Autor: INFO

  • Vašington pokušao da zaobiđe Kopenhagen, stigao oštar odgovor iz Evrope

    Vašington pokušao da zaobiđe Kopenhagen, stigao oštar odgovor iz Evrope

    Sjedinjene Američke Države žele da ponude Grenlandu sporazum o slobodnom pridruživanju, sličan onom koje Vašington ima sa pojedinim malim državama u Tihom okeanu, saznaje Ekonomist.

    Britanski list navodi da američki zvaničnici razgovaraju o mogućnosti da se ostrvu ponudi takozvani Sporazum o slobodnom udruživanju (COFA), model saradnje koji bi SAD omogućio značajno proširenje vojnog i bezbednosnog prisustva na ovom arktičkom ostrvu.

    Takav potez, međutim, izaziva otvoreno protivljenje Danske, u čijem je sastavu Grenland kao autonomna teritorija.U okviru COFA aranžmana, države potpisnice omogućavaju američkoj vojsci ekskluzivan pristup svojim teritorijalnim vodama i vazdušnom prostoru, dok se drugim silama uskraćuju takva prava.

    Zauzvrat, SAD obezbeđuju ekonomsku i finansijsku pomoć, bescarinsku trgovinu kao i dugoročne bezbednosne garancije.Vlasti u Kopenhagenu su predočile Vašingtonu da se na Grenlandu već nalazi američka vojna baza i da postojeći sporazumi ne ograničavaju broj američkih trupa, a svako značajnije povećanje vojnog prisustva zahtevalo bi saglasnost Danske, što trenutno nije izvesno, prema pisanju britanskog lista.Prema istom izvoru, američki zvaničnici su pokušali da uspostave direktne kontakte sa vladom Grenlanda, zaobilazeći danske vlasti ali su takvi pokušaji do sada ostali bez rezultata.

    U nedelju, nakon vojne operacije u Venecueli, američki predsednik Donald Tramp izrazio je stav da je SAD potreban Grenland, navodeći strateški značaj ostrva za nacionalnu bezbednost.

    Zajednički odgovor

    Trampu je stigao i odgovor evropskih zvaničnika i to zajednički, navodi Večernji list.

    Naime, zvaničnici Francuske, Nemačke, Italije, Poljske, Španije, Ujedinjenog Kraljevstva i Danske objavili su zajedničku izjavu o Grenlandu, u kojoj su jasno poručili da arktička teritorija pripada Danskoj.

    U saopštenju se da je “isključivo na Danskoj i Grenlandu da odlučuju o pitanjima koja se tiču Danske i Grenlanda”, naglašavajući da niko spolja nema pravo da se meša u sudbinu tog područja.Iako se u izjavi SAD ne spominju direktno, evropski zvaničnici istaki su važnost poštovanja međunarodnog prava i temeljnih načela Povelje Ujedinjenih nacija, posebno onih koja se odnose na suverenitet država i nepovredivost granica i teritorija.

     

  • Minić: Da badnji dan donese mir, ljubav i dostojanstvo

    Minić: Da badnji dan donese mir, ljubav i dostojanstvo

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić poželio je da toplina doma, vjera i sloga budu jači od svih izazova i da Badnji dan u domove vjernika donese mir, ljubav i dostojanstvo.

    “Danas, na Badnji dan, dijelimo radost i mir sa svojim narodom”, napisao je Minić danas, 6. januara, na “Instagramu”, prenosi Srna.

    Srpska pravoslavna crkva proslavlja danas Badnji dan, pripremajući se za najradosniji hrišćanski praznik Rođenje Isusa Hrista – Božić.

  • Cvijanovićeva: Snaga velikog praznika da sve okupi oko hrišćanskih vrijednosti

    Cvijanovićeva: Snaga velikog praznika da sve okupi oko hrišćanskih vrijednosti

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović čestitala je pravoslavnim vjernicima Božić, uz poruku da snaga ovog velikog praznika, u vremenu koje zahtijeva strpljenje, mudrost i solidarnost, duhovno osnaži, poveže i okupi oko trajnih hrišćanskih vrijednosti mira, ljubavi, milosrđa, praštanja i muđusobnog razumijevanja.

    “Povodom najradosnijeg hrišćanskog praznika – Božića, upućujem vam iskrene čestitke, sa željom da radost i svjetlost praznika rođenja Hristovog u sve domove unesu dobro zdravlje, radost, blagostanje i vjeru u bolje dane”, navodi se u čestitki.

