Autor: INFO

  • Merc govorio o ravnoteži odnosa s Rusijom

    Merc govorio o ravnoteži odnosa s Rusijom

    Njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da je Rusija evropska zemlja te izrazio nadu da će Evropska unija uspjeti postići ravnotežu u odnosima s Moskvom.

    Govoreći pred privrednicima na novogodišnjem prijemu u Haleu, Merc je poručio da je stabilnost u odnosima s najvećim evropskim susjedom ključna za budućnost Evrope i Njemačke, što donekle protivriječi njegovim ranijim izjavama koje su djelovale prilično ratoborno prema Rusiji.

    “Ako uspijemo da vratimo mir i slobodu u Evropu, ako napokon pronađemo ravnotežu u odnosima s našim najvećim evropskim susjedom, govorim o Rusiji, ako zavlada mir i ako se osigura sloboda, ako u svemu tome uspijemo, tada će Evropska unija, a time i mi u Njemačkoj, položiti sljedeći ispit i nakon 2026. moći s povjerenjem da gledamo u budućnost”, rekao je Merc.

    Kancelar je pritom naglasio da njegova izjava nije povezana s činjenicom da se nalazio u istočnom dijelu Njemačke.

    “To govorim gdje god da se nalazim u Njemačkoj”, rekao je Merc, dodavši da je “Rusija evropska zemlja”, prenosi Index.hr.

  • Sporazum o vlasništvu u NIS-u očekuje se do kraja sedmice

    Sporazum o vlasništvu u NIS-u očekuje se do kraja sedmice

    Naftna industrija MOL zainteresovana je za dobijanje većinskog vlasništva u Naftnoj industriji Srbije, rekao je mađarski šef diplomatije Peter Sijarto nakon razgovora sa ministrom rudarstva i energetike Srbije Dubravkom Đedović Handanović u Beogradu.

    Obavezujući sporazum o otkupu akcija NIS-a očekuje se do kraja nedjelje.

    Ministar rudarstva i energetike Srbije rekla je nakon susreta sa gostom iz Budimpešte da je razgovarano o pregovorima koji se vode između ruskih vlasnika u NIS-u, mađarske kompanije MOL i još nekim mogućim partnerima, i da je cilj da se ti razgovori završe do kraja ove nedjelje.

    – Cilj je da se potpiše i obavezujući sporazum o prenosu vlasništva, znači o izlasku vlasništva ruskih akcionara, odnosno o otkupu tih akcija novih vlasnika, nakon toga će biti upućen zahtjev američkoj administraciji za produženje licence – rekla je Đedović Handanović.

    Poručuje da bi se tako stvorili uslovi za nastavak i završetak pregovora, a rok koji je trenutno dala američka administracija je 24. mart.

    Mađarska Vlada podržava napore Srbije i pruža diplomatsku podršku MOL-u da postane većinski vlasnik NIS-a, kaže Sijarto.

    – Sa Gaspromnjeftom i sa MOL-om, sa NIS-om imamo vrlo dobre pregovore i narednih dana može da se očekuje prvi značajan korak u pregovorima između sadašnjeg većinskog vlasnika i MOL-a, dakle između MOL-a i Gaspromnjefta – rekao je Sijarto.

    Rafinerija u Pančevu, koja očekuje nastavak rada do kraja sedmice, od strateškog je značaja za MOL, ističe Sijarto.

    – Sve one priče koje govore o tome da MOL samo kupuje tržište i da MOL ima namjeru da zatvori Rafineriju – to su jednostavno laži – naglasio je Sijarto.

    Razgovarano je i o međudržavnom sporazumu između Srbije i Mađarske, koji uključuje i ulaganja u razvoj infrastrukture, posebno u naftnom sektoru.

    Priprema se izgradnja naftovoda od Novog Sada do Alđa koji će povezati dvije zemlje.

  • Američka vojska dobila zeleno svjetlo za povratak u katarsku bazu

    Američka vojska dobila zeleno svjetlo za povratak u katarsku bazu

    Sjedinjene Američke Države snizile su stepen sigurnosne prijetnje u ključnoj zračnoj bazi Al Udeid u Kataru, što je omogućilo povratak vojne tehnike i osoblja, potvrdila su tri izvora upoznata sa sigurnosnom situacijom za agenciju Reuters.

    Prema navodima jednog od izvora, američki borbeni avioni, koji su u srijedu hitno premješteni s ove baze na druge lokacije, sada se postepeno vraćaju. Druga dva izvora potvrdila su da je i vojnom osoblju, kojem je dan ranije preporučeno da napusti bazu, sada dato zeleno svjetlo za povratak.

