Autor: INFO

  • Dodik: Čestitao sam Vučiću i Vučeviću na pobjedi

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je sinoć predsjedniku Srbije Aleksadru Vučiću i lideru SNS Milošu Vučeviću pobjedu na izborima.

    “Čestitam svim građanima koji su glasali za napredak i prosperitet i u ovim izazovnim međunarodnim okolnostima izabrali političku stabilnost Srbije”, naveo je Dodik na platformi X (Tviter).

    On je kazao da je ponosan na sve ljude iz Republike Srpske koji su glasali na izborima i time pokazali dodatnu integraciju Srpske sa Srbijom.

  • Drama u Americi: Zabio se u Bajdenovu kolonu, potegnuto oružje

    Drama u Americi: Zabio se u Bajdenovu kolonu, potegnuto oružje

    Agenti Tajne službe koji štite predsjednika SAD Džoa Bajdena potegli su oružje na vozača automobila koji se zakucao u džip iz njegove pratnje.

    Incident se dogodio u nedjelju oko 20 časova po lokalnom vremenu kada su Bajden i njegova supruga izlazili iz predizbornog štaba u Vilmingtonu u Delaveru.

    Bajden je zastao i iznenađeno pogledao u pravcu sudara. On i prva dama nisu povrijeđeni u incidentu.

    Kako su američki mediji javili, automobil koji je udario u džip iz predsjedničke kolone ima tablice Delavera. Incident se dogodio na raskrsnici.

    Vozilo je, kako prenose svjetski mediji, pokušalo da nastavi ka zatvorenoj raskrsnici prije nego što je osoblje Tajne službe sa izvučenim oružjem krenulo u akciju i opkolilo vozača, dajući mu uputstva da podigne ruke.

    Na snimku koji kruži mrežama čuje se kako mu naređuju da otvori vrata vozila. Nije poznato da li ih je poslušao.

    Ime vozača nije objavljeno.

    Iz Bijele kuće se nisu još oglasili ovim povodom, prenosi “Telegraf”.

    Mediji prenose da su Džo Bajden i prva dama bezbjedno smješteni u vozilo i odvedeni.

  • Dačić smatra da SPS nakon ovih izbora treba novog lidera

    Dačić smatra da SPS nakon ovih izbora treba novog lidera

    Ivica Dačić, lider SPS, rekao je da je nezadovoljan rezultatom socijalista i kako misli da stranka treba naći novog lidera.

    Na početku obraćanja je čestitao SNS i Aleksandru Vučiću “na ubjedljivoj pobjedi na svim nivoima na ovim izborima”.

    – Izbori su protekli u mirnoj i demokratskoj atmosferi. Mi nismo zadovoljni rezultatom, uključujući i mene kao lidera liste. Svakako treba analizirati šta je bio problem. Ono što sam rekao – kakvi god da budu rezultati mi smo spremni na saradnju sa SNS na svim nivoima – poručio je Dačić.

    Kako je rekao, na parlamentarnom nivou SNS će imati apsolutnu većinu.

    – U Beogradu smo spremni na saradnju sa SNS. To je bitno pošto se još ne zna ko koliko mandata ima. Naravno, ukoliko SNS bude želio, mi smo spremni da tu saradnju nastavimo i na nacionalnom nivou – naveo je Dačić.

    Lider SPS je podsjetio da je na čelu stranke punih 17 godina, piše Blic.

    – Naravno da je ovaj rezultat nezadovoljavajući, naravno da ćemo razmatrati ovaj rezultat. Moje je mišljenje da treba naći novog lidera SPS. Treba da napravimo analizu možemo li i mogu li ja dalje da nastavim. Uvijek sam smatrao da su državni interesi ispred partijskih. Znamo kakvi se izazovi pred nas postavljaju i bez obzira na našu poziciju u vlasti naši stavovi se ne mijenjaju – zaključio je Dačić.

  • Opozicija pozvala na proteste zbog izborne krađe

    Opozicija pozvala na proteste zbog izborne krađe

    Koalicija “Srbija protiv nasilja” pozvala je sinoć nakon završetka izbornog dana Beograđane na protest protiv, kako kažu, “neviđene krađe izborne volje” nakon što su dramatično izgubili od Aleksandra Vučić, odnosno njegove liste.

