Autor: INFO

  • Dodik: Srpska nikada neće dozvoliti da razni ilegalci ponižavaju njene institucije

    Dodik: Srpska nikada neće dozvoliti da razni ilegalci ponižavaju njene institucije

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će u narednim danima sarajevske stranke, koje su progurali Amerikanci da naprave vlast u FBiH, imati priliku da pokažu da li ostaju pri svojoj rušilačkoj politici koja čini da BiH svaki dan ima sve manje ili su za rješenja koncipirana na Ustavu BiH.

    Dodik je ponovio da Republika Srpska podržava dejtonsku BiH i čuva je od onih koji bi svojim sumnjivim aktivnostima da rasture Dejton.

    “Ponovili smo to bezbroj puta, koliko god se oni pravili ludi, da je naš odgovor na sve njihove aktivnosti kojima žele da umanje vidljivost Srpske jasan. Republika Srpska ima kapacitet da se odbrani od nasilja stranaca i neka niko ne sumnja da će to i uraditi”, istakao je Dodik.

    Oni koji se uzdaju u Šmita, kaže Dodik, samo mogu da sanjaju da će se on u Republici Srpskoj ikada pitati.

    “Srpska u danima slavlja i svaki dan u godini radi i radiće na jačanju svojih institucija i nikada neće dozvoliti da razni ilegalci ponižavaju te institucije, kako se to dozvoljava u Federaciji”, napisao je Dodik na društvenoj mreži “Iks”.

  • I političari u FBiH mijenjaju ploču u vezi sa stranim sudijama

    I političari u FBiH mijenjaju ploču u vezi sa stranim sudijama

    Sve je više i političara iz FBiH koji smatraju da bi strane sudije trebalo da istupe iz Ustavnog suda BiH.

    U ovoj pravosudnoj instituciji, podsjetimo, sjede sudije iz Albanije, Njemačke i Švajcarske, a sve ukazuje na to da je takvo stanje postalo neprihvatljivo i nekolicini visokih političkih funkcionera u FBiH.

    Posljednja u tom nizu je predsjednica FBiH Lidija Bradara, koja je izjavila da su strane sudije u Ustavnom sudu BiH nepotrebne i da je krajnje vrijeme da se prestane sa ovom praksom.

    Prethodno je, podsjetimo, i predsjednik Naše stranke Edin Forto iznio stav da, ukoliko BiH ulazi u EU, onda nema potrebe za stranim sudijama u Ustavnom sudu, kao ni za bilo kakvim stranim intervencionizmom u BiH.

    Stav političkih zvaničnika iz Srpske jasan je već godinama – stranim sudijama nije mjesto u Ustavnom sudu BiH.

    Takav stav ponovio je i Milan Petković, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, koji poručuje da bi 2024. definitivno trebalo da bude godina odlaska stranih sudija iz Ustavnog suda BiH.

    “Ovo je krajnja godina kada strane sudije treba da odu iz Ustavnog suda BiH, kako bi BiH mogla krenuti naprijed, jer je to sada glavni kamen spoticanja u odnosima u BiH. Ukoliko se to ne desi, BiH će se naći u još većoj krizi i problemima”, rekao je za “Nezavisne novine” Petković.

    Petković, koji je i advokat, naglašava da su toga sada postali svjesni i bošnjački političari.

    “Ustavni sud BiH mora da funkcioniše bez stranih sudija. Nije u skladu sa principima demokratije da imamo strane sudije u jednom najvišem političkom, ali i sudskom tijelu kao što je Ustavni sud, tako da sa time moramo završiti što prije”, kazao je Petković.

    I novinar Uroš Vukić kaže da su strane sudije odavno trebale napustiti Ustavni sud BiH. Možda su, ocjenjuje Vukić, nakon završetka rata bile i potrebne, ali danas su samo uzrok problema, nikako rješenja.

    “I sam Ustav BiH na neki način je predvidio da njihov mandat traje pet godina, jer u jednom od članova kaže da Parlamentarna skupština nakon tog roka može zakonom predvidjeti drugačiji način izbora troje sudija koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava”, poručuje Vukić.

    Prema njegovim riječima, BiH je protektorat, i ukoliko želi da opstane, mora se riješiti stranaca, ne samo u Ustavnom sudu, već i OHR-a, i uticaja ambasadora koji samo u BiH mogu raditi to što rade.

