Autor: INFO

  • Svjetska banka: Prognozirano usporavanje globalnog privrednog rasta

    Svjetska banka: Prognozirano usporavanje globalnog privrednog rasta

    Svjetska banka upozorila je da će globalni rast u 2024. godini biti usporen treću godinu zaredom, da će siromaštvo biti produženo, a nivo duga pogoršan u mnogim zemljama u razvoju.
    U izvještaju Svjetske banke navodi se da posljedice pandemije kovida 19, rata u Ukrajini i naglih skokova inflacije i kamatnih stopa širom svijeta, ukazuju da će u prvoj polovini ove decenije biti ostvaren najgori učinak u posljedinjh 30 godina.

    Svjetska banka predviđa da će globalni bruto domaći proizvod vjerovatno porasti za 2,4 odsto ove godine. Poređenja radi, u 2023. godini rast je iznosio 2,6 odsto, u 2022. godini tri procenta, a u 2021. godini 6,2 odsto, kada je došlo do oporavka nakon završetka pandemije.

    U dokumentu se navodi i to da bi, izuzimajući pandemijsku kontrakciju 2020. godine, rast ove godine trebao da bude najslabiji od globalne finansijske krize 2009. godine.

    Za 2025. godinu, Svjetska banka predviđa globalni rast nešto viši od 2,7 odsto.

    Cilj Svjetske banke da ekstremno siromaštvo bude okončano do 2030. godine sada izgleda uglavnom nedostižan, a ekonomsku aktivnost koče geopolitički sukobi.

    “Bez velike korekcije kursa, dvijehiljadedvadesete će proći kao decenija propuštenih prilika”, istakao je u saopštenju glavni ekonomista Svjetske banke Indermit DŽil.

    On je dodao da će kratkoročni rast ostati slab, a mnoge zemlje u razvoju, posebno najsiromašnije, ostaće zaglavljene u zamci, sa parališućim nivoima duga i slabim pristupom hrani za skoro svaku treću osobu.

  • Predsjednik Ekvadora: Država se nalazi u stanju unutrašnjeg oružanog sukoba

    Predsjednik Ekvadora: Država se nalazi u stanju unutrašnjeg oružanog sukoba

    Predsjednik Ekvadora Danijel Noboa saopštio je nakon upada naoružanih napadača u uživo program lokalne televizije da se država nalazi u stanju unutrašnjeg oružanog sukoba poslije uzimanja talaca u različitim gradovima i zatvorima!
    “Potpisao sam dekret kojim se proglašava unutrašnji oružani sukob i odredio sam sljedeće transnacionalne organizovane kriminalne grupe kao terorističke organizacije i zaraćene nedržavne aktere”, napisao je Noboa na svom blogu na društvenoj mreži X. Noboa je u dokumentu naveo više od 20 grupa i organizacija.

    Predsjednik Ekvadora potpisao je i dekret kojim je naredio vojsci da “neutrališe bande” koje su uzimale taoce širom zemlje.

    Evadorska policija javila je na društvenoj mreži X da je poslala specijalne jedinice u studio televizijskog kanala TC u koji su tokom uživo programa upali naoružani banditi.

    “Zbog upada kriminalaca u medijske prostorije u Gvajakilu naše specijalne jedinice su poslate da se pozabave tom vanrednom situacijom”, navodi policija na svom nalogu na platformi X.

    Nepoznate maskirane osobe sa vatrenim oružjem, podsetimo, upale su u studio televizijskog kanala TC u ekvadorskom Gvajakilu gde se nastavljaju nemiri u vezi sa reorganizacijom zatvora u zemlji. Razbojnici su u programu uživo mahali puškama i granatama, a gurnuli su i dinamit u džep voditelja.

  • Američki ministar odbrane boluje od raka

    Američki ministar odbrane boluje od raka

    Američki ministar odbrane Lojd Ostin boluje od raka prostate, saopštio je danas Nacionalni vojni medicinski centar Volter Rid, nekoliko dana nakon što je objavljeno da je hospitalizovan.

    Kako se navodi, on je 22. decembra podvrgnut “minimalno invazivnoj hirurškoj proceduri, nakon što mu je otkriven rak prostate”, prenosi CNN.

    U saopštenju se dodaje da je rak otkriven početkom decembra.

    “Bio je pod opštom anestezijom tokom procedure. Ostin se bez problema oporavio od operacije i vratio kući sledećeg jutra. Rak prostate mu je rano otkriven, a prognoze su odlične”, istakli su iz vojnog medicinskog centra.

