Autor: INFO

  • Udruženje tekstila, kože i obuće postavilo granicu: Možemo ići do 750 KM minimalca

    Udruženje tekstila, kože i obuće postavilo granicu: Možemo ići do 750 KM minimalca

    Za sektor tekstilne i obućarske industrije u Republici Srpskoj prihvatljiva je najniža plata od 750 KM i eventualno povećanje ovog iznosa ugrozilo bi poslovanje i dovelo u pitanje opstanak privrednih društva iz ovog sektora, zaključeno je na sjednici Izvršnog odbora Udruženja tekstila, kože i obuće.
    Na sjednici Odbora, sazvanoj s ciljem razmatranja aktuelnih problema u sektoru obućarske i tekstilne industrije uzrokovane globalnom krizom na tržištu i najavama povećanja najniže plate u Republici Srpskoj za 2024. godinu, konstatovano je da ekonomski pokazatelji generalno gledano, te uticaj globalne krize i trendovi na tržištu, bitno utiču na smanjene potražnje za proizvodima tekstilne i obućarske industrije, što za posljedicu ima smanjenje narudžbi za privredna društva koja su orijentisana na saradnju sa poznatim svjetskim brendovima, saopšteno je iz Privredne komore Republike Srpske.

    Dodaje se da obimne zalihe gotovih proizvoda u velikim trgovinskim lancima u zemljama EU i pad potražnje značajno utiču na manje narudžbe i smanjenje obima proizvodnje, što predstavlja veliki izazov za ovu industrijsku granu.

    – Pored toga, najave koje se odnose na povećanje najniže plate u Republici Srpskoj dodatno usložnjavaju situaciju za privredna društva iz sektora tekstilne i obućarske industrije, s obzirom da ne postoji mogućnost povećanja cijena rada, koje su dogovorene sa stranim parnterima. Cilj svih privrednih društava je da zadrže obim poslovanja, ali i broj zaposlenih radnika, međutim, ukoliko bi se desilo drastično povećanje najniže plate, opstanak privrednih društava iz ovog sektora je upitan i dodatno bi uticao na danje poslovanje – navodi se u saopštenju.

    Dalje se navodi da 90 odsto preduzeća u ovom sektoru radi “lon”, odnosno uslužne poslove za strane partnere, gdje ne postoji mogućnosti da se kroz povećanje cijena proizvoda ili usluga traže dodatna finansijska sredstava.

    Takođe, dodaju, topli obrok i prevoz radnika u ovom trenutku ne ulaze u strukturu najniže plate, te se s toga postavlja generalno pitanje šta bi konkretno činilo strukturu najniže plate.

    Predstavnici privrednih društava iz tekstilne i obućarske industrije naglašavaju da je za ovaj sektor 750 KM prihvatljiv iznos najniže plate u Republici Srpskoj za 2024. godinu i očekuju da će odgovorne insitucije naći kompromisno rješenje, uvažavajući ekonomske pokazatelje i stanje privrede Republike Srpske, koje neće dovesti do još veće krize, te smanjenja obima proizvodnje i broja radnika.

  • Evo gdje će biti 3 nova kružna toka u Banjaluci

    Evo gdje će biti 3 nova kružna toka u Banjaluci

    U Banjaluci će biti izgrađene još 3 kružne raskrsnice, najavio je gradonačelnik Draško Stanivuković.

    Kako je ranije saopšteno, o izgradnji novih kružnih tokova postignut je sporazum Grada i Ministarstva saobraćaja i veza RS.

    Nije precizarno kada će ove raskrsnice biti izgrađene, ali se zna gdje će one biti.

    Jedan kružni tok će se graditi na Starčevici, kod “Audi” servisa na raskršću Bulevara vojvode Petra Bojovića i Bulevara vojvode Živojina Mišića.

    Drugi kružni tok je planiran na Zapadnom tranzitu, kod “Čajaveca”, na raskršću ulica Krajiših brigada i Ranka Šipke.

    Ova rskrsnica je Banjalučanima dobro poznata, zbog velikih gužvi, pogotovo u špicu: ujutro, kada zaposleni kreću na posao, i popodne kada završava radno vrijeme.

    I treći kružni tok bi “eliminisao” još jednu frekventnu raskrsnicu sa semaforom na Zapadnom tranzitu: onu na kojoj se ukrštaju ulice Trive Amelice i Krajiških brigada.

    To je rasrsnica koja povezuje Rosulje sa Tranzitom.

  • Otvorena izložba “Drugi balkanski rat na fotografijama i dokumentima”; Stevandić: Srbi se jedinstvom bore za opstanak

    Otvorena izložba “Drugi balkanski rat na fotografijama i dokumentima”; Stevandić: Srbi se jedinstvom bore za opstanak

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić istakao je da se srpski narod i danas suočava sa brojnim izazovima u svom opstanku sa kojima se borio kroz istoriju i uspio da ih prebrodi nepokolobljivim duhom i jedinstvom.