    Čvijanovićeva je čestitku uputila Njegovoj svetosti patrijarhu srpskom Porfiriju, sveštenstvu i monaštvu Srpske pravoslavne crkve i svim vjernicima koji praznuju po julijanskom kalendaru, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.

    “U želji da predstojeće božićne dane, ispunjeni toplinom i spokojem, podijelite sa svojim porodicama i bližnjima, pozdravljam vas tradicionalnim pozdrav

  • Proglašena vanredna situacija u Zvorniku

    Proglašena vanredna situacija u Zvorniku

    Zbog naglog porasta vodostaja rijeke Drine i problema sa vodosnabdijevanjem i električnom energijom na području Zvornika, Gradski šta za vanredne situacije na današnjem zasjedanju, 6. januara, proglasio je vanrednu situaciju na području Zvornika.

    “Nažalost tokom noći došlo je do naglog porasta vodostaja rijeke Drine. Јutros smo dobili informacije da je HE “Mali Zvornik” morala da pusti ogromne količine vode zato što je uzvodno došlo do naglog porasta rijeke Drine koji nije bio predviđen”, istakao je komandant Gradskog štaba za vanredne situacije Bojan Ivanović i dodao:

    “Prema informacijama, trenutni protok vode na HE Bajina Bašta je 2.350 kubnih metara u sekundi, tako da očekujemo u poslijepodnevnim časovima u Zvorniku 2.500, 2.600, a možda i .2700 kubnih u sekundi što je ogroman porast”.

    “Nažalost informacije za naredne dane nisu optimistične, jer se očekuje da će doći do dodatnog porasta vodostaja rijeke Drine”, istakao je Ivanović, koji je i gradonačelnik Zvornika.

    Dodao je da su službe na terenu, a šteta je već pričinjena, jer su dva automobila završila pod vodom.

    “Ono što je dobro je da su rijeke Sapna, Hoča i Drinjača u svojim koritima i da one trenutno ne ugrožavaju stanovništvo. Daćemo sve od sebe da spriječimo veliku štetu. Od Foče i Bajine Bašte dolazi jako veliki talas na koji nažalost ne možemo puno uticati”,  istakao je Ivanović.

    Pripadnici Službe civilne zaštite i Vatrogasne jedinice Zvornik su već u naseljima Terminal i vikend naselju u Šepku gdje preduzimaju određene aktivnosti, a stanovništvo je obavješteno o potencijalnoj opasnosti. U poslovnoj zoni Јadar pripremaju se vreće s pjeskom, a spremna je i mehanizacija.

    Gradska uprava Zvornik je u stalnoj komunikaciji sa svim nadležnim preduzećima i službama, te se aktivnosti usmjeravaju prema najugroženijim područjima i domaćinstvima, u skladu sa prioritetima i mogućnostima koje diktiraju vremenski uslovi.

    “Što se tiče snabdijevanja električnom energijom, dobili smo uvjeravanja da će vrlo brzo doći do normalizacije. Јutros su električnu energiju dobila domaćinstva u Boškovićima, Petkovcima i Šetićima. Šepak, Branjevo i Pilica bi trebali u toku dobiti električnu energij. Problem je Zelinje i dalekovod u Kamenici koji je pod teretom snijega u potpunosti je polomljen. Očekujemo da Zelinje i Drinjača takođe dobiju uredno snabdijevanje električnom energijom, a iz “Elektro- Bijeljine” su nam javili da će probati iz pravca Milića obezbijediti napon”, rekao je on i dodao:

    “Zbog nestanka električne energije ugroženo je i vodosnabdijevanje, kako u mjestima koja nemaju električnu energiju, tako i u samom gradu, jer se značajan dio gradske zone snabdijeva iz Zelinja. Dijelovima grada koji su bez vode, komunalno preduzeće će putem cisterni dostavljati vodu”.

    Gradska uprava će i u narednom periodu pratiti stanje na terenu i blagovremeno informisati javnost o svim važnim informacijama, uz apel građanima za strpljenje i razumijevanje dok se problemi u potpunosti ne otklone, prenosi RTRS.

    Iz Službe civilne zaštite apeluju na građane da ukoliko osjete bilo kakvu opasnost i primjete izlivanje rijeka i rječica iz korita, da o tome obavijeste Službu civilne zaštite na broj telefona 056/210-853.