    Ostin (70) primljen je 1. januara u Nacionalni vojni medicinski centar Volter Rid, međutim vijest o tome objavljena je tek nekoliko dana kasnije.

    O njegovoj hospitalizaciji nisu bili obavešteni članovi Kongresa, visoki zvaničnici, predsjednik Džozef Bajden, pa čak ni njegova zamjenica Ketlin Hiks koja je preuzela funkciju ministra dok se Ostin nalazi u bolnici, objavili su ranije američki mediji.

    Ostin je, u međuvremenu, objavio saopštenje u kojem je pohvalio osoblje Nacionalnog vojnog medicinskog centra Volter Rid za njegu koju je dobio i naveo da se raduje povratku u Pentagon.

    On je preuzeo odgovornost za to što nije obavijestio kolege i javnost o zdravstvenom stanju, dodavši da će u budućnosti “biti bolji”.

  • BiH zaglavljena bez reformi, od evropskog plana će profitirati drugi

    BiH zaglavljena bez reformi, od evropskog plana će profitirati drugi

    Crna Gora, Sjeverna Makedonija, a možda i Albanija biće prve tri zemlje koje bi u 2024. godini izvjesno mogle najviše profitirati od novog Plana za rast EU za region zapadnog Balkana.

    Srbija bi, ukoliko dođe do napretka u dijalogu između Beograda i Prištine, mogla naknadno da se pridruži, a BiH je i dalje zaglavljena u nedostatku reformi, smanjivanju medijskih i građanskih sloboda i nepostojanju političke volje da dođe do napretka u evropskim integracijama.

    Kako kažu u Evropskoj komisiji, plan koji je predstavljen u novembru težak je šest milijardi evra, a sadrži četiri komponente: jačanje ekonomskih integracija regiona u zajedničko tržište EU, stvaranje jedinstvenog tržišta među državama na zapadnom Balkanu, ubrzavanje reformi koje se tiču temeljnih ljudskih prava i finansijska pomoć za sprovođenje svih ovih reformi.

    Adnan Ćerimagić, analitičar Evropske inicijative za stabilnost, kaže za “Nezavisne” da EU i ključne zemlje članice smatraju da je ovaj plan dobra i poštena ponuda za region i ne očekuje da će Brisel ponuditi neke drugačije ili dodatne benefite.

    “U tom smislu razgovarati o tome da će EU u ovoj godini za region izaći s nekom većom ponudom s obzirom na to da imamo izbore za Evropski parlament, ali i neke važne nacionalne izbore je nerealno ukoliko ne dođe do nekih dramatičnih promjena u regionu”, smatra on. Pod dramatičnim promjenama Ćerimagić smatra ili upadanje regiona u negativnu spiralu nasilja ili smanjenja bezbjednosti, što bi automatski natjeralo EU da redefiniše svoj plan, ili da dođe do drugačije političke ponude iz samog regiona.

    “Zasad su poruke koje stižu iz Beograda, Skoplja i Sarajeva da je Program za rast odličan i da je dobro što je donesen i zato je teško očekivati da će EU izaći sama s nečim puno većim ako već same zemlje ne traže više”, smatra on.

    I Ćerimagić smatra da su zasad Crna Gora, Sjeverna Makedonija i možda Albanija zemlje koje imaju najviše šansi da prihvate plan.

    “Mišljenje EU je da sada za region postoji dobra ponuda i da će one zemlje koje žele da provode reforme kao što su Crna Gora, potencijalno Sjeverna Makedonija nakon izbora i sve češće spominjana Albanija, raditi na provođenju plana. EU očekuje da će na osnovu toga plan pokrenuti ne samo te zemlje, nego naknadno i ostatak regiona”, smatra on.

    U regionu se i dalje najveća debata vodi o tome da li će se regionalne evropske integracije sprovesti kroz ‘Otvoreni Balkan’, inicijativu koju su započele Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija, ili kroz Berlinski proces, koji je inicirala Angela Merkel, njemačka kancelarka, prije nekoliko godina.

    Berlinski proces obuhvata sve zemlje u regionu, ali je manje napredovao od “Otvorenog Balkana”, koji, međutim, obuhvata samo tri zemlje.

    Staša Košarac, ministar za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose, rekao je da će pozvati privrednike u FBiH da zajedno lobiraju u Sarajevu da se BiH priključi “Otvorenom Balkanu”.

