Autor: INFO

  • Košarac: Neprihvatljivo ignorisanje stavova Srpske

    Košarac: Neprihvatljivo ignorisanje stavova Srpske

    Generalni sekretar NATO Јens Stoltenberg danas se nije sastao sa delegacijom Savjeta ministara, već sa predstavnicima FBiH, budući da na sastanku nije bilo ministara iz Srpske, istakao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac.

    Ponovo bilježimo neprihvatljivu praksu u Savjetu ministara da se na sastancima sa visokim zvaničnicima ignorišu srpski predstavnici. Stoltenberg nije imao priliku da čuje stav predstavnika Srpske u Savjetu ministara, pa se dovodi u pitanje kredibilitet i vjerodostojnost stavova koji su izrečeni u ime BiH na sastanku. Postavlja se pitanje da li i kakve planove kuju protiv Srpske? – rekao je Košarac.

    On je naveo da je o sastanku sa informisan na osnovu medijskih izvještaja, što je, kako kaže, dodatno problematična stvar.

    • Što se tiče zabrinutosti Stoltenberga za spoljne uticaje u BiH, tu je jedino bio u pravu, s tim da ne govorimo o navodnom uticaju Rusije. Ovdje postoje izuzetno negativni i maligni uticaji lažnog visokog predstavnika i Ambasade SAD-a, počev od toga da su dirigenti montiranog političkog procesa protiv legitimnog i legalnog predsjednika Srpske – istakao je Košarac.

    Kada su u pitanju Stoltenbergove konstatacije o navodnoj secesionističkoj i retorici podijela, Košarac kaže da može zaključiti da je generalni sekretar NATO preuzeo ranije nametnute i netačne narative svojih zapadnih partnera koji u kontinuitetu lažu o Republici Srpskoj i njenom političkom rukovodstvu.

    Košarac je naglasio da institucije Srpske rade u skladu sa Ustavom i Dejtonskim sporazumom i da je njihova politika mir, stabilnost, poštovanje Dejtonskog sporazuma i regionalna saradnja.

    • Niko iz Srpske ne zagovara ratne opcije. Mi insistiramo na dogovoru dva entiteta i tri konstitutivna naroda, te na odlasku stranaca iz Ustavnog suda BiH i zatvaranju OHR-a – istakao je on.

    Što se tiče članstva u NATO, kaže Košarac, zvaničnicima bi konačno trebalo da bude jasno da to pitanje nije i nikada neće biti na dnevnom redu, jer Republika Srpska ne prihvata članstvo u ovoj vojnoj alijansi.

    • Podržavamo saradnju, ali članstvo ne – poručio je Košarac.

    On je naveo da su “Srbi bili prve žrtve zločinačke NATO agresije, tokom koje su korištene bombe i municija sa osiromašenim uranijumom”.

    • Na vojne objekte i civilne ciljeve u Srpskoj bačeno je gotovo tri tone osiromašenog uranijuma, što je zločin bez presedana. Posljedice i danas osjećaju građani, koji umiru od malignih oboljenja, čiji se procenat enormno povećavao od 1996. godine do danas. I onda se pitaju zašto nećemo u NATO – zaključio je Košarac.
  • Stoltenberg: Uloga Šmita se ne smije potkopavati

    Stoltenberg: Uloga Šmita se ne smije potkopavati

    Uloga visokog predstavnika u BiH, Kristijana Šmita u bezbjednosti regiona je veoma bitna i ne smije da se potkopava jer to BiH vraća unazad. Ovo je, nakon sastanka sa Šmitom, poručio generalni sekretar NATO, Jens Stoltenberg.

    Šmit se kratko obratio navodeći da je posjeta generalnog sekretara NATO-a Bosni i Hercegovini izuzetno važna.

    “Saradnja između dejtonskih institucija, NATO-a i svih onih koji čuvaju bezbjednost u BiH je značajna. Moramo ponovo izgraditi povjerenje u pravnu državu. To je naš zajednički posao, kao i domaćih političara. Radimo na tome i trebamo podršku EU-a i NATO-a”, rekao je Šmit.

