Autor: INFO

  • Komandant iz Donbasa dodelio Miši Vaciću medalju

    Komandant iz Donbasa dodelio Miši Vaciću medalju

    Miša Vacić, kandidat za gradonačelnika Beograda i nosilac liste „Da se vojska na Kosovo vrati“ boravi u zvaničnoj poseti Donjeckoj Narodnoj Republici gde je imao sastanak sa gradonačelnikom Donjecka Nikojalejm Ivanovič Volkovim .

    Vacić je sa Volkovim govorio o svojoj inicijativi bratimljenja Beograda i Donjecka, ali i aktivnostima koja će stranka Srpska desnica obavljati u Srbiji u cilju podrške borbi naroda Donbasa protiv neonacizma oličenog u NATO paktu i aktuelnom ukrajinskom režimu. Vacić je volkovu poklonio flašu srpske šljivovice.

    Volkov se zahvalio na podršci koju dobija iz Srbije i izrazio nadu da će i Srbija, uz pomoć Rusije, osloboditi svoje teritorije koje je NATO okupirao.

    Vacić je posetio je bataljon armije DNR Arhangel Mihail gde mu je legendarni komanadat major Alfavit dodelio medalju „Patriota Rusije“.

  • Mnogo prekršaja, ali ubuduće slijede kazne

    Mnogo prekršaja, ali ubuduće slijede kazne

    Vozači u novoj kružnoj raskrsnici kod Ekvatora u Banjaluci najčešće voze u pogrešnom smjeru, potvrdili su za BL portal iz Policijske uprave Banjaluka.
    Ipak, bez obzira na prekšaje, od puštanja u saobraćaj kružne raskrsnice do danas policajci nisu kažnjavali vozače.

    “Policijski službenici se nalaze na terenu i prate stanje bezbjednosti saobraćaja i u skladu sa potrebama preduzimaju mjere i radnje u cilju bezbjednog odvijanja saobraćaja”, ističu iz Policijske uprave.

    Međutim, izgleda da je upozorenjima došao kraj i da policajci ubuduće vozačima više neće „gledati kroz prste“.

    “Policijski službenici će nastaviti pratiti stanje bezbjednosti saobraćaja u Gradu Banjaluka i u narednom periodu će djelovati represivno tj. kažnjavati vozače koji ne poštuju postavljenu saobraćajnu signalizaciju i time čine prekršaje opisane u Zakonu o osnovma bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH i Zakonu o osnovama bezbjednosti saobraćaja Republike Srpske”, navode za BL portal iz PU Banjaluka.

  • Kalabuhov: Amerika odbacuje međunarodno pravo, a Marfi ne razumije Dejton

    Kalabuhov: Amerika odbacuje međunarodno pravo, a Marfi ne razumije Dejton

    Ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov izjavio je da SAD odbacuju međunarodno pravo i da se stvara trajni osjećaj da američki ambasador u BiH Majkl Marfi ne razumije ni slovo niti duh Dejtonskog mirovnog sporazuma uprkos činjenici da je napisan na engleskom jeziku.

    Kalabuhov je povodom Marfijevog tumačenja izjave predsjednika Rusije Vladimira Putina o BiH naveo da je Putin bukvalno rekao da budućnost BiH treba da određuju njeni građani, ali da se američki ambasador ne slaže sa tim.

    • U suštini on je formulisao za BiH svoj “zakon Marfi” koji glasi: “BiH – to sam ja; Majkl Marfi”. Јer američki ambasador određuje koji političar je dobar, a koji je totalitarni – naveo je ruski ambasador u reagovanju na Marfijev intervju za FTV.

    Kalabuhov je istakao da ne želi da se dotiče tradicionalno arogantne i licemjerne retorike u vezi sa situacijom u BiH koja prelazi granicu mješanja u unutrašnje poslove, što je ingerencija političara i građana BiH.

    • SAD odbacuju međunarodno pravo u korist mitskih pravila, na kojima je navodno zasnovan svijet. Najslikovitiji primjer jeste podrška Vašingtona surogatnom “visokom predstavniku”, kada čak i vrapci na ogradi Bijele kuće u Sarajevu shvataju nelegitimnost te figure”, istakao je Kalabuhov.

