Autor: INFO

  • Borba opozicije za vlast u Srpskoj svela se samo na njenu kritiku

    Borba opozicije za vlast u Srpskoj svela se samo na njenu kritiku

    Manje od godinu dana ostalo je do lokalnih izbora u BiH, a prateći dešavanja u Republici Srpskoj, ne možemo se oteti utisku da ni od vlasti ni od opozicije nismo čuli konkretne prijedloge i ideje kako poboljšati život građana, te na koji način promijeniti sliku razvoja lokalnih zajednica.

    I jednima i drugima možda i ne nedostaje ideja, ali su više okupirani međusobnim prozivanjima ko je izdajnik, a ko nije, ko je više uradio za Srpsku, a ko ju je “zavio u crno”.

    Takva retorika i te kako ide u prilog onima koji su trenutno na vlasti u Republici Srpskoj, jer im konkurenti (čitaj opozicija) priču baziraju na tome kako nadležni godinama rade u svom interesu, a nikako za građane. Kada se na to doda činjenica da trenutna situacija među opozicionim prvacima nije nimalo dobra, vlast u ovom trenutku ima dobitnu kombinaciju, pa čak i da ništa ne uradi do iduće godine.

    Očigledno je da opozicija u najvećoj mjeri samo gleda na poteze vlasti, da bi imala šta da im prigovori, a istovremeno ne daje sopstvene prijedloge kako bi se moglo ispraviti ono u čemu vladajući griješe i tako ubijediti građane da su oni pravi izbor za bolje sutra.

    Politički gledano, sigurno je da opozicija već godinama pravi iste greške prilikom pokušaja da preuzme vlast, a rijetko ko će se okrenuti takvoj, najčešće, bezidejnoj politici, a u kojoj se oni koji treba da donesu promjene i međusobno prepiru.

    Ono što svakako treba istaći jeste da ni vlast nije “sveta i čista”, jer je, od 35 lokalnih zajednica u Srpskoj koje se vode kao nerazvijene ili izrazito nerazvijene, a u većem dijelu njih oni su na vlasti, dopustila da se gase banke, pekare, mesare i da privreda bude na samoj ivici provalije.

    Da stvar bude problematičnija, građani su na neki način svjesni da žive samo od izbornih obećanja, ili od slušanja sukoba između političara, pa svoj revolt prema tome pokazuju odlaskom ili jednostavno zaokruživanjem opcije za koju misle da im može nanijeti manje štete. A od razvoja ni traga ni glasa. O demografiji je suvišno i govoriti.

    Nebojša Tojagić, politički analitičar iz Banjaluke, kaže za “Nezavisne novine” da očekuje da će trenutna razjedinjenost sujetne opozicije uskoro malo popustiti i da će uspjeti pronaći prostor za usaglašeno djelovanje, u prvom redu oko prijedloga zajedničkih kandidata za izbore.

    Dok se to ne desi, smatra, i dalje će jedni druge uvjeravati u vlastitu snagu.

    “Siguran sam da će shvatiti da dobar rezultat mogu napraviti samo zajedno i da će se prestati ponašati kao djeca. Kada to shvate, doći će na red varljivo primirje kada su čarke i sukobi u pitanju, ali i rad na programima sa kojima će se izaći pred građane. Zasad nemaju zajedničke stavove i nemaju jasnu viziju razvoja lokalnih zajednica”, kategoričan je Tojagić.

    Prema njegovom mišljenju, opozicija u Srpskoj je nezainteresovana.

    “Oni se ne takmiče sa inovacijama, idejama koje su negdje već implementirane, već imamo lidere koji čekaju zadnji čas ili koji sad ‘kradu’ programe sa beogradskih izbora, te će ih uskoro predstaviti kao svoje”, navodi on.

    Komunikolog Mladen Bubonjić kaže da opozicija u Srpskoj odavno “zna šta neće, ali ne zna šta hoće”. U prevodu, neće SNSD na vlasti, ali ne znaju kako to da ostvare.

