Autor: INFO

  • Kijev za 6 meseci izgubio 160.000 vojnika

    Kijev za 6 meseci izgubio 160.000 vojnika

    Ove godine glavni cilj ruskih oružanih snaga bio je da odbiju kontraofanzivu Kijeva u kojoj su učestvovale brigade obučene na Zapadu.

    Ovo je rekao visoki ruski general Valerij Gerasimov i dodao da ruske snage neprestano proširuju oblasti kontrole u ​​svim pravcima, preneo je Sputnjik.

    “Za šest meseci neprijateljski gubici na svim pravcima iznosili su oko 160.000 ljudi, više od 3.000 borbenih oklopnih vozila, uključujući 766 tenkova, kao i 121 avion, 23 helikoptera”, rekao je Gerasimov na brifingu za strane vojne atašee. Na sastanku je bilo reči o nastupu Ministarstva odbrane Rusije 2023. godine.

    Ukrajinske oružane snage krenule su u kontraofanzivu 4. juna i nisu uspele da savladaju čak ni taktičku odbrambenu zonu koju su izgradile ruske trupe, što je dovelo do toga da je Ukrajina pretrpela ogromne gubitke u pravcu Zaporožja, dodao je on.

    Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu tvrdi da se ukupni gubici Ukrajine od početka vojne kampanje Moskve približavaju 400.000 vojnika.

    Prema rečima Šojgua: “Od početka specijalne operacije, gubitke ukrajinskih oružanih snaga premašile su 383.000 pripadnika, poginulih i ranjenih, 14.000 tenkova, borbenih vozila pešadije i oklopnih transportera, 553 ratna aviona i 259 helikoptera, 8.500 artiljerijskih komada i veliki broj drugih raketnih sistema.”

    Šojgu tvrdi da je Kijev pretrpeo skoro polovinu ukupnih gubitaka vojnog osoblja otkako je započeo pokušaj kontraofanzive početkom juna. Skupi pritisak nije doneo nikakve posledične teritorijalne dobiti, kao što su nedavno priznali najviši zvaničnici u Kijevu i zapadnim prestonicama.

  • Ugašen požar u kući u Banjaluci

    Ugašen požar u kući u Banjaluci

    Pripadnici Vatrogasno-spasilačke brigade Banjaluke ugasili su požar koji je izbio jutros u jednoj kući u Banjaluci.
    Kako je potvrđeno iz Vatrogasno-spasilačke brigade, gorjela je jedna prostorija, a u požaru nije bilo povrijeđenih.

    Uzrok požara još uvijek nije poznat.

  • Kovačević: Srpska spremna da sa partnerima u BiH razgovara o izmjenama Izbornog zakona, ali ne prihvata nametanja Šmita

    Kovačević: Srpska spremna da sa partnerima u BiH razgovara o izmjenama Izbornog zakona, ali ne prihvata nametanja Šmita

    Delegat u Klubu Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da je Republike Srpske spremna da sa partnerima u BiH razgovara o eventualnim izmjenama Izbornog zakona, ali da nije spremna da prihvati bilo šta što bi da nameće Kristijan Šmit.

    Kovačević je upozorio da se nametanjem može, pored svih postojećih problema u BiH koji su evidentni, stvoriti još jedan veliki problem, a to je da bude dovedeno u pitanje održavanje izbora.

    • Svi moraju da računaju na to – rekao je Kovačević za ATV i podsjetio da je u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojeno da neće biti sprovođene bilo kakve odluke ilegalca, destabilizatora Kristijana Šmita.

    U tom slučaju, istakao je Kovačević, postoji mogućnost da izbora ne bude ili da Srpska usvoji svoj izborni zakon u parlamentu i da onda Republička izborna komisija organizuje i sprovede izbore u Srpskoj.

    Komentarišući suđenje predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika” Milošu Lukići, Kovačević je rekao da je sve što dešava definitivno sinhronizovan napad na Republiku Srpsku, njen satatus i autonomiju, ali i na njene građane.