    Kalabuhov istakao i da je “slobodan onaj novinar kojem plaća američki ambasador, a širi “malignu propagandu” i piše istinu o neokolonijalnim navikama Amerike”.

    • I, konačno, američki ambasador, Majkl Svemoćni, nameće sankcije neposlušnima. Evo vam konkretni primjer djelatnosti ambasadora. On stalno naglašava da podržava pridruživanje BiH EU. A da li je čitao poznatih 14 uslova? Јedva. Američki ambasadori ne čitaju uslove, oni ih diktiraju – naveo je Kalabuhov.

    Ruski ambasador podvlači da u tih 14 uslova iz Mišljenja Evropske komisije piše crno na bijelo da, radi članstva u EU, BiH mora raskinuti sporazum sa SAD o neizručenju američkih državljana Međunarodnom krivičnom sudu.

    • Ispada, da američki ambasador podržava raskidanje bilateralnog sporazuma sa SAD. Kako će na to reagovati u Vašingtonu ako saznaju u nekom komitetu za istraživanje antiameričke djelatnosti? Ali, sigurno se radi o nečemu drugom. Američki ambasador jednostavno ponižava predstavnike EU, znajući da će i dalje plesati kako SAD sviraju. I ako Vašington naredi, onda će primiti BiH – “s obzirom na geopolitičku situaciju” – i s ovim sporazumom, i s OHR-om, uz licemjerne mantre o poštovanju suvereniteta BiH – naveo je Kalabuhov.
  • Čović: Nama je prioritet Izborni zakon, a opozicija će učiniti sve da pokaže da smo nesposobni

    Čović: Nama je prioritet Izborni zakon, a opozicija će učiniti sve da pokaže da smo nesposobni

    Predsjednik HDZ-a i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PS BiH Dragan Čović rekao je danas nakon sastanka sa hrvatskim ministrom Šimom Erlićem da je opozicija dosta jaka i da će učiniti sve da pokaže da je vlast nesposobna.

    On se zahvalio Vladi i premijeru Hrvatske Andreju Plenkoviću za pomoć na evropskom putu BiH, da bi ona otvorila pregovarački proces.

    “Iako to jučer nije završilo možda onako slavodobitno kako smo očekivali, ali to je dio jednog plana da pokušamo do kraja trećeg mjeseca mi svoje obaveze izvršiti iz paketa od 14 uslova”, rekao je Čović.

    Dodao je da kod svakih od tih uslova svakodnevno komuniciraju sa Vladom Hrvatske.

    “To je prava veza sa Evropskom unijom kako bi BiH dobila mjesto koje zaslužuje”, kazao je Čović.

    Ponovio je da je “predstavnicima” hrvatskog naroda prioritet Izborni zakon.

    “Mislim da ćemo kroz razgovore koje vodimo ovih dana to i okončati”, rekao je Čović.

    Govorio je o jučerašnjoj odluci evropskih institucija da ne otvore pregovore sa BiH.

    “Evropska unija je donijela najbolju odluku kakvu je mogla donijeti uvažavajući različiti interese. Na nama je da se dokažemo. Na nama je da završimo sve druge zakone. Od izbornog zakona pa nadalje”, kazao je Čović.

    Istakao je da je sve u rukama vladajuće koalicije na nivou BiH.

    “Ne trebamo mi očekivati uspjeh ili neuspjeh kroz nečiju odluku. Izvršimo svoje obaveze, preuzeli smo ih davno, i onda hajmo se veseliti trećem mjesecu. Do kraja ću učiniti sve da završimo ovu godinu uspješno. Do nas je”, rekao je Čović.

    Istakao je da hrvatska strana tu ima ključnu ulogu.

    “Nekad djeluje da smo malobrojni. Bez te poveznice teško će se napraviti iskorak kada su u pitanju drugi partneri koji čine vlast. Opozicija je dosta jaka, ona će nastojat dokazati da smo nesposobni da uradimo bilo šta, kao Vijeće ministara, kao Vlada Federacije. Na nama je da napravimo nešto drugo. Ja sam uvjeren da ćemo to završiti”, rekao je Čović.

    Poručio je da ne treba zazivati da visoki predstavnik nameće bilo kakve odluke.

    “To mora uraditi vlast na svim nivoima”, rekao je Čović.