    “Ako neko misli da će im ti stranci napraviti državu, u zabludi su, takve tvorevine nigdje u svijetu nisu izdržale test vremena, pa neće ni u BiH. BiH mora biti rezultat unutrašnjeg dogovora, i to je jedini način njenog opstanka, sve ostalo je privremeno”, naglašava Vukić.

    Inače, Bradara je izjavila da je važno raspravljati o zakonu o Ustavnom sudu, na kojem insistira predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    “Ako nismo u stanju preuzeti odgovornost za sve procese u ovoj zemlji, kako možemo pričati i nadati se ikakvim novim integracijama i napretku poput EU puta”, kazala je Bradara za “Oslobođenje”.

    Nešto ranije, Forto je rekao da se pitanje stranih sudija u Ustavnom sudu BiH može riješiti izmjenom Ustava BiH, ukoliko se partneri u vlasti na nivou BiH dogovore. On je, međutim, naveo da ovo nije najbolji trenutak da se Ustav BiH mijenja u smislu prestanka mandata stranih sudija.

    “Pitanje stranih sudija je pitanje Ustava BiH. Izmjenama Ustava mogu se redefinisati ili ukloniti strane sudije, ako je to dogovor”, rekao je Forto.

    Podsjetimo, nakon što je u penziju nedavno otišao sudija Zlatko Knežević, u ovom sudu ostalo je tek šest od devet sudija – dvoje bošnjačkih, jedan hrvatski i troje stranih sudija, iz Albanije, Njemačke i Švajcarske.

    Time je, prema riječima stručnjaka, ova pravosudna institucija de fakto prestala da postoji, pošto ovdje nije ispunjena konstitutivnost naroda kao osnov opstanka.

    Kadrovska (ne)popunjenost ovog suda je, međutim, toliko problematična da bi se za dvije godine mogao dogoditi novi zaplet, pošto bi tada, ne dođe li u međuvremenu do dogovora u FBiH, mogao ostati bez ijednog domaćeg sudije.

  • Stevandić: Distrikt Brčko dobar primjer unutrašnjeg dogovora

    Stevandić: Distrikt Brčko dobar primjer unutrašnjeg dogovora

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je Brčko dobar primjer unutrašnjeg dogovora koji može poslužiti kao model za ostatak BiH, te da Republika Srpska ima jasno opredjeljenje da nastavi sa razvojem distrikta.

    Stevandić je danas zajedno sa ministrom uprave i lokalne samouprave Srpske Senkom Јujić razgovarao sa šefom Kancelarije Vlade Srpske u distriktu Bojanom Karaćem o unapređenju projekata i koordinaciji zajedničkih politika za koje Srpska ima nadležnosti.

    Tom prilikom je predsjednik Narodne skupštine istakao važnost ubrzanja projekta izgradnje auto-puta kroz Brčko čime će se dodatno unaprijediti infrastruktura i povećati investicije, saopšteno je iz Narodne skupštine Srpske.

    Stevandić je dodao da Republika Srpska ostaje posvećena jačanju saradnje i sprovođenju projekata koji aktivno poboljšavaju standard građana Brčko distrikta.

  • Stevandić: Srpska je najveća pobjeda Srba za dva vijeka

    Stevandić: Srpska je najveća pobjeda Srba za dva vijeka

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je na današnjoj proslavi Dana Republike u Brčko distriktu da je Republika Srpska najveća srpska pobjeda u posljednjih 200 godina i da je uvijek na meti jer ostaje nepokorena u svijetu kojim vladaju iz nekoliko kancelarija i ambasada.

    • Mi smo za srpski narod, gdje god da živi, najveća njegova pobjeda u posljednja dva vijeka i meta smo i danas jer smo nepokoreni, samostalni, autonomni, u nesaglasju sa svijetom u kojem se sve određuje u nekoliko kancelarija i ambasada – ocijenio je Stevandić.

    On je naveo i da je mržnja koja se pokazuje prema predsjedniku Republike Miloradu Dodiku samo njihov alibi za težnju koja traje da se uništi Republika Srpska.

    • Božansko je u Republici Srpskoj. Nikada više čestitki za 9. januar iz cijeloga svijeta nismo dobili, što pokazuje da su im sva osporavanja besmislena – rekao je Stevandić.

    Prema njegovim riječima, pritisak i osporavanja su pojačani jer je Srpska stala u zaštitu imovine Republike Srpske i svojih nadležnosti, ali to istovremeno jača i Srpsku.