    Kovačević je podsjetio da je sudija na posljednjem ročištu u Sudu BiH pokušao da izbaci publiku sa suđenja, iako su tu bili važni funkcioneri u BiH i Srpskoj, između ostalih i srpski član Predsjendištva Željka Cvijanović.

    • O tom detalju se malo priča, ali je očigledno da je namjera bila da se izoluje Milorad Dodik. Međutim, umjesto toga dešava se to da se sve više građana Srpske okuplja oko njega i da ima sve veću snagu – rekao je Kovačević.

    On je podsjetio da u Ustavu Srpske piše da predjesnik predstvalja Republiku i izražava njeno državno jedinstvo, te napomenuo da kada neko napadne predsjednika, odnosno kada pokrene proces protiv njega zato što je poštovao Ustav, na taj način napada i građane te Republike.

    • I to radite tako što dovedete stranca, koji ušeta kao ilegalni imigrant u Republiku i kojeg niko nije zvao, predstavi se kao visoki predstavnik i uzme da mijenja Krivični zakon BiH tako što zaprijeti zatvorom svakom ko ne poštuje ono što on kaže – rekao je Kovačević.

    On je istakao da je vlast Srpske sada vodi borbu za zaštitu Dejtonskog sporazuma, Ustava i ustavnog poretka u BiH i u Republici Srpskoj u kojoj će pobijediti.

    Kovačević je ukazao i da je evidentno da je Šmit došao u BiH došao sa jednim ciljem – da dodatno destabilizuje BiH, region i da konkretno djeluje protiv interesa Repblike Srpske i Srba i radi na nezakonitoj, antidejtonskoj i nelegalnoj centralizaciji BiH.

    • Stvarna njegova uloga bi trebalo da bude da doprinosi rješavanju problema u BiH, smirivanju krize, poboljšanju odnosa između entiteta i konstitutivnih naroda, ali nema pravo da bilo šta nameće, niti da bilo koga smjenjuje ili bilo šta mijenja – rekao je Kovačević.

    On je istakao da se ne smije zaboraviti da Šmit nije imenovan relevantnom rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN.

    • Cilj je da se stegne obruč oko Dodika, da se građani prepadnu, te da za predsjednika biraju nekog drugog. Paralelni procesi u svemu tome su procesi upumpavanja novca u BiH i Srpsku, što opoziciji u borbi protiv Dodika, što medijima koji su pod njihovom kontrolom, kako bi se sve najgore govorilo i o Dodiku i o Srpskoj – naveo je Kovačević.

    On je rekao i da Republika Srpske nikada neće prihvatiti Šmita, jer bi se na taj način pogazila njena i prava njenih građana.

    • Zbog toga se i vode ovakvi procesi, jer imate situaciju da se želi poniziti predsjednik Republike, jer je neposlušan prema velikim moćnicima, od kojih su mu građani Srpske bitniji – rekao je Kovačević.

    Kada je riječ o hapšenju predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca i bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije /OBA/ Osmana Mehmedagića, Kovačević je rekao da to govori u kakvom cirkusu od zemlje svi mi živimo.

    • Protiv predsjednika Republike, jer je poštovao Ustav, vodite proces pred Sudom u trenutku kada je uhapšen predsjednik tog suda, zajedno sa bivšim direktorom OBA. To je sveopšti cirkus, u kojem, kad bi bilo imalo pravde i morala, pokušali bismo da napravimo bazični dogovor ključnih unutrašnjih faktora u BiH – rekao je Kovačević.

    Međutim, dodao je Kovačević, iz dana u dan se pokazuje da su i Sud i Tužilaštvo BiH samo još jedan od resursa za borbu protiv Srba, Republike Srpske, jer se samo njima sudi i samo se oni procesuiraju.

    VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

  • Košarac: Dan Republike Srpske svetinja u koju se ne dira

    Košarac: Dan Republike Srpske svetinja u koju se ne dira

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac istakao je da je 9. januar svetinja u koju se ne dira i da će se Dan Republike Srpske slaviti dostojanstveno i u zajedništvu, kao i do sada.