  • Dodik odgovorio Marfiju

    Dodik odgovorio Marfiju

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da se američki ambasador Majkl Marfi svakim svojim istupom direktno miješa u unutrašnje stvari zemlje što nije posao nijednog diplomate, a pogotovo njega koji je samo ambasador SAD u FBiH, a ne u BiH.
    “Taj posao, moram priznati, odlično radi, a što se tiče nas u Republici Srpskoj, on nije ambasador ovdje, jer sve što je uradio za vrijeme svog mandata uradio je na štetu dobrih odnosa Amerike i Republike Srpske. On je za nas u Republici Srpskom jedan obični srbomrzac i rušitelj svega dobrog što je bilo između SAD i Srpske”, istakao je Dodik.

    On je naglasio da je Marfijeva arogancija do te mjere neprihvatljiva da samo podanici, kakvi postoje u FBiH, mogu da prihvate njegovo ponašenje.

    “Republika Srpska i srpski narod nisu neko ko će sjediti sa strane i čekati šta će neki američki ambasador nekome izdiktirati šta treba da uradimo, niti će dozvoliti da bilo ko laže i zastrašuje stanovništvo Srpske. Svim političkim i pravnim sredstvima sačuvaćemo suvrenitet Srpske i BiH”, rekao je Dodik za Srnu upitan da prokomentariše izjavu Marfija da “SAD neće sjediti sa strane i posmatrati kako predsjednik Srpske vodi BiH u sukob”.

    Dodik je upitao čime to Marfi prijeti Republici Srpskoj i srpskom narodu i ko govori o bilo kakvom sukobu?!

    “Kada iz FBiH zveckaju oružjem, kada napadaju i pljačkaju srpske povratnike, kada se mudžahedini slobodno šetaju BiH i prave svoje komune, Marfi ćuti, tada je i gluv i slijep i nijem. Šta to znači, da i mi treba da ćutimo i odobravamo da nas neko ugnjetava!? BiH je, gospodine Marfi, državna zajednica koju čine dva ravnopravna entiteta i tri konstitutivna naroda – Srbi, Hrvati i muslimani, i mi nećemo dozvoliti da budemo manjina, da nas bilo ko ugrožava, ili da nam otima terotoriju, pa ni velika sila kao što je Amerika. Ne damo svoje, a Vi prijetite koliko hoćete”, poručio je Dodik.

    On je konstatovao da je Marfi toliko ostrašćen u svojoj mržnji prema Srbima da ide do te mjere da čak tvrdi da u Sarajevu teče med i mlijeko, u tom istom Sarajevu gdje je protjerano sve srpsko, gdje je izvršeno etničko čišćenje.

    “U tom Sarajevu gdje su Zukan Helez i Ramo Isak primjer ličnosti koje Marfi želi da vidi u institucijama, koje će za njegov račun i u njegovom interesu obavljati prljave poslove i prijetiti, zastrašivati, unositi nemir među stanovništvo. To je jedina poruka koju taj šarlatan, američki ambasador, šalje narodima u BiH i koji se ko zna kojim sredstvima i na koji način, nažalost, našao na poziciji američkog ambasadora.

    Marfi reče i da je SDA, odnosno Bakir Izetbegović loše upravljao Obavještajno-bezbjednosnom agencijom u Sarajevu, a ja mislio da tom agencijom upravljaju Amerikanci. Vjerujem da nisam naivan, Marfi pere ruke, siguran sam da je na pomolu neka afera”, naglasio je Dodik.

    Predsjednik Srpske je naveo da ambasadori svugdje u svijetu imaju misiju da rade na jačanju odnosa i saradnje dvije zemlje, a ne da je razgrađuju, da favorizuju jedan narod na štetu drugog, pogotovo ne da prijete.

    On je poručio Marfiju da Republika Srpska nije divlji zapad, niti u njoj žive plemena, već evropski srpski narod sa svojom slavnom istorijom i tradicijom.

  • Izetbegović: Marfi je najlošiji ambasador, promijenio je odnos nakon propalih pregovora u Neumu

    Izetbegović: Marfi je najlošiji ambasador, promijenio je odnos nakon propalih pregovora u Neumu

    Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović reagovao je na gostovanje ambasadora Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Bosni i Hercegovini Michaela Murphya.

