Autor: INFO

  • Banjalučki advokat predat Republičkom tužilaštvu

    Banjalučki advokat predat Republičkom tužilaštvu

    Dragan Stupar, advokat iz Banjaluke predat je jutros Republičkom tužilaštvu.

    Stupar je uhapšen juče u akciji “Advokat”.

    Akciju su realizovali Policijski službenici Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i Policijske uprave Banjaluka.

    Akcija je sprovedena pod nadzorom Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala i Republičkog javnog tužilaštva.

    Kako su istakli, navedene aktivnosti su sprovođene zbog krivičnih djela napad na sudiju i javnog tužioca, nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija i nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici.

    “Više informacija biće po okončanju pretresa”, rečeno je u MUP-u Srpske.

  • PDP predao rezoluciju Narodnoj skupštini

    PDP predao rezoluciju Narodnoj skupštini

    Na sjednici Glavnog odbora PDP je usvojio Rezoluciju o o afirmisanju ustavnog poretka, suvereniteta i političke nezavisnosti Republike Srpske i BiH, te da ćemo istu pretočiti u akt koji ćemo predati Narodnoj skupštini Republike Srpske, što smo danas i učinili.

    Rekao je ovo Milko Grmuša, potpredsjednik PDP, koji je nakon radno-konsultativnog sastanka PDP, sa poslanicima u NSRS uputio prijedlog za donošenje pomenute rezolucije.

    Grmuša je istakao da rukovodstvu NSRS treba biti imperativ da se ovaj prijedlog uvrsti na dnevni red sljedeće sjednice NSRS i da se razgovara o stvarima koje su zakovale ovu zemlju.

    – Pitanje hronične političke krize nije samo stvar prepucavanja političkih aktera, dvadeset godina živimo sa tim na relaciji Sarajevo-Mostar-Banjaluka, začinjeno međunarodnom zajednicom i sve je počelo da utiče na svakodnevni život ljudi. Više se ne zna koje institucije u ovoj zemlji rade svoj posao. Imamo, npr, Agenciju za lijekove BiH, a imamo i zakon kojim se definiše postojanje Agencije za lijekove Republike Srpske, dalje imamo pravni akt po kojem je Ustavni sud vrhovni tumač toga šta je po Ustavu, dok imamo i Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda, te čitav niz drugih primjera. Mi želimo da zaokružimo ovu priču na intelektualno pošten, pravno dosljedan i politički snažan način – rekao je Grmuša.

    Ističe da je stav PDP da ne postoji prostor za bilo kakav međunarodni intervencionizam u BiH.

    – Smatramo da visoki predstavnici nikada nisu imali pravo da nameću odredbe ustavnog i zakonskog karaktera, da samo onaj koji je prošao proceduru u skladu sa Aneksom 10. Dejtonskog mirovnog sporazuma i sa relevantnom odlukom Savjeta bezbjednosti može da se predstavlja kao visoki predstavnik i da danas takvog lica u BiH nema. A čak i da ima, smatramo da je njegovo prošlo i da njegova „faraonska“ ovlaštenja više ne postoje – naveo je Grmuša.

    Rekao je da ljudi više ništa ne vjeruju političarima, da nema aktivizma i da to pokazuju skupovi vladajuće stranke na kojima nema ni mnogih funkcionera koji su dobili sve od politike i stranke.

    – Kada treba upisati dijete u vrtić, u školu, kada treba otići na UKC, svuda treba veza. Onda ljudi kažu: „Ova Republika mene zove samo kada treba glavu ili svoje pare dati za nju, a kada meni nešto treba tu me ne zove“. Da bi se to promijenilo, potrebno je graditi novi društveni konsenzus u Republici Srpskoj, sa osnovnom porukom da ono što ne damo da nam nepravno rade stranci, ne damo ni sami sebi, odnosno da ne dozvoljavamo našim vlastima da sprovodi teror i nepravo prema ljudima u Republici Srpskoj, odnosno na nivou zajedničkih institucija BiH – poručio je Grmuša.

    Naveo je da PDP traži da se prvo izvrše izmjene Izbornog zakona BiH, da se omogući institut vanrednih opštih izbora, da sljedeće godine budu spojeni lokalni i opšti izbori o jednom trošku.

    – Promijenile su se političke okolnosti i potrebno je organizovati i opšte izbore, a svi relevantni politički faktori trebaju izaći sa svojom platformom kako vide ovu zemlju: da li je ima, da li je nema, da li je suverena, ako jeste šta će stranci u njoj… Evidentno je da vlast u Republici Srpskoj, koja nam je objašnjavala da imamo novu strukturu u FBiH koja je puno prijemčivija za rad nego prethodna, danas „zakuvala“ sa ovim novim više nego ikada nego sa prethodnim – rekao je Grmuša.