    Iz rubrike “Ovosedmične gluposti Kristijana Šmita” izdvajamo izjavu o obilježavanju Dana Republike Srpske, najavu o nametanju izmjena Izbornog zakona BiH i tvrdnju kako mu se neki građani Srpske izvinjavaju, kako ga zaustavljaju i žele selfi sa njim???!!! Njegovo stanje, zaista, zaslužuje dijagnozu i adekvatan medicinski tretman – napisao je Košarac na Instagramu.

    On je upitao sa kojim pravom “jedan stranac, uzurpator i mrzitelj srpskog naroda uopšte spominje, a kamoli osporava, Dan Republike Srpske”.

    • On bi da nas hapsi zato što slavimo 9. januar, jedan od najznačajnijih datuma u srpskoj istoriji?! Retorički pitam – ima li taj čovjek dvije čiste u glavi?! Deveti januar je rođendan naše otadžbine Republike Srpske. Naša svetinja u koju se ne dira! Slavićemo Dan Republike Srpske dostojanstveno i u zajedništvu, kao i do sada. Naša ljubav, patriotizam i sabornost čuvaju Republiku Srpsku – naglasio je Košarac.

    On je naveo da su uzaludni nasrtaji “opskurnih likova, poput ovog nesrećnika Šmita i čitave plejade karikatura sa zapada”.

    • To je ta bratija po mešetarenju i kršenju svih normi međunarodnog prava! – dodao je Košarac.

    Prema njegovim riječima, u svom neoprotektoratskom odnosu prema BiH, uzurpator bi i da nameće izmjene Izbornog zakona, a najgore od svega je što za takvo suludo djelovanje dobija aplauz dijela političke strukture iz FBiH.

    Košarac je naveo da ljudi koji se kunu u suverenitet BiH aplaudiraju obesmišljavanju domaćih institucija i demokratije.

    • Gospodo, osvijestite se! To što Šmit radi je uspostavljanje kolonije, koju ne žele ni Srbi, ni Hrvati, ni Bošnjaci. Taj scenario nećete gledati u Republici Srpskoj! Srpska ima odgovor. Pozivam vas da se vratite u dejtonske okvire, dogovor dva entiteta i tri konstitutivna naroda – istakao je Košarac.

    On je poručio da izmjene izbornog zakonodavstva isključivo mogu biti rezultat unutrašnjeg dogovora, “nikako nametnuta volja individue, koja između ostalog, nema biračko pravo u BiH, niti legitimitet visokog predstavnika”.

    • A što se tiče selfija sa građanima Srpske, njihovih izvinjenja Šmitu, to je iz rubrike “Nije se desilo”. To je Šmitova laž, koja je i smiješna i tužna. Zar mu nije ostalo ni zrno dostojanstva? U ovom slučaju za Šmita zaista važi ona da je bolje ćutati i biti smatran glupim, nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju – naglasio je Košarac.
  • Nuždić: Pravda za Srbe nije cilj Suda i Tužilaštva

    Nuždić: Pravda za Srbe nije cilj Suda i Tužilaštva

    Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić izjavio je da je period praznika vrijeme kada se potrebno sjetiti svih stradalih Srba u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, jer su upravo oni ubijani na zvjerski način za vrijeme najvećih hrišćanskih praznika.

    Nuždić je je u intervjuu Srni istakao da do danas nema satisfakcije ni kada je riječ o osuđujućim presudama za te zločine.

    • Na najveće praznike Srbi su ubijani u Drugom svjetskom ratu u NDH. U proteklom Odbrameno-otadžbinskom jedan od najvećih zločina bio je u selu Јošanica, i to na Nikoljdan, kada su muslimanske jedinice ubile 56 mještana. Na pravdu čekamo tri decenije. To će biti dug proces sa neizvjesnim završetkom. Moramo da radimo sve što je u našoj moći da odgovorni stanu pred lice pravde – naveo je Nuždić.

