Autor: INFO

  • Šolc Orbanu: Možda da popijete kafu ispred

    Šolc Orbanu: Možda da popijete kafu ispred

    Nakon tri sata zastoja u pregovorima lidera Evropske unije o početku pregovora o članstvu Ukrajine, nemački kancelar Olaf Šolc predložio je premijeru Mađarske da napusti prostoriju kako bi razgovori mogli da se nastave, uz reči: “Možda da popijete kafu ispred”.

    Šolc je svoj predlog lideru Mađarske izneo ispred kolega okupljenih na samitu EU, nakon čega je Orban napustio salu, otvorivši put istorijskoj odluci Unije da otvori pregovore s Kijevom, prenosi Politiko.

    Nemački kancelar istakao je da je Orbanovo odsustvo omogućilo da preostalih 26 članica bloka odobre put pridruživanja Ukrajine za koji je potrebna jednoglasnost, za koju pravila EU govore da je ispunjena čak iako jedan lider nije prisutan.

    Ovakav potez ostavlja prostor najvećem savezniku Rusije u EU, Viktoru Orbanu, da se ogradi od odluke drugih članica.

    Mađarski premijer objavio je da njegova zemlja nije želela da učestvuje u “lošoj odluci” Evropskog saveta, budući da se Budimpešta protivi otvaranju pregovora o članstvu sa Ukrajinom zbog “neispunjenih uslova” i slanju dodatne finansijske pomoći Kijevu do 2027. godine.

  • “Propali su, to je svima jasno”

    Sa Ukrajinom je završeno, a SAD ne znaju kako da se iščupaju, izjavio je bivši poslanik parlamenta Bugarske Volen Siderov za TV “Alfa“.

    “Ukrajina je propala. Istina je da sa Kijevom gotovo. Tu istinu najbolje ilustruje naslovna strana časopisa ‘Tajms’. Na toj naslovnici vidimo Zelenskog. Ali, ne spreda i ne u nekoj herojskoj pozi, već je nisko, negde pri dnu naslovnice i leđima okrenut kameri. Na fotografiji on odlazi“, rekao je Siderov.

    Prema njegovim rečima Zelenski odlazi i to je svima jasno.

    “Američka vrhuška ne zna kako da se bez buke iščupa iz tog ukrajinskog haosa koji je sama napravila. Ali, izbaviće se oni. Imaju iskustvo iz Vijetnama“, naglasio je on, a prenosi ruski portal Sputnjik.

  • Satler o tome šta će biti ako BiH do marta ne ispuni uslove EU: Ne bih da trčimo pred rudu

    Satler o tome šta će biti ako BiH do marta ne ispuni uslove EU: Ne bih da trčimo pred rudu

    Šef Delegacije Evropske unije u BiH Johann Sattler govorio je tokom gostovanja na Federalnoj televiziji o evropskom putu Bosne i Hercegovine, ali i o vezama bh. entiteta Republika Srpska sa ruskim rukovodstvom.

    Između ostalog, Sattler je rekao kako Evropska unija vidi bliske veze RS-a sa Rusijom.
    “Vidimo da su bliske veze rukovodstva Republike Srpske i Rusije. I ovo svakako nije trenutak da se intenziviraju odnosi sa Rusijom imajući u vidu sve ono što su pokazali protekle godine, odnosno agresiju koja je u suprotnosti sa svim društvenim normama. Trenutak je da se minimiziraju kontakti i da se bude uz EU”, izjavio je Johann Sattler.

    Kada je riječ o napretku BiH, Sattler je mišljenja kako je jedan od problema i mentalitet političara.

    “Niko ne smatra da je kompromis dobit za sve. Sama EU je pravi pokazatelj da se sve u suštini svodi na kompromis. Mi smo jedna mašinerija kompromisa sa 27 zemalja gdje jednoglasno brojne odluke donosimo. Voljeli bismo da to vidimo i u BiH, da političari naprave odmak od ovakvog jednog mentaliteta gubitnika ili pobjednika. Naravno tu je i sama struktura, uređenje, vrlo je jednostavno da ko želi blokira. Krene se pa stane. Imate pomaka na nivou BiH i onda nekako sve dođe do zastoja zbog određenih političkih pitanja”, navodi Sattler.

    Na pitanje ima li razlike između ove i prethodne vlasti ako su problemi i kočničari ostali isti, Sattler je rekao kako je to dio ukupne problematike.