    Kako se navodi na sajtu RIK-a jutros, apsolutnu većinu na parlamentarnim izborima ima lista “Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane” koja je osvojila 47,24 posto glasova. Potom slijedi lista “Srbija protiv nasilja” koja je osvojila je 22,86 posto glasova, zatim Socijalistička partija Srbije – 6,67, dok izborna lista “Nada za Srbiju” ima 4.94 posto.

    Sljedeća je lista “Mi – glas iz naroda – Branimir Nestorović” sa 4,63 posto, dok koalicija Dveri i Zavetnika “Nacionalno okupljanje” ima 2,8 posto glasova.

    Tačnih podataka za Beograd nema, ali je Vućić i tu proglasio pobjedu, koju iz opozicije ne priznaju i tvrde da “nema šanse da je dobio Beograd”.

    Oni ističu da su izbori neregularni i da je u Beograd na glasanje, kao osigurač SNS-a, došlo desetine hiljada birača koji tu ne žive.

    “S obzirom na to da je više od 40 hiljada ljudi bez legalnog prebivališta u Beogradu organizovano i dovedeno radi podrške SNS listi, čime je drastično promijenjena izborna volja Beograđana, zahtjevamo poništavanje izbora u gradu Beogradu i ponavljanje glasanja za Skupštinu grada”, navodi se u saopćenju.

    Oni zahtijevaju “čišćenje biračkog spiska” prije održavanja novih izbora.

    “Pozivamo građane Beograda na proteste zbog krađe izborne volje isped Gradske Skupštine (Starog dvora) u 18 sati, odakle ćemo se uputiti ka sjedištu Republičke izborne komisije u ulici Kralja Milana“, zaključuje se u saopćenju liste “Srbija protiv nasilja”.

    Razlika između prvoplasirane liste Aleksandra Vučića i njihove opozicione liste koja je bila na drugom mjestu je oko 20-ak procenata na cjelokupnim izborima, ali se očekuje da je u Beogradu ta razlika manja.

    Nosioci liste “Srbija protiv nasilja” Marinika Tepić i Miroslav Aleksić kazali su da ne prihvataju projekcije SNS-a da su pobjednici izbora u Beogradu te su istaknuli kako je rezultat koji predstavlja SNS nerealan. Ističu da se bore svim demokratskim sredstvima protiv krađe glasanja, ali da je to bilo nemoguće spriječiti. Osim ljudi iz RS-a sa fiktivnim prebivalištem, oni vjeruju da je bilo i velike kupovine glasova, ali u svakom slučaju ističu da bi brojevi u Beogradu trebali ići u njihovu korist.

    “Ono što prvo želim da kažem da je potpuno jasno da, što se tiče Beograda, da su stranke opozicije dobile više glasova od stranka vlasti – SPS i SNS. Njihov zajednički zbir je nešto oko 40 posto. U apsolutnim brojevima, oni su dobili manje u Beogradu zato što je prošli put njihova beogradska lista imala 38 posto, Vojislav Šešelj skoro dva, a na toj listi je i Milan Stamatović koji je prošle godine imao sa Sašom Radulovićem imao preko dva posto u Beograda. Neka bar pola pripadne Stamatoviću i to kad se sve sabere oni bili preko 40 posto, a to se sad sigurno neće desiti”, prognozirao je Đilas sinoć.

  • Nestorović najavio nove izbore, ne želi da iznevjeri glasače

    Nestorović najavio nove izbore, ne želi da iznevjeri glasače

    Nosilac liste “Mi – glas iz naroda” doktor Branimir Nestorović rekao je na konferenciji za medije u izbornom štabu te liste da je taj pokret postao relevantna politička snaga i da neće praviti koalicione sporazume u Beogradu.

    On je dodao kako “mora da razočara” predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

    – Mogu da obećam da nećemo iznevjeriti ljude koji su glasali za nas. Računamo da ćemo rasti i da ćemo za izvjestan period postati dominantna politička snaga u Srbiji – rekao je Nestorović.

    On je po pitanju izbora u Beogradu rekao da taj pokret ne razmišlja o koaliciji i da će podržati svaki konstruktivan prijedlog u Skupštini grada.