    Ističe da, ko god bude protiv ove rezoucije u NSRS, fingira svoju brigu za Republiku Srpsku ili je neiskren.

    – Oko ovoga treba da okupljamo ne samo političke faktore, nego narod u ovoj zemlji i smatramo da se na konkretnim primjerima, i tamo gdje smo mi na vlasti u lokalnim sredinama, trebaju isti aršini primjenjivati. Što se nas tiče, i primjenjivaće se – rekao je Grmuša.

    Milanko Mihajilica, poslanik PDP u NSRS, rekao je da PDP, za razliko od SNSD, želi da predlaže konkretne mjere kako bi se duboka političa, ekonomska, socijalna i moralna kriza prevazišla.

    ADVERTISING

    – Želimo da stvorimo novu atmosferu u društvu i novi društveni konsenzus, koji bi prije toga podrazumijevao niz hitnih intervencija koje se odnose na reforme pravosuđa, izbornog zakonodavstva i javnog informisanja, prije svega javnih emitera – rekao je Mihajilica i istakao da treba stvoriti pretpostavke za održavanje i lokalnih i opštih izbora sljedeće godine.

    – Ovo bi podrazumijevalo da rukovodstvo Republike Srpske, poslanici, predsjednik, Vlada, skrate svoje mandate, kao i predstavnici vlasti na nivou BiH, te da nakon što spojimo izbore prethodno izmijenimo ne samo Izborni zakon, nego i novi Zakon o političkim organizacijama i niz drugih mjera – naveo je Mihajilica.

    Kaže da PDP želi da ovo što je njegov stav bude i stav NSRS, da otvori dijalog i da očekuje od predsjednika NSRS i parlamentarne većine da podrže da ovaj prijedlog uđe na dnevni red sjednice NSRS već sljedeće sedmice.

    – Mi jasno kažemo i da BiH ne može ući u EU dok imamo strane tutore, OHR, strane sudije u Ustavnom sudu i vjerujem da bismo, ako se oko toga dogovorimo, mogli steći uslove za izlazak iz duboke krize – poručio je Mihajilica.

    Mihajilica navodi da je neophodno očistiti policijske i pravosudne strukture od korupcije.

  • “Nije Republika Srpska na sudu, Dodik je”

    “Nije Republika Srpska na sudu, Dodik je”

    “Nije Republika Srpska na sudu, Dodik je”, poručio je danas Kristijan Šmit, kojeg Srpska ne priznaje za visokog predstavnika u BiH u svom kratkom osvrtu na proces koji se protiv predsjednika RS vodi pred Sudom BiH.

    Na Sudu Bosne i Hercegovine za danas je bilo zakazano ročište predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktoru Službenog glasnika RS Milošu Lukiću zbog “neizvršavanja odluka visokog predstavnika”. Nešto kasnije, javnosti se, povodom dvodnevne sjednice PIK obratio Šmit, uputivši i vrlo kratak komentar na Dodikov slučaj.

    – Svima bih rekao izvan BiH, da ovo nije normalan način kako se ponašaju ljudi u ovoj zemlji, i uvrede koje koristi Dodik ne odgovaraju normalnom obraćanju ljudi u BiH. Ne bih volio da komentarišem taj pravni slučaj, o tome mora da se izjasni sud. Nije mudro uplitati se u to pitanje. Vrlo dobro je poznato iskustvo u određenim zemljama, ukoliko se nešto događa što nije primjereno, ovi što su optuženi se često brane time da su to politčki procesi. Ne, to nije politički proces, to je proces gdje je Dodik na sudu. Ne radi se o srpskom narodu, nije RS na sudu, nije BiH na sudu. Radi se o Dodiku i on mora na pristojan način da prihvati da se radi o nepristrasnom pravosuđu i očekujem da ovaj slučaj i prođe tako nezavisno, i ukoliko neko nije kriv treba biti oslobođen od optužbi. Odluka je na sudu. Nemojte uzimati u ozbiljnim sve sto čujete na sudu od odbrane – naveo je Šmit.

    Odgovorio je i na upit novinara o tome kako komentariše činjenicu da Dodik čak i u Briselu govori o Šmitu – te da je nezaobilazan faktor u predstavljanju države.