    “Samo uređenje koje omogućava relativno blokiranje procesa, oni su u prilici koriste tu mogućnost, ali to nije u interesu ni građana ni ove zemlje. Ima jedna stvar oko koje su svi saglasni, a to je evropski put. 75 posto je ukupna podrška u cijeloj zemlji za članstvo u EU, naravno značajnije u FBiH. Apelujem političare da slušaju građane”, rekao je Sattler.

    Osvrnuo se i na rezultate Parlamenta FBiH kada je riječ o reformskim zakonima.

    “Ja sam neko ko je po prirodi ambiciozan i uvijek tražim više. Naravno da bih i ja očekivao još i više u smislu ostvarenih rezultata. Mogu samo apelovati na one koji su na vlasti da tu poziciju i iskoriste. Ovo se jednako tako odnosi i na one koji su u opoziciji. U Federalnom parlamentu vidimo i svi smo svjedoci, jako puno blokada. Imate jako puno radnih tijela, vidimo svi, nažalost, svojevrsnu tendenciju da se uspori proces donošenja odluka, da se onemogući proces imenovanja ili zakonodavna procedura, iz nekih formalnih razloga. I naravno uvijek su dvije strane, razumijem i opoziciju da će iskoristiti sve poslovnike koji su im na raspolaganju, ali glavna uloga opozicije je da predloži neku alternativu, bolje rješenje u odnosu na vladajuće, da pokažu biračima da imaju bolji recept za uspjeh. To bih ja očekivao od jedne odgovorne opozicije i nadam se da ćemo to i vidjeti naredne godine”, rekao je Sattler.

    Pojasnio je i šta čeka Bosnu i Hercegovinu do marta ukoliko se ne ispune uslovi Brisela.

    “Ne bih da trčimo pred rudu. Ja sam neko ko misli da je čaša do pola puna i neko ko će nastaviti raditi sa predstavnicima vlasti na usvajanju zakona i strategija. Ima još vremena, pa čak i tokom ove sedmice imali smo usaglašavanje vezano za pregovore oko sporazuma sa Frontexom na koji se jako dugo čekalo. To su stvari koje će pomoći BiH, koje će omogućiti bolji rad Granične policije BiH. Isti ovakav napredak treba vidjeti i u drugim oblastima. Da se finalizira zakon o sudovima, zakon o sukobu interesa jako je dugo u pripremi, zakon o elektronskom potpisu je također dugo na čekanju”, zaključio je Sattler za Federalnu televiziju.

  • Marfi: Nećemo mirno sjediti i gledati kako Dodik rastvara BiH

    Marfi: Nećemo mirno sjediti i gledati kako Dodik rastvara BiH

    Ambasador SAD u BiH Majkl Marfi izjavio je da njegova zemlja neće sjediti sa strane i mirno gledati kako predsjednik Republike Srpske i lider SNSD Milorad Dodik “rastvara BiH i vodi je prema sukobu”.

    Gostujući u programu FTV, Marfi je, između ostalog, komentarisao jučerašnji govor predsjednika Rusije Vladimira Putina, odnosno njegovu izjavu da se stavovi Rusije, kad je u pitanju stanje u BiH, podudaraju sa stavovima rukovodstva Republike Srpske.

    – SAD su bile i ostaju najsnažniji partner BiH i njen najveći prijatelj. U proteklih 30 godina centar našeg angažmana bio je teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter BiH. Fokus našeg angažmana se nije promijenio niti će se promijeniti zbog izjava koji daju lokalni politički akteri ili neko iz neke druge zemlje, poput predsjednika Rusije. U određenoj mjeri, ono što je Putin rekao nije ništa novo. Ruska ambasada je davala slične izjave oko situacije u BiH. Te izjave su pogrešne, netačne, zasnovane na pogrešnim informacijama i pravnim fantazijama. I to se ne mijenja zato što se to govori u Moskvi ili u ruskoj ambasadi u BiH – rekao je Marfi.

    Dodao je da je u BiH potrebno unaprijediti klimu za privatni sektor, koji bi doveo do ekonomskog rasta i otvaranja novih radnih mjesta.