    Podsjećamo, “Vode Srpske” danas, 6. januara, upozorile su na nagli rast vodostaja u slivu rijeke Drine i pozvala sve institucije i privredne subjekte da preduzmu neophodne mjere s ciljem zaštite stanovništva i materijalnih dobara od poplava.

  • Mandić: Molitva za mir i razum među narodima od posebnog značaja

    Mandić: Molitva za mir i razum među narodima od posebnog značaja

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić čestitao je Badnji dan i predstojeći Božić, najradosniji praznik koji nas, kako je naveo, podsjeća na suštinu vjere.

    U čestitki upućenoj patrijarhu SPC Porfiriju, vladikama, sveštenstvu i svim pravoslavnim vjernicima, Mandić je poželio da im Božić donese blagoslov i mir.

    Najradosniji hrišćanski praznik istakao je Mandić, vječno nas, kako kaže, podsjeća na suštinske vrijednosti naše vjere – ljubav prema bližnjima, opraštanje i zajedništvo.

    – Rođenje Spasitelja svitu donosi nadu i podsticaj za duhovno obnavljanje, moralno sazrevanje i stremljenje ka jedinstvu i pomirenju među ljudima, kako bi čovječanstvo koračalo putem istinskog mira i bratstva – naveo je Mandić.

    Dodao je da je danas molitva za mir i razum među narodima od posebnog značaja, u vremenu kada brojna područja istočne Evrope i svijeta, nažalost, potresaju ratna stradanja.

    Istakao je da se srpski narod posebno moli za svoje sunarodnike na Kosovu i Metohiji.

    – Pomirenje, dijalog i zajednički život nemaju alternativu, a upravo nas praznik Hristovog rođenja neprestano poziva da tim vrijednostima budemo doslijedni i da činimo sve što je u našoj moći da ljubav, vjera i nada preovladaju nad mržnjom, mrakom i bezumljem – zaključio je Mandić.

    Uz riječi vječne hrišćanske istine: Mir božiji – Hristos se rodi – Vaistinu se rodi, Mandić je praznik čestitao: Njegovoj svetosti patrijarhu srpskom gospodinu Porfiriju, Njegovom visokopreosveštenstvu mitropolitu crnogorsko-primorskom gospodinu Јoanikiju, Njegovom Visokopreosveštenstvu mitropolitu budimljansko-nikšićkom Metodiju, Njegovom visokopreosveštenstvu mitropolitu mileševskom Atanasiju, Njegovom visokopreosveštenstvu mitropolitu zahumsko-hercegovačkom i primorskom Dimitriju i svim pravoslavnim vЈernicima.

  • Plenković čestitao Božić i uputio poruku mira, solidarnosti i tolerancije

    Plenković čestitao Božić i uputio poruku mira, solidarnosti i tolerancije

    Hrvatski premijer Andrej Plenković čestitao je danas Badnji dan i Božić vjernicima koji ove praznike obilježavaju po Јulijanskom kalendaru i poželio da im domovi budu ispunjeni zdravljem, ljubavlju i veseljem.

    – Radosni praznik Isusovog rođenja prilika je da pošaljemo poruke mira, solidarnosti, međusobnog uvažavanja i tolerancije. U današnjem vremenu kada je cijeli svijet suočen s brojnim izazovima, važnije je nego ikada njegovati partnerstvo, uzajamno poštovanje i međusobni dijalog te zajednički raditi na boljitku Hrvatske – naveo je hrvatski premijer.

    On je vjernicima poželio da im duh najradosnijeg hrišćanskog praznika podari snage za sve buduće izazove, a njihove domove ispuni zdravljem, ljubavlju i veseljem.

    – U ime Vlade Republike Hrvatske i lično, svim pravoslavnim vjernicama i vjernicima, želim radostan i blagoslovljen Božić sa željom da ga provedete u miru i zajedništvu sa svojim bližnjima – poručio je Plenković uz tradicionalni pozdrav: Mir Božji, Hristos se rodi!

  • Stevandić: Badnjak u Narodnoj skupštini postao tradicija

    Stevandić: Badnjak u Narodnoj skupštini postao tradicija

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić unio je badnjak u Narodnu skupštinu Republike Srpske te poručio da je ovaj događaj postao tradicija.