    Ovaj potez američke vojske najjasniji je signal da su tenzije između Washingtona i Teherana, barem privremeno, popustile.

    Podsjetimo, iznenadno povlačenje ljudstva i avijacije iz Al Udeida u srijedu, baze koja udomljuje oko 10.000 američkih vojnika i služi kao regionalna komanda, izazvalo je globalnu zabrinutost i spekulacije da se radi o pripremi terena za neminovni američki zračni udar na Iran.

    Povratak u “normalu” uslijedio je nakon intenzivnih diplomatskih napora regionalnih sila. Kako je ranije izvijestio Financial Times, zemlje poput Saudijske Arabije, Katara i Turske vršile su pritisak na administraciju Donalda Trumpa da pokaže suzdržanost, upozoravajući na katastrofalne posljedice rata po regiju i cijene energenata.

    Izvori navode da je ključnu ulogu odigrala direktna i indirektna komunikacija između SAD-a i Irana, tokom koje je Teheran uvjerio da nema nasilja nad demonstrantima. Sam Trump je kasnije izjavio da je dobio garancije da “nema planova za pogubljenja”, što je dodatno umirilo tržišta i smanjilo vjerovatnoću vojne intervencije, iako se u regiju i dalje kreće američka grupa nosača aviona USS Lincoln.

  • Petković: Priština nastavlja institucionalno nasilje nad Srbima

    Petković: Priština nastavlja institucionalno nasilje nad Srbima

    Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković ocijenio je da prištinski zakon o strancima i odluka o vozilima predstavljaju nastavak institucionalnog nasilja Prištine nad Srbima koji žive i rade na Kosovu i Metohiji.

    Petković je naveo i da je to novi eskalatorni potez Aljbina Kurtija, koji je apsolutno suprotan sporazumima iz dijaloga.

    – Odgađanje primjene ovih odluka na dva mjeseca ne smije da ostane krajnji rezultat međunarodnog djelovanja. U suprotnom, opstanak Srba, kao i sam dijalog o normalizaciji odnosa, dovode se ozbiljno u pitanje – poručio je Petković u saopštenju.

    Komentarišući poruke potpredsjednika prištinske vlade u tehničkom mandatu Besnika Bisljimija o zdravstvu i školstvu, Petković je ukazao da su zdravstvene i obrazovne institucije okosnica opstanka srpskog naroda i da predstavljaju samo srce Zajednice srpskih opština.

    – Zato je svaka izjava koja život i opstanak Srba vidi bez ZSO vrlo opasna. Nema govora o nekakvim suludim Bisljimijevim idejama, posebno kada je riječ o zdravstvu i školstvu – naveo je Petković.

    On je najavio da će sutrašnji susret sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Peterom Sorensenom iskoristiti da ponovi da bez ZSO nema napretka u dijalogu.

    Pored toga, kako je naveo, Petković će Sorensenu ukazati na zlonamjerne izjave Kurtija i Bisljimija, koje potkopavaju dijalog i mogućnost za pronalazak kompromisnog rješenja.

  • Poziv državljanima Srbije da napuste Iran

    Poziv državljanima Srbije da napuste Iran

    Ministarstvo spoljnih poslova Srbije pozvalo je sve srpske državljane koji se nalaze u Iranu da napuste tu zemlju.

    Upućen je i poziv onima koji planiraju da putuju u Iran da odustanu od toga.

    U Ministarstvu su naveli da su se na ovaj korak odlučili zbog pogoršane bezbjednosne situacije i povećanog rizika po ličnu bezbjednost u Iranu.

  • Minić: Sada mi povlačimo prve poteze – i institucionalne i političke

    Republika Srpska mora da ima političku stabilnost, a ovo što sada radimo je dokaz najveće moguće političke zrelosti, koja će nam donijeti političku stabilnost, rekao je premijer Republike Srpske Savo Minić, gostujući u  Dnevniku RTRS- Ovo je promišljen manevar koji će nam dovesti političku stabilnosti i nema razloga za brigu, nego jednostavno ovo su potezi koje mi povlačimo – dodaje Minić.

    Istakao je da sve vrijeme nastoji kao predsjednik Vlade Srpske, da zada nekakav “tempo” koji će biti dovoljan da svi  građani mogu biti zadovoljni radom Vlade Srpske.

