Autor: INFO

  • Ostali bez municije?; Ukrajinci prinuđeni da smanje broj operacija

    Ostali bez municije?; Ukrajinci prinuđeni da smanje broj operacija

    Ukrajinski vojnici na liniji fronta suočavaju se sa nedostatkom artiljerijskih granata, što ih je primoralo da smanje neke vojne operacije.

    General Oleksandr Tarnavski rekao je Rojtersu da postoji problem sa municijom, posebno granatama.

    “Ove količine koje imamo nisu dovoljne da podmirimo naše potrebe. Ponovo planiramo zadatke koje smo sebi postavili i smanjujemo ih jer moramo da obezbedimo municiju”, kaže on.

    Tarnavski je dodao da je nedostatak artiljerijskih granata značajan problem za Ukrajinu, ali i napomenuo da se ruske snage suočavaju sa problemima sa municijom. Podsetimo, Evropska unija nije uspela da postigne konsenzus o ključnom paketu pomoći Ukrajini od 50 milijardi evra.

  • Vučić: U Beogradu dovode u pitanje rezultat oni koji gube svaki put

    Vučić: U Beogradu dovode u pitanje rezultat oni koji gube svaki put

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u svom večerašnjem obraćanju naciji kaže da smo kroz krize uspeli da se razvijamo.
    – Promenili smo lice Srbije – kazao je Vučić.

    Ističe da na vlast u Srbiji može da dođe onaj ko ponudi neku politiku, a ne mržnju.

    – Osvojili smo malo manje od dva miliona glasova. Besmisleno mi je da bilo šta govorim, ali je čudno da ima mnogo više vesti o svima drugima, nego o onima koji su dobili poverenje naroda – kaže predsednik.

    Srbija je ozbiljna zemlja, vladaće mir
    Ljudima hoću da kažem da ne brinu zbog neodgovornog ponašanja pojedinaca, kaže Vučić.

    – Srbija je ozbiljna zemlja, vladaće mir, red i zakoni. Imali smo poštene izbore, i oni su rezultat i kampanje i prethodnog rada. Kada vi ovde pustite čoveka koji kaže da je protiv njega vođena kampanja, a on emituje spotove u kojima protivnika naziva izdajnicima, pa posle ima skrupula da govori o negativnoj kampanji – kaže on.

    Predsednik ističe da ljudi iz Srpske imaju pravo da glasaju u Srbiji, i to po zakonima koje je donela prethodna vlast.

    – A onda idu u hajku protiv našeg naroda zbog njihovog političkog opredeljenja. Da objasnim, da biste dobili narodno poverenje, morate da pokažete odgovornost i ozbiljnost u radu. Posle teških 11 godina, sa mnogim krizama, povećali smo broj zaposlenih i uspeli da razvijemo zemlju – kaže Vučić.

    On kaže da politički protivnici nemaju politiku, i da su građani to prepoznali.

    – Ovo je veliki odziv i za evropske prilike, i hvala građanima. Mi smo već danas krenuli da radimo, obilazićemo narednih dana infrastrukturne projekte, da vide građani ono što nije deo kampanje – rekao je predsednik.

    Veće plate i penzije od 1. januara
    Od 1. januara kreće novo povećanje plata i penzija i kaže da se nada, ako budemo imati dobar rast BDP, idemo da dodatan rast standarda građana.

    Nikada nećemo dati pristup tzv. Kosovu u UN, kazao je on.

    – Biće mnogo muka oko KiM, ali to je ono što ljudi znaju. Borićemo se i čuvaćemo naše interese. Neće biti laka svaka odluka, ali rekli smo koje su naše crvene linije – istakao je predsednik.

    On se posebno izvinio svim Srbima koji imaju pravo da glasaju, a vređani su.

    – Na 98 odsto mesta koji su izbrojani, lista Srbija ne sme da stane je na svim mestima dobila veći broj glasova. Dakle nije bilo džakova, već je viđen jasan rast liste Srbija ne sme da stane – rekao je Vučić.

    Kaže da su građani jasno pokazali da žele sigurnost i stabilnost, i da će to i imati.