    On je kazao da je Murphy prilikom gostovanja u Dnevniku D Federalne televizije (FTV) izrekao niz laži i jednu istinu.

    “Prva teška laž je da sam lične finansijske interese stavio iznad interesa stranke i države. Pozivam Murphyja da umjesto paušalnih, podlih optužbi, podastre dokaze za svoje tvrdnje. Neće to učiniti jer ih, naravno, ničim ne može dokazati. Kao što ni ranije, kada smo od njega tražili da ponudi bilo kakav dokaz za svoje optužbe, to nije učinio”, rekao je Izetbegović.

    Rad OSA-e

    Dodaje da je netačna tvrdnja da je izjavio kako su “SAD napustile BiH i promijenile odnos”.

    “Očigledna je Murphyjeva intencija da lidera najveće bošnjačke stranke lošom propagandom predstavi kao protivnika SAD-a i demokratije. Nikad glupost koju mi pripisuje Murphy nisam rekao, javnost je svjedok tome. Upravo obratno, uvijek sam isticao da su SAD najvažniji partner BiH, i dalje to tvrdim. SAD nisu promijenile svoj odnos prema BiH, ali ambasador Murphy, iz samo sebi znanih razloga čini sve da SAD promijene odnos prema SDA”, ističe Izetbegović.

    Kaže da Murphy iznosi neutemeljene, ničim dokazane teške optužbe na njegov i na račun SDA te besmislenom naziva tvrdnju da je za blokadu Federacije od 2018. do 2022. godine kriva SDA.

    “Sada ide i korak dalje pa me optužuje zbog načina na koji sam ‘upravljao OSA-om’. Radom OSA-e je upravljalo rukovodstvo te državne institucije i Osman Mehmedagić kao njen direktor. Ako je taj rad bio loš, onda se logično postavlja pitanje zbog čega su OSA i Mehmedagić godinama dobijali pohvale za partnerstvo sa američkim službama, i zbog čega su dobijali specijalna priznanja? Kao što je pitanje i zbog čega je nakon svih tih priznanja, od dolaska Murphyja u BiH direktor OSA-e od strateškog partnera odjednom postao ‘loši momak’ koji je završio na crnoj listi”, pita Izetbegović.

    Tvrdi da se Murphyjev odnos prema njemu i SDA promijenio kada su propali pregovori o izmjenama Izbornog zakona u Neumu.

    “I tu Murphy izriče četvrtu neistinu da sam ja ‘podrivao tu važnu reformu’. Vrlo dobro zna da to nije istina, da sam bio spreman na kompromis koji bi išao na moju ličnu štetu, ali bi omogućio izbalansirano rješenje u odnosima Bošnjaka i Hrvata. Na kraju dolazimo i do jedine istine koju je Murphy sinoć izgovorio, a ona je da: Bakir Izetebegović ‘nije spreman raditi na tim stvarima na način na koji smo mi željeli'”, ističe Izetbegović.

    Kaubojski maniri

    Ako ta saradnja podrazumijeva, kaže Izetbegović, zloupotrebu presuda Evropskog suda za ljudska prava na način da prihvatim Izborni zakon koji bi unio dodatne etničke podjele u BiH i dodatno obespravio Bošnjake, onda nije spreman na takvu saradnju.

    “Da sam nepošten ili korumpiran, kao što Murphy sugerira, sigurno bih bio spremniji za “saradnju” sa ambasadorom koji nosi kaubojske čizme i ima kaubojske manire. Ali, pošto nisam, i pošto me ne mogu ničim ucijeniti, onda jedino što ostaje jesu podle i ničim potkrijepljene laži i optužbe”, ističe.

    Kaže i da optužbama na njegov račun Murphy želi skrenuti pažnju sa vlastitog neuspješnog projekta uvođenja Trojke u vlast i suspenzije Ustava FBiH u tu svrhu, što je bila očigledna osveta zbog neprihvatanja Izbornog zakona po mjeri HDZ-a.