    – Korupcija je ozbiljna prijetnja demokratiji i ekonomiji i budućem prosperitetu BiH. Postoji potreba da se ojačaju demokratske institucije, reforme izbornog procesa. Ljudi moraju biti uvjereni da će se njihov glas brojati kako su i glasali. To nije jednostavno, za nešto će biti potrebno više vremena. Potrebna je trajna posvećenost političkih lidera da grade konsenzus i postižu kompromis. SAD žele višeg i bržeg napretka. Bilo je napretka, ali nedovoljno – istakao je Marfi.

    Govoreći o SDA i njenom lideru Bakiru Izetbegoviću, američki ambasador naveo je da sa tom strankom SAD imaju dobre odnose, posebno ističući vrijeme kada se na čelu te partije nalazio Sulejman Tihić.

    – Nažalost, to se promijenilo. Mi smo otvoreni da sarađujemo s SDA i članovima stranke koji žele da urade ispravnu stvar. On (Bakir Izetbegović) voli da kaže da su SAD napustile BiH, da smo se promijenili. Naša politika je jasna, ne zasniva se na ličnostima. On se promijenio. On je stavio lične i finansijske interese iznad interesa stranke i zemlje. Žao mi je što se to desilo. To nigdje nije jasnije nego način na koji je upravljao s OBA. To je užasno za zemlju, podrivalo je jako važnu reformu – ocijenio je Marfi.

  • Vraća li se SDA u vlast?

    Vraća li se SDA u vlast?

    Iza kulisa vode se pregovori “jakih struja” unutar SDP i SDA da se između dvije stranke napravi koalicija koja bi činila vlast na svim nivoima.

    Ovo je u programu N1 izjavio bivši ambasador BiH u Briselu Draško Aćimović, čime je izazvao ogromnu buru na domaćoj političkoj sceni i otvorio pitanje da li se stranka Bakira Izetbegovića, koja je nakon posljednjih opštih izbora izbačena iz vlasti na nivou BiH i Federacije, na “mala vrata” ponovo vraća u vlast.

    “Panika zbog Mehmedovića”
    Komentarišući nedavni izlazak Šemsudina Mehmedovića iz SDA, te njegovu najavu formiranja političkog pokreta koji bi, kako je najavio, trebalo da ima klubove poslanika u Parlamentu BiH, Parlamentu FBiH, kao i pojedinim kantonima, Aćimović je ustvrdio da je to izazvalo “paničnu reakciju” koja bi, prema njegovim riječima, mogla da rezultuje formiranjem nove koalicije između SDP i SDA.

    – Trenutno je na snazi akcija dogovorena da se jedna jaka struja unutar SDP i unutar SDA dogovori da to bude vlast na svim nivoima. Njihovu varijantu je poremetila međunarodna zajednica, koja to nije dozvolila kao i veliki broj članova SDP koji ne žele tu koaliciju. Odmah su nakon Mehmedovića i njegovih najava napravljene vlasti u Unsko-sanskom i Hercegovačko-neretvanskom kantonu. Radi se na odstranjivanju NES, Stranke za BiH. Polako se vodi da plan koji je bio i zamišljen da se provede. Nije to nikakva tajna ni u političkim vrhovima, sve se to znalo. Nije to iznenađenje – rekao je Aćimović.

    Počinje napad
    Dodao je da se “u ovoj opciji vidi da počinje napad na Našu stranku i NiP”, koji su, kako je naveo, nepotrebni u toj kombinaciji.

    – Koalicija SDP i SDA krenuće sa pričom da su druge stranke uništene, te da je to jedina opcija. Priprema se operacija koaliranja SDP i SDA na višim nivoima, odstranjivanje NiP i NS. Već je počeo ubrzan proces – tvrdi Aćimović.

    Komentar na Aćimovićeve tvrdnje pokušali smo dobiti od lidera SDP Nermina Nikšića, ali se on nije javljao na naše pozive.

    Konaković: Nermin drži riječ
    S druge strane, predsjednik Naroda i pravde (NiP), Elmedin Konaković, za Srpskainfo kaže da ne vjeruje da bilo ko iz vrha SDP ima nekih zadnjih namjera prema njegovoj stranci.

    Naprotiv, Konaković ističe da sa liderom SDP ima izuzetnu saradnju. Takođe, tvrdi da mu niko iz Nikšićeve stranke nije ni pomenuo mogućnost pravljenja bilo kakve koalicije s SDA.– U našoj javnosti postalo je popularno da svako lupa šta mu padne na pamet. SDP je ozbiljna stranka i o toj temi s nama apsolutno nisu razgovarali. S kolegama iz te stranke imam veoma korektan odnos, s Nerminom Nikšićem pogotovo, kao čovjekom koji drži datu riječ. Čini mi se da je ovo više neki prostor koji za sebe traže pojedinci, nego što u tome ima bilo šta utemeljeno – kaže Konaković za naš portal.