    Mislim da će biti jako teško formirati gradsku vlast. Biće novih izbora vjerovatno brzo. Mi nećemo podržati nijednu stranu – naglasio je on.

    Ponovio je da neće trgovati i da nemaju koalicioni potencijal.

    – Bilo bi glupo da narodnu energiju koja je uložena u nas iznevjerimo na prvom koraku – naglasio je dr Nestorović.

    On se na društvenoj mreži X zahvalio Srbiji.

    Kandidat te liste za gradonačelnika Beograda, Aleksandar Jerković, naglasio je da su cijelu izbornu kampanju u Beogradu iznijeli putem društvenih mreža.

    On se zahvalio svima koji su preko društvenih mreža širili objave i pomogli da se čuje za njih.

    – Nismo dobili odgovarajući prostor u kampanji za Beograd – istakao je Jerković.

    Prema preliminarnim rezultatima koje je objavio CeSID, lista “Mi, Glas iz naroda” dobila je podršku 4,8 odsto izašlih birača.

  • Stevandić uputio čestitke SNS-u

    Stevandić uputio čestitke SNS-u

    U poruci objavljenoj na društvenim mrežama, predsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srlske dr. Nenad Stevandić, uputio je čestitke predsjedniku Srbije i Srpskoj naprednoj stranci (SNS), u kojoj je naglasio čvrstinu i inteligenciju Srbije kao ključne faktore njenog uspjeha.

    Stevandić je takođe odbacio percepciju Beograda kao antisrpskog grada, naglašavajući njegovu povezanost s ukupnim srpskim identitetom. U svom izlaganju, Stevandić je izrazio zadovoljstvo zbog raspuštanja firme “Proglas”, čiji su se lideri okoristili o vlast, dok su istovremeno djelovali protiv iste te vlasti.

    “Dobro je što se ova plaćenička firma ‘Proglas’, čiji su lideri izvukli korist od ove vlasti, sada našla u rasulu. Mi iz Srpske uvijek imamo pravi instinkt”, izjavio je Stevandić.

  • “Siguran sam da će Šapić biti gradonačelnik”

    “Siguran sam da će Šapić biti gradonačelnik”

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se iz štaba SNS-a i poručio da je i u Beogradu lista “Srbija ne sme da stane” osvojila većinu.

    “Prelimirnarni rezultati su da je prva, pobednička lista “Srbija ne sme da stane” na 38,5 procenata glasova, “Srbija protiv nasilja” 35 posto, zatim je na 6 procenata Nada i na 5,4 SPS, 5,1 Nestorović”, rekao je Vučić.

    Kaže da nije sigurno ko će formirati vlast u Beogradu, a to zavisi od Nestorovića (6 mandata) i od DVERI koje mogu da pređu cenzus (trenutno na 2,8%).

    Ipak, ističe da je uveren da će gradonačelnik biti Aleksandar Šapić.

    “Za nas je važno da ujedinimo narod i ljude, ko god bude formirao većinu u Beogradu”, kazao je Vučić.

  • Poznato kako će da izgleda Skupština Srbije

    Prema prvim projekcijama IPSOS/CeSID-a, na osnovu 80,2 obrađenog uzorka poznati su prvi rezultati izbora u Srbiji.

    Na osnovu 80,2 odsto uzorka CeSID/IPSOS-a lista “Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane” osvojila je 46,4 odsto glasova odnosno 129 mandata.

    Na drugom mestu je “Srbija protiv nasilja” sa 23,3 odsto ili 64 mandata.

    Treću poziciju zauzima koalicija oko SPS-a sa 6,7 odsto ili 18 mandata.

    Koalicija NADA osvojila je 4,8 odsto ili 13 mandata.

    Cenzus, prema ovim projekcijama, prolazi i lista “Dr Branimir Nestorović – mi – glas iz naroda” sa 4,8 odsto glasova, odnosno 13 mandata.

    Od manjinskih lista, očekuje se da Savez vojvođanskih Mađara ima 6 mandata, koalicija Stranke pravde i pomirenja i Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini tri mandata, SDA Sulejmana Ugljanina dva mandata i po mandat lista Šaipa Kamberija i Ruska stranka.

  • Vučić: Apsolutna većina

    Vučić: Apsolutna većina

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je da će lista “Srbija protiv nasilja” imati apsolutnu većinu.