    – Želim da ukažem na nešto gde imamo jedan problem. Ukoliko, ja sam svakako neko ko je veteran u politici, SNS ima novo rukovodstvo, ali morate da pogledate nekim činjenicama u oči. Lista Srbija ne sme da stane, ja sam danas analizirao deo rezultata, i nastaviću to da radim u narednom periodu, kada vidite određene gradove, videćete da je lokalna lista dobila po 5 ili 6 indeksnih poena manje nego republička lista – ističe on.

    Političari moraju biti odgovorniji
    Vučić kaže da to spušta nivo parlamentarne liste, i da bi maksimum glasova u ovom trenutku bio 100 hiljada veći da nije bilo lokalnih izbora.

    – U Beogradu dovode u pitanje rezultat oni koji izgube svaki put. Ja to razumem, ali političari moraju da budu malo odgovorniji. Ja sam i tokom kampanje rekao da se dogodila promena, i da SNS vodi u Beogradu. Ljudi ne možete da kritikujete Zimsku bajku i Beograd na vodi, kada to ljudi vole – kaže predsednik.

    On ističe da je on rođen u ovom gradu, i da to nije prednost u odnosu na identitet Piroćanca ili Kruševljanina.

    – Oni su imali prednost, a vidite da smo mi imali jedini ozbiljna istraživanja. Došlo je do promene, i mi smo pred izbore videli da pobeđujemo sa pet odsto glasova, i to je tačno – kazao je Vučić.

    Predsednik dodaje da lista Srbija ne sme da stane sa listom SPS ima 54 mandata u Beogradu, i da jedan nedostaje za pata karte.

  • Aleksić i Tepić najavili štrajk glađu

    Aleksić i Tepić najavili štrajk glađu

    Marinika Tepić i Miroslav Miki Aleksić ispred liste “Srbija protiv nasilja” najavili su štrajk glađu večeras ispred Republičke izborne komisije.

    Simpatizeri te liste došli su do zgrade RIK-a protestujući zbog navodne krađe glasova.

    Na trenutak je izbilo koškanje ispred zaštitne ograde koja djeli okupljene od ulaza u RIK u Ulici kralja Milana.Na protestu su se pojavili i Dragan Đilas i poslanik Srđan Milivojević koji su govorili o zahtjevima te liste. Oni zahtijevaju da pregledaju zapisnike RIK-a i prilože dokaze o navodnim nepravilnostima na jučerašnjem glasanju.

    Oglasila se i Ana Brnabić
    Premijerka Ana Brnabić oglasila se na svom nalogu na mreži Iks (tviter) i prokomentarisala okupljanje ispred RIK-a.

    – Nastavlja se niz genijalnih poteza i jasnih planova Đilasove opozicije. Najnoviji: upašće u RIK sa željom i namjerom da tamo ostanu! Zašto, kako, nema veze, važno da prave haos i da nekog maltretiraju. Dakle, sve redovno, kao i uvijek, i kao što smo jasno rekli na početku kampanje – napisala je ona.

  • Đajić: Formiran tim stručnjaka za odlazak u Hag

    Đajić: Formiran tim stručnjaka za odlazak u Hag

    Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra /UKC/ Republike Srpske Vlado Đajić rekao je Srni da je formirao tim stručnjaka koji bi trebalo da otputuje u Hag kako bi pregledali generala Ratka Mladića, čije se zdravstveno stanje sve više pogoršava.

    Đajić je istakao da neće izostati podrška ove zdravstvene ustanove u liječenju generala Mladića.

    • Imamo neke informacije od čega je bolestan, ali želimo otići na lice mjesta, da pregledamo generala, pogledamo nalaze i damo naše preporuke za dalje liječenje, koje lijekove primijeniti, kao i gdje ga trebe liječiti – rekao je Đajić.

    On je napomenuo da će biti poslata molba Hagu, te kada stigne odobrenje, tim će biti spreman da ode na put.

    • To je naša patriotska, ali i ljekarska obaveza. Želja nam je da odemo tamo, a troškove puta i boravka ćemo sami finansirati – rekao je Đajić.

