri Hrvatske.

  • Budimir: Ne smije biti tolerancije za one koji zloupotrebljavaju djecu

    Budimir: Ne smije biti tolerancije za one koji zloupotrebljavaju djecu

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Željko Budimir istakao je da ne smije biti tolerancije za one koji zloupotrebljavaju djecu za dječiju pornografiju.

    – Nažalost, imamo sve veći broj slučajeva u Srpskoj kada je riječ o zloupotrebi djece i tu ne smije biti tolerancije. Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ prema takvim počiniocima nema milosti – rekao je Budimir u Narodnoj skupštini Republike Srpske tokom “Aktuelnog časa”.

    On očekuje da lica koja su zloupotrijebila djecu budu adekvatno kažnjena.

  • Minić Vukanoviću: Sve što radite je najobičniji spin, avion Vlade nije letio za Rim

    Minić Vukanoviću: Sve što radite je najobičniji spin, avion Vlade nije letio za Rim

    Na početku sjednice NSRS rasprava između lidera Liste za pravdu i red Nebojše Vukanovića i premijera Save Minića.

    Odmah na početku Vukanović je upozoren jer se obraćao premijeru, a pitanja su bila namijenjena za ministre zbog čega ga je upozorio predsjednik NSRS Nenad Stevandić.

    Vukanović se obratio ministru saobraćaja sa pitanjem “zašto Vlada obmanjuje javnost kada je on dobio potvrdu da je avion Vlade Republike Srpske E7 SMS letio u decembru dva puta za Rim”.

    Na to je odgovorio Minić, jer na sjednici nije bio prisutan ministar saobraćaja.

    – Poštovani građani i svi oni koji nas slušate, gospodine Vukanoviću, lažete najstrašnije. Avion E7 SMS je prodat 26. maja 2021. godine i nije u vlasništvu Vlade Republike Srpske sve ove godine. Јedini avion Vlade se nalazi na popravci. Sve ovo što do sada radite je najobičniji spin i laž. Provjerite, a dok budete provjeravali, napravićemo postupak gdje ćete to morati dokazati. To što vas prenose federalni mediji, što ovdje pojedini mediji prave na tome priču, to je najgnusnija laž – rekao je Minić.

  • Vučević: Za Beograd neprihvatljiva nametanja i ono što ruši Dejtonski sporazum

    Vučević: Za Beograd neprihvatljiva nametanja i ono što ruši Dejtonski sporazum

    Savjetnik predsjednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević rekao je da je za Srbiju prihvatljivo sve što dogovore narodi i entiteti u BiH, a ne ono što se nasilno i jednostrano nameće i što ruši Dejtonski sporazum.

    Vučević je rekao da je Dejtonski sporazum obavezujući dokument za Srbiju i da je u tom smislu neprihvatljivo mijenjanje dogovorenog i nepoštovanje ravnopravnosti naroda i entiteta.

    – To Srbija svuda ističe. Republika Srpska uvijek može da računa na poštovanje, uvažavanje i podršku Srbije. To su naša braća i sestre, imamo zajedničku kulturu, jezik, istoriju, mnoge veze koje nas približavaju i definišu naše specijalne odnose u skladu sa Dejtonskim sporazumom – naveo je Vučević.

    On je istakao da je “duh Dejtona” prilično nejasan i stvara prostor za pogrešna pravna tumačenja i zloupotrebe.

    Vučević je rekao da Srbija priznaje BiH u punom kapacitetu kao državu koja je definisana Dejtonskim sporazumom i funkcioniše i opstaje kroz dogovor tri naroda i dva entiteta.

    – Ako neko želi dobro BiH, mora da poštuje Republiku Srpsku, srpski narod, kao što mora da poštuje i bošnjački i hrvatski narod – naveo je Vučević.

    Govoreći o evropskim integracijama, Vučević kaže da je Srbija pokazala nesebičnost i solidarnost idejom da se sve zemlje zapadnog Balkana zajedno integrišu u EU.

    – Nemam dilemu da bi za cijeli prostor koji definišemo kao zapadni Balkan najbolje bilo da bude jedinstveno integrisan u EU – rekao je Vučević, te dodao da je koncept “Otvorenog Balkana” najbolji primjer regionalne saradnje zemalja koje nisu najbolji prijatelji.

    On kaže da Srbija prema Crnoj Gori ima najbliža i najbolja osjećanja jer s njom dijeli istoriju.

    – To je država u kojoj trećinu stanovništva čine Srbi. Polovina stanovnika priča srpskim jezikom i koliko je tamo samo vjernika Srpske pravoslavne crkve. Ali, očekujemo da Srbiju poštuju kao što poštuju i druge države – rekao je Vučević za RTS.