    Stoltenberg u istom duhu uzvraća, navodeći da mu je drago što se sastao sa Šmitom. Ističe važnost njegove uloge u BiH te je ponovio uobičajene izjave međunarodnih zvaničnika iz NATO-a i EU o podršci BiH.

    “Mi podržavamo suverenitet i teritorijalni integritet BiH. Želimo da vidimo mirnu državu u srcu stabilne regije”, kaže Stoltenberg.

    Zadovoljan je, dalje navodi, nastavkom misije Altea u BiH, što je ponovio i nakon sastanka s delegacijom Savjeta ministara BiH, međutim, nakon razgovora sa Šmitom, Stoltenberg kaže da NATO “ne može i neće dozvoliti bezbjedosni vakum u BiH.

    On je veliki dio svoje izjave iskoristio da podrži i pohvali rad visokog predstavnika u BiH.

    “NATO ima istoriju prisutnosti u BiH i istoriju saradnje s Kancelarijom visokog predstavnika. Napori visokog predstavnika su od vitalne važnosti za jedinstvo i pomirenje. Svaki pokušaj da se potkopa vaša pozicija, vodi BiH nazad, a ne naprijed”, ocjenjuje čelnik NATO-a.

    Stoltenberg se u ovom dijelu vjerovatno referirao na nastojanja iz Republike Srpske da visokog predstavnika predstave nelegitimnim.

    Na kraju se zahvalio Šmitu za “njegov važan rad u BiH i predanost stabilnosti regije”.

    Generalni sekretar NATO-a se, osim sa Šmitom, danas sastao i sa delegacijom Savjeta ministara BiH, a sinoć je održao radnu večeru sa članovima Predsjedništva BiH. Planirano je danas posjeti i NATO bazu u Butmiru.

  • Stoltenberg-Krišto: Veoma važna saradnja BiH i NATO

    Stoltenberg-Krišto: Veoma važna saradnja BiH i NATO

    Generalni sekretar NATO Јens Stoltenberg sastao se danas u Sarajevu sa predsjedavajućom Savjeta ministara Borjanom Krišto.

    Predsjedavajuća Savjeta ministara zahvalila je generalnom sekretaru NATO na posjeti, dodajući da je sastanak bio produktivan i konstruktivana.

    • Razgovarali smo o pitanjima koja su od zajedničkog interesa za saradnju BiH i NATO, a koja su vezana za stabilnost i bezbjednost, kako u BiH, tako i u regionu. Saradnja sa NATO nama pruža prilku za unapređenje bezbjednosti i jačanje odbrambenih kapaciteta – rekla je Krištova.

    Stoltenberg je rekao da NATO snažno podržava suverenitet i teritorijalni integritet BiH.

    On je rekao da je Alijansa zabrinuta zbog “secesionističke i retorike podjela” i, kako je rekao, spoljnim uticajem, posebno Rusije.

    • To prijeti da potkopa stabilnost i oslabi reforme. Svi lideri moraju raditi na jedinstvu i napretku – istakao je Stoltenberg.

    On je rekao da je NATO “izuzetno predan stabilnosti i bezbjednosti na Zapadnom Balkanu”.

    • S toga produbljujemo našu saradnju i politički dijalog. NATO štab Sarajevo pruža podršku Misiji EU Altea. NATO is aveznici ostaju potpuno predani uspjehu te misije i pozdravljamo produženje mandata Misije. Podržavamo vaša reformska nastojanja, uksljučujući i paket za izgradnju odbrambenih sposobnosti – naveo je generalni sekretar NATO.

    Tokom posjete BiH u okviru turneje po zapadnom Balkanu, Stoltenberg će, kako je najavljeno, posjetiti sjedište NATO u Sarajevu i sastati se sa vojnim liderima i predstavnicima međunarodne zajednice.