    Zdravstveno stanje generala Ratka Mladića se sve više pogoršava i stav medicinskih eksperata je da bi morao da iz pritvora Haškog mehanizma bude prebačen u Srbiji gdje bi mogao da dobije adekvatno liječenje, izjavio je danas Srni generalov sin Darko Mladić.

    • Radimo na tome da se pošalju kardiolog, neurolog, pulmolog, a videćemo još neke specijalnosti. Imaćemo lekarski tim od najmanje tri-četiri eksperta iz Srbije, a možda i iz Republike Srpske. U kontaktu smo sa Univerzitetskim kliničkim centrom u Banjaluci da oni daju deo tih stručnjaka – rekao je Mladić.
  • Tužilaštvo: Debevec i Mehmedagić se sumnjiče za krivična djela zloupotrebe položaja

    Tužilaštvo: Debevec i Mehmedagić se sumnjiče za krivična djela zloupotrebe položaja

    Po naredbi postupajućeg tužioca Tužilaštva BiH, policijski službenici Agencije za istrage i zaštitu, u popodnevnim satima, lišili su slobode Ranka Debeveca predsjednika Suda BiH i Osmana Mehmedagića, bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije, saopšteno je iz Tužilaštva.

    Ističe se da se navedena lica sumnjiče za krivična djela zloupotrebe položaja, povezana sa drugim krivičnim djelima iz Krivičnog zakona BiH.

    • U interesu predmeta u ovom trenutku ne možemo davati više detalja ili informacija – dodaje se u saopštenju.
  • U Sarajevu uhapšeni Debevec i Mehmedagić

    U Sarajevu uhapšeni Debevec i Mehmedagić

    U Sarajevu su danas uhapšeni predsjednik Suda BiH Ranko Debevec i bivši direktor OBA-e Osman Mehmedagić, potvrdio je za RTRS ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić.

    Hapšenja su izvršili pripadnici SIPA-e.

    • Terete se za zloupotrebu službenog položaja – rekao je Nešić.

    Kako Kliks nezvanično saznaje osumnjičeni su za nelegalno prisluškivanje određenih političkih subjekata.

    Kako piše portal Kliks, Debevec je uhapšen u ugostiteljskom objektu na području Istočnog Sarajeva dok je bio u društvu aktuelnog direktora OBA-e Almira DŽuve.

  • Cvijanović: Neprihvatljive optužbe dijela opozicije u Srbiji, pokazuju političku nezrelost

    Cvijanović: Neprihvatljive optužbe dijela opozicije u Srbiji, pokazuju političku nezrelost

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je danas da su neprihvatljive optužbe dijela opozicije u Srbiji na račun glasača iz Republike Srpske.

    Cvijanovićeva je istakla da to pokazuje političku nezrelost onih koji se za političku poziciju bore na pogrešan način.

    • To je i ljudski pogrešan način. Mislim da su ljudi, pa i Republika Srpska i Srbija povezani i nema potrebe da niko pokazuje koliko je nizak ili primitivan, te da vrijeđa bilo koga na takav način – rekla je ona.

    Cvijanovićeva je naglasila da je Srbija izabrala i pokazala da želi stabilnost, napredak i da ide putem kojim je krenula prije nekoliko godina.

    Dodala je da je očigledno da građani prepoznaju vrijednost takvog puta i politike.

    • Mi smo u Republici Srpskoj zadovoljni nivoom saradnje. Srećni smo što imamo Srbiju koja zna šta radi, kako se čuva i brani nacionalni interes. U svakom slučaju, Srbija brani i interese Republike Srpske – istakla je Cvijanovićeva.
  • Kremlj: Pozdravljamo uspjeh Vučića

    Kremlj: Pozdravljamo uspjeh Vučića

    Kremlj pažljivo prati izbore u Srbiji, a Rusija pozdravlja uspjeh stranke predsjednika Aleksandra Vučića, izjavio je portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov.

    To je isključivo unutrašnje pitanje Srbije, prijateljske i bratske Srbije. Mi, naravno, pozdravljamo ovaj uspjeh gospodina Vučića i nadamo se da će to doprinijeti daljem razvoju Srbije – rekao je Peskov, prenosi RIA Novosti.