    On je ukazao i da su iste godine pobijeni Srbi u Kravici, i to na Božić, te da je i to jedan od mnogobrojnih zločina koji je ostao bez sudske presude, interesovanja nadležnih institucija i volje za rješavanjem zločina nad Srbima uopšte.

    • Naser Orić je oslobođen za ovaj zločin i pred Haškim tribunalom i Sudom BiH. Zločini nisu na adekvatan način procesuirani. U našem Atlasu zločina na 1.300 stranica opisano je 76 zločina 1992. godine u kojima je ubijeno četvoro i više lica. Oko 70 odsto tih zločina nije ušlo u fazu sudskog procesa – ukazao je Nuždić.

    Nakon ovoga, upozorio je Nuždić, ne može se govoriti o osnovnoj namjeni pravde i pravičnosti, odnosno kažnjavanja da bi se resocijalizovali izvršioci, te istakao da su prošle tri decenije, a zločinci slobodno šetaju i uživaju sva prava.

    HAPŠENjE PREDSЈEDNIKA SUDA BiH POKAZUЈE STANjE U PRAVOSUĐU, SUD NEMA KREDIBILITET

    Nuždić je ukazao da ne postoji odgovornost Suda i Tužilaštva BiH kada je riječ o predmetima ratnih zločina počinjenih nad Srbima, a ove dvije institucije prebacuju odgovornost sa jednih na druge.

    • Ne možemo ni očekivati mnogo od tih institucija s obzirom na to da su to neustavne kategorije. Svjedoci smo i ovih dana šta se dešava u tim institucijama. Gdje se hapsi predsjednik Suda iluzorno je govoriti da je to jedna ozbiljna institucija. To je nečuveno i u necivilizovanom društvu, a ne u jednoj zemlji koja pretenduje da bude članica EU – istakao je Nuždić.

    Nakon što je uhapšen predsjednik Suda BiH, Nuždić je naveo da ta institucija nema više bilo kakav kredibilitet, te se ne može očekivati da bilo šta uradi kada je riječ o kažnjavanju onih koji su činili zločine nad Srbima.

    PROCES PROTIV DODIKA I LUKIĆA RAZOTKRIO NAMЈERE SUDA I TUŽILAŠTVA

    Ako je neko i pokušao sakriti namjere rada Suda i Tužilaštva BiH, one su sada izašle na vidjelo, rekao je Nuždić, te dodao da se to najbolje može vidjeti na procesu koji se vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića.

    • To je politički sud. Vidjeli smo da je od podizanja optužnice održano već treće ročište. To ide ekspresno. Taj proces je nezakonit. S druge strane, 30 godina čekamo na procesuiranje onih koji su činili zločine nad Srbima. To možemo vidjeti i na primjeru postupka koji se vodi protiv Atifa Dudakovića i drugih koji su optuženi za ubistvo više od 300 Srba, uglavnom civila – podsjetio je Nuždić.

    Takođe se, naveo je on, u procesima protiv onih koji su optuženi da su činili zločine nad Srbima izlazi u susret kada je riječ o otkazivanju ročišta i uvažavaju se sve primjedbe i želje.

    • Vidjeli smo i sada u procesu protiv predsjednika Dodika da jednostavno sudija ne dozvoljava pomjeranje termina. Na drugoj strani, srpske žrtve čekaju tri decenije na pravdu. Niko nema razumijevanja i ti procesi idu unedogled – istakao je Nuždić.

    VEĆA ZAINTERESOVANOST EVROPSKIH NAUČNIKA ZA DEŠAVANjA DEVEDESETIH GODINA

    Osim primarne funkcije prikupljanja podataka i istraživanja dešavanja tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata, Republički centar se bavi i širenjem istine o stradanju srpskog naroda u evropskim i svjetskim okvirima, što podrazumijeva i njegovanje kulture sjećanja.

    Nuždić je podsjetio da je prethodnih godina Centar potpisao sporazum o saradnji sa Fakultetom političkih nauka, Pravnim i Filozofskim fakultetom Univerziteta u Banjaluci.