    – Vidite kada je u pitanju lolkalni problem zaobilaze se lokalne zajednice, svi traže od Vlade, ne postoji više modalitet obratite se Vladi, sve ide na Vladu, i mi moramo biti spremni da odgovorimo – kaže on.

    Napominje da je danas na konferenciji za novinare pokušao da objasni da on nema lično zadovoljstvo prema nekom ministru, ali da se mora iskazati veća volja i dati odgovore na svaku moguću problematiku – kaže Minić .

    Naglašava da Republika Srpska mora zadržati političku stabilnost.

    – Ovo što sada radimo je dokaz najveće moguće politčke zerlosti. Promišljeni manevar koji će nam dovseti političku stabilnost, i nema razlogaza brigu nego jednostavno ovo su potezi. Preuzeli smo obaveze i sada mi povlačimo prvi potez i insticionalno i politčki – naglasio je Minić.

    Poručuje da kada je u pitanju Vlada Republike Srpske, važno je da se napravi narativ da je ministar najizloženija funkcija u državi, te da ministri moraju žrtvovati sebe.

    Najavio je i konsultacije za sutra kako bi se sve procedure ispoštovale.

    – Јa to radim bez obzira na formu i na sve što u proceduri treba da se sprovede. Ne želim da čekam. Tražio sam od predsjednika Narodne skupštine da se prije zakazivanja sjednice Narodne skupštine obave konsultacije. Volio bih da to bude u nedjelju – kaže Minić.

    Poručuje da su mu važni politički partneri ali i socijalni partneri.

    – Upravo u kontekstu ovoga o čemu govorimo, pogotovo kada su u pitanju naši borci i naši privrednici. Želim da sa svima obavim razgovor i biću iskren – takva dinamika i tempo, možda ni ja kada sam preuzeo funkciju premijera nisam očekivao. Јa više ne doživljavam njih, niti oni mene na taj način – ovo su već sastanci koji su postali kontinuitet – poručio je Minić.

    Kada su u pitanju imena novih ministara, ističe da ta imena neće otkrivati, jer naglašava političku ozbiljnost.

    – Želimo da budemo politički ozbiljni. Јa ću sa predsjednikom SNSD-a, Miloradom Dodikom imati i večeras i sutra razgovore, kao i sa kompletnim rukovodstvom. Od SNSD-a se očekuje najviše promjena i svjestan sam da je ono što bih ja promijenio u ovom momentu politički neizvodljivo, ali će promjena biti – jasan je Minić.

    Dodaje da je Siniša Karan izabran za predsjednika Republike Srpske, te da već sada postoje dva imena koja bi trebala da zauzmu njegovo mjesto u Vladi Srpske.

    Osvrnuo se i na tumačenja opozicije, te dodao da je Ustavni sud imao sjednice na kojima je mogao riješiti ta tumačenja.

    – Lijepo je da oni to tako tumače. Ustavni sud je imao sjednice na kojima je to mogao riješiti. Da li mi treba da budemo politički naivni i da dozvolimo da krnji sud, u kojem nema Srbina i kojem je istekao mandat, odlučuje o bilo čemu što se tiče nas u Republici Srpskoj? Ovo je zrela politička odluka i neka se ponašaju kako se ponašaju – jasan je Minić.

    Vijest o njegovoj ostavci bila je glavna tema medija u Federaciji BiH, i pored činjenice da je federalni ministar Ramo Isak danas bio na saslušanju u SIPA-i.

    – Ako već želimo da pravimo medijsko takmičenje ili narativ, mi ne pišemo o problemima u Federaciji – to nas ne interesuje. Zamislite šta bismo mi njima mogli reći. Sve njihovo mi ne komentarišemo. Imate ministra unutrašnjih poslova koga saslušava SIPA – to treba da bude udarna vijest. Ljubomorno i odlučno branimo svoje i dok to ne shvate komšije, mi sada vodimo igru – zaključio je Minić.

    .

  • Inflacija u BiH je u prošloj godini iznosila četiri odsto

    Inflacija u BiH je u prošloj godini iznosila četiri odsto

    Guverner Centralne banke BiH Jasmina Selimović rekla je u Beču da je inflacija u BiH je u prošloj godini iznosila četiri odsto, dok projekcija Banke ukazuju na njeno usporavanje ispod tri odsto u ovoj godini.

    Učestvujući na Forumu za centralnu i istočnu Evropu u organizaciji “Fajnenšel tajmsa”, Selimovićeva je rekla da se kamatne stope u BiH, u okviru aranžmana valutnog odbora, formiraju kroz prenos vanjskih finansijskih uslova.