    S druge strane, kaže, vlast je uspješno stvorila atmosferu u kojoj opozicija nema druge opcije nego da negativano pristupa političkim procesima.

    “To je upravo ono što odgovara vladajućima, jer sve dok se opozicija zamajava pokušajima da se vrati na ‘nacionalni pijadestal’ i sve svoje snage usmjerava na pokušaje da dokaže da su ‘veći katolici od pape’, za SNSD i njegove satelite nema bojazni da će izgubiti, ne samo nacionalni primat, nego i vlast koja ide uz njega. Najbolji pokazatelj ove prakse su lokalni izbori, uoči kojih se nerijetko sva predizborna priča ne vrti oko ideja za razvoj i problema koji se tiču lokalnih zajednica, nego oko dokazivanja ko je veći ‘patriota’, a manji ‘izdajnik’, što je narativ koji odgovara opštim izborima”, smatra Bubonjić.

    Zaključujući priču, on smatra da je trenutno teško očekivati da se odnos snaga vlast i opozicija značajno promijeni u Srpskoj.

  • Bjelica: Da li se srpskom narodu ukida sloboda govora?

    Bjelica: Da li se srpskom narodu ukida sloboda govora?

    Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica izjavio je povodom podnošenja krivičnih prijava Sudu BiH protiv njega zbog, kako se navodi, veličanja zločinca Radovana Karadžića, prvog predsjednika Republike Srpske, da je u ovom slučaju riječ i o ugrožavanju slobode govora, te negiranju elementarnih činjenica koje su se dešavale u nedavnoj istoriji.

    Činjenica je da je Radovan Karadžić bio prvi predsjednik Republike Srpske i da ga je birao srpski narod. Skoro 30 godina biramo svoje predsjednike, ali tu slobodu izbora, kao i slobodu govora i mišljenja u Federaciji BiH pokušavaju osporiti – rekao je Bjelica.

    On je odbacio kao neosnovane prijave federalnog ministra unutrašnjih poslova Isaka Rame i takozvanog Instituta za istraživanje genocida Kanada i upitao zašto ovaj institut i ministar nisu tužili rukovodstvo SDA koje je, i nakon presude, veličalo i branilo ratnog zločinca Sakiba Mahmuljina, ali i druge.

    S obzirom da ga zbog javno iznesenih stavova pozivaju da je počinio krivično djelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, Bjelica je upitao da li ista pravila važe za sva tri naroda ili isključivo srpski?

    • Da li federalni ministar ovakvim postupcima čini razdor među narodima BiH? Da li oni koji u Federaciji BiH veličaju i zločine nad srpskim narodom i one koji su ih počinili takođe siju mržnju? Zašto se pojedine odredbe Krivičnog zakona BiH isključivo odnosi na srpski narod – upitao je Bjelica.

    On je ponovio da nikada nije sijao mržnju i da to što ima svoj stav i lično nacionalno poštovanje je sve, samo ne mržnja prema drugom i drugačijem.

    • Sve je ovo dio projekta koji se sprovodi uz logistiku međunarodne zajednice – začepiti usta srpskom narodu, obezvrijediti sve što je srpsko – od istorije, jezika, kulture, postojanja na ovim prostrima, a Bošnjacima brižno gajiti psihologiju žrtve i ubjeđivati svjetsku javnost da su Srbi “genocidan” narod. Da postoji mehanizam da nam zabrane razmišljati i pamtiti ko smo i koliko vrijedimo i to bi uradili – zaključio je visoki funkcioner SDS-a.
  • Dodik: Sud BiH pokušava da ubrza proces i bez prava dođe do presude

    Dodik: Sud BiH pokušava da ubrza proces i bez prava dođe do presude

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da odbijanje Suda BiH da odgodi ročište po zahtjevu njegove odbrane pokazuje da je sve više vidljivo da se pokušava ubrzati taj proces i bez prava što prije doći do presude.

    Pokazaćemo koliko je to sve na klimavim nogama – poručio je Dodik.