    “Vidljivo je da privrednici Sjeverne Makedonije, Albanije i Srbije imaju određene benefite, a naši nemaju. Јa ću tu uložiti dodatne napore, prije svega sa privrednicima iz FBiH, da to pitanje otvorimo. U nekim razgovorima oni su jasni u stanovištu da to treba da uradimo, ali žao mi je što postoje neki otpori u Predsjedništvu BiH da to stavimo u fokus”, rekao je Košarac.

    Edi Rama, premijer Albanije, koji je prije nekoliko mjeseci rekao da je “Otvoreni Balkan” ispunio svoju svrhu, sada tvrdi da je bio pogrešno shvaćen.

    “Nikad nisam rekao da sam zatvorio ‘Otvoreni Balkan’, to je smiješan izraz. Rekao sam nešto sasvim drugo što je rečeno u određenom kontekstu i izričito sam rekao da je to ispunilo svoju misiju u tom kontekstu, ali da je sama inicijativa poput drugih inicijativa i koju ja ne zatvaram niti otvaram”, rekao je Rama na novogodišnjoj pres-konferenciji u Tirani.

  • Spektakularni dron šou na Trgu Krajine

    Spektakularni dron šou na Trgu Krajine

    Na Trgu Krajine u Banjaluci izveden je dron šou povodom obilježavanja Dana Republike Srpske.

    Priređen je spektakl svjetlima na nebu iznad Banjaluke, a ovaj preformans posvećen je vrijednostima i simbolima koje njeguje Republika Srpska i njeni građani.

    Oko 200 dronova na nebu iznad Banjaluke ispisalo je “Republika Srpska”, “Slavimo 9. januar”, “Simbol slobode”…

  • Održan svečani defile, centralni događaj obilježavanja Dana Republike

    Održan svečani defile, centralni događaj obilježavanja Dana Republike

    Na Trgu Krajine u Banjaluci održan je svečani defile, centralni događaj obilježavanja Dana Republike Srpske. Učestovalo je oko 3.000 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, javnog i civilnog sektora Republike Srpske. Svake godine svečani defile ostavio je pečat obilježavanju Dana Republike, a ovogodišnji će se, zasigurno, dugo pamtiti – najmasovniji svečani defile, koncert i svjetlosni spektakl dronovima i vatrometom.

    U čast 32. rođendana Republike Srpske Palata Republike i Banski dvor u Banjaluci osvijetljeni su bojama srpske zastave.

    Nakon spektakla sa dronovima nastupio je Miroslav Ilić, a potom i Aca Lukas.

    Mi danas obilježavamo naš dan, dan kada je Republika stvorena i krenula u svoj život da slavi slobodu i narod koji ima pravo da na ovaj način slavi Dan Republike, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u obraćanju na svečanom defileu povodom Dana Republike u Banjaluci.

    Dodik je istakao da Republika Srpska nikom ne želi loše i slavi svoj rođendan – 9. januar i da niko ne može da joj uskrati to pravo.

    • Republika Srpska ima sjajan narod, hvala vam svima koji ste ovdje s nama, da pokažemo da smo okupljeni, da se poštujemo i volimo i da smo u miru, sabrani i da znamo šta radimo – rekao je predsjednik Srpske.

    On je naglasio da je Republika Srpska postigla veliki napredak za 32 godine postojanja, podsjećaju da je 30.000 ljudi dalo život za odbranu Republike.

    • Zato ne damo Republiku, zato ona u sebi ima moralni, snažan aspekt koji niko ne može da ukine i uskrati. Sloboda je za nas način života – poručio je predsjednik Srpske.

    Himnu Republike Srpske “Moja Republika” i himnu Republike Srbije “Bože pravde” izveo je Policijski orkestar.

    Povodom Dana Republike Srpske u Svečanom defileu učestvuje oko 2.500 učesnika.


    Na čelu 8. ešalona je komandir Mehanizovanog tima SAЈ-a Јugoslav Uzelac. Osmi ešalon čini pet terenskih vozila Despot. Terensko vozilo Despot je višenamjensko, oklopno i multifunkcionalno vozilo, a od 2018. godine je u upotrebi u MUP-u Republike Srpske.

    Na čelu 7. ešalona je komandir vođa tima u mehanizovanom timu SAЈ- a Dejan Marić. Sedmi ešalon čine pet lakih taktičkih vozila Vihor koja se koriste kao komandno, izviđačko, vozilo za hitne intervencije i vozilo za prevoz manjih jedinica. Vihor je naoružan savremnim naoružanjem, sa mogućim dejstvom sa krova uz upravljanje iz vozila, kao i iz tovarnog prostora vozila, a opremljen je i balističkom zaštitom. Koriste ga pripadnici SAЈ-a.