    Ad
    Report this ad as:
    Animated
    Offensive
    Misleading
    – Ja sam čuo iz nekih kontakata iz Brisela i rečeno mu je vrlo jasno šta je ispravno, šta pogrešno. I za njega samog, i za zemlju je bolje da prihvati to. Ukoliko ne, moraće isporučiti određene rezultate. Postoje očekivanja, ne može držati taocem sud, samo da biste progurali sopstvene ideje – rekao je Šmit.

    Podsjetimo, politički direktori Upravnog odbora Savjeta za porovođenja mira u BiH sastali se se 5. I 6. decembra u Sarajevu. Zaključci su objavljeni danas, a posebna pažnja posvećena je kako se navodi “secesionističkoj retorici vladajućih u RS”, prenosi N1.

  • Duma usvojila zakon: Putin dobija veća ovlaštenja

    Duma usvojila zakon: Putin dobija veća ovlaštenja

    Ruska Duma usvojila je zakon kojim se proširuju ovlaštenja ruskog predsjednika, Vladimira Putina.

    Time se ruskom predsjedniku omogućava da preduzima mjere u slučaju neprijateljskih aktivnosti stranih država.

    Usvojenim dokumentom se mijenja zakon o mjerama protiv neprijateljskih akcija Sjedinjenih Američkih Država i drugih stranih država, prenosi agencija “RIA Novosti”.

    Sada se takve mjere mogu primjeniti i na zemlje koje vrše neprijateljske akcije protiv Rusije, kao i na organizacije, zvaničnike i građane ovih zemalja koji su uključeni u takve akcije.

    Novi zakon proširuje ovlašćenja predsjednika Ruske Federacije da preduzima adekvatne mjere, uz istovremeno pojašnjenje da će se one sada koristiti i za obezbjeđivanje ekonomskog suvereniteta i ekonomske bezbjednosti zemlje, kao i za obezbjeđenje finansijske stabilnosti.

    Predsjedniku je, između ostalog, ovim zakonom dodijeljeno pravo da uvede privremeno upravljanje pokretnom i nepokretnom imovinom koja se nalazi na teritoriji Ruske Federacije, kao i hartijama od vrijednosti, udjelom u ovlašćenom (akcionarskom) kapitalu ruskih pravnih lica i imovinom lica iz neprijateljskih stranih država.

    Šef države će takođe moći da pokrene poseban postupak za oduzimanje sredstava, hartija od vrijednosti i druge imovine koja, u okviru odgovarajućih mjera, podliježu kreditiranju posebnih računa, uključujući i zaplijene i preduzimanje drugih mjera.

    Ove izmjene stupaju na snagu odmah po zvaničnom objavljivanju zakona i primjenjivaće se retroaktivno od 24. februara 2022. godine, navodi “b92”.

  • Bajden uvjeren da će SAD pomoći Ukrajini, ali još nema odluke Kongresa

    Bajden uvjeren da će SAD pomoći Ukrajini, ali još nema odluke Kongresa

    Američki lider Džo Bajden uvjeren je da će pomoć Ukrajini biti odobrena od stranje Kongresa o čemu je već razgovarao sa nekim od članova.

    “Odbijanje prijedloga da pomognemo Ukrajini je čista ludost”, rekao je Džo Bajden novinarima i dodao da je to “protiv interesa SAD”.

    Nastavio je:

    “Uradićemo to”, obećao je, prenosi “The New York Times”.

    Prethodno je ministar finansija Dženet Jelen izjavila da je situacija po pitanju pomoći Kijevu jako loša i, prema njenim riječima, ukoliko Vašington ne izdvoji nova sredstva onda će odgovornost za poraz Ukrajine pasti na SAD.

    U utorak su republikanski senatori napustili brifing o pomoći Ukrajini i Izraelu jer nisu dobili odgovor demokrata na svoje prijedloge.

    Svoje učešće na događaju je u posljednjem trenutku otkazao i predsjednik Ukrajine, Volodimir Zelenski.

    Američki predsjednik je ranije tražio od Kongresa 106 milijardi dolara za pomoć ove dvije dražave, ali nije dobio podršku. Predstavnički dom, u kojem većinu imaju republikanci, glasao je za, ali je Senat, pod kontrolom demokrata, glasao protiv.

    Bajden je rekao da neće potpisati nikakav nacrt zakona o dodjeli pomoći ukoliko ona uključi Izrael bez Ukrajine ako Kongres odobri takav dokument. Međutim, republikanci u Predstavničkom domu insistiraju na odvojenom razmatranju podrške Kijevu.