    “Svima koji su na očigled javnosti protežirali interes HDZ-a se sa pravom može postaviti pitanje – da li su oni svoj lični finansijski interes stavili iznad interesa građana BiH i država koje predstavljaju? Bjelodano je jasno, i to uviđa sve veći broj građana BiH, da je Murphyjev projekat veliki promašaj, da država nasilnim izbacivanjem SDA iz vlasti ne napreduje, da nema reformi, da nema napretka BiH prema EU i NATO-u, da nema napretka u borbi protiv korupcije, da se događa nazadak, da su Murphyjevi favoriti u vlasti pogubljeni”, navodi Izetbegović.

    Kaže da je sve to rezultat neuspjelog eksperimenta u režiji Michaela Murphyja.

    ” I po tom neuspjehu će zauvijek ostati upamćen – kao najlošiji ambasador SAD-a koji je ikad kročio na tlo BiH”, zaključuje Izetbegović.

  • Dodik: Odluka Brisela vrijeđa zdrav razum

    Dodik: Odluka Brisela vrijeđa zdrav razum

    Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske rekao je da je odluka Evropskog savjeta da otvori pristupne pregovore sa Ukrajinom i Moldavijom, ali ne i sa BiH vrijeđanje zdravog razuma i potpuno obismišljavanje svih napora u vezi sa djelovanjem BiH na putu ka EU.

    Dodik je u izjavi za Srnu naglasio da je očigledno da Evropa više nije što je bila, te da su na sceni dvostruki kriterijumi i devastacija svega onoga što se nekada zvalo evropskim vrijednostima.

    “Paradoks je da Ukrajina ne ispunjava nijedan kriterijum, ali je zahvaljujući upravo politici dvostrukih standarda i pristrasnosti većine zemalja članica EU dobila mogućnost za otvaranje pristupnih pregovora. Vidimo da su svi pokušavali da objasne, bolje reći opravdaju svoju odluku, ali tu nema nikakvog razumnog objašnjenja. Odluka je krajnje ponižavajuću za BiH i sve nas koji smo razumjeli i pokušali da radimo na evropskom putu”, naglasio je Dodik.

    Navodeći da je ova odluka posebno sramna imajući u vidu činjenicu da Ukrajina nije ni teritorijalno cjelovita, niti je stabilna, Dodik je rekao da je očigledno da Evropa poslije ovoga definitivno više ne može da bude ista i ne može se hvaliti time da je održala sve svoje vrijednosti i stavove na koje se stalno poziva.

    “Mi iz Republike Srpske davno smo rekli da evropski put nije sporan, niti ga dovodimo u pitanje, ali da se na tom putu mora poštovati Ustav BiH, mehanizam koordinacije i da Srpska bude vidljiva. Takođe, sve odluke moraju da budu rezultat dogovora domaćih izabranih političara, a ne stranaca. Isto tako, svjesni smo da BiH sa OHR, samozvanim Kristijanom Šmitom, stranim sudijama u Ustavnom sudu BiH ne može u Evropu, ali to su stvari o kojima naši partneri ne žele da razgovaraju i te stvari pokušavaju da ‘gurnu pod tepih’, što jasno govori ko je za EU, a ko nije”, naglasio je predsjednik Srpske.

    Na pitanje da prokomentariše izjavu šefa Delegacije EU Johana Satlera o potrebi da se, kako je rekao, smanji ruski uticaj u BiH, Dodik je rekao za Srnu da poslije jučerašnje odluke u Briselu smatra baš suprotno – da treba još više sarađivati sa Ruskom Federacijom, a ne manje.

    “Ukrajina i Moldavija su se, inače, prema Satleru, onda riješile ruskog uticaja. U ovoj prvoj Rusija kontroliše ‘samo’ 25 odsto teritorije, a u ovoj drugoj Pridnjestrovlje je samo ruska enklava. Ali to očigledno nije nikakav uticaj, pogotovo ne maligni”, naglasio je Dodik.

    Na stranu još i to, rekao je Dodik, što je do početka rata Ukrajina slovila za najkorumpiraniju državu u Evropi, a pojam pravne države je nepoznat termin u Moldaviji, ipak, standardi su standardi, “evropski”, a njih BiH još nije dostigla.

    On je naveo da su lideri zemalja, prijatelja BiH, Austrije, Italije, Slovenije, Mađarske, Hrvatske i drugih ukazivali na napredak BiH i potrebu otvaranja pregovaračkog procesa, ali uzalud.