    Dodao je da se Moskva nada da će biti nastavljeno dalje jačanje prijateljstva dvije zemlje, uzajamnog poštovanja i obostrano korisnih odnosa.

    Na parlamentarnim izborima u Srbiji, prema podacima RIK-a na osnovu podataka sa 7.886 od ukupno 8.273 biračka mjesta, najviše glasova osvojila je izborna lista Aleksanadar Vučić – Srbija ne sme da stane i to 46,78 odsto.

  • Zelenski, lažeš? Ovo je samoubilačka misija

    Zelenski, lažeš? Ovo je samoubilačka misija

    Dva meseca ukrajinski marinci predvode napad preko reke Dnjepar u region herson, što je najnoviji pokušaj da se probije ruska odbranu na jugu i preokrene rat.

    Vojnici i marinci koji su učestvovali u prelazu reke opisali su za Njujork tajms ofanzivu kao brutalnu i uzaludnu. Tvrde da su brojni vojnici umirali čak i pre nego što su stigli na drugu stranu obale.

    U slučaju Dnjepra predsednik Volodimir Zelenski i drugi ukrajinski zvanipnici nedavno su sugerirsli da su marinci stekli uporište na istočnoj obali. Ministarstvo spoljnih poslova objavilo je čak prošlog meseca saopštenje u kom tvrdi da su uspostavili nekoliko uporišta. Ali, marinci i vojnici koji su bili tamo kažu da ovi izveštaji jednostavno nisu tačni.

    Šestorica vojnika s kojima su pričali novinari američkog lista I koji su zahtevali anonimnost, rekli su da su noću sedeli u vodi, dok su granate padale svuda oko njih.
    Nekoliko vojnika i marinaca reklo je novinarima da su zabrinuti zbog velikih žrtava i preoptimističnih izjava zvaničnika o napretku ofanzive.

    Njujork tajms navodi da se sada neke od najžešćih borbi vode kod sela Krinki, na istočnoj obali, 30-ak kilometara uzvodno od grada Hersona, gde su ukrajinske trupe zauzele uzak pojas ribarskih kuća. To je jedino mesto gde su uspeli da postave uporište.

    Snimak tog područja, emitovan iz drona, a koji je Njujork tajms video, potvrdio je iskaze vojnika o teškim ruskim vazdušnim napadima, koji su pretvorili obalu reke u masu blata i polomljenog drveća.

    Nove trupe koje stižu na istočnu obalu moraju da gaze po telima vojnika koja leže u blatu, rekao je “Oleksij”, iskusni vojnik koji se borio u Krinkiju u oktobru i od tada više puta prelazio reku kako bi pomogao u evakuaciji ranjenika.

    Neki od mrtvih marinaca, prema rečima, “Volodimira”, leže čak dva meseca jer jedinice zbog teškog granatiranja ne mogu da izvuku tela preminulih. “Situacija na levoj obali je jako teška”, rekao je on.

    S obzirom na to da je ukrajinska kontraofanziva zapela, a SAD i EU pokazuju znakove zamora, ofanziva preko reke pomno se prati. Ukrajinci se nadaju da mogu da naprave prodor dovoljno dubok da zaprete ruskim rutama za snabdevanje i njenim položajima na jugu.

    “Tamo se nemoguće učvrstiti. Tamo je nemoguće premestiti opremu. To čak nije ni borba za opstanak”, rekao je “Oleksij” i dodao: “To je samoubilačka misija.”
    Prema njegovim rečima, loša priprema i logistika ukrajinskih zapovednika desetkovali su njegov bataljon. Ranjeni ljudi su ostavljani zbog nedostatka čamaca, rekao je, a brutalni uslovi degradiraju moral među vojnicima.

    “Ljudi koji tamo završe nisu psihički pripremljeni”, dodao je. “Oni čak i ne razumeju kuda idu. Zapovednici koji ih šalju u bitku im ništa ne govore. Ovako nešto nisam video ni u Bahmutu ili Soledaru”, rekao je, misleći na dve najintenzivnije bitke na istočnom frontu. “Toliko je besmisleno”, dodaje.

  • Da li će u 2024. padati cijena stanova u Republici Srpskoj?