    Na čelu 6. ešalona je komandir Tima za specijalnu pripremu i logističku podršku SAЈ-a Miloš Subošić. Šesti motorizovani ešalon čine terenska motorna vozila marke “Tojota tip „Hilux“, a koriste ih policijski službenici SAЈ-a.

    Na čelu 5. ešalona je vođa tima u Žandarmeriji Saša Radovanović. Peti motorizovani ešalon čine terenska motorna vozila marke Tojota tip Land Cruiser, a koriste ih policijski službenici SAЈ-a i Žandarmerije.

    1. motorizovani ešalon čine specijalizovana službena specijalizovana motorna vozila marke Folksvagen, koja koriste policijski službenici Specijalne antiterorističke jedinice i Žandarmerije.
    2. motorizovani ešalon čine službena motorna vozila marke Škoda i njihova namjena je prevoz policijskih službenika prilikom obavljanja redovnih policijskih poslova i zadataka.

    Na čelu 2. ešalona je inspektor za fizičku obuku Miodrag Gajić.

    Na čelu 1.ešalona je glavni inspektor Siniša Modić.

    Nakon ešalona jedinica, slijedi defile sedam motorizovanih ešalona Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.


      1. ešalon formiran je od učenika Srednje škole unutrašnjih poslova.
      1. ešalon formiran je od kadeta Policijske akademije.
    1. 7. 8. ešalon formiran je od policijskih službenika Druge, Treće i Šeste čete Posebnih snaga policije policijskih uprava Prijedor, Doboj i Trebinje.
    2. 3. 4. 5. ešalon formiran je od policijskih službenika Žandarmerije, i jedinica žandarmerije Banjaluka, Doboj, Gradiška, Prijedor, Mrkonjić Grad, Bijeljina, Zvornik, Pale, Foča i Trebinje.
    3. ešalon je formiran od policijskih službenika Specijalne antiterorističke jedinice.

    Zastavni vod predvodi komandir Vitomir Petričević.

    Nakon ešalona civilnog sektora, odnosno institucija, organizacija i udruženja, prodefilovaće ešaloni jedinica i motorizovanih ešalona MUP Republike Srpske, čija su 782 pripadnika dali živote za Republiku Srpsku.

    Na čelu ešalona jedinica i motorizovanih ešalona Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske kreće se rukovodilac Svečanog defilea Igor Kušić. Iza rukovodioca Svečanog defilea nailazi Zastavni vod.


    1. ešalon čine predstavnici Moto kluba „Noćni vukovi“.
    2. ešalon čine predstavnici Planinarskog saveza, Sportskog-ribolovnog saveza i Kinološkog saveza Republike Srpske.
    3. ešalon čine predstavnci Vaterpolo saveza, Karate saveza i Odbojkaškog saveza Republike Srpske.
    4. ešalon čine predstavnici Rafting saveza, Streljačkog saveza i Biciklističkog saveza Republike Srpske.
    5. i 51. ešalon čine predstavnici Bokserskog saveza Republike Srpske i bokserskog kluba Despot iz Banjaluke.
    6. ešalon čine predstavnici Điu-đicu saveza Republike Srpske.
      1. i 48. ešalon čine predstavnici predstavnici DŽudo saveza Republike Srpske i DŽudo kluba Banjaluka.

    44.i 45. ešalon čine predstavnici Rukometnog saveza Republike Srpske.