    “Možda su ovi drugi bili u dilemi s kim treba pregovarati, sa institucijama BiH ili sa OHR-om? Istine radi, radili su i jedni i drugi. Prije svih Željko Komšić i lažni visoki predstavnik Kristijan Šmit. Samo dan prije odlučivanja u Briselu, Komšić je govorio o BiH kako o njoj ne govore ni najveći protivnici njenog članstva u EU, ali niko u Federaciji nije reagovao i osudio njegovu direktnu agitaciju da BiH ne dobije pregovarački status.

    U isto vrijeme tu destinaciju, Brisel, posjetio je i Šmit koji se, kako su mi prenijeli tamošnji izvori, iz petnih žila trudio da vrata čekaonice za EU ostanu zatvorena za BiH još neko vrijeme. Da li su u pitanju standardi ili kombinatorika, šta su ciljevi? Uprkos svemu tome, moram naglasiti da je vidljivo da je BiH počela realizaciju 14 prioriteta i ne znam zašto se onda čeka mart naredne godine”, rekao je Dodik.

    On je upitao da nije možda posrijedi scenario da se “Trojka” demorališe, da izgubi motiv, da odustane od dogovora unutar BiH, pa da se onda u martu pojavi lažni Šmit kao “spasilac” sa nametanjem zakona o državnoj imovini i izbornog zakona.

    “Prvi na štetu Srba, drugi na štetu Hrvata, a u kompletu na štetu BiH i još, usput, ako je moguće eliminisati Milorada Dodika. I eto početka pregovora kao lijek za smirenje, ali taj film neće gledati. Meni je fascinantna upornost da se od BiH napravi ono što ona nikada nije bila i što nikada ne može biti. Spisak država koje su unesrećene u nastojanju da ih stranci ‘usreće’ duži je od spiska stanara u višespratnici. Želim da vjerujem da se BiH neće naći na njemu. Mart nije daleko. Vidjeće se brzo šta se iza brda valja. Ali, ništa od tog posla. DŽaba im planovi i namjere. Da ne bude da nisam rekao, na vrijeme”, poručio je Dodik.

  • Ukrajina u sedam dana ostala bez pomoći Amerike i Evrope

    Ukrajina u sedam dana ostala bez pomoći Amerike i Evrope

    U jednoj sedmici Ukrajina je ostala bez pomoći Sjedinjenih Država i Evropske unije, a čekaju je duga i teška zima, ruska raketiranja gradova i napadi na frontu. Istovremeno predsjednik Zelenski odbija bilo kakvu ideju o primirju te najavljuje novu proljetnu ofanzivu.

    Posjeta predsjednika Zelenskog Vašingtonu početkom sedmice završila je sasvim očekivano, srdačnom dobrodošlicom u Bijeloj kući i vrlo hladnim prijemom u Kongresu. Čak je predsjednik Bajden prigodno iscijedio i zadnje dolare iz fondova pomoći Ukrajini da bi najavio paket vrijedan 200 miliona dolara. Paket isključivo sadrži municiju (uglavnom projektile za protivvazdušne sisteme), bez ijednog komada oružja.

    Kao i prošli put, posjeta Kongresu bila je puno neugodniji za Zelenskog. Predsjedavajući Zastupničkog doma (u kojem republikanci imaju većinu) Majk Džonson primio ga je u privatnu posjetu, što znači da mediji nisu imali pristup.

    Nakon sastanka Džonson je samo kratko izjavio da republikanci nisu promijenili stav prema Ukrajini i da novu pomoć neće odobriti dok predsjednik Bajden ne promijeni politiku prema useljenicima. A i kad budu odlučivali o obnovi pomoći, ona više neće biti tako obilna. Republikanci naglašavaju da je Ukrajina u nepune dvije godine dobila više od 111 milijardi dolara američke pomoći, a da su rezultati vrlo upitni.

    Osim pitanja nastavka pomoći, za Zelenskog je vrlo problematičan i zahtjev republikanaca da im predoči jasan plan kako misli okončati rat. Do sada je uvijek tvrdio da će rat prestati onog trenutka kad ukrajinska vojska oslobodi sva okupirana područja. Sad je jasno da od toga neće biti ništa, barem ne u njegovom mandatu.