    “Iako su govori da neće tako da bude u Beogradu je nesumnjivo najviše glasova osvojila lista ‘Srbija ne sme da stane'”, istakao je Vučić na početku obraćanja.

    “Postoje izbori o kojima niko nije govorio večeras. U izborima za Pokrajinsku skupštinu Vojvodine od 120 poslanika ubedljiva apsolutna većina je na listi ‘Srbija ne sme da stane’ imaćemo između 67 i 69 poslanika. Drugoplasirana je ‘Srbija protiv nasilja’ 28-29 značajno više nego dvostruko manje, trećeplasirana SVM 9 mandata, SPS sa 7 mandata, koalicija NADA sa 6 i Ruska stranka sa 1 mandatom”, izjavio je Vučić.

    “Lista ‘Srbija ne sme da stane’ osvojila je 74,2% glasova, a ‘Srbija lista protiv nasilja’ tek nešto više od 5% glasova od našeg naroda na Kosovu i Metohiji”, rekao je Vučić.

    Vučić ističe da lista “Srbija ne sme da stane” ima 46,6%, lista “Srbija protiv nasilja” 25% bez uračunatih glasova sa KiM.

    Lista “Srbija protiv nasilja” imaće više od 127 mandata, imaće apsolutnu većinu.

    Vučić je naveo da je lsita “Srbija ne sme da stane” prva u Beogradu sa 38,5%.

    “Druga je ‘Srbija protiv nasilja’ sa 35 procenta, trećeplasirana NADA sa šest odsto, 5,4 SPS i 5,1 Nestorović”, rekao je Vučić.

    Vučić ističe da nije sigurno ko će formirati vlast u Beogradu, a to zavisi od Nestorovića (6 mandata) i od DVERI koje mogu da pređu cenzus (trenutno na 2,8%). On navodi da je uveren da će gradonačelnik biti Aleksandar Šapić.

    “Za nas je važno da ujedinimo narod i ljude, ko god bude formirao većinu u Beogradu”, rekao je Vučić.

    Vučić ističe da je ovo apsolutna pobeda zbog koje je srećan.

    “Ljudi znaju da želimo Srbiji dobro, da moramo da se borimo za EKSPO. A narodu smo obećali da će Srbija biti drugačija zemlja. Ostalo nam je mnogo toga da uradimo! A da posle 11 godina vladavine dobijete ovakav rezultat, pa ja sam beskrajno srećan”, rekao je Vučić.

    Vučić navodi da su pokušali da mu objasne da su njegove komšije njegovi kumovi, a da su ga posebno zabolele pretnje ljudima iz Republike Srpske.

    “Skoro nikakve promene nema u stvarnom broju glasova, to su bile zastrašujuće pretnje. Napadate ih zbog lažnog biračkog mesta. Ceo naš narod ste osudili. Nema laži kojima se nisu služili”, istakao je Vučić.

    On ističe da je danas bio angažovan prevoz za mnoge, od majki do starijih žena.

    “To je posao političkih stranaka, kakve to veze ima sa biračkim mestom? Važnije je za budućnost Srbije jeste da ćemo morati sebe da menjamo, i mnogo više nego ranije da sklonimo bahate i arogantne ljude koji neće da razgovaraju sa narodom”, rekao je Vučić.

    “Biće teških pregovora. Uvek ćemo čuvati Kosovo i Metohiju kao deo teritorije. Pošto su prethodnih dana govorili kako će da pobede u Kruševcu, Kragujevcu, odmah da vas obavestim svugde je pobedila lista ‘Srbija ne sme da stane'”, rekao je Vučić.

    Vučić je najavio je i da će sledeći izbori biti 2027. godine – predsednički, parlamentarni, beogradski, pokrajinski.

    Vučić je naveo da nije bilo nijednog ružnog incidenta osim onog u Odžacima.

    “Izbori su protekli u mirnoj atmosferi. Lagali su pristalice, lagali su sebe, proglasili bi pobedu, ali kako da proglasiš pobedu kad imaš 25% zaostatka. Ponosan sam na našu kampanju. Nikome nismo pomenuli ni oca ni majku, ni dete ni suprugu, supruga. Drugi su to radili, sve se svodilo na to koliko ćete ružnih reči da kažete, niko ne želi za to da glasa”, rekao je Vučić.