    • U proteklih 10 godina više od 300 studenata prošlo je obuku u Centru. Oni će preuzeti ulogu obrazovanja mladih generacija. Upravo je to put kojim treba da idemo. Edukacija ljudi koji će biti dio obrazovnog sistema je primarna – istakao je Nuždić.

    Da je Centar prepoznat i u svijetu kao relevantna institucija, kaže Nuždić, pokazuje i podatak da je sve više naučnika iz Evrope zainteresovano za rad Centra, za sprovedena istraživanja i karakter sukoba devedesetih godina prošlog vijeka.

    Nuždić je ukazao da sve ovo najbolje ilustruje primjer mladog istraživača sa Sorbone koji se Centru obratio sa zahtjevom za pristup informacijama i istraživanjima.

    • Odbranio je master tezu na Sorboni na temu stradanja Srba u Derventi i proboja Koridora. To je do sada bilo nesvojstveno. O tome koliko je to značajno govori i podatak da nam se javio još jedan mladi naučnik iz Francuske koji, takođe, priprema master tezu. Takvi zahtjevi dolazili su iz Velike Britanije, Irske i drugih zemalja kao i medijskih kuća koji su zainteresovani za prezentovanje istine o stradanju Srba na ovim prostorima – istakao je Nuždić.

    On je napomenuo da su sva dokumentovanja u Centru rađena na naučnoj osnovi, zasnovana na principu objektivnosti, te naveo da jedino takva literatura može biti relevantna za korišćenje prilikom pisanja naučnih i drugih radova.

    U organizaciji Muzeja žrtava genocida, u Palati Srbija u Beogradu održana je Međunarodna naučna konferencija “80 godina pojma genocid – Studija slučaja: Genocid nad Srbima, Јevrejima i Romima u NDH”, a Nuždić kaže da je važno učešće i Republičkog centra na tom skupu jer je to bila potvrda da je institucija iz Republike Srpske prepoznata kao releventan partner u svim istraživanjima.

    On je ukazao i na istraživanje kojim je dokazano da su se zločini nad Srbima dešavali na istim lokacijama i na iste načine u Drugom svjetskom ratu i u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

    “Odbrambeno-otadžbinski rat ne možemo posmatrati izolovano od Drugog svjetskog rata. Centar svoje kapacitete ulaže i u istraživanje tog perioda. Zbog toga smo i dobili poziv na konferenciju na kojoj su govorili najveći svjetski autoriteti koji izučavaju genocid i Holokaust”, rekao je Nuždić.

    PUBLIKACIЈOM O DOBROVOLjAČKOЈ ULICI RAZBIĆEMO MITOVE IZ SARAЈEVA

    Važan segment rada Republičkog centra je i dokumentovanje istraživanja putem knjiga, publikacija i raznih drugih sadržaja. Kroz Atlas zločina biće objavljena sva vjedočenja o stradanju Srba na ovim prostorima od 1992. do 1995. godine.

    • Odštampali smo Atlas za 1992. godinu i u pripremi je za 1993. Atlas je rezultat naučnog istraživanja i bilo ko od istraživača može da ga navede kao relevantan naučni izvor. S tim u vezi nastavićemo s ovim radom, a sprema se i izdavanje publikacije o dešavanjima u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu – naveo je Nuždić.

    On je rekao da će u ovoj publikaciji biti zapisana svjedočenja koja javnost nije imala priliku da čuje.

    • Publikacija o Dobrovoljačkoj razbiće mitove koji se javljaju u Sarajevu, gdje se priča o nekakvom imaginarnom napadu ЈNA na Predsjedništvo BiH i grad Sarajevo. Sve smo to dokumentovali kroz naučni pristup i dokazali da se ništa od toga nije desilo nego da su izvršeni napadi na pripadnike ЈNA. Svi događaji koji se vežu za 2. i 3. maj 1992. godine imaju sve odlike ratnog zločin – istakao je Nuždić.