    Ona je dodala da je, zahvaljujući snažnoj likvidnosti i stabilnom bankarskom sektoru, izbjegnuta veća volatilnost tokom perioda globalnog monetarnog stezanja.

    U pogledu zelenog finansiranja i izazova sa kojima se trenutno suočava, a koji usporavaju njegov razvoj i ograničavaju doprinos održivim investicijama, ona je naglasila da ovaj sektor zahtijeva mjere za njegovu reaktivaciju, saopšteno je iz Centralne banke.

    Iako primarno usmjerena na očuvanje makroekonomske i finansijske stabilnosti, monetarna politika, dodala je Selimovićeva, može značajno doprinijeti razvoju zelenog finansiranja kroz povoljne finansijske uslove, stabilnu likvidnost i smanjenu neizvjesnost.

    Imajući u vidu činjenicu da je integracija klimatski povezanih rizika u nadzor banaka proces koji se razvija, te da monetarna stabilnost predstavlja ključni oslonac za dugoročne održive investicije, Selimovićeva je rekla da je Centralna banka ugovorila veliki i značajan program tehničke pomoći sa Evropskom investicionom bankom.

    Prema njenim riječima, uovom programu Centralna banka će djelovati kao koordinator aktivnosti među svim relevantnim institucijama s ciljem integracije klimatskih rizika u finansijski sistem BiH.

    Selimovićeva je ukazala na snažnu podršku Evropske komisije i Evropske centralne banke nezavisnosti Centralne banke, te istakla aktivnosti u procesu pristupanja BiH Jedinstvenom području plaćanja u evrima /SEPA/.

    Ona je podsjetila da je predaplikacija podnesena u decembru prošle godine, te navela da je BiH spremna za sljedeće faze SEPA procesa, imajući u vidu činjenicu da su obje entitetske vlade usvojile potrebne zakone.

    Prema njenim riječima, formalna aplikacija se očekuje u prvom kvartalu, sa ciljem omogućavanja bržih, sigurnijih i jeftinijih evro plaćanja.

    U dijelu panel diskusije o digitalnim valutama, Selimovićeva je naglasila da Centralna banka zauzima oprezan i analitički pristup, uz aktivno praćenje evropskih i međunarodnih inicijativa.

     

     

     

     

  • SAD pojačavaju pritisak: Muslimansko bratstvo pod lupom, BiH na listi za blokadu useljeničkih viza

    SAD pojačavaju pritisak: Muslimansko bratstvo pod lupom, BiH na listi za blokadu useljeničkih viza

    Odluka Sjedinjenih Američkih Država da libanski, jordanski i egipatski ogranak Muslimanskog bratstva proglase terorističkim organizacijama ponovo je otvorila pitanje djelovanja ove strukture na Balkanu, posebno u BiH. Dok je ova tema u fokusu javnosti u SAD i Republici Srpskoj, u Federaciji BiH gotovo da ne izaziva reakcije, iako stručnjaci upozoravaju na njenu dugogodišnju prisutnost i politički uticaj.

    Prema njihovim ocjenama, Muslimansko bratstvo je ideološki i organizaciono povezano sa političkim Sarajevom, a korijeni te povezanosti sežu još u period prije rata u BiH. Stručnjak za borbu protiv terorizma Dževad Galijašević navodi da je nakon izlaska iz zatvora Alija Izetbegović sa saradnicima uspostavio direktne kontakte sa sjedištem Muslimanskog bratstva u Londonu, uz čiju podršku je formirana Stranka demokratske akcije.

    „Malo je poznato da je prva politička aktivnost Alije Izetbegovića nakon izlaska iz zatvora bila upravo slanje delegacije Mladih muslimana u sjedište Muslimanske braće, gdje je dobijena podrška za formiranje političkog krila“, kaže Galijašević.

    Blizak saradnik američkog predsjednika Donalda Trampa, Rod Blagojević, smatra da je odluka Stejt departmenta tek početak šireg procesa. On najavljuje da bi i ogranci Muslimanskog bratstva u BiH mogli doći pod lupu američkih institucija, uz mogućnost otvaranja istraga o njihovom dugogodišnjem djelovanju i političkom uticaju.

    „Postoje snažni dokazi da su ‘Muslimanska braća’ ovdje aktivna veoma dugo i da su imala direktan uticaj na političke procese“, rekao je Blagojević, podsjećajući na kontakte bošnjačkog političkog vrha sa liderima ove organizacije tokom ratnog perioda.