  • Kovačević: Odluka Hrvatskog sabora u suprotnosti sa dobrosusjedskim standardima, nastavićemo da se borimo

    Kovačević: Odluka Hrvatskog sabora u suprotnosti sa dobrosusjedskim standardima, nastavićemo da se borimo

    Odluka Sabora Hrvatske o izgradnji centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokalitetu Trgovska gora sigurno nije nikakav pozitivan signal i to može na jako loš način da utiče na odnose Republike Srpske i Republike Hrvatske, izjavio je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.

    – BiH, pa i Republika Srpska, jer je to lokalitet na granici sa Republikom Srpskom, nije nuklearna zemlja, niti zemlja u kojoj se koristi nuklearna energija i mi jednostavno ne prihvatimo da neko na direktnoj granici sa Republikom Srpskom i to u slivu najčistijih rijeka Une i Sane i Parka prirode ‘Una’ pravi odlagalište nuklearnog otpada – poručio je Kovačević.

    Kovačević je nagasio da je SNSD apsolutno protiv nuklearnog odlagališta na Trgovskoj gori i nastaviće da se bore protiv toga.

    – Sa tim se ne mirimo i iskoristićemo sva raspoloživa sredstva da se borimo protiv toga i da to zaustavimo. I do sada smo u više navrata iznijeli taj stav i prenijeli predstavnicima hrvatske Vlade još dok je Zoran Tegeltija bio predsjedavajući Savjeta ministara koji je o tome govorio sa premijerom Hrvatske Andrejem Plenkovićem. Više puta o toj temi govorio je i Milorad Dodik sa Plenkovićem i Zoranom Milanovićem. Međutim, oni od toga jednostavno ne odustaju – rekao je Kovačević.

    On je ocijenio da je ta odluka Sabora u suprotnosti sa bilo kakvim dobrosudsjedskim standardima.

    – Svi oni koji tvrde da žele dobre donose sa Republikom Srpskom i sa BiH neće pristupati takvim aktivnostima i neće ući u takve poteze. To nije u redu. Do sada ste to odlagali u Sloveniji i sada vam je postalo skupo, a jeftino vam je da tu odlažete nuklearni otpada u tom kraju, gdje su inače živjeli Srbi, kojih nažalost skoro više nema, i preko puta gdje isto tako žive Srbi – ukazao je Kovačević.

    On je ocijenio da da to nije nikakvo rješenje, da je to veoma ružna poruka.

    – Svi oni ljudi koji se na bilo koji način predstavljaju kao dobronamjerni treba od toga što prije da ostanu i da plate to što su i dosad plaćali da odlažu taj otpad u Sloveniji na način na koji je to predviđeno – zaključio je Kovačević, koji je i srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

    Hrvatski Sabor izglasao je juče Zakon o izgradnji centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori. Navedeno je da će donošenje zakonskog rješenja osigurati prostorno-plansko utvrđivanje lokacije centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada i uslove provođenja zahvata u prostoru.

    Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane Krško, kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na Trgovskoj gori u opštini Dvor, uz granicu sa Republikom Srpskom, odnosno BiH.

  • Dodik: Evropa za sve probleme krivi Putina, potpuno su poludjeli

    Dodik: Evropa za sve probleme krivi Putina, potpuno su poludjeli

    Evropa je potpuno izgubila razum, optužujući predsjednika Rusije Vladimira Putina za sve probleme, uključujući ekonomske, rekao je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

    – Za sve je Putin kriv, potpuno su poludjeli. Eto na šta su spali. U tim uslovima tragične gubitke trpi Evropa – rekao je Dodik za rusku televiziju.

    Prema njegovim riječima, Evropljani su sami odustali od ruskih energenata zbog čega su prinuđeni da, između ostalog, noću gase ulično osvjetljenje.

    Kako je rekao, takva Evropa ništa ne vrijedi i mora da se promijeni.

    – Ne vjerujem da je u stanju da se reformiše niti da može da se popravi – naveo je Dodik.

    Moskva je više puta isticala da je Zapad napravio ozbiljnu grešku kada je odustao od ruskih ugljovodonika, zbog čega sada zapadne zemlje moraju da kupuju rusku naftu i gas preko posrednika i po višim cijenama.

  • Volstrit džornal: DŽared Kušner odustaje od gradnje hotela u Beogradu

    Volstrit džornal: DŽared Kušner odustaje od gradnje hotela u Beogradu

    DŽared Kušner se povukao iz planiranog projekta izgradnje hotela u Beogradu, piše američki Volstrit džornal. Razlog su, kako navodi list, protesti protiv projekta i nedavne optužnice.