    Stevandić je istakao da izložba “Drugi balkanski rat na fotografijama i dokumentima”, koja je otvorena danas u Banjaluci povodom obilježavanja 105 godina od ulaska srpske vojske u ovaj grad, svjedoči o slavnom dobu.

    “I to doba je bilo teško, ali je i tada postojao nepokolebljiv duh i snaga, a potom i jedinstvo srpskog naroda koji su doprinijeli njegovoj slobodi”, rekao je Stevandić novinarima.

    On je naveo da izložba sadrži određene fotografije koje su prvi put prikazane u Bitolju prije 20 dana, te da će svi koji pogledaju izložbu shvatiti značaj borbe.

    Autor izložbe Dejan Antić rekao je da je period Velikog rata ispisan crnim slovima u istoriji srpskog naroda zbog broja stradalih Srba.

    “U Banjaluci se svi sećaju veleizdajničkog procesa, kada se sudilo srpskoj intelektualnoj eliti, srpskoj mladosti. Svi se sećaju da je ovde zabranjena ćirilica, kao i rad srpskih prosvetnih i kulturnih društava, to znači da je tadašnjoj Austrougarskoj monarhiji smetalo sve što je bilo srpsko”, rekao je Antić, koji je pro­fe­sor na Fi­lo­zof­skom fa­kul­te­tu u Nišu.

    On je istakao da je obilježavanje 105 godina od ulaska srpske vojske u Banjaluku važno kako bi se od zaborava sačuvali junaci i njihovo herojstvo i slava.

    “I danas doživljavamo pritiske i po pitanju Kosova i Metohije, ali i ovde u Republici Srpskoj. Nastoji se marginalizovati srpski nacionalni faktor širom Balkana, a jedini način da se odupremo svim tim nasrtajima je upravo naša nacionalna sloga i jedinstvo”, rekao je Antić.

    On je istakao da je otvaranje današnje izložbe prilika da se pokaže to jedinstvo, koje je od izuzetnog značaja u borbi protiv svih problema i iskušenja koji su snašli srpski narod i srpske zemlje.

    Stevandić i Antić su prije otvaranja izložbe prisustvovali parastosu poginulim srpskim i crnogorskim vojnicima u Prvom svjetskom ratu u Hramu Hrista Spasitelja i polaganju vijenaca na Spomenik banu Milosavljeviću.

  • Stevandić: Srpska teži da ostane slobodna

    Stevandić: Srpska teži da ostane slobodna

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je da je težnja Republike Srpske da ostane slobodna, odnosno da sama odlučuje o svojoj budućnosti i da njeni građani sami biraju svoje predstavnike.

    “Atak na našu slobodu ide preko otimanja imovine, političkih, finansijskih i sudskih pritisaka”, rekao je Stevandić novinarima povodom 28 godina od parafiranja Dejtonskog sporazuma.

    On je istakao da su Srpska i Srbi suočeni sa nevjerovatnom količinom mržnje i napada, slično kao i Srbija 1912. godine koja je uprkos tome bila pobjednik dva balkanska rata, kao i ostalih ratova.

    “Srbi su mnogo puta dočekali oslobođenje, još je red da samo dočekaju ujedinjenje”, poručio je Stevandić.

    Sutra se navršava 28 godina od kada je u američkoj bazi “Rajt Peterson” u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavnopravni poredak.

    Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta – Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.

  • Dačić: Beograd odbacuje nametanje rješenja, Dejton samo u izvornom obliku

    Dačić: Beograd odbacuje nametanje rješenja, Dejton samo u izvornom obliku

    Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić je, povodom 28 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, rekao je da je za Srbiju od izuzetnog značaja očuvanje Dejtonskog mirovnog sporazuma u svom punom i izvornom obliku, te da Beograd odbacije nametanje rješenja.

    Republika Srbija podržava izmjene Dejtonskog sporazuma samo ukoliko se saglase oba entiteta – Republika Srpska i Federacija BiH i sva tri konstitutivna naroda u BiH – Srbi, Hrvati i Bošnjaci – istakao je Dačić.

    Prema njegovim riječima, svako drugo rješenje, uključujući i nametanja, Srbija odbacuje.

    • Svaki pokušaj rušenja Dejtona i nametanja posebnih rješenja koja nisu predviđena ovim sporazumom, čiji je Srbija jedna od potpisnica/garanata, predstavljaju opasan put, odnosno potencijalni uvod u destabilizaciju regiona – naglasio je Dačić.

    On je ocijenio da je Dejtonski mirovni sporazum jedini pravni okvir za mir u BiH.