    On je rekao da je o ovom procesu već sve rečeno, odnosno da neustavni sud i nelegalni visoki predstavnik pokušavaju da politički progone legalnog predsjednika Republike Srpske.

    Podsjećamo, suđenje predsjedniku Republike Srpske za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita u Sudu BiH nije odgođeno, kako je predložila odbrana, nego ostaje termin u srijedu, 20. decembra.

  • Sud BiH odgovorio: Ostaje termin suđenja 20. decembra

    Sud BiH odgovorio: Ostaje termin suđenja 20. decembra

    Suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita u Sudu BiH nije odgođeno, kako je predložila odbrana, nego ostaje termin u srijedu, 20. decembra, rekao je branilac predsjednika Srpske Goran Bubić.

    Poslali su danas faksom odgovor iz Suda BiH. Termin suđenja ostaje 20. decembar u 13.00 časova – rekao je Bubić.

    Odbrana predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika uputila je u petak, 15. decembra, Krivičnom vanraspravnom vijeću Suda BiH i postupajućem sudiji Mirsadu Striki urgenciju za postupanje Suda o prijedlogu za prenošenje vođenja postupka stvarno nadležnom sudu u Banjaluci, kao i prijedlog za odlaganje glavnog pretresa zakazanog za srijedu, 20. decembar.

    Dodik i vršilac dužnosti Službenog glasnika Srpske Miloš Lukić, optuženi za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita, 16. oktobra na ročištu u Sudu BiH rekli su da ne razumiju optužnicu, nakon čega je konstatovano da su se optuženi izjasnili da nisu krivi.

    Ročište u ovom predmetu odgođeno je 6. decembra pred Sudom BiH, nakon što je odbijen zahtjev advokatskog tima odbrane da ovaj predmet bude prebačen u Banjaluku. Nakon odbijanja zahtjeva, tim odbrane predsjednika Srpske podnio je žalbu, koju je Sud BiH odbio.

    Paralelno sa žalbom, odbrana je bila podnijela i prijedlog za delegaciju nadležnosti.

    Premještanje procesa odbrana je zatražila, između ostalog, zbog sumnje u objektivnost i nepristrasnost Suda BiH.

  • Ukrajinci istražuju: Sumnjaju u Zalužnjeg?

    Ukrajinci istražuju: Sumnjaju u Zalužnjeg?

    Ukrajinska bezbednosna služba istražuje uređaje za prikupljanje informacija koji su pronađeni u kancelariji koju bi ubuduće trebalo da koristi Valerij Zalužnji.

    Istraga je pokrenuta po članu krivičnog zakona Ukrajine o “protivpravnom sticanju, prodaji ili korišćenju posebnih tehničkih sredstava za prikupljanje informacija”, saopštila je bezbednosna služba na platfromi Telegram.

    “Naglašavamo da uređaj nije pronađen u kancelariji Zalužnjeg, već u jednoj od prostorija koje bi u budućnosti mogao koristiti za rad”, dodato je u sapštenju bezbednosne službe, gde je naglašeno da taj uređaj nije bio u operativnom stanju, preneo je Rojters.Glavnokomandujući ukrajinske vojske Zalužnji i predsednik Ukrajine su u konfrontaciji u vezi sa ratom sa Rusijom, jer general tvrdi da sukob ulazi u fazu koja bi dozvolila Moskvi da obnovi svoje vojne snage, s čim se Zelenski ne slaže, navodi agencija.

  • Šta stoji u Nacrtu zakona o imunitetu Republike Srpske

    Šta stoji u Nacrtu zakona o imunitetu Republike Srpske

    Nacrt zakona o imunitetu Republike Srpske propisuje da najviši nosioci izvršne vlasti u Srpskoj nisu krivično ili građanski odgovorni za bilo koji postupak izvršen u okviru njihovih dužnosti i na taj način se štite kao i nosioci zakonodavne i sudske vlasti.