    Republikanci nemaju baš nikakav razlog da pomognu Ukrajini. Ankete pokazuju da Tramp nadmoćno vodi pred Bajdenom (47 prema 43 odsto) i da su Amerikancima najvažnija pitanja ekonomija, inflacija, kriminal, sigurnosti granice (imigracija), prava na abortus, te rat u Izraelu (Gazi), što je još nepovoljnije po Kijev.

    Pitanje Ukrajine više ne spominju ni glasači demokrata. Približavanjem predsjedničkih i parlamentarnih izbora u novembru naredne godine, domaća politika će samo dobijati na važnosti, nauštrb vanjske.

    Suočen s nepopustljivošću republikanaca, predsjednik Bajden je najavio mogućnost kompromisa oko useljeničke politike pod uslovom da se obnovi pomoć Ukrajini. Republikancima se, naravno, ne žuri. Oni će prvo otići na praznike, pa u januaru nastaviti s razgovorima.

    Međutim, iz Vašingtona ne dolaze samo loše vijesti za Ukrajinu. Juče (14. decembra) je Kongres odobrio novi vojni budžet za fiskalnu godinu 2024., vrijedan 874.2 milijarde dolara. Nakon što ga je odobrio Senat, i Zastupnički dom je s velikom većinom (310 naprama 118) glasao za National Defense Authorization Act FY24.

    Dobra vijest za Ukrajinu je nastavak programa koji je započeo prošle godine. kojim se Pentagonu omogućava isporuka municije iz vojnih zaliha. Razlika je samo ta što su ovog puta u program dodani Izrael i Tajvan.

    Naravno, za Kijev, koji je navikao na pakete pomoći vrijedne milijarde dolara, ovo je premalo. Dok se Bajden i republikanci dogovore, značajan dio pomoći trebao je doći iz Evropske unije. Čak 50 milijardi evra za finansiranje države, plus 20 milijardi evra vojne pomoći. Tome treba pridodati i vojnu pomoć koju članice EU šalju samostalno.

    Da bi to omogućila, Evropska komisija je odmrzla 10 milijardi evra kohezijskih sredstava Mađarskoj. Mnogi su taj potez predsjednice Evropske komisije, Ursule fon der Lejen ocijenili kao najveći mito u istoriji EU. Uprkos tome, premijer Orban je do zadnjeg tvrdio da neće glasati za početak pristupnih pregovora s Ukrajinom ni za odobrenje novčane pomoći.

    Da ne bi prekršio obećanje, odlučio je prošetati dok je trajalo glasanje o početku pristupnih pregovora. Tako je odluka o početku pristupnog procesa za Ukrajinu donesena jednoglasno, doduše bez njega.

    A onda je blokirao 50 milijardi evra pomoći za Ukrajinu. Orban je odlučio odugovlačiti jer se nada da će početkom 2024. godine, kad se Evropsko vijeće ponovo okupi, sadašnjeg nizozemskog premijera Marka Ruta naslijediti desničar Gert Vilders, koji je u predizbornoj kampanji najavljivao da će obustaviti pomoć Ukrajini.

    S Vildersom za stolom, Orban će imati puno bolju poziciju. A možda im se pridruži i slovački premijer Robert Fico, koji je na ovom sastanku ipak bio “konstruktivan”, odnosno priklonio se većini. Povrh toga, Orban možda od Von der Lejenovoj izvuče još 10 milijardi.

    Iako se na prvu čini da je 50 i 20 milijardi evra jako puno novca, baš i nije tako. Zapravo bi bilo, ali samo kad bi ga Ukrajina dobila odjednom. Međutim, ovo je novac za period do 2027. godine. Povrh toga, 33 milijarde su u kreditima (navodno vrlo povoljnim), a samo 17 milijardi kao direktna sijska pomoć.

    Evropska vojna industrija nema kapaciteta da Ukrajini isporuči oružje i municiju vrijednu 20 milijardi evra, pa će se i to odužiti, i to čak i ako dio tog novca završi u američkim kompanijama koje već imaju osigurane ugovore i pokrenutu proizvodnju za ukrajinske potrebe jer zbog zastoja u Kongresu, Bijela kuća ne može platiti isporuke.