    NAЈVAŽNIЈI DATUM U NOVIЈOЈ ISTORIЈI – 9. ЈANUAR, NE ZABORAVITI HEROЈSTVO VOЈSKE REPUBLIKE SRPSKE

    Nuždić je poručio da je Dan Republike jedan od najvažnijih datuma u novijoj istoriji i naglasio da ovaj praznik niko ne može ukinuti kao što je to, između ostalog, želja germanskih, kako ih je nazvao, kvazipolitičara koji vijekovima imaju pretenziju da na ovim prostorima kroje sudbinu naroda.

    • Godinu počinjemo sa proslavom Dana Republike, to niko ne može osporiti. Za narednu godinu želja nam je da se još više pokažemo na međunarodnom planu i da Centar nastavi sa učešćem na konferencijama kao naučna institucija – istakao je Nuždić.

    On je rekao da će se nastaviti i sa istraživanjima koje se odnose na akcije Vojske Republike Srpske.

    • Ne možemo zaboraviti ni taj aspekt herojstva. Vojnici su odbranili ovu državu i podnijeli su najveću žrtvu. Nastaviće se i sa mapiranjem logora u saradnji sa predstavnicima udruženja proisteklih iz proteklog Odrbrambeno-otadžbinskog rata – ukazao je Nuždić.

    On je istakao da se u Centru nalazi višemilionska arhiva koja je većim dijelom digitalizovana i sačuvana.

  • Dodik: Dio ljudi u Beogradu veoma negativno nastrojen prema Srpskoj

    Dodik: Dio ljudi u Beogradu veoma negativno nastrojen prema Srpskoj

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je večeras da je opoziciona lista “Srbija protiv nasilja” tokom proteklih izbora u Srbiji i nakon toga uvrijedila građane Republike Srpske, koji su sada svjesni činjenice da u Beogradu postoji dio ljudi veoma negativno nastrojenih prema Srpskoj.

    Dodik je poručio da je ljubav ljudi iz Republike Srpske prema Srbiji velika i da niko nema pravo da dira u to.

    • To je udarac koji u Republici Srpskoj niko nije očekivao, pa je stoga bolan. Ovo što ste uradili i što pričate nas boli više nego bilo šta iz Sarajeva. Ne možete od Republike Srpske tražiti nikakvo poštovanje. Tako ste trajno sahranili podršku iz Republike Srpske – rekao je Dodik i naglasio da Republika Srpska ovo nikada neće zaboraviti.

    On je istakao da su ljudi iz Republike Srpske na izborima u Srbiji ostvarili svoje pravo u skladu sa zakonima Srbije, koja im je kao njenim državljanima omogućila da učestvuju na izborima.

    Dodik je naglasio da građani Republike Srpske, koji su u nedjelju, 17. decembra, učestvovali na izborima u Srbiji i odlučili da podrže listu /predsjednika Srbije/ Aleksandra Vučića, nisu protiv Srbije i veoma su zainteresovani da Srbija bude jaka.

    • Mi nismo protiv Srbije, mi smo dio jednog naroda. Tako se osjećamo i veoma smo zainteresovani da Srbija bude snažna, da bude najjača u regionu – istakao je Dodik.

    On je rekao da su ljudi iz Republike Srpske na izborima u Srbiji ostvarili svoje pravo u skladu sa zakonima Srbije, koja im je kao njenim državljanima omogućila da učestvuju na izborima.

    Dodik je rekao i da nije zadovoljen brojem ljudi koji su izašli na izbore, a imaju državljanstvo Srbije, te rekao da će sa rukovodstvom Srbije razgovarati o tome da građanima Republike Srpske omoguće automatsko državljanstvo Srbije, pogotovo zato što su to već primijenile Mađarska i Hrvatska.

    • To treba da završimo. Sada smo postali svjesni činjenice da u Beogradu postoji dio ljudi koji su veoma negativno nastrojeni prema Srpskoj. Zato, kao dio odbrane od takvih moramo tražiti povećanu mogućnost da odbranimo svoju poziciju i Srbiju. Da je odbranimo od onih koji u svima vidi krivca samo ne u sebi, kao što je ova Đilasova stranka koja je sramno nazvana “Srbija protiv nasilja” – rekao je Dodik za Televiziju “Pink”.