    Nakon toga, Stoltenberg putuje u Prištinu.

    Za sutra je planirana posjeta Beogradu, nakon koje će otputovati u Sjevernu Makedoniju.

    Podsjećamo, Stoltenberg se sinoć sastao sa članovima Predsjedništva BiH.

  • Čubrilović: Obustavljanje transporta ka Zenici veliki problem

    Čubrilović: Obustavljanje transporta ka Zenici veliki problem

    Ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Čubrilović rekao je da će, ukoliko “Arselor Mital” obustavi transport rude na duži period iz Omarske ka Zenici, to zadati veliki udarac “Željeznicama Republike Srpske”, ali i ostaviti velike posljedice po ukupna privredna kretanja unutar Srpske.

    “To je veliki problem za ‘Željeznice’, jer ‘Arselor Mital’ učestvuje u ukupnom prihodu tog javnog preduzeća sa 42 odsto. To nije malo i to bi zaista bio veliki udarac za ‘Željeznice'”, rekao je Čubrilović za “Glas Srpske”.

    On je istakao da se trenutno pokušavaju pronaći alternativna rješenja kada je riječ o ovom problemu.

    Govoreći o najavljenom poskupljenju karata u željezničkom saobraćaju, kao i restrukturisanju “Željeznica”, Čubrilović je rekao da ova firma neće “stati na zelenu granu” tako što će prihod bazirati na kartama putnika.

    “Insistiraćemo da restrukturisanje ‘Željeznica’ privedemo kraju. Prije svega, treba ispoštovati ono što je sa Svjetskom bankom potpisano. Oni insistiraju na nekom holdingu, a nama se u ovom trenutku ne čini da je to najefikasnije rješenje za željeznički saobraćaj. Moraćemo se prilagođavati ukupnoj situaciji i završiti posao kako je i potpisano”, rekao je Čubrilović.

    Kada je riječ o programu razvoja “Aerodroma Republike Srpske”, Čubrilović je naveo da je zaprimljen prijedlog beogradskog aerodroma “Nikola Tesla” kako bi trebalo riješiti stvari u “Aerodromima Republike Srpske”.

    “Beogradski aerodrom je napravio jedan izuzetan model i u razgovoru sa njima uvidjeli smo da upravo oni mogu, sa svojim iskustvom i znanjem koje imaju, da pomognu u modeliranju i pripremi našeg aerodroma za eventualnu koncesiju ili nešto drugo”, rekao je Čubrilović.

    Govoreći o poskupljenju putarine, Čubrilović je naveo da do sada nije bilo riječi, ali da će o tome odlučiti nakon razgovora sa čelnicima javnog preduzeća “Autoputevi”.

  • Uhapšene četiri osobe zbog dječje pornografije

    Uhapšene četiri osobe zbog dječje pornografije

    U velikoj međunarodnoj akciji ”Mozaik 2023” MUP Republike Srpske uhapsio je četiri osobe osumnjičene za iskorištavnje djece za pornografiju.

    Akcija je sprovedena u četiri grada u Srpskoj, a uhapšeni su D.D. iz Prijedora, Z.T. iz Kozarske Dubice, B.J. iz Modriče i Ž.M. iz Teslića.

    Iz MUP-a Srpske je saopšteno da je akcija usmjerena na sprečavanje seksualne eksploatacije djece, a rađena je u saradnji sa Еuropolom, te policijama Slovenije, Srbije, Hrvatske i Sjeverne Makedonije.

    ”Policijski službenici Jednice za visokotehnološki kriminalitet Uprave kriminalističke policije su u saradnji policijskim upravama Prijedor, Doboj i Gradiška lišili slobode četiri lica – D.D. iz Prijedora, Z.T. iz Kozarske Dubice, B.J. iz Modriče i Ž.M. iz Teslića za koja postoje osnovi sumnje da su u prethodnom vremenskom periodu izvršila krivično djelo iskrištavanje djece za pornografiju”, saopštio je MUP Srpske.