    Galijašević upozorava da se bezbjednosna prijetnja ne završava na ideološkom nivou, već da se ogleda i u ostacima mudžahedinskih jedinica koje su tokom rata dovedene iz zemalja Bliskog istoka. Prema njegovim riječima, komandanti odreda „El Mudžahid“ i danas žive u BiH, gdje nesmetano djeluju i koordiniraju preostalim strukturama.

    SAD su, podsjećamo, libanski ogranak Muslimanskog bratstva označile stranom terorističkom organizacijom, dok su egipatski i jordanski ogranci sankcionisani zbog pružanja materijalne podrške Hamasu. Lider libanskog ogranka Muhamad Favzi Takoši proglašen je globalnim teroristom.

    U istom bezbjednosnom kontekstu, Stejt department je donio odluku o privremenom zamrzavanju procesa izdavanja useljeničkih viza za državljane 75 zemalja, među kojima je i BiH. Mjera stupa na snagu 21. januara i dio je plana američke administracije za suzbijanje useljavanja osoba koje bi mogle postati socijalni teret.

    Tokom trajanja ove pauze zahtjevi za useljeničke vize mogu se podnositi, a intervjui će se obavljati, ali vize neće biti izdavane. Izuzetak su građani sa dvojnim državljanstvom, dok nijedna ranije izdata useljenička viza nije opozvana.

    „Mi štitimo poreske obveznike koji poštuju zakon“, poručila je portparolka Bijele kuće Kerolajn Livit.

    Bivši šef Predstavništva Republike Srpske u Vašingtonu Obrad Kesić ističe da će nakon 21. januara uslijediti znatno strože provjere svih podnosilaca zahtjeva iz BiH i drugih zemalja sa liste. Kako navodi, proces dobijanja useljeničke vize biće duži i neizvjesniji nego ranije.

    Stručnjaci za imigraciono pravo, međutim, naglašavaju da većina građana BiH koristi neuseljeničke vize, poput turističkih, poslovnih i studentskih, na koje se ova ograničenja ne odnose. Ipak, ostaje otvoreno pitanje statusa onih koji u SAD koriste socijalnu pomoć, budući da je njena zloupotreba navedena kao jedan od ključnih razloga za donošenje odluke.

    Kesić smatra da će u narednom periodu uslijediti revizija, tokom koje će korisnici socijalne pomoći morati da dokažu da su na zakonit način ostvarili to pravo.

    Američka administracija navodi da su ove mjere dio šire strategije zaštite granica i borbe protiv zloupotreba sistema, nakon velikih finansijskih prevara otkrivenih u saveznoj državi Minesota, gdje su milioni dolara socijalne pomoći nezakonito preusmjeravani u inostranstvo.

    Prema ocjenama američkih zvaničnika, odluke o sankcionisanju terorističkih organizacija i pooštravanju imigracione politike predstavljaju povezane korake u nastojanju SAD da ograniče uticaj ekstremističkih struktura, kako na Bliskom istoku, tako i na Balkanu.

  • Tramp uveo nove sankcije Iranu

    Tramp uveo nove sankcije Iranu

    Administracija američkog predsednika Donalda Trampa uvela je danas nove sankcije Iranu.

    Nove sankcije su usmerene na kompanije iz oblasti pomorskog transporta, trgovine i energetike, navodi se u objavi na sajtu američkog Ministarstva finansija.

    Kako je navedeno na sajtu, sankcijama je obuhvaćeno i 11 pojedinaca, kao i zatvor Fardis, prenosi Rojters.

    Nove sankcije uvedene su u jeku obračuna iranskih vlasti sa demonstrantima u zemlji, navodi agencija.

    Protesti u Iranu počeli su 28. decembra 2025. godine zbog devalvacije lokalne valute, iranskog rijala, a 8. januara, nakon poziva Reze Pahlavija, sina iranskog šaha, koji je svrgnut 1979. godine, protestni marševi su se intenzivirali širom zemlje.

    Istog dana, internet je isključen, a u nekoliko iranskih gradova, protesti su se pretvorili u sukobe sa policijom i praćeni su skandiranjem protiv iranskog političkog sistema.

    Prijavljeno je da je bilo žrtava i među snagama bezbednosti i među demonstrantima.

  • Dodik: Nedopustiva zloupotreba ustavnog uređenja BiH

    Dodik: Nedopustiva zloupotreba ustavnog uređenja BiH

    Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je danas, 15. januara u Istočnom Sarajevu da je za srpski narod nedopustiva zloupotreba ustavnog uređenja BiH, jer ugrožava prava Srba kao konstitutivnog naroda i entiteta u kojem su Srbi dominantna većina.