    • Republika Srbija će nastaviti da podržava teritorijalni integritet BiH i nadležnosti entiteta, koji su predviđeni Dejtonskim sporazumom i njegovim aneksima – rekao je Dačić za Srnu.

    On je istakao da će Srbija snažno ostati posvećena razvoju saradnje sa Republikom Srpskom u svim oblastima od zajedničkog interesa, u skladu sa Sporazumom o specijalnim paralelnim vezama Srbije i Republike Srpske.

    Punih 28 godina navršava se sutra od kada je u američkoj bazi “Rajt Peterson” u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavnopravni poredak.

  • Vučić: Čeka nas još gora godina, mislim i na RS

    Vučić: Čeka nas još gora godina, mislim i na RS

    Srpska akademija nauka i umjetnosti obilježava danas 182 godine od osnivanja, a svečanosti prisustvuje i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

    Predsjednik Srbije rekao je, obraćajući se prisutnima, da mu je izuzetna čast i privilegija što može da govori na ovoj godišnjici. Smatra da je važno da svi koji se bave važnim stvarima su prolazni, a da je ono što je neprolazno SANU, SPC i srpska država.

    “Ovo je naš hram nauke i umetnosti, vi ste naši vrhovni sveštenici i razumem kada se kaže da je Ivo Andrić član SANU i dalje”, rekao je Vučić.

    Ukazao je i na probleme s kojima se suočavamo i s kojima ćemo se suočavati. Podsjetio je na izbore u Tajvanu, u SAD, pa i u Rusiji, a možda i u Ukrajini, za koje je rekao da će predstavljati priliku za novo uspostavljanje vrednosti na svetskom nivou.

    “Ono što me plaši, u eri društvenih mreža, kada dodvoravanje postane najvažnije, plašim se da će ta godina postati lošija, da nam donosi mnogo više sukoba i nemira, više nego što nam je donela 2023”, rekao je predsjednik Srbije.

    “Mislim i na KiM i na RS, od velikog je značaja da dođemo do zajedničkog imenitelja kako da svoju zemlju, slobodu, budućnost sačuvamo. Naš izlaz je da insistiramo na kompromisima, iako znamo da to drugi ne žele, bolje i vreme da kupujete nego da se odreknete nečega čega ne smetre da se odreknete”, istakao je predsjednik Srbije.

    “Niko nikom neće da popusti, neće. Kompromis je postala odvratna reč. Poštovanje drugih i drugačijih stavova gotovo da ne postoji. Naša uloga je da insistiramo na kompromisnim rešenjima”, dodao je on.

    Predsjednik Srbije je rekao i da ne smemo da se odreknemo onoga što je naše, međunarodnog prava, teritorije i naroda, prenosi B92.

    “Čak da to učinIm uz sva obećanja koja izgovaraju, mi ne bismo dobili ništa ni na taktičkom, ni na strateškom nivou za našu zemlju. Važno je da čuvamo ono što pripada našoj zemlji, sačuvamo mir i da ne ugrozimo budućnost zemlje i čekamo povoljnu priliku da sa istinom i pravdom izađemo pred svet”, naveo je Vučić.

  • Egić: Srpska ima svoje praznike i slaviće ih i dalje

    Egić: Srpska ima svoje praznike i slaviće ih i dalje

    Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je da institucije i rukovodstvo Republike Srpske imaju jasne stavove povodom takozvanog dana državnosti BiH, naglasiviši da Srpska ima svoje praznike i slaviće ih i dalje.

    Mi drugima ne možemo da zabranimo da slave šta oni hoće. Mi smo se prema tome izjasnili, imamo svoje praznike i slavićemo ih ubuduće – rekao je Egić, odgovarajući na pitanje novinara o najavama da bi se takozvani dan državnosti BiH mogao “slaviti” i u Mrkonjić Gradu.

    Prema saznanjima medija, Komšić i Bećirović planiraju da u Mrkonjić Gradu proslave 25. novembar, bivši dan ZAVNOBiH-a, iako muslimana – Bošnjaka u vrijeme Drugog svjetskog rata gotovo nije bilo u Narodnooslobodilačkoj vojsci i partizanima, već ih je većina bili na strani Nezavisne Države Hrvatske.

    Bivši Dan ZAVNOBiH-a, 25. novembar, obilježava se kao takozvani dan državnosti u dijelu FBiH koji je većinski naseljen bošnjačkim stanovništvom, dok ga Hrvati ne obilježavaju kao praznik.

    Na nivou BiH nema zakona o praznicima, pa su u entitetima na snazi zakoni o praznicima Republike Srpske i FBiH.

    Republika Srpska slavi 9. januar kao Dan Republike i 21. novembar kao Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.