    • U čitavom srpskom svijetu Republika Srpska danas ima najveću ulogu, naš je ponos, ideja državnosti, očuvanja vjere, kulture i tradicije, i to koliko hrabro, časno i snažno drži do sebe – naveo je Stevandić.

    On je naveo da je to za ponos, ali je i obaveza, što se ukupni nivo srpske nacionalne svijesti vezuje za 9. januar.

    • Srpsko jedinstvo sačuvaće, ne samo pečat sa Dejtonskog sporazuma, nego i budućnost naše djece – zaključio je Stevandić.

    Dan Republike Srpske danas se tradicionalno obilježava u Brčko distriktu gdje su najviši predstavnici vlasti Srpske položili vijence na Spomenik srpskim braniocima, nakon čega je održana svečana akademija.

    Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.

  • Kovačević: Paljenje zastave Srpske u Federaciji je najveći dokaz da je Srpska simbol slobode

    Kovačević: Paljenje zastave Srpske u Federaciji je najveći dokaz da je Srpska simbol slobode

    Mir – To je poruka koja je juče poslata sa centralne proslave Dana Republike Srpske u Banjaluci, istakao je Radovan Kovačević, delegat u Klubu srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

    Niko nije vrijeđan, nikome nije prijećeno, nikome nije upućena nijedna ružna riječ – napisao je Kovačević na društvenoj mreži “Iks”.

    Kovačević ističe da su za to vrijeme u Federaciji BiH u Zenici uz povike “Alahu ekber” zapalili zastavu Republike Srpske i pod prijetnjama po ličnu bezbjednost pravoslavnog sveštenika i njegove porodice u Konjicu uklonili zastavu srpskog naroda, inače konstitutivnog naroda u BiH.

    • Zato slavimo. Јer dobro znamo da bez Republike Srpske za nas u BiH života i slobode nema. Zato je Republika Srpska simbol Slobode! – poručio je Kovačević.
  • Stevandić: Za razliku od FBiH – u Srpskoj se poštuju tuđe svetinje

    Stevandić: Za razliku od FBiH – u Srpskoj se poštuju tuđe svetinje

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić istakao je danas da Srbi njeguju kulturu življenja, suživota i sebi nikada neće dopustiti vrijeđanje drugih naroda i običaja kao što je učinjeno u Zenici, gdje je zapaljena zastava Republike Srpske na dan kada je obilježavala svoj Dan Republike.

    Pozivam sve Srbe iz Republike Srpske da nikada ne uzvrate sličnom mjerom pljuvanja po tuđim svetinjama i paljenjem tuđih zastava. To sebi ne dopuštamo – rekao je Stevandić.

    Stevandić je podsjetio da 1. marta, koji se proslavlja u Federaciji BiH, niko u Republici Srpskoj nije zapalio zastavu BiH, niti kantona, iako se taj datum ne podržava i ne obilježava u Srpskoj.

    U Zenici je sinoć, na dan kada je Republika Srpska obilježavala svoj praznik – Dan Republike, zapaljena zastava Srpske, dok je grupa huligana uzvikivala “Alahu ekber” i “Tekbir”.

    Prema skandaloznim i sramnim snimcima, koji su se pojavili na društvenim mrežama, grupa huligana je nosila i ratne zastave takozvane Armije BiH.

  • Konjic: Zasmetala zastava Republike Srpske na pravoslavnoj crkvi

    Konjic: Zasmetala zastava Republike Srpske na pravoslavnoj crkvi

    Na Dan Republike Srpske u Konjicu na pravoslavnoj crkvi Svetog Vasilija Velikog zastava Republike Srpske postavljena na jarbolu, bila je trn u oku.

    Oko dvadesetak građana Konjica okupilo se u utorak ispred crkve, jer im je kako su naveli pojedini mediji zasmetala zastava Republike Srpske, ocijenivši je kao provokaciju.

    Tražili su i da ovlašćena osoba s pravoslavne crkve uklonili zastavu.

    Na isti dan u Zenici je zapaljena srpska zastava uz povike “Alahu Ekber”.

  • Dodik darovao zlatnikom 25 beba rođenih na 9. januar

    Dodik darovao zlatnikom 25 beba rođenih na 9. januar

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik povodom obilježavanja Dana Republike Srpske darovao je zlatnikom 25 beba rođenih na 9. januar, i čestitao ponosnim roditeljima koji su dobili nove članove porodice.

    Dodik je poručio da je s radošću primio ove lijepe vijesti, i izrazio nadu da ćemo zajedno svjedočiti sve većem broju rođene djece u Srpskoj.