    “S druge strane, poznato je da Hrvatima kao konstitutivnom narodu, onemogućavaju da imaju pravi odraz u institucijama kako bi zaštiti svoj status”, rekao je Dodik nakon sastanka da liderom HDZ-a BiH Draganom Čovićem i dodao da se na bazi ovog pitanja izvlače svi drugi problemi.

    Granični prelaz u Gradišci
    Dodik je istakao da dvije stranke imaju korektnu saradnju i puno razumijevanja oko otvorenih pitanja.

    “Zainteresovani smo da rješavamo neke stvari koje čine život lakšim. Smatramo da je apsolutno neprihvatljivo ponašanje vezano za Upravu za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, gdje je neki stručnjak iz FBiH onemogućio da se otvori novi granični prelaz u Gradišci, iz hira, iz mržnje prema Republike Srpskoj i Srbima, a očigledno i prema svom narodu”, naveo je Dodik.

    To govori, kako kaže, o tome koliko je BiH zemlja koja nema ni logike, ni smisla ako jedan čovjek može da spriječi slobodan prelazak granice.

    “Neko je izračunao da bi protok saobraćaja bio brži gotovo 80 odsto nego sadašnji, međutim, tom stručnjaku nije smetalo da napravi ujdurmu koju je napravio. Ne znamo kako ćemo to rješavati, ali u svakom slučaju bilo je moje da konstatujem da je to neprahvatljivo ponašanje od strane FBiH i da bi trebalo učiniti sve da dođe do otvaranja novog graničnog prelaza”, rekao je Dodik.

    Dodik je naglasio da je nezainteresovan za pitanje BiH, ali da imajući u vidu poziciju predsjednika stranke mora da bude uključen u određena pitanja.

    Dodik: Šta ako se Evropska unija raspadne
    “Mi nismo zainteresovani da se išta dešava na nivou BiH iz niza razloga. Promišljamo strateški da su sva evropska pitanja besmislena u ovom trenutku, imajući u vidu pad uticaja same Evrope i neizvjesnost oko njene budućnosti”, rekao je Dodik.

    Ukazao i na besmisao svega onoga što bi bilo oduzeto Republici Srpskoj i dato na zajednički nivo zbog navodnih evropskih integracija, da je tako bilo u prošlosti, a da je tako pogotovo sada.

    “Šta ako se Evropska unija raspadne, da li će onda da nam vrate sve stvari koje se oduzeli u ime Evrope? Naravno da neće. A onda trebate saglasnost muslimana, koju nikad nećete dobiti”, rekao je Dodik.

    Sarajevska ujdurma
    Dodik je rekao da je za ovu stranku polazna politička pozicija da može da se razgovara o određenim pitanjima, za šta su zaduženi srpski član predsjedništva BiH Željka Cvijanović, zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac, kao i srpski predstavnici u Predstavničkom domu i Domu naroda. Dodik je istakao i da je vidljivo da sarajevska ujdurma ne prolazi.

    “Krenuli su sa četvrtim delegatom SNSD-a, preko diskvalifikacije predsjednika Republike, pa sad čujemo kako ne smijemo da govorimo ‘zajednički organi’, za organe koji su inače nikakvi, a ne zajednički, ovakvi ili onakvi”, rekao je Dodik. To, naveo je Dodik, govori o njihovom mentalitetu.

    “Mislim da su izgubili značajnu poziciju vezano za njihovo plakanje po svijetu, kako su oni ugroženi i slično. Sad se pokazuje da je to bila laž, decenijska laž izmišljena od strane političkih predstavnika Bošnjaka i da nisu spremni da razgovaraju o suštinskim stvarima”, naglasio je Dodik.

    Izborni zakon
    Dodik je rekao da je za Republiku Srpsku prioritet da “BiH,,takva, nikakva” dok postoji funkcioniše u skladu sa Ustavom.

    “To znači da se otete nadležnosti vrate Republici Srpskoj i to je naš cilj koji smo proklamovali već davno. Nismo rekli da ćemo to uraditi preko noći, jer ne zavisi samo od nas, ali to ostaje najvažniji cilj”, dodao je Dodik.

    Kad je riječ o interesima Hrvata, Dodik je rekao da je za njih najvažnije da kroz Izborni zakon dođu do mogućnosti da biraju svog autentičnog predstavnika.