  • Obilježeno 105 godina od ulaska srpske vojske u Banjaluku

    Obilježeno 105 godina od ulaska srpske vojske u Banjaluku

    U Banjaluci se danas obilježava 105 godina od ulaska srpske vojske u ovaj grad, što je istorijski događaj od republičkog značaja, a tim povodom u Hramu Hrista Spasitelja služen je parastos za sve stradale srpske i crnogorske vojnike i civile u Prvom svjetskom ratu.

    Parastosu su, između ostalih, prisustvovali predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić i savjetnik predsjednika Srpske Marko Romić.

    Nakon parastosa, položeni su vijenci i cvijeće na spomenik banu Milosavljeviću, nakon čega je uslijedio umjetnički program u porti Hrama Hrista Spasitelja.

    Stevandić je rekao da se srpski narod i danas suočava sa brojnim izazovima u svom opstanku sa kojima se borio kroz istoriju i uspio da ih prebrodi nepokolobljivim duhom i jedinstvom.

    Egić je rekao da srpska vojska nikada nije zauzimala tuđe teritorije, već je isključivo branila svoje.

    • Srpska vojska je branila svoju svoju nejač, svoj živalj, dok su drugi atakovali i htjeli da oduzmu ono što vjekovima pripada srpskom narodu. Srpski borac nikada nije napadao, već je isključivo branio sebe, svoju zemlju i teritorije – rekao je Egić.

    On je naveo da rečenica “Oni ne znaju šta napadaju, a mi znamo koju svetinju branimo” može sublimirati sve srpske ratove.

    • Ponosni smo na srpsku vojsku i tradiciju – rekao je Egić.

    Ulazak srpske vojske u Banjaluku 1918. godine predstavlja veliki istorijski događaj koji je označio slobodu za srpski narod sa ovih prostora nakon viševjekovnog ropstva pod Turcima, te od 1878. godine pod Austrougarskom.

    U Prvom svjetskom ratu poginulo je oko 1,3 miliona Srba, gotovo trećina stanovništva tadašnje Srbije.

    Obilježavanje 105 godina od ulaska srpske vojske u Banjaluku organizuju odbori vlada Srpske i Srbije za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.

  • Višković: Srpska opredijeljena za poštovanje Dejtona i ustavnu strukturu BiH

    Višković: Srpska opredijeljena za poštovanje Dejtona i ustavnu strukturu BiH

    Republika Srpska je opredijeljena za poštovanje Dejtona i ustavnu strukturu BiH kakva je donesena 21. novembra na Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i sve izvan toga nije prihvatljivo, rekao je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

    Višković je povodom 28. godišnjice Dejtonskog sporazuma istakao da ovaj sporazum nije samo zaustavio rat, nego je to akt kojim je Republika Srpska utemeljena kao jedan od dva ravnopravna entiteta u BiH, sa snažnim elementima državnosti i suvereniteta.

    • Poslije 9. januara 1992. godine, kad je Skupština srpskog naroda proglasila Republiku srpskog naroda u BiH, potpisivanje Dejtonskog sporazuma ostaje kao najvažniji dokument kojim je potvrđena naša samostalnost i autonomija, unutar administrativnog okvira u BiH – naveo je Višković.

    Premijer Srpske ističe da se s ponosom obilježava ovaj veliki dan, kad je stavljen potpis na sporazum kojim je potvrđen suverenitet Republike Srpske.

    • Nikada ne smijemo zaboraviti da potvrda naše autonomije nije došla sama, nego ogromnom žrtvom naroda i političkog rukovodstva koji ga je vodio kroz ta teška i istorijski prelomna vremena – naveo je Višković.

    Višković je naveo i da na ovaj dan, s tugom i sjetom, odajemo počast i za 28.000 boraca i civila koji su tokom Odbrambeno – otadžbinskog rata položili svoje živote za Republiku Srpsku.

    • Sa ponosom baštinimo uspomenu na njih, dajući vječni zavjet da njihova žrtva nikada neće biti zaboravljena niti unižena pod nasrtajima onih političkih snaga koje i 28 godina poslije nastoje da ostvare ratne ciljeve, ponište suštinu Dejtonskog sporazuma i naruše naša prava – zaključio je Višković.
  • Ambasada Rusije u BiH o Stoltenbergovoj logici

    Ambasada Rusije u BiH o Stoltenbergovoj logici

    Ambasada Rusije u BiH oglasila se o posjeti generalnog sekretara NATO Јensa Stoltenberga BiH istakavši da mu izgleda “nešto nije u redu sa logikom”.S jedne strane, govori o destabilizirajućem uticaju Rusije. S druge, pozdravlja jednoglasnu odluku u Savjetu bezbjednosti UN-a, o produžetku misije Altea, koju smatra stabilizujućim faktorom. Kao što je poznato, Rusija je principijelno podržala ovu odluku. Pitanje je – kakav je, ipak, Rusija faktor u BiH, koju smatra prijateljskom zemljom – navodi se u saopštenju Ambasade Rusije u BiH.