    – Pred dan radosti Hristovog rođenja, neka je svima sretan Badnji dan i veče. Svako dobro, od Boga blagosloveno i mir među ljudima – poručio je Stevandić.

    Srpska pravoslavna crkva proslavlja danas Badnji dan, pripremajući se za najradosniji hrišćanski praznik Rođenje Isusa Hrista – Božić.

  • Aerodromi Srpske: Nije bilo kašnjenja niti otkazivanja letova zbog snijega

    Aerodromi Srpske: Nije bilo kašnjenja niti otkazivanja letova zbog snijega

    Spremni za početak zimske sezone letenja Aerodrome Republike Srpske prve obilnije snježne padavine nisu iznenadile.

    Pripreme za zimsku sezonu letenja počinju još tokom ljetnje sezone kako bi sve službe bile spremne u skladu sa svim vazduhoplovnim zahtjevima i standardima.

    – Zimski uslovi utiču na vazdušni saobraćaj a za protekla dva dana obilnih snježnih padavina možemo sa zahvalnošću reći da nije bilo kašnjenja niti otkazivanja letova uzrokovanih aerodromskim operaterom – poručili su iz Aerodroma Republike Srpske.

    Zimska služba Međunarodnog Aerodroma Banjaluka kao i obučeno aerodromsko osoblje su besprijekorno održavali aerodrom operativnim jer bezbjednost putnika i zaposlenih su na prvom mjestu.

    Aerodromi Republike Srpske kraj 2025. godine proslavljaju rekordnim brojem od 484.681 putnika čime je oboren rekord iz 2023. godine kada smo imali 460.720 putnika što je svakako nagrada i veliki podsticaj da nastavimo istim rastućim tempom i u 2026. godini.

    – U Novu godinu ulazimo sa ciljevima unaprijedjenja postojećih kapaciteta, podizanja nivoa usluga u vazdušnom saobraćaju kao i pregovorima za nove destinacije o čemu ćemo pravovremeno obavijestiti javnost – poručili su iz Aerodroma Republike Srpske.

    Svim putnicima i građanima čestitali su Novogodišnje i Božićne praznike.

  • Novi štrajk u banjalučkim vrtićima?

    Novi štrajk u banjalučkim vrtićima?

    Da li nas u novog godini čeka novi štrajk u 33 javna vrtića u Banjaluci? Kako sada stvari stoje, sve je moguće, jer su zaposleni u Centru za predšolsko vaspitanje i obrazovanje izrazito nezadovoljni iznosom novca koji je za njih predviđen budžetom.

    Ustvari, ukoliko budžet ostane onakav kakav je u nacrtu predložen, vaspitači ne samo da neće dobiti povišicu, nego bi njihove plate mogle biti manje, u odnosu na one koje su primili za posljednja 3 mjeseca 2025. godine.

    Tim sporazumom je, umjesto traženih 20 odsto, za posljednja 3 mjeseca prošle godine obezbjeđeno povećanje primanja u iznosu od 16,6 odsto, uz obavezu da se od 15. decembra nastavi proces kolektivnog pregovaranja, kako bi se dogovorio nivo primanja u 2026.

    Od pregovora nije bilo ništa, ali je uslijedio nacrt budžeta i sa njim hladan tuš.

    – U nacrtu Budžeta Grada za 2026. predviđena su sredstva za plate zaposlenih u iznosu koji implicira povećanje od približno 2,8 %, što je objektivno nedovoljno i, što je naročito važno, niže je u odnosu na nivo planiranja prije zaključenja sporazuma kojim je štrajk okončan – poručuju iz Sindikalne organizacije Centra za predškolsko.

     

    Uz nastavak pregovara, ova Sindikalna organizacija je zatražila doznaku za neprofitne organizacije u iznosu od 80.000 KM.

    Taj bi novac, kako su naveli u zahtjevu, podijelili radnicima, kako bi se “premostio” period do potpisivanja kolektivnog ugovora i kako bi se članovi ovog sindikata, kako navode, u pravima izjednačili sa članovima reprezentativne Sindikalne organizacije zaposlenih u Gradskoj upravi.

    Sve u svemu, “tete” ne odustaju od zahtjeva za povišicu, i za potpisivanje kolektivnog ugovora, koji bi im to garantovao.