    U obrazloženju ovog akta dostavljenog Narodnoj skupštini navodi se da je razlog za donošenje Nacrta zakona u činjenici da postojeće zakonsko rješenje, koje je 6. oktobra 2002. godine nametnuo tadašnji visoki predstavnik, ostavlja mogućnost vođenja krivičnih postupaka protiv najviših nosilaca izvršne vlasti, čime se utiče na nezavisnost i funkcionisanje izvršne vlasti.

    Stoga se ukazala potreba da se s ciljem zaštite najviših nosilaca izvršne vlasti u Srpskoj propiše da oni nisu krivično ili građanski odgovorni za bilo koji postupak izvršen u okviru svojih dužnosti.

    “Ovim nacrtom zakona reguliše se i to da imunitet imaju i drugi predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, te sudije i javni tužioci protiv kojih se pokrene krivični ili parnični postupak kao posljedica nepoštovanja odluka lica koje nije imenovano za visokog predstavnika (Kristijana Šmita) u skladu sa odredbama Dejtonskog mirovnog sporazuma”, navodi se u obrazloženju, prenosi Srna.

    Predsjednik Srpske Milorad Dodik pozvao je ranije predlagače da uzmu u obzir njegov stav da nije potrebno ni opravdano da se Zakon o imunitetu koji je u proceduri u Narodnoj skupštini Republike Srpske u sadašnjim okolnostima primjenjuje retroaktivno.

    On je u ime institucije koju predstavlja naveo da je ispravno to da ovaj zakon ide kroz redovnu proceduru, te da je njegovo donošenje potrebno zbog kontinuiranog pravnog nasilja kojeg čini lice koje nije imenovano za visokog predstavnika u skladu sa Aneksom 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH pokušajem nametanja zakona i s tim u vezi pokretanja krivičnih postupaka od sudova na nivou BiH.

    Nastavak sedme redovne sjednice Narodne skupštine je u četvrtak u 10 časova.

  • Stanivuković: Sve subvencije biće isplaćene nakon usvajanja rebalansa

    Stanivuković: Sve subvencije biće isplaćene nakon usvajanja rebalansa

    Sve stavke poput podrške poljoprivrednicima i privrednicima, subvencija za vrtiće, subvencije za javni prevoz, grant Domu zdravlja i slično, biće isplaćeni odmah nakon proširenja budžetskog okvira i usvajanja rebalansa budžeta Grada za 2023. godinu.

    Poručio je ovo Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, te dodao da se još čeka da rukovodstvo Skupštine grada zakaže sjednicu.

    “Umjesto da počne da radi svoj posao i zakaže sjednicu, kako bi bila riješena mnoga aktuelna pitanja i bile usvojene važne odluke, predsjednik Skupštine Grada zajedno sa svojim SNSD-om zakazuje proteste poljoprivrednika kojima upravo zbog neodržavanja sjednice nisu isplaćeni podsticaji. Kakav paradoks, bezobrazluk i neodgovornost”, kazao je Stanivuković.

  • Stevandić: Vučić je ozbiljan političar, opozicija može samo sebe kriviti za poraz

    Stevandić: Vučić je ozbiljan političar, opozicija može samo sebe kriviti za poraz

    Komentarišući protekle izbore u Republici Srbiji, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, Nenad Stevandić, istakao je Aleksandra Vučića kao jedinog političara koji vodi ozbiljnu politiku i koji se ne pokušava narodu predstaviti kao hedonista sklonog porocima.


    Stevandić je kritikovao upućivanje ružnih poruka Republici Srpskoj i odricanja od Kosova pred izbore od strane opozicije, nazivajući to neozbiljnim potezom. Naglasio je da je odmah nakon izbora krenulo generiranje mržnje prema Republici Srpskoj, što opoziciju pokušava opravdati kao uzrok vlastitog poraza.


    „Opozicija je izgubila od onih koji su otvarali fabrike, zapošljavali ljude i opremali vojsku, dok su oni upravo suprotno radili dok su bili na vlasti“ rekao je Stevandić za televiziju Hepi.