    Iz Kušnerove kompanije “Afiniti partners” saopštili su da se povlače iz projekta pošto, kako se navodi, “projekti treba da ujedinjuju, a ne da dijele” i da se povlače iz poštovanja prema Beogradu i Srbiji.

    Volstrit džornal podsjeća da je Kušner više od dvije godine planirao izgradnju hotelskog kompleksa u okviru Trampovog brenda, ali da je naišao na protivljenje opozicije, aktivista i studenata u Srbiji.

    Ranije danas, Јavno tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužni prijedlog protiv ministra kulture Nikole Selakovića i još tri osobe u vezi sa nezakonitostima prilikom skidanja svojstva kulturnog dobra nad zgradama “Generalštaba”, saopšteno je iz tog tužilaštva.

  • Dodik poručio Izetbegoviću: U Republici Srpskoj ti se ne pitaš ništa i nikada se nećeš pitati

    Dodik poručio Izetbegoviću: U Republici Srpskoj ti se ne pitaš ništa i nikada se nećeš pitati

    Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik uputio je oštru poruku Bakiru Izetbegoviću, ističući da on nema i nikada neće imati uticaj na političke odluke u Republici Srpskoj.

    – Bakire, jedno sam ti rekao i sada ću ti ponoviti – u Republici Srpskoj se ti ne pitaš ništa i nikada se nećeš pitati – naveo je Dodik.

    Dodik je dodao da Bakir Izetbegović želi da vodi BiH u Evropu, ali preko Teherana i sa muslimanskom braćom.

    – Srbe o kojima je sanjao tvoj babo, servilne, pokorne i odane Sarajevu, dok se ja pitam, nikada nećeš instalirati na vlast u Srpskoj, a pitaću se još dugo. Ti bi, Bakire, da vodiš BiH u Evropu, ali preko Teherana i sa muslimanskom braćom. Ti bi vladavinu prava u kojoj je pravo jedan stranac – istakao je Dodik na Iksu.

     

    Dodik je naglasio da su Republika Srpska i Srbi ponosni partneri svima koji nas uvažavaju.

    – Ti i tebi slični tjerate Bošnjake da idu pognute glave i od njih pravite sluge svakome. Zato se mi nikada nećemo razumjeti. Sada imam posla, a ti nastavi da sanjaš! – poručio je Dodik.

  • Tramp o Krimu i Donbasu: Ukrajina je već izgubila te teritorije, dogovor bliži nego ikad

    Tramp o Krimu i Donbasu: Ukrajina je već izgubila te teritorije, dogovor bliži nego ikad

    Predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da je imao veoma dobar razgovor sa evropskim liderima, kao i da je posljednjih dana direktno razgovarao sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom, u okviru napora da se sve strane u ukrajinskom sukobu “usaglase”.

    Prošlog mjeseca Trampova administracija je iznijela okvir mirovnog plana čiji je cilj okončanje sukoba u Ukrajini, prenosi rt.rs.

     

     

    Predlozi, koji su u međuvremenu više puta revidirani, predviđaju da se Kijev odrekne svojih NATO ambicija, kao i teritorijalnih pretenzija na Krim i oblasti Donbasa – Lugansk i Donjeck – koje su, nakon referenduma, ušle u sastav Rusije.

    Zauzvrat, Ukrajina bi dobila nejasno definisane bezbjednosne garancije.

    Upitan koji je podsticaj za Ukrajinu da se odrekne teritorije, Tramp je sugerisao da je to možda već riješeno pitanje.

    – Pa, oni su već izgubili tu teritoriju, da budem iskren. Mislim, ta teritorija je izgubljena – rekao je Tramp novinarima u Bijeloj kući i dodao “što se tiče bezbjednosnih garancija… Radimo na njima kako se sukob ne bi ponovo rasplamsao.

     

    Tramp je naveo da je nedavno vodio direktne razgovore sa Putinom i da vjeruje da je Rusija ozbiljna u namjeri da okonča sukob.

    – U ovom trenutku, Rusija želi da se to završi. A problem je u tome što će željeti da se završi, pa onda odjednom neće. I Ukrajina će željeti da se završi, pa onda odjednom neće. Zato moramo da ih dovedemo na istu stranu – rekao je on.

    Nakon razgovora u Berlinu u ponedjeljak između Trampovih izaslanika Stiva Vitkofa i DŽareda Kušnera i ukrajinske delegacije, Tramp je izjavio da je imao “veoma dobar razgovor” sa evropskim i NATO liderima, kao i sa predsjednikom kijevskog režima Volodimirom Zelenskim.

    – Imali smo veoma duge i veoma dobre razgovore. Mislim da se stvari odvijaju prilično dobro – kazao je Tramp.