    Politički analitičar Ivana Marić takođe smatra da je potpuno nerealan povratak SDA u vlast na nivou Federacije i zajedničkih institucija BiH, bez obzira na to što je nedavno došlo do stvaranja koalicije između stranaka Bakira Izetbegovića i Nermina Nikšića u pojedinim kantonima.

    – Ne vidim apsolutno nikakvu šansu za bilo kakvo približavanje SDA i SDP. Za tako nešto nema ni potrebe ni interesa. Osim toga, to bi bio samoubilački čin za SDP. Tako nešto je nemoguće zaključiti samo na osnovu koalicije u USK i HNK, jer znamo da niži nivoi često vode neku svoju politiku koja nema veze s politikama na višim nivoima – tvrdi Marićeva.

    Ivana MarićFOTO: N1/SCREENSHOT
    Ističe da bi se o eventualnoj koaliciji čak moglo razgovarati da je došlo do promjene na čelu SDA.

    – Da je došlo do promjene u vrhu SDA možda bi čak moglo biti neke eventualne saradnje, ali ovako apsolutno nema šanse, prvenstveno zbog toga što su svi nakon izbora tvrdili da ne žele s SDA i Bakirom Izetbegovićem u koaliciju jer ih je prevario i slagao mnogo puta. Ne znam kakva bi nevolja trebalo da natjera SDP da sada to uradi. Mislim da su to spekulacije koje nemaju veze sa stvarnošću – kaže Marićeva.

    “Izetbegović vara partnere”
    Na naše pitanje da li je ta “nevolja” možda formiranje nove stranke na čelu sa Šemsudinom Mehmedovićem, koji je već najavio da će biti važan faktor na svim nivoima vlasti, Marićeva odgovara da odlazak još jednog istaknutog funkcionera iz SDA nema veze s partijom koju vodi Nermin Nikšić.

    – Razumijem da je u interesu SDA da se nada povratku u vlast, jer svakodnevno gubi popularnost i značajne kadrove. Još ranije su oštećeni izlaskom iz stranke Elmedina Konakovića, Denisa Zvizdića i Aljoše Čampare, kao i mnogih drugih. Izlazak Mehmedovića samo će dodatno pogoditi SDA i ne vidim šta SDP ima s tim? Sve dok je Bakir Izetbegović na čelu SDA mislim da postoje vrlo male šanse za bilo kakvu koaliciju, jer on je poznat kao neko ko vara svoje partnere. Zbog toga je i došao u situaciju da niko više, osim Željka Komšića i DF, nije htio da uđe s SDA u koaliciju ni na državnom, ni na entitetskom nivou – ističe Marićeva.

  • Dodik poručio da sa Amerikom i Britanijom nema saradnje

    Dodik poručio da sa Amerikom i Britanijom nema saradnje

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da sa Sjedinjenim Državama i Velikom Britanijom nema saradnje jer je njihov cilj unitarna BiH koja ne odgovara srpskom narodu, ali da treba sačekati globalne procese i promjene.

    Dodik je naglasio da je Republika Srpska stabilna, ali da dijeli sudbinu globalnih procesa i ima određene probleme sa stalnim zatvaranjem dostupa prema finansijskim institucijama.

    Ali izvršavamo sve naše obaveze, a i ako ne budemo mogli, napravićemo prioritete šta moramo, a šta nećemo, ali ono što je sigurno jeste da Republika Srpska neće izgubiti – rekao je Dodik.

    On je dodao da mu je posebno drago da je novinarka ATV-a danas na godišnjoj konferenciji za novinare u Moskvi predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu postavila pitanje o tome.

    Putin je veoma direktno rekao šta ima da kaže. Mi smo veoma mala zajednice i u Republici Srpskoj sada ne prenoći više od 900.000 ljudi bez obzira što nas ima po popisu 1.100.000 i ta mala zajednica je na meti globalnog procesa koji se zove razvlašćivanje Republike Srpske od zapadnih zemalja, prije svega Amerike i Britanije – rekao je Dodik.

    Predsjednik Republike Srpske je poručio da s njima nema saradnje, već da treba sačekati globalne procese i promjene.