    Iako ima prebivalište u Republici Srbiji već trideset godina, Stevandić naglašava da nikome iz opozicije nije smetalo kada je glasao u vrijeme Borisa Tadića .
    „Njih Srbija ne želi i za takav rezultat mogu kriviti isključivo za sebe. U kakav napredak mogu voditi oni koji se ujutro odriču Kosova a popodne Republike Srpske?“ konstatuje Stevandić.

    Takav put, smatra Stevandić vodi u razaranje nacionalnog i državnog tkiva.


    “Beograd nije anti-srpski grad, i projekt njegovog urušavanja je propao. Beograd čuva srpsku državu, istoriju i kulturu kao veliki grad, a ne nadsrpski grad pod utjecajem male grupe ljudi,” ističe Stevandić.


    On smatra da su ljudi iz Republike Srpske integralni dio srpskog naroda, doprinoseći porezima i sudjelujući u BDP-u Srbije, te ističe da ih se ne može odbacivati i optuživati.


    Stevandić kkonstatuje na kraju da glasovi iz Republike Srpske nisu bili presudni za izborni rezultat u Srbiji, smatrajući to samo izgovorom za poraz opozicije. Opoziciju opisuje kao jedinstven slučaj u svijetu, tvrdeći da krive vlastiti narod za neuspjeh.

  • Stevandić: Građani Republike Srpske nisu krivi za poraz opozicije, krivi su oni što su zatvarali fabrike i uništili vojsku

    Stevandić: Građani Republike Srpske nisu krivi za poraz opozicije, krivi su oni što su zatvarali fabrike i uništili vojsku

    Predsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske, dr. Nenad Stevandić, analizirao je rezultate parlamentarnih izbora u Srbiji, naglasivši da je narod Republike Srbije prepoznao politiku onih koji otvaraju fabrike i obnavljaju vojsku, te da opozicija za izborni poraz može da krivi samo sebe, ne i građane Republike Srpske.

    “U Srbiji su oni koji su zatvarali fabrike i uništavali vojsku topeći tenkove i rasklapajući avione i opremu, izgubili na izborima od onih koji su fabrike posle njihovog potopa doveli I izgradili, a vojsku obnovili, opremili I osavremenili novom opremom.
    Za to nisu krivi građani Republike Srpske prema kojima se generiše velika mržnja od opozicije I tzv. Kruga dvojke. Mi smo više za peticu!” – poručio je Stevandić na društvenoj mreži X.

  • Vučić objavio kad će Srbija ponovo na izbore

    Vučić objavio kad će Srbija ponovo na izbore

    Aleksandar Vučić obratio se u nedjelju veče na drugoj konferenciji za medije u izbornom štabu liste “Srbija ne sme da stane”, odmah nakon prvih rezultata izbora, gdje je između ostalog spomenuo i kada bi Srbija ponovo mogla na izbore.

    Spominjanje izbora uslijedilo je nakon opisivanja kako je izgledala kampanja političkih partija ove godine, piše Telegraf.

    “Sad nešto da od mene kao političkog veterana nauče učesnici na političkoj sceni. Mnogi misle da dođe vreme da neko dođe na vlast zato što je on tako odlučio, zato što dugo nije bio na vlasti ili zato što je neko drugi dugo bio na vlasti. Nikada to nije razlog. Neko može da bude mnogo dugo na vlasti ako dobro vlada iako je to veoma redak slučaj. Ali morate da vodite drugačiju kampanju, našim protivnicima da se zahvalim jer su izabrali najlošiji put… Nađite način da predstavite svoj program a ne da napadate nečiju porodicu. Imate vremena do 2027. godine da to naučite”, poručio je, a potom potvrdio:

    “Sledeći izbori će biti 2027. godine, tada ćemo imati predsjedničke, parlamentarne, beogradske, osim ako se nešto ne desi u međuvremenu, pokrajinske, a do tada je vrijeme da razvijamo svoju zemlju.”

    Potom je čestitao na izbornim rezultatima protivnicima, zatim zahvalio našem narodu iz cijelog regiona, ljudima koji pripadaju drugim narodima, jer je i “u Novom Pazaru odneta ubedljiva pobeda”…