    On je rekao i da ovo što sada radi koalicija “Srbija protiv nasilja” jeste posljedica njihove promašene politike, uključujući i ono što su govorili o Republici Srpskoj i njenim građanima, tvrdeći da su “genocidni” i da ne treba da dolaze u Srbiju.

    • Klevetali ste nas pred strancima i govorili da smo nešto nepotrebno. Oni oko Dragana Đilasa nikada nisu pitali kako ste i da li nam nešto fali. Da su pokazivali neki interes za nas možda bi i privukli neke ljude iz Srpske. Ali, trajno su sahranili svoju podršku u Republici Srpskoj. Nemojte od nas očekivati ni minimum poštovanja nakon ovoga što radite. Uvrijedili ste do nas do srži. Niste ni pokušali da nam se izvinite. Obračunaćemo se političkim dijalogom – poručio je Dodik.

    Dodik je napomenuo da je neprihvatljivo i to što profesori koji predaju na fakultetima u Srbiji stalno govore o Republici Srpskoj u negativnom kontekstu.

  • Više ubijenih i ranjenih u pucnjavi na univerzitetu u Pragu

    Više ubijenih i ranjenih u pucnjavi na univerzitetu u Pragu

    U pucnjavi u školi u Pragu danas je ubijeno i ranjeno više ljudi.

    “Na temelju početnih informacija možemo potvrditi da na mjestu ima mrtvih i ranjenih”, objavila je policija na Twitteru.

    Policija u glavnom gradu Češke Republike pozvala je stanovnike da se sklone i izbjegavaju to područje “zbog tekućeg incidenta s pucnjavom” u blizini Karlovog univerziteta u centru grada.

  • Debevcu i Mehmedagiću određen pritvor

    Debevcu i Mehmedagiću određen pritvor

    Predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu, te bivšem generalnom direktoru Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) Osmanu Mehmedagiću Osmici, određen je jednomjesečni pritvor.

    Narednih do 30 dana oni će, kako javlja Avaz, provesti u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija i drugih mjera BiH u Vojkovićima, poznatijem kao “bh. Alkatraz”.

    Oni su, podsjetimo, osumnjičeni da su nelegalno prisluškivali sudije Suda BiH i zaposlene u Tužilaštvu BiH.

  • Dodik: Đilas pokušava sa novom laži da se lažno opravda

    Dodik: Đilas pokušava sa novom laži da se lažno opravda

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da sve što je rekao Dragan Đilas o stanovnicima Republike Srpske samo pokazuje nepoznavanje odnosa našeg naroda prema Srbiji, a njegov “plač nad sudbinom” pokazuje koliko ništa nije razumio.

    “Tvrditi da nema ništa protiv nas je još jedna obična podvala i lažno lamentiranje nad svojom sudbinom”, istakao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je u izjavi za Srnu naglasio da je zaista podvala tvrditi da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić želi da narod iz Republike Srpske okrene protiv njega i njegovih saradnika i dokazuje da Đilas želi s novom laži da se izvuče i lažno opravda.

    “Gospodine Đilas, okupili ste ljude oko sebe koji u kontinuitetu kleveću Republiku Srpsku, daju užasne kvalifikacije o nama kao genocidnim, favorizuju BiH mimo Dejtona, što malo ko u Republici Srpskoj prihvata.

    Vaši ljudi nisu oklijevali da Republiku Srpsku i njen narod prikažu kao manje vrijedan, nedostojan, onaj koga treba zaobići, gradeći u svom okruženju uvjerenje da smo teret, prljavi i zli, da bi Vama bilo bolje kad nas ne bi bilo. Slušao sam od njih razne hvalospjeve o Sarajevu i vidio mržnju prema nama”, naglasio je Dodik.

    On je upitao Đilasa kad je zadnji put bio u Republici Srpskoj, pitao kako smo, može li nam nešto pomoći?