    • Raduje me da imam priliku da kao predsjednik Republike darujem sve bebe rođene na Dan Republike Srpske kako bi od dana rođenja naša djeca osjetila radost ovog velikog dana. Djeca su naše najveće bogatstvo, budućnost i simbol slobode – rekao je Dodik.

    Na inicijativu predsjednika Milorada Dodika, Republika Srpska je uvela praksu dodjele zlatnika bebama rođenim 9. januara.

    U bolnicama širom Srpske na 9. januar 2024. godine rođeno je 10 djevojčica i 15 dječaka.

    Na Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske rođeno je šest, u Bolnici “Sveti Vračevi” u Bijeljini četiri, Bolnici Gradiška tri, Univerzitetskoj bolnici Foča jedno, te u olnicama “Srbija” u Istočnom Sarajevu tri, “Sveti apostol Luka” u Doboju pet, u Zvorniku dvije i Prijedoru jedna beba.

    Direktori bolnica uručiće zlatnike tokom današnjeg dana, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Srpske.

  • Dodik: Poznato je da je Moskva istorijski saveznik Srpske

    Dodik: Poznato je da je Moskva istorijski saveznik Srpske

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je već dobro poznato da je Rusija istorijski saveznik Srpske, te da on podržava činjenicu da Ruska Federacija pokušava da u ovom vremenu održi svoj suverenitet.

    Dodik je ruskog predsjednika Vladimira Putina u intervjuu za Glas Evrope opisao kao “svjetskog lidera i nadu u globalni mir na globalnom nivou”.

    • Podržavam to što Ruska Federacija, uprkos svim napadima, pokušava da održi pravno postojanje, protiv svih pokušaja Zapada. Bio sam na konferenciji u Minhenu kada se gospodin Putin obratio prisutnima, ali ga nisu shvatili ozbiljno. Drago mi je što Rusija nije podlegla sankcijama zbog napora Zapada da razbije države na pet nezavisnih republika koje su upravljale i sticale prirodne resurse – naveo je Dodik.

    Dodik je podsjetio da je Rusija prošle godine postala najveći investitor u BiH i da u razgovorima sa Putinom “ne igra ulogu prosjaka”.

    • Kada komuniciram sa Putinom, ne igram ulogu prosjaka. Ponosan sam što imam mogućnost da razgovaram sa gospodinom Putinom. U posljednjih 20 godina nema svjetskog lidera sa kojim se nisam sastao – sa /bivšim predsjednikom SAD Bilom/ Klintonom i mnogim drugim liderima. Gospodin Putin je snažan lider i prati svoja uvjerenja. Vjerujem da je ruski narod veoma srećan da ima takvog predsjednika. Da nije bilo Putina, Rusija ne bi preživjela. Zato ga Zapad ne voli – istakao je Dodik.

    Predsjednik Srpske naveo je da Putin nikada ništa nije tražio od bilo koga, ali je pokazao razumijevanje, te oduvijek govorio da je neophodno da se održi mir u regionu i nikada nije tražio bilo šta od Republike Srpske.

    • U to vrijeme, kada dođete na Zapad, oni vam odmah uvrću ruke. Putin je, u pravom smislu te riječi, moj prijatelj i drug. On je i prijatelj Evrope, jer želi da komunicira – rekao je Dodik.

    Kao dokaz navedenom, Dodik je podsjetio da je Putin dao Njemačkoj jeftin gas, kako bi mogla da napreduje, a brojne tehnologije iz Njemačke korišćene su u Rusiji, ali da je “jednog dana na vlast došla Angela Merkel i rekla da ne želi takvu saradnju”.

    • Rusija ima istorijsku ulogu da spasi slobodan svijet i da slavi pobjedu Vladimira Putina na predstojećim predsjedničkim izborima. Ako mogu da pošaljem takvu poruku, pozivam Ruse da glasaju za Putina – dodao je Dodik.

    DODIK: SRPSKA NEĆE PODRŽATI BILO KAKVE SANKCIЈE MOSKVI

    Republika Srpska nije saglasna sa sankcijama Rusiji i BiH nije niti će uvesti bilo kakve sankcije Moskvi, iako je bilo neodgovornih ambasadora koji su podržali uvođenje takvih mjera, izjavio je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

    Na pitanje “Glasa Evrope” da li razgovara sa političarima u BiH prije nego što posjeti Rusiju, s obzirom na to da je u BiH bilo poziva na uvođenje sankcija Moskvi, Dodik je istakao da nije predviđeno da se konsultuje sa zvaničnicima na nivou BiH prije sastanaka sa visokorangiranim zvaničnicima.