    Američka administracija je priznala da ranije izdvojeni novac ponestane, stoga se i paketi naoružanja koji se šalju Kijevu smanjuju. Početkom novembra Bijela kuća je saopštila da je Vašington potrošio 96 odsto svih sredstava izdvojenih za podršku Kijevu od početka ruske specijalne vojne operacije.

    Planirano glasanje, koje predstoji samo nekoliko dana nakon što je Bijela kuća upozorila da će Sjedinjene Države uskoro ostati bez novca za slanje oružja Ukrajini, dolazi u možda najneizvjesnijem trenutku.

    Ukoliko Kongres sada ne uspije da se dogovori o pomoći Ukrajini, to će se dogoditi nakon praznika koji počinju 14. decembra za kongresmene i 15. decembra za senatore. Predstavnički dom nastaviće sa radom 9. januara, a Senat 8. januara.

    Ukrajini je hitno potrebno više municije i drugog oružja kako bi pokušala da preokrene tok na bojnom polju. Protivofanziva zemlje protiv ukorijenjenih ruskih snaga na jugu Ukrajine do sada nije ispunila svoje ciljeve, a moskovske snage su krenule u ofanzivu na istoku, prenosi “Telegraf”.

  • Stevandić: Povećati društvenu odgovornost prema distrofičarima

    Stevandić: Povećati društvenu odgovornost prema distrofičarima

    Predsjednik Narodne skupštine Republika Srpska Nenad Stevandić rekao je da su organizacije koje obezbjeđuju zapošljavanje distrofičara biseri društva, te da društvena odgovornost prema njima treba biti veća kako bi se problemi distrofičara efikasnije rješavali.

    Stevandić je, povodom obilježavanja 50 godina postojanja Udruženja distrofičara regije Banjaluka, rekao da uvijek može biti bolji odnos prema članovima društva koje okuplja ovo udruženje.

    “U svakom slučaju, možemo bolje i pokušaćemo da, bez obzira koliko je teška iduća fiskalna godina, riješimo neke od tih problema i lično ću se za to zalagati”, rekao je Stevandić novinarima prije svečanog obilježavanja jubileja ovog udruženja.

    On je dodao da i kao ljekar dugi niz godina sarađuje sa Udruženjem distrofičara.

    “Nijedna država ni vlast nikad se nije mogla do kraja odužiti kada je riječ o distrofičarima, licima sa invaliditetom i ratnim vojnim invalidima, ali ne može se reći da nismo imali percepciju da se hvatamo u koštac sa tim problemima u skladu sa mogućnostima društva”, rekao je Stevandić.

    Izvršni direktor Udruženja distrofičara regije Banjaluka Radovan Ristić rekao je da je ponosan na servise podrške u Banjaluci za lica sa invaliditetom, ali da mu je cilj da se pozitivni primjeri prenose i u druge lokalne zajednice.

    “Prioritet bi bio da u Banjaluci neko nabavi jedno vozilo koje je prilagođeno za lica sa invaliditetom jer je Udruženje do sada nabavljalo vozila koja su stara”, istakao je Ristić.

  • Stevandić: Zakon o imunitetu u redovnoj proceduri

    Stevandić: Zakon o imunitetu u redovnoj proceduri

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je danas u Banjaluci da će novi zakon o imunitetu biti razmatran u redovnoj proceduri i da je namjera bila da ne bude donesen kao “leks specijalis” upravo da bi bilo moguće diskutovati o svim spornim pitanjima, pa i eventualnoj retroaktivnoj primjeni ovog zakona.

    On je naveo da je, kao jedan od zagovornika ovog zakona, dobio odgovor iz naručenih tekstova u federalnim medijima, a koji ga targetiraju kao ratnog zločinca, iako nikada nije bio ni osumnjičen, niti imao sudski proces.

    “Spinovi imaju namjeru da me targetiraju ne zato što sam Nenad Stevandić, već što sam predsjednik Narodne skupštine Srpske koja donosi takve zakone i to je zajednički udar na institucije Srpske, pored udara na predsjednika Srpske, predsjednika Vlade Srpske i druge”, rekao je Stevandić.

    On je istakao da je i u današnjem saopštenju Savjeta za implementaciju mira /PIK/ targetirana cijela Narodna skupština, jer im smeta svaka institucija koja radi demokratski i koja je utemeljena na volji naroda, za razliku od njih koji nisu utemeljeni ni na pravnim dokumentima niti na volji naroda.

    “Niko nijednog člana PIK-a nije izabrao na nekim demokratskim izborima, ne postoji u Dejtonskom sporazumu, niti aneksima kao tijelo koje donosi odluke. Ne postoje u pravnom sistemu BiH, to su ljudi koji predstavljaju jako moćne zemlje koji uzurpiraju zakone, uništavaju demokratiju i zavađaju narode stvarajući mjesta za nove tenzije”, konstatovao je Stevandić.