    Vučić navodi da je srećan načinom kako je vođena kampanja.

    “Mi ćemo da vodimo politiku stabilnosti, politiku odgovornosti i daljeg napretka naše zemlje”, istakao je Vučić.

    Vučić se zahvalio prijateljima iz Republike Srpske, Crne Gore i svima koji su ih podržali.

    U Srbiji su danas održani izbori za poslanike Skupštine Srbije i Skupštine Vojvodine, kao i lokalni izbori u 65 opština i gradova uključujući Beograd.

  • Na šta će Milorad Dodik potrošiti više od 56 miliona maraka

    Na šta će Milorad Dodik potrošiti više od 56 miliona maraka

    Budžet predsjednika Republike Srpske za 2024. godinu iznosi 56.488.200 KM i jednak je rebalansu ovogodišnjeg budžeta.

    Prema novcu koji ima na raspolaganju, Milorad Dodik je najmoćniji predsjednik u regionu.

    – Aleksandar Vučić raspolaže 17 puta manjim budžetom. Još manje sredstava na raspolaganju ima predsjednik Crne Gore. Predsjednik Hrvatske, za razliku od Dodika, raspolaže sa 10,6 miliona maraka, a manje od Dodika na raspolaganju ima i predsjednica Slovenije, najrazvijenije zemlje bivše zajedničke države – objavila je N1.

    Na šta Dodik planira da potroši više od 56 miliona maraka?


    – Prijedlogom budžeta Republike Srpske za 2024. godine planirana su sredstva u okviru budžetskog korisnika Predsjednik Republike Srpske za Projekat podrške humanitarnim i društveno korisnim akcijama i pokroviteljstva i Projekat podrške za izgradnju, adaptaciju i opremanje objekata za djecu i omladinu, u ukupnom iznosu od 50 miliona KM, dok su sredstva na pomenutim pozicijama Rebalansom budžeta Republike Srpske za 2023. godinu planirana u iznosu od 39,1 milion KM – piše u obrazloženju budžeta RS za 2024.

    U prevodu, Dodik će, umjesto nadležnih ministarstava u Vladi RS, sa ukupno 50 miliona pomagati humanitarne akcije i gradnju objekata za djecu i omladinu.

    Gdje će da ode preostalih šest miliona maraka?

    Prema strukturi budžeta, rashodi za bruto naknade troškova i ostalih ličnih primanja zaposlenih po osnovu rada biće 120.800 KM, za komunalije i energiju 280.000 KM, za tzv. tekuće održavanje 250.000 KM, na putovanja i smještaj 280.000 KM, te na rashode za stručne usluge 160.000 maraka.

    Istina, svi ovi rashodi su smanjeni u odnosu na ovogodišnji budžet, u korist onih 50 miliona KM za donacije!?

    Dalje, rashodi za bruto naknade van radnog odnosa u 2024. iznosiće ukupno 410.000 KM, a reprezentacija 175.000 KM, umjesto ovogodišnjih 250.000 maraka.

    Manje medalja
    Biće i manje medalja jer troškovi za njihovu izradu iznose 100.000 KM naspram 420.000 ove godine. Za obilježavanje proslave Dana Republike u budžetu predsjednika za 2024. planirano je pola miliona KM, a veliko smanjenje desilo se na poziciji Izdaci za investiciono održavanje, rekonstrukciju i adaptaciju zgrada i objekata – sa 3,9 miliona na 20.000 KM i na budžetskoj poziciji Izdaci za nabavku postrojenja i opreme – sa 4,2 miliona na 33.200 KM.

    Podsećamo, iza ove budžetske stavke u institucijama RS najčešće se krije kupovina službenih automobila, o čemu je Srpskainfo pisala.

    Poređenja radi, budžet Narodne skupštine iznosi 14,9 miliona KM, Ustavnog suda 2,9 miliona, Vlade RS 21,5 miliona KM, Službe za zajedničke poslove Vlade 11,6 miliona, Helikopterskog servisa 3,2 miliona, dok je Civilna zaštita dobila 8,8 miliona KM.

    Budžet MUP RS je 290,4 miliona maraka, a Ministarstva prosvjete i kulture 18,9 miliona.