    • Međutim, kad god razgovaram sa njima, pokušavam da pristupim racionalno. Na primjer, kada razgovaram sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, pokušavam da postignem nešto korisno za sve narode u BiH – naglasio je Dodik.

    Dodik je podsjetio da je nakon posljednjih razgovora sa Putinom i predstavnicima ruske kompanije Gasprom zatražio da cijena gasa za cijelu BiH ostane prilično niska, s obzirom da se 80 do 90 odsto gasa koji dolazi iz Rusije koristi u Sarajevu.

    • Pritom mislim na muslimane. Međutim, i dalje tražim da cijena ostane na istom nivou – naveo je Dodik.

    Na pitanje kakva je bila reakcija zvaničnika na nivou BiH, Dodik je rekao da su i Sarajevo i Rusija to prihvatili i da sada BiH, uz Srbiju, dobija gas po najnižoj cijeni u Evropi, ali da su bošnjački političari u Sarajevu podređeni Ambasadi SAD i da Rusija zbog toga ne može da očekuje prijateljske odnose sa BiH.

    DODIK: PARTNERI SRPSKE SU SVI KOЈI ŽELE MIR I STABILNOST

    Partneri Republike Srpske su ljudi koji žele mir i stabilnost i Srpska ima dobre odnose sa brojnim članicama EU i političkim strankama u bloku, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    • To su, na primjer, države kao što su Francuska i Njemačka. Vjerujem da je stranka AFD politička struktura u Njemačkoj koja će odlučiti o sudbini ne samo Njemačke, već i cijele EU – naveo je Dodik.

    Dodik je napomenuo da Srpska sarađuje i sa parlamentarnim strankama u Italiji, te da održava odnose sa zemljama kao što su Mađarska, Crna Gora, Turska i Kina, a postoje i određeni projekti sa Azerbejdžanom i saradnja sa američkim i njemačkim kompanijama.

    Predsjednik Srpske istakao je da ne razumije politiku Njemačke koja, s jedne strane, zabranjuje ulaganje u Republici Srpskoj, a zatim se odjednom pojave investitori, te da vidi koliko je “dobro” pozicioniran njemački kancelar Olaf Šolc u svojoj zemlji.

  • Nešić: Federalni MUP i Isak odmah da reaguju i procesuiraju lica koja su zapalila zastavu Srpske

    Nešić: Federalni MUP i Isak odmah da reaguju i procesuiraju lica koja su zapalila zastavu Srpske

    Tražim od federalnog MUP-a i ministra Rame Isaka da odmah reaguju, identifikuju i procesuiraju lica koja su zapalila zastavu Republike Srpske, uz povike “Alahu ekber” i “Tekbir”, rekao je ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić.

    Ovakvi izlivi mržnje, širenje straha i ratnohuškačkih poruka su apsolutno neprihvatljivi i moraju biti sankcionisani u skladu sa zakonom. Od bošnjačkih političkih partija, takođe očekujem da jasno osude ovo divljaštvo, širenje međunacionalne mržnje i prijetećih poruka jer paljenje zastave Republike Srpske jeste najstrašnija poruka i prijetnja – naveo je Nešić.

    Ističe da zabrinjava da je incident u Zenici drugi po redu koji se sinoć desio u FBiH.

    Naglasio je da se prvi desio u Konjicu, gdje su se huligani okupili ispred pravoslavne crkve i tražili skidanje zastave.

    • Na svim vjerskim objektima, oduvijek, a posebno u vrijeme praznika, ističu se nacionalne i vjerske zastave. Zahtijevati da se sa crkve skine nacionalna zastava narušavanje je, ustavom zagarantovanih, vjerskih sloboda i konstitutivnosti srpskog naroda u Federaciji, što je krivično djelo propisano Krivičnim zakonima, te od ministra Rame Isaka očekujem efikasnu reakciju i u ovom slučaju – naveo je Nešič.

    Rekao je da O+ovakvi događaji, kojima se širi mađunacionalna mržnja, posebno izazivaju nelagodnost kod povratničke populacije i zato zahtijevaju hitnu reakciju policije kako bi se jasno pokazalo da su nasilje i mržnja nedopustivi.

    • Na kraju, očekujem i od međunarodne zajednice i ambasada da reaguju na incidente u Zenici i Konjicu – zaključio je Nešić.