    “Sjećate li se, ja ne?! Kada su Vaši ljudi bar načelno pred strancima pokušali da nas opravdaju, da nas odbrane, iako te i ne očekujem. E, u tome i u mnogo čemu drugom, gospodine Đilas, narod je vašu strukturu prepoznao kao opasnu, nedostojnu, izdajničku i zato Vas nije podržao. Ne pravite sebi novu zabludu, o Vučuću i njegovoj namjeri da nas navede da Vas odbacimo. Mi smo Vas odavno odbacili”, istakao je Dodik.

    On je podsjetio Đilasa da stanovnici Republike Srpske imaju pravo da dobiju državljanstvo Srbije, koje su iskoristili, i samim tim imaju pravo da glasaju na izborima.

    “To za koga će oni glasati je stvar njihove slobodne volje i slobode izbora. Na njih niko nije vršio bilo kakav pritisak. Očigledno je da narod u Republici Srpskoj cijeni sve što su predsjednik Vučić i Vlada Srbije učinili za Republiku Srpsku i njihov glas je bio glas za dalje jačanje saradnje bratskog naroda, za razvoj, prosperitet i napredak Srpske i Srbije. S toga Vaši napadi na naš narod, koji je izašao na slobodne i demokratske izbore, ni u kom slučaju nije trebao, niti smo smjeli biti meta napada i uvreda s Vaše strane”, konstatovao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je u izjavi za Srnu naveo da ne razumije ni odakle toliko negodavanje, jer glasovi birača iz Republike Srpske, s obzirom na njihov broj, nikako nisu mogli da odluče izbore u Srbiji, osim što su pokazali da podržavaju politiku Aleksandra Vučića i SNS-a.

    “Oni su uvidjeli da je to ispravna i odgovorna politika mira, stabilnosti, patriotizma, unapređenja odnosa u regiji, ekonomskog procvata i bratske saradnje našeg naroda. Tu nema mjesta za Vas, jer to niste ničim zaslužili”, istakao je Dodik.

    On je rekao da narod u Republici Srpskoj voli Srbiju, i voljeće je i dalje bez obzira na uvrede koje dobijaju od gubitnika, a koji u svemu vide krivca osim u sebi.

    Predsjednik Republike je istakao da Srpska i Srbija idu dalje putem još jače i plodonosnije saradnje na svim poljima, na obostrano zadovoljstvo našeg naroda i onih koji žele dobro i Republici Srpskoj i Republici Srbiji.

    “Ne znam kako ćete Vi dalje, ali ne računajte na nas, jer mi odavno ne vidimo budućnost u Vama. Staću, mada sam mislio da vam pošaljem poduku za budućnost, ali znam da Vi nemate nikakvu političku budućnost. Pozdrav, do sledeće neprilike”, poručio je Dodik.

  • SNSD povukao inicijativu za smjenu Zukana Heleza

    SNSD povukao inicijativu za smjenu Zukana Heleza

    Sa dnevnog reda sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH po svemu sudeći biće skinuta tačka dnevnog reda o smjeni Zukana Heleza, ministra odbrane BiH.

    Ovo je zatražio predlagač, odnosno poslanici SNSD-a koji su istakli da je ključni argument za povlačenje tačke o smjeni Heleza, pored dogovora da se bavimo konkretnim stvarima, to što nema mišljenja Savjeta ministara BiH. Takođe, naveli su da je Tužilaštvo BiH formiralo predmet i da očekuju da se javnost obavijesti o tom postupku.

    O ovom zahtejvu, tačnije o povlačenju iniciajtive izjasniće se poslanici Predstavničkog doma koji su trenutno na pauzi, a ako je suditi po diskusijama, izgleda da i od smjene Staše Košarca, ministara spoljne trgovine i ekonomkih odnosa neće biti ništa.

    Saša Magazinović, poslanik SDP-a rekao je da je dogovoreno da se umjesto smjena poslanici bave konkretnim stvarima na evropskom putu BiH.

    Za Branislava Borenovića, poslanika PDP-a sve je dogovoreno te da je vjerovatno došlo do dogovora u vezi sa foteljama, zbog čega se odustaje od rasprava i smjena ministara u Savjetu ministara BiH.