    Da li će u 2024. padati cijena stanova u Republici Srpskoj?

    Sve ukazuje na to da će za domaće građevinske firme naredna godina biti poprilično izazovna, a nije isključeno i da će neke od kompanija, pritisnute finansijskim obavezama, morati “rezati” cijene stanova, poručuju stručnjaci.

    Oni koji ovih dana tragaju za vlastitim krovom nad glavom kažu da se na tržištu već osjeti blagi pad cijena, te se pitaju da li će takva kretanja biti nastavljena.

    I Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka, kaže da se već u ovoj godini bilježi trend stagnacije kupovine nekretnina u odnosu na prethodnu.

    “Prošle godine smo u Srpskoj imali promet oko 2.650 stanova, a za prvih šest mjeseci ove godine to je bilo oko 1.000, što predstavlja blagi trend smanjene tražnje za nekretninama. Ako se ovakva situacija zadrži i u idućoj godini, imaćemo takođe smanjenu tražnju za stanovima”, rekao je Račić za “Nezavisne novine”.

    On je naveo da su visoke kamatne stope na stambene kredite, a neke banke su smanjile i dužinu trajanja takvih kredita.

    “Sve će to uticati da će se građevinska industrija naći u teškoj situaciji i možda bi moglo doći i do određenih finansijskih problema, odnosno teškoća kod nekih kompanija da zadrže nivo poslovanja, što bi u svakom slučaju bilo porazno za našu ekonomiju, jer je građevinarstvo značajna grana”, naveo je Račić.

    Na pitanje može li se stoga dogoditi da dogodine imamo jeftinije, ili čak znatno jeftinije stanove nego što su sada, on odgovara da sve zavisi od toga u kakvoj situaciji budu građevinske firme.

    “Ako su neke građevinske firme u finansijskim teškoćama, ukoliko ih pritisnu obaveze i prema radnicima i prema bankama, one prodaju stanove i ne gledaju na cijenu. Međutim, s obzirom na to da su postojeći stanovi građeni po ulaznim cijenama koje su bile više u odnosu na planirane, teško da možemo očekivati drastičniji pad cijena”, ističe Račić.

    Kako dodaje Račić, mi već sada imamo stagnaciju cijena, što je realno jer je manja i tražnja.

    “I cijena građevinskih materijala se ustalila. Međutim, i dalje imamo pritisak da u građevinskoj industriji rastu plate radnicima. Tako da mislim da će cijene biti na istom nivou kao što je to i u ovoj godini. E, sad, možda će neka firma, koja bude imala finansijske teškoće, morati da pošto-poto proda neku nekretninu, pogotovo ako se radi o većim stanovima. Tu će neko moći da kupi stan ispod cijene koja je na tržištu jer će toj firmi trebati novac da isplati svoje obaveze”, kaže Račić.

    Ovakvim tokovima nisu iznenađeni ni ekonomisti. Kažu, cijene stanova su nerealno visoke.

    “Kad uporedimo cijene stanova sa nekim zemljama Zapada, ali i onim manje razvijenim, ne najrazvijenijim, vidimo da smo ih počeli preticati i vidimo da je to ‘pregrijano’. Stoga nije čudno što će do ovoga doći”, kaže za “Nezavisne novine” ekonomista Slaviša Raković.

    I on je poručio da krediti finansiraju prodaju stanova, a da su kamate visoke. To, dodao je, može da ohladi potražnju i za kreditima i za stanovima. Pritom, naglašava da smanjena potražnja smanjuje i cijene.

    “Ponuda je kod nas trenutno visoka, tako da nije čudno što dolazi do hlađenja tržišta i realno je očekivati sniženje cijena”, naglasio je Raković.

    Jedan mladi bračni par iz Banjaluke, koji već duže vrijeme traži stan, odlučio je da sa time malo pričeka.

    “Mi mjesecima tragamo za stanom i cijene su nam još uvijek dosta visoke. Ali primijetili smo na internet oglasima da cijene polovnih stanova idu ka dolje. Iskreno se nadamo da će to biti nastavljeno kako bismo iduće godine kupili stan”, poručuju oni.