    – Mi želimo da ovdje sa nama jednako slobodno žive i Bošnjaci i Hrvati – rekao je Dodik.

  • Ništa od rata

    Ništa od rata

    Gvajana i Venecuela saglasile su se da izbegavaju upotrebu sile i da ne eskaliraju napetosti u svom dugotrajnom sporu oko naftom bogate oblasti Eskibo.

    To je rečeno nakon sastanka predsednika Venecuele Nikolasa Madura s gvajanskim liderom Irfanom Alijem.

    Dve zemlje su u zajedničkom saopštenju navele da “neće pretiti ili koristiti silu jedna protiv druge ni pod kakvim okolnostima i da će se uzdržati, bilo rečima ili delima od eskalacije sukoba”, prenosi Rojters.

    “Bio je plodan i intenzivan dan, u trenucima napet, ali smo mogli da govorimo iskreno”, rekao je Maduro po povratku u Venecuelu i tom prilikom zahvalio je Aliju na “iskrenosti i spremnosti da vodi dijalog”.

    Gvajanski predsednik izjavio je da njegova zemlja ne traži rat, ali zadržava pravo da sarađuje sa saveznicima na zaštiti svoje teritorije, i ponovio je da se spor mora rešiti uz pomoć Međunarodnog suda pravde, koji Madurova vlada ne priznaje.

    Eskibo je deo Gvajane, ali je tokom poslednjih godina Venecuela ponovila svoje navodno pravo na tu teritoriju nakon otkrića velikih zaliha nafte i gasa.

    Napetosti su eksalirale ranije ovog meseca nakon što je velika većina glasača u Venecueli na referendumu odabrala pripajanje Eskiba toj zemlji i odbacila nadležnost Međunarodnog suda pravde koji nadgleda spor.

    Nakon referenduma, lideri dve zemlje dogovorili su dijalog na ostrvu Sent Vinsent, kojem su prisustvovali i i premijeri Barbadosa, Dominike i Trinidada i Tobaga.

  • Orban: Mađarska nije željela da učestvuje u lošoj odluci Evropskog savjeta

    Orban: Mađarska nije željela da učestvuje u lošoj odluci Evropskog savjeta

    Mađarski premijer Viktor Orban objavio je da Mađarska nije željela da učestvuje danas u “lošoj odluci” Evropskog savjeta da otvori pregovore o članstvu sa Ukrajinom i odaljila se od te odluke.

    “Ali 26 država članica je bilo nepokolebljivo da ova odluka mora biti donesena, pa je Mađarska odlučila da, ako 26 njih tako odluči, onda oni treba da idu sopstvenim putem”, naveo je Orban na svojoj Fejsbuk stranici.

    Prema njegovim riječima, Mađarska nije željela da učestvuje u toj lošoj odluci i stoga se danas sklonila.

    Irski premijer Leo Varadkar izjavio je da je mađarski premijer Viktor Orban odlučio je da ne iskoristi pravo veta na pregovore o pridruživanju Ukrajine tokom današnjeg samita lidera Evropske unije.

    “Premijer Orban je veoma snažno iznio svoje argumente. On se ne slaže sa ovom odlukom i nije promijenio svoje mišljenje, ali je u suštini odlučio da ne iskoristi pravo veta”, istakao je Varadkar, prenio je Rojters.

    Upitan o Orbanovoj ulozi tokom glasanja, Varadkar je kazao da se mađarski premijer nije nalazio u sali.

  • Klokić: Paradoksalno je da je za EU Ukrajina poželjnija od BiH

    Klokić: Paradoksalno je da je za EU Ukrajina poželjnija od BiH

    Ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić ocijenio je da je odluka Evropskog savjeta da otvori pregovore o pridruživanju EU sa Ukrajinom paradoks.

    “Paradoks je da je Ukrajina za EU poželjnija od nas koji 28 godina dosljedno slavimo mir. Kakvu poruku šalju time i nama i svijetu? Znači li to su sukobi dobrodošli? Jesu li zato uslovljavanja?”, upitao je Klokić.

    On je na društvenoj mreži “Iks” napisao da je u Parizu na današnji dan 1995. godine potpisan Opšti okvirni sporazum za mir u BiH, odnosno Dejtonski mirovni sporazum.

    “Danas je godišnjica potpisivanja mira, a ja vjerujem da ćemo u miru i ostati” istakao je Klokić.