      1. i 43. ešalon čine predstavnici Košarkaškog saveza Republike Srpske.
    1. ešalon čine predstavnici Fudbalskog saveza Republike Srpske.
    2. ešalon čine predstavnici Omladinskog savjeta Republike Srpske.
    3. i 37. ešalon su studenti Univerziteta u Banjaluci, odnosno Fakulteta bezbjednosnih nauka.
    4. ešalon čine predstavnici Udruženja sa četvoro i više djece
    5. ešalon čine predstavnici Društva dobrovoljnih davalaca krvi, Savez radio ametera i Aero kluba Prijedora.
    6. ešalon čine predstavnici Crvenog krsta Republike Srpske.
    7. ešalon čine Mažoretkinje, KUD „Piskavica“ i Savez nacionalnih manjina.
    8. i 31. ešalon čine predstavnici Autoputeva Republike Srpske.
    9. ešalon čine predstavnici Јavnog preduzeća šumarstva Šume Republike Srpske
    10. ešalon čine predstavnici Pošta Srpske.
    11. ešalon čine predstavnici Lovačkog saveza Republike Srpske.
    12. ešalon čine predstavnici Auto-moto saveza Republike Srpske.
    13. ešalon čine predstavnici Doma zdravlja Banjaluka.
    14. i 24. ešalon čine predstavnici Profesionalne teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice Banjaluka i Vatrogasno-spasilačka jedinice Gacko.
    15. ešalon čine predstavnici Republičke uprave civilne zaštite Republike Srpske.
    16. ešalon čine pripadnici Kazneno popravnog zavoda Banjaluka.
    17. ešalon čine pripadnici Udruženja vojnih penzionera, udruženje “Bijeli potok” i udruženje “Gardijdijsko srce”
    18. ešalon čine bivši logoraši Drugog svjetskog rata i njihovi potomci.
    19. ešalon čine pripadnici Saveza logoraša Republike Srpske i Organizacija starješina Republike Srpske.
    20. ešalon čine pripadnici Saveza udruženja boraca narodno- oslobodilačkog rata Republike Srpske (SUBNOR).
    21. ešalon čini udruženje građana Prvog bataljona vojne policije Prvog krajiškog korupsa.
    22. ešalon čine pripadnici nekadašnjeg 65. zaštitnog motorizovanog puka.
    23. ešalon čine udruženje “Veterani Republike Srpske”.
    24. ešalon čine predstavnici Republičke organizacije porodica poginulih boraca i nestalih civila i organizacija amputiraca „Udas“ iz Banjaluke.
    25. i 12. ešalon čine predstavnici Saveza ratnih vojnih invalida Republike Srpske.
    26. ešalon čine Udruženje veterana Šestog odreda Specijalne brigada policije MUP-a Republike Srpske, veterani i borci udruženja “Orlovi” iz Banjaluke i Drugi bataljon Vojne policije Prvog krajiškog korpusa.
    27. i 9. ešalon čine udruženje Gardista Prva gardijska motorizovana brigada Glavnog štaba Vojske Republike Srpske.
    28. 4. 5. 6. i 7. ešalon čine predstavnici Boračke organizacije Republike Srpske.
    29. ešalon čini Udruženje Gardista Prve gardijske motorizovane brigade Glavnog štaba Vojske Republike Srpske.
    30. ešalon civilnog sektora čine studenti Republike Srpske koji nose zastavu Republike Srpske.

    Za dozvolu za početak Svečanog defilea, predsjedniku Republike Srpske, zatražio je rukovodilac svečanog defilea Igor Kušić. Na polaznoj liniji za Svečani defile postrojeni su ešaloni civilnog sektora i ešaloni Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

    U čast predsjednika Republike Srpske postrojen je Zastavni vod kojeg čine pripadnici Počasne jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske. Zastavni vod Počasne jedinice predvodi komandir Vitomir Petričević, koji je uz pozdrav oficirskom sabljom izvršio predaju raporta predsjedniku Republike.

    Predaja raporta izvršena je uz numeru “Marš narodni heroji”, u izvođenju Policijskog orkestra Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

  • Stevandić razgovarao s Vučevićem: Prioritet Srbije je očuvanje Republike Srpske

    Stevandić razgovarao s Vučevićem: Prioritet Srbije je očuvanje Republike Srpske

    Povodom 9. januara – Dana Republike Srpske, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić razgovarao je danas u Banjaluci sa potpredsjednikom Vlade Republike Srbije i ministrom odbrane Milošem Vučevićem o aktuelnoj političkoj situaciji u Republici Srpskoj i regionu.

    Na sastanku je naglašeno da je čitavom regionu potreban mir i ekonomski razvoj što je moguće isključivo kroz poštovanje teritorijalnog integriteta svih zemalja, te da je potrebno da prestanu konstantni napadi na Republiku Srpsku, kad su u pitanju njene nadležnosti i njena imovina.

    Stevandić i Vučević poručuju da je Dejtonski mirovni sporazum dao jasna ovlaštenja Republici Srpskoj te da je potrebno prestati sa prikazivanjem Republike Srpske kao remetilačkog faktora zato što insistira na dosljednoj primjeni dejtonskog principa u kojem se odluke donose dogovorom tri naroda i dva entiteta, bez uplitanja međunarodne zajednice.