    Stevandić je ponovio da Kristijan Šmit nema legitimno imenovanje i da, ako su ga prihvatili politički moćne zemlje i ličnosti, to ne znači da je dobio legitimitet.

    On je naveo da je Šmit samo dobio kancelariju i uzurpirani pečat, a zakoni koje je nametnuo tim pečatom su nelegitimni.

    “Ali, pošto oni proizvode pravno dejstvo i utiču na živote građana, na njihovu bezbjednost, politički položaj i demokratske procese, kao što je položaj predsjednika Republike Srpske, ma ko on bio, moguće je da, ako je nelegalno sve ono što je Šmit proizveo, neće imati legitimitet ni pravosudni proces i potpuno je jasno da će to pitanje biti ovih dana otvoreno i da ćemo o tome vrlo argumentovano razgovarati”, rekao je Stevandić. /

  • Višković: Lakrdija od Suda i Tužilaštva, BiH je kolonija

    Višković: Lakrdija od Suda i Tužilaštva, BiH je kolonija

    Suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika Milošu Lukiću je suđenje BiH, demokratiji i suverenitetu i BiH je protektorat, poručio je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković danas u Sarajevu.

    Višković je rekao da je BiH, sve dok ima nelegalne visoke predstavnike i strane sudije, nedemokratska zemlja i kolonija.

    • Drago mi je što sam danas imao priliku da vidim ovu lakrdiju od Suda i Tužilaštva BiH na glavnom pretresu u postupku protiv Dodika i Lukića – rekao je Višković i dodao da “ovo što se radi nije budućnost BiH”.

    Višković je naveo da je današnji sudija na glavnom pretresu sačuvao svoje dostojanstvo, iako je na početku bio pri stavu da bi suđenje trebalo da bude nastavljeno uz evidentno kršenje pravnih normi.

    • Sve troje tužilaca koji su bili prisutni nisu se obazirali na to što odbrana ima pravo na žalbu u roku od tri dana na predmet koji je danas dobila u 11.00 časova, za suđenje koje je zakazano za 13.00 časova, a drugi učesnik u suđenju uopšte nije dobio to rješenje – rekao je Višković.

    On je istakao da niko u Republici Srpskoj ne poštuje samozvanog visokog predstavnika Kristijana Šmita pa da, s toga, očekuje od Suda BiH da podigne optužnicu protiv svih zvaničnika Republike Srpske.

  • Cvijanović: Suđenje Ustavu i samoj BiH; Srpska brani demokratiju

    Cvijanović: Suđenje Ustavu i samoj BiH; Srpska brani demokratiju

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da postupak pred Sudom BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, suđenje Ustavu BiH i samoj BiH, koje su pokrenuli oni koji ne žele dobro ovoj zemlji i misle da se sve silom može učiniti.

    • Republika Srpska je jedini politički element ili faktor u okviru BiH koji stoji na braniku demokratije i demokratičnosti, principa po kojem mora da postoji odgovornost domaćih institucija, da su te institucije izabran na demokratski način na slobodnim izborima i da su odgovorne građanima, a ne namjesniku koji nije prošao proceduru izbora, a i da je prošao, ne bi imao pravo da nameće zakone – rekla je Cvijanovićeva.

    Ona je istakla da proces protiv Dodika i Lukića predstavlja politički obračun u kojem je Kristijan Šmit zloupotrijebio pravosudne institucije.

    Cvijanovićeva je izrazila nadu da će ishod postupka ipak biti dobar, a ne onakav kakav su namijenili Šmit i drugi.

  • Odgođen glavni pretres u postupku protiv Dodika i Lukića, odbijen zahtjev odbrane, slijedi žalba

    Odgođen glavni pretres u postupku protiv Dodika i Lukića, odbijen zahtjev odbrane, slijedi žalba

    Glavni pretres u postupku protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića odgođen je danas.

    Dodik je nakon ročišta izjavio da rasprava nije počela jer je Sud BiH odbio zahtjev odbrane za premještanje postupka u banjalučki Osnovni sud, ali odbrana ima rok od tri dana za žalbu, te u tom periodu ne može početi glavni pretres.

    • Mi smo danas dobili to rješenje, tri dana ističu u ponedjeljak i mi ćemo se tačno tad žaliti – najavio je Dodik.

    On je zahvalio okupljenim predstavnicima boračkih organizacija i funkcionerima na podršci.