    Evropski savjet odlučio je da otvori pristupne pregovore sa Ukrajinom i Moldavijom, ali ne i sa BiH, koja će, kako je naveo predsjednik ovog tijela Šarl Mišel, morati da postigne viši stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo.

  • Hoće li varničenje u koaliciji ugroziti rezultate rada?

    Hoće li varničenje u koaliciji ugroziti rezultate rada?

    Hoće li različiti prioriteti u vladajućoj koaliciji zakočiti eventualne dogovore za BiH, pitanje je koje se postavlja nakon što je Kemal Ademović, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, poručio da će “trojka” kao prioritet ubuduće potencirati formiranje vrhovnog suda BiH, a da je reforma Ustavnog suda BiH, za koju se zalaže SNSD, za njih na dnu te liste.

    Takođe, podsjetio je i da se HDZ BiH zalaže za Izborni zakon te dodao da “trojka”, uprkos svemu, nikada neće ići sa uslovljavanjima prema vladajućoj koaliciji.

    Analitičari su saglasni da ove izjave nisu nikakvo iznenađenje, jer je jasno da sve tri strane od samog početka imaju različite koncepte rada i različite prioritete i da se nerijetko može čuti izraženo nezadovoljstvo ponašanjem druge ili treće strane, poput nedavne izjave Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a, koji je, nakon što nije održan zajednički sastanak, koaliciju nazvao neozbiljnom.

    Poznavaoci političkih prilika ističu da ovakvi i slični stavovi ipak neće voditi ka komplikovanju situacije unutar koalicije, jer ih i njihove očigledne različitosti do sada nisu spriječile da se, za razliku od prethodne koalicije, u kojoj je, podsjećanja radi, umjesto “trojke” bio SDA, bar pomjere sa mrtve tačke u određenim stvarima, prije svega kada su u pitanju evropski zakoni.

    “Ne mislim da ovakve ili bilo koje druge izjave mogu dodatno zakomplikovati odnose”, kaže Adnan Huskić, politički analitičar iz Sarajeva.

    A na naše pitanje, šta je to što može biti potencijalni problem, odgovara:

    “Ono što će sigurno zakomplikovati cijelu priču jeste što mi polako ulazimo u izbornu godinu i to je onda samo po sebi nešto što će obremeniti odnose i vrlo vjerovatno, ako ne u potpunosti, onda sigurno djelimično smanjiti mogućnost za kompromis za određena pitanja.”

    Prema njegovim riječima, ovo će biti mnogo veći problem nego bilo kakve suštinske i konceptualne razlike koje postoje unutar same koalicije.

    “Znali smo od početka da će ovo biti mukotrpan proces i da razlike postoje. Ali, moramo takođe i znati i cijeniti činjenicu da se nešto pokušava ili bar nešto isporučuje u tom smislu, a ne koristi se pozicija u vlasti za međusobno udaranje institucijama, pozicijama, kao što je to bio slučaj u prošlom sazivu, čime je direktno bilo onemogućeno funkcionisanje BiH. Danas, uprkos razlikama, ipak se nešto radi i dešava, poput usvajanja evropskih zakona”, rekao je on.

    Sa druge strane, Tanja Topić, analitičarka iz Banjaluke, ističe da BiH, u političkom smislu, nikada nije izašla iz problema.

    “U izjavama, poput ove Ademovićeve, vidimo tri različita koncepta i pogleda na ono što je bitno političkim akterima koji sudjeluju u vlasti. Vidimo da ne postoji niti jedna tačka podudaranja. Novih kočenja u koaliciji nema, ali su one pod stalnom ručnom kočnicom, pitanje je samo kad je ko potegne”, ističe ona.

    Jedino zajedničko vladajućoj koaliciji za nju je Evropska unija. Ali, mišljenja je da je i to iz pogrešnih razloga.

    “Dakle, ne radi sprovođenja prijeko potrebnih reformi ovom društvu, već zbog primamljivih finansijskih sredstava. Zakoni koji su ranije usvojeni su manjkavi, puni kontroverznih odredaba, neka rješenja su lošija nego što su bila prije i tu vidimo plaćanje ceha isforsiranom podupiranju, kada političke volje nema. Problem je što smo uljuljkani u nečinjenje i čekamo da neko drugi riješi probleme koje sami proizvodimo svakodnevno”, zaključila je Topićeva.