    Djecu navodili da šalju pornografski materijal
    Dodaju da su po naredni nadležnih sudova izvršeni pretresi na četiri lokacije za koje se utvrdilo da ih koriste osumnjičeni i tom prilikom su pronađena i oduzeta sredstva izvršenja krivičnog djela i to: mobilni telefoni, laptopovi, USB stikovi, memorijske kartice, SIM kartice i ostali uređaji za čuvanje digitalnih podataka, kao i drugi predmeti koji se mogu dovesti u vezu sa izvršenjem krivičnog djela.

    ”Krivična djela su izvršena na taj način što su osumnjičeni, putem društvenih mreža, kao i u grupama za komunikaciju, objavljivali i razmijenjivali materijal seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece. Takođe, osumnjičeni su stupali u kontakt sa djecom, te im slali i navodili ih da sačinjavaju pornografski materijal”, navodi MUP Srpske.

    Roditelji kontrolišite društvene mreže djece
    Pojašnjavaju da su inicijalne informacije, koje su dovele do otkrivanja izvršilaca, te i same realizacije operativne akcije, dostavljene od strane Nacionalnog centra za nestalu i eksploatisanu djecu (NCMEC).

    ”MUP Republike Srpske apeluje na sve, a posebno na roditelje/staratelje maloljetne djece da posebnu pažnju obrate na komunikaciju svoje djece na društvenim mrežama. MUP Republike Srpske će i u narednom periodu nastaviti kako preventivne aktivnosti koje se odnose na edukaciju djece o opasnostima u digitalnom dobu, tako i aktivnosti na otkrivanju i dokazivanju krivičnih djela seksualne ekspoatacije djece”, saopštio je MUP.

    Dodaju da će nakon završene kriminalističke obrade protiv osumnjičenih biti podneseni izvještaji o izvršenim krivičnim djelima nadležnim tužilaštvima.

  • Obustavljena proizvodnja u ArcelorMittalu Zenica, radnici jutros stupili u generalni štrajk

    Obustavljena proizvodnja u ArcelorMittalu Zenica, radnici jutros stupili u generalni štrajk

    Samostalni Sindikat radnika kompanije ArcelorMittal Zenica, koji je na jučerašnjoj sjednici Skupštine definitivno odbio posljednju ponudu menadžmenta za potpis novog kolektivnog ugovora, jutros u 7:00 sati započeo je s realizacijom generalnog štrajka.

    Predsjednik tog sindikata Rašid Fetić ističe da, iako su očekivali i priželjkivali, nakon jučerašnje odluke nisu dobili novu ponudu menadžmenta za potpis kolektivnog ugovora, koja bi njima bila prihvatljiva pa je stupanje u generalni štrajk bilo neminovno.

    Zaposlenici ove kompanije bez kolektivnog ugovora rade od 31. maja ove godine, kada je istekao dosadašnji ugovor.

    “Mi smo u proteklom periodu ispoštovali sve zakonske obaveze za realizaciju generalnog štrajka, a ja sam jučer, odmah nakon sjednice Skupštine, našu menadžericu za ljudske resurse obavijestio da smo odbili tu ponudu te da prema planu idemo u štrajk, u koji smo i stupili danas. Radnici polako dolaze i dobivaju uputstva da dolaze na posao, ali da ne rade. U periodu dok bude generalni štrajk, radit će samo 562 od oko 2.200 radnika, odnosno departmenti ‘Energetika’ i ‘Koksara’. Radit će i ‘Toplana’ Zenica, ali to je preduzeće u zajedničkom vlasništvu naše kompanije, Grada Zenica i finskih partnera pa njih i ne računam”, kaže Fetić.

    On tvrdi kako navodi kompanije da zbog krize i poremećaja na svjetskom tržištu čelika nisu tačni, zbog čega je nedavno obustavljena i proizvodnja te dovoz željezne rude iz Rudnika Ljubija kod Prijedora, koji također posluje u sklopu kompanije ArcelorMittal.