    Vučević je naglasio da je jedan od prioriteta Republike Srbije očuvanje Republike Srpske i njenog naroda, te da u aktuelnoj političkoj situaciji postoje mnogi napadi na Republiku Srpsku, ali da Bosna i Hercegovina može opstati isključivo kako je propisano Dejtonskim mirovnim sporazumom.

    Stevandić zahvalio se Vučeviću na podršci Republike Srbije ali i na njegovo lično zalaganje kad je u pitanju zaštita srpskog naroda, ne samo u Republici Srpskoj, već i u Crnoj Gori i Kosovu i Metohiji.

    Stevandić i Vučević su tom prilikom poručili da će Republika Srpska i Srbija nastaviti zajednički njegovati ekonomske, kulturne i duhovne veze.

  • Untitled post 106643

    Američka ambasada u Bosni i Hercegovini i danas se oglasila povodom obilježavanja Dana Republike Srpske 9. januara.


    Istakli su da je Ustavni sud višestrukim presudama jasno istakao da je proslava Dana RS-a 9. januara neustavna.

    “Problem ne leži u proslavi praznika, nego u odluci da to bude devetog januara. Povezivanje tog obilježavanja sa pravoslavnim vjerskim praznikom u suprotnosti je sa nekoliko odredbi Ustava BiH kojima se zabranjuje diskriminacija. Ovo je stvar zakona, a ne nečijeg mišljenja”, navodi se u saopćenju.

    Dodaju da član 3 Dejtonskog Ustava propisuje da se entiteti u potpunosti moraju pridržavati odluka institucija BiH, uključujući i konačne i obavezujuće presude Ustavnog suda BiH.

    “Prema Krivičnom zakonu BiH, nepoštivanje presuda Ustavnog suda BiH predstavlja krivično djelo. I ovo je stvar zakona, a ne nečijeg mišljenja. SAD očekuju da će relevantne institucije za provedbu zakona i pravosudne institucije provesti istragu o svakom slučaju kršenja zakona koji je povezan sa proslavom Dana Republike Srpske devetog januara”, stoji u saopćenju.

    Na kraju su naglasili da su SAD reagovala i prije na antidejtonska djelovanja i neće oklijevati da to urade i ubuduće.

  • Stevandić: Srpska sačuvala nit samostalnosti

    Stevandić: Srpska sačuvala nit samostalnosti

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da je Republika Srpska tokom 32 godine postojanja sačuvala nit vlastite samostalnosti i političke volje.

    “Jedan od važnijih dokumenata koje je Narodna skupština usvojila u proteklih godinu dana je odluka da ne objavljujemo akte visokog predstavnika u Službenom glasniku Republike Srpske. Time je prekinuta nit nametanja i sile”, izjavio je Stevandić.

    On je kao važnu istakao i odluku i o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH koje se odnose na imovinu.

    “Velika snaga Republike Srpske je u tome što je obesmislila sve ono gdje nema dejtonskih principa”, rekao je Stevandić.

    Stevandić za RTRS napomenuo da je odluka o nastanku Republike Srpske donesena jer je srpski narod štitio svoju samostalnost.

    “U teškim vremenima su donošene odluke, i ova odluka 9. januara, kao i kasnije. Bilo je mnogo namjera da budu otete nadležnosti Republike Srpske, neke su prenesene, ali su i dalje u Ustavu Srpske”, rekao je Stevandić.

    Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.

    Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.

  • Stevandić-Orlić: 9. januar – istorijski jedan od najznačajnijih dana za srpski narod

    Mi nismo programirali dan kada ćemo donijeti odluku o nastanku Republkike Srpske. Deveti januar nismo mi birali. Morali smo štititi svoju samostalnost, usvajanjem deklaracije, istakao je Nenad Stevandić, predsjednik NSRS, gostujući u našem Otvorenom programu “Simbol slobode”.

    Republika Srpska sada ima 32 godine, više nego što je živjela Kraljevina Јugoslavija. U toj državi rođena su i moja djeca, a očekujem brzo i unuke – naglasio je Stevandić.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srbije Vladimir Orlić naglašava da je Srbija uvijek, pogotovo aktulno rukovodstvo predvođeno predsjednikom Aleksandrom Vučićem uz narod i rukovodstvo Republike Srpske.

    • U istorijskim okvirima jedan od najznačajnih dana za srpski narod. U svim važnim datumima mi smo zajedno i tako će biti i dalje – poručio je Orlić.