    – U suprotnom, zadržavamo pravo da, u skladu sa važećim propisima, preduzmemo dalje korake radi zaštite prava i interesa zaposlenih – poručili su iz Sindikalne organizacije Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka.

     

    Svoje zahtjeve sindikalci su iznijeli i na javnoj raspravi o nacrtu budžeta grada, održanoj 25. decembra u Banskom dvoru. Ali, to je prošlo neslavno.

    Kako je za Srpskainfo potvrdila Slađana Mišić, predsjednica Sindikalne organizacije Centra za predškolsko, ona i njene kolege su napustili Banski dvor zbog neprimjerenog ponašanja predstavnika Gradske uprave.

    – Kada sam pitala, kako je moguće da se nakon dogovora o prekidu štrajka predlaže budžet u kojem je jasno da nedostaju sredstva za ispunjenje naših zahtjeva, Valentina Aničić je “objasnila”, da je u 2024. godini, dakle prije 2 godine, bio odobren, kako ona kaže, “enormno veliki budžet”, pa su tokom 2025. shvatili da je to prevelika cifra i odlučili da je umanje – kaže Slađana Mišić.

    Objašnjenjima, koja radnici Centra smatraju uvredljivima, kasnije se pridružila u gradska menadžerka Mirna Savić Banjac, koja je izjavila da je ukupan iznos za plate zaposlenima u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje je povećan sa 12 miliona KM na 14,1 milion KM, što je, kako reče, “dovoljno za otvaranje novih vrtića, ali i za povećanje plata zaposlenima.“

    –  Dakle, predviđeno je povećanje u skladu sa mogućnostima Gradske uprave, kako bi se ravnomjerno svim budžetskim korisnicima povećale plate. Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje je predviđeno 12,5 odstotno povećanje – rekla je Savić Banjac.

    Dodala je da od  direktora ove ustanove Petra Jokanovića, koji je, inače, odbornik SP u Skupštini grada Banjaluka, kao i svih odbornika koji učestvuju u kreiranju političkog života grada, traži da “rade na prihodima i usvajaju odluka koje iste i donose”.

    Međutim, kako saznaje Srpskainfo, dok traju pregovori Gradske uprave i odbornika skupštinske većine, kojoj pripada i Jokanović, unutar Centra za predškolsko raste napetost između direktora i zaposlenih.

    Podsjećamo, direktor Jokanović je javno podržao štrajk svojih kolega u jesen prošle godine, ali je pitanje da li bi u slučaju novog štrajka, oni mogli računati na njegovu podršku.

    I dok se lokalni političari, sindikalci i zaposleni u javnoj ustanovi čiji je osnivač Grad Banjaluka, bore za svoje interese, roditelji oko 2.800 djece koji pohađaju javne vrtiće sa zebnjom isčekuju šta će se iz toga izroditi.

    Iako podržavaju borbu vaspitača za solidnije plate, još se živo sjećaju torture kroz koju su prošli kada su jesenas, zbog štrajka, vrtići danima bili zatvoreni.

    Inače, plate zaposlenih u Centru su, prije štrajka, bile tek nešto veće od minimalca, tako da su vaspitači sa visokom stručnom spremom imali osnovnu platu od 1.370 KM.

    Podsjećamo, nakon štrajka u javnim vrtićima u Banjaluci, krajem prošle godine postignut je sporazum, koji je trebalo da bude “prelazno rješenje” do potpisivanja novog kolektivnog ugovora koji bi zaposlenima garantovao povišicu.

  • Orban: Ukrajinski zakon o budžetu od 800 milijardi dolara “astronomski”

    Orban: Ukrajinski zakon o budžetu od 800 milijardi dolara “astronomski”

    Mađarski premijer Viktor Orban kritikovao je novi zakon Ukrajine kojim se traži 800 milijardi dolara za narednu deceniju, nazivajući iznos “astronomskim”.

    Orban je na Fejsbuku istakao da je suma gotovo četiri puta veća od godišnjeg BDP-a Mađarske, prenio je MTI.

    Prema njegovim riječima, visoka suma objašnjava zašto je Brisel bio “brz” u odmrzavanju zamrznute ruske imovine i zašto planira restrukturiranje narednog budžeta EU.

    Takođe je naveo da su čak i u Mađarskoj poslanici opozicione Tise stranke glasali za finansijsku podršku Ukrajini, što je opisao kao “cijenu imuniteta i podrške iz Brisela”.