    “Imam pouzdanu informaciju da su kupca iz Mađarske, koji je molio da mu se isporuči roba, odbijali kako bi izazvali ovu krizu te kako ne bi prihvatili naš zahtjev za povećanjem plaće”, tvrdi Fetić.

    Zadnja ponuda menadžmenta, koju je Sindikat dobio u petak, neposredno pred početak sjednice Skupštine, nije obuhvatala i povećanje koeficijenta plaće, a jeste uvećanje novčanog dijela naknade za topli obrok- sa dosadašnjih pet na 6,5 KM, dok su sindikalci bili tražili da to bude 7,5 KM.

    Kompanija je prihvatila i zahtjev da se radnicima, umjesto robnih poklona, naknada za bajramaluk isplaćuje u novcu- po 100 KM, kao i da regres za 2023. godinu bude isplaćen do maja 2024. godine. Naknada za regres isplaćuje se u visini od 50 posto prosječne mjesečne plaće isplaćene u zadnja tri mjeseca. Sindikat je zahtijevao da ukupno primanja radnika procentualno budu uvećana između 25 i 30 posto.

  • Vang Yi: Kina podržava rješenje o dvije države u Gazi, potrebno je primirje

    Vang Yi: Kina podržava rješenje o dvije države u Gazi, potrebno je primirje

    Ministar vanjskih poslova Wang Yi kaže da Kina u potpunosti podržava rješenje o dvije države u Gazi.

    On je, obraćajući se na islamsko-arapskom samitu u Rijadu o Gazi, rekao da međunarodna zajednica mora djelovati i poduzeti efikasne mjere za okončanje humanitarne katastrofe.

    Wang Yi je također imao poruku za arapske i muslimanske lidere.

    “Hajde da radimo zajedno da brzo riješimo situaciju u Gazi i obnovimo mir na Bliskom istoku što je prije moguće”, poručio je.

    Kako je kineska vlada imala relativno uravnotežen odnos sa svim akterima u sukobu, oni bi se mogli smatrati poštenim posrednikom, rekla je Dawn Murphy, vanredna profesorica koja studira kinesku vanjsku politiku na Nacionalnom ratnom koledžu pri Ministarstvu odbrane SAD-a.

    Konkretno, Kina ima pozitivne odnose sa Palestincima, Arapima, Turskom i Iranom.

    “Zajedno sa SAD-om koje imaju dobre odnose s Izraelom, mogli bi dovesti sve igrače za sto”, mišljenja je.

    Međutim, drugi analitičari ističu da je Kina i dalje manji igrač u bliskoistočnoj politici.

    “Kina nije ozbiljan akter po ovom pitanju. Razgovarajući s ljudima širom regiona, niko ne očekuje da će Kina doprinijeti rješenju”, rekao je Jonathan Fulton, nerezidentni viši saradnik u Atlantskom savjetu.

  • Bjegunac iz suda u Banjaluci navodno mjesecima pripremao bijeg, evo šta je radio, ali niko nije obraćao pažnju

    Bjegunac iz suda u Banjaluci navodno mjesecima pripremao bijeg, evo šta je radio, ali niko nije obraćao pažnju

    Ivica Mišković (65) mjesecima se pripremao za bijeg iz Banjaluke, ekskluzivno saznaje Srpskainfo.

    Iako je imao vrlo malo vremena, jer je boravio u pritvoru gdje je režim što se tiče izlazaka i boravka na otvorenom strožiji nego u krugu zatvora, osuđeni pedofil je svaki trenutak boravka napolju koristio kako bi trčao, otkriva izvor Srpskainfo iz pravosuđa.

    – Niko nije pretjerano obraćao pažnju na to što šezdesetčetvorogodišnjak trči, ali sada je jasno šta mu je bio plan- dodao je izvor iz pravosuđa.