    Nova realnost, u kojoj su američki i evropski izvori finansiranja presušili, natjeraće Zelenskog da se suoči sa stvarnošću. Bez zapadnih milijardi Ukrajinu čeka vrlo teška 2024. godina, navodi “Index”. A onda dolaze američki izbori koji bi, kako sada stvari stoje, u Bijelu kuću mogli vratiti Trampa. On pak ima i te kako dobre razloge da se obračuna sa Zelenskim.

    Još 2019. i 2020. Tramp je od Zelenskog tražio nastavak istrage protiv kompanije Burisma Holding, koja bi vodila prema Hanteru Bajdenu, sinu predsjednika Džoa Bajdena. Kad je postalo očito da će Tramp izgubiti izbore, Zelenski je odbio saradnju. Donald niti zaboravlja niti prašta.

  • Sud BiH odbio žalbu Dodikove odbrane

    Sud BiH odbio žalbu Dodikove odbrane

    Sud BiH odbio je žalbu koju je odbrana predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika uložila na odluku kojom je ovaj sud odbio premještanje procesa protiv Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića u nadležni sud u Banjaluku, rekao je advokat Goran Bubić.

    “Dostavili su iz Suda BiH rješenje od 14. decembra putem faksa, kojim su odbili žalbu odbrane”, rekao je Bubić Srni.

    Imajući u vidu da je paralelno sa žalbom bio podnesen još jedan prijedlog za delegaciju nadležnosti, a tiče se nepristrasnog postupanja Suda, Bubić je rekao da očekuje odluku o tom prijedlogu.

    “Očekujemo odluku po prijedlogu za delegaciju od 11. decembra koja je tražena iz drugih razloga u odnosu na raniji prijedlog, o kojim razlozima su mediji ranije upoznati /potencijalna osvetnička atmosfera u Sudu zbog brojnih izjava predsjednika Dodika o neustavnosti Suda BiH i traženja ukidanja Suda BiH”, naglasio je Bubić.

    Dodik i Lukić, optuženi za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita, 16. oktobra na ročištu u Sudu BiH rekli su da ne razumiju optužnicu, nakon čega je konstatovano da su se optuženi izjasnili da nisu krivi.

    Ročište u ovom predmetu odgođeno je 6. decembra pred Sudom BiH, nakon što je odbijen zahtjev advokatskog tima odbrane da ovaj predmet bude prebačen u Banjaluku. Nakon odbijanja zahtjeva, tim odbrane predsjednika Srpske podnio je žalbu.

    Premještanje procesa odbrana je zatražila, između ostalog, zbog sumnje u objektivnost i nepristrasnost Suda BiH.

  • Sve veći prodor Rusa kod Artjomovska

    Sve veći prodor Rusa kod Artjomovska

    Ruske snage napreduju u oblasti Artjomovska (Bahmuta), potiskujuću ukrajinske jedinice sve dalje od ovoga gradića.

    Razvijajući ofanzivu na južnom krilu Artjomovska, ruske trupe ne samo da pokrivaju Kleščejevku, već i napreduju ka Andrejevki.

    Izvještači javljaju da su ruske oružane snage izbacile Ukrajince iz sjevernog dijela Andrejevke, napredujući duž pruge. Riječ je o željezničkoj pruzi koja ide od Artjomovska do Gorlovke i dalje do Jasinovate, prenosi “Srna”.

    Ulazak ruskih trupa u Andrejevku ukazuje na povećanje zone kontrole Oružanih snaga Rusije na južnom krilu Artjomovska, kao i na činjenicu da se Ukrajinci sve dalje odbacuje od ovog grada.

    Jugozapadno od Artjomovska, ruske trupe pokušavaju da potisnu neprijatelja iza kanala Severski Donjec – Donbas.

    Duž ovog plovnog puta ukrajinske oružane snage pokušavaju da izgrade liniju odbrane, uključujući i područje grada Časov Jar, kojem se takođe približavaju ruske trupe, boreći se u oblasti Ivanovskog i u Bogdanovki, koja je zapadno od Artjomovska.

    Borbe se nastavljaju severozapadno od Artjomovska – u pravcu Grigorovke – navode ruski portali, a prenosi “Fakti”.