    Međutim, ukoliko je sve planirano mjesecima unaprijed, onda su opravdane i sumnje da je Mišković imao logističku podršku koja mu je omogućila da se sve vrijeme krije ili pobjegne van granica BiH.

    Ivica Mišković pobjegao je 7. novembra iz Osnovnog suda u Banjaluci nakon izricanja prvostepene presude kojom je osuđen na četiri godine zatvora zbog zlostavljanja djevojčice (9).

    Bijeg Miškovića snimilo je nekoliko kamera, a na snimcima se vidi da bjegunac (64) trči mnogo brže nego što se to moglo očekivati od osobe koja ima vještački kuk i smanjenu pokretljivost u koljenu.

    Iako su dvojica sudskih policajaca kritičnog dana bila u pratnji, Miškovića su ostavili u prostoriji samog sa sudskom policajkom, što je on iskoristio i na kraju pobjegao kroz prozor.

    Tokom bijega mu se uspjela jedino suprotstaviti sudska policajka, ali je Mišković udario nanijevši joj povrede.

    Mišković je policiji prijavljen u februaru 2021. godine zbog zlostavljanja djevojčice (9).

    Tada osumnjičeni Mišković uspio je umaći hapšenju i pobjeći u Hrvatsku gdje se normalno zaposlio.

    Zahvaljujući upornosti majke djevojčice, raspisana je međunarodna potjernica, ali je Mišković iz Hrvatske pobjegao u Njemačku, gdje je na kraju uhapšen i izručen pravosuđu Srpske.

    Zbog zlostavljanja djevojčice Mišković je osuđen prvostepeno na četiri godine zatvora, ali ga nakon hapšenja, očekuje novi sudski postupak.

    Naime, zbog bjekstva, ali i napada na službenu osobu, Mišković bi za svako djelo pojedinačno mogao dobiti maksimalno po pet godina zatvora.

  • Tinejdžer izboden u Beogradu

    Tinejdžer izboden u Beogradu

    Tinejdžer star 17 godina izboden je oštrim predmetom u leđa noćas oko 00.45 sati, u Svetogorskoj ulici kod broja 14 u Beogradu, i prebačen je na Kliniku u Tiršovoj, rečeno je Tanjugu u Hitnoj pomoći.

    “Noćas je bilo incidenata, manjih tuča i alkoholisanih osoba. Javilo se i mnogo pacijenata žaleći se na bolove u grudima, njima vjerovatno ne prija ovo hladno vrijeme. Javljali su se i astmatičari”, naveli su iz Hitne.

    Dogodila se jedna saobraćajna nesreća kod Batajnice, ali muškarac je, nakon ukazane pomoći na licu mjesta, odbio da bude prebačen u dežurnu medicinsku ustanovu.

    Jutros do 06.00, Hitna je intervenisala 114 puta, od toga 21 na javnom mjestu.

  • U toku postavljanje pametnih semafora u centru Banjaluke

    U toku postavljanje pametnih semafora u centru Banjaluke

    Počela je implementacija pametnih semafora na dvije najvažnije raskrsnice u okviru koncepta jednosmjernog saobraćaja kao i postavljanje novih semafora koji će pješacima garantovati dodatnu bezbjednost tokom prelaska na pješačkim prelazima.
    Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković, istakavši da će u narednih pet do sedam dana sva nova svjetlosna signalizacija biti u potpunoj funkciji.

    -Naše službe rade i nedjeljom, kada je intenzitet saobraćaja umanjen kako bismo izbjegli potencijalne saobraćajne zastoje – kazao je Stanivuković.

    Podsjećamo, postavljanje pametnih semafora jedna je u nizu mjera koje se sprovode kako bi novi koncept jednosmjernog saobraćaja zaživio u svom punom kapacitetu.

    Tokom proteklih dana proširena je Aleja Svetog Save i Ulica Vuka Karadžića, koje su doobile nove saobraćajne trake. Osim toga u završnoj fazi su i radovi na izgradnji kružne raskrsnice kod „Ekvatora“.